Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Δεν έχει νόημα σε αυτό το φόρουμ να μιλάς σοβαρά πια...έχεις να αντιμετωπίσεις τον κάθε ξιπασμένο μαλάκα.

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η cyanide που έχει ρίξει ΤΑ σεντόνια

emcolgate

Fills my heart with warmth and joy to know that people have been reading my extensive and detailed UK travelogues, guides and memoirs.

Information is a precious commodity.

Information trumps brains and beauty.

Τροποποιήθηκε από cianyde
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το συγκεκριμένο θέμα ήταν πάντα πολύ ουσιαστικό και πιστεύω ότι πολλοί άνθρωποι έχουν βοηθηθεί διαβάζοντας τις 69 (cool, huh) σελίδες του. Επειδή βαριέμαι να μεταφέρω άσχετα posts, τουλάχιστον λήξτε το εδώ. Φχαστώ.

ΥΓ: Με βάση τις εμπειρίες μου από το αγγλικό σύστημα, είναι ΤΡΕΛΗ εξαίρεση να γίνει διάκριση λόγω χρώματος μαλλιών. Λυπάμαι μα μου ακούγεται μπούρδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή δεν κατάλαβα τι νεφελώδες υπάρχει σε όσα γράφουμε να κάνω μία γρήγορη σύνοψη:

1. FY2 βρίσκεις εύκολα. Εάν το έχεις αποφασίσει από νωρίς και έχεις κάνει σχετικές κινήσεις (ALS, ATLS, presentations, posters) βρίσκεις ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.

2. Για παθολογία και χειρουργική CT1/CT2 κάποιος που έιναι FY2 and he has done courses, + management + teaching + καμία publication βρίσκει. Όχι άνετα, αλλά βρίσκει. Ποσοστά λυπάμαι δεν ξέρω.

3. Για ST3 θεωρώ ότι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, αλλά θα σας ενημερώσω σε 2 χρόνια. Υπομονή.

Δε χρειάζεται να τονίσω ότι εργασίες, πόστερς, και καμία δημοσίευση, αν ενδιαφερθεί κανείς τα κάνει και ως φοιτητής ιατρικής.

Τέλος ΜΕΣΟ - ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ, για ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ θέσεις ΔΕΝ μπορούν να σε βοηθήσουν ΚΑΘΟΛΟΥ.

Για μη εκπαιδευτικές (τύπου trust) και ειδικά αν το νοσοκομείο έχει αναγκες τότε μπορεί να βοηθήσουν.

Τώρα τελευταία έχω δει μία κίνηση από πολλούς να βγάινουν και να λένε όσους βοηθάνε εδώ μέσα από ψώνια, επιδειξίες μέχρι και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Απλά να θυμίσω ότι κανείς από εμάς που γράφουμε τακτικά εδώ δεν κερδίζει τίποτα και το κάνει από την καλή του καρδιά.

Τώρα αν π.χ. ενοχλέι ότι για να βρείς CT1 χρειάζονται courses, presentations, publications, management and teaching δεν έιναι δικό μας πρόβλημα.

Εδώ μέχρι και εμπειρίες από πρόσφατες φρέσκιες συνεντεύξεις + ατομικά στατιστικά σας ανεβάσαμε.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο θέλετε, ειδικά από άτομα που γράφουν με σκοπό να βοηθήσουν συμπατριώτες τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζω εδώ και 1,5 χρόνο τo forum αλλά τωρα γράφτηκα. Θεωρώ οτι οι πληροφορίες που δίνεται είναι υπέρκατατοπιστηκες και μπράβο σε όλους σας για την υπομονή σας και πάνω απ' όλα για τη διάθεσή σας για βοήθεια. Τέλος τα εισαγωγικά, ας μπώ στο θέμα:

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες γαι ειδικότητα γναθοπροσωπικης χειρουργικής στην Αγγλία??(Μιλάω για την διπλοπτυχιακη γναθοχειρουργικη).Πιστεύω πως τα foundation years,οι αιτήσεις γαι st κτλ είναι κοινά με τις άλλες ειδικότητες...(δεν είμαι και σιγουρος). Ύπαρχει κάποια διευκόλυνση λόγω των δύο πτυχίων?? Γνωρίζετε αν τα πράγματα είναι καπως πιο εύκολα από τις αλλες χειρουργικές ειδικότητες?? Υπάρχουν αρκετές αιτήσεις??Τέλος, υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αυτή την ειδικότητα αγγλία?? (ζητάω πολλά..........)

Όποια πληροφορία καλοδεχούμενη......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζω εδώ και 1,5 χρόνο τo forum αλλά τωρα γράφτηκα. Θεωρώ οτι οι πληροφορίες που δίνεται είναι υπέρκατατοπιστηκες και μπράβο σε όλους σας για την υπομονή σας και πάνω απ' όλα για τη διάθεσή σας για βοήθεια. Τέλος τα εισαγωγικά, ας μπώ στο θέμα:

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες γαι ειδικότητα γναθοπροσωπικης χειρουργικής στην Αγγλία??(Μιλάω για την διπλοπτυχιακη γναθοχειρουργικη).Πιστεύω πως τα foundation years,οι αιτήσεις γαι st κτλ είναι κοινά με τις άλλες ειδικότητες...(δεν είμαι και σιγουρος). Ύπαρχει κάποια διευκόλυνση λόγω των δύο πτυχίων?? Γνωρίζετε αν τα πράγματα είναι καπως πιο εύκολα από τις αλλες χειρουργικές ειδικότητες?? Υπάρχουν αρκετές αιτήσεις??Τέλος, υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αυτή την ειδικότητα αγγλία?? (ζητάω πολλά..........)

Όποια πληροφορία καλοδεχούμενη......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έχεις ήδη και τα δύο πτυχία? Έχεις κάνει το ένα και ολοκληρώνεις τώρα το δεύτερο? Για παράδειγμα αν έχεις κάνει οδοντιατρική Ελλάδα, μπορείς να κάνεις την Ιατρική στην Αγγλία. Υπάρχουν Medicine Graduate/Professional Entry Programmes καθώς και ένα Medicine Maxfax Entry Programme στο Guy's. Αυτά είναι 4 χρόνια, αλλά το Medicine Maxfax Entry Programme απαιτεί και τα τρία parts του MFDS πρώτα. Υποθέτω πως απευθύνονται εξίσου σε Άγγλους και ΕΕ.

Το να κάνει κάποιος την ιατρική στην Αγγλία, μπορεί να του δώσει κάποιο πλεονέκτημα στην μετέπειτα διαδικασία επιλογής για ειδικότητα, για τους λόγους που έχουν αναφερθεί (networking, εισαγωγή στο αγγλικό σύστημα, audits κλπ).

Επίσης γλυτώνεις τη διαδικασία των κατατακτηρίων, που τουλαχιστον στην Αθήνα είναι ψυχοφθόρα και αδιαφανής. Το ποσοστό για οδοντιάτρους είναι βέβαια ξεχωριστό, αλλά για παράδειγμα πέρισυ και φέτος έδωσαν περίπου 25 άτομα, κάθε χρονιά, για 5 θέσεις. Καλό ποσοστό θα σκεφτεί κάποιος, αλλά αυτό θα ίσχυε αν δεν υπήρχε η αδιαφάνεια και το βύσμα. Στην ουσία από τις 5 θέσεις οι 3-4 είναι καπαρωμένες και μένουν 1-2 για τους υπόλοιπους. 1-2 στους 20 που μένουν παύει να είναι καλή αναλογία.

Επαρχία τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα και αν κατάγεσαι από Αθήνα αλλά είσαι διατεθειμένος να πας σε σχολή της περιφέρειας, τα πράγματα είναι αρκετά εύκολα για να περάσεις (μπορεί να είσαι και ο μόνος υποψήφιος!!!).

Το να χρηματοδοτήσει κανείς τα 4 χρόνια ιατρικής στην Αγγλία είναι το άλλο ζήτημα που προκύπτει. Μια επιλογή είναι να δουλέψει σαν οδοντίατρος στην Αγγλία, παράλληλα με το διάβασμα και τις εξετάσεις για το MFDS. Υπάρχουν ελαστικές μορφές απασχόλησης, πχ 3-4 μέρες τη βδομάδα, με πολύ πολύ καλές απολαβές. Έτσι μένει χρόνος και για διάβασμα, αλλά βάζεις και κάποια χρήματα στην άκρη.

Το επόμενο βήμα είναι η επιλογή για την ειδικότητα, που νομίζω δεν έχει διαφορά από τις υπόλοιπες, αιτήσεις-FY-ST. Άν δεν κάνω λάθος, η γναθοχειρουργική είναι run-through? Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει? Σημαντικότατο πλεονέκτημα αν είναι έτσι.

Άν έχεις βέβαια και τα δύο πτυχία ήδη από Ελλάδα, ο δρόμος είναι ίδιος με αυτά που περιγράφουν τα παιδιά στα ποστς τους, όπως όλες οι ιατρικές ειδικότητες. Άν όντως είναι έτσι, άλλη μια φορά μπράβο που επιλέγεις να φύγεις, ενώ σύντομα θα μπορούσες να έχεις να ξεκινήσεις ειδικότητα Ελλάδα, αφού η γναθοχειρουργική δεν έχει αναμονή, αλλά εξετάσεις, οπότε και τη πρώτη φορά να μην έμπαινες, τη δεύτερη νομίζω όλοι μπαίνουν. Η εκπαίδευση που θα πάρεις στο εξωτερικό δεν συγκρίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά είστε σοβαροί;;;;;;;;;

Είναι δυνατόν να ισχύουν αυτά που λέτε;;

Μία είναι η αλήθεια....

Για να βρεις θέση ΚΑΙ στην Αγγλία χρειάζεσαι βύσμα...

Όλοι οι παλιοβυσματίες εκεί σιαπάν μαζευτήκατε...

Σα δε ντρέπεστε...

:cool05:

(Σοβαρά τώρα, συγχαρητήρια σε όσους τα κατάφεραν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Διαβάζω εδώ και 1,5 χρόνο τo forum αλλά τωρα γράφτηκα. Θεωρώ οτι οι πληροφορίες που δίνεται είναι υπέρκατατοπιστηκες και μπράβο σε όλους σας για την υπομονή σας και πάνω απ' όλα για τη διάθεσή σας για βοήθεια. Τέλος τα εισαγωγικά, ας μπώ στο θέμα:

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες γαι ειδικότητα γναθοπροσωπικης χειρουργικής στην Αγγλία??(Μιλάω για την διπλοπτυχιακη γναθοχειρουργικη).Πιστεύω πως τα foundation years,οι αιτήσεις γαι st κτλ είναι κοινά με τις άλλες ειδικότητες...(δεν είμαι και σιγουρος). Ύπαρχει κάποια διευκόλυνση λόγω των δύο πτυχίων?? Γνωρίζετε αν τα πράγματα είναι καπως πιο εύκολα από τις αλλες χειρουργικές ειδικότητες?? Υπάρχουν αρκετές αιτήσεις??Τέλος, υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει αυτή την ειδικότητα αγγλία?? (ζητάω πολλά..........)

Όποια πληροφορία καλοδεχούμενη......

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Max Fax (maxilofacial surgery) μπορεί να κάνεις είτε ως οδοντίατρος είτε ως ιατρός. Σαν οδοντίατρος πρέπει να δώσεις τις εξετάσεις του κολλεγίου για τους οδοντίατρους. Ψάξε την ιστοσελίδα του κολλεγίου του Εδιμβούργου είναι η πιο κατατοπιστική για το θέμα. www.rcsed.ac.uk

Δεν έχω σχέση με την ειδικότητα αλλά είχα ένα συγκάτοικο οδοντίατρο που είχε πάρει θέση και από όσο κατάλαβα δεν χρειάζεται κάνεις House jobs (τωρινά F1 F2) και έμπαινες κατευθείαν SHO (τωρινά ST1). Ο ανταγωνισμός από όσο θυμάμαι δεν ήταν και τόσο φοβερός μιας και ένας GP Dentist βγάζει πάνω από 80000 λιρόνια οπότε λίγοι κυνηγάν τέτοιες θέσεις. Βλέπεις εργάζεσαι σαν γιατρός με όλα τις διαδικασίες (αίματα, ΗΚΓ κλπ) που για κάποιο οδοντίατρο αποτελούν πρόκληση και πολύ διάβασμα να καθίσει να τα μάθει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι πολύ στενοχωρημένος με όσα γράφονται στο topic τιν τελευταία εβδομάδα. Από τους mods μόνο ο Sov προσπάθησε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους, ενώ άλλοι στάζουν χολή χωρίς να προσφέρουν τίποτε εποικοδομητικό στους συναδέλφους.

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Ο λόγος που ποστάρω είναι τα 2 τελευταία σχόλια της marouska και του drcot. Για μεν την πρώτη, ουδέν σχόλιο, όσα δεν φτάνει η αλεπού...Ο Αντρέας έδωσε σαφή απάντηση προηγουμένως, που με καλύπτει πλήρως.

Για μεν το σχόλιο του drkot, λυπάμαι να παρατηρήσω πως είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου (κάτι που είναι περίεργο, καθώς o drcot μας έχει συνηθίσει σε πολύ σοβαρά σχόλια). Ο ενδιαφερόμενος για τη συγκεκριμένη ειδικότητα έχει ενημερωθεί πλήρως, οπότε καλό είναι αυτοί που δεν γνωρίζουν ή γνωρίζουν μισές αλήθειες να μην παραπλανούν τον κόσμο.

Καλό Σαββατοκύριακο. Έχουμε και μια ΑΕΚ να κερδίσουμε, μην το ξεχνάτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια...Dimitrispap, τώρα τελειώνω οδοντιατρική και θέλω να συνεχίσω ιατρική για γνάθο. Βέβαια ιατρική θέλω να κάνω Ελλάδα και όχι Αγγλία... Μόνο ειδικότητα το σκέφτομαι για Αγγλία κυρίως για τη ποιότητα εκπαίδευσης (το φασμα της γνάθο έχω ακουσει είναι τεράστιο στην Αγγλια)αλλά και για οικονομικούς λόγους... Anyway , ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι πολύ στενοχωρημένος με όσα γράφονται στο topic τιν τελευταία εβδομάδα. Από τους mods μόνο ο Sov προσπάθησε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους, ενώ άλλοι στάζουν χολή χωρίς να προσφέρουν τίποτε εποικοδομητικό στους συναδέλφους.

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Ο λόγος που ποστάρω είναι τα 2 τελευταία σχόλια της marouska και του drcot. Για μεν την πρώτη, ουδέν σχόλιο, όσα δεν φτάνει η αλεπού...Ο Αντρέας έδωσε σαφή απάντηση προηγουμένως, που με καλύπτει πλήρως.

Για μεν το σχόλιο του drkot, λυπάμαι να παρατηρήσω πως είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου (κάτι που είναι περίεργο, καθώς o drcot μας έχει συνηθίσει σε πολύ σοβαρά σχόλια). Ο ενδιαφερόμενος για τη συγκεκριμένη ειδικότητα έχει ενημερωθεί πλήρως, οπότε καλό είναι αυτοί που δεν γνωρίζουν ή γνωρίζουν μισές αλήθειες να μην παραπλανούν τον κόσμο.

Καλό Σαββατοκύριακο. Έχουμε και μια ΑΕΚ να κερδίσουμε, μην το ξεχνάτε!

Προφανώς δεν κατάλαβες ότι το σχόλιό μου ήταν ειρωνικό...

Αυτό γιατί τελευταία όλο διαβάζω ότι για να πας σε έξω (Αγγλία, Γερμάνια και αλλού) για ειδικότητα χρειάζεσαι βύσμα.

Επίσης, χθες διάβασα ότι αν τύχει και το υπουργείο στείλει τα χαρτιά σου πιο νωρίς ή ακόμη και αν το κυνηγήσεις μόνος σου πηγαίνοντας να τους ρωτάς κάθε μέρα θεωρείσαι πάλι βύσμα.

Δεν πειράζει σε συγχωρώ, γιατί τώρα που διαβάζω πάλι το ποστ μου (χωρίς να έχουν προηγηθεί άλλα ποστς μου σε διάφορα θέματα) καταλαβαίνω ότι κατάλαβες και εσύ.

Όσο για το αλεπού και τη συνέχεια … άσε με να ξέρω καλύτερα αν έχω φτάσει κάτι , τι , πότε ,που και για πόσο καιρό , ειδικά στη χώρα που βρίσκεσαι εσύ αυτή τη στιγμή.

Αυτά.

Καλό σκ και με τη νίκη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι πολύ στενοχωρημένος με όσα γράφονται στο topic τιν τελευταία εβδομάδα. Από τους mods μόνο ο Sov προσπάθησε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους, ενώ άλλοι στάζουν χολή χωρίς να προσφέρουν τίποτε εποικοδομητικό στους συναδέλφους.

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Ο λόγος που ποστάρω είναι τα 2 τελευταία σχόλια της marouska και του drcot. Για μεν την πρώτη, ουδέν σχόλιο, όσα δεν φτάνει η αλεπού...Ο Αντρέας έδωσε σαφή απάντηση προηγουμένως, που με καλύπτει πλήρως.

Για μεν το σχόλιο του drkot, λυπάμαι να παρατηρήσω πως είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου (κάτι που είναι περίεργο, καθώς o drcot μας έχει συνηθίσει σε πολύ σοβαρά σχόλια). Ο ενδιαφερόμενος για τη συγκεκριμένη ειδικότητα έχει ενημερωθεί πλήρως, οπότε καλό είναι αυτοί που δεν γνωρίζουν ή γνωρίζουν μισές αλήθειες να μην παραπλανούν τον κόσμο.

Καλό Σαββατοκύριακο. Έχουμε και μια ΑΕΚ να κερδίσουμε, μην το ξεχνάτε!

Προφανώς δεν κατάλαβες ότι το σχόλιό μου ήταν ειρωνικό...

Αυτό γιατί τελευταία όλο διαβάζω ότι για να πας σε έξω (Αγγλία, Γερμάνια και αλλού) για ειδικότητα χρειάζεσαι βύσμα.

Επίσης, χθες διάβασα ότι αν τύχει και το υπουργείο στείλει τα χαρτιά σου πιο νωρίς ή ακόμη και αν το κυνηγήσεις μόνος σου πηγαίνοντας να τους ρωτάς κάθε μέρα θεωρείσαι πάλι βύσμα.

Δεν πειράζει σε συγχωρώ, γιατί τώρα που διαβάζω πάλι το ποστ μου (χωρίς να έχουν προηγηθεί άλλα ποστς μου σε διάφορα θέματα) καταλαβαίνω ότι κατάλαβες και εσύ.

Όσο για το αλεπού και τη συνέχεια … άσε με να ξέρω καλύτερα αν έχω φτάσει κάτι , τι , πότε ,που και για πόσο καιρό , ειδικά στη χώρα που βρίσκεσαι εσύ αυτή τη στιγμή.

Αυτά.

Καλό σκ και με τη νίκη!

Έχεις δίκιο, δεν είδα προσεκτικά το post σου. Απολογούμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια...Dimitrispap, τώρα τελειώνω οδοντιατρική και θέλω να συνεχίσω ιατρική για γνάθο. Βέβαια ιατρική θέλω να κάνω Ελλάδα και όχι Αγγλία... Μόνο ειδικότητα το σκέφτομαι για Αγγλία κυρίως για τη ποιότητα εκπαίδευσης (το φασμα της γνάθο έχω ακουσει είναι τεράστιο στην Αγγλια)αλλά και για οικονομικούς λόγους... Anyway , ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου...

Καλή επιτυχία στις κατατακτήριες τότε. Η ύλη βγαίνει περίπου τον Απρίλιο, μπορείς να την βρείς στη γραμματεία της ιατρικής.Να επαναλάβω πως για Αθήνα, είναι δύσκολα λόγω βυσμάτων.Για επαρχία σχετικά εύκολα αν διαβάσεις σοβαρά. Κάποια από τα παιδιά που κάνουν ειδικότητα στον Ευαγγελισμό τώρα, νομίζω έχουν κάνει Γιάννενα. Μπορείς να περάσεις μια μέρα και να τους ρωτήσεις σχετικά με την ιατρική εκεί.

Θα μπορούσα να σου προτείνω και τη λύση της Γερμανίας για ειδικότητα, αν ξέρεις Γερμανικά. Πολύ ευρύ φάσμα και εκεί.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ, μη βγούμε και οφ τοπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι πολύ στενοχωρημένος με όσα γράφονται στο topic τιν τελευταία εβδομάδα. Από τους mods μόνο ο Sov προσπάθησε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους, ενώ άλλοι στάζουν χολή χωρίς να προσφέρουν τίποτε εποικοδομητικό στους συναδέλφους.

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.

Ο λόγος που ποστάρω είναι τα 2 τελευταία σχόλια της marouska και του drcot. Για μεν την πρώτη, ουδέν σχόλιο, όσα δεν φτάνει η αλεπού...Ο Αντρέας έδωσε σαφή απάντηση προηγουμένως, που με καλύπτει πλήρως.

Για μεν το σχόλιο του drkot, λυπάμαι να παρατηρήσω πως είναι τελείως εκτός τόπου και χρόνου (κάτι που είναι περίεργο, καθώς o drcot μας έχει συνηθίσει σε πολύ σοβαρά σχόλια). Ο ενδιαφερόμενος για τη συγκεκριμένη ειδικότητα έχει ενημερωθεί πλήρως, οπότε καλό είναι αυτοί που δεν γνωρίζουν ή γνωρίζουν μισές αλήθειες να μην παραπλανούν τον κόσμο.

Καλό Σαββατοκύριακο. Έχουμε και μια ΑΕΚ να κερδίσουμε, μην το ξεχνάτε!

Επειδή ίσως να παίρνω λίγο αργά στροφές λόγω ηλικίας αδυνατώ να κατανοήσω που βρίσκομαι εκτός τόπου και χρόνου.

Αν εννοείς για το σχόλιο σχετικά με την Γναθο νομίζω ότι καλύτερα να μην ανακατεύεσαι σε ειδικότητες που δεν γνωρίζεις. Σε όλο τον κόσμο πλήν των ψωνισμένων Ελλήνων προσφάτως για να γίνεις γναθοχειρουργός δεν απαιτείται να έχεις και τα δύο πτυχία.

Έχω φίλο που τελειώνει γναθο στο John Hopkins με απλό πτυχίο Οδοντιατρικής του ΑΠΘ.

Για την Αγγλία από όσο ξέρω χρειάζεται να δώσεις τα MFDS για να μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις ST 1 -2 παλαιό SHO για Γνάθο. Προυπόθεση είναι απλά το πτυχίο Οδοντιατρικής.

Αυτό που τόνισα με τον ανταγωνισμό από οδοντιάτρους είναι κάτι που είναι λογικό. Αφού απλά με το πτυχίο μπορείς να γίνεις partner σε ένα dental surgery με 60000 λιρονια κατ' έτος, σύν τα private. Κάνεις και ένα 6μηνο aesthetic και κονομάς χοντρά λεφτά με λευκάνσεις δοντιών. Ποιός ο λόγος να κάτσεις να διαβάσεις για τα MFDS και να μπλεχτείς τόσα χρόνια σαν ST με μισθό που αρχίζει από 24000 και καταλήγει στα 45000. και να τρέχεις στα νοσοκομεία να κάνει pre op asses kκαι να παιδεύεται με ECG και εργαστηριακά.

Για τον φίλο που ενδιαφέρεται ασ δει τον παρακάτω σύνδεσμο.

http://www.rcsed.ac.uk/site/468/default.aspx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλες τις χώρες πλην Σουηδίας και Δανίας (όπου είναι οδοντιατρική ειδικότητα), η γναθο είναι είτε μόνο ιατρική ειδικότητα (πχ στην Ιταλία) είτε ιατρική και οδοντιατρική (απαιτούνται και τα δύο πτυχία). Στην Ελλάδα, η απαίτηση για δύο πτυχία χρονολογείται από το 2001. Παραθέτω και το λινκ της Ελληνικής Εταιρείας Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής

http://www.haoms.org/index.php?q=node/9

που αναφέρει τι ισχύει σε κάθε χώρα ξεχωριστά.

Στην Αγγλία, πέραν της Oral and Maxillofacial Surgery που απαιτεί δύο πτυχία, προσφέρονται και η ειδικότητα της Oral Surgery/Surgical Dentistry (η μικρή χειρουργική στόματος/minor oral surgery όπως συνηθίζεται να λέγεται) και η Academic oral and maxillofacial surgery, που είναι κάτι ενδιάμεσο μεταξύ Oral Surgery/Surgical Dentistry και Oral and Maxillofacial Surgery for double qualified, όσον αφορά την χειρουργική εκπαίδευση (πχ δεν φτάνει κανείς να χειρουργεί καρκίνους). Απευθύνεται σε αυτούς που ήδη έχουν PhD και ενδιαφέρονται για ακαδημαική καριέρα και έρευνα κυρίως. Oral Surgery/Surgical Dentistry και Academic oral and maxillofacial surgery μπορεί να κάνει κάποιος με πτυχίο οδοντιατρικής και το MFDS. Περισσότερα στοιχεία στο

http://www.rcseng.ac.uk/fds/training/documents.html

Όσον αφορά την Αμερική, πράγματι γνάθο κάνει κανείς με πτυχίο οδοντιατρικής. Υπάρχουν δύο ειδών προγράμματα, ένα που προσφέρει την ειδικότητα της Oral and Maxillofacial Surgery και είναι 4 χρόνια και ένα δεύτερο που συνδυάζει και την ιατρική και ειναι 6 χρόνια. Τα περισσότερα πανεπιστήμια/νοσοκομεία προσφέρουν και το 4ετές και το 6ετές και την επιλογή να διαλέξει κανείς μεταξύ των δυο προγραμμάτων. Την ιατρική την κάνει κανείς τον 2ο και 3ο χρόνο, αφού έχει προηγηθεί ένας χρόνος OMFS στο νοσοκομείο (εκπαίδευση σε επίπεδο intern/preliminary). Μετά τη απόκτηση του MD, γυρνάς στο νοσοκομείο και ολοκληρώνεις τη εκπαίδευση σε επίπεδο resident πια. Πολλά προγράμματα σε υποχρεώνουν να δώσεις και τα USMLE, ώστε να πάρεις και ιατρική άδεια. Ο ένας χρόνος της General Surgery γίνεται συνήθως μετά την ιατρική, τον 4ο χρόνο δηλαδή. Κάποια προγράμματα δεν προσφέρουν πλήρη χρόνο General Surgery, αλλά εξάμηνο. Όσοι θέλουν να κάνουν μετά κάποιο fellowship σε cosmetic surgery, προτιμούν προγράμματα με πλήρη χρόνο General Surgery, αλλιώς δεν είναι eligible. Κάποια νοσοκιμεία, πχ Jackson Memorial, Maiami Florida, δίνουν την επιλογή να κάνει κάποιος την ιατρική αφού τελειώσει το 4ετές πρόγραμμα, ως optional. Και εκεί είναι πάλι 2 χρόνια, δηλαδή σύνολο 6.

Στο John Hopkins πάντως δεν προσφέρεται ειδικότητα γνάθο όπως αναφέρει ο φίλος πιο πάνω.

http://www.adea.org/EPS/SearchResults1.asp...B1=Start+Search

Είναι το επίσημο λινκ με τα προγράμματα γνάθο στην Αμερική.

Το να απαιτείται και το πτυχίο της οδοντιατρικής και της ιατρικής για τη γνάθο δεν είναι θέμα ψωνίσματος, αλλά απαραίτητη αναγκαιότητα. Πώς μπορεί κάποιος να δουλέψει σε νοσοκομείο χωρίς πτυχίο ιατρικής και επομένως τις απαραίτητες γνώσεις?

Επιπλέον το φάσμα της γνάθο είναι στην Ευρώπη πολύ μεγάλο, από τον έγκλειστο φρονιμίτη ως τον καρκίνο κεφαλής-τραχήλου (στην Αμερική είναι σχετικά πιο ξεκάθαρα τα πράγματα). Δεν μπορεί φυσικά κάποιος μόνο με πτυχίο οδοντιατρικής να ανταπεξέλθει στην εκπαίδευση που απαιτείται.

Τροποποιήθηκε από DimitrisPap
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη σημερινή Daily Mail

http://www.dailymail.co.uk/pages/live/arti...in_page_id=1770

Junior doctor shortage putting patient care 'under threat'

Last updated at 07:23am on 31st March 2008

Comments

Shortage: Patient care is under threat because there aren't enough junior doctors

Patient care is under threat because of a chronic shortage of junior doctors, the British Medical Association has warned.

Junior doctors are coming under pressure to work extra hours without pay due to staff vacancies, according to a survey.

Almost a third (29 per cent) of 432 trainee doctors questioned said they were currently working on a rota with at least one vacancy.

Some doctors reported working on a team that had four or five posts unfilled.

The BMA said doctors had told it anecdotally they were forced to work extra hours, often without pay.

Pressures could lead to bullying and harassment of junior doctors, the BMA claimed, and pointed to inflexibility in the new medical training system introduced last year.

Under the old scheme, trainee doctors came into the system in February and August, but last year, they were all recruited in August.

Changes to immigration rules also means there are fewer overseas doctors around to fill posts, according to the BMA.

It urged junior doctors to be alert to changes in their rota patterns, which it said could impact on patient care.

Ram Moorthy, chairman of the BMA's Junior Doctors Committee, said: "It's fundamentally wrong for junior doctors to be pressured into working excessive hours.

"This was a problem that employers and the Government could and should have foreseen, and it's unfair that doctors are having to prop up rotas without being paid for it.

"If the problem continues it can only damage the quality of patient care."

Dr Jonathan Fielden, chairman of the BMA's Consultants Committee, said consultants have also taken on extra work because of gaps in staffing.

"Consultants in many trusts are working under extreme pressure to hold the service together for patients.

"Whilst we condemn bullying in any circumstance, consultants and employers must work together constructively to solve this problem and support our junior colleagues at this stressful time."

A spokesman for the Department of Health said the problem had been circulating anecdotally for some time but it was taking the issue seriously.

He added: "It is worth bearing in mind that the NHS employs around 120,000 doctors in England and, whilst some trusts have reported issues, many haven't.

"There have always been some problems staffing some rotas in shortage specialities.

"The issue for us has been whether the problem is different this year in terms of its nature and scale.

"The BMA's survey is potentially misleading. The number of doctors who took part in it represent less than half of one per cent of those working in the NHS.

"We understand the theory that the single timetable for speciality training recruitment in 2007 might be a contributor and that is partly why we are moving to a three phase timetable in 2008, but there may be other factors.

"We are talking to the NHS, to the medical profession and others about potential solutions."

Shadow health secretary, Andrew Lansley, said: "The measures deployed by the Government to try and mitigate the impact of their doctor training shambles are creating more problems.

"It is unacceptable that so many junior doctors, many of whom face an uncertain future, are being over-stretched."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Επειδή ψάχνω αρκετή ώρα αλλά δε βρήκα ακριβώς αυτό που ψάχνω..

Θα ήθελα να μάθω πόσο εύκολο είναι αυτή τη στιγμή να βρει κάποιος θέση στην Αγγλία για 1 χρόνο παθολογίας...Ουσιαστικά για γενικό μέρος ειδικότητας..

Κυρίως δε θα ήθελα να μάθω τι ισχύει τυπικά αλλά πόσο εύκολη ή δύσκολη είναι η ανεύρεση θέσης από κάποιον με ανάλογη εμπειρία.

Γνωρίζω ότι δεν είναι τόσο δύσκολο όσο η ανεύρεση πλήρους ειδικότητας...

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Επειδή ψάχνω αρκετή ώρα αλλά δε βρήκα ακριβώς αυτό που ψάχνω..

From the topic specialising in UK written on 28 March 2008

1. FY2 βρίσκεις εύκολα. Εάν το έχεις αποφασίσει από νωρίς και έχεις κάνει σχετικές κινήσεις (ALS, ATLS, presentations, posters) βρίσκεις ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ.

2. Για παθολογία και χειρουργική CT1/CT2 κάποιος που έιναι FY2 and he has done courses, + management + teaching + καμία publication βρίσκει. Όχι άνετα, αλλά βρίσκει. Ποσοστά λυπάμαι δεν ξέρω.

For the record, if you find a relevant FY2 you can recognize it as one year of internal medicine.

But we have already told all these things. Again and again.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα το έγραφα compulsory primary care training. Δε νομίζω να μπορείς να το παρουσιάσεις καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελειωμενοσ στην ιταλια ( και πανεπιστημιο και ειδικοτητα Γενικησ Χειρουργικησ), υποχρεουμε να κανω αγροτικο?

οποιοσ ξερει ασ απαντησει .......

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελειωμενοσ στην ιταλια ( και πανεπιστημιο και ειδικοτητα Γενικησ Χειρουργικησ), υποχρεουμε να κανω αγροτικο?

οποιοσ ξερει ασ απαντησει .......

ευχαριστω

αυτό πάλι τι είναι αστείο? Σκέψου ότι για μία στιγμή μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω σοβαρά.

Γεμίσαμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελειωμενοσ στην ιταλια ( και πανεπιστημιο και ειδικοτητα Γενικησ Χειρουργικησ), υποχρεουμε να κανω αγροτικο?

οποιοσ ξερει ασ απαντησει .......

ευχαριστω

αυτό πάλι τι είναι αστείο? Σκέψου ότι για μία στιγμή μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω σοβαρά.

Γεμίσαμε....

κ αν δεν ειναι αστειο???τοτε τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.