Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

16 λεπτά πριν, skizaftis said:

Γεια σου Ρήτρα_5. Η Αστυνομία με βάση το νόμο (δεν θυμαμαι τωρα ακριβως να γραψω) οφείλει να μου χορηγησει έμμισθη άδεια για όσο διαρκει η ειδικότητα. Επίσης αν έχω πάρει πτυχίο πριν τα 40 (παίζεται αυτό-έχω άλλα 4 χρόνια για πτυχίο αν τα καταφέρω) τότε και εφόσον βγει προκήρυξη θα μπορώ να εργαστώ ως γιατρός Αστυνομίας (με δικαίωμα να διαθέτω και Ιατρείο). Ωραιο σενάριο, πολύ δύσκολο να επιτευχθεί. Άρα το επόμενο σενάριο είναι να μπω σε Νοσοκομείο με μετάταξη (δεν είναι κακό αλλά εφόσον έστω λίγο βελτιωθεί το σύστημα υγείας μας). Άλλο σενάριο φυσικά είναι να πάρω την οικογένεια και να σηκωθώ να φύγω για εξωτερικό (διότι το σενάριο να παραιτήσω την Αστυνομία και να περιμένω ειδικότητα και να ανοιξω εδώ Ιατρείο θα κάνει τα παιδιά μου να πεινάνε). Όσον αφορά τις κλινικές, αυτές είναι 2 χρόνια (5ο κ 6ο έτος) και θα πάρω γονική άδεια για το 3ο μου παιδί (άδεια ενός χρόνου). Αν συνυπολογίσεις ότι οι αστυνομικοί λόγω νυκτερινών και Σ/Κ δικαιούνται 45 μέρες το χρόνο άδεια πιστέυω θα βρω καθαρό χρόνο 1,5 χρόνο (καθαρός χρόνος κλινικών) να κάνω τις κλινικές. Ωραια τα σχέδια Ρήτρα_5 αλλά πρώτα την υγεια μας να έχουμε! Πάντως με το τέλος της Ιατρικής θα είμαι σε κρίσιμο σταυροδρόμι!

Μπορεις με το που θα τελειωσεις την ιατρική να καταθεσεις το πτυχίο και να ζητησεις να μετατρεψεις την οργανική σου θεση ή να μπεις σε προσωποπαγή σε υπηρεσια της αστυνομιας που εχει ιατρους ( απο οσο γνωριζω εχει). Δεν χρειαζεται προκηρυξη, η μεταφορα ειναι εσωτερικη.  Μετα ή παράλληλα ζητησε αδεια συμφωνα με τις διαταξεις του νομου 4368/16 (αρθρο 37 παραγραφος 5). Η υπηρεσια ειναι υποχρεωμενη να σου δωσει αδεια με αποδοχες για αμισθη ειδικότητα σε οποια ειδικοτητα και νοσοκομειο θελεις.

Δεν χρειαζεται μεταταξη οταν τελειωσεις, σε αλλο αρθρο του ιδιου νομου προβλεπεται μεταφορα σε θεση επιμελητη Β υποχρεωτική για την υπηρεσια (αν εσυ το θελησεις).

Νομίζω οτι το δυσκολοτερο κομματι θα ειναι να φτασεις στο σταυροδρομι της αποφοιτησης, παραλληλα με δουλεια ειναι πολυ δυσκολο.

Καλη τυχη :)

ΥΓ1. σαν Δ.Υ. εχεις εκτος της υπεραριθμης ειδικοτητας και απαλλαγη απο το αγροτικο.

ΥΓ2. το τοπικ ειναι για ειδικοτητα στο εξωτερικό οποτε συγνωμη για το οφτοπικ

 

Τροποποιήθηκε από Ρήτρα_5
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τ

5 λεπτά πριν, Ρήτρα_5 said:

Μπορεις με το που θα τελειωσεις την ιατρική να καταθεσεις το πτυχίο και να ζητησεις να μετατρεψεις την οργανική σου θεση ή να μπεις σε προσωποπαγή σε υπηρεσια της αστυνομιας που εχει ιατρους ( απο οσο γνωριζω εχει). Δεν χρειαζεται προκηρυξη, η μεταφορα ειναι εσωτερικη.  Μετα ή παράλληλα ζητησε αδεια συμφωνα με τις διαταξεις του νομου 4368/16 (αρθρο 37 παραγραφος 5). Η υπηρεσια ειναι υποχρεωμενη να σου δωσει αδεια με αποδοχες για αμισθη ειδικότητα σε οποια ειδικοτητα και νοσοκομειο θελεις.

Δεν χρειαζεται μεταταξη οταν τελειωσεις, σε αλλο αρθρο του ιδιου νομου προβλεπεται μεταφορα σε θεση επιμελητη Β υποχρεωτική για την υπηρεσια (αν εσυ το θελησεις).

Νομίζω οτι το δυσκολοτερο κομματι θα ειναι να φτασεις στο σταυροδρομι της αποφοιτησης, παραλληλα με δουλεια ειναι πολυ δυσκολο.

Καλη τυχη :)

ΥΓ. σαν Δ.Υ. εχεις εκτος της υπεραριθμης ειδικοτητας και απαλλαγη απο το αγροτικο.

 

Τώρα Ρήτρα_5 τι να πω; Με κάνεις χαρούμενο με αυτά που λες. Ένα ευχαριστώ είναι λίγο. Διότι έχω ψαχτεί αλλά όχι σε τόσο βάθος. Θα δω τους νόμους που παραθέτεις. Αν κατάλαβα μου λες ότι μπορώ να παραμείνω στην Αστυνομία έτσι κ αλλιώς άσχετα με το όριο ηλικίας ε; Όσον αφορά την αποφοίτηση, τα πάω αρκετά καλά μέχρι τώρα (έχω περάσει το 70% των μαθημάτων). Είναι πάρα πολύ κουραστικό αλλά κάτι γίνεται. Θα δείξει! Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Υ.Γ: Θα ήμουν ψεύτης αν δεν παραδεχόμουν ότι πάντα με συνάρπαζε η ιδέα του εξωτερικού αλλά μπορεί να με περιμένει ως απλό επισκέπτη (βλέπεις η οικογένεια είναι πάνω απ' όλα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τώρα, skizaftis said:

Τώρα Ρήτρα_5 τι να πω; Με κάνεις χαρούμενο με αυτά που λες. Ένα ευχαριστώ είναι λίγο. Διότι έχω ψαχτεί αλλά όχι σε τόσο βάθος. Θα δω τους νόμους που παραθέτεις. Αν κατάλαβα μου λες ότι μπορώ να παραμείνω στην Αστυνομία έτσι κ αλλιώς άσχετα με το όριο ηλικίας ε; Όσον αφορά την αποφοίτηση, τα πάω αρκετά καλά μέχρι τώρα (έχω περάσει το 70% των μαθημάτων). Είναι πάρα πολύ κουραστικό αλλά κάτι γίνεται. Θα δείξει! Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Υ.Γ: Θα ήμουν ψεύτης αν δεν παραδεχόμουν ότι πάντα με συνάρπαζε η ιδέα του εξωτερικού αλλά μπορεί να με περιμένει ως απλό επισκέπτη (βλέπεις η οικογένεια είναι πάνω απ' όλα!)

να θυμασαι οτι η μεταφορα σου σε οργανικη θεση ή προσωποπαγη της υπηρεσιας σου ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικη για την υπηρεσια, αν θελει το κανει.

Η αδεια ειδικοτητας ειναι υποχρεωτική.

Ευτυχως ο νομοθετης εχει προβλέψει οτι για να παρεις αδεια ειδικοτητας δεν χρειαζεται να εισαι ιατρος στην υπηρεσια σου, ακομα και η καθαριστρια (που λεει ο λογος) αν καταθεσει πτυχιο ιατρικης μπορει ιατρο να μην την κανουν (πχ λογω αναγκων αλλων) αλλα αδεια ειδικοτητας ειναι υποχρεωμενοι να της δωσουν!

Αυτο που σου λεω ειναι ολα αυτα να τα εχεις στο μυαλο σου σαν καβατζα οσο βεβαιως ισχυουν ακομα και οταν ερθει η ωρα να τα ανακαλεσεις. Η απόφαση θα ερθει τοτε.

Αυτα... καλη δυναμη και παλι

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 λεπτά πριν, Ρήτρα_5 said:

να θυμασαι οτι η μεταφορα σου σε οργανικη θεση ή προσωποπαγη της υπηρεσιας σου ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικη για την υπηρεσια, αν θελει το κανει.

Η αδεια ειδικοτητας ειναι υποχρεωτική.

Ευτυχως ο νομοθετης εχει προβλέψει οτι για να παρεις αδεια ειδικοτητας δεν χρειαζεται να εισαι ιατρος στην υπηρεσια σου, ακομα και η καθαριστρια (που λεει ο λογος) αν καταθεσει πτυχιο ιατρικης μπορει ιατρο να μην την κανουν (πχ λογω αναγκων αλλων) αλλα αδεια ειδικοτητας ειναι υποχρεωμενοι να της δωσουν!

Αυτο που σου λεω ειναι ολα αυτα να τα εχεις στο μυαλο σου σαν καβατζα οσο βεβαιως ισχυουν ακομα και οταν ερθει η ωρα να τα ανακαλεσεις. Η απόφαση θα ερθει τοτε.

Αυτα... καλη δυναμη και παλι

 

Θα τα εχω! Εννοείται! Ευχαριστώ και πάλι! Καλη δύναμη κ σε 'σενα σε ότι κάνεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

       Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ρωτήσω κάτι για τα Foundation Years . Ψάχνοντας στο site http://www.foundationprogramme.nhs.uk/pages/home , στο UKFP applicant's handbook 2018 , λέει ότι οι non UK graduates , για το FP 2018 και το AFP 2018 ,  πρέπει να υποβάλλουν eligibility application μέσω του Oriel από 26 Ιουνίου έως 9 Αυγούστου 2017 . To application αυτό απαιτεί ήδη μεταφρασμένο πτυχίο , ielts  και διάφορα άλλα που χρειάζονται ορισμένο χρόνο , τον οποίο οι φετινοί απόφοιτοι δεν έχουμε , παρά μόνο αν κάποιος είχε δώσει ielts μέσα στη σχολή και επίσπευσε τις διαδικασίες .  Στο http://www.foundationprogramme.nhs.uk/download.asp?file=Eligibility_Applicant_Guidance_UKFP_2018.pdf , αναφέρεται : You must complete all three steps between 26 June 2017 and 09 August 2017. If you do not complete ALL THREE steps your eligibility application will be incomplete and you will not be eligible to apply for UKFP 2018 . Επιπλέον , απαιτείται να συμπληρωθεί στο ίδιο χρονικό διάστημα από τον Dean και να αποσταλλεί στην Αγγλία (  http://www.foundationprogramme.nhs.uk/download.asp?file=Deans_Statement_UKFP2018_v4_Final.docx ) . Και αυτό αν δε γίνει σωστά , λέει ότι : then your application will be deemed ineligible and you will not be able to apply for the UK Foundation Programme . 

       Θέλω να ρωτήσω τα εξής : 1) ξέρει κανείς τι συμβαίνει στην περίπτωση που κάποιος δεν ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία ?

                                                   2) Όλο αυτό αφορά όλα τα training posts ? Δηλαδή αν κάποιος δεν ακολουθήσει τη διαδικασία , μετά διεκδικεί μόνο non training posts ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - FYs? 

                                                   3) Είναι κάτι που συμβαίνει φέτος για πρώτη φορά ή υπήρχε και τα προηγούμενα χρόνια ? Κατ'επέκταση έχει κάποιος εμπειρία από την όλη διαδικασία ? 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. You will be ineligible and your application will not be considered. 

2. This is for the 2 year foundation programme as a whole. A few years ago there were still stand alone training FY1  and / or FY2 posts (LATs) that are advertised as well. I am not sure whether they still exist but I would be really surprised if they dont given the low morale amongst British junior doctors these days (they take years off / go to Australia etc)

3. UKFP always planned way ahead. I applied for standalone LAT FY1 and FY2 posts. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!! Πήρα και εγώ πριν από 1 μήνα το πτυχίο μου και ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στο uk (ειδικότερα ογκολογία). Προσπάθησα να διαβάσω την πλειοψηφία των posts εδώ και το handbook για Applicants for Foundations απλά έχω και πάλι ορισμένες απορίες (αν κάποια έχει ξανααπαντηθεί ζητώ συγγνώμη). 

1.  Όπως ειπώθηκε και στο προηγούμενο ποστ πλέον κάνοντας την αίτηση για eligibility+foundations ουσιαστικά μας κατανέμουν όλους στο fy1 (επειδή δεν είδα κάποια αναφορά για fy1/2 και συγχρόνως αναφέρει provisional registration to gmc και οχι full που με βάση τα παλαιότερα posts είχαμε αυτόματα οι πτυχιούχοι από Ελλάδα) ή στην πορεία που θα ελέγξουν τις αιτήσεις μπορεί να κατανείμουν και κάποιους στο fy2? (το ξαναθέτω μήπως κάποιος στο ενδιάμεσο ξέρει κτ παραπάνω από το προηγούμενο ποστ)

2. Eπίσης στο decile score και ειδικότερα στο EPM-> Educational Achievements μετράνε μόνο τα master/PhD; πχ τα ALS, ATLS κτλ που αναφερόταν παλαιότερα ότι έχουν κάποια αξία μετράνε μόνο στο interview? 

3. Επειδή ιδανικά θα ενδιαφερόμουν για AFP αλλά είδα ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να πάρουν ξένο υποψήφιο, υπάρχει τρόπος να ξεκινήσει κάποιος στα foundations κτλ και να κάνει παράλληλα κτ ερευνητικό? PhD επειδή είναι full time δεν θα το ήθελα για να μπορώ να δουλεύω στο nhs αλλά κτ σε part time?

Και τελευταίο προς το παρόν, αν κάποιος έχει ξεκινήσει πρόσφατα (κοντά στο brexit δλδ) διαπιστώνει μεγαλύτερες δυσκολίες στην εισαγωγή στο σύστημα ή μεγαλύτερη δυσκολία να τα βγάλει πέρα κτλ? Θεωρητικά μέχρι 3/2019 ισχύουν οι υπάρχουσες διατάξεις.... 

Sorry για το κατεβατό και επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους σταθερά καθοδηγούν τους υπολοίπους στο thread γιατί σε 2 μέρες που διάβασα τα ποστ μου κατάφερα από το μηδέν να καταλάβω πολύ καλύτερα το πώς λειτουργεί το nhs

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. As fas as i know if you apply for through the foundation programme then you will do FY1&FY2. It is irrelevant that you will have full registration (since you have qualified from Greece). That doesnt exlude you from working as FY1 (I have as well). British medical school graduates when they qualify have only provisional registration with GMC and they have to pass FY1 in order to get full registration

2. ALS / ATLS are not educational achievements. Higher degrees are (MSc, PhD etc)

3. You can try to be involved in clinical research - but this is very difficult during foundation programme. This is quite difficult to achieve. You need to find the right people, find a project etc. Try to get rid of the greek mentality "I can combine basic research and clinical practice". If you are full time clinician you just cant. Part time phD means in UK 6-7 years. You really want that? 

I can reassure you nothing has changed in NHS because of Brexit. A lot of things have changed but not because of Brexit. And noone knows how things will be once it is official. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα . Έχω ορισμένες επιπλέον απορίες που αφορούν τα FYs στο Ηνωμένο Βασίλειο :

1) Ποσό εφικτό είναι χωρίς να κάνει κάποιος Fy1 να διεκδικήσει stand alone LAT FY2 position ; Δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία από το NHS θα ήταν θεμιτό κατά τη γνώμη σας να το κάνω ή έστω να το προσπαθήσω ?

; 2) Τα LAT positions για τα FYs ανακοινώνονται μόνο μέσω oriel ? Γιατί ψάχνοντας στο nhs jobs είδα σχεδόν αποκλειστικά LAS positions .

3) Τα LAS positions για FY1 είναι όλα fixed διάρκειας ενός χρόνου ; Θα μπορούσα για παράδειγμα να εργαστώ σε μια θέση Las για FY1 για μικρότερο χρονικό διάστημα και μόλις ανοίξουν τα applications για LAT standalone FY2 να κάνω αιτήσεις για μια τέτοια θέση ? Το λέω αυτό προκειμένου να αποκτήσω μια πρώτη επαφή με το σύστημα προτού κάνω αιτήσεις για το FY2 .

4) Ψάχνοντας διαδικτυακά τα pay scales για FY1 στο BMA και το nhs jobs είδα ότι οι ετήσιοι μισθοί είναι γύρω στις 26000 λίρες . Τα χρήματα αυτά είναι μεικτά ή "καθαρα" χρήματα μετά τους φορους ; Αν είναι μεικτά πόσα περίπου μένουν μετά τους φόρους ? Επιλέον αρκούν από μόνα τους για μια αξιοπρεπή ζωή ;

5) Παραπάνω ειπώθηκε ότι είναι δύσκολο να κάνει κάποιος κάτι ερευνητικό κατά τη διάρκεια των FYs . Θέλω να ρωτήσω τι θα μπορούσαμε να κάνουμε μέσα στα FYs για να βελτιώσουμε το CV μας και να διεκδικήσουμε όσο το δυνατό καλύτερη θέση για ειδικότητα . 

6) Έχω την εικόνα ότι στα FYs , τα LAS positions , πέρα του ότι δεν είναι training positions , δε διαφέρουν στην πράξη από τα αντίστοιχα LAT ( διορθώστε με αν κάνω λάθος) . Μάλιστα , σε πολλά LAS positions στο nhs jobs αναφέρεται ότι αν και δε θεωρούνται training positions , οι εργαζόμενοι θα έχουν ίσες ευκαιρίες με τους αντίστοιχους σε LAT  . Αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ? . Επιπλέον , αν ισχύει αυτό , θα μπορούσε κάποιος να κάνει μόνο LAS positions στα FYs  και να προχωρήσει στη συνέχεια στην ειδικότητα ? 

Συγγνώμη για τον όγκο των ερωτήσεων , αλλά το nhs , τουλάχιστον σε μένα , μοιάζει αρκετά complex στην κατανόηση του . Επιπλέον συγγνώμη αν κάποια ή κάποιες από τισ ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί παλιότερα στο forum αλλά ψάχνοντας δεν κατάφερα να βρω απαντήσεις . Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στον Alexandros Boukas που ακούραστα απαντάει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ . 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 9/4/2017 at 11:26 ΠΜ, nemodori said:

Καλησπέρα . Έχω ορισμένες επιπλέον απορίες που αφορούν τα FYs στο Ηνωμένο Βασίλειο :

1) Ποσό εφικτό είναι χωρίς να κάνει κάποιος Fy1 να διεκδικήσει stand alone LAT FY2 position ; Δεδομένου ότι δεν έχω εμπειρία από το NHS θα ήταν θεμιτό κατά τη γνώμη σας να το κάνω ή έστω να το προσπαθήσω ?

; 2) Τα LAT positions για τα FYs ανακοινώνονται μόνο μέσω oriel ? Γιατί ψάχνοντας στο nhs jobs είδα σχεδόν αποκλειστικά LAS positions .

3) Τα LAS positions για FY1 είναι όλα fixed διάρκειας ενός χρόνου ; Θα μπορούσα για παράδειγμα να εργαστώ σε μια θέση Las για FY1 για μικρότερο χρονικό διάστημα και μόλις ανοίξουν τα applications για LAT standalone FY2 να κάνω αιτήσεις για μια τέτοια θέση ? Το λέω αυτό προκειμένου να αποκτήσω μια πρώτη επαφή με το σύστημα προτού κάνω αιτήσεις για το FY2 .

4) Ψάχνοντας διαδικτυακά τα pay scales για FY1 στο BMA και το nhs jobs είδα ότι οι ετήσιοι μισθοί είναι γύρω στις 26000 λίρες . Τα χρήματα αυτά είναι μεικτά ή "καθαρα" χρήματα μετά τους φορους ; Αν είναι μεικτά πόσα περίπου μένουν μετά τους φόρους ? Επιλέον αρκούν από μόνα τους για μια αξιοπρεπή ζωή ;

5) Παραπάνω ειπώθηκε ότι είναι δύσκολο να κάνει κάποιος κάτι ερευνητικό κατά τη διάρκεια των FYs . Θέλω να ρωτήσω τι θα μπορούσαμε να κάνουμε μέσα στα FYs για να βελτιώσουμε το CV μας και να διεκδικήσουμε όσο το δυνατό καλύτερη θέση για ειδικότητα . 

6) Έχω την εικόνα ότι στα FYs , τα LAS positions , πέρα του ότι δεν είναι training positions , δε διαφέρουν στην πράξη από τα αντίστοιχα LAT ( διορθώστε με αν κάνω λάθος) . Μάλιστα , σε πολλά LAS positions στο nhs jobs αναφέρεται ότι αν και δε θεωρούνται training positions , οι εργαζόμενοι θα έχουν ίσες ευκαιρίες με τους αντίστοιχους σε LAT  . Αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ? . Επιπλέον , αν ισχύει αυτό , θα μπορούσε κάποιος να κάνει μόνο LAS positions στα FYs  και να προχωρήσει στη συνέχεια στην ειδικότητα ? 

Συγγνώμη για τον όγκο των ερωτήσεων , αλλά το nhs , τουλάχιστον σε μένα , μοιάζει αρκετά complex στην κατανόηση του . Επιπλέον συγγνώμη αν κάποια ή κάποιες από τισ ερωτήσεις μου έχουν απαντηθεί παλιότερα στο forum αλλά ψάχνοντας δεν κατάφερα να βρω απαντήσεις . Ιδιαίτερη μνεία αξίζει στον Alexandros Boukas που ακούραστα απαντάει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ . 

1. It is possible but a. you will struggle with the job (more responsibilities etc) and b. you compromise your application for specialty training (you apply 3 months in FY2 - this is not enough time to organise presentations audits etc)

2. No idea 

3.You can do that. Again for the same reasons as above I would reccomend the whole year (this is what I have done)

4. I am not up to date with that. There is new national junior doctors contract that has ben rolled out recently. Traditionally you dont getpaid much as FY1. If BMA says is 26000 then it must be right

5. Audits, presentations in conferences, write papers, teaching staff, show leadership / managerial qualities. 

6. Most of the people I know did LAS FY1s (LAT FY1s are rare). Most of them were treated equally: provision of educational / clinical supervisor, online portfolio, mentorship, and some of them even study leave (most FY1s - even training ones dont have study leave apart from preagreed courses that they have to do - including ALS). No one will look if you are in training position or not in the application / interviews for specialty training. they will mark your application based on your CV (see achievements above) and your performance in the interviews. 

 

PS. I keep advising that you need to FY1 (to all new doctors /potential UK migrants). and most of you say the same thing..why? can I avoid it etc?. Fy1 has nothing to do with last year of med school. Its a difficult job and you get lots of experience. If you want to bypass the system and go without it - good luck - but dont ask me again and again if that is OK. I cant predict the future and you can make your own decisions. (rant over) 

Τροποποιήθηκε από Alexandros Boukas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 06/09/2017 at 4:57 ΜΜ, Alexandros Boukas said:

1. It is possible but a. you will struggle with the job (more responsibilities etc) and b. you compromise your application for specialty training (you apply 3 months in FY2 - this is not enough time to organise presentations audits etc)

2. No idea 

3.You can do that. Again for the same reasons as above I would reccomend the whole year (this is what I have done)

4. I am not up to date with that. There is new national junior doctors contract that has ben rolled out recently. Traditionally you dont getpaid much as FY1. If BMA says is 26000 then it must be right

5. Audits, presentations in conferences, write papers, teaching staff, show leadership / managerial qualities. 

6. Most of the people I know did LAS FY1s (LAT FY1s are rare). Most of them were treated equally: provision of educational / clinical supervisor, online portfolio, mentorship, and some of them even study leave (most FY1s - even training ones dont have study leave apart from preagreed courses that they have to do - including ALS). No one will look if you are in training position or not in the application / interviews for specialty training. they will mark your application based on your CV (see achievements above) and your performance in the interviews. 

 

PS. I keep advising that you need to FY1 (to all new doctors /potential UK migrants). and most of you say the same thing..why? can I avoid it etc?. Fy1 has nothing to do with last year of med school. Its a difficult job and you get lots of experience. If you want to bypass the system and go without it - good luck - but dont ask me again and again if that is OK. I cant predict the future and you can make your own decisions. (rant over) 

well said !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Αποφοίτησα τέλη Ιουλίου από Αθήνα. Ενδιαφέρομαι να γραφτώ στο GMC για να αρχίσω να ψάχνω για θέσεις foundation - η αλήθεια είναι ότι μέχρι τα τέλη σεπτεμβρίου ήμουν σε μια depressive - burnout περίοδο και δεν είχα πολυτρέξει για έγγραφά οπότε τα ετοιμάζω τώρα. Απ' ότι έχω δει χρειάζεται για την εγγραφή στο GMC χρειάζεται να καταθέσω: 

  • πτυχίο (μεταφρασμένο και πρωτότυπο - εδώ προκύπτει απ' ότι καταλαβαίνω ένα θέμα με τον πάπυρο που βγαίνει 1-2 χρόνια μετά την αποφοίτηση, οι παλαιότεροι τι έχετε κάνει για το θέμα του παπύρου και το γνήσιο πτυχίο;),
  • απόδειξη ταυτότητας (μπορώ να στείλω αντίγραφο ταυτότητας? ),
  • certificates of good standing (αυτό είναι κάτι το οποίο αν καταλαβαίνω σωστά προμηθεύομαι από τον Ιατρικό Σύλλογο? ),
  • employer's references (πρέπει να είναι οπωσδήποτε από φορείς υγείας; μπορώ να δώσω τέτοια έγγραφά να συμπληρωθούν από κλινικές στις οποίες παρακολουθώ εθελοντικά; ή πρέπει οπωσδήποτε να προσκομίσω κάτι από φορείς στους οποίους έχω εργασθεί με μισθό (online author jobs, ιατρός αγώνα κλπ); αν φαίνεται ότι δεν έχω εργασθεί υπάρχει πρόβλημα; )  - ουσιαστικά εργάζομαι site όπου γράφω scripts για video-lectures ανατομίας και ενδέχεται να ξεκινήσω να δουλεύω ως γιατρός αγώνα για την ΕΠΣΑ. 
  • IELTS με score >7.5 και κανένα μέρος κατώτερο του 7 για να μπορέσω να πάρω licence to practice

Υπάρχει κάποιο έγγραφό που μου διαφεύγει; 

Απ' ότι έχω καταλάβει αν ξεκινήσω διαδικασία εγγραφής πρέπει να την ολοκληρώσω μέσα σε 3 μήνες οπότε με συμφέρει να την ξεκινήσω αφού έχω συγκεντρώσει τα έγγραφα.
Επιπλέον, έχω μπερδευτεί σχετικά με το αν με συμφέρει να ψάξω απευθείας για F2 ή για πρόγραμμα που να καλύπτει ολοκληρωμένο διετές foundation.
Και τέλος διαβάζω ότι κενά μεγαλύτερα των 28 ημερών μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στην αίτηση - επειδή έχω τέτοιο "κενό" τι μπορώ να κάνω; μπορεί να φαίνεται ότι εργάζομαι στο site το οποίο αναφέρω νωρίτερα; 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τροποποιήθηκε από Abaris
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας και απο εμενα. Ειμαι εδω και μερικα χρονια ειδικευομενος στη Γερμανια (3 χρονια παθολογια και μενουν αλλα 3 ειδικης καρδιολογιας) και σκεφτομουν να μεταφερθω αγγλια (για τα 3 καρδιολογιας και βλεπουμε) για διαφορους λογους. Αναγνωριζονται τα χρονια που εχω κανει εδω? Πρεπει να ξεκινησω απο την αρχη και τα FY? Επισης ισχυει οτι στη μεση της ειδικοτητας δινεις καποιες εξετασεις και αν ναι, τι ισχυει για εμενα? Τις δινω και εγω? Τελος, θα βοηθησει η προυπηρεσια μου να βρω θεση στο Λονδινο? Ειλικρινα δεν το θελω, αλλα εχω οικογενεια εκει, οποτε οσο να πεις... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 You need to pass MRCP (exams - difficult) in order to get into registrar post (ST3+). Quite frankly I think it is impossible to get directly into cardiology with 0 NHS experience (I mean training ST3 post in Cardiology). I would suggest to appy for core medical training (applications  start soon - check RCP website / oriel website)  or if you are not successful then for FY2 post.  You may hopefully get some cardiology experience (ask to rotate in cardio), in those 2 years, you may manage to pass exams, do audits, publications etc and then half way through your CT2 year you apply for cardiology. 

This may seem a step back to you but this is the only way I can think. You seem to be a bit clueless about specialty training in UK, if you are serious about it start reading. This thread has tones of useful information.  

With regards to London - please see paragraph above. Your family may stay in London till you see where you will be. As a medic you should expect to work in lots of diferrent hospitals if you manage to get into specialty training (some times that means 2 hours drive from your previous hospital). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You are right about me being clueless. I tried searching the forum but it was always about people who wanted to come to the UK right after the University. That's why i asked, hoping that with my 3 years of experience i might not have to go through this hell to get a spot there. I decided to learn German and come here specifically to avoid it. Here you just need to work hard and be good, nobody forces you into FY oder goddamn Publications. So yeah... i'm beginning to see the picture.

One more question: Is it correct that in the UK you need to change hospitals (and i'm guessing city as well) almost every year? What kind of system is that?

Τροποποιήθηκε από Dudebro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You will have to go through a lot in order to get into the system. It is what it is and is actually a quite fair system I think. 

NHS is completely diferrent structure than the German system. 

Cardiology is present in most hospitals (for primary intervention), however a lot of services are more centralised. you will have to rotate to DGHs with cardiology and larger centres to get the whole spectrum of your specialty. I dont know how often you have to rotate but you certainly are expected to (if you are a trainee). 

In your pre specialty training years you should expect to rotate every 4-6 months. That may be in different departments on the same hospital (ie if you do core medical training you may do cardiology and care of the elderly in the same hospital) or do them in completely diferrent hospitals that are in the same deanery 

(I belong to Oxord Deanery (Thames Valley health education England) and medical trainees can be in Oxford, Northampton, Stoke mandeville, Royal berkshire, Reading, High Wycombe, Swindon etc). 

This is the norm in most medical specialties. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dear Dudebro,

Cardiology Specialty training is a highly competitive specialty .
If you check the application scoring at JRCPTB you will come in terms with the different sections you r asked to fill in when applying for ST3.

Some of them need to have been completed preferably through your training in the NHS ( ie QIP, teaching , leadership).
You are not eligible to apply without at least MRCP part 1, involvement in QIP , Full GMC + IELTS, signed CMT competencies . 
Even if you get an offer this will be provisional to pass of both part 2 and PACES prior to your start date as ST3.
(realistically, I am sorry but this is purely impossible in 6-7 months especially for someone who does not know the system).  

Provided you complete the above you ll get an offer for ST3 cardio; if you wish to get NTN in London deanery or you have generally demands in terms of location
you must have the evidence to further underpin your application/interview performance and subsequently your final score. ( ie publications, presentations in conferences etc)

Therefore we come back to what Boukas quoted: you need to start from CMT/ACCS! it does sound like a step backwards but you need to bridge the gap with
your equivalents who have already already chasing these for many years within the system.

Alternatively you can apply for Clinical fellow posts in Cardiology. I believe you need to stay there more than a year to compensate for the above,
before applying for ST3.

 

In terms of ST3 in Cardiology:
The structure of rotating hospitals stands on a specific rational; you need to get exposure both in small hospitals and Tertiary Cardiac centres.
Initially at a low grade of ST ( ie ST3, ST4)  you r exposed t DGHs to gain the confidence of dealing with cardiac emergencies without the settings of a cath lab/ Heart attack centre.
You need to stabilise pts and make them safe for transfer for them to get their PCI , PPM , CRT etc. Once you become more senior registrar you rotate to bigger centres and you decide
whether urgent transfer and intervention is warranted. You make most of times your consultant aware but it is evident that the higher the responsibility the more
personal initiative is needed.
The most important thing is that your training/rota is invariably structured to the subspecialty you have chosen (devices, imaging , intervention , heart failure , electophysiology) ;
So the more senior you become the more protected time you ll have ( ideally) to develop your skills at your area of preference. 

In some deaneries, hospital rotations are more than 1-2 hours distance. That depends entirely on the deanery you belong to.

Last but not least: road towards your Cardio CCT can be either purely based on cardiology training or you can receive dual specialty
in cardiology and general internal medicine ( GIM). Most trainees believe that covering also the medical rota is a HECTIC job and hence they leave GIM
after their ST3 level ( until which is mandatory ).

If you dont wish to do your specialty training in the UK you can finish your CCT elsewhere and come here as a Senior Clinical Fellow(registrar level).
I know some greeks who managed to become consultants while having done their specialty in Greece; though this is very variable and will depend on
you CV , skills , (or event contacts)

 

I hope it does not sound demoralising, as you need to have an overall picture before making that decision.
After all I believe it is worth it 

 

Τροποποιήθηκε από alekmarin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

 

The Royal college of physicians has added the leadership section in  the CMT application .
I knew that this was already asked for core surgical training and St3+

They want us to demonstrate "our impact'' via a previous leadership position as medical doctors.
Can any of the colleagues in this form kindly make any suggestions?
(would IFMSA/Helmsic, or possibly national service account for any of the above?)

Tbh I think its slightly unprofessional that they just put in the application without any previous 
notification but anyway :P

Thanks in advance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Leading a project / audit, leading a team in rescus / trauma, leading a team in national service (i am sure you have plenty of stories to tell), leading a trip in the jungle, leading your basketball team in highschool. 

Good luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Occupational English Test πλέον για την άδεια του GMC, αλλά βλέποντας τις αντιστοιχίες των scores (απαιτούνται B σε όλα τα 4 μέρη για το OET) δεν είναι και μεγάλη η διαφορά, πέραν του ότι στο OET είσαι σε οικεία, ιατρικά, χωράφια !

Τα εξέταστρα όμως είναι, κρατηθείτε, 380€ !

Ωραία μπίζνα.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι μια εναλλακτική επιλογή, κι όχι η αποκλειστική, τουλάχιστον ακόμα. Και από την ανακοίνωση τύπου φαίνεται https://www.gmc-uk.org/news/31549.asp  “ an additional”  , “an alternative”. Το OET δεν έχει εξεταστικό κέντρο Ελλάδα. Όσοι είστε σε διαδικασία εγγραφής τρέξτε για το ielts academic με 7,5 βαθμό. Πάρτε τηλέφωνο στο gmc για σιγουριά πρώτα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσημα υπάρχει δυνατότητα και για τα 2, εννοείται επιλέγετε το ielts, τα μισά λεφτά και με μεθοδική προετοιμασία 1-2 μήνες παίρνετε άνετα 7,5-8.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''εννοείται επιλέγετε το ielts, τα μισά λεφτά και με μεθοδική προετοιμασία 1-2 μήνες παίρνετε άνετα 7,5-8 ''

 

Tοσο συντομη προετοιμασια προυποθετει βεβαια καποιος να εχει ηδη ενα καπως προχωρημενο επιπεδο στα Αγγλικα, γιατι ξερουμε και συναδελφους γιατρους που βασανιζονται να δινουν και να ξαναδινουν το Ielts αδυνατωντας να πιασουν το απαιτουμενο σκορ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ήταν τόσο εύκολο το 7,5 στο IELTS, δεν θα έβαζαν το OET ως εναλλακτική.

Ένας πρόσφατα που έπιασε το απαιτούμενο σκορ μου έλεγε ότι προετοιμαζόνταν 6 μήνες και στο παρελθόν μάλιστα είχε πάρει το Proficiency.

Θεωρώ υπερβολικές τις απαιτήσεις όταν στις περισσότερες χώρες το απαιτούμενο επίπεδο στην γλώσσα τους για την άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι το μέσο B2.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.