Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

10 minutes ago, featured said:

ακριβως.σορρυ αλλα δεν εχω ανοιξει καθολου το αρχειο απο το agency.

ε τι θα λεει πιπες θα λεει ελατε και θα σας φτιαξουμε και θα τα κανονισουμε και θα ειναι υπεροχο να εισαι σκλαβος του nhs κτλ κτλ is it a job in nhs? yes so its good

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, orvos said:

εδω μεσα θα ακουσεις πολλα. πως οτι στην αγγλια ειναι γαματοι και αν εισαι ενας ταπεινος ελληνας δεν μπορεις να πετυχεις τιποτα κτλ κτλ κτλ. γενικα επειδη καποιος τον γαμησαν ως f1 ενω ειχε ξεκινησει ειδικοτητα στην ελλαδα και αποδεχτηκε την θεση του να ειναι η λαντζα του nhs προσπαθει να πεισει και εσενα οτι πρεπει να ξεκινησεις απο εκει. Οντως αυτα που ποσταρες ειναι agency και δεν ειναι απο το επισιμο oriel. ε και; ξερω απειρους ανθρωπους που ξεκινησαν απο locum post f1 και τωρα εχουν training number. γενικα μην ακουτε τις πιπες εδω μεσα. Αν εχεις ορεξη για δουλεια και να αποδεχτεις τους κανονες του παιχνιδιου(που εκει ειναι το δυσκολο) τοτε θα τα καταφερεις μια χαρα. Μια συμβουλη μονο μακρυα απο τον νοτο και απο οτι εχει ξακουστο ονομα. το σημαντικο ειμαι μα πατησεις το ποδι σου στο νησι το πως δεν εχει σημασια τα υπολοιπα ειναι στο χερι σου. και εγω οταν διαβαζα τους φωστηρες αυτου του thread ελεγα ωχ αμαν που παω. μαλακιες το σημαντικο ειναι να δουλεψεις σκληρα να παιξεις το παιχνιδι τους(audit μαλακιες κτλ) και ο δρομος αν και δυσκολος ειναι ανοιχτος. σιγα μωρε που καναν το επισημο f1 σημαντικο στοιχειο για την καρριερα

I have helped dozens of junior doctors in this forum. PMs / emails etc.  As II have been constantly advising people to start as FY1 as the perfect stepping stone to start in UK I think that this interesting post is directed to me. 

I do not know why you are behaving like that - but your behavior is certainly not appropriate for here. 


I have reached a point in my life that I am way too busy to keep answering - however i kept doing as I felt obliged to do it because I was supported when I first started in UK. 

Maybe its time for the new generation to take over. I hope that they will follow simple principles (just help base on your experience and do not use inflammatory / rude / plain moronic posts to justify their presence here)

Its not great to decide to stop because someone decided to speak like that hidden behind a nickname and a keyboard. 

But so be it. 

 

Good luck to everyone!

Τροποποιήθηκε από Alexandros Boukas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

8 ώρες πριν, orvos said:

ε τι θα λεει πιπες θα λεει ελατε και θα σας φτιαξουμε και θα τα κανονισουμε και θα ειναι υπεροχο να εισαι σκλαβος του nhs κτλ κτλ is it a job in nhs? yes so its good

δεν διαφερει και πολυ απο αυτο που γραφεις ετσι καπως μας τα ειπαν , αλλα αυτο που μας περασαν ηταν οτι και αυτο ειναι μια εναλακτικη λυση αντι να ψαχνεις FY2 μονος σου τα κανεις και τα δυο μαζι FY1+FY2 και δεν χανεσαι δεν αλλαζεις θεση εισαι στο νοσοκομειο για 22 μηνες και αυτοι ασχολουνται εκει για την εκπαιδευση σου επισης ρωτησα ουκο λιγες φορες εαν μας λογιζομαστε σας uk graduates  και μου απαντουσαν με σθενος ειμαστε ενα κρατος που εαν εισαι gmc registered δεν εχεις διαφορα με τον οποιονδηποτε uk graduate αρκει να ξερεις το παιχνιδι του οπως προανεφερες @orvos 

 

Τωρα η ερωτηση μου ειναι πας σε ενα τετοιο προγραμμα που ξεκαθαρα λεει σου υπογραφω το  CREST εισαι 22 μηνες σε ενα μερος αλλα το προγραμμα ειναι πιλοτικο locum επιβλεπεται απο consultants η πας με το δισακι σου το gmc registration το als σου το Atls σου σε ενα FY2 κτλ  και τελος εχω δει ποστ τωρα τελευταια παιδια που εχουν κανει ελλαδα την γεν.χειρουργικη το Basic surgical skills, atls ,als  ,research poster σε συνεδρια κυριως πανελλαδικα και πανε κατευθειαν για core training ειναι δυνατον κατι τετοιο η ειναι ολα supply and demant?

Τροποποιήθηκε από nngiannakopoulos`
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, orvos said:

οντως δεν χρειαζεσαι CESR οταν εχεις cct  απο ελλαδα. πεοφανως τους πρωτους εξι μηνες δεν θα διεκδικησεις θεση consultant αν και θεωρητικά μπορεις. δουλεψε εξι μηνες σαν specialty doctor( που τα λεφτακια θα σου φανουν απειρα και ουτε επιμελητης δεν θα θες να γινεις  ασε και που γιατι να γινεις επιμελητης εχεις ορεξη για την γραφειοκρατεια που αυτο συνεπαγεται) και μετα ανεβα για consultant

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες orvos!.Μένει να δούμε μόνο κατά πόσο το Brexit θα υποχρεώσει και τον NHS να κλείσει την πόρτα στους Ευρωπαίους (είμαστε και Ευρωπαίοι  πανάθεμά μας 😂 ) γιατρούς... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, Alexandros Boukas said:

I have helped dozens of junior doctors in this forum. PMs / emails etc.  As II have been constantly advising people to start as FY1 as the perfect stepping stone to start in UK I think that this interesting post is directed to me. 

I do not know why you are behaving like that - but your behavior is certainly not appropriate for here. 


I have reached a point in my life that I am way too busy to keep answering - however i kept doing as I felt obliged to do it because I was supported when I first started in UK. 

Maybe its time for the new generation to take over. I hope that they will follow simple principles (just help base on your experience and do not use inflammatory / rude / plain moronic posts to justify their presence here)

Its not great to decide to stop because someone decided to speak like that hidden behind a nickname and a keyboard. 

But so be it. 

 

Good luck to everyone!

Dear AB,

Μη χαλιέσαι για έναν μέσα στους τόσους που είναι αρκετά αναιδής για να μη σκέφτεται παραπάνω ότι η στάση του μπορεί να είναι προσβλητική. Η προσφορά σου είναι ανεκτίμητη.

Όπως και εγώ στο αντίστοιχο νήμα στην Ελβετία, δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο για να βοηθήσεις, αλλά το κάνεις γιατί πιστεύεις στη συναδελφική αλληλεγγύη. 

Φιλικά και με εκτίμηση

Α

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς απολογουμαι για την συγκεκριμένη χρήση εκφράσεων (κάτι κρύες IPA κάτι η νοσταλγία ) για αυτό που δεν θα απολογηθω είναι για το ουσιαστικό περιεχόμενο του ποστ.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάποιοι το πήραν προσωπικά, τους ανήκει το θρεντ αυτοί είναι οι μόνοι που συνεισφέρουν και κανείς άλλος;.

Εγώ διάβασα αυτό το θρεντ από το πρώτο ποστ του 2004 είναι ωραιο να το κάνει κανείς γιατί βλέπει και την εξέλιξη κάποιων ανθρώπων και το πώς αλλάζουν με το χρόνο. Βλέπει πως άνθρωποι που βοηθήθηκαν από το θρεντ εμφανίζονται αργότερα ως αυτοανακυρρησωμενοι ηγέτες ή κάνουν το ακριβώς ίδιο μπουλινγκ που είχαν δεχθεί οι ίδιοι όταν ρώτησαν φοβησμενοι την πρώτη τους ερώτηση και δέχθηκαν απαντήσεις του στυλ ''διαβασε όλο το θρεντ και αν έχεις απορίες τότε ξαναγράψε''

Και τώρα επί της ουσιας ένα παιδί που έχει κάνει ειδικότητα δύο χρόνια στην Ελλάδα σε μάχιμο νοσοκομείο το να κάνει f1 ναι είναι οπισθοδρόμηση. Υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που με ένα κομμάτι ειδικότητας στην Ελλάδα άνετα στέκονται ως sho και κάποιοι από αυτούς γρήγορα βρήκαν θέση CST η ακόμα και st3.

Αν είσαι νέος προφανώς και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρίξεις κατευθείαν στην Αγγλία και να μην ασχοληθείς με την Ελλάδα. Και ναι θα πρέπει να ξεκινήσεις από f1 γιατί αν και νομίμως μπορείς να γίνεις f2 ας μην γελιομαστε το δικό μας έκτο έτος με το δικό τους f1 δεν έχει καμιά σχέση. Εδώ ο εκτός της φοιτητής f1 κρατάει όροφο διαχειρίζεται ασθενείς περνει αποφάσεις. Στην Ελλάδα ούτε μια αποτελ δεν δίναμε χωρίς να το πει ειδικευόμενος. Τώρα είσαι αυτό το παιδί και δεν βρήκες φ1 training τι κάνεις προφανώς και έρχεσαι και βρίσκεις ένα Las f1 και προφανώς ο επόμενο σου στόχος δεν είναι training f1 position αλλά πλέον f2 training. Δεν τα κατάφερες όμως να βρεις φ2 τι κανεις; Προφανώς και κανείς Las f2 και προσπαθείς μετά για CST(μιλάω για τα χειρουργικά )

Για το cesr όσον αφορά την χειρουργική έχει ένα ποσοστό επιτυχίας στις αιτήσεις γύρω στο 50% όποτε και αυτός ο δρόμος για κάποιους μπορεί να φαντάζει ελκυστικός αν δεν θέλει να παλέψει με training posts. 8 στους δέκα επιμελητές μου έτσι γίναν consultant. 

Στην τελική έρχεστε Αγγλία και το δοκιμάζεται. Με σκληρή δουλειά όλα είναι εφικτά και μην ξεχνάτε την σημασία των Άγγλων στο πορτφολιο. Δηλαδή πιο εύκολα βρίσκεις st3 post training χωρίς να είσαι χειρουργαρα αλλά έχεις audits teaching experience poster publications κτλ παρά αν ξέρεις να χειρουργεις και δεν έχεις αυτά. Για κάποιους όμως ανθρώπους που απλά θέλουν να χειρουργούν και να βγάλουν λεφτά trust reg position καλύπτουν άνετα τις ανάγκες τους.

Τελειώνοντας σεξιστικές κορώνες του τύπου να πα να γ, είναι κρίμα να τις ακούς από ανθρώπους που διαμένουν στην γηραιά αλβιωνα και ίσως φόραγαν και το nhs badge pride. Ίσως τελικά η διαμονή σε ένα πολιτισμένο κράτος τουλάχιστον όσον αφορά τον σεξισμό να μην είναι αρκετή για κάποιους να αποτινάξουν νοοτροπίες Ελλάδας.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/26/2019 at 1:23 AM, orvos said:

Καταρχάς απολογουμαι για την συγκεκριμένη χρήση εκφράσεων (κάτι κρύες IPA κάτι η νοσταλγία ) για αυτό που δεν θα απολογηθω είναι για το ουσιαστικό περιεχόμενο του 

Τελειώνοντας σεξιστικές κορώνες του τύπου να πα να γ, είναι κρίμα να τις ακούς από ανθρώπους που διαμένουν στην γηραιά αλβιωνα και ίσως φόραγαν και το nhs badge pride. Ίσως τελικά η διαμονή σε ένα πολιτισμένο κράτος τουλάχιστον όσον αφορά τον σεξισμό να μην είναι αρκετή για κάποιους να αποτινάξουν νοοτροπίες Ελλάδας.

 

 

Σεξιστικες κορωνες ειναι οι "πιπες" που εγραψες , εκτος αν δεν το εννοοουσες με την σεξουαλικη του εννοια....

Παντως δεν ειδα να το διορθωνεις....

Αλλα ουτε το διορθωσε ακομα και κανενας απο τους υπνωτισμενους moderators. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/26/2019 at 1:23 AM, orvos said:

 Ίσως τελικά η διαμονή σε ένα πολιτισμένο κράτος τουλάχιστον όσον αφορά τον σεξισμό να μην είναι αρκετή για κάποιους να αποτινάξουν νοοτροπίες Ελλάδας.

Μπα, εδώ κάνουν κρα να μπουν στο ΕΣΥ και φακελώνονται κανονικά. Άσε.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 25/7/2019 at 11:23 ΜΜ, orvos said:

Καταρχάς απολογουμαι για την συγκεκριμένη χρήση εκφράσεων (κάτι κρύες IPA κάτι η νοσταλγία ) για αυτό που δεν θα απολογηθω είναι για το ουσιαστικό περιεχόμενο του ποστ.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάποιοι το πήραν προσωπικά, τους ανήκει το θρεντ αυτοί είναι οι μόνοι που συνεισφέρουν και κανείς άλλος;.

Εγώ διάβασα αυτό το θρεντ από το πρώτο ποστ του 2004 είναι ωραιο να το κάνει κανείς γιατί βλέπει και την εξέλιξη κάποιων ανθρώπων και το πώς αλλάζουν με το χρόνο. Βλέπει πως άνθρωποι που βοηθήθηκαν από το θρεντ εμφανίζονται αργότερα ως αυτοανακυρρησωμενοι ηγέτες ή κάνουν το ακριβώς ίδιο μπουλινγκ που είχαν δεχθεί οι ίδιοι όταν ρώτησαν φοβησμενοι την πρώτη τους ερώτηση και δέχθηκαν απαντήσεις του στυλ ''διαβασε όλο το θρεντ και αν έχεις απορίες τότε ξαναγράψε''

Και τώρα επί της ουσιας ένα παιδί που έχει κάνει ειδικότητα δύο χρόνια στην Ελλάδα σε μάχιμο νοσοκομείο το να κάνει f1 ναι είναι οπισθοδρόμηση. Υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που με ένα κομμάτι ειδικότητας στην Ελλάδα άνετα στέκονται ως sho και κάποιοι από αυτούς γρήγορα βρήκαν θέση CST η ακόμα και st3.

Αν είσαι νέος προφανώς και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρίξεις κατευθείαν στην Αγγλία και να μην ασχοληθείς με την Ελλάδα. Και ναι θα πρέπει να ξεκινήσεις από f1 γιατί αν και νομίμως μπορείς να γίνεις f2 ας μην γελιομαστε το δικό μας έκτο έτος με το δικό τους f1 δεν έχει καμιά σχέση. Εδώ ο εκτός της φοιτητής f1 κρατάει όροφο διαχειρίζεται ασθενείς περνει αποφάσεις. Στην Ελλάδα ούτε μια αποτελ δεν δίναμε χωρίς να το πει ειδικευόμενος. Τώρα είσαι αυτό το παιδί και δεν βρήκες φ1 training τι κάνεις προφανώς και έρχεσαι και βρίσκεις ένα Las f1 και προφανώς ο επόμενο σου στόχος δεν είναι training f1 position αλλά πλέον f2 training. Δεν τα κατάφερες όμως να βρεις φ2 τι κανεις; Προφανώς και κανείς Las f2 και προσπαθείς μετά για CST(μιλάω για τα χειρουργικά )

Για το cesr όσον αφορά την χειρουργική έχει ένα ποσοστό επιτυχίας στις αιτήσεις γύρω στο 50% όποτε και αυτός ο δρόμος για κάποιους μπορεί να φαντάζει ελκυστικός αν δεν θέλει να παλέψει με training posts. 8 στους δέκα επιμελητές μου έτσι γίναν consultant. 

Στην τελική έρχεστε Αγγλία και το δοκιμάζεται. Με σκληρή δουλειά όλα είναι εφικτά και μην ξεχνάτε την σημασία των Άγγλων στο πορτφολιο. Δηλαδή πιο εύκολα βρίσκεις st3 post training χωρίς να είσαι χειρουργαρα αλλά έχεις audits teaching experience poster publications κτλ παρά αν ξέρεις να χειρουργεις και δεν έχεις αυτά. Για κάποιους όμως ανθρώπους που απλά θέλουν να χειρουργούν και να βγάλουν λεφτά trust reg position καλύπτουν άνετα τις ανάγκες τους.

Τελειώνοντας σεξιστικές κορώνες του τύπου να πα να γ, είναι κρίμα να τις ακούς από ανθρώπους που διαμένουν στην γηραιά αλβιωνα και ίσως φόραγαν και το nhs badge pride. Ίσως τελικά η διαμονή σε ένα πολιτισμένο κράτος τουλάχιστον όσον αφορά τον σεξισμό να μην είναι αρκετή για κάποιους να αποτινάξουν νοοτροπίες Ελλάδας.

 

 

Ειναι απίστευτο ποσο αχαριστος μπορει να ειναι ο Ελληναρας. 

Πριν ενα χρονο (λογικα πριν ερθεις ακομα Αγγλια) ρωτησες κατι και σου απαντησα (ουτε σου την ειπα οτι σου εδωσα κανενα δικαιωμα για να βγαλεις ολο το κομπλεξισμο σου εδω μεσα) - και με ευχαριστησες. 

Λιγοτερο απο χρονο μετα - πεταγεσαι σαν αλεξιπτωτιστης να μου επιτεθεις προσωπικα και να μου πεις οτι: 

 1. Με γαμησαν στον Φ1 (δε ξερω πισω απο ποια γωνια με παρακολουθούσες but they really didnt - αλλα δε τη παλευα για προφανεις λογους) 2. Λεω πιπες (νο κομεντ) 3. ειμαι φωστηρας (γιατι οπως βοηθηθηκα και εγω εδψ απο εδω μεσα, προσπαθω να ανταποδωσω) 4. λεω μαλακιες (νο κομεντ Νο 2)

Επαρχεσαι επισης μετα να πεις οτι. 5. Ειμαι αυτοανακηρυγμενος ηγετης (Νο κομεντ Νο 3) 6. Κανω μπουλινκ (ημαρτον), . 

Και φυσικα μετα συμβουλευεις προφανως λογω της μεγαλης σου εμπειριας για χειρουργαρες και πως να αποκτησει καποιος training number. 

Δε θελω να σχολιασω τιποτα απο τα παραπανω, ο καθενας μπορει να τα δει και να κρινει. 

 

Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε αυτο που κανεις και ευχομαι να συμπεριφερεσαι στους ανθωπους γυρω σου καλυτερα απο τη καφριλα που βγαζεις κρυμμένος πισω απο ενα πληκτρολογιο. 

Τροποποιήθηκε από Alexandros Boukas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά! 

Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Ενδοκρινολογίας. Σκέφτομαι να κάνω το αγροτικό και τα 2 χρονια παθολογίας εδώ στην Ελλάδα, να συνεχίσω για 2-3 χρόνια στην Αγγλία (δεδομένης της μεγάλης αναμονής στην Ελλάδα) και στη συνέχεια όταν ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα για ενδοκρινολογία να την ολοκληρώσω εδώ.

Αν έχω καταλάβει καλά και απο προηγούμενα ποστ, σε μία τέτοια περίπτωση διεκδικώ θέση Trust στην Αγγλία, όπου έχω κανονικά συμβόλαιο και αυτά τα χρόνια εργασίας μετράνε σαν χρόνια ειδικότητας για την Ελλάδα.

  • Είναι εφικτό να μπω σε θέση ενδοκρινολογίας; Χρειάζεται ισχυρό CV; Είναι το ίδιο ανταγωνιστικό συγκριτικά με την άλλη οδό που κάνεις εξ' ολοκλήρου ειδικότητα στην Αγγλία ξεκινώντας με F1,F2, παθολογία και μετά ενδοκρινολογία; 
  • Σε περίπτωση που δεν μπω σε θέση ενδοκρινολογίας, αλλά σε παθολογίας, τα 2-3 χρόνια που θα κάνω εκεί, θα αναγνωριστούν στην Ελλάδα σαν χρόνια ενδοκρινολογίας ή σαν χρόνια παθολογίας, οπότε ουσιαστικά θα έχω και πάλι 4 χρόνια ενδοκρινολογίας να ολοκληρώσω στην Ελλάδα για την ειδικότητα; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα μάγκες και μαγκίτισες ! Μόλις ξεκίνησα σε μία trust FY2 θέση στο Λέστερ και έχω αρχίσει να ετοιμάζομαι για τις αιτήσεις ειδικότητας του Νοεμβρίου. Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα η παιδιατρική και έχω μία βασική απορία που δεν κατάφερα να λύσω εδώ και καιρό :

- Η παιδιατρική σαν ειδικότητα είναι run-through. Από αυτό καταλαβαίνω ότι περνάς μία φορά τη φάση αιτήσεις - συνεντεύξεις κλπ κι αν βρεις θέση (κι άρα και training number) και δεδομένου πως κάθε χρόνο ικανοποιήσεις τα απαραίτητα qualifications, προχωράς παρακάτω. Σωστά μέχρι εδώ ; Η βασική μου ερώτηση είναι : αν πάρω με αυτό τον τρόπο μία θέση σε κάποιο  Trust / Deanery αυτό σημαίνει πως είμαι "υποχρεωμένος " να βγάλω όλη την ειδικότητα στο συγκεκριμένο Trust/ Deanery ? Υπάρχει η δυνατότητα αργότερα π θα ξεκινάω το ειδικό μέρος (ST5 η ST6 και πέρα) να αλλάξω  Trust ή ακόμη και Deanery  με κάποιο τρόπο ;;

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, αν υπάρχει κανένας/καμία παιδίατρος και μπορεί να προσφέρει παραπάνω βοήθεια, ας αφήσει σημάδια ζωής :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μένεις στο ίδιο Trust. Μένεις στο ίδιο Deanery. Υπάρχει δυνατότητα για μεταγραφές (δεν είναι εύκολο). Μπορείς να περάσεις πάλι συνέντευξη για θέσεις που ανοίγουν σε αλλά Deanery (προφανώς υπάρχει κόσμος που παραιτείται).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 ώρες πριν, mewmew said:

Καλησπέρα μάγκες και μαγκίτισες ! Μόλις ξεκίνησα σε μία trust FY2 θέση στο Λέστερ και έχω αρχίσει να ετοιμάζομαι για τις αιτήσεις ειδικότητας του Νοεμβρίου. Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα η παιδιατρική και έχω μία βασική απορία που δεν κατάφερα να λύσω εδώ και καιρό :

- Η παιδιατρική σαν ειδικότητα είναι run-through. Από αυτό καταλαβαίνω ότι περνάς μία φορά τη φάση αιτήσεις - συνεντεύξεις κλπ κι αν βρεις θέση (κι άρα και training number) και δεδομένου πως κάθε χρόνο ικανοποιήσεις τα απαραίτητα qualifications, προχωράς παρακάτω. Σωστά μέχρι εδώ ; Η βασική μου ερώτηση είναι : αν πάρω με αυτό τον τρόπο μία θέση σε κάποιο  Trust / Deanery αυτό σημαίνει πως είμαι "υποχρεωμένος " να βγάλω όλη την ειδικότητα στο συγκεκριμένο Trust/ Deanery ? Υπάρχει η δυνατότητα αργότερα π θα ξεκινάω το ειδικό μέρος (ST5 η ST6 και πέρα) να αλλάξω  Trust ή ακόμη και Deanery  με κάποιο τρόπο ;;

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, αν υπάρχει κανένας/καμία παιδίατρος και μπορεί να προσφέρει παραπάνω βοήθεια, ας αφήσει σημάδια ζωής :)

Γεια χαρα και απο εμενα εγω θα σε ρωτουσα μερικα πραγματα που φυσικα εαν θες και εχεις χρονο απαντας 

1)πηρες δουλεια κατ ευθειαν σαν FY2 πηγες εκει απο FY1 

2)εκανες την αιτηση σου μεσω ORIEL? το  CGS πως το εβγαλες γιατι εχω ακουσει οτι γινονται μπερδεματα με δαυτο

3)τι αλλο σου ζητησαν η ειχες σαν FY2 πχ ALS,ATLS, AUDITS,research?

και τελος πως ειναι η καθημερηνοτητα σου σαν FY2 

Ευχαριστω πολυ και παλι καλως ηρθες στην παρεα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, nngiannakopoulos` said:

Γεια χαρα και απο εμενα εγω θα σε ρωτουσα μερικα πραγματα που φυσικα εαν θες και εχεις χρονο απαντας 

1)πηρες δουλεια κατ ευθειαν σαν FY2 πηγες εκει απο FY1 

2)εκανες την αιτηση σου μεσω ORIEL? το  CGS πως το εβγαλες γιατι εχω ακουσει οτι γινονται μπερδεματα με δαυτο

3)τι αλλο σου ζητησαν η ειχες σαν FY2 πχ ALS,ATLS, AUDITS,research?

και τελος πως ειναι η καθημερηνοτητα σου σαν FY2 

Ευχαριστω πολυ και παλι καλως ηρθες στην παρεα.

 

Καλησπέρα φίλε. 

1) πήρα δουλειά κατευθείαν  FY2 (trust θέση, όχι training) .

2) έκανα τις αιτήσεις μέσω 1)https://www.jobs.nhs.uk/ και 2) https://apps.trac.jobs/login . Κυρίως μέσα trac.  Το Oriel νομίζω είναι για training θέσεις. Οι trust διαφημίζονται σε διάφορα σάιτ, όπως αυτά που ανέφερα πριν.

Το Certificate of Good Standing το έβγαλα πριν αλλάξει η κατάσταση οπότε δεν ξέρω τώρα πωςγίνεται, σόρρυ.

3) Η θέση μου είναι σε Emergency Department και είχα εμπειρία ενός χρόνου σε επείγοντα περιφερικού νοσοκομείου (στα πλαίσια αγροτικού),  ALS, APLS (θέλω να κάνω παιδιατρική) . Γενικά, αν μπεις στα σάιτ π προανέφερα και ψάξεις για δουλειές, θα δεις τα requirements που ζητάνε πάνω-κάτω για κάθε επίπεδο.

Η φάση είναι κάνεις τις αιτήσεις και αν γίνεις shortlist δίνεις συνέντευξη και αν δεν πάει κάτι πολύ στραβά, θα σε πάρουν μάλλον. 

Σχετικά με την καθημερινότητα δεν μπορώ να κρίνω ακόμη, είναι οι πρώτες μέρες εδώ και κάνω το induction προς το παρόν.

 

Αυτά, καλή δύναμη ! Εϊναι κανείς Λέστερ, έχει κάτι να προτείνει για την πόλη ;

Τροποποιήθηκε από mewmew
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello there

I am a 5th year medical student graduating June 2020 seriously considering continuing my medical education in the UK.

After reading all these pages I've decided to pursue a fy1 position and then go from there. I don't intend to return to Greece to finish my specialty. The specialties I'm interested in are Anesthesia(especially the ICU) or EM. I have several questions and I was hoping to also ask for some advice.

1) Considering I need to get my IELTS and then get my GMC registration does anyone know when all these positions start opening up? I read January or February but also all year long so which is it? Currently there are only a couple fy1 spots on jobs.nhs.uk

2)If I need to be ready to apply in January I will not have my diploma by then meaning I won't be able to get the gmc registration. Does that mean I will have to wait a year (and look at applying in January 2021)

3) Do you know if it is possible to get my gmc registration without having my diploma?(Assuming I can provide a university document saying I am indeed a 6th year student who will graduate in June). One thing I do not want is to sit on my ass for a whole year doing nothing

4) What about all these recruitment agencies like medacs? Are they legit and what do they gain from helping me?

5) Considering I also have a C1 in German do you think heading to Germany is a better idea? This is quite a dilemma considering my german is not nearly as good as my english but on the other hand it seems much easier to get a job there. If anyone could offer any advice on this it would be great( Struggling to communicate every day using a language you aren't a master of yet is quite painful/depressive I know this from personal experience)

 

PS: If there's anyone who is doing anesthesia or EM in the UK feel free to pm me or reply. I'm very interested in the path you took to get there(I already know albou's path since I read the last 10 years of his life in a couple days)

Thank you all for contributing to this thread over the years it's been a massive help and sorry for typing in english, no greek font.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά!

Υπάρχει κανείς που να κάνει ενδοκρινολογία στην Αγγλία να ρωτήσω κάποια πράγματα;

Σε ποστ του 2010 αναφέρθηκε ότι είναι αρκετά ανταγωνιστική ειδικότητα. Ισχύουν τα ίδια δεδομένα και τώρα;

Αν κάνω τα 2 χρόνια παθολογίας στην Ελλάδα και FY2 για να πάρω τα competencies, κατά πόσο είναι εύκολο να βρω θέση Trust ενδοκρινολογίας στην Αγγλία για τα υπολοιπα 4 χρόνια της ειδικότητας και να δώσω τις εξετάσεις ειδικότητας στην Ελλάδα; 

Ευχαριστώ πολύ!

Τροποποιήθηκε από Polytimi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρεται 

Γνωρίζει κάποιος πώς είναι η καθημερινότητα ενός ειδικευομενου παθολογικής ανατομικής στο UK? Είναι μια ειδικότητα με προοπτικές εκεί; 

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες αλλά δεν έχω καταλάβει τι εστί εφημερία στην Αγγλία. Εδώ έχουμε 24 ώρες με θεωρητικό ρεπό την επόμενη μέρα. Εκεί ισχύει το 50 Ώρο την εβδομάδα; Ένας ειδικευόμενος pathologist κάνει εφημερίες νύχτα; Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να το καταλάβω πως λειτουργεί.

Ευχαριστώ 

Τροποποιήθηκε από Xrisths
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα στο forum.

Αξίζει να απευθυνθώ σε κάποιον carreer coach για ειδικότητα στην Αγγλία; Έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία από το ukmed ή το british council για αυτό το θέμα; Θα μου πείτε ότι τις ίδιες πληροφορίες μπορώ να βρω στο forum, απλά δε θέλω να ρισκάρω να παραλείψω κάτι. Επίσης, απ' ότι κατάλαβα το interview μετράει πάρα πολύ και αυτοί σε προετοιμάζουν γι' αυτό απ' ότι είδα. Τέλος, με δεδομένη τη θέληση και τη ψυχική δύναμη θεωρείται ότι αξίζει να επιδιώξει κάποιος ειδικότητα στην Αγγλία ή θα ήταν προτιμότερο να την κάνει στην Ελλάδα (ή σε κάποια άλλη χώρα) ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα παιδιατρικής. Το δίλημμα μου είναι αν θα ξεκινήσω με FY2 ή να ακολουθήσω WAST program? Αξίζει το WAST δεδομένου ότι δε θέλω GP ή Psychiatry? 

Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 18/8/2019 at 2:23 ΜΜ, Polytimi said:

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά! 

Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Ενδοκρινολογίας. Σκέφτομαι να κάνω το αγροτικό και τα 2 χρονια παθολογίας εδώ στην Ελλάδα, να συνεχίσω για 2-3 χρόνια στην Αγγλία (δεδομένης της μεγάλης αναμονής στην Ελλάδα) και στη συνέχεια όταν ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα για ενδοκρινολογία να την ολοκληρώσω εδώ.

Αν έχω καταλάβει καλά και απο προηγούμενα ποστ, σε μία τέτοια περίπτωση διεκδικώ θέση Trust στην Αγγλία, όπου έχω κανονικά συμβόλαιο και αυτά τα χρόνια εργασίας μετράνε σαν χρόνια ειδικότητας για την Ελλάδα.

  • Είναι εφικτό να μπω σε θέση ενδοκρινολογίας; Χρειάζεται ισχυρό CV; Είναι το ίδιο ανταγωνιστικό συγκριτικά με την άλλη οδό που κάνεις εξ' ολοκλήρου ειδικότητα στην Αγγλία ξεκινώντας με F1,F2, παθολογία και μετά ενδοκρινολογία; 
  • Σε περίπτωση που δεν μπω σε θέση ενδοκρινολογίας, αλλά σε παθολογίας, τα 2-3 χρόνια που θα κάνω εκεί, θα αναγνωριστούν στην Ελλάδα σαν χρόνια ενδοκρινολογίας ή σαν χρόνια παθολογίας, οπότε ουσιαστικά θα έχω και πάλι 4 χρόνια ενδοκρινολογίας να ολοκληρώσω στην Ελλάδα για την ειδικότητα; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Καλησπέρα και από εμένα!

Είναι όντως πολύ άδικο να κάνεις προσωπική επίθεση σε κάποιον (ειδικά όταν αυτός έχει αφιερώσει πολύ χρόνο από την προσωπική του ζωή να απαντάει σε φόρουμ πιστεύοντας απλά στη συναδελφική αλληλεγγύη).

Επειδή και εγώ βοηθήθηκα αρκετά από το φόρουμ όταν ήρθα στην Αγγλία, ακόμα και αν δεν έχω την εμπειρία του Alex στο NHS, η ενδοκρινολoγία (για να πάρεις NTN) χρειάζεται να έχεις κάνει core medical training. Οπότε με δύο χρόνια στην Ελλάδα χωρίς τα απαραίτητα competencies δε θα είσαι eligible.

Tι εννοείς trust grade in endo? Σαν SHO ή σα registrar?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 23/8/2019 at 12:55 ΠΜ, alex2396 said:

Hello there

I am a 5th year medical student graduating June 2020 seriously considering continuing my medical education in the UK.

After reading all these pages I've decided to pursue a fy1 position and then go from there. I don't intend to return to Greece to finish my specialty. The specialties I'm interested in are Anesthesia(especially the ICU) or EM. I have several questions and I was hoping to also ask for some advice.

1) Considering I need to get my IELTS and then get my GMC registration does anyone know when all these positions start opening up? I read January or February but also all year long so which is it? Currently there are only a couple fy1 spots on jobs.nhs.uk

2)If I need to be ready to apply in January I will not have my diploma by then meaning I won't be able to get the gmc registration. Does that mean I will have to wait a year (and look at applying in January 2021)

3) Do you know if it is possible to get my gmc registration without having my diploma?(Assuming I can provide a university document saying I am indeed a 6th year student who will graduate in June). One thing I do not want is to sit on my ass for a whole year doing nothing

4) What about all these recruitment agencies like medacs? Are they legit and what do they gain from helping me?

5) Considering I also have a C1 in German do you think heading to Germany is a better idea? This is quite a dilemma considering my german is not nearly as good as my english but on the other hand it seems much easier to get a job there. If anyone could offer any advice on this it would be great( Struggling to communicate every day using a language you aren't a master of yet is quite painful/depressive I know this from personal experience)

 

PS: If there's anyone who is doing anesthesia or EM in the UK feel free to pm me or reply. I'm very interested in the path you took to get there(I already know albou's path since I read the last 10 years of his life in a couple days)

Thank you all for contributing to this thread over the years it's been a massive help and sorry for typing in english, no greek font.

Hello there!

I graduated quite recently in 2018, so I went through the same dilemmas.

1. Last year they did not advertise any stand-alone FY1 at all. However, I am not quite sure if you are eligible since you will graduate with full registration. I think it would be reasonable to look for LAS FY1 after you graduation/GMC etc. The hospitals in the UK are struggling and you will definitely find a job. You can then apply for stand-alone FY2 in Jan 2021.
2. I considered applying during my 6th year for FY1 but one of the requirements was the SJT which is held every autumn, so I was late. If you can manage to do all these and apply for the 2-year Foundation programme that will be ideal.
4. Don't waste your time with them. The agencies in the UK are paid from the Trust. Find something on your own and then you can even negotiate about the rotations/portfolio etc.
5. I do have a C1 in German as well but I decided to come to the UK for different reasons. Don't be afraid of the language barrier, you would overcome it at some point. Try to explore the options you have and decide which one suits you best.

Best of luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 29/8/2019 at 9:40 ΜΜ, gremed said:

Καλησπέρα στο forum.

Αξίζει να απευθυνθώ σε κάποιον carreer coach για ειδικότητα στην Αγγλία; Έχει κάποιος προηγούμενη εμπειρία από το ukmed ή το british council για αυτό το θέμα; Θα μου πείτε ότι τις ίδιες πληροφορίες μπορώ να βρω στο forum, απλά δε θέλω να ρισκάρω να παραλείψω κάτι. Επίσης, απ' ότι κατάλαβα το interview μετράει πάρα πολύ και αυτοί σε προετοιμάζουν γι' αυτό απ' ότι είδα. Τέλος, με δεδομένη τη θέληση και τη ψυχική δύναμη θεωρείται ότι αξίζει να επιδιώξει κάποιος ειδικότητα στην Αγγλία ή θα ήταν προτιμότερο να την κάνει στην Ελλάδα (ή σε κάποια άλλη χώρα) ;

Καλησπέρα,

Αν έχεις λεφτά για πέταμα (1000 για το british council) και βαριέσαι να διαβάσεις/ψάξεις κτλ, αναλαμβάνουν να σου κάνουν όλα τα διαδικαστικά. Απλά αν θέλεις να κάνεις ειδικότητα εδώ, μην περιμένεις να σου δίνουν μασημένη τροφή για πολύ ακόμα, πρέπει να είσαι proactive. Όπως όλοι έτσι και εσύ αν το θέλεις πολύ μπορείς να το κάνεις. Το αν αξίζει εσύ θα το κρίνεις.

Καλή τύχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/9/2019 at 3:28 ΜΜ, Τυροκροκέτα said:

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι για ειδικότητα παιδιατρικής. Το δίλημμα μου είναι αν θα ξεκινήσω με FY2 ή να ακολουθήσω WAST program? Αξίζει το WAST δεδομένου ότι δε θέλω GP ή Psychiatry? 

Ποια είναι η άποψή σας;

Καλησπέρα,

They found a way to fill posts in old-age psychiatry and GP in the countryside. You can easily find a much more suitable -for your interests- FY2, so I don't see why you should apply for WAST.

Καλή τύχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!

Γνωριζει καποιος αν υπαρχει καποιος πιο συντομος τροπος να μεταφερουμε αρχεια απο τ horus στο jrcptb portfolio εκτος απο export k upload?

Τροποποιήθηκε από ks2
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Anyone interested in getting some forensic psychiatry experience, in a trully unique environment that doesn't exist in greece?

Must be able to function as a junior doctor (basic medicine= FY2+)+  basic psychiatric experience highly desirable.

Would also be suitable for a greek trainee clocking time/ consultant equivalent wanting more experience (as long as they were able to do some 'junior' type work).

Will offer plenty of support, whatever your career stage, to help you achieve your goals.

 

6m posts available (paid work , not 'observer'= need GMC). A suitable/ willing candidate might be able to stay longer and progress to speciality grade doc in the UK.

Happy to give further info over skype/email etc

I can email the application link to interested individuals.

I am the shortlister, NOT an angency/intermediary 

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.