Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Καλημέρα!ελπιζω να είσαι καλά. 

Για το lat f2 όντως έκανα αίτηση την περίοδο που διαφημίζονται τα συγκεκριμένα που ήταν κάπου εκεί δηλ. Φεβρουάριο. Επειδή τα training posts γίνονται με εθνικές συνεντεύξεις υπάρχει μια συγκεκριμένη περίοδος που ανοίγουν οι αιτήσεις. 

Για las f2 μπορεις να δώσεις συνέντευξη και να διεκδικήσεις πόστο όποτε θες μέσα στο χρόνο. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/8/2018 at 4:22 ΜΜ, featured said:

Καλημέρα!ελπιζω να είσαι καλά. 

Για το lat f2 όντως έκανα αίτηση την περίοδο που διαφημίζονται τα συγκεκριμένα που ήταν κάπου εκεί δηλ. Φεβρουάριο. Επειδή τα training posts γίνονται με εθνικές συνεντεύξεις υπάρχει μια συγκεκριμένη περίοδος που ανοίγουν οι αιτήσεις. 

Για las f2 μπορεις να δώσεις συνέντευξη και να διεκδικήσεις πόστο όποτε θες μέσα στο χρόνο. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Γενικά σε παίρνουν σε θέσεις για FY2 LAT χωρίς να έχεις κάνει κάποιο LAS ή γενικά αν είσαι φρέσκος απόφοιτος? Ρωτάω γιατί μάλλον θα αποφοιτήσω Σεπτέμβρη και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για LAT FY2 μέσα στο 2019 και συνεπώς δεν έχω εργασιακή προυπηρεσία. Η μόνη "εμπειρία" που έχω είναι από την τελευταία διετία κλινικών (στην Κρήτη κάνουμε μόνο κλινικές τα 2 τελευταία έτη γιατί τα μαθήματα είναι πολύ συμπιεσμένα στα 4 πρώτα έτη, οπότε ήμασταν όλη μέρα στην κλινική και κάναμε διάφορα ως φοιτητές οπότε αποκτάς κάποιες βασικές δεξιότητες πχ ράμματα, λήψη ABGs, φλεβοκεντήσεις, levine κτλ. (Έχω κάνει επίσης διάφορα internships και έχω και ερευνητική δραστηριότητα στο εξωτερικό για να γεμίσει το βιογραφικό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μετράνε αυτά).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τροποποιήθηκε από marion_1701
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ναι Αλλα δεν είμαι και σίγουρος κιόλας. Εμένα προσωπικά με βοήθησε πολύ η εμπειρία να έχω δουλέψει πιο πριν στο nhs έστω χωρίς να είμαι trainee. 

Γενικά ρωτάνε αρκετές ερωτήσεις που αν δεν έχεις δουλέψει στο σύστημα είναι ψιλοδυσκολο να τις απάντησεις.όχι όμως ακατόρθωτο. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 14/8/2018 at 1:27 ΠΜ, marion_1701 said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Γενικά σε παίρνουν σε θέσεις για FY2 LAT χωρίς να έχεις κάνει κάποιο LAS ή γενικά αν είσαι φρέσκος απόφοιτος? Ρωτάω γιατί μάλλον θα αποφοιτήσω Σεπτέμβρη και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για LAT FY2 μέσα στο 2019 και συνεπώς δεν έχω εργασιακή προυπηρεσία. Η μόνη "εμπειρία" που έχω είναι από την τελευταία διετία κλινικών (στην Κρήτη κάνουμε μόνο κλινικές τα 2 τελευταία έτη γιατί τα μαθήματα είναι πολύ συμπιεσμένα στα 4 πρώτα έτη, οπότε ήμασταν όλη μέρα στην κλινική και κάναμε διάφορα ως φοιτητές οπότε αποκτάς κάποιες βασικές δεξιότητες πχ ράμματα, λήψη ABGs, φλεβοκεντήσεις, levine κτλ. (Έχω κάνει επίσης διάφορα internships και έχω και ερευνητική δραστηριότητα στο εξωτερικό για να γεμίσει το βιογραφικό, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μετράνε αυτά).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αν και ολα αυτα ειναι χρησιμα, κανενα απο αυτα δε θα απαντησει στην ερωτηση: please fill this TTO, or Death certificate (παραδειγματα απο παλιες μου συνεντευξεις)

Ολα αυτα θα τα μαθεις αν ανεβεις αμεσως και αρχισεις με FY1 η με οτιδηποτε LAS/LAT FY2 κατσει. 

 

καλυτερα να ξεκινήσεις ως καλος FY1 παρα ως μετριος FY2. 

 

Καλη σου επιτυχια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Είμαι ειδικευόμενη παθολογίας στην Ελλάδα και σκέφτομαι το τελευταίο έτος να ζητήσω την 6-μήνη εκπαιδευτική άδεια εξωτερικού που δικαιούμαστε οπότε ψάχνω για νοσοκομεία στην Αγγλία με  καλή εκπαίδευση σε acute/internal medicine που να προσφέρουν και staff accommodation. Η θέση εκεί θα πρέπει να είναι άμισθη οπότε σκεφτόμουν να απευθυνθώ κατευθείαν σε medical staffing / human resources. Έχετε κάποιο νοσοκομείο να προτείνετε;   

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Προσπαθώ να κάνω την εγγραφή στο GMC και στο Certificate of Good Standing από τον ιατρικό σύλλογο που τους έστειλα μου απάντησαν αυτό.

1. [ ] Certificate of good standing from Greece

Please note that you must submit your certificate of good standing from the Greek region where you have most recently worked. We do not accept certificates of good standing issued by the Greek Medical Association.

Έχει κάποιος ιδέα τι ακριβώς εννοούν/ τι πρέπει να κάνω; Απ όσο είδα από όλους, το CGS από τον ιατρικό σύλλογο το παίρνω, τι ακριβώς θέλουν;

 

 

Τροποποιήθηκε από marinaZ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως τους έστειλες απλώς ένα χαρτί που πήρες από το σύλλογο? Δεν έχω τελειώσει τη διαδικασία, αλλά από όσο έχω καταλάβει, πρέπει να πάρεις ένα χαρτί από το σύλλογο και με αυτό να πας στην περιφέρεια. Από εκεί παίρνεις τελικά το good standing που μεταφράζεις και στέλνεις στο gmc

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Ειμαι αποφοιτος ιατρικης και δεν εχω ξεκινησει ακομη ειδικοτητα. Στον χρονο της αναμονης υπαρχει πιθανοτητα να διεκδικησω θεση ως research fellow/assistant. Οι θεσεις αυτες ειναι εμμισθες;

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/12/2018 at 5:58 ΜΜ, borrelia said:

Καλησπέρα. Ειμαι αποφοιτος ιατρικης και δεν εχω ξεκινησει ακομη ειδικοτητα. Στον χρονο της αναμονης υπαρχει πιθανοτητα να διεκδικησω θεση ως research fellow/assistant. Οι θεσεις αυτες ειναι εμμισθες;

ευχαριστω

depends what are you looking for. Research assistants in UK as far as i know are non medics - who work for the university (no point pursuing this). 

Research fellow - these posts are reserved for those in PhD programmes. I think its going to be very difficult to pursuit something like this. 

 

You can apply for  FY1 / SHO jobs in the specialty you want to do. This sounds more sensible. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, 

Θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο είναι εφικτό ένας απόφοιτος Ιατρικής που παίρνει πτυχίο τον Ιούλιο 2019 να κάνει αιτήσεις για FY2 τώρα το Γενάρη για τις θέσεις που ξεκινούν από Αύγουστο του 2019. Έχω ακούσει ότι η αναγνώριση από τον GMC παίρνει κάποιους μήνες γι αυτό ρωτάω. Για ποιες άλλες θέσεις μπορεί να κάνει κάποιος αίτηση μέσα στη χρονιά οποιαδήποτε περίοδο; 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας!Ειμαι 6 ετος ιατρικης και ενδιαφερομαι να συνεχισω για ειδικοτητα Αγγλια,με ενδιαφερει η ψυχιατρικη.Μιλησα με το British Council το οποιο δεν με εξυπηρετησε ιδιαιτερα.Μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες,δεν ξερω καν απο που να αρχισω και τι χρειαζεται.Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια τόσο γενική ερώτηση δηλώνει είτε πλήρης άγνοια του θέματος (το οποίο μου είναι παράξενο ειδικά για κάποιον που έχει μιλησει με το British Council) είτε βαρεμάρα να ψάξει κάποιος πληροφορίες συνήθως. Ειδικά στην δεύτερη περίπτωση δημιουργείται η εύλογη απορία πως θα επιβιώσει κάποιος σε ένα ξένο περιβάλλον, το οποίο απαιτεί να βρίσκεται σε proactive mode διαρκώς, αν βαριέται να ψάξει μόνος του τι τον ενδιαφέρει σε μια βάση δεδομένων που υπάρχουν όλα σχεδόν απαντημένα. Θα μπω στον κόπο και θα σε ρωτήσω όμως, χωρίς να προκαταβάλομαι αρνητικά ή θετικά για σένα μιας και δεν σε γνωρίζω και δεν θέλω να δημιουργώ εντάσεις στο φορουμ.....θες όντως να πας; Το θες πολύ; Αν ναι τότε ξεκίνα βήμα βήμα με πληροφορίες στο thread από την πρώτη σελίδα,  που έχει και διάφορα λινκς, με εστίαση περισσότερο σε πληροφορίες της τελευταίας δεκαετίας κυρίως (2008-2009 και έπειτα), ξεζούμισε το thread αυτό και μετά ξαναρώτα πιο συγκεκριμένα για να σου απαντήσει κόσμος. Μασημένη τροφή σε χιλιοαπαντημένα πράγματα πλέον οι ελάχιστοι που σχολιάζουν στο thread δεν δίνουν. Είναι κουραστικό να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια σε ένα δημόσιο forum. Οι πιο πολλοί εδώ είναι ήδη στα μέσα ή στο τέλος της ειδικότητας με ευθύνες και λίγο χρόνο, τον οποίο θυσιάζουν να απαντήσουν σε όσους θέλουν πολύ να πάνε. Μην ταλαιπωρείτε γενικά αυτούς τους ανθρώπους με την σπατάλη χρόνου που επιφέρει μια γενική ερώτηση σε θέματα που σχεδόν έχουν απαντηθεί στην διάρκεια των χρόνων!


Παρεμπιπτόντως, στην θέση σου θα παρακολουθούσα και την πορεία του Brexit πριν αποφασίσω να διαβάσω ξανά αγγλικά ή να κάνω χαρτιά για έξω. Χτες απέρριψαν στο κοινοβούλιο τους την αποχώρηση υπό όρους από την Ε.Ε και πάνε για άτακτη αποχώρηση, σύμφωνα με τα μίντια. Γενικά  η χώρα είναι σε μια φάση που 2 μήνες πριν το Brexit δεν έχουν πλάνο αποχώρησης, ύστερα από δύο χρόνια διαπραγματεύσεων. Θέλεις όντως να πας αυτή την χρονική περίοδο στο UK, σε μια χώρα που για τα επόμενα 2-5 χρόνια θα ψάχνει να βρει την θέση της στον παγκόσμιο χάρτη εκτός Ε.Ε; Είναι όνειρο για σένα το UK που θες να πας οπωσδήποτε, ή απλά θες να φύγεις από Ελλάδα και λόγω γλώσσας και εγγύτητας την διάλεξες; Αυτά είναι ερωτήματα που πρέπει να απασχολούν όλους όσους στο εγγύς μέλλον θέλουν να ανηφορίσουν προς το UK. Εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε επίσημα αν θα αναγνωρίζονται τα πτυχία της Ε.Ε αυτομάτως (όπως ίσχυε με βάση την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία) ή θα χρειάζονται εξετάσεις τύπου USMLE για να βγάλεις άδεια στον GMC (τα λεγόμενα PLAB exams). Η μεγάλη ροή γιατρών στο παρελθόν γινόταν λόγω των παραπάνω διευκολύνσεων. Πλέον μόνο όσοι το θέλουν πολύ θα πηγαίνουν! Ο GMC γράφει ότι περιμένει το νομοθετικό πλαίσιο που θα ακολουθήσει το Brexit για να δώσει σαφή απάντηση στους Ευρωπαίους υποψήφιους γιατρούς-μετανάστες. Προσωπική μου άποψη να ξεκοκαλίσεις το forum για ότι πληροφορία υπάρχει για το UK με την ησυχία σου, να κατανοήσεις αδρά την διαδικασία πως έφευγε ο κόσμος προς το UK όσο ήταν στην Ε.Ε, πάρε το πτυχίο με την ησυχία σου, και ανάλογα τις πολιτικές και νομικές εξελίξεις στο θέμα του Brexit και την μετανάστευση στο UK (τι βίζα θα πρέπει να βγάλεις κλπ), ξαναρωτάς με πιο συγκεκριμένες απορίες για να σου απαντήσει κόσμος που βρίσκεται ήδη εκεί και ίσως ξέρει κάτι περισσότερο από τους Ελλαδίτες. Καλή συνέχεια!!!

Τροποποιήθηκε από louis c.k
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/1/2019 at 9:04 ΜΜ, louis c.k said:

Μια τόσο γενική ερώτηση δηλώνει είτε πλήρης άγνοια του θέματος (το οποίο μου είναι παράξενο ειδικά για κάποιον που έχει μιλησει με το British Council) είτε βαρεμάρα να ψάξει κάποιος πληροφορίες συνήθως. Ειδικά στην δεύτερη περίπτωση δημιουργείται η εύλογη απορία πως θα επιβιώσει κάποιος σε ένα ξένο περιβάλλον, το οποίο απαιτεί να βρίσκεται σε proactive mode διαρκώς, αν βαριέται να ψάξει μόνος του τι τον ενδιαφέρει σε μια βάση δεδομένων που υπάρχουν όλα σχεδόν απαντημένα. Θα μπω στον κόπο και θα σε ρωτήσω όμως, χωρίς να προκαταβάλομαι αρνητικά ή θετικά για σένα μιας και δεν σε γνωρίζω και δεν θέλω να δημιουργώ εντάσεις στο φορουμ.....θες όντως να πας; Το θες πολύ; Αν ναι τότε ξεκίνα βήμα βήμα με πληροφορίες στο thread από την πρώτη σελίδα,  που έχει και διάφορα λινκς, με εστίαση περισσότερο σε πληροφορίες της τελευταίας δεκαετίας κυρίως (2008-2009 και έπειτα), ξεζούμισε το thread αυτό και μετά ξαναρώτα πιο συγκεκριμένα για να σου απαντήσει κόσμος. Μασημένη τροφή σε χιλιοαπαντημένα πράγματα πλέον οι ελάχιστοι που σχολιάζουν στο thread δεν δίνουν. Είναι κουραστικό να επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια σε ένα δημόσιο forum. Οι πιο πολλοί εδώ είναι ήδη στα μέσα ή στο τέλος της ειδικότητας με ευθύνες και λίγο χρόνο, τον οποίο θυσιάζουν να απαντήσουν σε όσους θέλουν πολύ να πάνε. Μην ταλαιπωρείτε γενικά αυτούς τους ανθρώπους με την σπατάλη χρόνου που επιφέρει μια γενική ερώτηση σε θέματα που σχεδόν έχουν απαντηθεί στην διάρκεια των χρόνων!


Παρεμπιπτόντως, στην θέση σου θα παρακολουθούσα και την πορεία του Brexit πριν αποφασίσω να διαβάσω ξανά αγγλικά ή να κάνω χαρτιά για έξω. Χτες απέρριψαν στο κοινοβούλιο τους την αποχώρηση υπό όρους από την Ε.Ε και πάνε για άτακτη αποχώρηση, σύμφωνα με τα μίντια. Γενικά  η χώρα είναι σε μια φάση που 2 μήνες πριν το Brexit δεν έχουν πλάνο αποχώρησης, ύστερα από δύο χρόνια διαπραγματεύσεων. Θέλεις όντως να πας αυτή την χρονική περίοδο στο UK, σε μια χώρα που για τα επόμενα 2-5 χρόνια θα ψάχνει να βρει την θέση της στον παγκόσμιο χάρτη εκτός Ε.Ε; Είναι όνειρο για σένα το UK που θες να πας οπωσδήποτε, ή απλά θες να φύγεις από Ελλάδα και λόγω γλώσσας και εγγύτητας την διάλεξες; Αυτά είναι ερωτήματα που πρέπει να απασχολούν όλους όσους στο εγγύς μέλλον θέλουν να ανηφορίσουν προς το UK. Εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε επίσημα αν θα αναγνωρίζονται τα πτυχία της Ε.Ε αυτομάτως (όπως ίσχυε με βάση την Ευρωπαϊκή Νομοθεσία) ή θα χρειάζονται εξετάσεις τύπου USMLE για να βγάλεις άδεια στον GMC (τα λεγόμενα PLAB exams). Η μεγάλη ροή γιατρών στο παρελθόν γινόταν λόγω των παραπάνω διευκολύνσεων. Πλέον μόνο όσοι το θέλουν πολύ θα πηγαίνουν! Ο GMC γράφει ότι περιμένει το νομοθετικό πλαίσιο που θα ακολουθήσει το Brexit για να δώσει σαφή απάντηση στους Ευρωπαίους υποψήφιους γιατρούς-μετανάστες. Προσωπική μου άποψη να ξεκοκαλίσεις το forum για ότι πληροφορία υπάρχει για το UK με την ησυχία σου, να κατανοήσεις αδρά την διαδικασία πως έφευγε ο κόσμος προς το UK όσο ήταν στην Ε.Ε, πάρε το πτυχίο με την ησυχία σου, και ανάλογα τις πολιτικές και νομικές εξελίξεις στο θέμα του Brexit και την μετανάστευση στο UK (τι βίζα θα πρέπει να βγάλεις κλπ), ξαναρωτάς με πιο συγκεκριμένες απορίες για να σου απαντήσει κόσμος που βρίσκεται ήδη εκεί και ίσως ξέρει κάτι περισσότερο από τους Ελλαδίτες. Καλή συνέχεια!!!

Σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποια στάνταρ βιβλία που διαβάζεις για το mrcp( όπως είναι του Καπλαν αντίστοιχα για το  USMLE) .. και αν ναι ποια είναι αυτά? 

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

most these days do online revision with questions

as far as i know most popular is pastest

https://www.pastest.com/

 

but i think they are plenty out there and its worth having a look around...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 31/1/2019 at 3:51 ΠΜ, Alexandros Boukas said:

most these days do online revision with questions

as far as i know most popular is pastest

https://www.pastest.com/

 

but i think they are plenty out there and its worth having a look around...

Thank you 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στο φορουμ! 

Έχω διαβάσει όσα περισσοτερα ποστς μπορουσα απο το φορουμ και θα διαβασω και περισσοτερα. Θα ηθελα μια βοήθεια/ μικρη κατευθυντηρια.

Ειμαι πεμπτο ετος και θα ηθελα να ξερω τι ζητανε πανω-κατω στο βιογραφικο ενος πτυχιουχου ιατρικης οι Βρετανοι. Επισης, τα elective courses που διοργανωνονται για φοιτητες στην Βρετανια ειναι ''χρησιμα'';

Τροποποιήθηκε από Alexandros Boukas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 30/11/2009 at 12:55 ΠΜ, MBBS-DBM-MRCP-BCIM-MD HCHO said:

As I said in my previous post I am only new to the UK and I could use some advice myself.

But fact is NHS has jobs for SHOs after EU directive for 48 hour applied. Also maternity leaves provide locum positions

for 3-4 months.

Fact is I begun in August as F2 , I am now CT1 and I have an interview for CT2 Diabetology in December.

My CV isnt much, in fact it is bad written in the NHS jobs draft, I havent got any ALS, ATLS etc but I have

primary qualification dated 2003 and I get the interview questions right.

This is what my consultant said after i asked him why he hired me with such a low quality CV

"CV gives you an idea but the interview is really what matters. I am a good judge of characters and the moment I saw you

I knew you were the right person for the job. You havent let me down. Getting an SHO job was really a big deal in my years but it is

different now because the system here works in two modes : consultant expansion and SHO expansion.

We are now in a consultant expansion period meaning we have too many consultants and we are short on SHOs."

So there is an opportunity for someone to get in the system.

Getting vein cannulas (they always seem to put them out too soon)can consume a lot of time and break your nerve but that made phlebotomists my best friends, and I cant get grumpy : they pay me 3000 pounds/ month so if they want cannulas they get cannulas.

My advice to anyone wanting to go to the UK is:

1. Dont visit British Council for any other reason except for official translations.

2. Dont lose time in Greece paying your nice money to get ALS/ATLS etc to get photocopied books and a paper the English wont rely on.

In fact dont lose any time, what you should do is:

3.Pay the GMC and book an appointment to get GMC registration.

4. Choose London as your GMC appointment will take 30 mins tops. Take 2-3 days to do shopping, sightseeing, etc Be relaxed.

It is only the beginning of the bureaucracy you ll need to go through before you actually get a job.

5. Return home to spend 1-2 months applying to nhs.jobs, rewriting/improving your CV and preparing for an interview. Avoid A and E department

advertisements for your first appointment unless you are really desperate.

6. One day they will e-mail you when you ll have just started to get disappointed. It will be a place you ll never have heard before and you will need to search wikipedia.org to find it. Then you will ask yourself if you really want to leave home. Only if you are sure book your

tickets.

7. DO NOT under any circumstances cancel or delay your greek application. It is always better to have a safety net, even if 4 years waiting look a

lot now.

8. DO NOT feel embarassed if you actually cry or your eyes fill with tears on your second on call day (on the first on call day they will actually

give you a break and show you around unless they are really seriously understaffed = bad luck for you)

9. BE READY to face the beauracracy every immigrant does : Opening a bank account wont be as easy as in greece, and you really need one. YOU will need address verification x 2 = make sure you have 2 common utilities bills in your name recent and on your name in your suitcase. Trust me it will help. Mobile phone bills dont count.

10. THERE IS A DRESS CODE.

11.After you have found your way around in the first month, plan your ALS/ATLS/MRCP etc: if you are F2 ask for funding.... it will save you money.

12. DONT STOP APPLYING in the jobs.nhs even after you have found one. You maybe able to switch to a better town/ better position etc with no side effects.

12. AVOID hospital accomodation, unless you really want sirens to wake you up in the middle of the night leaving you stressed that you

are on call (I disliked accomodation of that reason)

For many days you will be asking yourself if it is worth it until:

1. You get your first salary paid in.

2. They ask you to go locum for a sick leave at 30-40 pounds per hour..... 360 pounds for 12 hours

I cant compare it with the 80 euros for 16 hours I got in Greece.

3. Actually see Medicine working in a higher level.

You may still ask yourself if it is worth it when:

1. You see that all this wont matter a lot if you decide to return to practice in Greece where knowing people is much more important than

any actual knowledge.

2. Friends phone calls start to get rarer.

3. You are back from a long day /night and you dont feel your feet.

You will love:

1. The girl from Malta who is working with you as an F2 because you will see the Mediterranean sea and sun in her eyes.

2. The London O2 arena on your free weekend.

3. The feeling of joy and homesickness as you see your little hometown from the airplane when you come back in Greece after 1 month.

You will hate:

1. Everything closing down at 18.00 , 19.00 tops.

2. The rain.

3. Writing the story of your life in greekmeds.gr because you have had enough of reading and you are bored in a Sunday eveing.

SORRY FOLKS

Hope you understand.

Ηahahaha, GREAT post, loved it!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/2/2019 at 6:40 ΜΜ, Διαμαντής Τ. said:

Καλησπέρα στο φορουμ! 

Έχω διαβάσει όσα περισσοτερα ποστς μπορουσα απο το φορουμ και θα διαβασω και περισσοτερα. Θα ηθελα μια βοήθεια/ μικρη κατευθυντηρια.

Ειμαι πεμπτο ετος και θα ηθελα να ξερω τι ζητανε πανω-κατω στο βιογραφικο ενος πτυχιουχου ιατρικης οι Βρετανοι. Επισης, τα elective courses που διοργανωνονται για φοιτητες στην Βρετανια ειναι ''χρησιμα'';

An elective will give you a flavour of what it is to be on the job in NHS. With all its good and bad moments. It will not boost your CV (noone really cares about them) but it may help you for your first interview - having woalked into a NHS ward before (even as an elective medical student). Maybe you get to meet some people that maybe they will help you in the future - but this is certainly not guaranteed. 

Things you need to do to boost your CV: presentations, publications, audits, teaching experience, managerial experience etc

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους και ελπιζω να ειστε ολοι καλα

γρηγορη ερωτηση: 

το ξερω οτι ειναι νωρις ακομα και μαλλον δε θα  εχουμε σαφη απαντηση,αλλα σε περιπτωση που θελουμε να αναγνωρισουμε κομματι ειδικοτητας ή και ολοκληρη την ειδικοτητα στην ελλαδα,γνωριζουμε μήπως τι θα παιξει μετα το μαρτη οπου θα θεωρουμαστε εκτος ΕΕ?

μου φαινεται θα γινει αυτο που φοβαμαι δηλ. μαλλον ΔΗΚΑΤΣΑ κτλ.

Ο GMC εχει αναρτησει ενα εγγραφο και ψιλοπανταει σε αυτη την ερωτηση ωστόσο.

https://www.gmc-uk.org/news/news-archive/brexit---information-for-doctors

(προτελευταια ερωτηση)

οποιος εχει καμια ιδεα ή εχει καμια πιο σαφη απαντηση θα ηταν χρησιμο να τη μοιραστει μαζι μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αναγνώριση χρόνου ειδικότητας γίνεται από το κεσυ και καμιά σχέση δεν έχει με ευρωπαϊκή ένωση η όχι. Ίδια διαδικασία είναι όταν αναγνωρίζεις χρόνο ειδικότητας από ΗΠΑ Μεξικό κτλ. Αυτό που θα αλλάξει είναι ότι όποιος δεν θα έχει full registration with licence μέχρι της 29 Μάρτη θα χρειαστεί λογικά να δώσει PLAB 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και τοτε γιατι συναδελφοι που θελουν να αναγνωρισουν τιτλο ειδικοτητας απο χωρες εκτος ΕΕ πρεπει να ακολουθησουν αλλη διαδικασια απο αυτους που εχουν ειδικευθει εντος?

πχ εξετασεις και αλλα τετοια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλάμε για τίτλο η χρόνο; Το κεσυ ακόμα και από ΕΕ μπορεί να σου ζητήσει περισσότερα πράγματα. Η ΕΕ μιλάμε για ισοτιμία πτυχίων όχι ειδικοτήτων για μεγαλύτερη ασφάλεια μην σου λέω μαλακίες μίλα με ΚΕΣΥ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 2/3/2019 at 8:08 ΜΜ, featured said:

καλησπερα σε ολους και ελπιζω να ειστε ολοι καλα

γρηγορη ερωτηση: 

το ξερω οτι ειναι νωρις ακομα και μαλλον δε θα  εχουμε σαφη απαντηση,αλλα σε περιπτωση που θελουμε να αναγνωρισουμε κομματι ειδικοτητας ή και ολοκληρη την ειδικοτητα στην ελλαδα,γνωριζουμε μήπως τι θα παιξει μετα το μαρτη οπου θα θεωρουμαστε εκτος ΕΕ?

μου φαινεται θα γινει αυτο που φοβαμαι δηλ. μαλλον ΔΗΚΑΤΣΑ κτλ.

Ο GMC εχει αναρτησει ενα εγγραφο και ψιλοπανταει σε αυτη την ερωτηση ωστόσο.

https://www.gmc-uk.org/news/news-archive/brexit---information-for-doctors

(προτελευταια ερωτηση)

οποιος εχει καμια ιδεα ή εχει καμια πιο σαφη απαντηση θα ηταν χρησιμο να τη μοιραστει μαζι μας.

Noone knows and it may take few years till the dust settles... (provided that Brexit happens in the end)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.