Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Είμαι ειδικευμένος παθολογίας με κατεύθυνση καρδιολογία. Ανοίγει σε λιγο η θέση μου στο Γεννηματάς στην Αθήνα. Από την προσωπική σας εμπειρία θα άξιζε να κάνω τα υπόλοιπα 4 χρόνια στο uk ή θα είναι ελλιπής η εκπαίδευση μου λόγω έλλειψης training number? Με ενδιαφέρει κυρίως να πάρω χρόνους στο αιμοδυναμικο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Είμαι 6ο ετής φοιτητής ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω ιατρική εκπαίδευση στην Μεγάλη Βρετανία

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο ποια είναι η κατάσταση με το IELTS όσον αφορά τα προγράμματα Foundation Stand-Alone. Διαβάζω στα eligibility criteria ότι απαιτείται βαθμός >7.5 in each section. Δεδομένου ότι αυτό το σκορ είναι ανώτερο από αυτό που απαιτείται για την εγγραφή στο GMC θα ήθελα να ρωτήσω αν:

1) Υπάρχει τρόπος "παράκαμψης" αυτού του κριτηρίου π.χ μέσω θέσεων στο https://www.healthjobsuk.com/

2) Αν δεν υπάρχει τρόπος παράκαμψης είναι ένα εφικτό σκορ (ιδιαίτερα στο writing part) κι αν ναι τι προσπάθεια απαιτείται

3) Τι άλλοι δρόμοι υπάρχουν ώστε να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει την εκπαίδευση του στο Ηνωμένο Βασίλειο πέραν των foundation

4) Δεδομένου ότι θα αποφοιτήσω τον Ιούλιο αλλά δεν έχω πτυχίο στα χέρια μου αυτή τη στιγμή, είναι εφικτό να κάνω αίτηση για τις θέσεις Stand-Alone με προθεσμία ως τον φεβρουάριο, και έναρξη τον Ιούλιο-Αύγουστο 2020.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 9/12/2019 at 5:44 ΜΜ, updoc said:

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Είμαι 6ο ετής φοιτητής ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω ιατρική εκπαίδευση στην Μεγάλη Βρετανία

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο ποια είναι η κατάσταση με το IELTS όσον αφορά τα προγράμματα Foundation Stand-Alone. Διαβάζω στα eligibility criteria ότι απαιτείται βαθμός >7.5 in each section. Δεδομένου ότι αυτό το σκορ είναι ανώτερο από αυτό που απαιτείται για την εγγραφή στο GMC θα ήθελα να ρωτήσω αν:

1) Υπάρχει τρόπος "παράκαμψης" αυτού του κριτηρίου π.χ μέσω θέσεων στο https://www.healthjobsuk.com/

2) Αν δεν υπάρχει τρόπος παράκαμψης είναι ένα εφικτό σκορ (ιδιαίτερα στο writing part) κι αν ναι τι προσπάθεια απαιτείται

3) Τι άλλοι δρόμοι υπάρχουν ώστε να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει την εκπαίδευση του στο Ηνωμένο Βασίλειο πέραν των foundation

4) Δεδομένου ότι θα αποφοιτήσω τον Ιούλιο αλλά δεν έχω πτυχίο στα χέρια μου αυτή τη στιγμή, είναι εφικτό να κάνω αίτηση για τις θέσεις Stand-Alone με προθεσμία ως τον φεβρουάριο, και έναρξη τον Ιούλιο-Αύγουστο 2020.

Γεια σου!

1. Ο βαθμός αυτός απαιτείται αν κάνεις αίτηση μέσω oriel, για training θέσεις FY2, που όσο το έχω ψάξει είναι αρκετά ανταγωνιστικά. Αν ψάξεις για LAS FY2 θέσεις η βαθμολογία που απαιτείται είναι ίδια με ο,τι ζητά το GMC για εγγραφή. Απλά στις LAS θέσεις, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι ο εργοδότης σου θα σου δώσει το CREST, ένα πιστοποιητικό ουσιαστικά ότι έχεις ολοκληρώσει F2 και μπορείς να κάνεις αίτηση για ειδικότητα.

2. Ε το 7,5 δεν είναι ανέφικτο, είναι όμως λιγάκι δύσκολο. Εξαρτάται και από το επίπεδό σου. Συνήθως δεν το πιάνουν με την πρώτη.

3. Υπάρχει και το WAST πρόγραμμα, περισσότερα εδώ:

https://www.nwpgmd.nhs.uk/widening-access-specialty-training-wast-recruitment

Τροποποιήθηκε από Τυροκροκέτα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On ‎9‎/‎12‎/‎2019 at 3:44 ΜΜ, updoc said:

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Είμαι 6ο ετής φοιτητής ιατρικής και ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω ιατρική εκπαίδευση στην Μεγάλη Βρετανία

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον πιο έμπειρο ποια είναι η κατάσταση με το IELTS όσον αφορά τα προγράμματα Foundation Stand-Alone. Διαβάζω στα eligibility criteria ότι απαιτείται βαθμός >7.5 in each section. Δεδομένου ότι αυτό το σκορ είναι ανώτερο από αυτό που απαιτείται για την εγγραφή στο GMC θα ήθελα να ρωτήσω αν:

1) Υπάρχει τρόπος "παράκαμψης" αυτού του κριτηρίου π.χ μέσω θέσεων στο https://www.healthjobsuk.com/

2) Αν δεν υπάρχει τρόπος παράκαμψης είναι ένα εφικτό σκορ (ιδιαίτερα στο writing part) κι αν ναι τι προσπάθεια απαιτείται

3) Τι άλλοι δρόμοι υπάρχουν ώστε να μπορέσει κάποιος να ξεκινήσει την εκπαίδευση του στο Ηνωμένο Βασίλειο πέραν των foundation

4) Δεδομένου ότι θα αποφοιτήσω τον Ιούλιο αλλά δεν έχω πτυχίο στα χέρια μου αυτή τη στιγμή, είναι εφικτό να κάνω αίτηση για τις θέσεις Stand-Alone με προθεσμία ως τον φεβρουάριο, και έναρξη τον Ιούλιο-Αύγουστο 2020.

Good evening.

You can always make it but it is not necessary.
I had to sit 3 times to get that and in the end the posts for the stand alone F2 were either in remote places or didn't have the rotation that I wanted so it did not worth it.
Then I got a trust grade job/SHO where they signed my F2 competencies/CREST and I applied for a NTN.
It does not make any difference in your speciality application or interview if you are doing a training F2 or a trust grade.
There are a lot of gaps in the rotas so you will definitely find a post in the speciality you want and in the area you want and you will get your F2 competencies signed.
In my opinion I would not go for the WAST
Keep trying and stay committed to the speciality.

 

Τροποποιήθηκε από _jo
not finished
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ.

Γράφτηκα πρόσφατα στο GMC. Eν μέσω κορονοϊού, το identity check δεν γίνεται. Αναβάλλεται για μεταγενέστερο χρόνο. H εγγραφή και η αδεια ισχύει (απλά θα αναγράφει κάπως ότι εκκρεμμεί το identity check).

Κάτι που αγνοούσα είναι το 'designated body' (i.e the organization that will help with appraisal and re validation), οπως και το re validation βεβαια σαν διαδικασία. Εν πάσει περιπτώσει, θα τους δηλώσω ότι δεν έχω τετοιο body αφου βρισκομαι Ελλαδα.

Οπότε πλέον είμαι στο στάδιο ψαξίματος για κάποια θέση service (μεσω site τύπου nhsjobs, oriel, healthjobsuk). Η αλήθεια είναι ότι στη παρούσα φάση ελάχιστες έως καθόλου θέσεις βρίσκω για επίπεδο F1/F2.  Στη χειρότερη από τον Ιανουάριο του επόμενο έτους θα δοκιμάσω για standalone F2.

Αυτά από μένα και παλι καλησπερα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολα τα παιδια του φορουμ για τις πολυ κατατοπιστικες πληροφοριες.Επιπεδα πανω απο British Counci κτλ θεωρω.Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα να κανει την ειδικοτητα στην Αγγλια πιανει και διαβαζει τα παντα απο σελιδα 70 και μετα.Εγω ακομα δεν τα εχω διαβασει ολα,μου καηκαν τα ματια!!!

Αλλα ειδα οτι ο Αλεξανδρος Μπουκας κανει ειδικοτητα νευροχειρουργικης στην Αγγλια,που ειναι και στοχος μου, οποτε διαβασα ο,τι εχει γραψει στο φορουμ.Ουσιαστικα σε κατασκοπευσα Αλεξανδρε,σορρυ!!! 5ο ετος εγω,εκανα ενα elective με ερασμους στο Walton Centre και σκοπευω να ξανακανω μολις τελειωσω το 6ο ετος. Μετα GMC,κτλ και application για FY1 για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. Παροτι εχω proficiency με φοβιζουν λιγο τα αγγλικα ειναι η αληθεια δηλαδη σκεφτομαι presentation,επικοινωνια με τον ασθενη στα αγγλικα κτλ και τρομαζω λιγακι τωρα.Νομιζω ομως με την καθημερινη χρηση βελτιωνεσαι συνεχως. 

Αυτα απο μενα, και παλι ενα ευχαριστω σε ολα τα παιδια του φορουμ για τις εξαιρετικες συμβουλες τους. Ειμαστε ευγνωμονες.

Καλη συνέχεια παιδια!!

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 7/4/2020 at 8:02 ΜΜ, dokeydoc said:

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ.

Γράφτηκα πρόσφατα στο GMC. Eν μέσω κορονοϊού, το identity check δεν γίνεται. Αναβάλλεται για μεταγενέστερο χρόνο. H εγγραφή και η αδεια ισχύει (απλά θα αναγράφει κάπως ότι εκκρεμμεί το identity check).

Κάτι που αγνοούσα είναι το 'designated body' (i.e the organization that will help with appraisal and re validation), οπως και το re validation βεβαια σαν διαδικασία. Εν πάσει περιπτώσει, θα τους δηλώσω ότι δεν έχω τετοιο body αφου βρισκομαι Ελλαδα.

Οπότε πλέον είμαι στο στάδιο ψαξίματος για κάποια θέση service (μεσω site τύπου nhsjobs, oriel, healthjobsuk). Η αλήθεια είναι ότι στη παρούσα φάση ελάχιστες έως καθόλου θέσεις βρίσκω για επίπεδο F1/F2.  Στη χειρότερη από τον Ιανουάριο του επόμενο έτους θα δοκιμάσω για standalone F2.

Αυτά από μένα και παλι καλησπερα.

 

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι τώρα περισσότερο από ποτέ βγάζουν trust grade jobs. Ανάλογα με την εμπειρία που έχεις μπορείς να βρεις F2/SHO/Junior clinical fellow. Ουσιαστικά είναι ίδιες δουλειές απλά μπορεί να πλασάρονται με διαφορετικούς όρους και για αυτό να μη τις βρίσκεις στις αναζητήσεις.

Επίσης αν ο σκοπός σου είναι να πάρεις NTN κάνε apply σε σχετικές ειδικότητες. There are plenty non training jobs out there. 

Μη σε αγχώνει το revalidation από τώρα.

Good luck! 

Τροποποιήθηκε από _jo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Γεια σας παιδια ! Εχω τελειωσει την σχολη και σκεφτομαστε με τον φιλο μου να παμε αγγλια. Αυτος τωρα τελειώνει το δεύτερο χρονο παθολογίας για γαστρο. Επειδή δεν εχω καταλάβει χριστο, εγω δεν εχω προϋπηρεσία ουτε publications ουτε τίποτα. Μονο το πτυχίο. 

1) ποσο εύκολο ειναι ν αρχίσω ειδικότητα ; Θελει εξετάσεις ;

2) θα αναγνωριστούν τα δυο έτη του φιλου μου η οχι ; Και αν ναι με εξετάσεις; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Barbaraniki said:

1) ποσο εύκολο ειναι ν αρχίσω ειδικότητα ; Θελει εξετάσεις ;

 

Γεια σου

 

Γιατι και εγω ειμαι σε παρομοια φαση με εσενα,θα απαντησω με βαση αυτα που εχω ψαξει.Αν κανω καπου λαθος,παρακαλω να με διορθωσει καποιος που γνωριζει περισσοτερα.

 

Εχοντας τελειωσει την ιατρικη σχολη στην Ελλαδα,ουσιαστικα εχεις 2 επιλογες. Να πας στο foundation year 1 (οπου πηγαινουν και ολοι οι αποφοιτοι των βρετανικων πανεπιστημιων) ή να πας στο foundation year 2 (διοτι παροδοσιακα το 6ο ετος μας μπορει να αναγνωριστει ως FY1).

 

Το να πας στο FY2,σου γλιτωνει 1 χρονο,που ισως για καποιους ειναι σημαντικο γιατι τα χρονια ειδικοτητας στο UK ειναι ηδη παρα πολλα και μαλιστα απ'οτι ακουσα σκοπευουν να προσθεσουν και ακομα εναν εξτρα χρονο στα χρονια του core training. Απ'την αλλη,αρκετοι υποστηριζουν οτι ειναι καλυτερο να ξεκινησεις απο το FY1, για να μην "πεσεις στα βαθια".

 

Τωρα, οσον αφορα το FY1, γιατι εχουμε σπουδασει σε χωρα της ΕΕ,δεν απαιτουνται εξετασεις(τα λεγομενα PLAB). Ωστοσο, απαιτουνται εξετασεις για την αγγλικη γλωσσα(οι περισσοτεροι δινουν το IELTS) και επισης κατα τη διαρκεια της αιτησης ολοι οι υποψηφιοι δινουν και ενα τεστ που απ'οτι εχω καταλαβει εχει να κανει περισσοτερο με θεματα ιατρικης δεοντολογιας,το SJT. By the way, για το FY1 οι δηλωσεις για να ξεκινησεις τον Αυγουστο του 2021 κλεινουν σε 1 μηνα,οποτε κατα τη γνωμη μου πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις τα απαιτουμενα εγγραφα κτλ.

 

Οσον αφορα το FY2 standalone,δεν το εχω ψαξει τοσο,αλλα νομιζω παλι δεν απαιτουνται εξετασεις. Ωστοσο πολυ μεγαλο ρολο παιζει η συνεντευξη,που νομιζω σε ρωτανε και ιατρικα σεναρια κτλ. Οι δηλωσεις για να ξεκινησεις επισης τον Αυγουστο του 21,ανοιγουν τον Ιανουαριο οποτε εχεις ακομα χρονο. Ομως,οι θεσεις για FY2 standalone ειναι αρκετα λιγοτερες απ'οσο ξερω(βεβαια και η ζητηση ισως ειναι λιγοτερη,καθως οι βρετανοι δεν ειναι eligible), οποτε δεν ξερω αν αξιζει το ρισκο.

 

Αυτα πανω κατω γνωριζω εγω,ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα καλησπερισω και εγω με τη σειρα μου την παρεα. Εχω μια απορια, αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

 

Ενω εχω ακουσει απο παλια και εχω διαβασει και σε αυτο το τοπικ οτι το 6ο ετος των ελληνικων πανεπιστημιων μπορει να αναγνωριστει ως ισοδυναμο του FY1,στα απαιτουμενα του GMC για το full registration, αναφερεται internship για 12 συνεχομενους μηνες,εστω και προπτυχιακα. Ακομα και αν υποθεσουμε οτι το 6ο ετος μας οριακα καλυπτε αυτη την χρονικη περιοδο(στην πραγματικοτητα ηταν 10 μηνες), φετος με τον κορωνοϊο χασαμε καποιους μηνες ασκησης. Στη συνεχεια ας πουμε οτι αναπληρωθηκαν αρκετα συμπτυγμενοι, ωστοσο σιγουρα δεν καλυπτουμε την προϋποθεση των 12 συνεχομενων μηνων ασκησης. Εκτος αν υπαρχει καποιος τροπος να παρακαμψουμε αυτο το εμποδιο.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  Κάπου θα έχετε ακούσει πως η Μ Βρετανία έχει εγκαταλείψει ήδη εδώ και μήνες την Ευρωπαικη Ένωση και πως βρισκόμαστε στη μεταβατική περίοδο διαπραγματευσεων η οποία λήγει στις 31 Δεκεμβρίου. Αυτό σημαίνει πως πιθανόν τίποτα να μην ισχύει από όσα εχουν γραφτεί εδώ μέσα από τη νέα χρονιά ή πως κάνεις δεν γνωρίζει με ακρίβεια τι ακριβώς θα ισχύει με πτυχία, ειδικότητες, άδειες παραμονής και εργασίας κλπ από 21.01.01.

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Addition
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 ώρες πριν, Barbaraniki said:

Γεια σας παιδια ! Εχω τελειωσει την σχολη και σκεφτομαστε με τον φιλο μου να παμε αγγλια. Αυτος τωρα τελειώνει το δεύτερο χρονο παθολογίας για γαστρο. Επειδή δεν εχω καταλάβει χριστο, εγω δεν εχω προϋπηρεσία ουτε publications ουτε τίποτα. Μονο το πτυχίο. 

1) ποσο εύκολο ειναι ν αρχίσω ειδικότητα ; Θελει εξετάσεις ;

2) θα αναγνωριστούν τα δυο έτη του φιλου μου η οχι ; Και αν ναι με εξετάσεις; 

Καλημέρα, 

1) Για να φύγεις Αγγλία απαραίτητο είναι να δώσεις το IELTS. Απ όσο το είχα ψάξει, έχοντας 6 χρόνια πτυχίο ιατρικής, δεν είμαστε eligible για training θέση FY1, γιατί το πτυχίο μας αναγνωρίζεται για full registration με τον GMC (κάτι που οι Άγγλοι φοιτητές αυτού του επιπέδου δεν έχουν, έχουν provisional registration και αποκτούν full όταν μπουν στο FY2). Επομένως αν θέλεις να ξεκινήσεις από FY1 για να μην μπεις στα πολύ βαθιά, θα πρέπει να ψάξεις μια θέση LAS FY1/FY1 trust που δεν είναι training και να μεταπηδήσεις στο Stand-alone.

Για το FY2 Stand-alone: οι αιτήσεις ανοίγουν τον Ιανουάριο κάθε χρόνου και κρατάνε περίπου ένα μήνα, μέχρι δηλαδή αρχές Φλεβάρη. Αν η αίτησή σου εγκριθεί (δηλαδή είσαι/θα είσαι eligible for full registration with GMC at the time of appointment και έχεις τα απαιτούμενα σκορ στο IELTS -7.5 overall with 7.5 in each module) πας σε interview. Σε αυτό, ρωτάνε και κλινικά σενάρια, οποτε είναι καλό να είσαι εξοικειωμενη με βρετανικούς αλγόριθμους αντιμετώπισης συχνών-επειγόντων περιστατικών. Αν περάσεις, βγάζουν σε τι σειρά κατάταξης είσαι και στη συνέχεια επιλέγεις ποιες θέσεις από τις προσφερόμενες σε ενδιαφέρουν (αυτό δεν εγγυάται όμως ότι θα σε πάρουν διότι οι θέσεις η αι λιγότερες συνήθως από τους υποψήφιους που πέτυχαν, και αναλόγως της κατάταξης σου αν είσαι επιλεκτική μειώνεις τις πιθανότητες σου). 

Απο τη δική μου εμπειρία κατάλαβα τα εξής:

1. Συνήθως στο stand-alone θέλουν να έχεις μια εργασιακή εμπειρία, κατά προτίμηση Αγγλία, σε επίπεδο FY1. Αλλιώς σε παραπέμπουν να βρεις FY1 και να ξαναπροσπαθήσεις, χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείεται να σε πάρουν και κατευθείαν σε FY2 stand-alone.  Έχω ακούσει ότι και το αγροτικό το προσμετρούν και μάλιστα πολύ, δε γνωρίζω αν ισχύει. Όσο περισσότερα έχεις, πχ δημοσιεύσεις συνέδρια κλπ σίγουρα τα προσμετρούν αλλά στην πρώτη φάση, όχι στη συνέντευξη, και μάλιστα δε νομίζω ότι αποτελούν λόγο αποκλεισμού σου από τη διαδικασία της συνέντευξης. Αυτό στο οποίο θεωρώ ότι εστιάζουν περισσότερο είναι η εργασιακή εμπειρία και κυρίως στο NHS, γιατί αυτό θέλουν κι από σένα σε πρώτη φάση, έναν καλό εργαζόμενο-εκπαιδευόμενο.

2. Κάνε IELTS άμεσα. Οι βαθμοί είναι υψηλοί, όχι όμως ακατόρθωτοι. Αν έχεις ένα καλό υπόβαθρο αγγλικών μπορείς να τους πιάσεις και με την πρώτη, προσοχή μεγάλη στο writing, εκεί το χάνουν οι περισσότεροι. Να έχεις όμως υπόψη ότι διαρκεί 2 χρόνια, μετά πρέπει να ξαναδώσεις.

3. Υπάρχουν και non-training θέσεις FY2, στις οποιες είναι λιγότερο ανταγωνιστικά τα πράγματα, αλλά 

α) πρέπει να συμπληρώσεις 12 μήνες σε τέτοια θέση πριν κάνεις αίτηση για ειδικότητα 

β) πρέπει ο επιμελητής σου να σου υπογράψει το CREST, ένα πιστοποιητικό ότι συμπλήρωσες το FY2 και άρα μπορείς να κανεις αίτηση για ειδικότητα

δε γνωρίζω χωρίς εργασιακή εμπειρία ποσο εύκολο είναι να μπεις σε αυτές, αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις. 

Και λίγα πράγματα για την ειδικότητα μετά:

Υπάρχουν 2 είδη ειδικοτήτων, αντίστοιχα των δικών μας γενικό-ειδικό μέρος (πχ ενδοκρινολογία, δερματολογία) στις οποιες κανεις συνέντευξη για να μπεις στο core κομμάτι που είναι η παθολογία σου και μετά άλλη συνέντευξη για να μπεις στο ειδικό (στο ίδιο ή άλλο trust) και αυτές που είναι ενιαία τοποθέτηση και κανεις συνέντευξη μια φορά, στο τέλος του FY2, για να μπεις σε όλη την ειδικότητα (πχ παιδιατρική, γυναικολογία). Αναλυτικά για την ειδικότητά σου και τα χρόνια της πρέπει να το ψάξεις στο Ίντερνετ. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι ασχέτως ειδικότητας, θα κληθείς να δώσεις κάποιες εξετάσεις, τα λεγόμενα MRCP, και μάλιστα από τα πρώτα χρόνια. Αν δεν κάνω λάθος είναι προαπαιτούμενο να τα ολοκληρώσεις από τα core χρόνια (δεν είμαι 100% σίγουρη γι αυτό). Το πρώτο είναι βασικές ιατρικές επιστήμες (τύπου step 1), και τα άλλα δυο κλινικά (τύπου step 2). Αν όμως έχω καταλάβει καλά υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά: αν είσαι σε παθολογική ειδικότητα, τα κλινικά είναι παθολογία, στις χειρουργικές χειρουργικά, στην παιδιατρική παιδιατρικά κοκ. Αυτά δε χρειάζεται να τα δώσεις πριν ξεκινήσεις εκεί. Απλά είναι καλό να το γνωρίζεις.

Ελπιζω να κάλυψα κάποιες από τις απορίες σου. Το δεύτερο που ρωτάς για τον φιλο σου δεν το γνωρίζω...καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, dr yang said:

Καλημέρα, 

1) Για να φύγεις Αγγλία απαραίτητο είναι να δώσεις το IELTS. Απ όσο το είχα ψάξει, έχοντας 6 χρόνια πτυχίο ιατρικής, δεν είμαστε eligible για training θέση FY1, γιατί το πτυχίο μας αναγνωρίζεται για full registration με τον GMC (κάτι που οι Άγγλοι φοιτητές αυτού του επιπέδου δεν έχουν, έχουν provisional registration και αποκτούν full όταν μπουν στο FY2). Επομένως αν θέλεις να ξεκινήσεις από FY1 για να μην μπεις στα πολύ βαθιά, θα πρέπει να ψάξεις μια θέση LAS FY1/FY1 trust που δεν είναι training και να μεταπηδήσεις στο Stand-alone.

Για το FY2 Stand-alone: οι αιτήσεις ανοίγουν τον Ιανουάριο κάθε χρόνου και κρατάνε περίπου ένα μήνα, μέχρι δηλαδή αρχές Φλεβάρη. Αν η αίτησή σου εγκριθεί (δηλαδή είσαι/θα είσαι eligible for full registration with GMC at the time of appointment και έχεις τα απαιτούμενα σκορ στο IELTS -7.5 overall with 7.5 in each module) πας σε interview. Σε αυτό, ρωτάνε και κλινικά σενάρια, οποτε είναι καλό να είσαι εξοικειωμενη με βρετανικούς αλγόριθμους αντιμετώπισης συχνών-επειγόντων περιστατικών. Αν περάσεις, βγάζουν σε τι σειρά κατάταξης είσαι και στη συνέχεια επιλέγεις ποιες θέσεις από τις προσφερόμενες σε ενδιαφέρουν (αυτό δεν εγγυάται όμως ότι θα σε πάρουν διότι οι θέσεις η αι λιγότερες συνήθως από τους υποψήφιους που πέτυχαν, και αναλόγως της κατάταξης σου αν είσαι επιλεκτική μειώνεις τις πιθανότητες σου). 

Απο τη δική μου εμπειρία κατάλαβα τα εξής:

1. Συνήθως στο stand-alone θέλουν να έχεις μια εργασιακή εμπειρία, κατά προτίμηση Αγγλία, σε επίπεδο FY1. Αλλιώς σε παραπέμπουν να βρεις FY1 και να ξαναπροσπαθήσεις, χωρίς να σημαίνει ότι αποκλείεται να σε πάρουν και κατευθείαν σε FY2 stand-alone.  Έχω ακούσει ότι και το αγροτικό το προσμετρούν και μάλιστα πολύ, δε γνωρίζω αν ισχύει. Όσο περισσότερα έχεις, πχ δημοσιεύσεις συνέδρια κλπ σίγουρα τα προσμετρούν αλλά στην πρώτη φάση, όχι στη συνέντευξη, και μάλιστα δε νομίζω ότι αποτελούν λόγο αποκλεισμού σου από τη διαδικασία της συνέντευξης. Αυτό στο οποίο θεωρώ ότι εστιάζουν περισσότερο είναι η εργασιακή εμπειρία και κυρίως στο NHS, γιατί αυτό θέλουν κι από σένα σε πρώτη φάση, έναν καλό εργαζόμενο-εκπαιδευόμενο.

2. Κάνε IELTS άμεσα. Οι βαθμοί είναι υψηλοί, όχι όμως ακατόρθωτοι. Αν έχεις ένα καλό υπόβαθρο αγγλικών μπορείς να τους πιάσεις και με την πρώτη, προσοχή μεγάλη στο writing, εκεί το χάνουν οι περισσότεροι. Να έχεις όμως υπόψη ότι διαρκεί 2 χρόνια, μετά πρέπει να ξαναδώσεις.

3. Υπάρχουν και non-training θέσεις FY2, στις οποιες είναι λιγότερο ανταγωνιστικά τα πράγματα, αλλά 

α) πρέπει να συμπληρώσεις 12 μήνες σε τέτοια θέση πριν κάνεις αίτηση για ειδικότητα 

β) πρέπει ο επιμελητής σου να σου υπογράψει το CREST, ένα πιστοποιητικό ότι συμπλήρωσες το FY2 και άρα μπορείς να κανεις αίτηση για ειδικότητα

δε γνωρίζω χωρίς εργασιακή εμπειρία ποσο εύκολο είναι να μπεις σε αυτές, αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις. 

Και λίγα πράγματα για την ειδικότητα μετά:

Υπάρχουν 2 είδη ειδικοτήτων, αντίστοιχα των δικών μας γενικό-ειδικό μέρος (πχ ενδοκρινολογία, δερματολογία) στις οποιες κανεις συνέντευξη για να μπεις στο core κομμάτι που είναι η παθολογία σου και μετά άλλη συνέντευξη για να μπεις στο ειδικό (στο ίδιο ή άλλο trust) και αυτές που είναι ενιαία τοποθέτηση και κανεις συνέντευξη μια φορά, στο τέλος του FY2, για να μπεις σε όλη την ειδικότητα (πχ παιδιατρική, γυναικολογία). Αναλυτικά για την ειδικότητά σου και τα χρόνια της πρέπει να το ψάξεις στο Ίντερνετ. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι ασχέτως ειδικότητας, θα κληθείς να δώσεις κάποιες εξετάσεις, τα λεγόμενα MRCP, και μάλιστα από τα πρώτα χρόνια. Αν δεν κάνω λάθος είναι προαπαιτούμενο να τα ολοκληρώσεις από τα core χρόνια (δεν είμαι 100% σίγουρη γι αυτό). Το πρώτο είναι βασικές ιατρικές επιστήμες (τύπου step 1), και τα άλλα δυο κλινικά (τύπου step 2). Αν όμως έχω καταλάβει καλά υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά: αν είσαι σε παθολογική ειδικότητα, τα κλινικά είναι παθολογία, στις χειρουργικές χειρουργικά, στην παιδιατρική παιδιατρικά κοκ. Αυτά δε χρειάζεται να τα δώσεις πριν ξεκινήσεις εκεί. Απλά είναι καλό να το γνωρίζεις.

Ελπιζω να κάλυψα κάποιες από τις απορίες σου. Το δεύτερο που ρωτάς για τον φιλο σου δεν το γνωρίζω...καλή επιτυχία!

Καλησπερα!

Καταρχας,αν και η συγκεκριμενη απαντηση δεν απευθυνοταν αμεσα σε εμενα,θα ηθελα να πω οτι ηταν αρκετα βοηθητικη και ξεκαθαρη!

Θα ηθελα,αν μπορεις, να διευκρινισεις ορισμενα πραγματα.

Πρωτον,στο σημειο που λες οτι οι non-training θεσεις FY2 απαιτουν 12 μηνες εργασιας, γιατι το επισημανες αυτο? Το training FY2 standalone δεν απαιτει 12 μηνες?

Δευτερον,πιστευεις αξιζει το ρισκο να προσπαθησεις να μπεις στο FY2 standalone χωρις εργασιακη εμπειρια? Με αλλα λογια,οι πιθανοτητες να σε παρουν χωρις εργασιακη εμπειρια ειναι λιγες?

Τελος,σχετικα με τις non-training θεσεις,ειτε για FY1 ειτε για FY2,να υποθεσω οτι η "εγγυηση" οτι θα προχωρησεις στο συστημα ειναι αρκετα μικροτερη απο τις επισημες training θεσεις? Πχ αναφερεις για το πιστοποιητικο CREST. Επισης, απαξ και ολοκληρωσεις το foundation με αυτον τον τροπο, ειναι ευκολο να μπεις μετα στο core training ή ενδεχεται να μεινεις ξεκρεμαστος?

Συγγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων, ο,τι γνωριζεις και εχεις χρονο να απαντησεις ειναι καλοδεχουμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, dimbismp said:

Καλησπερα!

Καταρχας,αν και η συγκεκριμενη απαντηση δεν απευθυνοταν αμεσα σε εμενα,θα ηθελα να πω οτι ηταν αρκετα βοηθητικη και ξεκαθαρη!

Θα ηθελα,αν μπορεις, να διευκρινισεις ορισμενα πραγματα.

Πρωτον,στο σημειο που λες οτι οι non-training θεσεις FY2 απαιτουν 12 μηνες εργασιας, γιατι το επισημανες αυτο? Το training FY2 standalone δεν απαιτει 12 μηνες?

Δευτερον,πιστευεις αξιζει το ρισκο να προσπαθησεις να μπεις στο FY2 standalone χωρις εργασιακη εμπειρια? Με αλλα λογια,οι πιθανοτητες να σε παρουν χωρις εργασιακη εμπειρια ειναι λιγες?

Τελος,σχετικα με τις non-training θεσεις,ειτε για FY1 ειτε για FY2,να υποθεσω οτι η "εγγυηση" οτι θα προχωρησεις στο συστημα ειναι αρκετα μικροτερη απο τις επισημες training θεσεις? Πχ αναφερεις για το πιστοποιητικο CREST. Επισης, απαξ και ολοκληρωσεις το foundation με αυτον τον τροπο, ειναι ευκολο να μπεις μετα στο core training ή ενδεχεται να μεινεις ξεκρεμαστος?

Συγγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων, ο,τι γνωριζεις και εχεις χρονο να απαντησεις ειναι καλοδεχουμενο.

Καλησπέρα,

1) οι θέσεις FY2 trust είναι ορισμένου χρόνου, συνήθως 3-6 μήνες, όμως απ όσο έχω ακούσει συχνά τις ανανεώνουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Για να κανεις όμως αίτηση για ειδικότητα, είναι απαραίτητο να έχεις 12 μήνες εργασιακής εμπειρίας στο NHS. Επομενως πρέπει να το εξασφαλίσεις αυτό. Δεν γνωρίζω αν οι μήνες αυτοί μπορεί να είναι 6 σε θέση FY1 και 6 σε θέση FY2, ίσως και να γίνεται. Το stand-alone απ την άλλη είναι 12 μήνες πάντα, επομενως σου παράσχει την εργασιακή εμπειρία που απαιτειται.

2) Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω ποιες είναι οι πιθανότητες να σε πάρουν. Κάποιοι που ξέρω βρήκαν την άκρη τους είτε με FY2 non training θέση είτε πηγαίνοντας άμισθοι στο NHS για να γράψουν εργασιακή εμπειρία. Εγώ προσπάθησα για stand-alone φέτος ως τελειόφοιτη, δε με δέχτηκαν με την αιτιολογία που ανεφερα και ήταν πολύ αυστηροί στο ν αναφέρεις κατά γράμμα τον αλγόριθμο αντιμετώπισης ενός περιστατικού, καθώς και σε θέματα consent. Έχω ακούσει άτομα που έχοντας και εμπειρία αγροτικου έκαναν αίτηση και τους απέρριψαν. Δεν ξέρω όμως αν εν τελει το πρόβλημα έγκειται στην έλλειψη εργασιακής εμπειρίας στο NHS ή στη μη σωστή/ολοκληρωμένη προετοιμασία μας για τη συνέντευξη, που απαιτεί πολύ καλή γνώση βρετανικών αλγορίθμων και που η παράλειψη μιας μόνο εξέτασης, ακόμη κι αν δεν είναι βασική, σου κοστίζει πολύ. Having said that, να πω ότι το βρετανικό συμβούλιο συστήνει παρόλα αυτά ως τρόπο εισόδου στο NHS το standalone 

3) Γενικά, δεν έχω ακούσει κάποιον να μην του υπογράφουν το πιστοποιητικό. Εννοείται βέβαια ότι κι εσυ πρέπει να είσαι τυπικός στη δουλειά σου και να δείχνεις διάθεση βελτίωσης και αναγνώρισης πιθανών αστοχιών σου. Τώρα, για το θέμα εισόδου σε ειδικότητα εξαρτάται από την ειδικότητα. Υπάρχουν κάποιες που θεωρούνται αρκετά ανταγωνιστικές, κυρίως οι χειρουργικές, και άλλες που δεν είναι τόσο. Οποτε συγκεκριμένη απάντηση δεν έχω. 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, dr yang said:

Καλησπέρα,

1) οι θέσεις FY2 trust είναι ορισμένου χρόνου, συνήθως 3-6 μήνες, όμως απ όσο έχω ακούσει συχνά τις ανανεώνουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Για να κανεις όμως αίτηση για ειδικότητα, είναι απαραίτητο να έχεις 12 μήνες εργασιακής εμπειρίας στο NHS. Επομενως πρέπει να το εξασφαλίσεις αυτό. Δεν γνωρίζω αν οι μήνες αυτοί μπορεί να είναι 6 σε θέση FY1 και 6 σε θέση FY2, ίσως και να γίνεται. Το stand-alone απ την άλλη είναι 12 μήνες πάντα, επομενως σου παράσχει την εργασιακή εμπειρία που απαιτειται.

2) Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω ποιες είναι οι πιθανότητες να σε πάρουν. Κάποιοι που ξέρω βρήκαν την άκρη τους είτε με FY2 non training θέση είτε πηγαίνοντας άμισθοι στο NHS για να γράψουν εργασιακή εμπειρία. Εγώ προσπάθησα για stand-alone φέτος ως τελειόφοιτη, δε με δέχτηκαν με την αιτιολογία που ανεφερα και ήταν πολύ αυστηροί στο ν αναφέρεις κατά γράμμα τον αλγόριθμο αντιμετώπισης ενός περιστατικού, καθώς και σε θέματα consent. Έχω ακούσει άτομα που έχοντας και εμπειρία αγροτικου έκαναν αίτηση και τους απέρριψαν. Δεν ξέρω όμως αν εν τελει το πρόβλημα έγκειται στην έλλειψη εργασιακής εμπειρίας στο NHS ή στη μη σωστή/ολοκληρωμένη προετοιμασία μας για τη συνέντευξη, που απαιτεί πολύ καλή γνώση βρετανικών αλγορίθμων και που η παράλειψη μιας μόνο εξέτασης, ακόμη κι αν δεν είναι βασική, σου κοστίζει πολύ. Having said that, να πω ότι το βρετανικό συμβούλιο συστήνει παρόλα αυτά ως τρόπο εισόδου στο NHS το standalone 

3) Γενικά, δεν έχω ακούσει κάποιον να μην του υπογράφουν το πιστοποιητικό. Εννοείται βέβαια ότι κι εσυ πρέπει να είσαι τυπικός στη δουλειά σου και να δείχνεις διάθεση βελτίωσης και αναγνώρισης πιθανών αστοχιών σου. Τώρα, για το θέμα εισόδου σε ειδικότητα εξαρτάται από την ειδικότητα. Υπάρχουν κάποιες που θεωρούνται αρκετά ανταγωνιστικές, κυρίως οι χειρουργικές, και άλλες που δεν είναι τόσο. Οποτε συγκεκριμένη απάντηση δεν έχω. 

Ελπίζω να βοήθησα!

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,να'σαι καλα!

Γενικα,απ'οτι βλεπω στο FY2 standalone μπαινει 1 ατομο ανα 2 ή ακομα και ανα 3 που κανουν αιτηση. Οποτε ποσο μαλλον καποιος χωρις εργασιακη εμπειρια στο NHS δεν πρεπει να εχει παρα πολλες πιθανοτητες. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

Θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου ως απόφοιτη του 2018 που πήρα training number φέτος για O&G.

Το stand-alone FY2 δεν είναι απαραίτητο και κυρίως αν δεν έχει rotation στην ειδικότητα που σας ενδιαφέρει για μένα δεν αξίζει. Είναι οριακά ΑΔΥΝΑΤΟ να σε πάρουν σε ένα καλό post κυρίως γιατί ερχόμενος από την Ελλάδα δεν έχεις ιδέα από το βρετανικό σύστημα και κανείς δε μας προετοιμάζει για συνεντεύξεις στην Ελλάδα. Η δικιά μου συνέντευξη για τα stand alone μου έδωσε ένα απογοητευτικό σκορ αλλά εμπειρία για το πως είναι οι επίσημες συνεντεύξεις τους.

Tο CREST θα σας το δώσουν όλοι ακόμα και αν βρείτε trust grade post. Δεν τους αφορά καθόλου αν είχες training F2 ή trust grade που σου υπέγραψε τα competencies. Στην ειδικότητα θα πάρουν αυτούς που θα είναι αποφασισμένοι να μείνουν για το training (in O&G the attrition rate is 30%), να είναι ενθουσιασμένοι και να ξέρουν το σύστημα και τι περιλαμβάνει η ειδικότητα τους. Η κάθε ειδικότητα έχει διαφορετικό τρόπο που προσμετρά δημοσιεύσεις, audits, εξετάσεις κτλ οπότε μπείτε στα αντίστοιχα κολλέγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Υπάρχει κάποιος που να έχει αναγνωρίσει Core Medical Training σαν Παθολογία στην Ελλάδα? Μόλις τελείωσα και θα ήθελα να αναγνωρίσω την Παθολογία μου και έχω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τα δικαιολογητικά.

Διαβάζω ότι χρειάζεται βεβαίωση από κάθε "διευθυντή" κλινικής για το διάστημα που ήσουν στην κλινική και ότι συμμετείχες σε όλες τις δραστηριότητες και εφημερίες κλπ. Δεδομένου του πώς γίνεται το cmt στην Αγγλία μου φαίνεται δύσκολο να πάρω βεβαιώσεις από 6 διαφορετικούς επιμελητές και αναρωτιέμαι αν τους καλύπτει βεβαίωση από Educational Supervisor (δύο διαφορετικοί στη δική μου περίπτωση μιας και ήμουν σε δύο νοσοκομεία) ή βεβαίωση από το Deanery/Programme Director ότι ολοκλήρωσα δυο χρόνια training με τα συγκεκριμένα rotation, έκανα εφημερίες και αυτό είναι κομμάτι για να συνεχίσω την ειδικότητά μου? 

Αν κάποιος έχει περάσει τη διαδικασία επιτυχώς, θα εκτιμούσα πολύ να μου απαντήσει τι χαρτιά είναι πιο ρεαλιστικό να πάρω από Αγγλία. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλή συνέχεια σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να κανει κανεις απ'ευθειας CT2 , περα απο το οτι εχω καταλαβει οτι ειναι δυσκολο απο αποψη  προσαρμογης στο nhs, πρακτικα πως ειναι εφικτο? Εγω θελω να κανω ψυχιατρικη και βρισκω μονο recruitment για CT1-CT3 όλο μαζι. Υπαρχουν και offers στο Oriel για τα χρονια αυτά ξεχωριστα? Και αν ναι, είναι συγκεκριμενες οι recruitment dates?

Επίσης αν υπαρχει καποιος που να εχει δωσει MRCPsych θα εκτιμουσα πολύ tips για την εξεταση, συγγραμματα, χρονοδιαγραμμα, γραφειοκρατια κτλ

Ευχαριστω εκ των προτερων (και εκ των υστερων δλαδη ολους τους προηγουμενους που πολυ εχετε βοηθησει να μπει μια σειρα στο χαος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα στην παρέα. Τελείωσα ιατρική στην Ελλάδα και φέτος κάνω τον πρώτο χρόνο ειδικότητας στην Ελλάδα. Είναι εφικτό να κάνω συνέχιση στην Αγγλία (χωρίς foundation), να αναγνωρίσω τα υπόλοιπα χρόνια και να δώσω εξετάσεις ειδικότητας πίσω στην Ελλάδα ;

Υ.Γ: Επειδή σίγουρα έχει ξαναπαντηθεί ας με παραπέμψει κάποιος στο κατάλληλο ποστ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, Dmed said:

Καλημέρα στην παρέα. Τελείωσα ιατρική στην Ελλάδα και φέτος κάνω τον πρώτο χρόνο ειδικότητας στην Ελλάδα. Είναι εφικτό να κάνω συνέχιση στην Αγγλία (χωρίς foundation), να αναγνωρίσω τα υπόλοιπα χρόνια και να δώσω εξετάσεις ειδικότητας πίσω στην Ελλάδα ;

Υ.Γ: Επειδή σίγουρα έχει ξαναπαντηθεί ας με παραπέμψει κάποιος στο κατάλληλο ποστ.

http://www.greekmeds.gr/forum/forum/187-ειδικότητα-στο-ηνωμένο-βασίλειο/

 

πρίν ξεκινήσεις ενημερώσου οτι το Νοσοκομείο που θα πάς είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα για χρόνο ειδικότητας και πόσα έτη.

Τροποποιήθηκε από το έλυτρο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 ώρες πριν, Dmed said:

Καλημέρα στην παρέα. Τελείωσα ιατρική στην Ελλάδα και φέτος κάνω τον πρώτο χρόνο ειδικότητας στην Ελλάδα. Είναι εφικτό να κάνω συνέχιση στην Αγγλία (χωρίς foundation), να αναγνωρίσω τα υπόλοιπα χρόνια και να δώσω εξετάσεις ειδικότητας πίσω στην Ελλάδα ;

Υ.Γ: Επειδή σίγουρα έχει ξαναπαντηθεί ας με παραπέμψει κάποιος στο κατάλληλο ποστ.

 

Δεν μπαίνω στον κόπο να ρωτήσω για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις την παραπάνω διαδρομή.

 

Εδώ είναι όσα γνωρίζει επί του θέματος το ΚΕ.Σ.Υ:

file:///C:/Users/user/Downloads/%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%A3%20%CE%A5.Y.%20%CE%95%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%A9%CE%9D.pdf

 

Κι εδώ όσα γνωρίζει αυτή τη στιγμή το GMC πως θα ισχύουν για τους γιατρούς που κινούνται από και προς το Ηνωμένο Βασίλειο από 1η Ιανουαρίου 2021:

https://www.gmc-uk.org/news/news-archive/brexit---information-for-doctors

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/10/2020 at 3:58 ΜΜ, το έλυτρο said:

http://www.greekmeds.gr/forum/forum/187-ειδικότητα-στο-ηνωμένο-βασίλειο/

 

πρίν ξεκινήσεις ενημερώσου οτι το Νοσοκομείο που θα πάς είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα για χρόνο ειδικότητας και πόσα έτη.

Το λινκ με παραπεμπει στη σελιδα που ειναι ολα τα θεματα για uk.

On 16/10/2020 at 9:03 ΜΜ, sjjggst said:

 

Δεν μπαίνω στον κόπο να ρωτήσω για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις την παραπάνω διαδρομή.

 

Εδώ είναι όσα γνωρίζει επί του θέματος το ΚΕ.Σ.Υ:

file:///C:/Users/user/Downloads/%CE%95%CE%93%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%99%CE%9F%CE%A3%20%CE%A5.Y.%20%CE%95%CE%99%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%97%CE%A4%CE%A9%CE%9D.pdf

 

Κι εδώ όσα γνωρίζει αυτή τη στιγμή το GMC πως θα ισχύουν για τους γιατρούς που κινούνται από και προς το Ηνωμένο Βασίλειο από 1η Ιανουαρίου 2021:

https://www.gmc-uk.org/news/news-archive/brexit---information-for-doctors

Δεν μου ανοιγει το αρχειο αν μπορεις ανεβασε το λινκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Με 1 χρόνο ειδικότητας (άλλης ειδικότητας ωστόσο.. ) και αγροτικό στην Ελλάδα (+6ο έτος με κλινικές) υπάρχει πιθανότητα έναρξης απευθείας CT?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Δύο ερωτήσεις για το τι ισχύει μετά το Brexit.

 

1. Είναι εφικτό να κάνουμε full registration without license to practice, αν δεν έχουμε ακόμα IELTS, και να πάρουμε την άδεια καταθέτοντας το IELTS σε δεύτερο χρόνο;

 

2. Για δικαιολογητικο internship τι καταθέτουμε; Μας καλύπτει το 6ο έτος ελληνικής ιατρικής σχολής, παρόλο που διαρκεί λίγο λιγότερο από 1 ημερολογιακό έτος; Αν όχι, τότε τι θα μπορούσε να σταθεί ως δικαιολογητικά;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.