Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

14 hours ago, mariadm said:

Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για την απάντηση και τη βοήθεια,να είσαι καλά.  

Ναι αυτό με το NTN είναι ένα ρίσκο,τίποτα δεν είναι σίγουρο.Όταν λες ζόρικη εννοείς από άποψη φόρτου εργασίας,ωραρίου ή απαιτήσεων?Δεν την συγκρίνω με Ελλάδα που προφανώς είναι άνετη,αλλά με εδώ όπου τα βλέπεις όλα εσύ από τα συνάχια μέχρι τα πολύ επείγοντα και για το λόγο αυτό πρέπει να μπορείς να τα κάνεις όλα μόνος μέχρι να έρθει ο επιμελητής σου από το σπίτι.Επίσης τα "on calls" είναι από 18 έως 24ώρες και έχει τύχει να δω μέχρι και 40 παιδιά σε 24ωρη κι όλα αυτά από την 4η βδομάδα της εκπαίδευσης...Θεωρητικά, έχεις 6μηνο προσαρμογής που δεν πρέπει να τα κάνεις όλα αυτά αλλά στην πράξη ισχύει μόνο σε λίγα κέντρα.

Εντάξει ευτυχώς δε χρειάστηκε να διασωληνώσω ως τώρα αλλά ήμουν τυχερή.Δυστυχώς εδώ μόνο στα χαρτιά υπάρχει οργανωμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης και είναι στο χέρι της κάθε κλινικής τι θα σου μάθει..πχ ο διευθυντής μας έπαιρνε μόνο την αγαπημένη του γερμανίδα ειδικευόμενη για να της μάθει υπέρηχο και κλείδωναν και την πόρτα..και δυστυχώς δεν μπορείς να απευθυνθείς κάπου για να κάνεις παράπονα.

Τέλος, αν δε σε κουράζω θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν το training υπάρχει περίπτωση να διαρκεί λιγότερο από 8 χρόνια,γιατί διάβασα στην σελίδα του RCPCH το εξής:

Level 1 (Specialty Trainee 1-3) - lasts 2-3 years, Level 2 (ST 4-5) - lasts 1-2 years, Level 3 (ST6-8) - lasts 2-3 years.

Σίγουρα στο εξωτερικό όλες οι ειδικότητες είναι πιο ζόρικες από ότι στην Ελλάδα,αλλά αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι το να υπάρχει η δυνατότητα να μάθεις καλά την ειδικότητα οπότε να αξίζουν τα ζόρια.

Καλό βράδυ!

 

Here if you are in ED you will not see many sore throats - these have been dealt hopefully by primary care. 

 

But you will see a lot of sick children. most of the times the on call out of hours is run by a registrar (ST3+). You dont bother the consultant for the on call unless you are overwhelmed. (that is in most specialties the case and I assume is the same in Peds (most of the times). 


If you get a NTN then there  very structured teaching and education activities in most pediatrics units. You have a portfolio where you add competences etc. There is of course a lot of bureaucracy byt hey...

(As they struggle to get people to join the specialty they try to keep them by educating them).

Good luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

22 hours ago, Alexandros Boukas said:

Here if you are in ED you will not see many sore throats - these have been dealt hopefully by primary care. 

 

But you will see a lot of sick children. most of the times the on call out of hours is run by a registrar (ST3+). You dont bother the consultant for the on call unless you are overwhelmed. (that is in most specialties the case and I assume is the same in Peds (most of the times). 


If you get a NTN then there  very structured teaching and education activities in most pediatrics units. You have a portfolio where you add competences etc. There is of course a lot of bureaucracy byt hey...

(As they struggle to get people to join the specialty they try to keep them by educating them).

Good luck!

Dear Alexander thank you for answering my questions once more.

I can understand what you mean,as we also used to bother the consultant here only for really life-threatening emergencies.

Rumors say that there may be a change in the employment agreement of European doctors who work for the NHS after Brexit, leading to lower wages. I heard it yesterday but I am not willing to believe it. Of course noone can guarantee anything. Is something similar discussed lately ?

 

Thank you in advance for your help.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους σας!!!  Θα ήθελα να ρωτήσω κόσμο που είναι σε χειρουργική ειδικότητα τα εξής :

Δεδομένου του σκληρού ανταγωνισμού για να πάρεις ΝΤΝ στο UK για γενική χειρουργική ή ουρολογια, επέλεξα να ακολουθήσω το μονοπάτι της ειδικότητος στην Γερμανία. Επειδή όμως θα ήθελα να λάβω κάποια εκπαίδευση πάνω σε κάποιο τομέα της ειδικότητος μου μετά τον τίτλο, τι μονοπάτια υπάρχουν διαθέσιμα για κάποιον "τελειωμένο";

Ξέρω ότι γενικά όσοι λαβανε ειδικότητα σε χώρα εκτός UK πρέπει να παλέψουν να δείξουν ότι είναιικανοί. Ομως προερχόμενος από Ελλάδα ξέρω και ξέρουν ότι θα είμαι ανεπαρκης τουλάχιστον. Από Γερμανία έχετε ακούσει κόσμο να έρχονται;  Τι άποψη έχουν για τους γερμανοτραφεις οι Βρετανοί γενικά; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 26/08/2016 at 8:01 ΜΜ, louis c.k said:

Καλησπέρα σε όλους σας!!!  Θα ήθελα να ρωτήσω κόσμο που είναι σε χειρουργική ειδικότητα τα εξής :

Δεδομένου του σκληρού ανταγωνισμού για να πάρεις ΝΤΝ στο UK για γενική χειρουργική ή ουρολογια, επέλεξα να ακολουθήσω το μονοπάτι της ειδικότητος στην Γερμανία. Επειδή όμως θα ήθελα να λάβω κάποια εκπαίδευση πάνω σε κάποιο τομέα της ειδικότητος μου μετά τον τίτλο, τι μονοπάτια υπάρχουν διαθέσιμα για κάποιον "τελειωμένο";

Ξέρω ότι γενικά όσοι λαβανε ειδικότητα σε χώρα εκτός UK πρέπει να παλέψουν να δείξουν ότι είναιικανοί. Ομως προερχόμενος από Ελλάδα ξέρω και ξέρουν ότι θα είμαι ανεπαρκης τουλάχιστον. Από Γερμανία έχετε ακούσει κόσμο να έρχονται;  Τι άποψη έχουν για τους γερμανοτραφεις οι Βρετανοί γενικά; 

Κανεις δε μπορει να σου απαντησει σε μια υποθετική ερώτηση για το μέλλον σου σε περίπου μια 10ετια. 

Ειδικά όταν λόγω Brexit τα πράγματα είναι ρευστά.

Συγκεντρώσου στο να κατασταλάξεις αυτο ειναι το σημαντικο. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, Alexandros Boukas said:

Κανεις δε μπορει να σου απαντησει σε μια υποθετική ερώτηση για το μέλλον σου σε περίπου μια 10ετια. 

Ειδικά όταν λόγω Brexit τα πράγματα είναι ρευστά.

Συγκεντρώσου στο να κατασταλάξεις αυτο ειναι το σημαντικο. 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να απαντήσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Άρχισαν τα όργανα ;

Patients ARE at risk from thousands of EU medics: Shock admission by doctors' watchdog over lack of basic safety checks

Πηγή: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3804853/Patients-risk-EU-medics.html#ixzz4LJ3ELiYc

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον επόμενο μήνα ξεκινά στο Ανώτατο Δικαστήριο του Ηνωμένου Βασιλείου η συζήτηση σχετικά με την αντισυνταγματικότητα της πρόθεσης να ζητήσει η Μεγάλη Βρετανία (διά της Βασίλισσας ή του/της Πρωθυπουργού) την ενεργοποίηση του άρθρου 50 σχετικά με την έναρξη της διαδικασίας εξόδου της χώρας από την ΕΕ, ΧΩΡΙΣ να έχει πάρει την έγκριση του Βρετανικού Κοινοβουλίου κατόπιν ψηφοφορίας (το οποίο δεν έχει κληθεί μέχρι σήμερα να ψηφίσει υπέρ ή κατά της εξόδου από την ΕΕ)

Όσο η ημερομηνία της κρίσιμης όσο και ιστορικής απόφασης του Ανωτάτου Δικαστηρίου πλησιάζει, τέτοια βλακώδη δημοσιεύματα θα πληθαίνουν στις λαϊκίστικες φυλλάδες. Ο Κάμερον τα έκανε σκατά από κάθε άποψη. Όταν έκαναν στο σχολείο για τον Κρόμγουελ, αυτός μάλλον είχε κάνει κοπάνα και έδειξε να αγνοεί ακόμα και τις θεμελιώδεις συνταγματικές αρχές της χώρας που κυβερνούσε.

 

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα παιδιά, έχω κάνει 2 χρονια παθολόγια και ένα αγροτικό με σκοπο γαστρεντερολογία αργότερα αλλά ειμαι σε αναμονή. Θα ήθελα να δουλέψω και να εκπαιδευτώ στην Αγγλία..Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο επίπεδο είμαι στο σύστημα τους;Για να βάλω στο browse by career level στο bmj careers. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Επίσης έχει ένα career fair το bmj στο λονδίνο σε 2 εβδομάδες.Έχει κανείς άποψη αν αξίζει να πας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 ώρες πριν, Med21 said:

Καλημέρα παιδιά, έχω κάνει 2 χρονια παθολόγια και ένα αγροτικό με σκοπο γαστρεντερολογία αργότερα αλλά ειμαι σε αναμονή. Θα ήθελα να δουλέψω και να εκπαιδευτώ στην Αγγλία..Μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιο επίπεδο είμαι στο σύστημα τους;Για να βάλω στο browse by career level στο bmj careers. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.Επίσης έχει ένα career fair το bmj στο λονδίνο σε 2 εβδομάδες.Έχει κανείς άποψη αν αξίζει να πας;

 

Αγαπητέ Med21

Ειλικρινά δεν θέλω να φανώ αγενής, αλλά είναι προκλητικό να κάνεις τη πιο προφανή ερώτηση σε ένα φόρουμ ηλικίας 10 χρόνων κ. Μπες στον κόπο να ξεκινήσεις από σελίδα 70 onwards μέχρι σήμερα και θα βρείς απαντήσεις σε ερωτήσεις που ούτε καν είχες σκεφτεί ( είναι προφανές ότι δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα από την ερώτηση που κάνεις)

PS1: όλοι όσοι ενδιαφερόμασταν πραγματικά το κάναμε( εγώ ξεκίνησα από σελίδα 1 και μ πήρε 4 απογεύματα - not a big deal)

PS2: Νομίζω ότι δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις καν ούτε τα post σε αυτή τη σελίδα, καθώς θα είχες ήδη δει το comment που επισυνάπτει πάντα ο Alexandros Boukas στις αναρτήσεις του

 

Κάνε την αρχή και για ότι παραπάνω εδώ είμαστε

alekmarin

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, alekmarin said:

 

Αγαπητέ Med21

Ειλικρινά δεν θέλω να φανώ αγενής, αλλά είναι προκλητικό να κάνεις τη πιο προφανή ερώτηση σε ένα φόρουμ ηλικίας 10 χρόνων κ. Μπες στον κόπο να ξεκινήσεις από σελίδα 70 onwards μέχρι σήμερα και θα βρείς απαντήσεις σε ερωτήσεις που ούτε καν είχες σκεφτεί ( είναι προφανές ότι δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα από την ερώτηση που κάνεις)

PS1: όλοι όσοι ενδιαφερόμασταν πραγματικά το κάναμε( εγώ ξεκίνησα από σελίδα 1 και μ πήρε 4 απογεύματα - not a big deal)

PS2: Νομίζω ότι δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις καν ούτε τα post σε αυτή τη σελίδα, καθώς θα είχες ήδη δει το comment που επισυνάπτει πάντα ο Alexandros Boukas στις αναρτήσεις του

 

Κάνε την αρχή και για ότι παραπάνω εδώ είμαστε

alekmarin

With 2 years + a g r o t i k o in Greece I reckon you are around Core trainee level CMT1 or Senior House Officer (SHO). 

It is true that your question implies that you dont know much about the training structure in UK

Enjoy reading this thread - let us know if you have any questions. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ alekmarin, εαν πραγματικα δε θες να φανεις προσβλητικος απλά μη φαίνεσαι.Δε καταλαβαίνω τι δείχνει ακριβώς το ποστ σου εκτός από τους πολύ κακούς σου τρόπους.Εαν αυτο που εγραψα σου φαινεται γελοιο η χαζο μπορεις απλα να μην ασχοληθεις και να το προσπερασεις, δεν ειναι υποχρεωτικο να απαντησεις.Αυτό ήταν το πιο αγενές καλωσόρισμα που έχω τύχει σε φορουμ.

 

Alexandros σε ευχαριστώ για την απάντηση, είναι αλήθεια ότι δεν ξέρω πολλά για το σύστημα στο uk,και διαβάζω παράλληλα το φορουμ προσπαθώντας να βγάλω άκρη.. Για το career fair που ανέφερα έχεις άποψη αν αξίζει να ταξιδέψω?

Τροποποιήθηκε από Med21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I have never been to career fair so I cannot make any comment. I suspect it is going to be full of locum agencies - but again I dont know. 

When I first came in uk i started applying while in Greece, came to UK when I got my first interview and stayed until I got my first job. 

PS. No need to argue about manners - this is a forum - difficult to see how someone is expressing. 

But Alekmarin has a point - reading the forum you will see that a lot of questions are annoyingly recurrent - implying that have not been read. All answers should be considered as an attempt to help - so be patient and GOOD LUCK! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Apologises for my manner... Evidently, sometimes can be too direct to digest. :P

No need to study prior to 50th page, as the Uk's specialty pathway was restructured on the foundation/core trainee basis approximately after 2007.
If you dont have any previous exposure of the NHS before, what might initially buffle you is all the wide range of different job/grade titles (sho, clinical fellow, ST1-2, CT1-2...st3 etc).

Essentially, I sense that the main issue that you need to be sorting out, is whether you wish to get trained or gained experience in the UK healththacare system
(as there is a district difference in terms of being trained and providing service).

If you just wish to fill the αναμονή gap right until embarking on your gastro vanancy, then the training pathway is possibly not an option for you and you need to consider clinical fellow/ST1-St2 posts ( or SHO in colloquial speech). Ideally, in certain Trusts trainees and non trainees receive equivalent teaching and education (and you can easily serve it as " εξειδίκευση" when going back to Greece). Alternatively,If you r seriously thinking to get fully trained and obtain your gastro CCT in the uk, then I would agree with @Alexandros Boukas. Two years of "Παθολογία" in Greece unfortunately cannot account for core medical competencies. Even if your medical knowledge is outstanding you would not be able to apply it properly or function safely due to your lack of experience of a completely differenct system ( as unlike Greece, in the NHS legal and ethical issues do matter and need to be in line with your practice so that you maintain you licence). 
In this case, you could start working as a clinical fellow to get yourslef through the system, while trying to tick the boxes of the things that would make you succesful in a CMT interview ( audits, presentations, teaching, mrcp part 1 etc).

My experience has showed me that once someone starts/completes a part of an uncoupled specialty in another country ( i.e παθολογία as a apart of gastro), they tend to stay here for a fixed term until returning back ( not always the norm but surely the majority). 

The reason why I urged you to go through the thread is to get a clear insight of the system and ask yourslef of what pathway do you wish to proceed eventally.

 

P.s  I have been to many meetings/seminars(only in greece though) regarding english medical jobs. To be perfectly honest, I think that in such seminars they basically approach the system too superficially for a prospective doctor to consolidate what his aims should be. Maybe the best for you is to read doctor's experiences through this thread and liaise with any familiar colleague that you have here to guide you properly. (Avoid British Council in Athens as they take advantage of your aspiration by charging ridiculously any piece of advice/assistance you might ask for). 

Good Luck

alekmarin

 


 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Well that was really helpful.Sorry about my previous post but i was taken aback a little bit.

I too feel that it would be best for me to gain experience in the uk at this point and return to complete my specialty in Greece. Gastro is my passion and ideally i would like to delve into it right away but it seems that this is not an option either in Greece or in the Uk.So i was thinking that working in the uk would benefit me both as a doctor and as a professional, i would not like to do another agrotiko here because in my experience the average greek rural doctor is phenomenally incompetent  and i don't think i gain anything by staying here. With my original question i wanted to know where exactly do i stand in the uk system with my experience so i'd know where to apply and also what the nature of my job would be i.e.. would i  work as an internal medicine resident?  .It seems that i have a lot of reading to do so i'll return if i have any more questions.

Thanks for the info.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 09/10/2016 at 0:17 ΠΜ, bromptonista said:

The gastro SpR covers the medical SpR on call in most hospitals.

and thats one of the most hectic jobs in the world... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να κατατεθεί στο κοινοβούλιο της Σκωτίας η πρόταση νόμου που αφορά τη διενέργεια νέου δημοψηφίσματος στην περιοχή με το ερώτημα της ανεξαρτητοποίησης από το Ηνωμένο Βασίλειο με ταυτόχρονη παραμονή της νέας, ανεξάρτητης δημοκρατίας της Σκωτίας (αν προκύψει...) εντός της ΕΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/10/2016 at 1:44 ΜΜ, sjjggst said:

Μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα αναμένεται να κατατεθεί στο κοινοβούλιο της Σκωτίας η πρόταση νόμου που αφορά τη διενέργεια νέου δημοψηφίσματος στην περιοχή με το ερώτημα της ανεξαρτητοποίησης από το Ηνωμένο Βασίλειο με ταυτόχρονη παραμονή της νέας, ανεξάρτητης δημοκρατίας της Σκωτίας (αν προκύψει...) εντός της ΕΕ.

πολλά θα ειπωθούν και πολλά θα ακουστουν. 

Μένει να δουμε στο τέλος τι ακριβως θα γίνει. 

Τα επόμενα 2 χρόνια θα ειναι γεμάτα αβεβαιότητα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μενα!

Αναρωτιόμουν αν υπάρχει στο topic κάποιος που να βρίσκεται  East Midlands, πρόθυμος να τον ενοχλήσω. 

Καλή συνέχεια! :)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Psychiatry opportunities NOW  (NHS)

Looking for an SHO equivalent/Trust doctor

In Leeds (its a decent city, flights straight to Athens via Manchester, 2h 15min to London)

Must speak English

Must be  certified for at least FY1 competencies  (ie not a medical student. Ideally post agggrotico, no significant psych experience needed other than willingness to learn)

Must have GMC registration

NO UK experience necessary

Let me know if you are interested.

 

(I am not a recruiter, I am not a locum agency, this is an honest and true request for someone to join our service because there is a huge recruitment crisis locally. I'll be around to help with this, and further on depending what your long term career aspirations are)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Εμένα με ενδιαφέρει η πλαστική χειρουργική ( ξερω ποσο ανταγωνιστική είναι)

Που πιστεύετε οτι είναι καλύτερα να κάνω clinical attachement για να αποκτήσω UK experience στη γενική χειρουργική ή στην πλαστική;

Eπίσης εχει καπου να μου προτείνει κάποιος απο προσωπική εμπειρία; Βρηκα καποια email απο consultants κι εστειλα αλλα δεν νομιζω να μου απαντησουν.

Αν τελικά με πάρουν κάπου πρέπει να γραφτώ στο GMC για να πάω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 20/12/2016 at 11:36 ΠΜ, angel1990 said:

Καλησπέρα! Εμένα με ενδιαφέρει η πλαστική χειρουργική ( ξερω ποσο ανταγωνιστική είναι)

Που πιστεύετε οτι είναι καλύτερα να κάνω clinical attachement για να αποκτήσω UK experience στη γενική χειρουργική ή στην πλαστική;

Eπίσης εχει καπου να μου προτείνει κάποιος απο προσωπική εμπειρία; Βρηκα καποια email απο consultants κι εστειλα αλλα δεν νομιζω να μου απαντησουν.

Αν τελικά με πάρουν κάπου πρέπει να γραφτώ στο GMC για να πάω;

Είναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος καλοπροαίρετα όταν 

1) προφανώς δεν έχεις διαβάσει τίποτα στο τόπικ

2) δε λες σε τι επίπεδο είσαι - φοιτητής; ειδικευόμενος; αγροτικός;

Θα προσπαθήσω.

Γενικότερα για να κάνεις πλαστική -training- στο Ηνωμένο Βασίλειο πρέπει να έχεις Foundation Competencies και Core Surgery Competencies και να πάρεις NTN στα National Interviews.

Σε τι θες να σε βοηθήσει το attachment;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την καλοπροαιρετη απάντηση.

Ωστοσο έχω διαβασει όλο το τόπικ και γι αυτό οι ερωτησεις μου περιοριστηκαν στο αν θα με βοηθησει ενα attachment στην πλστική ή στη χειρουργικη περισσότερο ωστε να εχω εχω καποια uk experience για να κανω αιτησεις για ειδικοτητα και αν ειναι απαραιτητο να γραφτω στο GMC για να το πρακολουθησω.

Έχεις δίκιο πως παρελειψα να αναφερω πως είμαι αγροτικός και σκοπεύω να δηλωσω για CT1 γενικής χειρουργικής.

 

Μου έχουν ηδη απαντησει δυο consultants της πλαστικης, η μία μου ζητησε βιογραφικό και η αλλη μου ειπε πως υπάρχει fee 700£/week το οποίο είναι απαγορευτικό για μένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.