Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

...I am sorry but this plan sounds ill thought...

http://www.mmc.nhs.uk/pdf/PS%202012%20ST1%20Histopathology.pdf

Experience caps apply to recruitment, and you are very experienced/already have a CCT equivalent (!)

http://www.mmc.nhs.uk/pdf/PS%202012%20ST3%20Chemical%20Pathology%20-%20Metabolic%20Medicine.pdf

You don't have MRCP.

http://www.rcpath.org/training-education/specialty-training/histopathology#4

Edited as per Gmits' advice below.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

If you hold european CCT it's highly unlikely that you will get a training post. To be frank , I think you are not even elligible.

Forensic pathologists in the UK are very few and are registered with the Home Office. Locums are not an option in this specialty.

In theory you can go for a Consultant job, but Forensic pathologist training in Greece lasts 3 years, in the UK at least 7-8.... Plus you have no experience of the British legal system...

I am afraid situation is a little bit difficult for you...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Edited as per Gmits' advice below.

If you hold european CCT

Ο τίτλος ειδικότητας Ιατροδικαστικής δεν αναγνωριζεται σε χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης σύμφωνα με το Annex V of Directive 2005/36/EC.

Εάν δεν το γνώριζα δεν θα σας απασχολούσα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Τροποποιήθηκε από gpelekanos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Have a look at the links I posted.

If you are NOT excluded as per person specification (experience caps/MRCP, if in doubt call the deanery recruitment) then you can prove FY2 competencies by having a Greek CCT holder sign you off- that's the easy bit.

No need to throw EU directives at me.You've got to do the legwork and that's a bit more complicated than dabbling in EU legislation. The way you ask your Qs insinuates that you are a newbie,and, unfamiliar with the grkmds search function (FY competencies have been discussed ad nauseam).None of us is a forensic pathologist/paid to provide this service, so you need to take all advice with a pinch of salt and critically appraise its value and relevance.

Have a nice day.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Have a look at the links I posted.

If you are NOT excluded as per person specification (experience caps/MRCP, if in doubt call the deanery recruitment) then you can prove FY2 competencies by having a Greek CCT holder sign you off- that's the easy bit.

No need to throw EU directives at me.You've got to do the legwork and that's a bit more complicated than dabbling in EU legislation. The way you ask your Qs insinuates that you are a newbie,and, unfamiliar with the grkmds search function (FY competencies have been discussed ad nauseam).None of us is a forensic pathologist/paid to provide this service, so you need to take all advice with a pinch of salt and critically appraise its value and relevance.

Have a nice day.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πελεκάνος... Τι μου θύμισες τώρα. Τα σκοτεινά χρόνια της δικατσομαχίας :)))

Αδερφέ :lol:

Μη του μιλάς ρε!!!!!!!!!! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ado είναι ο μασκοφόρος εκδικητής, ο v for vendetta, ο τύπος που θα με κάνει να βλέπω εφιάλτες το βράδυ και θα διπλοκοιτάζω κάθε σκοτεινό δρομάκι; :ΡΡΡ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πελεκάνος... Τι μου θύμισες τώρα. Τα σκοτεινά χρόνια της δικατσομαχίας :)))

Πετρινα χρονια... :P

Τροποποιήθηκε από lila pause
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα παιδια ειμαι νεο μελος και ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ! εχω καποιες αποριες και ερωτησεις...

1) εγω ειμαι βοηθος μικροβιολογου,στην αγγλια πως ακριβως μεταφραζεται το επαγγελμα μου και αν γνωριζετε αν υπαρχει ζητηση εργασιας στο επαγγελμα μου (εχω προυπηρεσια 3 χρονια,μετραει?)

2) ο αρραβωνιαστικος μου ειναι ειδικευομενος γενικης χειρουργικης και θελει να συνεχισει την ειδικοτητα στην αγγλια, ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησει? πρεπει να παρει καποιο πτυχιο γλωσσας στην αγγλια? υπαρχουν θεσεις για γενικη χειρουργικη?

3) στην αγγλια περιπου για τι μισθους μιλαμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Dunno...

2) He'll need IELTS >7 and GMC rego.

He can't 'continue his training'.He can start from the very bottom (FY2)...and try and work his way up (7+y to CCT), with 1:15 chances of success (if not worse because he is not UK trained...).

He could start from scratch in another specialty.

He could get his Greek CCT and then apply for a trust/staff grade post.

You've got a lot of googling to do (there must be at least 7 key words in the paragraph above that I suspect you have never heard of)

3)Better paid than in Greece...

Why isn't your fiancé the one asking all these Qs?

Is this plan your idea..? Moving to another country, with a partner...is NOT gonna be easy...

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω για την διορθωση (αν δεν τα χρησιμοποιεις ποτε και για κανεναν λογο τοτε τα ξεχνας!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

how is the life in UK? is it very expensive to live there?

If you are working, you can make ends meet (flat share, et c.)

If you are living off your savings, its a nightmare.

Stay away from London (too expensive).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Interested in Psych?

Fancy a holiday?

Ya might wanna give this a try!

http://psychiatrysummerschool.com/

Also see file attached (Cardiff).

Anyone has any Qs...ya know where to find me :)

P.S.1:A visit to the Don Valley Stadium in Sheffield is a must...do remember to lay down some flowers for the CASC victims...

P.S.2: Rumour has it the Daleks have taken over Cardiff...

Cardiff summer school 2012.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα, να κανω κι εγω μια ερωτηση (και συγγνωμη εκ των προτερων αν εχει διατυπωθει ξανα).

Ειμαι φοιτητης Ιατρικης στην Θεσσαλονικη, ενα μαθημα απο το πτυχιο (ελπιζω οτι Ιουνιο τελειωνω). Επειδη θελω να κανω χειρουργικη ειδικοτητα και πιστευω οτι η συγκεκριμενη εκπαιδευση στην Ελλαδα ειναι στη συντριπτικη της πλειοψηφια απο ελλιπης εως ανυπαρκτη (χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν) και επειδη ενιωθα μια ανασφαλεια οτι θα παρω το χαρτι και μετα θα ψαχνω στα κουτουρου, κανονισα προσφατα ενα elective στη Γλασκωβη σε κλινικη Ορθοπαιδικης για να παρω μια ιδεα απο τον τροπο λειτουργιας του NHS. Ειμαι εδω ηδη 4 βδομαδες και εχω αλλες 2 και οσο σκεφτομαι σε τι θα επιστρεψω με πιανει καταθλιψη, καθε μερα μαθαινω καινουρια πραγματα, εχω παρακολουθησει πανω απο 50 χειρουργεια και γενικα βλεπω μια αντιμετωπιση που δεν την περιμενα, εκτιμουν οτι πηρα την πρωτοβουλια να ερθω ως εδω και οχι μονο με αφηνουν να πλενομαι και να βοηθαω σε ολες τις επεμβασεις αλλα ολη την ωρα ασχολουνται μαζι μου και απαντανε σε αποριες, σα να ειμαι δικος τους φοιτητης. Ολη αυτη η διαδικασια θα με βοηθησει πρακτικα σε κατι οταν μετα το πτυχιο ερθω να ψαξω για θεση; Δεν εχω πολλες ελπιδες γιατι η θεση μου φυσικα και δεν ειναι εμμισθη για να μετραει πραγματικα στο βιογραφικο αλλα ελπιζω να πιανει τουλαχιστον κατι, απ'οτι μου λενε και στην κλινικη αναγνωριζουν οτι ασχοληθηκα και δεν ηρθα για διακοπες και θα μου δωσουν καποια συστατικη. Η υπολοιπη προυπηρεσια μου στην Ελλαδα ειναι δυστυχως θλιβερα ελλιπης, εχω δουλεψει σε γηπεδα 5Χ5 και σε κατι Συνδεσμους Ποδοσφαιρικων Σωματειων, οι κλασσικες σαχλαμαρες που κανουμε για ενα χαρτζιλικι, αυτα ντρεπομαι και να τα βαλω στο βιογραφικο (δυστυχως τωρα αρχιζω να καταλαβαινω οτι ολο αυτο το κολοβαρεμα που στην Ελλαδα θεωρουμε φυσιολογικο ξαφνικα καταλαβαινεις οτι ειναι τρομερο μειονεκτημα σε σχεση με τους ανταγωνιστες σου για μια θεση στο εξωτερικο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι 4 εβδομάδες εδώ και δεν έχεις καταλάβει πώς βρίσκει κανείς θέση;;; emlookaroundemconfused

jobs.nhs.uk και ψάχνεις για FY1... Δε χρειάζεται προϋπηρεσία αφού μόλις θα έχεις πάρει πτυχίο.

Μια συμβουλή: στις δυο βδομάδες που σου μένουν κάνε ένα audit!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου πω την αληθεια τις 2 πρωτες βδομαδες ημουν σε πανικο και προσπαθουσα να καταλαβω τι γινεται και μετα ασχολιομουν αποκλειστικα με αυτα που ειχα να κανω στην κλινικη, οντας υποχρεωμενος να επιστρεψω στην Ελλαδα μεχρι Ιουνη για το πτυχιο και αλλους 9 μηνες για το στρατο δε μου φανηκε τοσο επειγον να επικεντρωθω στα επαγγελματικα. Αυτο που κανω τωρα δεν ξερω αν εχει καποια πρακτικη αξια, οχι οτι το μετανιωσα, σαν εμπειρια ηταν ανεκτιμητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα έχει πρακτική αξία - ιδίως αν μαζέψεις 2-3 συστατικές από Consultant, αν κάνεις 1 audit και αν (λέμε αν) τους πείσεις να σε έχουν στα υπόψη για καμιά κενή θέση FY1 τον Αύγουστο... Αν βέβαια έχεις σκοπό να γυρίσεις Ελλάδα και να κάνεις 9 μήνες στρατό, πάω πάσο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.