Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

emarup

Αλλά πως και κοιτούσες το ιταλικό Εxpansys;

Βασικά έψαχνα σε πολλά σαιτς για να βρω διαφορές κτλ και έκατσε να βάλω αυτό το λινκ.Τελικά παντού τα ίδια είναι λίγο-πολύ.Εγώ τελικά αυτό θα πάρω,το αποφάσισα.

Μια ερώτηση και ένα λινκ:

α)Ξέρετε κανά καλό λεξικό;Ενδιαφέρομαι για γερμανο-ελληνικό (ή γερμανο-αγγλικό).Εσείς ποια χρησημοποιείτε;

β)Έλεγα ότι δεν βρήκα τίποτα για adventures.Μετά από λίγη παραπάνω έρευνα προέκυψαν τα εξής δύο πολύ καλά λινκ:

http://www.scummvm.org/

http://www.mame.net/downports.html

Καλή διασκέδαση!

Τροποποιήθηκε από ni-me
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Να σημειώσω ότι ο διάδοχος του P910i (P990) θα έχει την κλασική και πολύ επιτυχημένη κάμερα των K750/W800 κλπ (2 MPixel)...

Το MAMECE3, παρότι ξεκίνησε πολύ φιλόδοξα, έχει "κάτσει" από το 2003 και η σταθερή-μικρή έκδοση υποστηρίζει κάπου 100 (απαράδεκτα) παιχνίδια, ενώ η μεγάλη (MegaMAME) καμιά 1000αριά και αυτά όχι τόσο καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σημειώσω ότι ο διάδοχος του P910i (P990) θα έχει την κλασική και πολύ επιτυχημένη κάμερα των K750/W800 κλπ (2 MPixel)...

Αυτό είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω αν η SE υιοθέτησε την τεχνογνωσία της μαμάς-Sony στον τομέα της κάμερας, αλλά τα τελευταία τους μοντέλα έχουν απίστευτα καλή καθαρότητα φακού.

Και για να τα λέμε όλα, η HTC αυτή τη στιγμή βγάζει πολύ μούφα κάμερες. Παρ'όλα τα 1.3MPixel της φωτογραφικής του 9100 μου, το παλιό[τερό] μου Nokia 6680 έβγαζε πολύ καλύτερες. Εδώ η HTC πρέπει να βελτιωθεί... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει pda που να έχει VGA 640x480, >2 Megapixels camera ?

Το HTC δεν έχει καλή οθόνη.

Οι μπαταρίες δεν έχουν εξελιχθεί τόσο... ένα τέτοιο pda κινητό θα χρειαζόταν μπαταρία αυτοκινήτου :)

:mellow: Το πρόβλημα είναι ότι η ποιότητα των φωτογραφιών, ιδίως στις κάμερες χαμηλής ανάλυσης, εξαρτάται περισσότερο από τα οπτικά και την ποιότητα του CCD και λιγότερο από τον αριθμό από πιξελάκια που έχει η καμερούλα. Αν η Sony δε βγάλει Pocket PC, χρειάζεται να βρεθεί μια άλλη εταιρεία με αντίστοιχη τεχνογνωσία από τις ψηφιακές - η HTC δεν το πλησιάζει καν, η HP κάτι θα μπορούσε να κάνει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

What Is Epocrates SxDx?

Epocrates SxDx integrates the concise Epocrates Dx disease reference with the NEW Epocrates Sx™ symptom assessment tool, developed in collaboration with the Massachusetts General Hospital's Laboratory of Computer Science.

The Epocrates Sx tool (accessed via the Sx tab) enables you to enter patient symptoms and findings to generate an index of the most likely diagnoses in Epocrates Dx.

Epocrates Sx uses a unique set of algorithms to identify the most likely diagnoses; factors affecting the rating include:

  • <div align="left"> Frequency of findings in a particular disease </div>
  • <div align="left"> Prevalence of findings/ disease in the US population </div>
  • <div align="left"> Combination of symptoms </div>
  • <div align="left"> Clinical filters, e.g., gender, age</div>

The more symptoms and patient demographics you enter, the more relevant your results will be.

Once you have generated your index, you can link instantly to disease diagnosis and treatment information.

Epocrates Sx is the most sophisticated mobile symptom assessment tool available, yet it's as easy to use as our MultiCheck? drug-drug interaction feature.

Καιρός ήταν να βγει και τέτοιο... όσοι πιστοί (και έχοντες) προσέλθετε.

Τροποποιήθηκε από SarandosKaptanis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

υπαρχουν αλλα sites εκτος απο την skyscape για ιατρικα? και αν ναι ειναι free?

μιλαω για pocket pc

YΓ αν δεν ειναι free που υπαρχει το ...crack!! emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ως παντελώς άσχετος....

με τι καλούδια θα πρέπει να γεμίσω τα 512 ΜΒ του palm κινητού μου για να ....σέβομαι τον εαυτό μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με mp3 για να χαλαρώνεις από τις εξοντωτικές εφημερίες, με συμπιεσμένες ταινίες, παιχνιδάκια και trendy εφαρμογές. Πάντως όχι ιατρικά!! :-) Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας βέβαια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια, ξερει κανεις να μου εξηγησει τι ''παιζει'' σχετικα με το GPS στην Ελλαδα; Καλυπτει ολη την επικρατεια 'η συγκεκριμενες πολεις; Ποιες; Επισης θα θελα να μαθω αν καποιος χρησιμοποιει εδω στο φορουμ GPS, ποιες ειναι οι καλυτερες μαρκες και αν το χρησιμοποιει με το ppc του...

Στωωωω.... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να χαλαρώσει ο άνθρωπος λέμε... αμέσως εσύ να ξεράσεις χολή.

minara, κι εσύ σταμάτα να ξερνάς βλακείες. <_<

Καλώς ή κακώς η αγορά των PDA είναι πλούσια σε ιατρικά και παραϊατρικά αντικείμενα. Έχει να γεμίσει το PDA του με περισσότερα πράγματα από απλά... παιχνιδάκια.

TrippinOn, δες και handheldmed.com

Παιδια, ξερει κανεις να μου εξηγησει τι ''παιζει'' σχετικα με το GPS στην Ελλαδα; Καλυπτει ολη την επικρατεια 'η συγκεκριμενες πολεις; Ποιες; Επισης θα θελα να μαθω αν καποιος χρησιμοποιει εδω στο φορουμ GPS, ποιες ειναι οι καλυτερες μαρκες και αν το χρησιμοποιει με το ppc του...

Στωωωω.... :)

Βασικά ό,τι δεν εξαρτάται από εμάς τους Έλληνες (από πρώτο χέρι) «παίζει». :)

Με την έννοια ότι το GPS έχει να κάνει με τους δορυφόρους που στήσαν οι Αμερικανοί κι όχι ο Σημίτης οπότε και στην Ουγκάντα να είσαι, αν έχεις ουρανό από πάνω σου το GPS πιάνει.

Εγώ το χρησιμοποιώ για πλοήγηση στο αυτοκίνητο σε συνδυασμό με το smartphone μου. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι απλά να είναι τελευταίας κατασκευής ώστε να έχει αρκετά κανάλια (12+) και να πληρεί το standard NMEA 0183. Σχεδόν όλα στην αγορά το πληρούν οπότε μην ανησυχείς.

Μάρκες; Αποκλειστικά για GPS είναι η Garmin το σημείο αναφοράς. Αν θες να τα συνδυάσεις με το PDA ή το κινητό ή τον Η/Υ σου οποιαδήποτε φορητό receiver βέβαια κάνει. Στο eBay βρίσκεις με λιγότερο από €100.

Δες και αυτό! :)

Τροποποιήθηκε από Medicus Chirurgus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

minara, κι εσύ σταμάτα να ξερνάς βλακείες. <_<

Καλώς ή κακώς η αγορά των PDA είναι πλούσια σε ιατρικά και παραϊατρικά αντικείμενα. Έχει να γεμίσει το PDA του με περισσότερα πράγματα από απλά... παιχνιδάκια.

Εγώ του πρότεινα ενδεικτικά για freetime τι να βάλει στο pda κι εσύ ΑΜΕΣΩΣ να σχολιάσεις αρνητικά την άποψή μου. Έχεις την ωριμότητα να παραδεχθείς ότι ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ άνθρωπέ μου με τη συμπεριφορά σου; Δεν έχεις τρόπους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω μία γνώμη από τους ειδήμονες του topic? Σκέφτομαι να αγοράσω το Dell Axim x51v 624 MHz. To έχετε υπόψη; Ποια η γνώμη σας; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε παρόμοιο φάσμα τιμών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω μία γνώμη από τους ειδήμονες του topic? Σκέφτομαι να αγοράσω το Dell Axim x51v 624 MHz. To έχετε υπόψη; Ποια η γνώμη σας; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε παρόμοιο φάσμα τιμών;

Είναι best seller με πολύ καλή σχέση επιδόσεις / τιμή. Μπορείς να το εμπιστευτείς άφοβα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω μία γνώμη από τους ειδήμονες του topic? Σκέφτομαι να αγοράσω το Dell Axim x51v 624 MHz. To έχετε υπόψη; Ποια η γνώμη σας; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε παρόμοιο φάσμα τιμών;

Αν έχεις σκοπό να έρθεις στις ΗΠΑ κάνε υπομονή να αγοράσεις κάποια συσκευή που να δουλεύει και ως κινητό στην εδώ αγορά.

Αν κάνεις συμβόλαιο κινητής τότε θα σου κάνουν σημαντική έκπτωση.

Η Ευρώπη έχει καλύτερες συσκευές αυτήν την στιγμή αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα βρεις εταιρία εδώ που να θέλει να τις συνδέσει στο δίκτυό της χωρίς να σε χαρατσώσει

- Treo 700w

- HP iPAQ hw 6515

- T-Mobile MDA

Είναι ορισμένα από τα μοντέλα που κυκλοφορούν.

Κάποια (όπως το Treo 700w) δεν δουλεύουν ακόμα στα Ευρωπαϊκά δίκτυα οπότε θέλει λίγη προσοχή να μην αγοράσεις κάτι και μετά το μετανιώσεις. :)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για q tek s100 ... τελικά τι αξίζει τον κόπο να βάλω?

Θα ψάξω τα sites που προτάθηκαν, ελπίζω να με καλύψουν. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Liszt...αυτο εχω και εγω. Ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη σε σχεση κοστος/αποδοση και η οθονη του δεν παιζεται! γρηγορο , με win mobile 5 αξιοπιστο και σωστο

τσιμπησε το τωρα!

δεν εχει και εξοδα μεταφορας για USA... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι όπως τα είπε ο pws είναι τα πράγματα αλλά η πρόταση του usmeds αξίζει σκέψη. Στις ΗΠΑ τα μοντέλα που αναφέρει είναι πολύ λετουργικά και καλό θα είναι Γιώργο να σκεφτείς μήπως είναι καλό να έχεις μια συσκευή που να δουλεύει και ως τηλέφωνο.

Και οι τρεις συσκευές που αναφέρει είναι 10x.

Εγώ του πρότεινα ενδεικτικά για freetime τι να βάλει στο pda κι εσύ ΑΜΕΣΩΣ να σχολιάσεις αρνητικά την άποψή μου.

Καλά έκανες! Αλλά θα ήσουν πιο χρήσιμος αν τον συμβούλευες να γεμίσει τη μνήμη του πρώτα με αντικείμενα του συναφιού μας. Παιχνιδάκια και passatempos όλοι βρίσκουν. <_<

Έχεις την ωριμότητα να παραδεχθείς ότι ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ άνθρωπέ μου με τη συμπεριφορά σου;

Εσύ έχεις την ωριμότητα να παραδεχθείς ότι ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ άνθρωπέ μου με τη βλακεία σου; <_<

Δεν έχεις τρόπους!

Δεν χρειάζονται οι τρόποι όταν απευθύνομαι σε μπαμπουίνο. Φτάνουν οι άναρθρες κραυγές... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

minara, κι εσύ σταμάτα να ξερνάς βλακείες. <_<

Βασικά ό,τι δεν εξαρτάται από εμάς τους Έλληνες (από πρώτο χέρι) «παίζει». :)

Με την έννοια ότι το GPS έχει να κάνει με τους δορυφόρους που στήσαν οι Αμερικανοί κι όχι ο Σημίτης οπότε και στην Ουγκάντα να είσαι, αν έχεις ουρανό από πάνω σου το GPS πιάνει.

Ευχαριστω ρε medicus, αλλα οι χαρτες με λεπτομερειες σχετικα με τις οδους, βενζιναδικα, εστιατορια κτλ υπαρχουν για τις ελληνικες πολεις; Ξερω οτι υπαρχουν για ολες σχεδον τις σημαντικες ευρωπαικες πολεις.

Dell Axim x51v 624 MHz.

Φιλε Liszt, το χρησιμοποιω εδω και τρεις μηνες το συγκεκριμενο ppc και ειμαι πολυ ευχαριστημενος (θα ελεγα ''απολυτα'' αλλα κατι λεπτομερειες θα μπορουσε η Dell να τις προσεξει πιο πολυ). Οταν το αγορασεις, αν το αγορασεις, μπες στο site της Dell να κανεις τις λεγομενες ROM Upgrade. Αυτες διορθωνουν αρκετα (οχι ολα) απο τα bugs που εχει ''απο τη μανα του''. Ενα απο αυτα π.χ. ηταν το λεγομενο ''power drain'' το οποιο προκαλουσε απωλεια ενεργειας ενω η συσκευη ηταν κλειστη! Περα απο κατι τετοιες λεπτομερειες, ειναι παρα πολυ καλο μηχανηματακι και το συνειδητοποιεις περισσοτερο οταν βλεπεις το PDA καποιου αλλου π.χ. καποιο iPaq...Απλα καμμια σχεση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.