Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

dinaras, ποιο πήρες εσύ τελικά; Γιατί άμα το ένα δε σου κάνει, το άλλο σου ξινίζει, μάλλον θα περιμένεις να πέσουν οι τιμές στα Tablet PC (κι εγώ αυτό περιμένω, αλλά έχω και το Aximάκι μέχρι τότε...).

Καλά το μάντεψες... Νομίζω ότι από άποψη φορητότητας ένα tablet είναι σαν ένα pda, αλλά από άποψη εργονομίας το tablet σου προσφέρει πολλά περισσότερα...

Ποια η γνώμη σου για το Samsung Q1 / Origami ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτό; http://www.engadget.com/2006/03/08/hands-o...ung-q1-origami/

Παρότι συμπαθώ τη μάρκα, πρέπει να πω ότι δεν έχει ενθουσιάσει και κανέναν...

Και μην ξεχνάμε ότι είναι 1200 ευρώ, ε;;; Και 800 γραμμάρια κήτος μέσα στην τσέπη σου...

Προτιμώ αυτό: http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=134292&tab=1

Είχα δει ένα πολύ ενδιαφέρον dual σύστημα pocket pc/tablet pc, αλλά δεν έχει βγει ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Ποια είναι τα νέα trends για PDA; Αν δώσει κανείς γύρω στην 500άρα, τι πρέπει να προτιμήσει; Thanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

QTEK S200. Κινητό (2G)/pocket pc (Windows Mobile 5.0)/φωτογραφική (2Mpixel). Ανθεκτικότατο.

Αν πάρεις σκέτο PDA, πάρε κανένα με πακέτο GPS.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
QTEK S200. Κινητό (2G)/pocket pc (Windows Mobile 5.0)/φωτογραφική (2Mpixel). Ανθεκτικότατο.

Αν πάρεις σκέτο PDA, πάρε κανένα με πακέτο GPS.

γνωριζει κανεις αν υπαρχουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ βιβλια σε μορφη pdb/isilo για pda?Εχω μονο αγγλικα βιβλια και ειδικα τπτ σε ΔΔ ή φαρμακολογια(Εθνικο Συνταγολογιο) θα με ενδιεφερε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Απόψεις για PDA+GPS? Είμαι λίγο πριν χτυπήσω το Mio P550, αντιρρήσεις κανείς; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να υπερβώ τα 400-450, αλλά αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτή την κατηγορία, ευπρόσδεκτη. Δεν θέλω να κάνει παπάδες, απλά να έχει αξιόπιστο GPS και επεξεργαστή για μια μέση "ιατρική" χρήση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόψεις για PDA+GPS? Είμαι λίγο πριν χτυπήσω το Mio P550, αντιρρήσεις κανείς; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να υπερβώ τα 400-450, αλλά αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε αυτή την κατηγορία, ευπρόσδεκτη. Δεν θέλω να κάνει παπάδες, απλά να έχει αξιόπιστο GPS και επεξεργαστή για μια μέση "ιατρική" χρήση.

Κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη είναι η καλύτερη αγορά ή μάλλον η αγορά με τον καλύτερο λόγο απόδοσης/τιμής. Εγώ μάλλον θα αγοράσω το Mio P350 επειδή είναι 100 ευρώ φτηνότερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δες αυτο το πακετο:www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69975934&product=873403

Το χαλβαδιαζει ο αδερφος μου και ειναι σε καλη τιμη αναλογικα.Ενας φιλος του τού το αφηνει και 400 ευρω.Μπορει πιστευω να το βρεις γυρω στα 450.Μονο το destinator PN ειναι κοντα στα 200 ευρωπουλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποια είναι η διαφορά P350- P550; Νόμιζα ότι είναι ο επεξεργαστής, αλλά βλέπω 400άρια και στα δύο.

ΥΓ: Άκυρο, το 350 δεν έχει WiFi και Bluetooth. Μάλλον αξίζουν τα 100 παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι να δώσεις 400-450Ε, δώσε κάτιτις παραπάνω και πάρε το

HP iPAQ hw6945 Mobile Messenger

Το μόνο που δεν κάνει είναι να ψήνει καφέ... B)

-----------

- Integrated wireless

Quad band GSM/GPRS/EDGE, Wi-Fi (802.11b), Bluetooth1.2, Infrared, High sensitivity GPS receiver with HP iPAQ Quick GPS Connection Utility

- Processor

Intel PXA270 processor 416MHz

- Operating system

Windows Mobile 5.0 for Pocket PC, Phone Edition, with Messaging and Security Feature Pack

- Display

3.0 inch (75 mm) Transflective TFT, 64KB color with LED backlight, touch screen

- Built-in camera

Yes, 1.3 megapixel, 1280 x 1024 resolution

- Memory

User Available 45MB available for persistent user storage 64MB SDRAM for running applications

- Weight

6.33 oz. (179.45 g) with battery; 5.28 oz. (149.69 g) without battery

- Battery

Removable, rechargeable Lithium-Ion (1200 mAh)

- Expansion

Integrated mini-SD slot

- Audio

Voice recording, built-in speakerphone, microphone, one 2.5 mm stereo headphone/microphone jack

- Included accessories

Universal cradle/charger, AC adapter, battery, flip cover, stylus, holster, headphones.

- Dimensions

4.65" x 2.8" x 0.71" (118 mm x 71 mm x 18 mm)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό σκέφτηκα πρώτο, αλλά μετά αποφάσισα ότι αν χτρησιμοποιώ ως κινητό ένα PDA το πιο πιθανό είναι να του μειώσω δραματικά τη διάρκεια ζωής- άσε που η μπαταρία θα είναι ένα καθημερινό δράμα. Νομίζω ότι στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά το P550 και το HP είναι συγκρίσιμα, άσε που το πρώτο το βρίσκεις στο net και 360, ενώ το δεύτερο έχει γύρω στα 600κάτι.

Γενικά είμαι λίγο διστακτικός με τις συσκευές που το μόνο που δεν κάνουν είναι να ψήνουν καφέ- αλλά μπορεί να είναι και απλό κόλλημα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βασικό πλεονέκτημα του κινητού + PDA είναι η ικανότητα να συνδέεσαι μέσω GPRS στο διαδίκτυο, πράγμα το οποίο σημαίνει άμεση πρόσβαση από όπου και να βρίσκεσαι, χωρις να ψάχνεις για hot spot.

Ειδικά αν η εταιρία κινητής σου προσφέρει πακέτο απεριόριστης σύνδεσης σου λύνονται τα χέρια.

Επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν modem για να συνδέεσαι με το laptop σου. :)

Κατά τα άλλα καταλαβαίνω την διστακτικότητα σου, άλλα δεν έχω ακούσει μέχρι τώρα αρνητικά σχόλια για την συγκεκριμένη συσκευή. Από την άλλη το P550 φαίνεται πιο εξειδικευμένο για χρήση ως GPS αλλά δεν έχει καμέρουλα ενώ συνδέεται στο διαδίκτυο μονάχα με Wi-Fi.

Γενικά με την τεχνολογία έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως πρέπει να φτάσεις στα άκρα:

Ή θα πεις «θέλω GPS» και θα πάρεις ότι φθηνότερο υπάρχει στην αγορά για να κάνεις την δουλειά σου

Ή θα πεις «θέλω την τελευταία λέξη της τεχνολογίας» οπότε ναι μεν θα την ακριβοπληρώσεις αλλά μπορεί να καταφέρεις να την κρατήσεις για 3-4 χρόνια χωρίς να χάσει την λειτουργικότητα της. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μια πιο διαδικαστικού τύπου ερώτηση: Τι γίνεται με την εγγύηση αν η συσκευή αγοραστεί Ελλάδα αλλά "ζήσει" σε ευρωπαϊκή χώρα; Ισχύει εγγύηση για ελληνική αντιπροσωπεία μόνο ή είναι ευρωπαϊκή και πάμε στον πακιστανό εξουσιοδοτημένο μάστορα στο νησί χωρίς πρόβλημα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε εγγύηση εντός ΕΕ ισχύει σε όλες τις χώρες τις ΕΕ, 2 χρόνια για κατασκευαστικά ελαττώματα και 1 χρόνο μετά την αγορά για ό,τι κι αν πάθει το σύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Εγώ έχω το mio A701 το οποίο και με έχει αφήσει ευχαριστημένο αν και δεν έχει wifi ( το μόνο ουσιαστικά μειονέκτημα ) Έχει κυκλοφορήσει το HTC P3300 ( Artemis) το οποίο είναι κιν τηλέφωνο + PDA + GPS +wifi αλλά έχει χαμηλό επεξεργαστή σε σχέση με τον ανταγωνισμό ( καλό από πλευράς κατανάλωσης κακό αν θες να τρέχεις βαρειές εφαρμογες )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα φίλοι κ φίλες,

ψάχνω τον τελευταίο καιρό για pocket pc. θέλω κάτι που να μπορώ να διαβάζω (το σημαντικότερο), να ακούω μουσική, να χαζεύω λίγο βίντεο, να κουτσογράφω... και το Wifi δεν είναι κακό..

Κατέληξα στο HP iPAQ hx2490. Κάνει περ. 450euro και θα πρέπει να δώσω +60 για κάρτα SD 4G και +30 για θήκη.

Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Προτείνει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ok εχω ενα pocket pc ipaq και θελω να ρωτησω που θα βρω βιβλια και προγραμματα....

Ειναι χαζο το ξερω αλλα το κοιταω σαν ηλιθιος και νομιζω οτι αρχιζει να μου χαμογελα κοροϊδευτικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ηθελα απλα ενα pda που να μπορω να διαβαζω,να μπαινω ιντερνετ, μουσικη βιντεο και να παιζω κανενα παιχνιδι να περνα η ωρα στο τρενο. Βρηκα ενα pda ακριβως αυτο που ηθελα,και ειναι και χαριτωμενο:P Αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω. 3.8΄΄ Οθονη και η μπαταρια κραταει πολυυυ.

http://66.54.37.157/europe/en/products/tx/specs.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ηθελα απλα ενα pda που να μπορω να διαβαζω,να μπαινω ιντερνετ, μουσικη βιντεο και να παιζω κανενα παιχνιδι να περνα η ωρα στο τρενο. Βρηκα ενα pda ακριβως αυτο που ηθελα,και ειναι και χαριτωμενο:P Αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω. 3.8΄΄ Οθονη και η μπαταρια κραταει πολυυυ.

http://66.54.37.157/europe/en/products/tx/specs.html

Πόσο σου κόστισε και απο που το αγόρασες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο σου κόστισε και απο που το αγόρασες;

Απο δω

http://www.pixmania.com/gr/gr/166228/art/p...x-handheld.html

το πηρα μαζι με μια αλλη θηκη 300 ευρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Απόψεις για PDA+GPS? Είμαι λίγο πριν χτυπήσω το Mio P550, αντιρρήσεις κανείς;

Τελικά το χτύπησες; εντυπώσεις; να το κάνουμε και εμείς το βήμα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.