Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

Δεν θα ήμουν ειλικρινής εάν δεν εξέφραζα την ενόχληση μου

από την ειρωνεία που εμπεριέχει η τελευταία δημοσίευσή σου Prof.

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοια σχόλια ρε φίλε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλαμπούρι έκανα βρε. Να με συμπαθάς αν τυχόν ήταν ανόητο το χιούμορ μου.

Απλά ήθελα μ'έναν κάπως κυνικό τρόπο να σου δείξω πως πρέπει να είσαι ο πιο δύσκολος υποψήφιος αγοραστής PDA που έχω δει τους τελευταίους μήνες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μεγάλη διαφορά του lifedrive και των αντίστοιχων pda με μεγάλη εσωτερική μνήμη είναι η κατανάλωση ενέργειας: από την κατασκευή της κάρτας, χρειάζεται πολύ ρεύμα (ιδίως σε compact flash που βγαίνουν και μεγαλύτερες από 2 gb), και μειώνεται έτσι η αυτονομία της συσκευής σημαντικά. Τα 4 gb θα τα χρειαστείς σίγουρα :)

Μην απορρίπτεις τη λύση του Tablet, ιδίως αν έχεις να δώσεις τα 2500 περίπου ευρώ που κοστίζουν τα καλύτερα από δαύτα στην Ελλάδα (ή τρόπο να το φέρεις από Αμερική πχ). Σε μια παθολογική κλινική σίγουρα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Σε μια χειρουργική πάλι, και το στηθοσκόπιο πολλές φορές είναι περιττό ;)

Το Zire έχει πολύ μικρή εσωτερική μνήμη και θα σου δημιουργήσει προβλήματα, καθώς οι κάρτες επέκτασης δεν προσφέρουν τη δυνατότητα XIP (execute in place). Το TX φαίνεται από τα καλύτερα Palm, αν προτιμήσεις την πλατφόρμα χτύπα το.

Εγώ από Palm θα έπαιρνα το LifeDrive και από PocketPC το (δυστυχώς πολύ ακριβότερο ακόμα) X51 ή το (ακόμα ακριβότερο) 9100 που πίνει και ο προφέσορας νερό στο όνομά του. Τώρα που έχω το X30 ήδη, θα περιμένω το πρώτο Service Pack των Windows Mobile 5.0 ;):P;):P και μετά θα πάρω το πρώτο μηχανάκι που θα βγει με 800x600 οθόνη, 256 MB RAM και τιμή κάτω των 500 ευρώ. Υπολογίζω ως τον Ιούνιο να'χει βγει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφ, έλα ρε δεν παρεξηγιόμαστε. οκ.

Καλά μιλάμε η επιλογή ενός pda είναι πολύ επώδυνη διαδικασία.

Έχω χάσει αμέτρητες ώρες. Έχω μάθει απ' έξω όλα τα μοντέλα

και ΔΕΝ ΈΧΩ καταλήξει κάπου. Ούτε τι θέλω δεν ξέρω.

ΧΑΟΣ.

ΥΓ. Κάτι ήξερες Σαραντό όταν μου έλεγες για το dell axim x51v.... άριστη επίδοση / τιμή.

Είμαι μεταξύ:

==> dell axim x51v (ωραίο πακετάκι)

==> palm TX (εξαιρετικό)

==> Loox 720 (δεν ξέρω εάν θα είναι άνετο το 5-way κουμπί)

==> palm zire 31 (πάμφθηνο, δεν μπορώ να το αγνοήσω, μου έχει κολλήσει)

Επειδή θα πάρω pda για πρώτη φορά στη ζωή μου, θα πάρω μάλλον

το zire 31 (κάτω από 100 ευρώ με υποδοχή sd, τρέχει epocrates.

mp3 player κλπ), και, αν και έχω τα λεφτά, θα περιμένω να βγεί κάνα καινούριο

μοντελάκι μέχρι το καλοκαίρι του 2006 που θα προσφέρει σε ανταγωνιστική

τιμή VGA οθόνη και όλα τα άλλα καλούδια.

Αν πάρω κάτι που να έχει wifi, ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ;;;

To bluetooth πάλι δεν είναι δα και τόσο τρομερό χαρακτηριστικό

μπορώ να ανταλλάξω αρχεία και μέσω usb ή της IR του φορητού μου.

Αν και ΤΑ ΕΧΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ αυτή τη στιγμή, δεν έχω την (ψυχική) δύναμη να επενδύσω

500+ ευρώ σε ένα πραγματάκι που ποτέ δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει στο

παρελθόν. Η ενασχόλησή μου με το palm zire 31 θα είναι ένα πείραμα υπό μίαν έννοια.

Ευχαριστώ πάντως για τις πολύτιμες παρατηρήσεις.

Τροποποιήθηκε από dinaras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ενασχόλησή μου με το palm zire 31 θα είναι ένα πείραμα υπό μίαν έννοια.

Δε σε κατηγορώ καθόλου γιατί το είχα σκεφτεί κι εγώ (μάλιστα το παλιό 21 που ήταν ακόμα πιο φθηνό). Η τιμή είναι τόσο χαμηλή και η γκάμα προγραμμάτων τόσο μεγάλη που πραγματικά είναι απίστευτα δελεαστικό "πακέτο".

Δε μου λες, το καινούργιο το Zire 22 το σκέφτεσαι; 99 Ντόλαρος φίλε... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΧΙ zire 22. Καθόλου επεκτασιμότητα.

ΝΑΙ zire 31. Με θύρα επέκτασης sd. (SDIO!)

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να προτιμήσει το 22 από το 31.

Το 31 έχει ό,τι και το 22 αλλά το 31 έχει επίσης ΕΠΕΚΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ

και έχουν την ίδια τιμή στην expansys και τα δύο.

Οπότε η επιλογή είναι ξεκάθαρη: palm zire 31

Ούτε που να το σκέφτεσαι το 22.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είχα δει την τιμή στην Expansys. Απλά στο [αμερικάνικο] portal της Palm. Εκεί δείχνει πως το ένα κάνει 99 και το άλλο 129.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάρε ένα τετράδιο να τελειώνεις. Τα SUPER ακόμα τα βρίσκεις με 0.5 Ευρώ το ένα.

χαχαχαχαχ σωστοςςςςςς

παντως βλεπε και ebay μπορει να σου κατσει κατι καλο να το τσιμπησεις απο αμερικη να τελειωνει το θεμα..βλεπε για stores ebay

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Wifi; Στο θρόνο φυσικά, με τη DSL του σπιτιού σου :) Και στο Λονδίνο στα ανοιχτά WLAN για να μιλάς Messenger...

Το Bluetooth όντως έχει μειωμένη χρηστικότητα όπως το πάει: πανάκριβα περιφερειακά με μικρή πραγματική διάρκεια ζωής. Εδώ το Bluetooth headset του κινητού βαριέσαι να το φορτίζεις, το BT φορητό πληκτρολόγιο ή GPS για το PDA θα βαρεθείς να το κουβαλάς...

Σωστή επιλογή πάντως να πάρεις το πάμφθηνο. Στην τελική, μπορεί και να μη σε βολέψει καθόλου το PDA - 130 ευρώ τα πετάς πιο εύκολα από το παράθυρο απ' ότι τα 400+... Μην κολλάς στην επεκτασιμότητα πάντως. SD=έξτρα μνήμη μόνο. Πιο πιθανό να το πετάξεις και να πάρεις άλλο παρά να το επεκτείνεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα Dell δεν τα εμπιστεύομαι ως μάρκα. Μου θυμίζουν κάτι acer

(μάρκα μ' έκαψες) στους φορητούς υπολογιστές. Εσύ Σαράντο

που έχεις dell μπορείς να πεις ότι είναι αξιόπιστα μηχανάκια;

Και όπως πάντα , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

emeekemeek τα χάπια μου!!!!!!

θα βγω εκτός θέματος, απλά να παραθέσω μερικές πληροφορίες για τα Dell και τα Acer....(ως κάτοχος ενός Dell X50v και ενός Acer Ferrari 4005wlmi)

PC Sales In Q3 Top Forecasts; Apple, Acer Up

Monday October 17, 7:00 pm ET

Patrick Seitz Personal computer shipments beat expectations last quarter, as low-cost and portable PCs continued to fuel U.S. and international sales. PC shipments in the third quarter rose 17.1% over the same period last year to 52.8 million units worldwide, market research firm International Data Corp. said Monday. In August, IDC projected the quarter's PC shipments to rise 13.3%.

Rival research firm Gartner, which measures the market slightly differently, said PC shipments rose 17.2% to 55 million units.

Second-tier PC makers Acer and Apple Computer (NasdaqNM:AAPL - News) outpaced the industry's top two players, Dell (NasdaqNM:DELL - News) and Hewlett-Packard (NYSE:HPQ - News).

"Worldwide, HP and Dell grew just a tad above market, which is pretty solid historically for HP recently and on the soft side for Dell," said IDC analyst Loren Loverde.

Dell typically grows much faster than the overall market. But last quarter its PC sales rose 17.8% -- less than a percentage point over the overall market growth, IDC found. HP increased its PC shipments by 17.9%.

HP benefited from having a bigger stake in the faster-growing EMEA market -- Europe, the Middle East and Africa. The market grew more than 20%, Loverde notes. That compares with 11% in the U.S., where Dell is strongest.

Dell was the No. 1 PC vendor in the third quarter, with 18% market share worldwide, followed by HP with 16%.

Two quarters after its acquisition of IBM's (NYSE:IBM - News) PC business, China's Lenovo is faring well.

It hasn't suffered from the same post-merger slump seen after the HP-Compaq and Gateway-eMachines mergers, Loverde says. Lenovo increased its PC shipments by 13.1%. The company is the No. 3 PC vendor worldwide, with 7.7% market share.

Acer, meanwhile, benefited from its expansion into the Americas and its strength in notebook PCs. The Taiwanese company saw its shipments rise 53.7% in the third quarter. Acer is the No. 4 PC seller, with 4.7% market share.

Σημείωση: η Acer από όσο ξέρω είναι πολύ ψηλότερα στην αγορά της Ασίας στο επίπεδο των φορητών (συνολικά εκεί είναι 5η, μετά κατά σειρά Lenovo,HP,Dell,Founder) και την θυμάμαι από τότε που είχα πάρει τον 8088 μου, όπως θυμάμαι από τότε και την Apple....

Apple continues to experience a halo effect from its popular iPod portable music players.

The company has been able to win converts to its Macintosh computers, thanks to positive media exposure and happy iPod customers, who want to give Apple PCs a try. Apple also updated its low-cost Mac Mini computers during the quarter.

Apple had a "great quarter," increasing PC shipments by 48%, says Loverde.

In the U.S., overall PC shipments rose 11% to nearly 17 million units. Dell, with 33.2% market share, leads the U.S. market. (NYSE:GTW - News)

να σημειώσω επίσης τα τελευταία οικονομικά στοιχεία της Acer για το 1ο εξάμηνο 2005:

TAIPEI, TAIWAN (30 August, 2005) -- Acer Inc. announces the financial results for the first half of 2005, with profit after tax (PAT) at NT$4.41B (US$139.47M), earning per share (EPS) at NT$1.99, and operating income at NT$3.6 B (US$$113.82M) -- marking an impressive 130% year-on-year growth. Acer's Board of Directors approved of the results earlier today.

In the first half of 2005, Acer's consolidated revenues were NT$131.39B (US$4.16B), compared to NT$98.06B (US$3.1B) for the same period last year and representing 34% growth. The PAT was NT$4.41B (US$139.47M) compared to NT$2.4B (US$75.9M) for the same period last year, representing an outstanding 83.8% growth. Furthermore, the EPS was NT$1.99 compared to last year's NT$1.15.

In the second quarter alone, Acer's PAT reached NT$2.27B (US$71.63M), and operating income of NT$1.66B (US$52.5M), with 123.6% and 146.9% respective growth from the same period of last year.

Acer's financial targets for the full year of 2005 are: NT$283.6B (US$ US$9B) in consolidated revenues, PAT of NT$7.2B (US$228.57M), and operating income of NT$5.98B (US$189.84M); the first half results have reached 46.3%, 61.3% and 60.2% of the respective full year targets.

The notable results confirm the global sustainability of Acer's Channel Business Model that involves working with first-tier suppliers and channel partners to effectively manage Acer's global logistics, worldwide channels and customer service. Acer's impetus in Europe remains strong with high growth rates among the top PC brands; in the U.S. Acer has shown a steady growth momentum; and in the Asia Pacific region Acer has churned out pleasing results. With this welcoming news, Acer expects to continue growing in the second half of the year.

---------------------------

Ψευτομάρκες τα Acer, Dell, Apple, Lenovo? μάλλον γίγαντες!!!!!!! (η Lenovo είναι ο γνωστός Κινέζος γίγαντας που έρχεται να μας φάει...! :P:P:P )

Να πεις ψευτομάρκα τα HP, να το καταλάβω....πουλάνε περισσότερο στα χαζοαμερικανάκια και στα χαζοευρωπάκια :P και σε χαζοασιατάκια και γενικά πρέπει να είσια γαύρος για να αγοράσεις HP (ή να μην μπορείς να το ψάξεις καλά και να ακολουθήσεις την διαφήμιση) ενώ πραγματικά ένα μηχάνημα που να αξίζει έχουν χρόνια να βγάλουν.

Δηλαδή αν τα πεις ψευτομάρκες τότε πραγματικά τα ΙΒΜ, SONY VAIO και Fujitsu-Siemens (για να μην πάμε σε πιο extreme λύσεις τύπου alienware κοκ) θα πρέπει να τρέξουν να κρυφτούν.

btw το τμήμα PC της ΙΒΜ ανήκει εδώ και λίγο καιρό στην LENOVO για αυτό δεν υπάρχει στους 4 πρώτους....(η IBM πήρε ως αντάλλαγμα μετοχές των Κινέζων για να μπει πιο γρήγορα στην Κινεζική αγορά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ασχετος με τα PDA και θέλω να ρωτήσω για το zire 31. Τι ιατρικά προγράμματα μπορεί να τρέξει? Για κάποιον που δε θέλει να δώσει πολλά λεφτά αξίζει να το πάρει κανείς ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εε, το 9100 είναι πολύ μωρό τελικά. Απίστευτο!! Το έχω λατρέψει ήδη και είναι πιο γρήγορο απ'όσο θα περίμενε κανείς από μηχάνημα χωρίς X-Scale επεξεργαστή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει άραγε pda που να έχει ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.3 μεγαπιξελ κάμερα;;;

Α, και για όποιον θέλει να δει το 9100 που λέει ο prof:

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=124866

Μα είναι δυνατόν σε τόσο τρομερό μηχανάκι (9100) να έχουν οθόνη με ανάλυση μόνο 240χ320 ??

Τροποποιήθηκε από dinaras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει άραγε pda που να έχει ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.3 μεγαπιξελ κάμερα;;;

Όχι, αλλά μπορείς να περιμένεις μέχρι τον Απρίλιο-Μάιο 2006 που θα βγει ο διάδοχος του 9100 και θα είναι και UMTS. Εγώ δεν μπορούσα να περιμένω.

Α, και για όποιον θέλει να δει το 9100 που λέει ο prof:

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=124866

Στην SDD βρήκα καλύτερη τιμή απ'την Expansys. Αλλά το καλό με την Expansys είναι ότι έχει ελληνικό support για τα claims αν κάτι πάει στραβά.

Μα είναι δυνατόν σε τόσο τρομερό μηχανάκι (9100) να έχουν οθόνη με ανάλυση μόνο 240χ320 ??

Αχεμ, η οθόνη είναι 2,8". Αν ήταν και VGA δεν θα έβλεπες ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Πίστεψέ με, ήδη είναι μικρή ώστε το μηχανηματάκι σε σύνολο να μην είναι μεγαλύτερο από ένα smartphone. ;)

Πάντως το σερφάρισμα με τον PIE είναι απόλαυση, ιδιαίτερα οι σελίδες της Wikipedia.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

HTC Hermes. Και θα είναι και καλά έτσι.

(δες κάτω-κάτω, έχει και specs)

Αλλά μην το παίρνεις τοις μετρητοίς γιατί ακόμα είναι νωρίς και το image μπορεί να είναι 'shop. ;)

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Βγαίνει και το HTC Prophet στις αρχές του 2006. Θα είναι είναι σαν το Magician σε μέγεθος και φορμά με τις δυνατότητες του Wizard. Το μόνο του κακό που δεν έχει το QWERTY keyboard για όποιον εισάγει αρκετές πληροφορίες μαζικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ περιμένω ένα pda που να έχει πάνω του μια ψηφιακή 2 megapixel

ώστε να μην κουβαλάω 2 συσκευές ταυτόχρονα (φωτογραφική + pda).

Βασική τηρώ στάση αναμονή μέχρι να βγει κανένα pdaκι με τουλαχιστον

2 megapixel ψηφιακή φωτογραφική μηχανή.

Εάν ξέρει κανένας κάτι... ας μας πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχμ, my bad. :(

dinara το Prophet θα έχει 2 MPixel κάμερα και θα είναι και φθηνότερο του Wizard καθότι δεν έχει το ενσωματωμένο πληκτρολόγιο. Στα υπόλοιπα (επεξεργαστής, μνήμη, δίκτυα, λειτουργικό) θα είναι ίδια.

Δες το πρώτο review online...

http://www.mobile-review.com/pda/review/htc-prophet-en.shtml

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εγώ υπολόγιζα να δώσω καμμία 500 ευρώ για ένα καλό Dell,όμως μια βόλτα που έκανα στην fnac με έβαλε σε σκέψεις.

Έχει το iPAQ rx1950 310 ευρώ (χωρίς ΦΠΑ νομίζω).Το θεωρώ καλή φάση γιατί έχει wifi και WM 5.Νομίζω για τις βασικές ανάγκες του γιατρού είναι μια χαρά και σε λογική τιμή.

Το σκέφτομαι σοβαρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπολόγισε και τα χρήματα για την επέκταση μνήμης :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof. και εγώ το θεωρώ πολυ καλή περίπτωση.Διαφωνώ με αυτό που γράφεις πιο πριν,ότι θες και κινητό και παλμ σε ένα.Νομίζω καλύτερα χωριστά,διότι το παλμ δεν είναι ανάγκη να το έχεις πάντα μαζί,ενώ το κινητό ναι.

Πχ αποφεύγεις να ακούσεις ατάκες του στυλ:

"Is this a pocket PC in your pocket,or are you just happy to see me?" από το πρώτο ραντεβού.

Ιδίως αν είναι φτηνό,όπως το ΗΡ που ανέφερα πάνω, το βάζεις σε τσάντα,το παίρνεις μαζί στο τζακούζι χωρίς να φοβάσαι μην πέσει σαμπάνια πάνω κτλ ,ενώ με μια πιο ακριβή συσκευή δεν είμαι και πολύ ήσυχος.

Είμαι στο skyscape τώρα και χαζεύω software.Υπάρχει πολύ πράγμα πάντως στην αγορά,η χαρά του γιατρού (ο πασχαλίδης δεν μπορούσε να μας δώσει κανά τέτοιο,που μας έχει πήξει στην μ@λ@κία; φαντάζομαι όμως την ανακοίνωση-αντίδραση του ΣΦΙΑ :P:P )

Από παιχνίδια,είχα ακούσει ότι θα βγουν τα zork και διάφορα άλλα text graphic adventures,αλλά δεν τα βρίσκω πουθενά γαμώτο.

Πάλι με τσοντο-πόκερ θα την βγάλουμε μου φαίνεται,λες και είμαστε ακόμα στην εποχή της αμίγκα.

(αν και έχω βρει κάτι γαμάτα ποδοσφαιράκια,όπως επίσης και αυτό )

@ioan

πιστεύω για ιατρικές εφαρμογές η μνήμη που έχει είναι αρκετή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof. και εγώ το θεωρώ πολυ καλή περίπτωση.Διαφωνώ με αυτό που γράφεις πιο πριν,ότι θες και κινητό και παλμ σε ένα.Νομίζω καλύτερα χωριστά,διότι το παλμ δεν είναι ανάγκη να το έχεις πάντα μαζί,ενώ το κινητό ναι.

Πχ αποφεύγεις να ακούσεις ατάκες του στυλ:

Αχ φίλε μου. Είχα κι εγώ αυτό το δίλημμα αλλά δε σου κρύβω πως δε μετανιώνω που πήρα πολυσυσκευή, one-device-to-rule-them-all. ;)

Κάνω πολλά πράγματα με το PDA μου που πραγματικά μου χρειάζεται συνέχεια, οπότε εν τέλει το έχω πάντα μαζί. :(

Ξέρω ακούγεται λίγο geeky το παραπάνω αλλά κάποια στιγμή θα γράψω τι έχω περασμένο μέσα και θα καταλάβεις.

"Is this a pocket PC in your pocket,or are you just happy to see me?" από το πρώτο ραντεβού.

Ιδίως αν είναι φτηνό,όπως το ΗΡ που ανέφερα πάνω, το βάζεις σε τσάντα,το παίρνεις μαζί στο τζακούζι χωρίς να φοβάσαι μην πέσει σαμπάνια πάνω κτλ ,ενώ με μια πιο ακριβή συσκευή δεν είμαι και πολύ ήσυχος.

Χαχα, είσαι θεός! Τι απόλαυση τα post σου... :)

Όμως καλό θα ήταν να δεις λίγο τι διαστάσεις έχει το 9100 που μιλάω παραπάνω. Είναι στο ίδιο μέγεθος με όλα τα κλασικά-Symbian- smartphones που κυκλοφορούν εκεί έξω. Αν κι αυτό το θεωρείς «μεγάλο» τότε όντως ψάξε για δύο συσκευές.

Πάντως το παραπάνω PDA, αν όντως τα θες ξεχωριστά, είναι πολύ καλή τιμή. Αλλά πως και κοιτούσες το ιταλικό Εxpansys;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.