Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

Χεχ emarup

Ξέρω πως ακούγομαι κακούλης απλά επίσημα *γκουχ* πρέπει να είμαστε κατά *γκουχ* των πειρατικών αντιγραφών... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ώπα, έρχεται και 3η λύση, για τους fans της πλατφόρμας Symbian- που έχει τη συντριπτική πλειοψηφία στην Ευρώπη.

Nokia E61

02_e61_lowres.jpg

τι ωραίος υπολογιστής!! Τι είναι το Symban, κ γιατί δεν έχει Microsoft Windows XP?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εχει αγορασει κανενας σας πραγματα απο ebay;;; Ειναι ασφαλες να τους εμπιστευθω την πιστωτικη μου;;; Μπηκα χτες και ειδα κατι δημοπρασιες πολυ καλες για ποκετ πισις. Οι τυποι που τα πουλουσαν ηταν κινεζοι. Γνωριζει κανεις αν εκτος απο τα εξοδα αποστολης, ασφαλειας, προμηθειας κτλ κτλ υπαρχουν και αλλα εξοδα στον εκτελωνισμο;;;; emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ωραίος υπολογιστής!! Τι είναι το Symban, κ γιατί δεν έχει Microsoft Windows XP?

Symbian είναι ένα λειτουργικό σύστημα που έχει αναπτυχθεί απ'τη Nokia και κάποιες άλλες εταιρείες που παράγουν smartphones. Smartphones λέγονται αυτά τα- ως πρότεινος- άκομψα κινητά τηλέφωνα με λειτουργικό.

http://www.symbian.com

http://www.series60.com

Δεν έχει Windows XP γιατί δεν μπορεί να τα σηκώσει. Τα περισσότερα smartphones αυτή τη στιγμή στην αγορά έχουν επεξεργαστές των 200MHz. Καταλαβαίνεις πόσο θα σερνόντουσαν...

Φυσικά για τις φορητές συσκευές υπάρχουν τα Windows Mobile αλλά προσωπικά τα συνιστώ μόνο για PocketPC και όχι για απλά smartphones. Στα smartphones η βασίλισσα είναι η Symbian με το 90-95% της ευρωπαϊκής αγοράς.

Παιδια εχει αγορασει κανενας σας πραγματα απο ebay;;; Ειναι ασφαλες να τους εμπιστευθω την πιστωτικη μου;;; Μπηκα χτες και ειδα κατι δημοπρασιες πολυ καλες για ποκετ πισις. Οι τυποι που τα πουλουσαν ηταν κινεζοι. Γνωριζει κανεις αν εκτος απο τα εξοδα αποστολης, ασφαλειας, προμηθειας κτλ κτλ υπαρχουν και αλλα εξοδα στον εκτελωνισμο;;;; emhelp

Μια χαρά είναι. Μη μασάς, κάνω αγοραπωλησίες απ'το 2000 χωρίς κανένα πρόβλημα. :)

Έξοδα εκτελωνισμού θα έχεις σχεδόν σίγουρα αν αγοράσεις από μαγαζί και αν είσαι γκαντέμης αν αγοράσεις από ιδιώτη και πέσεις στο μικρό δείγμα που ελέγχουν οι τελωνειακοί. Αλλά αυτά αν αγοράσεις από Αμερική/Ασία. Γι'αυτό να προτιμάς να ψωνίζεις απ'την Ευρωπαϊκή Ένωση. ;)

Τί θες ακριβώς; Ρούχα, ηλεκτρονικές συσκεύες, παιχνίδια, βιβλία, τί;

Ορισμένα αντικείμενα δεν πέφτουν θύματα εκτελωνισμού.

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί θες ακριβώς; Ρούχα, ηλεκτρονικές συσκεύες, παιχνίδια, βιβλία, τί;

Ορισμένα αντικείμενα δεν πέφτουν θύματα εκτελωνισμού.

Pocket Pc ψαχνω...Μαλλον θα το παρω καινουριο ομως απο το site της expansys. To Dell Axim x51v λεω να παρω. Διαβασα αριστες κριτικες. Σκεφτομουν να παρω pocket pc με τηλεφωνο οπως το Qtek 9100 που προτεινες και συ ή το i-mate JASJAR αλλα αφενος μεν ειναι πιο ακριβα, αφετερου δε θα τρεμω μη μου το βουτηξει κανεις emno και αν σκεφτεις οτι σε λιγο παω φανταρος ασε καλυτερα...Τουλαχιστον το ''σκετο'' pocket pc το αφηνεις, οποτε πιστευεις οτι κινδυνευει, σπιτι σου... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Pocket Pc ψαχνω...Μαλλον θα το παρω καινουριο ομως απο το site της expansys. To Dell Axim x51v λεω να παρω. Διαβασα αριστες κριτικες. Σκεφτομουν να παρω pocket pc με τηλεφωνο οπως το Qtek 9100 που προτεινες και συ ή το i-mate JASJAR αλλα αφενος μεν ειναι πιο ακριβα, αφετερου δε θα τρεμω μη μου το βουτηξει κανεις emno και αν σκεφτεις οτι σε λιγο παω φανταρος ασε καλυτερα...Τουλαχιστον το ''σκετο'' pocket pc το αφηνεις, οποτε πιστευεις οτι κινδυνευει, σπιτι σου... ;)

Καλύτερα πάρε από κατάστημα λοιπόν. Εναλλακτικά της Expansys υπάρχει το SmartDevicesDirect, εκεί παρήγγειλα εγώ το 9100 στα 613 Ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Το X51v είναι κορυφή αλλά δε βαριέσαι αν κουβαλάς δύο συσκεύες; (κινητό και PDA; )

Αφού υπάρχει το σύστημα... :)

Το JASJAR (ή αλλιώς Qtek 9000) είναι πολλά λεφτά. Σούπερ ναι, αλλά και παντοφλέξ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλύτερα πάρε από κατάστημα λοιπόν. Εναλλακτικά της Expansys υπάρχει το SmartDevicesDirect, εκεί παρήγγειλα εγώ το 9100 στα 613 Ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής.

Ρε συ, πολυ καλη τιμη! Τα υπολογισες στανταρ τοσα βγαινουν? Παραδοση σπιτι σου Ιταλια; :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι με Insured AirMail, το φθηνό. Αν θες πιο γρήγορα έχει και με TNT αλλά κοστίζει. ;)

Στείλ'τους ένα mail πιο πριν γιατί έχουν έλλειψη, η πρώτη παρτίδα έγινε ανάρπαστη!! Το δικό μου άργησε θανάτου... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι παιδιά συμπαθώ το Palm TX.

Από άποψη δυνατοτήτων έχει Ό,ΤΙ έχουν και τα μεγάλα μοντέλα.

Απλά έχει χειρότερη cpu και ram και λίγο μικρότερη ανάλυση.

Τη δουλεία όμως την κάνει για Ό,ΤΙ θες. Για Ο,ΠΟΙΑ δουλειά θες.

Ένα dell axim x51v κοστίζει όσο ΔΥΟ Palm TX σχεδόν!

Γι' αυτόν που θέλει απλώς να έχει όλες τις δυνατότητες

και να τρέχει τα πάντα χωρίς όμως να έχει τα χαρακτηριστικά

σε "υποερβολικά" βαθμό νομίζω το PALM TX έχει άριστη απόδοση

επίδοσης / κόστους.

http://eurostore.palm.com/is-bin/INTERSHOP...sgAAAEGfMoVbJtR

http://www.mobiletechreview.com/Palm-TX.htm

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=126792

Εάν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας με ενημερώσει ΤΩΡΑ

γιατί ετοιμάζομαι να το αγοράσω!! (αλλιώς ας σιωπήσει για πάντα,

όπως λένε και στο γάμο, χεχε).

THANX

Τροποποιήθηκε από dinaras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι τρελός να πάρεις Palm τη σήμερον ημέρα. Η εταιρεία πάει για κλείσιμο ή εξαγορά. Το σημάδι του Treo με Windows τα λέει όλα.

Επίσης, στην ελληνική αγορά θέλει να είσαι πολύ γενναίος για να βρεις προγράμματα και support στη γλώσσα μας.

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα entry-level HP τώρα που υποστηρίζουν και τα WM5.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Τα pocket pc είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με τα palm.

-Το ότι έγινε το πάντρεμα palm - microsoft στο treo 700 δεν

σημαίνει απαραιτήτως ότι η palm πάει για κλείσιμο.

-Νομίζω ότι οι πιο πολλοί στο κόσμο έχουν palm

-Επίσης υπάρχει άφθονο τζαμπέ λογισμικό σε palm

Υπάρχει pocket pc που να έχει τα χαρακτηριστικά του palm TX

και να κοστίζει ΜΟΝΟ 25Ο ευρώ;;;

ΤΗΑΝΧ

Τροποποιήθηκε από dinaras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάξε μεταχειρισμένα στο eBay. Περσινά μοντέλα θα βρεις σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές.

Το ότι η Palm θα κλείσει ή θα εξαγοραστεί ή θα μειωθεί η δύναμή της ακόμα παραπάνω δεν το λέω εγώ, αλλά οποιαδήποτε ουδέτερη κοινότητα χρηστών/κατόχων φορητών συσκευών. Ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια με την άνοδο των smartphone ή των PDA με τηλεφωνική συσκευή.

Επίσης πλέον προγράμματα (και freeware) βρίσκεις ανετότατα για όλες τις πλατφόρμες, ακόμα και για Symbian. Για PocketPC σίγουρα πάντως. :)

Εε, το TX είναι ομολογουμένως ωραίο μηχανηματάκι. Να μη νομίζεις ότι δε μ'αρέσει, απλά θεωρώ την παρουσία της Palm στην Ελλάδα περιορισμένη σε βαθμό που θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ να ψάχνω το κατάλληλο μοντέλο.

Έχω χάσει 10άδες πολύτιμες ώρες ψάχνοντας, συγκρίνοντας κλπ.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι να αγοράσω;

Ας το πάρει κάποιος πάνω του!!

Βοήθεια παίδες.

ΤΗΑΝΧ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίεργο να λες το παραπάνω. Συνήθως οι ενδιαφερόμενοι για PocketPC είναι εν μέρει geeks οπότε οι ώρες ψάχνοντας-συγκρίνοντας είναι ευχαρίστηση. :P

Anyway,

εγώ θα έπαιρνα ένα παλιό καλό HP 1910. Αν και νομίζω με λίγες ψακτικές βρίσκεις και κάποιο μεταχειρισμένο 2410 ή Dell.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις τιμές που δίνεις δεν ξέρω τι γίνεται μόνο. Το Dell Axim X30 έχει EUR 281,00 (EUR 334,39 με το ΦΠΑ) από τη Dell με delivery στην Ελλάδα και επεξεργαστή 312 MHz και Wifi/BT. Η οθόνη είναι 320Χ240 δυστυχώς.

http://commerce.euro.dell.com/dellstore/co...m50&co=&b=55328

Στο πρώτο link που δίνεις κάνει 350 ευρώ το Palm T|X! Άλλο αν έχει 299 δολλάρια στη μακρινή Αμερική. Δεν είμαι γραμμένος στο Palm Store για να ξέρω πόσο χρεώνουν (αν χρεώνουν) το shipping στην Ελλάδα, αλλά μπορεί να έρθει πάνω από 400 ευρώ το μηχανάκι. Μην τσιγκουνευτείς πάντως να πάρεις τουλάχιστον πενάκια και προστατευτικό οθόνης (αν όχι και σκληρή θήκη) γιατί μετά θα ψάχνεσαι αφού χάσεις το πρώτο (είναι σίγουρο ότι θα το χάσεις, όπως όλοι μας)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΦΠΑ φίλε Σαράντο δεν με απασχολεί γιατί το παίρνω με εταιρικό

ΑΦΜ και δεν πληρώνω ΦΠΑ (δηλώνεται ως εξοπλισμός εταιρίας και

όχι ως ιδιωτική αγορά).

Μεταξύ του dell 30 και του palm TX τώρα.... έχουν την ίδια τιμή.

Aλλά το palm έχει καλύτερη ανάλυση, πιο καλό όνομα (brand)

ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να ψάχνω, απλά όταν συνειδητοποιώ ότι είναι εις

βάρος της Παθολογίας εεε τότε με πιάνουν τύψεις! (αυτό εννοούσα

με το "βαρέθηκα"). Πρέπει κάποτε να κάνω την αγορά.

Ένα μήνα το ψάχνω. Έχω χάσει παααρα πολλές ώρες!

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω μεταχειρισμένο πάντως. Σε τόσο

ευαίσθητα μηχανήματα πιστεύω ότι πάντα πρέπει να παίρνεις καινούριο

πράγμα και με μπόλικη εγγύηση.

Λοιπόν 3 τελευταίες ερωτήσεις

1. Καλύτερο pda για γιατρούς, εάν ο παράγων $ δεν παίζει ρόλο.

2. Καλύτερο pda με δυνατότητες, αλλά για ΦΟΙΤΗΤΗ (low $)

3. palm ή pocketpc ?

Πείτε μου συγκεκριμένα μοντέλα.

Έχω καταλήξει σε:

palm zire 31 (ναι ναι, πιστέψτε το!) -

είναι πάμφθηνο και με θύρα επέκτασης

http://www.mobiletechreview.com/palm_Zire_31.htm

palm TX

έχει ό,τι δυνατότητες θα χρειαστεί ο οποιοσδήποτε οποτεδήποτε

εις βάρος ενός λίγο αργού επεξεργαστή μόνο

http://www.palm.com/us/products/handhelds/tx/

http://www.mobiletechreview.com/Palm-TX.htm

qtec 9100

τα έχει όλα και .... ΔΕΝ συμφέρει είναι όμως υπέρτατο μωρό χεχε :-)

http://www.myphone.gr/devices/review-60.html

Τα Dell δεν τα εμπιστεύομαι ως μάρκα. Μου θυμίζουν κάτι acer

(μάρκα μ' έκαψες) στους φορητούς υπολογιστές. Εσύ Σαράντο

που έχεις dell μπορείς να πεις ότι είναι αξιόπιστα μηχανάκια;

Και όπως πάντα , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δεν έχω καταλάβει... ξέρεις ή δεν ξέρεις;

Εμ ρωτάς, δε έρχεσαι διαβασμένος στο μάθημά σου.

Εν τέλει πάρε ό,τι νομίζεις. Εγώ πάντως πιστεύω σ'αυτά τα πραγματάκια, ιδιαίτερα αν τα αντιμετωπίζεις ως επενδύσεις, δεν αξίζουν οι τσιγκουνιές. Προσωπικά παρήγγειλα το Qtek 9100 (613 Ευρώ με έξοδα αποστολής από SDD) γιατί ήθελα one device to rule them all. Μαζί με τα screen protectors και κάτι άλλα μπινελίκια που πήρα όλα μου βγήκαν κάπου 640.

Πολλά λεφτά ναι, αλλά σκέψου ότι παίρνω ένα μηχάνημα που θα κρατήσω κοντά 2 χρόνια (καλά έτσι λέω πάντα, βέβαια! :P) που:

-είναι PocketPC τελευταίας γενιάς με WM5

-τηλεφωνεί

-μπαίνει στο Internet με EDGE

reg28.JPG

Ντάξει, αν μου έκανε κι έναν μέτριο στη χόβολη με 2 φουσκάλες το πρωί θα ήμουν υπερευχαριστήμενος. :)

Τα Dell δεν τα εμπιστεύομαι ως μάρκα. Μου θυμίζουν κάτι acer

(μάρκα μ' έκαψες) στους φορητούς υπολογιστές.

Μεγαλύτερη ανακρίβεια ever. Την Dell δεν την γνωρίζουμε απλά επειδή δεν έχει σοβαρή παρουσία στην Ελλάδα, αλλιώς έξω είναι πολύ αξιόπιστη και με εκπληκτικό service.

Σκέψου απλά βγάζει το κορυφαίο PDA αυτόν τον καιρό, x51V. Ένα μηχάνημα ποιοτικότατο και ικανότατο.

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θέλω κινητό τηλέφωνο (είμαι ίσως από τα λίγα άτομα στην Ελλάδα

που ΔΕΝ έχουν κινητό τηέφωνο!!). Το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με

την μικρή ανάλυση του qtec 9100, την αδέξια κατασκευή του (πληκτρολόγιο),

και την υψηλή τιμή, ΣΙΓΟΥΡΑ με απομακρύνει από αυτό το μοντέλο.

Παιδιά, βρήκα μια πολύ καλή σελίδα για συγκρίσεις:

http://www.davespda.com/resources/compare/index.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως για μένα που δεν πληρώνω ΦΠΑ, η τελική τιμή του dell axim x51v

από την expansys.com.gr είναι ~400 ευρώ

Ενώ κατευθείαν από την ιστοσείδα της dell είναι ~530 ευρώ !!!

http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=126195

http://commerce.euro.dell.com/dellstore/co...m51&co=&b=64069

Κάτι δεν παέι καλά εδώ.... ?????

thanx

Τροποποιήθηκε από dinaras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμ. Χωρίς περιορισμό στον οικονομικό παράγοντα θα πρωτοτυπήσω και θα σου προτείνω να μην πάρεις PDA, αλλά Tablet PC! 10,4" οθόνη, κανονικά Windows και προφανώς τα πάντα μέσα χωρίς περιορισμούς. Δεν είναι τόσο μεγάλο όσο φαίνεται - είναι το ίδιο με το να κουβαλάς ένα φάκελο συνεδρίου για σημειώσεις συνέχεια.

Από κει και πέρα, το Dell είναι σκυλί αξιοπιστίας. Η εταιρεία είναι όχι απλώς μεγάλο, αλλά ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ όνομα, και στα Pocket PC και στα Laptop και στα Desktop. Απλά έχει τους κολλημένους εγκεφάλους του marketing μέσω νετ, οπότε σε αγορές όπως η Ελλάδα, που κάνει 15 μέρες να σου έρθει το μηχανάκι (και τα πενάκια άμα τα χάσεις!!!), δε θα γνωρίσει ποτέ ιδιαίτερη επιτυχία. Ακόμα θυμάμαι τη μέρα που πήρα την αντιπροσωπεία τηλέφωνο για να πάρω πενάκια και άκουσα το κορυφαίο "και βέβαια δεν έχουμε εδώ για να περάσετε να τα πάρετε, θα έρθουν από Ιρλανδία, σε 15 μέρες θα τα έχετε".

Το best buy PDA αυτή τη στιγμή για γιατρούς πιστεύω είναι αυτό που έχω, το X30/624MHz/WiFi+Bt. Το καλύτερο είναι μάλλον το Pocket LOOX, που έχει και USB Host. Αν θες να πάρεις κάτι σε Palm OS πάντως, πάρε το LifeDrive: Με 4 GB δίσκο, φορτώνεις όσα βιβλία θες μέσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω το palm lifedrive.

Θέλω να πληρώνω για ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ χαρακτηριστικά που ΔΕΝ αλλάζουν.

Το να πληρώσω "νταβατζίδικα" 4gb

(τα οποία δεν ξέρω κι αν θα τα χρησιμοποιώ) είναι ανοησία.

Στο κάτω κάτω παίρνω μια κάρτα την βάζω σε ένα οποιοδήποτε pda

και αυτομάτως έχω άπλετο αποθηκευτικό χώρο.

Απορρίπτεται το palm lifedrive ΣΙΓΟΥΡΑ.

Εάν διαλέξω κάτι σε palm θα είναι ή το zire 31 (παμφθήνο ΚΑΙ με

υποδοχή κάρτας επέκτασης!) Μιλάμε ΜΟΝΟ 100 ευρώ.

ή

το palm ΤΧ.

Η επιλογή του tablet pc νομίζω ότι δεν θα είναι πρακτική.

Θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω μες στην κλινική;

Μάλλον όχι.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.