Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Λοιπον,το HTC Shift το κοιταζα,το ξανακοιταζα και προσπαθουσα να καταλαβω πως γινεται να παιρνεις τηλεφωνο με ενα σπορτεξ στο αυτι σου :lol: !!

Τελικα οντως ειναι σα κανονικο πι σι,οπως και το HTC Αthena,τεινουν πια προς τα UMPC/HPCs.

Τετοιες συσκευες ειναι μεγαλες,βαριες και πανακριβες.Απευθυνονται σε businessmen πιστευω.Aλλα αν σας αρεσουν,οριστε κι αλλες λυσεις :D :

Samsung Q1 Ultra :

samsungq1gf2.jpgsamsungq12df7.jpg

Sony Micro PC Vaio VGN-UX1XN:

sonyux1xg8.jpgsonyux12qz9.jpg

Τροποποιήθηκε από Αρειανός
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μονο που θα τρεχει Windows Vista Business και μαλιστα το aero...I'm hedonized...Εννοειται αρειανε οτι δεν ειναι το ''βασικο'' σου κινητο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για οποιον παντως ψαχνει για συσκευη all-in-one,να σημειωσουμε τις εξαιρετικες προτασεις της ΕΤΕΝ,με πολυ καλη υποστηριξη απο ελληνικη αλυσιδα καταστηματων και το κορυφαιο gps στο ειδος τους.

Τωρα και με VGA οθονες και wm6 :

ETEN GLOFIISH X500+ : etenx500wb8.jpg

ETEN GLOFIISH X800 : etenx800yi1.jpg

Και η επιστροφη της Τοσιμπα,με το νεο G900,επισης με VGA και wm6 :

toshibag900gt3.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους.

Εκανα την έρευνα μου και επανέρχομαι. Ελπιζω και παλι να με βοηθήσετε :rolleyes:

Μαλλον είμαι μεταξυ των

HP ipaq hx2790 (509e plaisio)

HP rx5940 (509e spshop.gr)

Palm tx (280e περίπου)

Οι τιμές είναι ενδεικτικές (αλήθεια από πού θα τα αγοράζατε?).

Τι γνωμη έχετε για τα πρώτα δυο? Ποιο θα επιλέγατε?

Το τρίτο το έχει καποιος? Πως είναι? Διαβασα διάφορα αλλα ακρη δεν εβγαλα. Η μπαταρία του? Ισχύει ότι πολλες ιατρικές εφαρμογές είναι για Palm os και μόνο?

Ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους.

Εκανα την έρευνα μου και επανέρχομαι. Ελπιζω και παλι να με βοηθήσετε :rolleyes:

Μαλλον είμαι μεταξυ των

HP ipaq hx2790 (509e plaisio)

HP rx5940 (509e spshop.gr)

Palm tx (280e περίπου)

Οι τιμές είναι ενδεικτικές (αλήθεια από πού θα τα αγοράζατε?).

Τι γνωμη έχετε για τα πρώτα δυο? Ποιο θα επιλέγατε?

Το τρίτο το έχει καποιος? Πως είναι? Διαβασα διάφορα αλλα ακρη δεν εβγαλα. Η μπαταρία του? Ισχύει ότι πολλες ιατρικές εφαρμογές είναι για Palm os και μόνο?

Ευχαριστώ πολυ...

Στο skroutz.gr θα βρεις ποια καταστήματα έχουν φτηνότερα τις συσκευές που λες (κάπου 70€ λιγότερο από τις τιμές που δίνεις).

Το rx5940 είναι PNA (personal navigation assistant) και είναι μάλλον από τα καλύτερα στο είδος του. Δεν ξέρω ως Pocket PC τι κάνει. Το Τ|Χ έχει πολλούς ικανοποιημένους χρήστες αλλά δε θα στρεφόμουν σε Palm αυτήν την περίοδο. Η εταιρεία περνά μάλλον δύσκολες ώρες όσον αφορά στο τι θα κάνει με το λειτουργικό της σύστημα.

Όχι, όλες οι ιατρικές εφαρμογές που ξέρω υπάρχουν και για Pocket PC. Το UpToDate μέχρι πρόσφατα υπήρχε μόνο για Pocket PC, τώρα βγήκε και για Palm με κάποια καθυστέρηση (v.15.1 και εξής).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεταξυ των δυο πρωτων θα επελεγα το 5940.Δεν ειναι ΡΝΑ,αλλα κανονικο PDA-GPS.Kαι ειναι μονοδρομος για οποιον θελει τετοια συσκευη.Εχει επεξεργαστη σαμσουνγκ 400αρη,Wifi,bluetooth,2 Gb μνημη (αλλα 64MB RAM).Tα παει πολυ καλα και ως PDA και ως GPS.Αν ομως δε σε ενδιαφερει το GPS,το 2490 ειναι ακομη καλυτερο.Γιατι ειναι καθαρα επαγγελματικο PDA.Mε 624αρη επεξεργαστη Ιντελ και αναγνωριση δακτυλικου αποτυπωματος ειναι απο τα πιο αξιολογα PPC.Ισως λιγο outdated ομως.Ειναι προπερσινη συσκευη,με bluetooth 1.2 και WiFi b.Και βεβαια εχει και αυτο RAM 64 MB και οθονη 320χ240.Πιστευω σε αυτα τα χρηματα και επιπεδο καλη θα ηταν μια οθονη 640χ480,που δεν εχουν και πολλες συσκευες ομως.Ισως το Fuzitsu-Siemens N560 ,αν θυμαμαι καλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

,το 2490 ειναι ακομη καλυτερο.Γιατι ειναι καθαρα επαγγελματικο PDA.Mε 624αρη επεξεργαστη Ιντελ και αναγνωριση δακτυλικου αποτυπωματος ειναι απο τα πιο αξιολογα PPC.Ισως λιγο outdated ομως.Ειναι προπερσινη συσκευη,

Το 2790 εχω την αισθηση οτι είναι φετινό..

Βασικα δεν χρειαζομαι gps αμεσα (στο στρατο..) αλλα αυτα που διαβασα για παλια pda που λειτουργουν ως ξυπνητήρια με κάνουν να το ξανασκέφτομαι.Επισης ακουω συνέχεια οτι τα ιατρικα προγράμματα δεν ειναι και τόσο απαιτητικα ωστε να χρειάζονται την αιχμη της τεχνολογιας. Τελος, γενικα δεν είμαι τύπος που του αρέσει να κυνηγαει τη τελευταια τεχνολογια.Ενα και να κανω τη δουλεια μου για χρονια αν γίνεται..

Σας κούρασα αλλα η βοήθεια σας μου είναι πολυτιμη. Λεω να παω να τα ξαναδω απο κοντα μηπως και καποιο μου μιλησει αυτη τη φορα.

ΥΓ : Αρειανε (αντε να δουμε πως θα παει και φετος το μπασκετ) ποια η γνωμη σου για το palm tx?

Τροποποιήθηκε από marvin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα,του 2005 ειναι το 2790,κοιτα και το ριβιου του cnet ποτε ειναι (20/12/2005):

http://reviews.cnet.co.uk/handhelds/0,3903...39194841,00.htm

Καινουρια ειναι η σειρα rx4000 media companion και rx5000 travel companion...Τωρα τι καινουρια ειναι αυτα με windows mobile 5 αντι 6,δεν ξερω...Χωρια που η ΗΡ ειπε επισημα πως δε θα τα αναβαθμισει σε 6!

Αν λοιπον εισαι απο αυτους που δεν κυνηγανε την τελευταια τεχνολογια και θα βολευτεις με μια συσκευη που θα καλυπτει τις βασικες ιατρικες εφαρμογες,τοτε καλο ειναι να πας για κατι απλο και φθηνο.Δε χρειαζεσαι συνεπως κατι τοσο εξεζητημενο οσο ενα rx5940,ουτε κατι τοσο επαγγελματικο οσο το 2790.Θα σου προτεινα το hp hx2490,που ειναι πιο φθηνο κατα 100 ευρω απο το 2790,με μονη διαφορα τον επεξεργαστη που τρεχει στα 520mhz,αντι στα 624.Α και δεν εχει την αναγνωριση αποτυπωματων.Ειναι πολυ πληρης συσκευη,ανω του μεσου ορου για οποιαδηποτε χρηση.Ακομη μπορεις να πας στο 2190,αλλα εκει πια ο επεξεργαστης ειναι καπως αδυναμος,η μπαταρια επισης και δεν εχει WiFi.Ισως και το hp rx1950,αλλα δεν εχει μπλουτουθ και μονο 32 ΜΒ RAM.Ωστοσο εχω την αποψη πως με τα 250 ευρω που κανουν οι 2 τελευταιες συσκευες,δε θα σε αφησουν γενικα παραπονεμενο.

Γενικα για τα Παλμ δεν εχω μελετησει ιδιαιτερα,γιατι δε με ενδιαφερει προς το παρον κατι περα απο Windows Mobile...Αυτο δε σημαινει πως ειναι ασχημα γκατζετακια,αντιθετως.Εχουν πολυ οικονομικες τιμες,συχνα μεγαλυτερες οθονες καλυτερης αναλυσης και δεν τους λειπουν πολλα απο εξοπλισμο.Απλα εχουν ενα λειτουργικο αρκετα παλιο και καταχακεμενο,που ομως κανει σχεδον τα παντα.Το προβλημα με αυτα στην Ελλαδα ειναι η υποστηριξη κατα τη γνωμη μου.Δεν ξερω να σου πω τι τρεχει με ελληνικο πληκτρολογιο κτλ,αλλα αν σου παθει κατι το βλεπω να κοβει βολτες στο εξωτερικο για αρκετο καιρο.Βεβαια ελαχιστα PDA εχουν καλη υποστηριξη στην Ελλαδα,αλλα συνετο θα ηταν να το παρεις απο καμια μεγαλη αλυσιδα καταστηματων,που αναλαμβανουν αυτοι να το στειλουν για επισκευη.Νομιζω ειδα ενα Palm Tungsten E2 στο fnac γυρω στα 240 ευρω...Αν το αγοραζα απο εκει θα το επαιρνα παντως...

YΓ.Θυμαμαι καποια συναδελφος εγραψε καποια στιγμη εδω πως το πηρε το palm TX,νομιζω η melina:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...4701&st=220

Θα ξερει σιγουρα να σου πει.Παντως δηλωνε ικανοποιημενη πριν 5 μηνες.

Τροποποιήθηκε από Αρειανός
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος (αν θυμάται) ένα σάιτ που είχε βάλει ο Σαράντος(αν δεν κάνω λάθος) με κάτι PDAs με 100ευρώ περίπου;

Δεν το βρίσκω :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Νεα ROM για το HTC P3600 ελληνικη WM6 με πολλα καλουδια (unofficial)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=307925

επισης φοβερη ειναι η WM6 A03 RTM του football για Dell Axim x51v!! (english ver unofficial)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=331803

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I got it from a reliable source that (since I’ve been a very good girl this year), Santa(=Dad) plans to put a palmtop gismo in my stocking!

Needles to say, I am ecstatic!..but...

Being somewhat technologically challenged I have no idea what would be a good buy!

I’ve read the previous posts and its all gibberish to me, plus technology moves fast these days.

I spose all I’d need is being able to read some psych e-books and web browsing-email...maybe mp3.I already have a perfectly good satnav.

Wouldn’t a palmtop-phone fry my brain even more than a regular mobile phone? (don’t laugh, I take the roasting of my brain very seriously)

Money is not an object .Not interested in greek shop deals (pointless, not gonna buy in Greece)

Could anyone shed some light into this for me?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το SAR διαφέρει ανάλογα με το κινητό-palmtop: πχ το δικό μου (QTEK S200) έχει από τα χαμηλότερα της αγοράς. Αν σε ενδιαφέρει τόσο, μπορείς να το ψάξεις για κάθε συσκευή χωριστά.

Δες το imate 6150.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το θες για διαβασμα,ιντερνετ κτλ. καλυτερα να πας σε ξεχωριστη συσκευη(οχι τηλεφωνο), με μεγαλη οθονη σε μεγεθος και αναλυση.Τα αντιστοιχα τηλεφωνα ειναι μεγαλα για να τα κουβαλας,με μικρες απεικονισεις.

Προτεινω αυτο :

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF...84-3544496.html

http://www.brighthand.com/default.asp?newsID=13511

Δες και το ipaq 210

Ειναι ακομη καλυτερο,απλα βγαινει το 2008...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

παιδια τελικα καταφερε κανενας να διαβασει το εθνικο συνταγολογιο σε pdb μορφη μεσω isilo( σε palm! οχι desktop pc )και να βλεπει ελληνικους χαρακτηρες αντι για αλαμπουρνεζικα?

εχω διαβασει σε αλλα οτι για να το πετυχεις αυτο πρεπει να βαλεις encoding=windows-1253 και να κανεις disable table layout,small fonts + bold... αλλα @@

στο desktop pc τα εχω καταφερει με το παραπανω κολπο αλλα μου ειναι αχρηστο εκει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Εχετε χρησιμοποιησει προγραμματα για remote controlling του desktop σας απο το pocket pc σας; Μοιραστειτε τις εμπειριες σας μαζι μου... :rolleyes: Υπαρχουν πολλα προγραμματα στο inet αλλα δε ξερω ποιο ειναι το πιο ευχρηστο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο-pda-pocket pc για να περάσω ιατρικά βιβλία και προγράμματα και δεν ξέρω ποιο να πάρω :(

Με κάποια λογική τιμή φυσικά.

ποια η διαφορά pda και pocket pc ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποια η διαφορά pda και pocket pc ;

εδώ και ελληνικά εδώ

Τροποποιήθηκε από SleepWalker
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Λοιπον,

Θελω να αγορασω mini-laptop...Δωστε καμμια συμβουλη; Asus eee pc? Dell mini inspiron? Acer?

Ευπροσδεκτη καθε συμβουλη, εμπειρια, κριτικη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εψαχνα καποια στιγμη να παρω,αλλα δεν πηρα τελικα.

Κατα τη γνωμη μου,το καλυτερο ειναι το samsung nc10:

http://www.laptopmag.com/review/laptops/samsung-nc10.aspx

http://www.trustedreviews.com/notebooks/re...-2in-Netbook/p1

Eιναι το πιο ισορροπημενο,με την καλυτερη μπαταρια.Η αληθεια ειναι οτι τα netbooks εχουν τα ιδια πανω κατω χαρακτηριστικα σε επεξεργαστη,RAM κτλ.Συνεπως τη διαφορα θα κανει η διαρκεια μπαταριας,το μεγεθος του σκληρου και το ειδος του (SSD ή απλος),η τιμη,η μαρκα (αξιοπιστια,εγγυηση).Πιστευω οτι οι δισκοι ssd ειναι ακομη ακριβοι και μικροι σε χωρητικοτητα,καλυτερα συμβατικος σκληρος στα 160 γιγα να κανεις τη δουλεια σου.Επισης οσο ελκυστικο και αν ειναι το linux σα λειτουργικο επιλογης,νομιζω τα xp ειναι μια χαρα.

Εναλλακτικη επιλογη λιγο φθηνοτερη,με καλυτερη εγγυηση το asus eee pc 1000H.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.