Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

Έχω και εγώ σχεδόν καταλήξει. Είμαι μεταξύ του Mio P550 και Palm TX. Τα βρίσκω σε τιμές 299 και 284 ευρώ αντίστοιχα.

Λόγω του ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από υπολογιστές χειρός, δεν έχω την δυνατότητα ουσιαστικής αξιολόγησης και εκτίμησης WindowsME και PalmOs.

Κάποιος που είδε από κοντά και τις δυο "πλατφόρμες" μπορεί να συμβουλέψει για την επιλογή;

Υποθέτω, όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα, έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός. Προσωπικά (προς το παρόν τουλάχιστον, δεν ξέρω μετά την ενασχόληση τι άλλο θα μου έρθει) το θέλω για τις εξής λειτουργίες: ανάγνωση ηλεκτρονικών βιβλίων (προφανώς κατά κύριο λόγο ιατρικών), εγκατάσταση άλλων ιατρικών προγραμμάτων (βλέπε λεξικό, ιατρικός υπολογιστής, καταστάσεις ασθενών κτλ κτλ) αποθήκευση σημειώσεων, πιθανόν φωτογραφιών ή/και διάφορων εργαστηριακών και ακολουθούν οι υπόλοιπες όχι τόσο σημαντικές αλλά καλοδεχούμενες δυνατότητες όπως μουσική, πλοήγηση, χάρτες, παιχνίδια, μεταφορά δεδομένων κτλ.

Κάθε υπόδειξη άλλης συσκευής κοντά στα παραπάνω χρηματικά ποσά είναι ευπρόσδεκτη. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έχω και εγώ σχεδόν καταλήξει. Είμαι μεταξύ του Mio P550 και Palm TX. Τα βρίσκω σε τιμές 299 και 284 ευρώ αντίστοιχα.

Λόγω του ότι δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από υπολογιστές χειρός, δεν έχω την δυνατότητα ουσιαστικής αξιολόγησης και εκτίμησης WindowsME και PalmOs.

Κάποιος που είδε από κοντά και τις δυο "πλατφόρμες" μπορεί να συμβουλέψει για την επιλογή;

Υποθέτω, όπως συμβαίνει σχεδόν πάντα, έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός. Προσωπικά (προς το παρόν τουλάχιστον, δεν ξέρω μετά την ενασχόληση τι άλλο θα μου έρθει) το θέλω για τις εξής λειτουργίες: ανάγνωση ηλεκτρονικών βιβλίων (προφανώς κατά κύριο λόγο ιατρικών), εγκατάσταση άλλων ιατρικών προγραμμάτων (βλέπε λεξικό, ιατρικός υπολογιστής, καταστάσεις ασθενών κτλ κτλ) αποθήκευση σημειώσεων, πιθανόν φωτογραφιών ή/και διάφορων εργαστηριακών και ακολουθούν οι υπόλοιπες όχι τόσο σημαντικές αλλά καλοδεχούμενες δυνατότητες όπως μουσική, πλοήγηση, χάρτες, παιχνίδια, μεταφορά δεδομένων κτλ.

Κάθε υπόδειξη άλλης συσκευής κοντά στα παραπάνω χρηματικά ποσά είναι ευπρόσδεκτη. :D

προτεινω ανεπιφυλακτα παλ :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πάρεις τελικά Palm, σκέψου το Treo 680... 100 ευρώ ακριβότερο από το T|X και είναι και κινητό.

Προτείνω πάντως αν το Mio είναι στα ίδια λεφτά, να προτιμήσεις τη λύση με το GPS. Αν το βαρεθείς στην τελική, το πετάς στο αυτοκίνητο - πάντα θα χρειάζεται.

All-in-one λύσεις. Πάντα βολεύουν καλύτερα.

Και εξηγούμαι:

Εγώ έχω ένα Dell Axim X30, φοβερό μηχάνημα, Wireless/Bluetooth, 624MHz επεξεργαστή, με 2gb SD μέσα, που εξυπηρετεί το ρόλο του ξυπνητηριού των 400 ευρώ από τότε που πήρα το Qtek S200. Έχω ακόμα ένα Tungsten C, φοβερό μηχάνημα, με Wireless, πληκτρολόγιο, 320Χ320 οθόνη κλπ, 600 ευρώ έκανε όταν βγήκε (100 το πήρα εγώ από το στοκατζίδικο του Πλαισίου), που το χρησιμοποιώ που και που για surfing από το θρόνο (η μπαταρία σ' αυτά τα Palm είναι το κάτι άλλο, δεν το συζητώ) και για φορητή βιβλιογραφία (Endnote, μόνο με Palm συνεργάζεται).

Τι να τα κάνεις; Έχεις το Qtek, με την καμερούλα του, τα SMS του, το κινητό του, Bluetooth/Wireless, μπαταρία κτήνος (και φορτίζει και με usb - ένα καλώδιο θες όπου και να'σαι και σώθηκες), δε θες τίποτε άλλο. Ένας φίλος είχε το X50V και από τότε που πήρε το P3300 δεν το έχει ανοίξει. Να μη συζητήσω για τη χρήση που έκανε ο συνadministratorας στο δικό του X50V... η ζελατίνα του λείπει για να το πουλήσει για καινούργιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το treo 680 μάλλον θα το απορρίψω. Χάλια εμφανισιακά, μικρή συγκριτικά οθόνη όπως και επεξεργαστής.

Οι all-in-one συσκευές είναι όντως καλές αλλά δυστυχώς, προς το παρόν, πανάκριβες.

Σαν "entry level" συσκευή δεν σκοπεύω να δώσω τόσα χρήματα.

Και αυτό, επειδή όσο κι αν το "ψάξεις", ρωτήσεις, συμβουλευτείς, δεν πρόκειται να είσαι απόλυτα σίγουρος για το σωστό της επιλογής.

Οι απόψεις διίστανται. Ο καθένας κρίνει με διαφορετικά κριτήρια. Ίσως υποστηρίζει τη δική του επιλογή και επιχειρηματολογεί δίνοντας έμφαση στα θετικά σημεία που διέκρινε. Μάλλον είναι φυσιολογικό και πιθανόν να κάνω το ίδιο.

Οπότε, καταλήγουμε στο.....εάν δεν πάθεις, δεν θα μάθεις. Πολύ το ψειρίζω. Mio P550 για αρχή και στην πορεία βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Palmtop η Pocketpc;

με ενδιαφερει η άποψη οποιου τα εχει δοκιμάσει Ο ΙΔΙΟΣ και τα 2 (40o;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόψεις για PDA+GPS? Είμαι λίγο πριν χτυπήσω το Mio P550, αντιρρήσεις κανείς;

Τελικά το χτύπησες; εντυπώσεις; να το κάνουμε και εμείς το βήμα;

Απόλυτα ευχαριστημένος, με εξαίρεση την μπαταρία που πέφτει ακόμα κι αν το έχεις κλειστό. Είναι κάποιο πρόβλημα που είχαν κάποιες παρτίδες και υπάρχει ειδικό patch από το site της εταιρείας, αλλά δεν μου έλυσε τελείως το πρόβλημα. Κατά τα άλλα όμως είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και το προτείνω ανεπιφύλακτα ως την πρώτη συσκευή κάποιου που δεν έχει πρηγούμενη εμπειρία (και που πιθανώς θέλει να κάνει συντηρητική χρήση- η μπαταρία είναι ένα πρόβλημα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόλυτα ευχαριστημένος, με εξαίρεση την μπαταρία που πέφτει ακόμα κι αν το έχεις κλειστό. Είναι κάποιο πρόβλημα που είχαν κάποιες παρτίδες και υπάρχει ειδικό patch από το site της εταιρείας, αλλά δεν μου έλυσε τελείως το πρόβλημα. Κατά τα άλλα όμως είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και το προτείνω ανεπιφύλακτα ως την πρώτη συσκευή κάποιου που δεν έχει πρηγούμενη εμπειρία (και που πιθανώς θέλει να κάνει συντηρητική χρήση- η μπαταρία είναι ένα πρόβλημα).

2 ερωτησεις

-Από το GPS είσαι ευχαριστημένος;

- όταν λες για την μπαταρία ότι ψοφάει γρήγορα τι εννοείς; καθε ποτε θελει φορτιση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Pocket PC. 1 λόγος: το ψευτοMultitasking που έχει.

και με τα pdbs? η εκδοση του isilo για pocketpc ειναι ευχρηστη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απόλυτα ευχαριστημένος, με εξαίρεση την μπαταρία που πέφτει ακόμα κι αν το έχεις κλειστό. Είναι κάποιο πρόβλημα που είχαν κάποιες παρτίδες και υπάρχει ειδικό patch από το site της εταιρείας, αλλά δεν μου έλυσε τελείως το πρόβλημα. Κατά τα άλλα όμως είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και το προτείνω ανεπιφύλακτα ως την πρώτη συσκευή κάποιου που δεν έχει πρηγούμενη εμπειρία (και που πιθανώς θέλει να κάνει συντηρητική χρήση- η μπαταρία είναι ένα πρόβλημα).

2 ερωτησεις

-Από το GPS είσαι ευχαριστημένος;

- όταν λες για την μπαταρία ότι ψοφάει γρήγορα τι εννοείς; καθε ποτε θελει φορτιση;

To GPS (και να ναι καλά κι ο Σαράντος ;)) με οδήγησε με καταπληκτική ακρίβεια και άνεση από τις Βρυξέλλες ως το Μάντσεστερ και να οδηγώ σαν ντόπιος στην πατρίδα των James και του Morrissey. Για την ακρίβεια, το Destinator έχει αποδειχθεί πιο ακριβές για τα προάστεια του Μάντσεστερ παρά για το Νέο Κόσμο :)

Όσο για το GPS αυτό καθεαυτό, έχει πολύ καλή κεραία, πολύ γρήγορο συγχρονισμό, έως 20 δορυφόρους (σε 2-3 λεπτά πιάνει 9-10) και ταχύτατο recalculation. Για την ακρίβεια το Mio το χρησιμοποιώ 80% ως GPS και μόνο 20% για ιατρικά καλούδια.

Η μπαταρία, πέρα από το πρόβλημα να πέφτει πολυ΄γρήγορα στο stand by, έχει αρκετά καλή διάρκεια. Όταν το δουλεύω GPS το έχω όμως αυστηρά στο ρεύμα, γιατί το GPS είναι γνωστή μπαταριοσκοτώστρα. Αν δεν δουλεύει GPS βγάζει 2-3 μέρες με μέτρια χρήση, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπ΄ρχουν καλύτερες (και ακριβότερες) συσκευές εκεί έξω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω 2 ερωτήσεις.

1. Ενώ έκανα install το CD για το Windows mobile, προσπάθησα να μεταφέρω κάποιες Playlists από το Media player κι ενώ στο medial player δείχνει ότι έχει τελειώσει το synchronized session, δεν μπορώ να βρω την λίστα. Επίσης το synch κολλάει. Any idea?

2. Πώς μπορώ να βρω μια θήκη για να προστατεύεται η οθόνη γιατί δεν μπορώ να την βλέπω με δαχτυλιές ή make up ή απλά να είναι κάτι άλλο εκτός από εκθαμβωτικά λαμπερή και αστραφτερή :P .

My baby

post-412-1177785765.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Brando workshop βγαζει πολυ καλες θηκες για ολες σχεδον τις συσκευες και screen protectors,τα οποια ειναι πολυ ανθεκτικα και πλενονται κιολας.Πιστευω θα βγαινουν και για το δικο σου(επι τη ευκαιρια,δεν αναγνωριζω τη συσκευη...ποια ειναι???)

Εγω θελω αυτο: s710di3.jpg

Tρεχει και τα καινουρια wm6.Aλλα μου λειπουν τα 440 ευρω που κανει 43is2.gif...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Brando workshop βγαζει πολυ καλες θηκες για ολες σχεδον τις συσκευες και screen protectors,τα οποια ειναι πολυ ανθεκτικα και πλενονται κιολας.Πιστευω θα βγαινουν και για το δικο σου(επι τη ευκαιρια,δεν αναγνωριζω τη συσκευη...ποια ειναι???)

Εγω θελω αυτο: s710di3.jpg

Tρεχει και τα καινουρια wm6.Aλλα μου λειπουν τα 440 ευρω που κανει 43is2.gif...

HTC s710

H Brando workshop βγαζει πολυ καλες θηκες για ολες σχεδον τις συσκευες και screen protectors,τα οποια ειναι πολυ ανθεκτικα και πλενονται κιολας.Πιστευω θα βγαινουν και για το δικο σου(επι τη ευκαιρια,δεν αναγνωριζω τη συσκευη...ποια ειναι???)

Εγω θελω αυτο: s710di3.jpg

Tρεχει και τα καινουρια wm6.Aλλα μου λειπουν τα 440 ευρω που κανει 43is2.gif...

HTC s710

check out this one:http://www.htc.com/product/03-product_x7501.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι βρε TrippinOn,αυτο ειναι ολοκληρο κητος :lol: !!

Χωρια που υποψιαζομαι θα κανει παραπανω απο τα 450 ευρωπουλα του S710 :P !!

ΥΓ.Εχει κανεις το QTEK 8310?Νομιζω αποσυρεται σταδιακα και μπορειτε να το βρειτε κοντα στα 300 ευρω στη Στουρναρη.Απο κολληματα και joystick πως παει αραγε?

Τροποποιήθηκε από Αρειανός
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι βρε TrippinOn,αυτο ειναι ολοκληρο κητος :lol: !!

Δε με χαλαει καθολου...Κοιταξε τα specs του...1099 γιουρος στο πλαισιο...1049 στο expansys...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Brando workshop βγαζει πολυ καλες θηκες για ολες σχεδον τις συσκευες και screen protectors,τα οποια ειναι πολυ ανθεκτικα και πλενονται κιολας.Πιστευω θα βγαινουν και για το δικο σου(επι τη ευκαιρια,δεν αναγνωριζω τη συσκευη...ποια ειναι???)

Εγω θελω αυτο: s710di3.jpg

Tρεχει και τα καινουρια wm6.Aλλα μου λειπουν τα 440 ευρω που κανει 43is2.gif...

Βρήκα κατι θήκες σιλικόνης για το ίδιο το κινητό, απλά η οθόνη δεν προστατεύεται παρά μόνο αν βάλω αυτές τις αντιαισθητικές ζελατίνες. Τέλος πάντων...θα δω.

Το δικό μου είναι Cingular 8125. Αυτό που μου δείχνεις δεν μου αρέσει γιατί 1. Ενώ έχει πληκτρολόγιο δεν το έχουν κάνει να έχει και τα ψηφία επάνω, με αποτέλεσμα να χάνεις χώρο από την οθόνη 2. Αν η οθόνη δεν γυρίζει όταν ανοίγεις το πληκτρολόγιο πώς θα μπορείς να γράψεις πχ σε ppt ή σε word αν θες να δουλέψεις το 'pocket pc'. Θα στραβολαιμιάσεις; :) Μην τα δώσεις τα 440 :)

Αυτό που δείχνει ο TrippinOn φαίνεται αστέρι. Θέλω ένα portable screen σε μέγεθος οθόνης portable dvd να ενώνεται με το Pocket pc και να βλέπω ταινιούλες τις ατελείωτες ώρες πτήσης που κάνω κάθε μήνα...μπορώ;;;; :P (κατά τα άλλα με καλύπτει πλήρως το baby μου, σαν mp3 player, σαν κινητό, σαν pocket pc κλπ).

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη ειναι slide το πληκτρολογιο,χλωμο να υπαρχει θηκη να βαλεις ολο το κινητο.Συνεπως δυσκολα θα αποφυγεις τη ζελατινα...Παντως ειναι πολυ λεπτες και ανθεκτικες εχω ακουσει,αν και καποιοι λενε πως μακροπροθεσμα βλαπτουνε,γιατι μαγνητιζουν την οθονη και τη φθειρουν.Αλλα δεν ξερω αν ισχυει αυτο.Ενας τυπος σε ενα φορουμ εκανε το εξης:πηρε απο αυτες τις διαφανειες τις πολυ πολυ λεπτες που βαζουν στα φωτοτυπικα,την εκοψε στις διαστασεις της οθονης και την εφαρμοσε.Θεωρητικα δεν πειραζει την οθονη,αλλα για ολιγον καγκουρια μου ακουγεται :P ...

Τη συσκευη σου δεν την ειχα ξανακουσει :D !!Και στο γουγλη που την εψαξα,κατι κινεζικα βγαζει :lol: .Μαλλον πρεπει να ειναι εκδοση για την αμερικανικη αγορα.

Αναφορικα με το HTC S710,προκειται για smartphone,οχι για PDA phone.Αρα εχει οθονη απλη 2.4" και οχι αφης 2.8",για οσους θελουν κατι πιο διακριτικο,μαζεμενο σε διαστασεις,φθηνοτερο και που να μοιαζει πιο πολυ με τηλεφωνο.Παντως νομιζω η οθονη γυριζει σε landscape απο portrait οταν ανοιξεις το πληκτρολογιο,απλα στη φωτο μονο φαινεται ετσι.

Για τις ταινιες που λες θες να βλεπεις,υπαρχουν τα ΡΜΡs(Portable Media Players)!!

Nα μερικα:

archos604xu4.jpg

Archos 604(4,3" οθονη,30GB μνημη,pdf viewer)

cowona3wh6.jpg

Cowon a3 (4" οθονη,30GB μνημη,διαβαζει επισης εγγραφα office & pdf)

cowonq5uy5.jpgcowonq501ly6.jpg

Cowon Q5 (5" οθονη,Bluetooth,WiFi,HSDPA,40GB-60GB,Windows CE Internet Explorer,800 x 480

resolution)

YΓ.Σχετικα με το sync,εχω διαβασει πολλα παραπονα χρηστων στο διαδικτυο για το sync των WM.Πολλες φορες εχει σχεση με την εκδοση που χρησιμοποιουν.Aρκετα προβληματα εχει το sync 4.5 . Λενε με χρηση του 4.1 εχουν τα λιγοτερα bugs.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρειανε λεγε και τιμες αν ξερεις.

τα θελω ΟΛΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Γεια σας,

Καποιος που να εχει εικονα για τις συσκευες που ειναι στην αγορα τώρα?

Ποια πιστευετε είναι η καλύτερη (ανεξαρτητα με κοστος)?

Ποια θα προτείνατε?

Θα προτιμούσα να αποφυγω τις all in one.

Αλήθεια ποιος είναι ο βασικός λόγος που καποιοι εχετε αλλαξει ή αγοράσει καινουργιο pocket pc?

Τι δεν σας καλυπτει συνηθως?

Είδα τα προηγούμενα posts αλλά η τεχνολογία τρεχει..

Ευχαριστώ.

Και κατι ασχετο τι γνωμη εχετε για το iphone?θα σπευσει κανενας να το αγορασει οταν κυκλοφορήσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H τασεις της αγορας αυτην την περιοδο πιστευω ειναι προς τις all in one συσκευες emconfused ...

Να ειναι τηλεφωνα,pda και gps μαζι δηλ.

Ουτε εμενα μου αρεσουν πολυ τα μηχανακια που τα εχουν ολα,γιατι συνηθως θα γινονται συμβιβασμοι για να χωρεσουν πολλα χαρακτηριστικα σε μια συσκευη.

Συνεπως αν αποφυγουμε αυτες που εχουν και τηλεφωνο(μιας και οι περισσοτερες θα εχουν μικρες σχετικα οθονες,ενιοτε τρωνε κολληματα και ειναι και πανακριβες),πιστευω η ενδεδειγμενη λυση για καποιον γιατρο,που προφανως θα θελει να διαβαζει στο γκατζετ του,ειναι ενα pda με οθονη αρκετα μεγαλη.

Δυστυχως ή ευτυχως,και τα pda τεινουν να συγχωνευτουν με μια αλλη κατηγορια,των συσκευων με gps και σε λιγο καιρο πιστευω δυσκολα θα υπαρχει αυτονομο pocket pc διχως δορυφορικο δεκτη.Ομως προσωπικα πιστευω οτι αυτο δεν ειναι αναγκαια κακο,καθως οι συμβιβασμοι που καλειται να κανει κανεις ειναι λιγοτεροι απο το συνδυασμο τηλεφωνου-υπολογιστη.Γιατι δεν τιθεται θεμα φορητοτητας,οποτε η οθονη μπορει να ειναι μεγαλυτερη απο τις 2,8" που εχουν τα τηλεφωνα,η μπαταρια ανετα θα κραταει περισσοτερο και λογω μεγεθους,οι επεξεργαστες θα μπορουν να ειναι μεγαλυτεροι αφου δε θα υπαρχει περιορισμος απο την μπαταρια κτλ κτλ.

Στο προκειμενο τωρα.Τετοιες ξεχωριστες συσκευες δεν ειναι πια πολλες στην αγορα.Επισης θα πρεπει να λαβουμε υποψην μας πως τα Windows Mobile 5.0 προσφατα αντικατασταθηκαν απο τα 6.0 και οι συσκευες που υποστηριζουν τη νεα πλατφορμα ειναι ελαχιστες.Προσωπικα δε γνωριζω καποιο αυτονομο pda που να την υποστηριζει,παρα μονο κινητα.Συνεπως καλο θα ηταν να περιμενε κανεις τις νεες συσκευες,αν και οταν βγουν,εφοσον θελει τα 6.0 στο γκατζετ του.Να σημειωσω πως οι διαφορες των 5.0 με τα 6.0 δεν ειναι τοσο σπουδαιες,οσο η μεταβαση απο τα 2003 στα 5.0 ας πουμε.Αλλα η νεα εκδοση τρωει λιγοτερη μπαταρια και ειναι ελαφρα ταχυτερη με τους ιδιους επεξεργαστες.Δηλ. τηλεφωνα με 200ρηδες επεξεργαστες τρεχουν μια χαρα τα 6.0.

Ας πω μερικες συσκευες λοιπον (ολες με τα WM 5.0 και στις περισσοτερες δεν προσφερεται αναβαθμιση στα 6.0 απο τις εταιρειες,οπως η ΗΡ):

Τα Μιο Ρ550 και Ρ350.Aκουγεται αντικαθιστανται οπου να ναι με συσκευες που τρεχουν τα WM6.

Η Dell δε θα βγαζει PPCs πλέον.

Fuzitsu-Siemens POCKET LOOX N520 και Ν560.

QTEK G100.

Asus A636 (δεν υπαρχει Ελλαδα,μονο ιντερνετ).

ΗΡ hx2490 & hx2790(οσο υπαρχουν ακομα).ΗΡ rx4240,rx5710 & rx5940.

Aυτα μου ρχονται τωρα στο μυαλο απο PDA-GPS,χωρις τηλεφωνο.Με τηλεφωνο υπαρχουν αμετρητες προτασεις στην αγορα.Οποιος μπορει,ας συμπληρωσει.Α,ειπα μονο για συσκευες που τρεχουν windows mobile,δεν ξερω πολλα για palm os κτλ.

Πιστευω καλες λυσεις ειναι τα Φουτζιτσου και τα ΗΡ.Τα βρισκεις σχετικα ευκολα και εχουν μια στοιχειωδη υποστηριξη και ειναι και επωνυμα.Απο κει και περα αναλογα με το βαλαντιο του καθενος.Αν μπορει παει και σε tablet pcs της Σονι και της Σαμσουνγκ.

Προσωπικα το καλυτερο ολων,ανεξαρτητως χρηματων,θεωρω το HP rx5940.Τα πιο πολλα reviews θεωρουν οτι ειναι η πιο ολοκληρωμενη υβριδικη λυση PDA-GPS.Το ενα του χαρακτηριστικο δεν ειναι σε βαρος του αλλου.Εχει επεξεργαστη 400Mhz,WiFi b/g,bluetooth 2.0,γερη μπαταρια,ισχυρο δορυφορικο δεκτη,οθονη 3,5" ,εξισου καλο για ολες τις χρησεις.

ΥΓ.

αρειανε λεγε και τιμες αν ξερεις.

τα θελω ΟΛΑ

Σορυ,αυτο τωρα το ειδα :P

Αν λοιπον ακομη ενδιαφερεσαι :D ,μονο το Archos 604 ειναι εξω στην αγορα προς το παρον με τιμες 350-400 ευρω,σε αρκετα μαγαζια(πλαισιο,fnac κτλ.)

Για τα αλλα δυο δεν ξερουμε ακομα ποτε θα βγουν,ειναι αναμενομενα ομως.Μαζεψε λεφτα :P

Τροποποιήθηκε από Αρειανός
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επικό!!! Επικό!!!!! Μπορεί να είναι κανονικό PC, αλλά το ΘΕΛΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.