Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

Hello guys! Aν και δεν είμαι ιδιαίτερα γκατζετάκιας τον τελευταίο καιρό έχω δημιουργήσει μια σεβαστή συλλογή από e-books σε διάφορες μορφές (doc., pdf., lit., txt., pdb.,). Για να μη μου βγουν τα μάτια μπροστά στην οθόνη κι επειδή όπως έχει πει κι ο Σαράντος η ανάγνωση είναι ιδιαίτερα εποικοδομητική σε μέρη στα οποία «σφίγγεσαι», ψάχνω να βρω το μηχάνημα που θα μου επιτρέψει να διαβάζω παντού! Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καταλήξει. Να πάρω palm, pocket pc ή να πάρω laptop και για τα e-books να πάρω ένα ipod που με το πρόγραμμα ipodlibrary σου επιτρέπει και αυτό την ανάγνωση; Σημαντική λεπτομέρεια: το καλοκαίρι θα είμαι Αμερική για ένα μήνα οπότε υπολογιζω οι τιμές να είναι πιο χαμηλές εκεί.

Κάθε βοήθεια και συμβουλή ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

emarup Laptop. 12''. Apple. ibook. Μπορεις να το παιρνεις οπουδηποτε -ακομα και στην τουαλετα ταιριαζει μια χαρα, αφου μοιαζει λιγο με το καπακι του θρονου ετσι οπως ειναι ασπρο ασπρο και γυαλιστερο... :lol:

ibook.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:blink: Το iPod δεν έχει μια οθονίτσα τόση δα;;; Ε όχι και να διαβάζεις εκεί...

B) Alex77 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο συναντώνται τα μεγάλα πνεύματα... Ήμουν προχτές με τον KonstantinosMD στο Apple Store στη Στουρνάρη και συζητούσαμε ακριβώς αυτό το χαριτωμένο λαπτοπάκι (και το Powerbook βεβαίως). 2 κιλά και κάτι ψιλά ζυγίζει, παρότι δεν του φαίνεται, είναι όντως γυαλιστερό σαν τα πλακάκια και τις πορσελάνες του θρόνου, έχει 6 ώρες αυτονομία (οπότε όσο κι αν σφιχτείς δε θα χρειαστεί δεύτερη μπαταρία) και κάνει "μόλις" 1.151€ με το ΦΠΑ (1.674€ το 12άρι Powerbook). Και τι παίρνεις; 1,2GHz PowerPC, 256MB RAM, 30GB δίσκο, 32 MB ATI Mobility Radeon 9200, 12.1" TFT XGA, Firewire400, USB2, Modem/LAN/WiFi, Mac OSX 10.3...

Και ύστερα να'χεις το κουνάβι να λέει ότι δεν πάει Αγγλία με laptop των 1000€ μόνο... :wacko::angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δεν ειναι μονο τα τεχνικα χαρακτηριστικα που αγοραζεις. Ειναι ομορφια, ευκολια χρησης και γενικα διαφορετικη φιλοσοφια και ΗΡΕΜΙΑ. Αυτο που εχω συνειδητοποιησει τον τελευταιο χρονο που εχω Apple ειναι οτι τα PC χρησιμευουν μονο στο αποδεικνυουν την ανωτεροτητα του μηλου. . & -

Και επειδη το θεμα ειναι για pda's, να πω οτι ακομα και το ppc φανταζει πιο ομορφο διπλα στο PowerBook. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στάνταρ! Τώρα που με ξαναδιαβάζω φαίνεται δεν τα έγραψα όπως θα ήθελα... Το iBook 12" και το Mac Mini είναι τα μόνα προϊόντα από τη γκάμα της Apple που θα αγόραζα χωρίς πολλά-πολλά.

Α, και κάτι άλλο... την 30" TFT θέλω στην πραγματικότητα - 2 από δαύτες με τη Geforce διπλής εξόδου. Αλλά θέλω και τα 3000€ (Χ2) που θα κοστίσει η όλη πανδαισία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν έχω μεγάλη εξοικείωση με προιόντα της Apple οπότε είμαι επιφυλακτικός να πάρω υπολογιστή Mac. Το iPod είναι γκατζετάκι οπότε δεν είναι το ίδιο. Άλλωστε αν είναι να πάρω laptop προτιμώ κάτι με μεγαλύτερη οθόνη. Από την άλλη δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω palm ή ppc γιατί δε νομίζω να χρειαστώ όλες τις δυνατότητες τους τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον. Σε 2-3 χρόνια που θα είμαστε και τελειωμένοι γιατροί δεν τίθεται θέμα αλλά αξίζουν τα λεφτά τους τώρα; Οπότε και το iPod ακόμη φαντάζει μια φτηνή φορητή λύση (για να σπρώξω τα υπόλοιπα λεφτά για laptop). Απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι η αγορά μου θα πιάσει τόπο γιατί ως γνωστόν money doesn't grow on trees...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατέχω το ipod δεύτερης γενεάς (είμαστε στην 4η τώρα) εδώ και 2.5 χρόνια. Το έχω λιώσει κατά καιρούς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με αυτό που φτιάχτηκε για να προσφέρει emarright μουσική. Δεν είμαι σίγουρος όμως κατά πόσο μπορεί να πάρει την θέση ενός pda. Δεν είναι μόνο θέμα οθόνης αλλά και software το οποίο είναι φτιαγμένο για το σκοπό του emarright μουσική και photo για το ipod-photo.

Γενικότερα δεν υπάρχει κάποιο προϊόν της apple που δεν θα ήθελα να έχω στην κατοχή μου για όλους εκείνους τους λόγους που έχουμε γράψει κατά καιρούς εδώ και στο άλλο θέμα. Ένα πράγμα που θα ήθελα να προσθέσω είναι ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο μεγάλη αξία παίρνει η τότε απόφασή μου να κάνω το switch. Όπως έχω ξαναγράψει ...ο κόσμος είναι μαγικός.

Πάντως στην λίστα των προϊόντων της apple πολύ ψηλά στους "πόθους" βρίσκεται η 30' οθόνη (ή οι 30άρες...λέμε τώρα).. αλλά δεν θα με χάλαγε η 23' ή η 20άρα.

Από την άλλη ίσως κάτω-κάτω στην ίδια λίστα υπάρχουν το ibook, ο emac, και το mac-mini. Αν εξαιρέσουμε τον απόλυτα σεβαστό λόγο, ότι πρόκειται για πιο οικονομικές λύσεις, τα παραπάνω προϊόντα είναι φτιαγμένα για:

1. Κόσμο που δεν θέλει να ρισκάρει πολύ ($$$$) για το switch.

2. Κόσμο που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις από τους υπολογιστές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι, αλλα για καποιον που βρηκε 1000 ευρα ξεχασμενα κατω απο το στρωμα, το ibook προσφερει ανειπωτη ποιοτητα δεδομενου του τιμηματος. Ολα ειναι θεμα value for money, μην το ξεχναμε...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα. :)

-_- b.t.w δεν έχω πάρει ακόμα τελική απόφαση:

pocket pc ή palm???? :)

Θα το πάρει κάποιος πάνω του ??? (να ξέρω και ποιον να βρίζω)

p.s. αν ήταν για κομπιούτερες εγώ θα έλεγα.. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lifedrive.jpg

The Palm PDA community is alive with anticipation of palmOne's new "Lifedrive" expected to be announced sometime the second half of May.

I think this will be the one medical PDA users will think of upgrading to (that is if you have been holding back), simply because it has 2 key features: dual wireless (the Wifi being the missing link in previous palmOne models other than the T|C) and a huge 4 GB storage which will be great for multimedia files. Now radiologists can consider putting images on the PDA. Large medical references should be no problem - perhaps UpToDate can finally come up with a PalmOS version and not only PPC. It's still a rumor but the drum beats are getting louder :)

http://palmdoc.blogspot.com/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Pocket PC για 3 λόγους:

1) Δεν υπάρχει σχεδόν τίποτε σε palm που να μην έχει βγει και για PPC

2) Wifi/bluetooth, 640X480 χωρίς να πουλήσεις το Golf

3) κάρτες SD/CF >1GB υποστηρίζονται, οπότε βγαίνει το UpToDate για Pocket PC. Λογικά θα βγει κάποια στιγμή και για Palm, αλλά πρέπει το Palm που θα πάρεις να προσέξεις να υποστηρίζει τέτοιες κάρτες (ζήσε Μάη μου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαζές ερωτήσεις ζητούν έξυπνες απαντήσεις:

1) Είναι τα ppc αναβαθμήσιμα ή θέλουν αλλαγή σε 2 χρόνια όπως τα palm;

2) Είναι πρακτικά σε μέγεθος; Μπορεί δηλαδή να έχεις ένα μαζί σου στην εφημερία;

3) Σε τι ακριβώς εξυπηρετούν τα wifi και bluetooth;

(ξέρω ότι κάτι έχει να κάνει με ασύρματες συνδέσεις more info please)

4) Τι τεχνική υποστήριξη έχουν στην Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαζές ερωτήσεις ζητούν έξυπνες απαντήσεις:

1) Είναι τα ppc αναβαθμήσιμα ή θέλουν αλλαγή σε 2 χρόνια όπως τα palm;

2) Είναι πρακτικά σε μέγεθος; Μπορεί δηλαδή να έχεις ένα μαζί σου στην εφημερία;

3) Σε τι ακριβώς εξυπηρετούν τα wifi και bluetooth;

(ξέρω ότι κάτι έχει να κάνει με ασύρματες συνδέσεις more info please)

4) Τι τεχνική υποστήριξη έχουν στην Ελλάδα;

1) αλλαγή

2) είναι, τα έχεις

3) πολύπλοκη ερώτηση... WiFi αν έχεις DSL και ασύρματο μπαίνεις από παντού στο σπίτι σου ή συνδέεσαι από hotspots, Bluetooth συνδέεσαι μέσω κινητού και ανταλλάσσεις αρχεία. Θα επανέλθουμε λογικά αναλυτικότερα με ποστ αποκλειστικά για τις ασύρματες συνδέσεις.

4) δεν τη χρειάζεσαι βασικά, αλλά όπου τη χρειαστείς καταστράφηκες. ανταλλακτικό πενάκι πχ δε θα βρεις πουθενά και πρέπει να παραγγείλεις από διαδίκτυο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Σε όποιον ενδιαφέρεται για μεταφορά δεδομένων στην τσέπη του, και όχι μόνο….μέχρι και οκτώ Giga….Θα πρότεινα το νέο για τα ελληνικά δεδομένα και δυσεύρετο στα καταστήματα ακόμη...τον φορητό υπολογιστή σε μέγεθος παλάμης:

SHARP Zaurus (Japan)

Πληροφορίες :

http://www.icrete.gr/zaurus/

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

Τροποποιήθηκε από Ιωνάθαν Λίβινγκστον
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είχα δει το Zaurus όταν έψαχνα, νόμιζα δεν υπάρχει καθόλου στην Ελλάδα. Τρέχει Linux!!!

Δεν είναι όμως πολύ ακριβό; Το site αυτό (μου το'στειλαν με email) δε λέει τιμές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να επικοινωνήσεις με τον αντιπρόσωπο για τις τιμές!( στο Link του προηγούμενου ποστ))

Γνωρίζω όμως, ότι κοστίζει 650 Ευρώ η συσκευή χωρίς ΦΠΑ και 30 Ευρώ το Adaptor!

O προμηθευτής σου παρέχει όλα τα προγράμματα ,ακόμη και πρόγραμμα για επεξεργασία ακτινογραφιών για παράδειγμα !

Στο άμεσο μέλλον θα υποστηρίξει το πρόγραμμα και με αγγλοελληνικό λεξικό και ελληνικά προγράμματα( Εργάζεται πάνω σε αυτό…γιατί αυτά του τύπου Magenda είναι καθυστερημένα !Προσωπική μου άποψη!!!)

Φιλικά ,το θαλασσοπούλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Λοιπόν αναχωρώ τη Δευτέρα για την άλλη πλευρά του Ατλαντικού κι ακόμα δεν έχω ακριβώς αποφασίσει ποια είναι η ενδεδειγμένη αγορά Γι 'αυτό θα ρωτήσω πάλι κάποια πράγματα;

-Dell x-series ή Hewlett-Packard Ipaq series;

-Τι έξτρα πρέπει να πάρω για το ppc; (κάρτες μνήμης, εξτρα stylus κτλ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά μια βοήθεια πριν φύγω ζήτησα! :blink:

Αμα πάρω και cradle για το ppc πρέπει να πάρω και ειδικό αντάπτορα (λόγω των διαφορών στο ρεύμα) έτσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dell Axim X50V

το παραγγέλνεις μόνο από το ΝΕΤ και στις ΗΠΑ, αλλά σου έρχεται γενικά όπου κι αν μείνεις σε 2-5 μέρες....

cradle έρχεται μαζί του, όπως και μετασχηματιστής που δουλεύει παντού στον κόσμο...

το καλωδιάκι του μετασχηματιστή είναι για αμερικάνικι μπρίζα, οπότε όταν έρθεις ελλάδα ή αλλάζεις το καλώδιο (€3 από ένα μαγαζί ηλετρικών) ή αγοράζεις έναν αντάπτορα για ελληνική μπρίζα (ίδια τιμή ή και λιγότερο).

Προτείνω να αγοράσεις extra stylus γιατί χάνονται, μια εχτρά μπαταρία γιατι τελειώνει (εγώ πήρα την μεγάλη, που είναι βέβαια και πιο μεγάλη σε μέγεθος και ξεχωρίζει από πίσω λίγο) και μια high speed sd κάρτα 1gb....(θα βρεις φτηνές SD σε διάφορα μαγαζιά, μην πάρεις από dell...)

Κατά την παραγγελία του dell axim x50v θα προσέξεις να κάνεις τικ την επιλογή που λέει τσάμπα cd αναβάθμισης σε windows v5.0, που θα στο στείλουν όταν βγει...

Η Dell είναι γαμάτη στην εγγύηση και είτε το αγοράσεις στο δικό σου όνομα, είτε σε άλλου σου μεταφέρει εύκολα την εγγύηση Ελλάδα με ένα απλό τηλεφώνημα.

Επίσης τέλος, άλλα 2 αξεσουάρ για το Χ50V που λέει να αγοράσεις είναι τα εξής 2:

http://www.innopocket.com/web/showSubCate....=10078&catid=16

Που είναι case μαγνησίου (μου ήρθε σε 5-6 μέρες από την μέρα της παραγγελίας)

http://shop.brando.com.hk/ultraclearscreenprotector.php

Που είναι screen protector, αν δεν σου αρέσουν οι γρατζουνιές στην οθόνη (το περιμένω μέσα στην εβδομάδα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Free Medical Applications for Your PDA

Timothy A. Ferenchick, MD

Put powerful tools in your palm without spending a dime.

After shelling out hundreds of dollars for a personal digital assistant (PDA), most physicians hope to use it for more than a high-tech address book. Much of the medical software that can help you accomplish that, however, can cost more than $100 - or about half the price of good low-end PDAs. Fortunately for those who don't want to pay for new software, many of the best medical applications for the Palm OS are available free on the Internet.

Free to a Good PDA

Here are 10 free applications, listed in no particular order, that I have found useful, plus one that comes standard on the Palm OS of which you might not be taking full advantage.

Epocrates Rx This regularly updated medication database's free basic functions include adult and pediatric dosing, contraindications, adverse effects, pricing, formularies and more. Its multicheck function, allowing cross-checking of interactions among up to 30 medications, is especially useful. For a yearly fee, the software can be upgraded with additional options.

MedRules This collection of evidence-based clinical prediction rules includes Bishop Score, Ranson's Criteria and a tool that identifies the risk of mortality in community-acquired pneumonia. This program has not been updated in years, but it is still available because of popular demand.

MedMath This collection of useful formulas is offered in an easy-to-use interface. Another program that does nearly the same thing is MedCalc. Try both of them, and decide which one works better for you. Also, MedMath is bundled with an Epocrates Rx upgrade.

ATP III Guideline Calculator This program calculates individualized LDL treatment goals using the Adult Treatment Panel III cholesterol guidelines. In the past, the ATP III calculator did not work on Palm OS 5, but the program has been upgraded and should work now (it does on mine, anyway). Just be sure to download it from the Web site listed here. Other sites might be linking to older versions of the program. Alternately, you could try Start Cholesterol which offers much of the same functionality.

Start Cardiac Clearance This software features easy-to-navigate algorithms for determining presurgical cardiac clearance. It is based on algorithms from the American College of Cardiology/American Heart Association 2002 guidelines and the American College of Physicians 1997 guidelines.

John Hopkins University Antibiotic Guide This is a regularly updated infectious disease guide. It features treatment guidelines, diagnostic criteria and comprehensive information about medications and organisms. It took me some effort learning how to best navigate this product, but ultimately it proved useful and informative.

Start Growth-BT This tool calculates age-adjusted percentiles for height, weight and body mass index. It also provides age-adjusted norms for blood pressure.

MentStat This is an easy-to-use electronic crib sheet for a Mini Mental Status Exam that automatically tabulates the score as you check off the patient's correct answers. MentStat includes instructions and tips for administering the exam. It's nice not to scramble around your filing cabinet looking for a written copy of the test (it will be available on your handheld), but you will still need a pen and paper for a few of the items. Another nice thing about MentStat is its small size; it uses only 8 KB of memory.

Diagnosaurus This application provides lists of differential diagnoses for various signs, symptoms or diseases. It's useful not only for generating ideas about what could be causing a patient's symptom (such as right upper quadrant pain), but also for reminding you of possible alternate diagnoses for a current diagnosis, (e.g. cholecystitis). In some cases, it provides etiologies or causes of certain entries, such as lactic acidosis.

Shots 2005 This software graphically represents the standard immunization schedule, with information on indications and contraindications, adverse reactions, administration and catch-up dosing. It is provided by the Group on Immunization Education of the Society of Teachers of Family Medicine.

Bonus: Memo Pad (standard on most Palm OS PDAs) - This application is perfect for organizing your personal "index cards? of information gleaned from lectures, rounds and journal articles. It's a great place to stash just about any bit of information that you want handy. For example, some of the things I have found useful to store in my Memo Pad include:

- Commonly used CPT and ICD-9 codes;

- A list of pregnant patients whose newborns I need to see in the hospital;

- Hard-to-remember mnemonic devices, such as SIGECAPS for the criteria for depression or MUDPILES for the causes of metabolic acidosis.

Your imagination is the only limit to Memo Pad's usefulness.

Powerful Information

Most of these applications display the standard legal disclaimer that they are for informational or educational purposes only and should not be used for clinical decision-making. However, having these powerful yet free tools literally at your fingertips could make your life easier and improve your patient care.

Τροποποιήθηκε από ioan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε! Είσαι σίγουρος ότι δεν πωλείται το εν λόγω μοντέλο στα μαγαζιά στην Αμερική; Τότε καλύτερα να το παραγγείλω για να μου έρθει Ελλάδα. Εσύ το παρήγγειλες από το επίσημο σαιτ της Dell ή από αλλού; Μια πρόχειρη εκτίμηση κόστους μαζί με τα εξτρά; Φτηνές κάρτες SD φαντάζομαι ότι υπάρχουν και στην Ελλάδα έτσι;

Τροποποιήθηκε από Maedhros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοίτα, από την την στιγμή που πας Αμερική, καλύτερα να το πάρεις από εκεί γιατί η διαφορά τιμής είναι ιδιαίτερα αξιολόγη.

Εγώ ζήτησα από μία συγγενή μου να το παραγγείλει εκεί, τις ήρθε σε 2 μέρες από την ώρα που έκανε την παραγγελία και μου το έφερε (μαζί με την 2η μπαταρία και τα στυλό)..δηλαδή σχεδόν μου το έφερε (μου έφερε τα πάντα εκτός από το ίδιο το PPC... το οποίο το περίμένω τις επόμενες μέρες...)

Το case και το screen protector τα πήρα μόνος από το νετ...

SD θα πάω να πάρω όταν έρθει και το ίδιο...έχει μία high speed 1gb το Plaisio με 105 ευρώ νομίζω!

Αμερική θα βρεις καλύτερες τιμές για SD πάντως...

Ναι, δεν υπάρχει στα μαγαζιά... η Dell έχει δικό της σύστημα λιανικής πώλησης μέσω net...

Βέβαια αν διαλέξεις ένα HP μοντέλο, θα το βρεις εκεί σε όλα τα καταστήματα! :)

Πάντως αν κάτσεις πάνω από 10 μέρες, μπορείς να το παραγγείλεις και να στο φέρουν εκεί χωρίς πρόβλημα! ...

για τιμές, κοιτα να δεις και σκέψου...

Από Αμερική, το DELL AXIM X-50-V

έχει

$424 το ίδιο

$21 τα 3 στυλό

$84 η 2200μπαταρία και $42 η 1100...

http://configure.us.dell.com/dellstore/con...ximx50624&s=bsd

Από Ελλάδα,

έχει

€477 το ίδιο (που σημαίνει περίπου $572)

€15 τα 3 στυλό

€84 και €45 οι μπαταρίες....

(πάντα μιλάμε για το επίσημο δίκτυο της Ντελ, δύσκολα θα το βρεις σε Online store πέρα από Dell....πέρα από ebay βέβαια..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ και πάλι. Θα είμαι ένα μήνα περίπου Αμερική οπότε μάλλον θα παραγγείλω και θα το πάρω εκεί. Θα ξεπαραδιαστούμε λοιπόν αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello again from Houston! I am here for one month and I am planning to order the Dell Axim X50v. I would like to ask if there is a problem with export laws in America. When I return to Greece do I have to make a statement that I have bought this product? Do I pay additional taxes? Please answer as soon as possible!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από αυτό που ξέρω (Ιταλοί που πάνε στις ΗΠΑ για αγορά laptop και palm, mobile phone και ipod), βάζουν το προϊόν στη βαλίτσα και το περνάνε ως δικό τους... έτσι δεν έχουν δασμούς στα σύνορα. Εννοείται πως δεν κρατάνε το κουτί της αρχικής συσκευασίας, μα μόνο το περιεχώμενο. Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.