Jump to content

Υπολογιστές τσέπης και γιατροί;


Recommended Posts

IpaQ ή IraQ????? :lol: (σορρυ για το μπαχάλεμα, αλλά λόγω τρελής και παλαβής ευτυχίας πετάω ασύστολες κοτσάνες) emblush

Μην το γελάς καθόλου... εγώ πριν παραγγείλω το Dell έπρεπε να κάνω τικ σε κουτάκι που ρώταγε αν θα χρησιμοποιηθεί για όπλα μαζικής καταστροφής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ήθελα τόσο πολύ να απαντήσω "ΝΑΙΙΙΙ"....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

emarup Ναι ναι....και μένα για να μου δώσουν βίζα με ρωτήσαν αν είμαι μέλος της Αλκάιντα ή άλλης τρομοκρατικής οργάνωσης.... Έπρεπε να τους πω ότι έχουμε και δικές μας οργανώσεις, δε χρειάζεται να τρέχω στα κατσάβραχα της Μέσης Ανατολής..... :splaaaats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενας απο τους καλυτερους δικτυακους τοπους για να ξεκινησει κανεις σχετικα με τα pocket pc ή τα palm ειναι ο Γιατρος Τσεπης

Με βαση το βαλαντιο που ανεφερες θα σε συμβουλευα να προτιμησεις ενα απο τα φτηνα της Hewlett-Packard, οπως το 2215. Το Wi-Fi (ασυρματη επικοινωνια με δικτυο) ειναι μια πολυτελεια παντελως αχρηστη στην Ελλαδα. Αν ποτε το χρειαστεις θα ειναι σε αρκετα χρονια -οποτε και σιγουρα θα εχεις αποκτησει μεγαλυτερο βαλαντιο και καλυτερο μηχανηματακι.

Εχε υπ'οψη σου οτι το ppc (ή το palm) δεν ειναι και πολυ χρησιμα χωρις το καταλληλο λογισμικο. Και δυστυχως το πραγματικα καλο και χρησιμο λογισμικο δεν ειναι δωρεαν. Τα προγραμματα της Skyscape πχ κοστιζουν 50, 100 και βαλε ευρω... Βεβαια μπορεις να τα βρεις και αλλεως (yahoo groups). Εν παση περιπτωση δεν θα σε συβουλευα να χαλασεις ολον τον προυπολογισμο σου σε μηχανημα με ολα τα bells and whistles και χωρις να μπορεις να αποκτησεις το software που θα το κανει χρησιμο.

Βεβαια υπαρχουν και μερικα free προγραμματακια... Δυο καλοι τοποι ειναι o NYER και ο MeisterMed

Τροποποιήθηκε από Alex77
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ΜΙΑ φορά να βρεθείς σε hot spot και να σερφάρεις, η αισθανόμενη ευξεξία είναι άλλο πράγμα. Άσε που τα hot spots στην Ελλάδα αυξάνονται δραματικά!!!

Γενικά θα συνιστούσα iPaq. ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - πιο φτηνά είναι από τα Dell, και πιο όμορδα, και δεν είναι και ψυχαναγκαστικά (για οτιδήποτε να πρέπει να σου τα πρήζουν στη Dell). Έχει στην Ελλάδα refurbished? Αν ναι, δεν είναι κακή ευκαιρία.

Αν τώρα δεν σε νοιάζει ΤΠΤ από όλα αυτά, απλά θές μια κινητή ατζέντα, που να παίρνει και το Harrison (κάνει 80$ μαζί με το Pocket book και τον έχω εγκαταστήσει σε 1 pocket και σε 1 palm), η λύση του Palm zire δεν είναι καθόλου κακή. Άσε που θα το πρότεινα κιόλας (ξέρεις τι είναι να έχεις ξοδέψει 500 Ευρώπουλα μόνο και μόνο για να έχεις μια ατζέντα; Δε λέει... Παίρνεις laptop centrino με τόσα!)

Παρεπιπτόντως, σε όλες τις υπερατλαντικές πτήσεις της Lufthansa έχει πλέον internet! Η χαρά του wi-fi :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΙΑ φορά να βρεθείς σε hot spot και να σερφάρεις, η αισθανόμενη ευξεξία είναι άλλο πράγμα

Καλο πραγμα η πωρωση (κι εγω πωρωμενος ειμαι με τα τεχνολογικα emrockon ) αλλα μην παρασυρομαστε... Δεν νομιζω οτι η Samwise θα νιωσει "ευεξια" αν σερφαρει με το pda την Αιγλη... :blink:

Τροποποιήθηκε από Alex77
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@lefkander

Ρε συ, εδώ στην Ελλάδα κάνει 430 ευρώ το κορυφαίο Dell (δυστυχώς μόνο παραγγελία από Dell Hellas, και έρχεται από Ιρλανδία), και 400 το χειρότερο iPaq! Κάτω από 600 ευρώ δεν παίρνεις iPaq της προκοπής... Δες πινακάκι από Plaisio.gr:

666017 QTEK 2020 € 750.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

571814 HEWLETT PACKARD iPAQ H5550 € 749.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

666408 HEWLETT PACKARD iPAQ rx3700 € 539.00 ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΑΓΟΡΩΝ

666394 HEWLETT PACKARD iPAQ RZ1710 € 269.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

666246 GARMIN IQ3600 GPS NAVIGATOR € 799.00 ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΑΓΟΡΩΝ

603643 FUJITSU SIEMENS LOOX 610 € 399.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

557420 PALM TUNGSTEN C € 499.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

580244 PALM TUNGSTEN E € 249.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

580228 PALM TUNGSTEN T3 € 449.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

656615 PALM ZIRE 21 € 149.00 ΤΟ ΠΡΟΪΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ

656623 PALM ZIRE 31 € 199.00 ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΑΓΟΡΩΝ

656631 PALM ZIRE 72 € 349.00 ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΟ ΚΑΛΑΘΙ ΑΓΟΡΩΝ

(και χωρίς ΦΠΑ, ε; )

@Alex77

Άμα στήσει ένα Wi-Fi το νοσοκομείο που θα κάνουμε ειδικότητα θα δεις ευεξία... :) :) :)

Skyscape με τη γνωστή λύση "dr kostas";

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμα στήσει ένα Wi-Fi το νοσοκομείο που θα κάνουμε ειδικότητα θα δεις ευεξία... 

εεεεε;;;;;; Καλα, κατσε να καθιερωθει πρωτα η τηλεμετρια φιλτατε και μετα βλεπουμε.

Οσο για το που να προμηθευτει κανεις pda, μια πολυ καλη λυση ειναι η αξιοπιστηExpansys . Δεν εχουν αναταγωνιστη στην Ευρωπη οσον αφορα τιμες και ποικιλια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

HEWLETT PACKARD iPAQ H5550 539-649

HEWLETT PACKARD iPAQ rx3715 466-500

HEWLETT PACKARD iPAQ RZ1710 236-279

PALM TUNGSTEN C 260-399

PALM TUNGSTEN E 160-200

PALM TUNGSTEN T3 300-400

ZIRE 21 53-100

PALM ZIRE 31 110-173

ZIRE 72 240-373

Prices in USD

State tax + shipping included

Από το nextag.com

Άμα ξαναψωνίσω από Ελλάδα, τρυπήστε μου τη μύτη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλική συμβουλή:

Πάρε palm zire 31 (είναι κι έγχρωμο), και με τα υπόλοιπα φράγκα (σόρρυ, γιούρα) ξεκίνα επανδύσεις σε γνωστούς οίκους μόδας. Εναλλακτικά, αγόρασε 1-2 τιτλους για palmtop (i.e. Harrison, drug refs etc). Αν περιμένεις το σούπερ μηχάνημα, απλά θα κουβαλάς στην τσάντα σου ένα διαστημικό πραγματάκι, που θα σου είναι και άχρηστο (να σε δώ να ποστάρεις από hot-spot και τι στον κόσμο).

Καλύτερο δεν είναι το ακριβότερο, αλλά αυτό που έχει καλύτερη(=μεγαλύτερη) σχέση χρησιμότητα/κόστος. Επίσης, σκέψου στα τελευταία 2-3 χρόνια πόσες φορές σου χρειάστηκε ένα Palmtop για να καταλάβεις τι χρειάζεται να πάρεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Leyki θα συμφωνήσω μαζί σου. Ούτως ή άλλως, και χωρίς να προσβάλλω κανέναν από τους συναδέλφους που έτρεξαν να με συμβουλέψουν, δεν είμαι και κανένας Bill Gates , για να ξέρω να χειρίζομαι τέτοια...πολυμηχανήματα. Οπότε, τσάμπα τα λεφτά. Μάλλον Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου λοιπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Ας προσθέσουμε ορισμένες συνδέσεις:

PDA Basics for Doctors - http://www.vadscorner.com/pdafd.html

Από τα πρώτα που βγάζει το Google, απαρχαιωμένο, υποστηρικτής του PalmOS. Για ιστορικούς λόγους βάζουμε κι εμείς Linki :)

http://www.medicalpocketpc.com/

Ξεκινήστε από εδώ. Όλες οι ειδήσεις, τα νέα προγράμματα, γενικά ένα πολύ καλό site. Άμα είχε και λιγότερες διαφημίσεις θα ήταν τέλειο.

handheldsfordoctors - http://www.handheldsfordoctors.com/index.htm

Εισαγωγικό site για τις φορητές τεχνολογίες :)

Survey: PDAs Good for Doctors, Patients - http://www.pocketpccity.com/articles/2005/...-PDAs-Good.html

Άλλος ένας λόγος να πάρετε...

A Typical Day of Wireless 802.11b Charting - http://www.digital-doc.com/C2/wirelessipaqchart.html

Μια τυπική μέρα ενός γιατρού-γκουρού της τεχνολογίας εν έτει 2001 για να δείτε πόσο πίσω είστε.

Και... πόσο μπροστά είμαστε οι γιατροί τεχνολογικά από τους υπολοίπους; - http://www.imakenews.com/health-itworld/e_...le000190090.cfm

Among the most notable rates of physician technology adoption, in comparison to consumers: percentage of physicians owning a cell phone (77% to 58%), having a PC at home (88% to 58%), owning a PDA (40% to 8%), and using the Internet in the office (77% to 41%).

40%... ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ... Και άντε Έλληνα να τους φτάσεις!

SarandosKaptanis από το PC του KonstantinosMD που είναι ΑΚΟΜΑ στο θρόνο!!!

Τροποποιήθηκε από KonstantinosMD
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

εχω 1 ερωτηση....στα site toy e-ppocrates,skyscape μονο μεσω πιστωτικης μπορω να πληρωσω? εχει δοκιμασει κανεις ν αγορασει τιποτα ? με τα δωρεαν προγραμματα δεν μπορεις να κανεις και τιποτα το αξιολογο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

εγώ ρε παιδιά πάντως έχω καταλήξει στα παλμ, ειδικά για γιατρούς...

τώρα επειδή ετοιμάζομαι να φύγω (έεεεεεεεεεεερχομαι) βαριέμαι να γράφω γιατί, κάποια άλλη στιγμή...

στα γρήγορα όμως, αν σου χρειάζεται για επαγγελματική χρήση και όχι για να βλέπεις divx ή να παίζεις παιχνίδια 3D, παλμ και πάλι παλμ... και πιο φτηνά και πιο καλά... το ξέρετε ότι τα office documents είναι απολύτως συμβατά με παλμ μέσω χρήσης documents-to-go? στα pocket pc φορματάρονται πριν ανοιχτούν και δεν τα βλέπεις όπως τα φτιαξες...

τσεκάρετε το palm tungsten t5....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι τοσες πολλες οι προτασεις που τελικα μπερδευεσαι.

γιαυτο λεω να ρωτησω τους σοφους.

θα ηθελα εναν υπολογιστη τσεπης κυριως για τις εξης χρησεις:

- medical software

- gps navigation

- mp3 player

καποιες συγκεκριμενες προτασεις? (και αν γνωριζετε που μπορουμε να βρουμε τις καλυτερες τιμες, συγκεκριμενο καταστημα ή site?)

thanx!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ θα έλεγα palm tungsten t5

http://www.palmone.com/us/products/handhelds/tungsten-t5/

για τιμές ελλάδας δε μπορώ να σε βοηθήσω...

τσέκαρε και το καινούργιο Ε2 για φτηνότερα...

http://www.palmone.com/us/products/handhelds/tungsten-e2/

αλλά θα χρειαστείς επιπλέον μνήμη

και τα δύο παίρνουν gps

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το Tungsten 5 διαφωνω. Εχει παρει καποιες πολυ ασχημες κριτικες απο φανατικους χρηστες Palm.

Το προβλημα με τα Palm ειναι οτι η ιδια εταιρεια αναπτυσσει και τα μηχανηματα και το λειτουργικο με αποτελεσμα να μην μπορει να τα καταφερει και στα 2 . Προσωπικα εχω PPC αλλα δεν ειμαι φανατικος κι ουτε το πολυχρησιμοποιω πλεον. Υπαρχει ομως γενικα η αισθηση οτι το μελλον ειναι τα PPC.

Για τις εφαρμογες που ανεφερες, και οι 2 πλατφορμες θα σε ικανοποιησουν απολυτα. Οποτε ειναι θεμα γουστου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

οι κριτικές είναι στο στυλ: δεν έχει βάση αλλά καλώδιο, άλλαξαν την υποδοχή και δε χρησιμοποιούνται τα παλιά καλώδια, δεν έχει wifi

όπως είπες από φανατικούς χρήστες...

όσο για το λογισμό, το παλμ ΟΣ είναι πιο γρήγορο και αξιόπιστο, αλλά δεν είναι ακριβώς windows-like...

προγράμματα θα βρεις απείρως περισσότερα σε παλμ... δεν ξέρω σε 4 χρόνια, για τώρα μιλάμε... να έχετε στο μυαλό σας ότι τα παλμτοπ δεν είναι για upgrading... όταν παλιώσει το πετάς και παίρνεις καινούργιο...

και κοίτα τι μνήμη έχει από τη μαμά του το Τ5... απλά δε χρειάζεσαι άλλη... εντάξει αυτό εξαρτάται αλλά είναι σημαντικό προσόν να ξεκινάς από ψηλά...

και μην κοιτάτε τους επεξεργαστές και τα λοιπά... μπορεί να δείχνουν πιο αργοί, αλλά στην ουσία δεν είναι γιατί το λογισμικό είναι πιο ελαφρό...

και τελικά, ναι είναι θέμα γούστου, ναι και με τα άλλα θα κάνεις τη δουλειά σου... απλά τα παλμ είναι αισθητά φτηνότερα... value for money...

εξαρτάται αν θες παιχνίδι ή εργαλείο...

Τροποποιήθηκε από nickpekos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δεν εχεις αδικο γι'αυτα που λες για τις κακες κριτικες. Οντως, ειναι απο απαιτητικους χρηστες που περιμεναν το Τ5 να ειναι σουπερ-ντουπερ και πολυ καλυτερο απο το Τ3.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδες γεια σας.......

χρειαζομαι τα φωτα σας.....

.εχω ενα pocket pc hp jornada..

δεν εχω το cd εγκαταστασης...και δεν μπορω να το συνδεσω με το πι σι μου..για να περασω το dinosaurus....

τι πρεπει να κανω????

οπωσ καταλαβαινετε ειμαι ψιλοασχετος :blink: ......!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩ!!!!!!! emthanxemthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το CD εγκατάστασης κάθε Pocket PC έχει το Microsoft Outlook (αν έχεις το Microsoft Office στον υπολογιστή σου το έχεις ήδη) και το Microsoft Activesync που ούτως ή άλλως πρέπει να κατεβάσεις από εδώ γιατί βγήκε η έκδοση 3.8:

http://www.microsoft.com/windowsmobile/dow...tivesync38.mspx

Καλό Diagnosaurus!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.