Jump to content

Βιβλίων ανάγνωσμα…


tik-tak

Recommended Posts

'Η μάνα και το νόημα της ζωής' του Ίρβιν Γιάλομ

Το πιο ιδιαίτερο,κατά τη γνώμη μου,βιβλίο του Γιάλομ,που αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι έχει μάθει να ακούει τον ασθενή και να μαθαινει από αυτόν.Γιατί 'για να γίνεις σοφός πρέπει να παραμείνεις μαθητής'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 388
  • Created
  • Last Reply

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ--------εκδ. Καστανιώτης

Δέκα σύγχρονοι έλληνες συγγραφείς γράφουν ισάριθμες αστυνομικές ιστορίες. Ο όρος ¨αστυνομικές" δεν είναι αντιπροσωπευτικός, δεδομένου ότι οι ιστορίες ξεφεύγουν από το απλοικό σχήμα "ποιος είναι ο δολοφόνος". Αντικατοπτρίζουν μέσα από σημερινά κοινωνικά φαινόμενα την ελληνική πραγματικότητα.

Για μένα οι καλύτερες ιστορίες ήταν: του Πέτρου Μάρκαρη ""Τριημερία"" και του Γιώργου Μπράμου""Πνιγμένο παιδί"".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
'Η μάνα και το νόημα της ζωής' του Ίρβιν Γιάλομ

Το πιο ιδιαίτερο,κατά τη γνώμη μου,βιβλίο του Γιάλομ,που αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι έχει μάθει να ακούει τον ασθενή και να μαθαινει από αυτόν.Γιατί 'για να γίνεις σοφός πρέπει να παραμείνεις μαθητής'.

Αν και έχω ακόμα ένα κεφάλαιο για να το τελειώσω, πρέπει να πω ότι είναι εξαιρετικό.

Δεν είναι απαραίτητο να σε ενδιαφέρει η ψυχανάλυση, αρκεί να σε ενδιαφέρει ο ασθενής σου...

Κρατήστε την αλήθεια του ως γιατροί και ως άνθρωποι...

Florence, ευχαριστώ για τη δανειστική σου βιβλιοθήκη! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σχόλιο μου στον rainman λογοκρίθηκε... :angry: και σβήστηκε... :angry: μετά από έντονη πίεση και ψυχολογική βια... emboxed emboxed emboxed

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι απλώς να καταδικάσω το γεγονός αυτό...

Σύντροφοι και συντρόφισσες συμπαρασταθείτε μου σε αυτό το δύσκολο δρόμο που ακολούθησα εναντίων όλων αυτών των φασιστικών :antegeia: :antegeia: συμπεριφορών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"ΠΙΚΡΟ ΤΕΛΟΣ" της Ρουθ Ρένταλ

Με μορφή αστυνομικού, αλλά με έντονο κοινωνικό προβληματισμό. Αντιμετωπίζει με έναν απροσδόκητο τρόπο το πολυσυζητημένο θέμα της παρένθετης μητρότητας, δίνοντας μία τελείως διαφορετική οπτική. Μέχρι πού μπορεί να φτάσει μία γυναίκα για να αποκτήσει ένα παιδί΄; Και πώς εκμεταλλεύονται ολόκληρα κυκλώματα αυτή την εμμονή;

Μία διεισδυτική ματιά σ έναν κόσμο όπου η επιθυμία της μητρότητας γίνεται ψύχωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Η μάνα και το νόημα της ζωής' του Ίρβιν Γιάλομ

Το πιο ιδιαίτερο,κατά τη γνώμη μου,βιβλίο του Γιάλομ,που αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι έχει μάθει να ακούει τον ασθενή και να μαθαινει από αυτόν.Γιατί 'για να γίνεις σοφός πρέπει να παραμείνεις μαθητής'.

florence αυτό μόλις τελείωσα κι εγώ...:)το πήρα στα αγγλικά ήταν 5 ευρω πιο φθηνό:)))

μου άρεσε πάρα πολύ :D κάποια σημεία θα τα ξαναδιαβάσω οπωσδήποτε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίαν ΜακΓιούαν - στην ακτή

... ''μια ιστορία για το πώς μπορούν ολόκληρες ζωές να μεταμορφωθούν από μια χειρονομία που δεν έγινε ή μια λέξη που δεν ειπώθηκε ποτέ''

εγώ πάλι θα έλεγα πως όπως και τα άλλα του ιδίου, είναι μια μελέτη πάνω στις παρεξηγήσεις, μικρές και μεγάλες, που μας αλλάζουν τη ζωή καμιά φορά χωρίς να το ξέρουμε και χωρίς να το υποπτευθούμε ποτέ :mellow:

PS: όπως μου έγραψε πρόσφατα μια απαράδεκτα καλοσυνάτη παρουσία, ''όλοι καλοί είμαστε, απλά κατά καιρούς κάτι μας φταίει μέσα μας και το ψάχνουμε έξω και γι΄αυτό γινόμαστε κακούληδες'', όσο διάβαζα, τόσο γύριζαν στο νου μου τα λόγια σου :) νάσαι καλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Θερμόμετρο' της Αμελί Νοτόμπ.

Παράξενο, προκλητικό και εγκεφαλικό, δίνει μια άλλη όψη σε πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να φαίνονται αποκρουστικά.

Η συγγραφέας δίνει δύο εκδοχές για το τέλος της ιστορίας. Προσωπικά προτιμώ την πρώτη, όπου οι ήρωες ελευθερώνονται από τον (κακό) τους εαυτό.

Εξάλλου, δεν μπορείς να εξαναγκάσεις κάποιον να σε αγαπήσει. Την αγάπη την κερδίζεις με αυτά που προσφέρεις και όχι με αυτά που απαγορεύεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν μικρό σε σελίδες αλλά μεγάλο σε έμπνευση...

'Εχθροί εξ αίματος' του Αρκά.

Δε μου έμεινε 'έντερο' από τα γέλια...

Αποδεικνύεται δε ότι ο εγκέφαλος είναι 'the big boss' ακόμα κι όταν δεν είναι στα καλά του...

Δυστυχώς, η αγαπημένη μου καρδιά δεν μπόρεσε να κάνει την επανάστασή της...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το έχω τελειώσει ακόμα, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να προτείνω αυτό το βιβλίο:

"Life Support", by Tess Gerritsen

Ανήκει στο είδος του medical crime που μας έχει συνηθίσει κατά κάποιο η τηλεόραση τα τελευταία χρόνια, μόνο που είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει στο χώρο του crime γενικότερα εδώ και καιρό. Η συγγραφέας, ιατρός στο επάγγελμα, περιγράφει απίστευτα τις ιατρικές λεπτομέρειες (νεκροψίες, ορμόνες, περίεργοι τρόποι μετάδοσης prions κλπ), αλλά αυτό είναι το λιγότερο: Αυτό το βιβλίο θα σας κρατήσει ξύπνιους από την αγωνία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Η ΦΑΡΜΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ' της Πατρίσια Κόρνγουελ

Αστυνομικό μυθιστόρημα με ηρωίδα την ιατροδικαστή Δόκτωρα Σκαρπέττα. Δυνατή αφήγηση, ανατροπές και ΄σασπένς. Κλασική Πατρίσια Κόρνγουελ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Rania οποιο μας προτεινεις αν ειναι ευκολο να μας δωσεις τον τιτλο και στα αγγλικα

Φχαστω

Ρεα Γαλανακη

Αμιλητα,βαθια νερα

εκδοσεις Καστανιωτη

440 σελιδες

18 ευρω

βραβειο αναγνωστη

μυθιστορηματικο χρονικο

Η απαγωγή της Τασούλας, που συνέβη το 1950 στο Ηράκλειο, είναι η πιο γνωστή και παράλληλα η πιο ανεξερεύνητη απαγωγή που έγινε ποτέ στην Κρήτη. Παρά τη «σιωπή» που σε γενικές γραμμές επικράτησε από παντού, ο θρύλος της επιβιώνει μέχρι σήμερα, όχι μόνο επειδή έφερε στα πρόθυρα βεντέτας δυο ισχυρές ιστορικές οικογένειες, δυο μεγάλα κόμματα, όσο διότι πρώτη φορά ένας έρωτας έγινε δημόσιο ζήτημα προκαλώντας την αναστολή ισχύος εννέα άρθρων του Συντάγματος, την επιβολή στρατιωτικού νόμου σε δυο νομούς της Κρήτης και λογοκρισία του Τύπου σε ολόκληρη την Ελλάδα και μάλιστα από δημοκρατική κυβέρνηση. Δεν είναι τυχαίο το ότι η υπόθεση παρουσιάστηκε και από τον ελληνικό και από τον διεθνή Τύπο σαν μια καινούργια εκδοχή του Ρωμαίος και Ιουλιέτα ή του Τρωικού πολέμου.

O Kώστας Kεφαλογιάννης ή Kουντόκωστας, ο ηρωικός αντάρτης της ομάδας Aνωγείων επί Kατοχής, έκλεψε την Tασούλα Πετρακογιώργη, την τρίτη κόρη του πιο σημαντικού ίσως αρχηγού της Αντίστασης στην Kρήτη. Eκείνο τον καιρό ο Πετρακογιώργης ήταν βουλευτής των Bενιζελικών, ενώ ο αδερφός του Kουντόκωστα, ο Mανόλης Kεφαλογιάννης, είχε εκλεγεί πρώτη φορά βουλευτής στη μακρά πολιτική του καριέρα. Για την άκαρπη καταδίωξη του ζεύγους, εκτός από τα προαναφερθέντα μέτρα, ένα τάγμα της χωροφυλακής κι ένα τάγμα στρατού εγκαταστάθηκαν στον Ψηλορείτη, τον οποίον κήρυξαν «Νεκρή Ζώνη». Eπίσης, πριν από το χωρισμό του ζεύγους την πρωτοχρονιά του 1952, τόσο ο Kουντόκωστας όσο και οι σύντροφοί του στην απαγωγή δικάστηκαν κι έμειναν ενάμισι περίπου χρόνο στη φυλακή, όχι όμως για το αδίκημα της απαγωγής, που είχε παραγραφεί με έναν κρυφό γάμο, αλλά για «παράνομη οπλοφορία και σύσταση συμμορίας».

Στις μέχρι σήμερα ελάχιστες γνώσεις μας για την απαγωγή, εντελώς καινούργια στοιχεία έρχονται να φωτίσουν το αίνιγμά της. Ενώ, δηλαδή, η συγγραφέας είχε ξεκινήσει την ανεξάρτητη προσωπική της έρευνα, της δόθηκε η άδεια να μελετήσει και το αρχείο του Kώστα Kεφαλογιάννη ή Kουντόκωστα. Στο αρχείο, που πρώτη φορά ανοίγεται, υπάρχει η περιγραφή της απαγωγής στις ανέκδοτες Eνθυμήσεις του, η αλληλογραφία του με την Tασούλα και πολλά γράμματα τρίτων, τα πρακτικά της δίκης του, πλήθος επίσημων εγγράφων και πάρα πολλές εφημερίδες. Είχε φυλάξει αυτό το πλούσιο υλικό όσο έζησε χωρίς ποτέ του να το υποστηρίξει δημόσια ο ίδιος, τιμώντας έτσι την υπόσχεση σιωπής, κι ευελπιστώντας -ίσως- στη δικαιοσύνη του χρόνου. Στην ίδια απαγωγή αναφέρονται και δύο πρόσφατες εκπομπές του αδερφού του, του ηλικιωμένου Μανόλη Κεφαλογιάννη, σε τηλεοπτικό κανάλι του Ηρακλείου, που έμειναν ημιτελείς λόγω του θανάτου του.

Πρόθεση του μυθιστορηματικού χρονικού της Ρέας Γαλανάκη είναι η εμβάθυνση στις ανθρώπινες συγκρούσεις, η ανακάλυψη των πολλών τεμνόμενων επιπέδων ενός δράματος, που διεξάγεται μέσα στο σκηνικό της πιο κρίσιμης, ίσως, αντιπαράθεσης: των νόμων, δηλαδή ενός σκληρού μετεμφυλιακού Eλληνικού Kράτους με τον άγραφο κώδικα τιμής στην Kρήτη αφού η θυσία, ο φόβος της βεντέτας, η ευχή και η κατάρα, ο λόγος του άντρα, το γόητρο, τα οικογενειακά και άλλα

Η απαγωγη της Τασουλας 1950,Κρητη.Μια πραγματικη ιστορια ...μιας εκουσιας-ακουσιας απαγωγης.

Βιβλιο για κρητικοφιλους.....απλα το απολαυσα!

Paulo Coelho

Veronika decides to die

191 pages

Publishers Harper

9 euro

Η Βερόνικα ζεί με τα ίδια όνειρα και τις ίδιες επιθυμίες που έχει ο κάθε νέος σε οποιοδήποτε μέρος του κόσμου. Κάνει μια καλούτσικη δουλειά και μένει σ' ένα μικρό διαμέρισμα που της παρέχει την ευχαρίστηση του ιδιωτικού της χώρου. Συχνάζει σε μπαρ με κίνηση. Συναντά όμορφα αγόρια και βγαίνει με μερικά. Παρ' όλα αυτά, η Βερόνικα δεν είναι ευτυχισμένη. Κάτι της λείπει στη ζωή. Γι' αυτό, το πρωί της 11ης Νοεμβρίου 1997, η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει.

Φαντασία και όνειρα. Ερωτας και τρέλα. Επιθυμία και θάνατος. Οδεύοντας προς τον θάνατο, η Βερόνικα διαπιστώνει ότι κάθε στιγμή της ύπαρξης αποτελεί μια επιλογή για το αν θα ζήσουμε ή αν θα τα παρατήσουμε όλα. Η Βερόνικα δοκιμάζει νέες ηδονές και ανακαλύπτει ότι πάντα υπάρχει κάπιο νόημα για τη ζωή. Μόνο που ο χρόνος είναι λίγος. Η Βερόνικα αποφάσισε να πεθάνει και αυτός ο δρόμος δεν έχει επιστροφή.

Λιγο θλιβερο....βιβλιο με μηνυματα.

Και το τελευταιο ειναι του Yalom...H μανα και το νοημα της ζωης.Νομιζω οτι εχουν αναφερει παραπανω πληροφοριες και σχολια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αμίλητα βαθιά νερά το συνιστώ κι εγώ ανεπιφύλακτα! Πολύ ρομαντικό με την απαγωγή της Τασούλας και την όλη ιστορία, λίγο κουραστικό γιατί αναφέρει πολλές λεπτομέρειες σχετικά με τοποθεσίες και την ιστορία των δύο οικογενειών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα βιβλιο που μου'φερε ενας φιλος πριν 2 χρονια aπο Ν.Υορκη κι εχει πλακα

Why do men have nipples?

Hundreads of questions you'd only ask a doctor after your third martini

Mark Leyner and Billy Goldberg M.D.

Μερικες ερωτησεις:

  • What causes an ice cream headache?
  • Can you get high from licking a toad?
  • What are goose bumps?
  • What are eye boogers?
  • Is sperm nutritious?
  • Why do beans give you gas?
  • Why does poo float?
  • Why do old ladies grow beards?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιο προτείνεις της Cornwell για να την γνωρίσει κανείς;

4 βιβλία της σειράς κυκλοφορούν στα ελληνικά: 1.Η φάρμα της σιωπής, 2. Αγνώστων λοιπών στοιχείων, 3. Αιτία θανάτου και 4. Το αρπακτικό.

Σε όλα πρωταγωνιστούν τα ίδια πρόσωπα και είναι αλληλένδετα. Το πρόβλημα είναι ότι κυκλοφορεί μόνο το πιο πρόσφατο, ΤΟ ΑΡΠΑΚΤΙΚΟ, που κατά τη γνώμη μου είναι και το καλύτερο. Τα άλλα είναι εξαντλημένα από τον εκδότη και προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ να τα βρω ψάχνοντας σε διάφορα βιβλιοπωλεία.... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψαχνοντας λιγο βρηκα οτι κυκλοφορει επισης στα ελληνικα:

ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ ΕΝΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ

(Τζακ ο Αντεροβγάλτης)

εκδοσεις Ωκεανιδα

Αν καποιος εχει τους αγγλικους τιτλους των βιβλιων που μας εγραψε η Ρανια θα με διευκολυνε

Φχαστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μολις τελειωσα το πρωτο βιβλιο της Tριλογιας του Βερολινου

Philip Kerr

Οι βιολετες του Μαρτη/ March Violets

Eκδοσεις κεδρος

σελιδες 378

12 ευρω

αστυνομικο-νουαρ

Βερολινο 1936,περιοδος των Ολυμπιακων αγωνων.Ο ιδιωτικος ντετεκτιβ Bernhard Gunter πρωην αστυνομικος προσλαμβανεται απο τον εκατομμυριουχο βιομηχανο Σιξ να βρει ενα διαμαντενιο κολιε που εχει κλαπει.Το κοσμημα βρισκοτανε στο χρηματοκιβωτιο της κορης του η οποια βρεθηκε μαζι με το συζυγο της απανθρακωμενοι.

Ο Gunter ξεκιναει την ερευνα....μια υποθεση πολυ μπερδεμενη με πολλα προσωπα.

Ενα ταξιδι στην τοτε Γερμανια που ολα ηταν απαγορευμενα και με την Γκεσταπο παντου.

Η γλωσσα ειναι ευκολη για να το διαβασει κανεις στα αγγλικα.

Ατυνομικη βια και διαφθορα στη ναζιστικη Γερμανια.

Αν σας αρεσουν τα αστυνομικα θα το τελειωσετε πολυ γρηγορα

Καπου διαβασα και συμφωνω:Αν ήταν soundtrack, θα περιείχε τα εξής κομμάτια: *Marlene Dietrich, «Lili Marleen» *Kurt Weill, «Surabaya Johnny» *Bing Crosby & The Andrew Sisters, «Hot time in the town of Berlin» *Duke Ellington, «Mood Indigo»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα βιβλιο που μου'φερε ενας φιλος πριν 2 χρονια aπο Ν.Υορκη κι εχει πλακα

Why do men have nipples?

Hundreads of questions you'd only ask a doctor after your third martini

Mark Leyner and Billy Goldberg M.D.

Μερικες ερωτησεις:

  • What causes an ice cream headache?
  • Can you get high from licking a toad?
  • What are goose bumps?
  • What are eye boogers?
  • Is sperm nutritious?
  • Why do beans give you gas?
  • Why does poo float?
  • Why do old ladies grow beards?

Έχει μεταφραστεί στα ελληνικά αλλά δε θυμάμαι τίτλο...το είχα κάνει δώρο στο brother...Μάλλον εγώ μόνο το διάβασα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΡΩΓΕΣ;

ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΑΡΤΙΝΙ

Mark Leyner

εκδοσεις Ορφεας

σελιδες 197

8 ευρω

Σύντομη περιγραφή

Ας υποθέσουμε πως βρίσκεστε σε ένα πάρτι. Έχετε πιει δυο τρία Μαρτίνι, ανακατεύεστε με το πλήθος και αναλογίζεστε πόσο ακόμη πρέπει να μείνετε, προτού πάτε για καμιά πίτσα. Ξαφνικά, σας συστήνουν σε κάποιο καινούργιο πρόσωπο, το γιατρό Χάρη Καπολύ. Ξεχνάτε την πίτσα. Τώρα είναι η τέλεια στιγμή για να κάνετε όλες εκείνες τις παράξενες ερωτήσεις που πάντα θέλατε να κάνετε στο γιατρό σας, αλλά δεν είχατε τα κότσια [ή, πιθανότατα, το χρόνο) να τις κάνετε. Παίρνετε θάρρος (με τα ανάλογα υγρά "καύσιμα"]... και ορμάτε! Αν, λοιπόν, σκεφτήκατε ποτέ να ρωτήσετε ένα γιατρό... - Γιατί γελάτε όταν σας γαργαλάνε; - Τι γίνεται με τις τρίχες στα αυτιά; - Γιατί μυρίζουν τα ούρα σας όταν έχετε φάει σπαράγγια; - Γιατί ροχαλίζετε όταν έχετε πιει; - Τι είναι η ανατριχίλα; - Τι είναι οι τσίμπλες; - Τι είναι ο λόξιγκας; - Είναι τα στρείδια αφροδισιακά; - Είναι το σπέρμα θρεπτικό; - Τα μεγάλα χέρια σημαίνουν και μεγάλο...; ...τότε το "Γιατί οι άντρες έχουν ρώγες;" είναι το βιβλίο σας!Το "Γιατί οι άντρες έχουν ρώγες;" είναι προϊόν συνεργασίας του Μπίλυ Γκόλντμπεργκ, γιατρού επειγόντων περιστατικών, και του Μαρκ Λέινερ, συγγραφέα μπεστ σέλερ και διάσημου ευθυμογράφου. Το "Γιατί οι άντρες έχουν ρώγες;" προσφέρει πραγματικές, τεκμηριωμένες και εύθυμες απαντήσεις σε μερικές από τις μεγάλες ερωτήσεις για τις παραξενιές του σώματος μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη το συγκεκριμένο βιβλίο δεν ήταν δωρεάν και με κάποια κυριακάτικη εφημερίδα προσφάτως;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.