Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Όσοι φέρανε πάντως δεν είδανε, μέσα στο λόχο δεν πιάνει τίποτα! Ασφάλεια στην Άρτα, ούτε τα ραδιοκύματα δεν μπαίνουν στο στρατόπεδο! emdrunk emdrunk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Καλημερα παιδια!

Ηθελα μια πληροφορια.

Ειμαι στρατο και απολυομαι στις 12 φεβρουαριου.

Ομως απο οτι ακουγεται θα βγει προκηρυξη αγροτικου μεσα στον ιανουαριο.

Θα μπορουσα να συμμετεχω στην προκηρυξη, εστω καταβαλλοντας ενα χαρτι με την πιθανη ημερομηνια απολυσης μου?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄(η τυχόν αναβολή να είναι διάρκειας πλέον του ενός (1) έτους από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης) ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης από τη Μονάδα τους (για άρρενες).

Αν και τώρα πιστεύω να το αλλάξουν και η αναβολή να είναι τουλάχιστον 15 μηνών.

Οπότε δεν μπορείς να δηλώσεις σε προκήρυξη κατά την οποία την τελευταία ημέρα υποβολής δικαιολογητικών υπηρετείς στον Ε.Σ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρεπει να εχεις απολυθει και να στειλεις βεβαιωση οριστικης απολυσης η πιστοποιητικο τυπου Α που αναφερει πιο πανω ο Τασος.

Ειχα στειλει παλαιοτερα και εγω βεβαιωση με πιθανη ημερομηνια απολυσης αλλα δεν το δεχτηκανε.....

Τροποποιήθηκε από shadow_play
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Δηλαδή μετά την ορκομωσία δε χρειάζεται να ασχοληθούμε πώς θα γυρίσουμε Αθήνα ε? Μετά για επιστροφή στην Άρτα πάλι βάζει ο στρατός λεωφορεία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή μετά την ορκομωσία δε χρειάζεται να ασχοληθούμε πώς θα γυρίσουμε Αθήνα ε? Μετά για επιστροφή στην Άρτα πάλι βάζει ο στρατός λεωφορεία?

Βάζει το ΚΕΥΓ λεωφορεία μέσα από το στρατόπεδο... θα σας ζητήσουν να το δηλώσετε λίγες μέρες πριν. Ανεση... εμείς είχαμε δει και τους 300 μέσα στο λεωφορείο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ολα αυτα τσαμπα αμα εχεις κατασταση επιβιβασης..... αν παρεις μεταθεση στον τοπο κατοικιας σου δεν θα μπορεις να τις χρησιμοποιησεις οποτε την πρωτη σου δωστην για το ταξιδι μετα την ορκομωσια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ολα αυτα τσαμπα αμα εχεις κατασταση επιβιβασης..... αν παρεις μεταθεση στον τοπο κατοικιας σου δεν θα μπορεις να τις χρησιμοποιησεις οποτε την πρωτη σου δωστην για το ταξιδι μετα την ορκομωσια.

Τι εννοείς κτάστση επιβίβασεις? Ποι΄να δώσω και πού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για την αδεια ορκομωσιας θα σας ρωτησουθνε αμα θελετε κατασταση επιβηβασης. και με το χαρτι της αδειας την ημερα της ορκομωσιας θα σας δωσουν και ενα πορτοκαλι χαρτακι. αυτο το δινεις στον οδηγο του λεοφωρειου που θα μπει στο στρατοπεδο για να φυγετε για Αθηνα η Θεσ-νικη....μην αγχωνεσαι ! Θα σας τα πουνε ολα στο ΚΕΥΓ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδια, εχω αναγκη απο μια πληροφορια, για να μπορεσω να κανω καλυτερα τα μελλοντικα μου πλανα αν χρειαστει.

Κατα την διαρκεια της θητειας, σαν γιατρος, υπαρχει καθολου χρονος για διαβασμα;

Θελω να ξεσκονισω τα γαλλικα μου (μιας και οτι εκανα στο σχολειο 8 χρονια ειναι για τον π**τσο), και να βγαλω απο την μεση το μπουρδελοστρατο μια και καλη. Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα...

Πρώτον: στο ΚΕΥΓ μάλλον θα έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο αλλά θα είναι δύσκολο να συγκεντρωθείς να διαβάσεις. (πότε θα έχετε εκπαίδευση, πότε θα έχετε το ένα, το άλλο, νομίζω ότι δε θα βρεις συγκεντρωμένο χρόνο)

Δεύτερον: Στη μονάδα εξαρτάται από το που είσαι, τι καθηκοντα έχεις και απο την ίδια τη μονάδα. Εξηγούμαι:

Εγώ που ήμουν σε ΣΤΕΠ δηλαδή κάτι σαν κέντρο υγείας στρατιωτικό, τα πρωινά δεν είχα καθόλου χρόνο, όταν είχα όμως εφημερία δεν έβλεπα πολλά περιστατικά οπότε μπορούσα να διαβάσω. Αν είσαι γιατρός σε καμιά μικρή μονάδα θα βλέπεις 5-10 άτομα τη μέρα και μετά ησυχία...

Δε νομίζω ότι μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά, νομίζω πάντως ότι θα βρεις χρόνο για να κάνεις τις επαναλήψεις σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται από πάρα πολλά πράγματα...

Πρώτον: στο ΚΕΥΓ μάλλον θα έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο αλλά θα είναι δύσκολο να συγκεντρωθείς να διαβάσεις. (πότε θα έχετε εκπαίδευση, πότε θα έχετε το ένα, το άλλο, νομίζω ότι δε θα βρεις συγκεντρωμένο χρόνο)

Δεύτερον: Στη μονάδα εξαρτάται από το που είσαι, τι καθηκοντα έχεις και απο την ίδια τη μονάδα. Εξηγούμαι:

Εγώ που ήμουν σε ΣΤΕΠ δηλαδή κάτι σαν κέντρο υγείας στρατιωτικό, τα πρωινά δεν είχα καθόλου χρόνο, όταν είχα όμως εφημερία δεν έβλεπα πολλά περιστατικά οπότε μπορούσα να διαβάσω. Αν είσαι γιατρός σε καμιά μικρή μονάδα θα βλέπεις 5-10 άτομα τη μέρα και μετά ησυχία...

Δε νομίζω ότι μπορεί να σου πει κανείς με σιγουριά, νομίζω πάντως ότι θα βρεις χρόνο για να κάνεις τις επαναλήψεις σου...

θα συμφωνήσω με το συνάδελφο και θα ήθελα να προσθέσω πως το πιο σημαντικό είναι η ψυχολογία και η όρεξη για διάβασμα που θα έχεις.στο στρατο ο χρονος για διά βασμα είναι υπεραρκετος, ακόμη και στις πιο δραστήριες μονάδες με την περισσότερη δουλεια!ξέρω συναδέλφους που διάβαζαν μεσα στα φορειοφόρα(κατι σαν ασθενοφόρα του στρατου) σε βολες, πορειες, σκηνάκια και δεν αφηναν λεπτο να πάει χαμένο...και άλλους που ενα χρονο στον ΕΣ δεν διάβασαν ούτε τις αντενδειξεις απ τα φάρμακα που χορηγούσαν...

ο πιο δυνατος αντιπαλος για το διάβασμα στο στρατό είναι η γενικότερη βαρεμάρα και η φυγοπονία που κυριαρχει σε όλα τα επίπεδα της ιεραρχίας...

αν έχεις όρεξη και δε παρασυρθεις, θα κερδισεις το χαμένο χρόνο!

Υ.Γ ακόμη και στο κέντρο υπάρχει "βιβλιοθηκη" που μπορεις να διαβάσεις κάποιες ώρες την ημέρα.μετα την ορκομωσια την ανοιγουν με κάποιο οπλιτη για υπευθυνο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ειχα στο μυαλο μου κατι του στυλ, "Ιατρειο χωρις ασθενεις, αραχτος πισω απ'το γραφειο σε καμια μοναδα χαμενη στα συνορα". Διαβασμα σε δυσκολες συνθηκες οπως προανεφερες, δεν νομιζω να καταφερνα να το κανω. Απλα ηθελα να ξερω κατα ποσο υπαρχουν "νεκροι χρονοι" κατα την διαρκεια της καθημερινοτητας, για να μπορεις να συγκεντρωθεις λιγο πανω σε κατι. Παντως βυσμα δεν εχω, οποτε με κοβω Εβρο, ισως να βγει και κατι θετικο απο αυτο τελικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ειμουν ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΡΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΔΗΛ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ΒΙΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΛΛΟΙ ΤΟΣΟΙ ΜΑΖΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΥΣΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕ ΑΡΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ.

1)ΕΝΑ ΥΠΝΟΣΑΚΟ . ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΧΩΡΑΤΕ ΕΣΕΙΣ. ΔΗΛ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΡΟΖ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΜΑΖΕΥΕΤΕ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ. ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΥΠΝΟΣΑΚΟ ΑΝ ΚΑΙ ΛΙΓΑ. ΑΥΤΟΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑΝ ΑΠΛΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΚΤΑΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΡΥΟ.

2)ΘΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΑΛΤΣΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΞΕΡΑΚΙΑ ΑΡΚΕΤΑ (ΚΑΜΙΑ 15ΑΡΙΑ ΜΠΟΞΕΡΑΚΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ).ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΜΕΣΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΑΜΕ ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΟΛΑ. ΚΑΛΤΣΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΤΣΕΣ ΣΟΥ! ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΑΝ 15 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΚΑΛΤΣΕΣ! ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΜΑΥΡΕΣ. ΑΠ'Ο,ΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ 2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΛΤΣΕΣ (ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΤΕ) .ΤΟ ΣΩΒΡΑΚΟ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΦΟΡΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

3)ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΠΑΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ. ΔΗΛ. ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΤΗ ΣΙΛΙΚΟΝΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ ΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ Π***** ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ. 2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΕΓΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΒΥΛΕΣ ΦΟΡΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑ 2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΛΤΣΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΤΟΥΣ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ 9ΜΗΝΟ-8ΜΗΝΟ ΟΤΑΝ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΝΑ ΛΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ (8ΜΗΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ??? ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΞΕΡΩ) ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ 2 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ . ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΡΟΥΧΑ, ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ! ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΜΕ ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ.

4) ΛΟΥΚΕΤΑ ΠΑΡΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 , ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΟΛΑ. ΑΥΤΟΙ ΔΙΝΟΥΝ 2 ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΙΝΕΖΙΚΑ. ΠΑΡΤΕ 2 ΜΕΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΥΧΟΥΝ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ ΣΕ ΜΟΝΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΥΚΕΤΑ.

5)ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ ΜΕ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 5 ΘΕΣΕΙΣ. ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ ΟΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑ. (ΠΕΡΙΠΟΥ 18 ΑΤΟΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΑΛΑΜΟ ΕΙΝΑΙ)

6)ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΞΕΧΑΣΕΙ ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΕ 3 Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ , ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ Ο.ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ. ΦΑΚΟ ΘΑ ΚΡΑΤΑΤΕ. Ο.ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΠΤ. ΑΠΟ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΕ LEDS ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ. ΜΙΚΡΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. ΟΧΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ!

7) ΑΠΟ ΡΟΥΧΑ ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΣΚΕΛΕΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ. ΕΓΩ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΙΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ. ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΚΡΥΩΝΑΝ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ . ΕΓΩ ΦΟΡΟΥΣΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΦΟΡΜΑ. ! Α! ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΡΑΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΤΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΤΟΥΣ.

8) ΑΠΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΑΣΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ. ΕΓΩ ΠΗΡΑ 15 ΑΝ ΚΑΙ 10 ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ. ΑΠΟ ΤΑ 10 ΤΑ 2 3 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΑ. ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗΣ.

9)ΠΟΥΛΟΒΕΡ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ 1 ΘΑ ΦΟΡΑΤΕ. (ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ - ΘΑ ΒΡΩΜΑΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ)

10)ΒΑΛΙΤΣΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΕΤΑΝΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΕΜΕΝΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ. ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟΣ -ΣΠΑΝΙΑ - ΤΙΣ ΚΡΥΒΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΝΤΟΥΛΑΠΙΑ. ΠΑΡΤΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΕ ΡΟΔΑΚΙΑ ΕΥΚΟΛΕΣ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΤΕ.

11) ΤΙ ΑΛΛΟ ΤΙ ΑΛΛΟ? ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΓΑΝΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΕΣΕΤΕ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΑΡΤΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΨΜ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΣΚΟΛ ΟΠΣΩΔΗΠΟΤΕ ΟΧΙ ΠΡΑΣΙΝΟ , ΑΠΛΑ ΣΚΟΥΡΟ .ΓΕΝΙΚΑ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΣΕ ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΙΣ ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΦΟΡΑΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ!

ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΕ ΑΡΤΑ Η ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΕΤΑΣΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΦΑΝΤΑΡΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣΠΟΥΝ ΚΑΤΕΒΑΣΕ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ 2 @@ ΚΑΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ (ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΑΠΑΚΗ) ΚΩΛΟ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΝΕ.ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΚΟΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΕΣ, ΜΗΝ ΚΟΥΦΑΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΙ ΒΟΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΑΤΕΣ. ΕΜΕΝΑ Μ ΑΡΕΣΑΝ ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗ ΒΑΡΙΟΜΑΣΤΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΟΡΘΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕ.

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ Ι ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΜΟΝΟ ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΗΛ ΣΤΡΑΤΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ.

ΤΙ ΑΛΛΑ? ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΧΟ. ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΠΟΡΤΕΣ. ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΧΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ 50 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΔΗΛ ΕΧΕΖΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ, ΑΣΤΑ. ΑΛΛΑ ΟΚ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΠΛΑΚΑ .ΚΑΙ ΜΠΑΝΙΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΤΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΞΥΡΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΚΑΛΟ ΞΥΡΑΦΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΛΟ ΞΥΡΙΣΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΕΝΤΟΝΗ ΤΡΙΧΟΦΥΙΑ. ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙΩΝ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΒΟΥΡΤΣΑ. ΑΥΤΟΙ ΔΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΧΑΛΑΣΕ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ?

ΦΥΣΙΚΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΑΝ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΗΤΑΝ . ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΣΑΛΑΚΩΘΕΙ ΚΛΠ. ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΧΑΡΤΙ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΥΛΟΥΣ. (ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΓΡΑΦΩ....)

ΠΑΡΤΕ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΤΕ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΑΤΕ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΓΙΑ ΕΞΩ ΚΑΙ 3 4 ΜΠΛΟΥΖΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΕ ΜΕΤΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΟΡΟ , ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ . ΟΥΤΕ ΡΑΜΜΑΤΑ. ΣΠΑΝΙΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ ΑΥΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΟΡΟ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ. ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥΔΑΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ , ΑΥΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΓΕΝΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΠΑΡΤΕ ΤΟ. ΑΠΟ ΤΟ ΛΙΤΣΑ. ΑΛΛΟΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ OXFORDAKIA ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΜΟ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ , ΑΝΤΕ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΤΩΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΕΣ ΦΑΡΥΓΓΟΑΜΥΓΔΑΛΙΤΙΔΑ ΑΠΟ ΩΡΛ.ΚΙΝΗΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ!!!! ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Η ΑΝ ΣΑΣ ΠΟΥΝ ΤΠΤ ΜΗΝ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΤΕ !! ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΝΟΙΚΤΟ. ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΕΡΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΑΣ ΗΣΥΧΟ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΙΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ ΩΡΕΣ. ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΟΛΟ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΕΝ ΠΗΡΑ, ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΘΟΡΥΒΟ Η ΘΑ ΜΙΛΑΤΕ. ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΧΟ ΕΠΙΑΝΕ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟ.ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΣΕΠΗΣ Η PSP H PC. ΓΕΝΙΚΑ ΕΤΣΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ. ΟΜΩΣ ΣΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ Η TV TPT. EMENA ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΥΣΑ DVD PLYER ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΤΑΙΝΙΕΣ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ ΑΝ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΙΖΕΤΕ, ΔΕ ΘΑ ΣΑΣ ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΤΑ ΚΟΥΤΣΑ ΣΤΡΑΒΑ ΜΠΟΡΕΙΣ. (ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΕΞΩ)ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΣΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ. ΑΥΤΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΑΠΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΠΟΩ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ ΑΓΧΟΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ.

ΓΕΝΙΚΑ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΧΑΣΙΜΟ ΧΡΟΝΟΥ! ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ. ΑΝ ΣΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ 2 3 ΦΙΛΙΕΣ ΚΑΛΑ ΘΑ ΝΑΙ. ΚΑΛΕΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Πολυ ωραιος φιλε, ισα και σταρατα! Οι μελλοντικοι φανταροι ευχαριστουν! emrockon Τροποποιήθηκε από Epebos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Λοιπόν όλοι όσοι πρόκειται να στρατευθείτε και σας έχει φάει το άγχος ήρθε η ώρα να χαλαρώσετε…Και εφόσον οι γνώμες είναι σαν τις κωλο^&δες (όλοι έχουν από μια) διαβάστε και τα παρακάτω:

Ξέρω ποιος είσαι…Είσαι ο μαχητής της ζωής. Με κόπο κατάφερες να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου και εφόσον κατάφερες αυτό όλα τα άλλα μοιάζουν παιχνιδάκι….Η ζωή σου παίρνει επιτέλους μια πορεία, οι αποφάσεις σου παίρνονται αποκλειστικά από εσένα για εσένα, ο ελεύθερος χρόνος δεν μοιάζει με έννοια βγαλμένη από Χολιγουντιανή κομεντί, η αυτοπεποίθησή σου ανεβαίνει (οι σχέσεις με το άλλο φύλο επίσης) επιτέλους οι φράσεις σου δεν ξεκινούν και τελειώνουν με το «Ρε μαλάκα» και τα παράγωγά του και νιώθεις ο βασιλιάς του κόσμου….Και εκεί που λες φέρτε ασθενείς να γιατρέψω ο τιτανοτεράστιος σκάει το χαρτάκι: Συγχαρητήρια!... Η μαμά πατρίδα σε επέλεξε για να την υπηρετήσεις. Πατήστε Pause για 9 μήνες παρακαλώ!

Τα παρακάτω ίσως σου φανούν χρήσιμα:

1)Πάρτο απόφαση και μην παιδεύεις το παιδεμένο μυαλουδάκι σου… Αφού ΔΕΝ μπορείς να το γλιτώσεις (εντάξει κατά κανόνα εννοώ) τουλάχιστον απόλαυσέ το…

2)Το δυσκολότερο που καλείσαι να αντιμετωπίσεις στον στρατό είναι κατά την γνώμη μου ο περιορισμός της ελευθερίας σου. Σου λένε άλλοι τι θα κάνεις πότε θα το κάνεις και με ποιον τρόπο…Πολλοί γράφουν πως το Κ Ε ΥΓ είναι χύμα κτλ κτλ και περιμένεις να πας στην κατασκήνωση για φροντίδα , Protherm και Playstation. Έλα που δεν είναι έτσι…Και 6 η ώρα θα ξυπνήσεις και την αγγαρειούλα σου θα κάνεις και την σκατούλα των άλλων θα καθαρίσεις και θα πήξει και το μάτι σου να βλέπει 600 μαλ$%^& με το trendy χακί όλη μέρα κάθε μέρα….Μην τρελαίνεσαι, σκέψου απλά την ζωή που σε περιμένει απ’ έξω…

3)Υπήρχαν άτομα που ξόδευαν την μισή μέρα αναστενάζοντας λες και τους έπληξαν οι 10 πληγές του Φαραώ και την υπόλοιπη μισή πάνω από ένα τηλέφωνο κλαψουρίζοντας στην μαμά τους επειδή στο πρωινό δεν σερβίρουν βούτυρο. Αυτοί οι άνθρωποι στην επιεικέστερη περίπτωση θα έπρεπε να απελαθούν από την χώρα. Είναι ο λόγος που δεν μπορώ να βρω συγκροτημένο άνθρωπο να συνεννοηθώ πλέον! Αποχωρίζονται την μαμάκα ΜΟΝΟ όταν βρουν μια γυναίκα που να την αντικαθιστά επάξια….ΜΕΓΑΛΩΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

4)Το 90% των ανωτέρων σου είναι λιγότερο έξυπνοι από εσένα και μερικοί από αυτούς άνετα θα κοντράριζαν στα ίσα την νοημοσύνη της αμοιβάδας…Είναι οι άνθρωποι με ένα και μοναδικό ταλέντο: να σου πρήζουν τα ούμπαλα…Μην ψαρώνεις δεν υπηρετείς αυτούς αλλά την πατρίδα σου…

5)Η Ελλάδα για την οποία θα έδινες πρόθυμα το αίμα σου έχει πλέον πεθάνει. Χάθηκε κάπου ανάμεσα στα παραμύθια της Π. Δέλτα και τις αναμνήσεις της γιαγιάς σου που στις διηγούνταν δακρύζοντας. Τι θέλω να πω??? Ο εθελοντισμός στον στρατό θα βλάψει σοβαρά τα νεύρα σου…Και θα σου χαρίσει και αυτοδικαίως τον τίτλο του καλύτερου μαλάκα, γι’ αυτό απόφυγε τον…

6)Υπάρχουν άνθρωποι που κινούν γη και ουρανό για να έχουν ευνοϊκή μεταχείριση την ώρα που οι υπόλοιποι φαντάροι πασχίζουν….Τους θεωρώ ανήθικους, ανάξιους και αναξιοπρεπείς…Αν θεωρείς ότι είσαι ανώτερος από τους άλλους κάντο. Να ξέρεις όμως ότι δεν θα υπάρχει πάντα ένα τηλεφώνημα για να σε σώσει…

7)Η πεμπτουσία του στρατού είναι να μην ξεχωρίζεις…Να είσαι πάντα προβλεπόμενος. Βέβαια κανείς δεν θα σε τιμωρήσει επειδή είσαι αξύριστος αν σε δει όμως θα σου πει: ξυρίσου, είσαι και αγυάλιστος, δείξε μου το κινητό σου μήπως έχει κάμερα, ποιος είναι ο φωριαμός σου κοκ…και όποιος ψάχνει βρίσκει καταλαβού???

8)Το ράδιο αρβύλα είναι για τον στρατό ότι και ο φραπές για τον Ελληνάρα: νόημα ύπαρξης. Από αυτά που ακούτε μην πιστεύετε τίποτα. Μπορείτε κάλλιστα για να διασκεδάσετε να εμπλουτίσετε την εκάστοτε ράδιο αρβύλα με δικά σας ευφάνταστα στοιχεία. Παράδειγμα: κάποιοι υποστήριζαν πως ένας ανώτερος (πολύ αυστηρός και πολύ μαχίμι ) πέρασε 3 μήνες μόνος σε βουνό για να εκπαιδευτεί. Τους απάντησε κάποιο γατόνι πως ο τελευταίος στρατιώτης-σκοπός που τον απείλησε με χειροδικία όταν το μαχίμι είπε λάθος συνθηματικά στην έφοδό του πήρε 25 μέρες τιμητική… Το έκανε την μια μέρα και την άλλη μέρα η ιστορία του είχε διαρρεύσει σε ολόκληρο το στρατόπεδο. Μερικοί μάλιστα άρχισαν τα μαθήματα πολεμικών τεχνών προκειμένου να τον αφοπλίσουν….Πείτε με κάφρο αλλά πέρασα 3 μέρες διασκεδάζοντας

9) Για το τέλος κράτησα το πιο σημαντικό: στον στρατό δεν τους ενδιαφέρει το ΕΙΝΑΙ αλλά το ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ. Μπορεί κάθε βράδυ οι κατσαρίδες να κάνουν τσιμπούσι με τα ψίχουλά σου γι’ αυτούς αρκεί να μην βλέπουν άδεια μπουκάλια νερού στην πρωινή επιθεώρηση…Μπορεί το όλο θέμα να σας φαίνεται δυσνόητο αλλά θα το καταλάβετε όταν μπείτε στον στρατό.

Η υπερβολή είναι στοιχείο του χαρακτήρα μου γι’ αυτό αν την χρησιμοποίησα σε κάποια σημεία απολογούμαι….Απλά ήθελα να make my point που λεν και στο χωριό μου….Όλα τα υπόλοιπα τύπου «πόσα βρακάκια να πάρω?» τα θεωρώ λεπτομέρειες τις οποίες σαν γνήσιος χειρουργός θεωρώ ανούσιες….Αν θέλετε κάποια διευκρίνιση στείλτε πμ.

Φιλικά Βρασίδας

Τροποποιήθηκε από Vrasidas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ωραίος ο Βρασίδας
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ερωτησεις. Δεν ξερω τι μου γινεται.

1)Σε στρατιωτικο νοσοκομειο ποσο παθολογια αναγνωριζεται?

2)Αν κανεις και αγροτικο και στρατιωτικο νοσοκομειο ποσο?

3)Αντι για Αρτα τα ζωα με καλεσανε Θηβα-πυροβολικο αν και ειχα καταθεσει πτυχιο.Μου ειπαν οτι καλυτερα να το αφησω ετσι και να τους το πω στη θηβα οτι εγινε λαθος γιατι μεχρι να πας Αρτα(2.5 βδομαδες) θα ειμαι στο ιατρειο της Θηβας και θα γλιτωσω αγγαρειες για λιγο.Ισχυει?

Ευχαριστω.Οποιος μπορει ας μου πει γιατι βιαζομαι λιγο.Μπαινω στις 9

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για σας παιδες, μολις τελειωσα απο ιταλια και δεν εχω ιδεα απο την ελληνικη πραγματικοτητα, θα ηθελα να ρωτησω αν ο οπλιτης γιατρος δουλευει με λιστες φαρμακων, και αν υπαρχει καποιος καταλογος με τις περιπτωσεις που δυναται να αντιμετωπισει, ωστε να μπορεσω να κανω και καμια επαναληψη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο οπλίτης-ιατρός δε διαθέτει κάποια λίστα φαρμάκων. Θεωρητικά μπορείς να χορηγείς ό,τι σκεύασμα έχεις (ή προβλέπεται να έχεις) στο ιατρείο της μονάδας σου. Αυτά είναι υπεραρκετά και καλύπτουν κυρίως πρωτοβάθμια περιστατικά. Εγώ στην αρχή δεν είχα πρέφα, γιατρό να αλλάξω δε βρήκα...τι να έκανα...πήρα το βιβλίο ασθενών του ιατρείου να δω τι περιστατικά γενικά παίζουν, είδα τις θεραπείες που έδιναν οι προηγούμενοι και πάνω κάτω κινήθηκα στα ίδια πλαίσια...Βρες τα επείγοντα πού είναι κρυμμένα, αδρεναλίνες, κορτιζόνες, επίδεσμοι, ψυκτικά, ράμματα κλπ. για την κακιά την ώρα. :-P Τώρα από περιστατικά, ανάλογα με τη μονάδα... σε γενικές γραμμές θα δεις (και θα αντιμετωπίσεις ή θα πασάρεις στο νοσοκομείο) φαρυγγο-αμυγδαλίτιδο-ιγμορίτιδες, κεφαλαλγίες, διαστρέμματα, κανα θλαστικό αραιά και πού, γαστρεντερίτιδες, καμια σκωληκοειδίτιδα, κύστες κόκκυγα αρκετές, είσφρυση όνυχος στα πόδια,κανα ξένο σώμα στο μάτι, καμια πνευμονία σπάνια...γενικά μη φοβάσαι, ό,τι ξέρεις κάνεις, ό,τι δεν ξέρεις το πασάρεις στην επόμενη μοναδα υγείας που έχει ειδικευμένους στρατιωτικους γιατρούς. Κάνε και μια επανάληψη στο πώς να παίρνεις ένα συντομο ιστορικό & στην κλινική εξέταση πριν πας για να φαίνεται ότι ξέρεις τα βασικά και να εμπνέεις εμπιστοσύνη στους στρατιώτες και να μη σε φωνάζουν butcher στην αναφορά. Γενικά, δε θα σε κατηγορήσει ποτέ κανείς για τίποτα, αν δείχνεις ότι ενδιαφέρεσαι για τους ασθενείς και είσαι τυπικός με τα καθήκοντά σου. Καλή αρχή! :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.