Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

? Όσοι έχετε υπηρετήσει μπορείτε να μου πείτε τι περιστατικά μπορεί να κληθεί να αντιμετωπίσει κανείς (π.χ. γαστρεντερίτιδες, κεφαλαλγίες, μυοσκελετικοί πόνοι, οξύ κοιλιακό άλγος) και εάν απαιτούνται κλινικές δεξιότητες (π.χ. ράμματα)?

προφανως μπορει να σου τυχει οτιδηποτε.

τα πιο συχνα (απο προσωπικη εμπειρια) ειναι φαρυγγιτιδες, ρινιτιδες, γαστρεντεριτιδες, δερματικα εξανθηματα, κηλες και αναλογα με το στρατοπεδο τραυματισμοι

εγώ είχα πάρει ένα βιβλίο που έλεγε για επείγοντα στο αγροτικό, δεν το θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή.

ανάλογα που είσαι, μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και το γιατρό σε μια ευρύτερη περιοχή. τα θλαστικά είναι δεδομένα. μου έχουν τύχει 2 τροχαία 500 μέτρα έξω από το στρατόπεδο, σκωληκοειδίτιδα σε φυλάκιο 3 ώρες από τη μονάδα με την καναδέζα, κάταγμα κνήμης με αρχόμενο σύνδρομο διαμερίσματος, εξαρθρήματα ώμων, ενώ στον ανθυπίατρο έτυχε σοβαρό τροχαίο με πνευμοθώρακα/πολλαπλά κατάγματα/κλπ καθώς και έμφραγμα σε πολίτη του διπλανού χωριού. στον προηγούμενο υπίατρο είχε τύχει θάνατος φαντάρου από ανακοπή.

κοινώς, κάνε το σταυρό σου κι όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ανάλογα που είσαι, μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και το γιατρό σε μια ευρύτερη περιοχή. τα θλαστικά είναι δεδομένα. μου έχουν τύχει 2 τροχαία 500 μέτρα έξω από το στρατόπεδο, σκωληκοειδίτιδα σε φυλάκιο 3 ώρες από τη μονάδα με την καναδέζα, κάταγμα κνήμης με αρχόμενο σύνδρομο διαμερίσματος, εξαρθρήματα ώμων, ενώ στον ανθυπίατρο έτυχε σοβαρό τροχαίο με πνευμοθώρακα/πολλαπλά κατάγματα/κλπ καθώς και έμφραγμα σε πολίτη του διπλανού χωριού. στον προηγούμενο υπίατρο είχε τύχει θάνατος φαντάρου από ανακοπή.

κοινώς, κάνε το σταυρό σου κι όλα καλά θα πάνε!

Χαλάρωσε ρε υπεργιατρε. Οι καραβανάδες είναι οι πιο φοβισμένοι άνθρωποι του κόσμου. Ουσιαστικά, αν σου τύχουν όλα αυτά δε περιμένουν από εσένα λύση. Παντού υπάρχει ΣΤΕΠ που έχει ειδικούς γιατρούς και πάντα ο στρατός υπογράφει συμβασεις με τα κατά τόπους τοπικά νοσοκομεία για να φροντίζει τους στρατιώτες. Ο διοικητής σου όσο βλήμα και να είναι φοβερά ευθυνόφοβος για να σε εμπιστευτεί και ακόμα και να το έκανε εσύ δε φέρεις ποτέ ευθύνη. Πάντα ησουν προστατευμένος. Το σκουληκάκι το βλέπεις ευκολα. Ορός, αν ξέρεις να βάζεις βέβαια, αντιβίωση αναλγησία και νοσοκομείο. Κάταγμα κνήμης, φορείο ακινητοποίηση και νοσοκομείο. Εσύ έκανες σχαση των περιτονιών στο φυλάκιο? Ο ανθυπίατρος είναι ένας βλάκας που δεν του έτυχε κανένα ατύχημα. Αν είναι δυνατόν να αφήσουμε τα σοβαρά τροχαία στα Σασσακια. Για βιτρίνα ήταν στο ασθενοφόρο στη διακομιδή. Αρα ξεκόλλα.

Εμένα μου έτυχε αυτόματος πνευμοθώρακας με σχετικο ιστορικο που πήγε νοσοκομείο, σκουληκάκι αλλεργίες, κατάγματα και μια βαριά πνευμονία. Ενα πράγμα να φοβάσαι. Το αλλεργικό σοκ. Μαθε να το αναγνωρίζεις και τη θεραπεία. Για τα άλλα υπάρχει χρόνος και το νοσοκομείο.

Καλη θητεία. Εγώ πέρασα πολύ καλά και έκανα πολλους φίλους. Χαλαρα. Απλώς να έχεις ένα στοιχιώδες αίσθημα ευθύνης. Και δε θα καλύπτεις ποτέ τα χωριά πέριξ των στρατοπέδων. Μια γνώμη θα σου ζητήσουν. Οταν έβλεπα τα γουρούνια τους εποπ να έρχονται με προκάρδια νοσοκομείο. Για ένα παράδοξο λόγο ο στρατός δεν έχει ασπιρίνες. Ζήτησα πολλές φορές αλλά ο καθυστέρας ο φαρμακοτρίφτης μου είπε να δόσω ντεπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup κατ' αρχάς δεν μ' αρέσει καθόλου ο ειρωνικός τόνος, αλλά το προσπερνάω

η μονάδα μου (35 μοίρα καταδρομών) ήταν στο σταυροβούνι, 30 χλμ από την λευκωσία όπου υπήρχε και νοσοκομείο (πολιτικό, το στρατιωτικό δεν ήταν σε θέση να αντιμετωπίσει σοβαρά επείγοντα περιστατικά). ασθενοφόρο δεν είχαμε όπως στο ΚΕΥΓ στην Άρτα, 800 άτομα δύναμη συνολικά και είχαμε μόνο 2 καναδέζες (η μία αριστεροτίμονη emrespect )

τηλεφωνικά από το φυλάκιο στο Τρόοδος κάνεις συγκλονιστική και έγκυρη διάγνωση σκωληκοειδίτιδας, αλλά με εντολή διοικητή πήγαμε επάνω και κατεβάσαμε τον φαντάρο στη λευκωσία εμείς κι όχι ασθενοφόρο, γιατί μην με ρωτάς.

στα τροχαία και το έμφραγμα άμα θες μην πας να δεις τι έγινε, θα έρθει το ασθενοφόρο... να δω πόσες μέρες φυλακή θα μαζεύαμε... εκτός από τυχόν ΕΔΕ.

το σύνδρομο διαμερίσματος προφανώς και μας το είπανε οι ειδικοί στο νοσοκομείο, απλά το αναφέρω ως ενδιαφέρον και σοβαρό περιστατικό.

αλλά η ουσία είναι ότι ήταν πολύ καλή εμπειρία

ΥΓ Επ.Οπ. δεν είχαμε, τα κομάντα ήταν όλα μαχίμια! embluesbrother

Τροποποιήθηκε από angelo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

απλώς μην τρομάζεις τους συναδέλφους. Αρκετά έχουμε στο μυαλό μας και δε μας χρειάζεται να ανησυχούμε και για τον κωλόστρατο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Απ'ότι κατάλαβα τα τελευταία χρόνια η εκπαίδευση έχει αλλάξει. Μετά το ΚΕΝ αντί να πας και να εγκατασταθείς στη μονάδα, περνάς ΣΠΕΝ πρώτα (ασκήσεις με όπλα κτλ). Οι γιατροί περνάνε και αυτοί ΣΠΕΝ;

Κατα τη διάρκεια του συνεχίζουν να θεωρούνται "ανειδίκευτοι" και κάνουν ό,τι και οι άλλοι ή κάνουν κάτι σχετικό ως οπλίτες ιατροί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί περνάνε ΣΠΕΝ στην μονάδα τους μετά το κέντρο, σαν γιατροί, δεν παίρνουν μέρος δηλαδή αλλά αναλαμβάνουν την ιατρική υπηρεσία, αυτή είναι η ειδικότητα τους, αυτό κάνουν σε όλη την θητεία τους..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια ερώτηση! Άκουσα πως ο οπλίτης ιατρός με κάποια διαδικασία μπορεί μετά το τέλος της θητείας να αποστρατευτεί με τον βαθμό του ανθυπολοχαγού. Ισχύει κάτι τέτοιο; Το έχει ψάξει κανείς; ή μήπως ισχύει για τους ΥΕΑ μόνο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

γεια σας! σε αλλο post εχει αναφερ8ει οτι υπαρχει αυτη η διαταγη (Φ.400/70/548414 /Σ3710, 3 ΑΠΡ.2007) που οριζει οτι οι οπλιτες ιατροι δε κανουν αλλες υπηρεσιες πλην οσων σχετιζονται με τη στρατιωτικη τους ειδικοτητα ως ιατροι!

γνωριζει καποιος λεπτομερειες η εχει αυτη τη διαταγη? η εστω μπορει καποιος να με προσανατολισει οσον αφορα το θεμα των υπηρεσιων που κανουμε ως οπλιτες ιατροι!

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται απο τη μοναδα, ενας φιλος ειχε βρει τη διαταγη αλλα στην τελικη το σχεδιο ασφαλειας του στρατοπεδου ειναι ισχυροτερο. Αν ειναι για κανα θαλαμοφυλικι μεσα σε εμπλοκη κανε το γαργαρα, σε ολους μας ετυχε και αμα το κανεις θεμα θα φανεις μαλακας σε ολο το λοχο. Προσωπικα τον πρωτο μηνα σε μοναδα ημουν στο Πυροβολικο και εκανα κανονικοτατα υπηρεσια καθε μερα (μου εχει τυχει να με ψαχνουν στο περιπολο γιατι φανταρος δαγκωθηκε απο φιδι και επρεπε να τον εξετασω), μετα πηγα Ειδικες Δυναμεις και αντε να με εβαλαν 2 φορες θαλαμοφυλακα τους επομενους 7 μηνες, και τοτε με χιλια συγγνωμη που δε γινοταν αλλιως, εξαρταται τελειως απο τη μοναδα. Ειχα και φιλο που εκανε υπηρεσιες στο ΣΤΕΠ (οπως ολοι μας στο νησι) και οταν γυρνουσε στη μοναδα του ηταν μονιμος θαλαμοφυλακας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο περισσότερο φιλότιμος είσαι, τόσο περισσότερο θα σου βάζουν υπηρεσίες άλλων.

Έχεις μία και μοναδική υπηρεσία στο στρατό, την προσφορά ιατρικών υπηρεσιών, αν θέλει και μπορεί ας την κάνει κάποιος άλλος...

Στην τελική, τόσα ΕΠΟΠια υπάρχουν, ας δουλέψουν κι αυτοί.

Όσο δεν σέβεσαι εσύ τον εαυτό σου και την υπόσταση σου, δεν θα σε σεβαστεί κανείς.

Στην προκειμένη, η διαταγή του στρατού είναι πάγια, και μπορείς να την επικαλεστείς.

Στην ζωή σου, να μάθεις να διεκδικείς, ό,τι με κούραση έχεις επιτύχει.

Τροποποιήθηκε από stellis77
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί και να υπάρχει αυτή η εντολή που αναφέρεις (δεν την έχω ακουστά) αλλά θα μου έκανε εντύπωση αν τη γνώριζαν οι της μονάδος. Γενικά οι γιατροί ακολουθούν άλλο πρόγραμμα και κάνουν υπηρεσίες σχετικές με την ειδικότητα τους (ιατρός υπηρεσίας) και τις υπόλοιπες μέρες είναι εξοδούχοι. Αυτό γίνεται μακράν στις περισσότερες μονάδες απ'όσες έχω ακούσει και σε αυτή που είχα περάσει.

Παρόλαυτα, επειδή ο στρατός είναι περίεργη κατάσταση και δεν βρίσκεις το δίκιο σου μιας και δεν επικρατεί δημοκρατία, αν βρεθείς άτυχος (άσχημη μονάδα με λίγο προσωπικό, περίεργο διοικητή κτλ) τότε μπορεί να σε πιέσουν να κάνεις ό,τι θέλουν με δικαιολογίες διάφορες (δεν έχουν προσωπικό, θα σε φωνάξουμε αν χρειαστουμε κάτι ιατρικό, "θα κουραστείς αν κάνεις και αυτό;", "έλα ρε doc όλη μέρα κάθεσαι" και άλλα αστεία). Άλλους έχω ακούσει ότι κάνουν μόνο εφημερίες στα ΣΤΕΠ και τις υπόλοιπες μέρες είναι στη μονάδα με μειωμένες υπηρεσίες (μη ιατρικές). Γενικά όλα μπορεί να παιχτούν. Ο "νόμος" -αν υπάρχει- δεν παίρνεται και πάντα στα σοβαρά γιατί κάλλιστα επικαλούνται "υπηρεσιακές ανάγκες", "μειωμένο προσωπικό" , ασχέτως αν υπάρχουν ΕΠΟΠ που ξύνονται.

Αυτά που λέει ο στελλης77 είναι ορθά. Γενικά επειδή η συντριπτική πλειονότητα αποτελείτε από αχάριστα άτομα που δε θα εκτιμήσουν το τι σημαίνει "είμαι υπεύθυνος για την υγεία του προσωπικού" - απεναντίας θα σε θεωρήσουν δεδομένο, ενδέχεται δυστυχώς να χρειαστεί να τσακωθείς για να βρεις το δίκιο σου αν δεις οτι στο καταπατούν. Για αρχή θα πρότεινα να μιλήσεις με διοικητή σου. Μετά να μιλήσεις με τους στρατιωτικούς γιατρούς του ΣΤΕΠ (που συνήθως υπάρχει μια α συνεννόηση) ώστε να πιέσουν. Μην αναλωθείς με υπαξιωματικούς και ΕΠΟΠ. Αν σου λενε μα-μου, θα δούμε κτλ, σημαίνει οτι θέλουν επιπλέον πίεση ή να πας ανώτερα σε ιεραρχία. Στο στρατό όλα γίνονται με μια απλή προφορική εντολή διοικητικού στελέχους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τι ειναι σωστο και λογικο δεν εχει και πολυ σημασια, για στρατο μιλαμε. Οντως 99% των γιατρων κανουν υπηρεσιες στο ΣΤΕΠ, αντε και καμια στη μοναδα ειδικα σε ασκησεις και τις υπολοιπες εξοδουχοι αλλα και αυτο ειναι ατυπο. Μπορεις αν θελεις να ζητησεις αυτα που τυπικα δικαιουσαι και να το τραβηξεις παραπανω, αλλα να εχεις στο μυαλο σου οτι κι αυτοι μπορουν καλλιστα να βαλουν στο σχεδιο ασφαλειας καθημερινη υπηρεσια γιατρου, να σου πουν οτι δε μπορει ο ΑΥΔΜ να εχει την υγειονομικη ευθυνη της μοναδας και να μην ξαναπαρεις εξοδο ποτε. Νομικα ισχυει κι εμενα σε καποια φαση προσπαθησαν να το κανουν, ενας κομπλεξικος Ανθυπας που εβγαζε τις υπηρεσιες και ειχε φαει καταγγελια παλιοτερα για ενα ατυχημα ξαφνικα θυμηθηκε οτι εχει οπλιτη γιατρο και απαιτησε να μη βγαινω γιατι αμα παθει κανεις τιποτα το βραδυ ειμαι υπευθυνος. Αιτια ηταν οτι καμια βδομαδα πριν ειχα μαλωσει μαζι του για το μεσημεριανο υπνο των φανταρων, αφορμη οτι ενας παπαρας ετρεχε μεσα στα σκοταδια, σκουντουφλησε στα συρματοπλεγματα που ειχαμε για ερπινγκ και κοπηκε ασχημα ενω εγω ελειπα. Ευτυχως ειχα ωραιο Υπιατρο και καθαρισε.

Το φιλοτιμο κι εγω δεν θα το σκεφτομουν οταν αφορα τα κολοΕΠΟΠια αλλα σε κατι περιοδους πχ Χριστουγεννων που οι μισοι φανταροι λειπουν με αδεια και οι υπολοιποι πανε απο υπηρεσια σε υπηρεσια χωρις υπνο, ε ναι, δεν παθαινεις και τιποτα να κανεις ενα θαλαμοφυλικι, 2-3 ωρες υπνο θα χασεις. Αμα το ξεκαθαρισεις οτι μπορεις να τους διευκολυνεις κανα δυο φορες αλλα δεν θα το πιασουμε και σχοινι κορδονι δεν ειναι και τιποτα. Και αυτα που προαναφερθηκαν για συννενοησεις και υποσχεσεις απο ΕΠΟΠ, ποιος γιατρος ασχολειται με ΕΠΟΠ, απευθειας στο Λοχαγο σου για να βγαλεις ακρη και αμα κι αυτος δεν καταλαβαινει στο Διοικητη. Το ΣΤΕΠ για αρχη αστο καλυτερα γιατι φαινεται ασχημο να εχεις προβλημα στη μοναδα και να χωνεις στη μεση ασχετους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει διαταγή σύμφωνα με την οποία δεν μπορεί κάποιος να κάνει απεριόριστες υπηρεσίες κάθε μέρα, χωρίς έξοδο.

Τώρα αυτό που αναφέρεις στη δεύτερη παράγραφο είναι δίκοπο μαχαίρι. Συμφωνώ, να βοηθήσεις τους φαντάρους όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη και έχουν μαρτυρήσει στις υπηρεσίες απλά άπαξ και δόσεις στα στελέχη την ιδέα και το ΟΚ, μπορεί να γίνει "ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" και με τη κάθε δυσκολία της μονάδας με τις υπηρεσίες να είσαι η λύση. Οπότε θα οδηγηθείς στον τσακωμό πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομιζω να υπαρχει τετοια διαταγη και αν υπαρχει δεν εφαρμοζεται, ηξερα παιδια μονιμους οπλιτες σε ΣΤΕΠ που δε χρησιμοποιουσαν γιατρους μοναδων (και αλλους σε νησια που απλα ηταν μονοι) και επαιρναν κανα υπηρεσιακο που και που για να αγορασουν τσιγαρα και να πλυνουν ρουχα. Αλλα και να υπαρχει αμα βγαλουν υπηρεσια γιατρου θα σου πουν "οταν ερθει δευτερος γιατρος θα πηγαινετε μια-μια" και θα σε τρολαρουν. Ακομα πιο ευκολο δε ειναι αν εισαι στον τοπο σου να σου κοψουν τις διανυκτερευσεις με τη δικαιολογια των επειγοντων, και αυτο δυσχεραινει τη θητεια σου 100%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καθε μοναδα πραγματι εχει τις ιδιατεροτητες της και το πως ο καθενας μας αντιλαμβανεται το ρολο του σα στρατιωτης και σαν ιατρος διαφερει! Προσωπικα αναζητω τη διαταγη αυτη για να τη χρησιμοποιησω ειτε γιατι δεν εχω διαθεση να χαρισω σε κανεναν ουτε 2-3 ωρες απο τη ζωη μου, ειτε γιατι μπορει να ειμαι εξοδουχος καθε 10-12 μερες και επομενως το λιγοτερο που ζητω ειναι να προβλεπομενα και οχι καποια ευνο'ι'κη μεταχείριση ειτε για πολλους και διαφορους λογους!

επισης αναφερθηκε για το οριο των υπηρεσιων του στρατιωτη καθε μηνα οτι δεν ειναι απεριοριστο! κατι που φυσικα ισχυει και προβλεπεται σε διαταξεις του ΓΕΣ.(εχω την εντυπωση οτι το οριο ειναι 15 αλλα το λεω με επιφυλαξη).βεβαια η εφημερια σε ΣΤΕΠ δε ξερω αν θεωρειται υπηρεσια... ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα με τα περι υγειονομικου!

αν καποιος τελικα γνωριζει περι αυτης της διαταγης που ανεφερα σε προηγουμενο post (Φ.400/70/548414 /Σ3710, 3 ΑΠΡ.2007), πραγματικα θα του ημουν ευγνωμων αν με ενημερωνε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφου εχεις τον αριθμο της διαταγης πηγαινε στο 4ο γραφειο που ειναι το υπευθυνο και ζητα να στη δωσουν, δε νομιζω να βρεις κανεναν μας που να την εχει αποθηκευμενη και οι διαταγες του Στρατου δεν κυκλοφορουν στο Google. Αν και σε μη συνεργασιμο στρατοπεδο οπως μαλλον αυτο που εισαι αμφιβαλλω παρα πολυ αν θα σου χρησιμευσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από μένα.Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να έχουμε βγάλει και την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;Απαιτείται ώστε να υπηρετήσουμε ως γιατροί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχοντας πρόσφατα απολυθεί μπορώ να σου πω ότι δεν μου ζήτησαν άδεια άσκησης επαγγέλματος αλλά μόνο αντίγραφο πτυχίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Εξαγγελία του Κώστα Ήσυχου
«Αγροτικό» κατά τη θητεία για γιατρούς, αρχιτέκτονες, μηχανικούς, δικηγόρους

Οι γιατροί θα μπορούν να κάνουν το αγροτικό τους κατά την άσκηση της θητείας τους, όπως επίσης το ίδιο θα μπορεί να συμβαίνει και με αρχιτέκτονες, μηχανικούς και δικηγόρους, δήλωσε από την Λάρισα, ο αναπληρωτής υπουργός Εθνικής Άμυνας Κώστας Ήσυχος.

Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά οι νεοσύλλεκτοι γιατροί κατά τη θητεία τους θα έχουν τη δυνατότητα να συνταγογραφούν σε αγροτικές ή απομακρυσμένες περιοχές.

Ο Κώστας Ήσυχος αναφέρθηκε σε νομοσχέδιο που πρόκειται να κατατεθεί από το υπουργείο Εθνικής Άμυνας το πρώτο 15νθήμερο του Ιουνίου, στο πλαίσιο του οποίου θα περιλαμβάνονται ρυθμίσεις σε θέματα που αφορούν στις Ένοπλες Δυνάμεις, μεταξύ των οποίων και η προαναφερόμενη.

Ενώ στις προωθούμενες ρυθμίσεις συμπεριλαμβάνονται και αυτές που έχουν να κάνουν με την ακίνητη περιουσία που είναι στην κατοχή των Ενόπλων Δυνάμεων και αφορούν στην αξιοποίηση τους και στην απόδοσή τους στους πολίτες.

Ο αναπληρωτής υπουργός ανέφερε επίσης ότι προχωρά ο σχεδιασμός που αφορά στην ίδρυση της «νέα ΜΟΜΑ».

Πηγή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλημέρα. Να ρωτήσω κατι κι εγώ. Μετά τη βασική εκπαίδευση αυλώνα παίρνουμε κατευθείαν μετάθεση στις μονάδες μας η περνάμε απο κάποιο νοσοκομείο για εκπαίδευση. Μπαίνω τωρα τον Νοέμβρη όποτε αν εχει μπει κάποιος πρόσφατα κ γνωρίζει ας απαντήσει. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΚΥΠΡΟ???Το μονο που με ενδιαφερει ειναι αν θα εχω σχετικα!!! ελευθερο χρονο .Μιας και σκεφτομουν οταν δεν εχω τι να κανω να διαβαζω για usme 1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.