Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

ΠΑΙΔΕΣ ΛΙΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΝΑ ΨΑΡΑΚΑ ΤΗΣ 317

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.ΠΛΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΠΛΙΤΗΣ ΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ Ε.Σ.ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΖΩΑΡΑ ΘΕΣΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΞΕΧΑΣΤΕ ΑΡΤΑ, ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΑΜΕ ΑΥΛΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 316 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.ΕΚΕΙ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΥΓΕΙΑΣ (ΙΑΤΡΟΙ, ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ ,ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΙ ,ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΒΥΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΕΕΕΕΕΤΑ.

ΣΤΟ ΚΕΤΘ ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΔΥΣΠΙΣΤΟΙ ΘΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ Ε.Σ.ΟΙ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΕΖΙΚΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ ΕΙΔΚΟΤΗΤΑ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΕΙΤΕ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΩΝ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΕΛΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑΜΕ.ΞΥΣΙΜΟ ΜΕΕΕΧΧΧΧΡΙ ΑΗΔΙΑΣ ΚΑΙ Η ΜΟΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΒΗΜΑ, ΒΗΜΑ , ΒΗΜΑ, 1ΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ ΟΡΚΟΜΟΣΙΑΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ.ΟΣΟΙ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΤΕ ΑΣΚΗΣΕΙΣ, ΟΠΛΑ, ΕΡΠΗΝ ΚΤΛΠ ΑΤΥΧΗΣΑΤΕ.ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΤΑ ΜΑΤΩΣΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΧΑΒΑΛΕ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΣΚΛΛΗΗΗΡΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΩΣ ΟΠΛΙΤΕΣ ΙΑΤΡΟΙ ΣΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΣΑΣ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕ ΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΙΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΙΑΤΡΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ 401 ΚΤΛΠ.ΩΣ ΓΡΑΦΙΑΣ ΠΑΣ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΩΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΧΙ.

ΣΤΗΝ ΜΟΝΑΔΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΘΕΟΣ.ΙΣΩΣ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΦΑΝΤΑΡΟΥ ΠΟΥ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΡΑΒΑΝΑΔΕΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ, ΟΛΟΙ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ, ΜΙΛΑΣ ΑΠΥΕΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΟΙΚΗΤΗ , ΕΙΣΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΤΟΥ ΚΤΛΠ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΟΥ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΣ ΤΕΛΕΙΑ, ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΣΚΟΠΙΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ, ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΕΠΠΙΣΗΣ.

ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΘΕΤΟΙ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΑΤΑΓΗ ΤΟΥ 2007 ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.ΟΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΠΕΙ ΜΑ ΜΟΥ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΤΑΓΗΣ ΕΙΝΑΙ Φ400/70/548414/Σ3710 , 3 ΑΠΡ 2007 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟΥ ΕΙΤΕ ΣΤΟ 4ο ΓΡΑΦΕΙΟ.ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΜΟΡΦΩΣΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΟΝΗΡΟΠΙΤΑ ΚΑΡΑΒΑΝΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥ ΕΞΥΠΝΑΚΗΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΡΑΨΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙ.ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΓΗ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ.ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΠΑΤΑΛΑΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΣΕ ΣΚΟΠΙΑ.ΤΩΡΑ ΑΜΑ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΦΙΛΟΤΙΜΟΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ.

ΠΕΡΠΑΤΩ ΣΤΟΝ ΟΡΧΟ ΚΑΙ ΑΚΟΥΟ ΦΩΝΕΣ 140 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ?

Thank you a lot for sharing this experience with us. You really gave us valuable information for those who are going to join the army.Be well.

cheers

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

παιδιά να κάνω και γώ μερικές ερωτησούλες ,

1) μετά την βασική εκπαίδευση , παίρνεις μετάθεση σε μονάδα κάπου στην περιφέρεια ,

μετά απο κάποιο διάστημα , ξανα-παίρνεις μετάθεση για κάπου πιο κεντρικά στην Αθήνα ή τη βγάζεις για όλο το χρόνο της θητείας

στην περιφέρεια ?

2) οι άδειες πως είναι ?

3) είναι μόνο ένας γιατρός στην μονάδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)Παιρνεις τη μεταθεση σου για τη μοναδα.Αν παλι εισαι ειδικευμενος θα κατσεις 2 εβδομαδες παραπανω στο κεντρο,για να εκπαιδευσεις τους νοσοκομους τραυματιοφορεις (Ν/Τ).Τωρα αν πας παραμεθοριο..να ξερεις οτι ΚΑΠΟΙΟΙ απλοι οπλιτες παιρνουν μεταθεση (αν σπρωξουν και λιγο) στο τελος της θητειας τους..οι οπλιτες ιατροι δεν πανε ΠΟΥΘΕΝΑ γιατι το στρατευμα εχει ελλειψη απο ιατρους.

2)Αδειες τωρα,εχεις:

Α) 12 ημερες κανονικη

Β)15 αναρρωτικη (που δικαιολογουνται αν αρρωστησεις στη μοναδα)

Γ) Αιμoδοτικες τιμητικες.2 ημερες καθε αιμοδοσια.στη θητεια εχεις οριο 2x2.

Δ) Αγροτικη αν εισαι αγροτης ή εχεις πατερα-μητερα αγροτη..το περισσοτερο 15 ημερες (οι περισσοτερες που ακουσα ηταν 10)

Ε) Τιμητικες,δηλαδη οι αγραφες που σου δινει ο διοικητης λογω της εργασιας σου στη μοναδα,ειναι σιγουρο οτι θα παρεις τουλαχιστον 10 ως οπλιτης ιατρος.

3)Το τι γινεται στο ιατρειο της μοναδας σου θα το μαθεις το πρωι που θα πας εκει να παρουσιαστεις.Θα σου πω το δικο μου παραδειγμα,βρηκα οπλιτη ιατρο εκει και 2 ν/τ..ο οποιος ομως πηρε τα κλειδια του ιατρειου απο το διοικητηριο γιατι δεν υπηρχε ιατρος!! :) μπορει ομως και να βρεις καποιον ιατρο ΣΣΑΣιτη ειτε ειδικευμενο ειτε ανευ ειδικοτητας,μαζι με 3 ν/τ..δηλαδη ολα παιζουν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ'ευχαριστώ πολύ tzef !

επετρεψέ μου κάποια σχολιάκια :

1) μου κανες την καρδιά περιβόλλι , 9 μήνες πήξιμο στην επαρχία

αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί κάποιοι φίλοι μου( συνάδελφοι) 1-2 μήνες πρίν την λήξη της θητείας τους , πήραν μετάθεση αθήνα...

2) κατατοπιστικότατος !

αλλά ξοδευτήκανε πάλι, όσον αφορά τις άδειες

ξέρω κάποιες περιπτώσεις ατόμων στο ναυτικό που είναι 28 έξω και 2 μέσα , και όλα αυτά Αθήνα (κυρίως αθλητές )

3) σαφές !

όμως όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη μεταθεση..η' θα εισαι μονος στο ιατρειο και δε θα μπορει ουτε ο ΑΓΕΣ να σε κουνησει η' θα εισαι με αλλους και θα περασει η θητεια με την ελπιδα να φυγεις απο εκει!!! :rolleyes: Για τις αδειες μιλησα καθαρα για ΣΞ για ναυταιους και αεροπορους δε ξερω,αν το ξαναεκανα παντως..θα προτιμουσα ΠΝ ή ΠΑ συμφωνα με αυτα που εχω ακουσει ;) (για το στρατο δεν εισαι κατι αλλο απο ιατρος αμα δουν πτυχιο!!) Το τελευταιο σου ευχομαι να εχεις 1-2 οπλιτες ιατρους και 2 ν/τ που θα ειναι προθυμοι..ουτε στελεχος θα θες στο ιατρειο σου αλλα ουτε και μονος με οτι αυτο συνεπαγεται!

Συμβουλη..ο στρατος μονο αγχος δε θελει..να θυμασαι οτι το ολο συστημα εκει,λειτουργει ΚΑΘΑΡΑ με την παροιμιακη φραση:οτι βρεξει ας κατεβασει.και κατι που με βοηθουσε οταν δυσκολευαν τα πραγματα:Χρειαζεται θαρρος,αυριο ολα θα ειναι καλυτερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη μεταθεση..η' θα εισαι μονος στο ιατρειο και δε θα μπορει ουτε ο ΑΓΕΣ να σε κουνησει η' θα εισαι με αλλους και θα περασει η θητεια με την ελπιδα να φυγεις απο εκει!!! :rolleyes: Για τις αδειες μιλησα καθαρα για ΣΞ για ναυταιους και αεροπορους δε ξερω,αν το ξαναεκανα παντως..θα προτιμουσα ΠΝ ή ΠΑ συμφωνα με αυτα που εχω ακουσει ;) (για το στρατο δεν εισαι κατι αλλο απο ιατρος αμα δουν πτυχιο!!) Το τελευταιο σου ευχομαι να εχεις 1-2 οπλιτες ιατρους και 2 ν/τ που θα ειναι προθυμοι..ουτε στελεχος θα θες στο ιατρειο σου αλλα ουτε και μονος με οτι αυτο συνεπαγεται!

Συμβουλη..ο στρατος μονο αγχος δε θελει..να θυμασαι οτι το ολο συστημα εκει,λειτουργει ΚΑΘΑΡΑ με την παροιμιακη φραση:οτι βρεξει ας κατεβασει.και κατι που με βοηθουσε οταν δυσκολευαν τα πραγματα:Χρειαζεται θαρρος,αυριο ολα θα ειναι καλυτερα!

μάλιστα !

σ'ευχαριστώ πολύ , για τις πληροφορίες !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Παιδιά γειά σας και από μένα! Πόσο καιρό κρατά η εκπαίδευση στην Αυλώνα; Όποιος κάνει μειωμένη θητεία υποχρεούνται στους 4 μήνες να τον φέρουν πιο κοντά, ισχύει; Μετά την εκπαίδευση πότε μαθαίνουμε σε ποιά μονάδα θα πάμε; Δηλώνουμε Νομό προτίμησης; (όχι πως λαμβάνεται υπόψην...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπερα! Ελαβα το σημειωμα καταταξης για ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ στις 19/3. Εχω επιλεγει για ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ ΥΕΑ. Κανενας συναδελφος που να παρουσιαζεται εκεινη την ημερα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά εγώ είμαι ακόμα φοιτητής Ιατρικής και μου ήρθε το χαρτί για 21/3 Τρίπολη. Πήγα στη στρατολογία και άφησα χαρτί από τη σχολή την προηγούμενη Πέμπτη. Το χαρτί μου λέει "έχετε επιλεγεί Πεζικό". Τι πιθανότητες υπάρχουν μετά την ορκωμοσία να με αλλάξουν σώμα σε Υγειονομικό (μάλλον με Ν/Τ ειδικότητα); Επίσης είναι αυτό κάτι που θα βοηθήσει γενικά στο να γίνει πιο εύκολη η θητεία ή σημασία γι αυτό έχει μόνο η μονάδα; Βύσμα δεν παίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά εγώ είμαι ακόμα φοιτητής Ιατρικής και μου ήρθε το χαρτί για 21/3 Τρίπολη. Πήγα στη στρατολογία και άφησα χαρτί από τη σχολή την προηγούμενη Πέμπτη. Το χαρτί μου λέει "έχετε επιλεγεί Πεζικό". Τι πιθανότητες υπάρχουν μετά την ορκωμοσία να με αλλάξουν σώμα σε Υγειονομικό (μάλλον με Ν/Τ ειδικότητα); Επίσης είναι αυτό κάτι που θα βοηθήσει γενικά στο να γίνει πιο εύκολη η θητεία ή σημασία γι αυτό έχει μόνο η μονάδα; Βύσμα δεν παίζει.

Σαν φοιτητής Ιατρικής δεν είναι καθόλου δύσκολο ούτε στο υγειονομικό να πας, ούτε Ν/Τ να γίνεις.....Η εμπειρία μου μου λέει όμως πως όσα παιδιά επέλεξαν αυτόν τον δρόμο γίνονταν μπαλαντερ κατά το δοκούν δηλαδή όποτε χρειάζονταν σκοπάνθρωπο φυλούσες σκοπιές, όποτε χρειάζονταν γιατρό σε χώνανε εφημερίες (φυσικά χωρίς πτυχίο- έλα μωρέ ότι χρειαστείς θα πάρεις τηλέφωνο)...Η θητεία είναι αστεία από όποια πλευρά και αν το δεις....

Αν θες ντε και καλά να πας φαντάρος ενώ είσαι ακόμα φοιτητής καλύτερα (μακάρι να μπορούσα να σου δώσω να καταλάβεις με πόσο συμπάθεια στα λέω αυτά) 1000 φορές να βαράς σκοπιές.....Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ούτε εγώ είχα βύσμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά εγώ είμαι ακόμα φοιτητής Ιατρικής και μου ήρθε το χαρτί για 21/3 Τρίπολη. Πήγα στη στρατολογία και άφησα χαρτί από τη σχολή την προηγούμενη Πέμπτη. Το χαρτί μου λέει "έχετε επιλεγεί Πεζικό". Τι πιθανότητες υπάρχουν μετά την ορκωμοσία να με αλλάξουν σώμα σε Υγειονομικό (μάλλον με Ν/Τ ειδικότητα); Επίσης είναι αυτό κάτι που θα βοηθήσει γενικά στο να γίνει πιο εύκολη η θητεία ή σημασία γι αυτό έχει μόνο η μονάδα; Βύσμα δεν παίζει.

Σαν φοιτητής Ιατρικής δεν είναι καθόλου δύσκολο ούτε στο υγειονομικό να πας, ούτε Ν/Τ να γίνεις.....Η εμπειρία μου μου λέει όμως πως όσα παιδιά επέλεξαν αυτόν τον δρόμο γίνονταν μπαλαντερ κατά το δοκούν δηλαδή όποτε χρειάζονταν σκοπάνθρωπο φυλούσες σκοπιές, όποτε χρειάζονταν γιατρό σε χώνανε εφημερίες (φυσικά χωρίς πτυχίο- έλα μωρέ ότι χρειαστείς θα πάρεις τηλέφωνο)...Η θητεία είναι αστεία από όποια πλευρά και αν το δεις....

Αν θες ντε και καλά να πας φαντάρος ενώ είσαι ακόμα φοιτητής καλύτερα (μακάρι να μπορούσα να σου δώσω να καταλάβεις με πόσο συμπάθεια στα λέω αυτά) 1000 φορές να βαράς σκοπιές.....Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ούτε εγώ είχα βύσμα.

Κατάλαβα.

Ναι, θέλω να πάω τώρα φαντάρος, γιατί αν πάρω αναβολή για κάνα χρόνο μπορεί να μην έχω προλάβει να τελειώσω και να είμαι στο ίδιο σημείο του χρόνου τον Μάρτη. Οπότε τουλάχιστον να ξεπετάξω αυτή την υποχρέωση για να είμαι free μετά.

Αυτοί αν είναι να με πάνε υγειονομικό θα το κάνουν μόνοι τους, τώρα που τους έχω πάει τη βεβαίωση σπουδών, ή πρέπει εγώ να το πω όταν πάω στο ΚΕΝ; Βασικά εγώ δεν καίγομαι ιδιαίτερα για οπουδήποτε, απλά επειδή δεν έχω βύσμα αν είναι οι επιλογές α. πεζικό και λιώσιμο Έβρο ή β. υγειονομικό και λίγο λιγότερο λιώσιμο Έβρο, διαλέγω το β. emrasta

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Πρόκειται να καταταγώ σε λίγες μέρες στη Γ' ΕΣΣΟ (Μάιος) και το stratologia.gr μου βγάζει να παρουσιαστώ Κέντρο Εκπαιδεύσεως Πυροβολικού (ΚΕΠΒ) (ΘΗΒΑ).

...και ότι έχω επιλεγεί "Πυροβολικό". Να ανησυχήσω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην μετά Άρτα εποχή, όλοι οι γιατροί συνήθως πάνε υγειονομικό στα τεθωρακισμένα ΚΕΤΘ στον Αυλώνα.

Το κέντρο στην αρχή δεν σημαίνει κάτι, παίζουν πολλές μετατάξεις από όπλα/σώματα.

Το θέμα είναι, αν έχεις πτυχίο, θα καταλήξεις γιατρός σε κάποια μονάδα/ΣΤΕΠ/νοσοκομείο..

Τροποποιήθηκε από stelios85
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν υγειονομικάριος έχει διαφορά στη βασική εκπαίδευση? Αν είναι να γλιτώσω καψώνια/αγκαρίες κλπ. να ζητήσω να με αλλάξουν (λέω τώρα...)

Έχω πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν υγειονομικάριος έχει διαφορά στη βασική εκπαίδευση? Αν είναι να γλιτώσω καψώνια/αγκαρίες κλπ. να ζητήσω να με αλλάξουν (λέω τώρα...)

Έχω πτυχίο.

Αν είσαι γιατρός τα γλιτώνεις όλα αυτά. Μόνο υπηρεσία στο ΣΤΕΟ θα κάνεις. Δυστυχώς, εκεί θα πέσεις στα νύχια των ΣΣΑΣιτών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο κέντρο, άντε να κάνεις 2-3 υπηρεσίες τον μήνα (τέσσερις βδομάδες) που διαρκεί το κέντρο.

Μία-δυο θαλαμοφύλακας και μία μαγειρία/εστιατόρια.

Αν χωθείς στο ΣΤΕΠ του κέντρου, θα τα γλιτώσεις κι αυτά, αλλά εγώ σου προτείνω να μην βιαστείς αφού και τους υπόλοιπους 8 μήνες σε κάποιο ΣΤΕΠ θα είσαι.

Εκεί, όντας γιατρός, εκτελείς μόνο υπηρεσίες ιατρού μονάδας, τίποτα άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Να κάνω μια ερώτηση κάπως ασυνήθιστη? Εάν κάποιος εκτελεί τη θητεία του και του έρθει το χαρτί διορισμού μπορεί να διακόψει προσωρινά τη θητεία του (να απολυθεί προσωρινά) και να επανέλθει αργότερα? Αυτό που γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ανάκληση διορισμού αλλά έτσι θα χάσω χρόνο μιας και θα αργήσω να κάνω την αίτηση για το ειδικό μέρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ήδη υπηρετείς τη θητεία σου, από όσο ξέρω μόνο αναβολή για λόγους υγείας μπορείς να πάρεις και αυτή είναι μέχρι 2 χρόνια οπότε σκέψου το..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν κάποιος εκτελεί τη θητεία του και του έρθει το χαρτί διορισμού μπορεί να διακόψει προσωρινά τη θητεία του (να απολυθεί προσωρινά) και να επανέλθει αργότερα? Αυτό που γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ανάκληση διορισμού αλλά έτσι θα χάσω χρόνο μιας και θα αργήσω να κάνω την αίτηση για το ειδικό μέρος.

οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικός κανόνας, από τον στρατό δεν μπορείς να γλιτώσεις, οπότε όπως είπαν και οι συνάδελφοι, κάντο να ξεμπερδεύεις μια ώρα νωρίτερα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πάρεις αναβολή μπορείς μέσα σε λίγες μέρες αν δηλώσεις "αγχωμένος" ή "δυσκολία να προσαρμοστείς" και εξηγήσεις στον Ιατρό της Μονάδας και στο Διοικητή σου για ποιό λόγο τη θες. Βασικά την αναβολή θα στη δώσει το αρμόδιο στρατιωτικό νοσοκομείο (η αντίστοιχη Επιτροπή Απαλλαγών, αφού σε γνωματεύσει ο Ψυχίατρος, στον οποίο θα σε στείλει ο γιατρός της μονάδας σου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Από ότι μου είπαν στη στρατολογία μια σχετικά ήπια λύση είναι να δηλώσω παραμεθόριο περιοχή ώστε τουλάχιστον οι 12 μήνες στο Π.Ν. να γίνουν 9. Να σας ρωτήσω και κάτι ακόμη? Είναι γνωστό ότι οι περισσότεροι απόφοιτοι της ιατρικής έχοντας προσπελάσει τεράστιο όγκο γνώσης τα έχουμε κάπως μπερδεμένα στο κεφάλι μας οπότε μήπως έχετε κανένα σύγγραμμα κατά νου που να βάλει μια τάξη στο μπάχαλο? Σίγουρα η Διαφορική διάγνωση του Μουντοκαλάκη ανήκει στα προτεινόμενα αλλά μήπως κάτι σαν τη Γενική Ιατρική του Murtagh ανταποκρίνεται καλύτερα στις όποιες ανάγκες της θητείας και το πρώτο να το αφήσω για τα χρόνια της ειδικότητας? Όσοι έχετε υπηρετήσει μπορείτε να μου πείτε τι περιστατικά μπορεί να κληθεί να αντιμετωπίσει κανείς (π.χ. γαστρεντερίτιδες, κεφαλαλγίες, μυοσκελετικοί πόνοι, οξύ κοιλιακό άλγος) και εάν απαιτούνται κλινικές δεξιότητες (π.χ. ράμματα)? Υποψιάζομαι ότι τα πράγματα είναι πιο χαλαρά απ' ότι τα περιγράφω αλλά δεν είναι κακό να γίνεται μια κουβεντούλα γι' αυτά...

Τροποποιήθηκε από CAPTAIN PICARD
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

? Όσοι έχετε υπηρετήσει μπορείτε να μου πείτε τι περιστατικά μπορεί να κληθεί να αντιμετωπίσει κανείς (π.χ. γαστρεντερίτιδες, κεφαλαλγίες, μυοσκελετικοί πόνοι, οξύ κοιλιακό άλγος) και εάν απαιτούνται κλινικές δεξιότητες (π.χ. ράμματα)?

προφανως μπορει να σου τυχει οτιδηποτε.

τα πιο συχνα (απο προσωπικη εμπειρια) ειναι φαρυγγιτιδες, ρινιτιδες, γαστρεντεριτιδες, δερματικα εξανθηματα, κηλες και αναλογα με το στρατοπεδο τραυματισμοι

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.