Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Δεν ζητείται το Ι5 πουθενά, εκτός από κάτι αστυνομίες (ένοπλα σώματα). Θεωρείται προσωπικό δεδομένο.

Για να πάρεις το Ι5, πρέπει να ταλαιπωρηθείς κάπως. Όταν έκανα στρατό, κάποια άτομα που θέλαν να πάρουν Ι5 παρουσιάζονταν, καθόντουσαν μέσα μερικές μέρες, έπαιρναν αναβολή για 6 μήνες νομίζω, και μετά ξαναπαρουσιάζονταν για να ξαναεξεταστούν.

Ένας σίγουρος τρόπος πάντως για να πάρεις Ι5 ήταν να κάνεις κάποια πολύ χοντρή μαλακία, π.χ. να βγεις γυμνός μπροστα στο διοικητήριο! (Τέτοια πράγματα, όχι πυροβολισμοί, για να μην μπλέξεις και με δικαστήρια). Δύσκολος τρόπος αυτός να πάρεις το Ι5, αλλά άμεσος! Από ελάχιστους έχει ακολουθηθεί ο δρόμος αυτός! Οι περισσότεροι ακολουθούν την πιο χρονοβόρα διαδικασία των χαρτιών, αναβολών, κτλ..

Είσαι όντως σε δύσκολη φάση, δεν λέει να μην πας Υγειονομικό λόγω μη λήψης πτυχίου! Γιατί δεν παίρνεις κάποια αναβολή για λόγους υγείας, να πάρεις το πτυχίο, και μετά να πας στρατό?

Υ.Γ. Πράσινο Μίλι, είναι "επηρεάζει", όχι "επιρρεάζει"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Υ.Γ. Πράσινο Μίλι, είναι "επηρεάζει", όχι "επιρρεάζει"

Και κάτι μου χτυπούσε άσχημα στο μάτι... :) Ευχαριστώ (Δεν το διορθώνω όμως)

Λέγεται ότι έχουν αφήσει εποχή δύο Ι5...

Του Σαββόπουλου που φύτευε σαρδέλλες στην περίβολο του στρατοπέδου... και του Πανούση που πήγε στο στρατόπεδο καβάλα σε ένα άσπρο άλογο και έκανε τον Κολοκοτρώνη...

Υ.Γ. Forea είναι "ήθελαν" όχι "θέλαν" :P Πλάκα κάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες...βασικα αναβολη θελω να παρω...μετα το βλεπουμε για Ι5...εξαλλου αν συμπληρωσεις 2 χρονια αναβολων το παιρνεις υποχρεωτικα το Ι5...χωρις να χρειαζονται καραγκιοζηλικια...

Ελπιζω να μη δυσκολευτω με την αναβολη,αν εχω τις καταλληλες γνωματευσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λέγεται ότι έχουν αφήσει εποχή δύο Ι5...

Του Σαββόπουλου που φύτευε σαρδέλλες στην περίβολο του στρατοπέδου... και του Πανούση που πήγε στο στρατόπεδο καβάλα σε ένα άσπρο άλογο και έκανε τον Κολοκοτρώνη...

Καλό! Πλάκα θα είχε το θέαμα!

Κάτι είχα ακούσει και για το Ρουβά, ότι πηγε να αυτοκτονήσει και καλά. Αναρωτιέμαι ο Λαζόπουλος και ο Τριανταφυλλόπουλος πως πήραν απαλλαγή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ρωτησω κατι και εγω...εχω αναβολη μεχρι 12/2005,κανονικα μπαινω μεσα Μαη 2006...Δυστυχως διαφοροι προσωπικοι λογοι δε μου επετρεψαν να ξεμπερδεψω με το πτυχιο πριν παω στρατο,οπως θα ηθελα...πραγμα που εξακολουθω να θελω βεβαια :P ...Πώς το τρεναρουμε λοιπον?Σημειωνω οτι δε με ενδιαφερει να παω μονο μια σειρα πισω...Σκεφτομαι να παω με αναβολη υγειας...μαλλον ψ/χ,που βολευουν καλυτερα...και ρωτω:ποσο ευκολα παιρνει καποιος τετοια αναβολη?Εχω ακουσει οτι παλια παιρνανε αβερτα τετοιες αναβολες,τωρα ομως που δεν παταει κανεις στα στρατοπεδα,καπως εχουν στριμοκωλιασει τα πραματα...εχει παρει κανεις σας τετοια αναβολη προσφατα?Κατι ακουσα οτι πανε να ζορισουν τους επιδοξους γιωταδες και τωρα σε αναγκαζουν να παρουσιαστεις στο στρατοπεδο και οχι να κανεις τη διαδικασια φρουραρχειο-επιτροπη αναβολων κτλ...Χαρτια απο δημοσια νοσοκομεια θα εξασφαλισω...ποσα τετοια χρειαζονται για να πειστουν?Και κατι τελευταιο...αν δω οτι οι συνθηκες για ειδικοτητα μεινουν ως εχουν,ενδεχεται να την κανω για εξωτερικο...οποτε ισως το παω και για Ι5...αφου μαλλον δε θα ξαναγυρισω...αλλα και εστω οτι γυριζω...τι παιζει με Ι5 και διορισμο...ειχα ακουσει οτι ειναι αντισυνταγματικη οποιαδηποτε διακριση σε σχεση με κατασταση υγειας...στην πραξη τι ισχυει?Υπαρχει καποιο δεδικασμενο?

Αυτα σε γενικες γραμμες και θα το εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να μου δωσει πληροφοριες εγκυρες...αν υπαρχει προβλημα και σε ΠΜ να μου τις εδινε,καλα θα ηταν emhelp ...

Τρεις λυσεις απο μενα που ειμαι και μεσα...

α)παρουσιαζεσαι κανονικα στην αρτα και βλεπεις αν καταφερεις να παρεις πτυχιο πριν βγουν οι ειδικοτητες στον στρατο, εναμιση μηνα περιπου μετα αν θυμαμαι καλα. Αν δεν εχεις τελειωσει σε βαφτιζουν ν/τ νοσηλευτη τραυματιοφορεα, θα πηξεις μετα λιγο αλλα μολις παρεις το πτυχιο σε γυριζουν ειδικοτητα ιατρου ανευ ειδικοτητας και εισαι βασιλιας γιατι θα βολευτεις με τις μεταθεσεις καλυτερα απο εμας που πηγαμε κατευθειαν ιατροι.

β)βρισκεις εναν γνωστο και μπαινεις να νοσηλευτεις σε δημοσιο νοσοκομειο την ημερα που θα παρουσιαστεις αρκει να εισαι μεσα νομιζω για πανω απο 10 η 15 μερες, πρεπει να δω τον νομο να το θυμηθω. Αν κατσεις λιγοτερο τοτε μπαινεις εκπροθεσμος στην ΕΣΣΟ σου οποτε ακυρο

γ)Ζητας αναβολη για οικογενειακους λογους ή προσωπικους στην στρατολογια..εχεις το δικαιωμα για μια ΕΣΣΟ αναβολη.

Για το ψυχολογικό δεν ειναι πλεον και τοσο ευκολο και αν πιστευεις οτι θα την παλεψεις στον στρατο γιατι να μην εχεις μια ροζα με Ι1-4 και ας μην παιζει και ιδιαιτερη σημασια. Ποτε δεν ξερεις τι γινεται. Απαλευτος ο στρατος αλλα αν και οταν πλεον εισαι στην μοναδα και εχεις παρε δωσε με ατομα που μπορουν να σε βολεψουν Ι5 δεν εχω δει κανεναν στην σειρα μου να βγηκε 5αρης για ψυχολογικο.Απλα γιατι ετσι και αλλιως θα χασεις ενα εξαμηνο αναβολη, θα ξαναπαρουσιαστεις στο κεντρο, παλι ακτινογραφιες εξετασεις κλπ και γενικως θα χασεις παρα πολυ χρονο με την πιθανοτητα παντα να φας ακυρο. Και απο την αλλη ανα πασα στιγμη μπορουν να σε καλεσουν για επανεξεταση...

Το σιγουρο ειναι να μην κανεις θητεια χωρις ειδικοτητα ιατρου ανευ ειδικοτητας. Αν σε βαλουν ν/τ ή οτιδηποτε αλλο για ολη την θητεια και δεν το αλλαξεις στην πορεια λογω ελλειψεως πτυχιου θα περασεις δυσκολα και χωρις λογο.....

Btw 2.5 μηνες για την απονεβρωσηηηηηηηηηηηηηη..ελπιζω δηλαδη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε μου...αλλα για μενα το Ι5 ειναι ακραιο ενδεχομενο...αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω μια αναβολη υγειας οχι λιγοτερο απο εξι μηνες,μη σου πω και χρονο...

Ρωτω λοιπον...καποιο παιδι που να εχει παρει τετοια αναβολη ή να ξερει απο πολυ κοντα:ποια διαδικασια ακολουθειται τωρα?Παρουσιαζεσαι στρατοπεδο ή πας φρουραρχειο και μετα επιτροπη?Αρκουν π.χ. 2 γνωματευσεις απο δημοσια νοσοκομεια?Τι ακριβως θελουν να γραφουν αυτες οι γνωματευσεις?Ειναι δυσκολο να την παρεις αυτη την αναβολη?Τι διαολο...δεν υποτιθεται οτι ειμαστε και συναδελφοι,δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα να μου τη χορηγησουνε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό! Πλάκα θα είχε το θέαμα!

Αναρωτιέμαι ο Λαζόπουλος και ο Τριανταφυλλόπουλος πως πήραν απαλλαγή...

Ο Τριανταφυλλόπουλος μου είπανε ότι διηγήθηκε σε μια εκπομπή του πως πήρε απαλλαγή με Ι5 στην ίδια φουρνιά με τον Πανούση. Έβαλε, λέει, τη γιαγιά του να τον πάει σ'αυτούς σηκωτό , και αυτή τον δήλωσε τρελό. Εκείνη την εποχή είχαμε τη χούντα, και δεν άντεχε, λέει ,να πάει στρατό γιατί η χούντα βασάνισε τον πατέρα του που ήταν διοικητής της Σωματοφυλακής του Γεωργίου Παπανδρέου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω θα ηθελα να κανω μια αλλη ερωτηση.

εαν κάποιος έχει αναβολή μεχρι πχ 31/12/2009 (λογω ιατρικης ειδικότητας) και μπαινει στην ειδικότητα του που είναι πχ 3 χρονια τον Ιανουαριο του 2007. Στη πραγματικότητα θα μπει στο στρατο τον Μαιο του 2010 (μεθεπόμενη ΕΣΣΟ). Αρα προλαβαίνει να τελειώσει την 3χρονη ειδικότητα του. ¨ομως στο νοσοκομείο ζητάνε στρατολογικό πιστοποιητικο που να δείχνει ισοχρονη αναβολή. Στη περίπτωση όμως που αναφέρω (διορισμός Ιανουάριο 2007) ο ειδικευόμενος δεν θα μπορεσει να προσκομίσει ισόχρονη αναβολή στο νοσοκομείο. Αρα τι γίνεται? δεν θα τον διορίσουν? Γιατι ενώ θεωρητικά δεν προλαβαίνει στην παραγματικότητα δεν έχει πρόβληαμ γιατί μπαίνει Μαιο του 2010 κι ας γράφει αναβολή μεχρι 31/12/2009. Ξερει κανείς τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο όσο ξέρω, ο στρατός σου δίνει αναβολή για ειδικότητα πλήρη. Πχ αν θες να κανεις κάπου Παιδιατρική και ξεκινήσεις με Νοσοκομείοπου δίνει 2 χρόνια ειδικότητας, αν δεν έχει ήδη αναβολή (για οποιοδήποτε λόγω, πχ μεταπτυχιακό, διδακτορικό) τότε όταν έρθει το χαρτί δεν μπορεις να κάνεις τίποτα. Αν όμως ξεκινήσεις ειδικότητα πλήρη, τότε παίρνεις αναβολή για να την τελειώσεις.

Όπως καταλαβαίνεις, με τις σημερινές αναμονές (αν δεν αλλάξει κάτι με το θέμα λιστα-εξετάσεις) αποκλείεται να κάνεις ειδικότητα και μετά να πας στρατό. Οπότε φιλική συμβουλή, μπες στο στρατό αμέσως μόλις πάρεις πτυχίο, ώστε να ξεμπερδέψεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά το 2002 θεωρείται μόνο πλημμέλημα... Δεν σε κυνηγά κανείς, μπαίνεις και βγαίνεις από τη χώρα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με ταυτότητα. Διαβατήριο δυστυχώς δεν έχει, αλλά για ΕΕ δεν χρειάζεται. Και αισίως φτάνεις 35 που την εξαγοράζεις ή μπορεί και να έχει καταργηθεί...

Ρε παιδιά,αυτό το έχω ξανακούσει.Ισχύει όμως?

Τι γίνεται ακριβώς?Ξέρεει κανείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,αυτό το έχω ξανακούσει.Ισχύει όμως?

Τι γίνεται ακριβώς?Ξέρεει κανείς?

Ισχύει φίλε 100%. Το ξέρω γιατί το έχω κάνει... Ήμουν ανυπότακτος για 2 χρόνια και με αεροπλάνα και βαπόρια ταξίδευα Ελλάδα Ιταλία χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά δούλευα στην Ελλάδα 6 μήνες χωρίς πρόβλημα. Και τον Αύγουστο που παρουσιάστηκα δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα. Πρόστιμο; Στρατοδικείο; Τί είναι αυτά; Ακόμα και ο στρατολόγος στην Άρτα μας είπε ότι δεν θα έχουμε ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει φίλε 100%. Το ξέρω γιατί το έχω κάνει... Ήμουν ανυπότακτος για 2 χρόνια και με αεροπλάνα και βαπόρια ταξίδευα Ελλάδα Ιταλία χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά δούλευα στην Ελλάδα 6 μήνες χωρίς πρόβλημα. Και τον Αύγουστο που παρουσιάστηκα δεν μου δημιούργησαν κανένα πρόβλημα. Πρόστιμο; Στρατοδικείο; Τί είναι αυτά; Ακόμα και ο στρατολόγος στην Άρτα μας είπε ότι δεν θα έχουμε ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ :P

Καλα ρε φιλε τοτε γιατι παρουσιαστηκες;;;; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα ρε φιλε τοτε γιατι παρουσιαστηκες;;;; :blink:

Έλα μου ντε... :P

Γιατί για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος χρειάζεται το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα μου ντε... :P

Γιατί για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος χρειάζεται το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄.

To οποίο μπορουσες να το βγαλεις χωρις να καταταγείς... Θα έλεγε μόνο οτι εχεις αναβολή μεχρι την ταδε ημερομηνια... Για να βγαλεις αδεια ασκησης επαγγελματος ενοσω εισαι στρατιωτης χρειαζεσαι βεβαιαωση καταταξης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ΤΙ ακριβως ΔΕΝ πρεπει να γραφει το πιστοποιητικο τυπου Α για να παρεις την αδεια ασκησης?Δεν πρεπει να τελεις υπο ανυποταξια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστοποιητικό τύπου Α παίρνεις εφόσον έχεις υπηρετήσει,διαφορετικά έχεις τύπου Β λόγω αναβολής κτλ. Το πιστοποιητικό τύπου Β, αν θυμάμαι καλά, δε γράφει καν τις μεταβολές του μητρώου σου, οι οποίες αναγράφονται στο πιστοποιητικό τύπου Α-απλό(γιατί όταν ο άλλος βλέπει ότι πριν την απαλλαγή έπαιρνες διαδοχικές αναβολές επί 2-3 χρόνια, δε θέλει πολύ για να καταλάβει το λόγο της απαλλαγής σου),για αυτό το λόγο δίνεται μόνο για την έκδοση διαβατηρίων και όχι για την κατάθεση σε προκηρύξεις για θέσεις εργασίας(εδώ απαιτείται η τύπου Α,ελληνικότατη η πατέντα).

Και επειδή, το τελευταίο τρίμηνο της θητείας μου το έκανα στα Γιάννενα ,κανένας δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο στρατοδικείο(εκεί υπάγεται η Άρτα) ,ούτε υπηρέτησε παραπάνω ως πρόστιμο,είναι όντως ελαστικοί!Και είχα γνωρίσει πολλά τέτοια παιδιά!

Δεν εκδίδεται πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης σε όσους έχουν κηρυχθεί ανυπότακτοι ή λιποτάκτες καθώς και σε όσους υπηρετούν με οποιοδήποτε τρόπο στις Ένοπλες Δυνάμεις (μόνιμοι αξιωματικοί, οπλίτες, έφεδροι κ.λπ.), στους οποίους χορηγείται αντίστοιχη βεβαίωση από τη Μονάδα που υπηρετούν.

Θυμάμαι την λούφα και παραλλαγή στο πυροβολικό ,στα Torr-M1 που είχα πάει μεταφραστής,η καλύτερή μου φάση,γιατί στο πεζικό ήμουν σκοπάνθρωπος με ειδικότητα στα γερμανικά νούμερα!Τώρα έχει μειωθεί κατά πολύ η θητεία,κατασκήνωση έγινε πια!

Τροποποιήθηκε από Ιωνάθαν Λίβινγκστον
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε μου...αλλα για μενα το Ι5 ειναι ακραιο ενδεχομενο...αυτο που θελω να κανω ειναι να παρω μια αναβολη υγειας οχι λιγοτερο απο εξι μηνες,μη σου πω και χρονο...

Ρωτω λοιπον...καποιο παιδι που να εχει παρει τετοια αναβολη ή να ξερει απο πολυ κοντα:ποια διαδικασια ακολουθειται τωρα?Παρουσιαζεσαι στρατοπεδο ή πας φρουραρχειο και μετα επιτροπη?Αρκουν π.χ. 2 γνωματευσεις απο δημοσια νοσοκομεια?Τι ακριβως θελουν να γραφουν αυτες οι γνωματευσεις?Ειναι δυσκολο να την παρεις αυτη την αναβολη?Τι διαολο...δεν υποτιθεται οτι ειμαστε και συναδελφοι,δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα να μου τη χορηγησουνε...

Φρουραρχειο δεν ξερω αν υπαγεσαι γιατι ακομα δεν εισαι καν οπλιτης. Η απο δημοσιο νοσοκομειο θα σου κανουν την φαση ή μεσα στην αρτα. ΣΙγουρα παιζει πολυ η συναδελφικοτητα απλα πρεπει να δεις τι μπορει να σου δωσει αναβολη για ενα χρονο γιαττι μιλαμε ουσιαστικα για 3 ΕΣΣΟ που δεν ειναι λιγες. Εκτος φιλε μου αν κανεις το κλασσικο να βγεις ανυποτακτος και τελειωσε το θεμα....το πολυ πολυ να πληρωσεις ενα προστιμο στο τελος και να εισαι βασιλιας...με καθε επιφυλαξη ολα αυτα γιατι στο στρατο δεν βγαζεις νοημα..το μονο σιγουρο!

Δεν εχω ακουσει κανεναν απο 294 σειρα πως περναει στην αρτα..φιλακια στην μανωλη και στην ζουριδακη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψιλομπερδευτηκα ρε παιδια...Τελικα για να παρεις την αδεια ασκησης επαγγελματος χρειαζεται πιστοποιητικο τυπου Α?Το οποιο το παιρνεις και χωρις να εχεις καταταγει?Και γραφει πανω τι?Τις μεταβολες των αναβολων σου?Αν καταλαβα καλα δεν παιρνεις πιστοποιητικο αν εισαι ανυποτακτος?Αρα δε βγαζεις και αδεια ασκησης επαγγελματος?Μπερδευτηκα με αυτα που ειπατε για το πιστοποιητικο Β...

Για να το κανουμε πιο λιανα...ας παρουμε την περιπτωση μου...Δε θα μιλησουμε για ανυποταξια,μια και αυτη ειναι ακραια περιπτωση,αφου αν καταλαβα ετσι παπαλα η αδεια ασκησης...σωστα?Ας πουμε παιρνω πτυχιο σε περιοδο που ειμαι σε αναβολη λογω υγειας...Τι πιστοποιητικο θελω για να παρω αδεια ασκησης και,κυριως,τι θα γραφει πανω αυτο?Εχω διαβασει στο "ομηροι" πως δεν επιτρεπεται κανενα πιστοποιητικο να γραφει για λογους αναβολων και μεταβολες τους...Ισχυει?Αν παρω κανα δυο τετοιες αναβολες ή βγω και Ι5 εν τελει,τι θα γραφει πανω το πιστοποιητικο που θα μου ζητησουν αν παω να βρω δουλεια καπου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αριανέ είναι ξεκάθαρα τα πράγματα,απάντησε το Πράσινο Μίλι...

"Γιατί για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος χρειάζεται το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄."...στο οποίο αναγράφεται ότι υπηρέτησες και μαζί με αυτό ,όλες τις μεταβολές του μητρώου σου ή ότι απαλλάχτηκες για κάποιο λόγο,χωρίς να αναγράφεται κάπου η ικανότητα Ι(δεν υπάρχει καμμιά αναφορά σε αυτήν)!Χωρίς κατάταξη,θα πάρεις πιστοποιητικό τύπου Β,δεν ξέρω πως τα κατάφερε ο φίλος που έγραψε ότι πήρε τύπου Α!

Τώρα,για το θέμα της αναβολής,πήγαινε στον υπεύθυνο της στρατολογίας,εκεί που υπάγεσαι και μίλα του ξεκάθαρα!Πιστεύω θα σε βοηθήσει να βρεις μια λύση ,για να πάρεις το πτυχίο πρώτα (αφού αυτό συμφέρει και τον στρατό) και θα σου χορηγήσει την αναβολή,έστω και με ανυπόστατη δικαιολογία!Και αν δεν το κάνει ,τότε χρησιμοποίησε το "διπλωματικό σώμα",σε αυτήν την περίπτωση δεν τίθεται θέμα ηθικών ενδοιασμών!Στην χειρότερη περίπτωση ,θα παρουσιαστείς και θα ζητήσεις ακρόαση από τον διοικητή στην Άρτα,δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου δώσει αναβολή για ένα χρόνο με αυτή την δικαιολογία,θα περάσει από επιτροπή βέβαια προς έγκριση!Έχει αλλάξει ο στρατός,έχει λογική πια!

Τροποποιήθηκε από Ιωνάθαν Λίβινγκστον
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως αν ειμαι σε αναβολη οταν θα παρω την αδεια ασκησης,το πιστοποιητικο Α θα γραφει οτι ειμαι σε αναβολη...Γενικα απο μια ερευνα που εχω κανει τα πιστοποιητικα Α λενε τις μεταβολες των αναβολων,αν και υπαρχει πιεση να γραφουν μονο αν καποιος εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις ή εχει απαλλαγει νομιμα απο αυτες και τιποτε αλλο...

Παντως για την αναβολη,εχεις δικιο,αυτην τη βδομαδα θα παω στο στρατολογικο γραφειο να τα ρωτησω ολα αυτα...Γενικα εχω καταλαβει οτι δε δινουν ευκολα τετοιες αναβολες πια,γιατι α) δεν πατανε πολλοι στα στρατοπεδα β) εχουν βαλει στρατοκαβλους δεξιους στο υπουργειο και πιεζουν για αμεση καταταξη...Εγω θα εξασφαλισω δυο γνωματευσεις απο δημοσια νοσοκομεια και ευελπιστω να μην εχω προβλημα στην επιτροπη αναβολων...αν εχουν τετοια τυπικη καλυψη θα διευκολυνει τις (οποιες) καλες προθεσεις τους...

Ευχαριστω Ιωναθαν για το ενδιαφερον...θα ενημερωσω τι θα γινει τελικα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανως αν ειμαι σε αναβολη οταν θα παρω την αδεια ασκησης,το πιστοποιητικο Α θα γραφει οτι ειμαι σε αναβολη...Γενικα απο μια ερευνα που εχω κανει τα πιστοποιητικα Α λενε τις μεταβολες των αναβολων,αν και υπαρχει πιεση να γραφουν μονο αν καποιος εχει εκπληρωσει τις στρατιωτικες του υποχρεωσεις ή εχει απαλλαγει νομιμα απο αυτες και τιποτε αλλο...

Παντως για την αναβολη,εχεις δικιο,αυτην τη βδομαδα θα παω στο στρατολογικο γραφειο να τα ρωτησω ολα αυτα...Γενικα εχω καταλαβει οτι δε δινουν ευκολα τετοιες αναβολες πια,γιατι α) δεν πατανε πολλοι στα στρατοπεδα β) εχουν βαλει στρατοκαβλους δεξιους στο υπουργειο και πιεζουν για αμεση καταταξη...Εγω θα εξασφαλισω δυο γνωματευσεις απο δημοσια νοσοκομεια και ευελπιστω να μην εχω προβλημα στην επιτροπη αναβολων...αν εχουν τετοια τυπικη καλυψη θα διευκολυνει τις (οποιες) καλες προθεσεις τους...

Ευχαριστω Ιωναθαν για το ενδιαφερον...θα ενημερωσω τι θα γινει τελικα!!

Για αυτο που λεει ο φιλος πανω θεωρω σχεδον απιθανο να σου δωσει ο δοικας στην αρτα αναβολη για εναν ολοκληρο χρονο παντα μεσω της επιτροπης. Αυτο πρωτον γιατι μιλαμε για 3 ΕΣΣΟ που ειναι παρα πολλες και δευτερον και βασικοτερο γιατι αναβολες και επισκεψη σε ψυχιατρο χαντακωνουν τον καθε δοικα για την εξελιξη του. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο καλυτερος τροπος να παρεις αδεια με το ετσι θελω ειναι να πεις οτι δεν την παλευεις και θες να παρεις αναβολη. Η καλυτερη λυση να εχεις τελειωσει το θεμα πριν καν πας στην Αρτα μετα το πολυ πολυ μια ΕΣΣΟ να σου κατσει. Στην στρατολογια θα σε βοηθησουν αρκει να μην πεσεις σε κανενα τρελαμενο που θα παιζει πασιετζα στο φορητο και θα βαριεται να ασχοληθει μαζι σου.Το πιστοποιητικο τυπου Α γραφει αν εχεις εκπληρωσει η οχι τις στρατιωτικές σου υποχρεωσεις και αν οχι γραφει αν εχεις αναβολη μεχρι ποτε και τον λογο. Το χαρτι αυτο φτανει για την αδεια. Αν εισαι ανυποτακτος πρεπει να παρουσιαστεις στην αρτα να παρεις ενα χαρτι καταταξης απο εκει και μετα να κανεις την δουλεια στην νομαρχια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι,αυτο θα επιδιωξω και γω...Να παρω μια ετησια αναβολη υγειας πριν παρουσιαστω...ετσι γινοταν μεχρι σημερα,απλα καπου διαβασα οτι τωρα σε αναγκαζουν να παρουσιαστεις και να την παρεις στο στρατοπεδο,ως μεσο ψαρωματος των επιδοξων γιωταδων...

Τεσπα,θα παω να ρωτησω αυτες τις μερες να δουμε τι θα γινει...

Ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως αν και νοσηλευόμουν την ημέρα της κατάταξης έφαγα 6 μήνες φυλακή και στέρηση του δικαιώματος να πάω ως έφεδρος.

Βέβαια αθωώθηκα πανηγυρικά στο στρατοδικείο με το που προσκόμισα τα χαρτιά από το νοσοκομείο!

Ο στρατός είναι η απόλυτη παραλογία.

Έχεις ακούσει το ρητό ότι εκεί που σταματά η λογική ξεκινά ο στρατός!

Να σου δώσω ένα παράδειγμα...

Ο αδελφός μου ήταν στην Αγγλία και επειδή έβλεπε ότι δεν το έπαιρνε να τελειώσει έγκαιρα το master έκανε αίτηση για παράταση της αναβολής με χαρτιά που έδειχναν οτι δε θα το έκανε τελικά fuul time οπότε μπορούσε να πάρει παράταση λόγω σπουδών. Κατέθεσα τα χαρτιά και μου είπαν οτι σε κανά μήνα θα ήταν όλα ΟΚ. Τα κατάφερε τελικά όμως ο μπαγάσας και τελείωσε στην ώρα του, οπότε πήγα κι εγώ να ακυρώσω τη νέα αναβολή και να μπει με την κανονική του σειρα. Τι μου λέει λοιπόν ο λοχαγός στο γραφείο της στρατολογίας....

-Πρέπει κύριε να εγκριθεί πρώτα η αναβολή που έχει πρωτοκολληθεί ακι στη συνέχεια να έρθετε για να κάνετε διακοπή της αναβολής!

Και μάλιστα επέμενε και άκρη δε βγάζαμε!

Δηλαδή έπρεπε να περιμένω για κάτι που δε θέλαμε ώστε να το αποκτήσουμε και να το ακυρώσουμε για να φτάσουμε στην κατάσταση που αρχικά ημασταν....ωχ άστο καλύτερα ζαλίζομαι και μόνο που το θυμάμαι!

΅Υπάρχουν από την άλλη και κάτι Ι5 απαράδεκτα...πχ για χρόνια κνίδωση....! Για όνομα του θεού δηλαδή!

Τροποποιήθηκε από xalia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως αν και νοσηλευόμουν την ημέρα της κατάταξης έφαγα 6 μήνες φυλακή και στέρηση του δικαιώματος να πάω ως έφεδρος.

Βέβαια αθωώθηκα πανηγυρικά στο στρατοδικείο με το που προσκόμισα τα χαρτιά από το νοσοκομείο!

Ο στρατός είναι η απόλυτη παραλογία.

Έχεις ακούσει το ρητό ότι εκεί που σταματά η λογική ξεκινά ο στρατός!

΅Υπάρχουν από την άλλη και κάτι Ι5 απαράδεκτα...πχ για χρόνια κνίδωση....! Για όνομα του θεού δηλαδή!

Πλεον εχει αλλαξει ο νομος και πρεπει να νοσηλευεσαι αρκετο καιρο μεσα για να γλιτωσεις την ΕΣΣΟ σου. Παντως το οτι αποκλειστηκες απο εφερδος να λες ευχαριστω αν εισαι ιατρος γιατι πλεον ελαχιστους παιρνουν σαν ιατρους ΔΕΑ τους περισσοτερους τους κανουν μεταταξη!Ε ρε γελια που ριξαμε στα αγωνισματα, η καλυτερη φαση του στρατου...

ΓΙα το στρατο και την παραλογια οσες ιστοριες και να πω δεν φτανει..η λογικη τελειωνει εξω απο την πυλη.

Για το Ι5 εχει πολλα κολπα αλλα πιστευω το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγεις Ι4 (αοπλο). Εχει πολλα τρικ για να βγεις χωρις να σε ενοχλησει κανενας. Αυτα τα ειδα τωρα που ειμαι ιατρος στην μοναδα και εχω παθει την πλακα μου....στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.