Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Η επιλογή του πότε και αν θα μπει κάποιος είναι καθαρά προσωπική, αλλά αν κάποιος σκέφτεται να φύγει στο εξωτερικό θαρρώ πως συνετό είναι να μην κάνει αγροτικό αλλά να κόψει την αναβολή του μετά τη Σχολή.
Ξέρω πως ανοίγω τους ασκούς του Αιόλου, αλλά πρέπει να την κάνω την ερώτηση.

Όταν η ίδια η πολιτεία προσφέρει σε όσους φεύγουν για έξω μια απολύτως νόμιμη οδό (link) για να μην πάνε στον στρατό, γιατί συνιστάς σε κάποιον να κόψει την αναβολή του;

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ok, αναδιατυπώνω:

Αν θες να γυρίσεις μετά την ειδικότητα και πριν τα 35 στην Ελλάδα, καλύτερα να πας στρατό. Όσοι ξέρουν από τώρα ότι τα 35 θα τους βρουν έξω, ας μείνουν ανυπότακτοι εξωτερικού. Εγώ προσωπικά δεν μπορούσα να βάλω το χέρι στη φωτιά για το πόσο θα μείνω έξω και είπα να πάω στρατό και να τον εκμεταλλευτώ όσο πιο εποικοδομητικά γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ πως στην περίπτωση που κάποιος έχει σκοπό να γυρίσει πίσω πριν τα 35, έτσι πως έχουν τώρα τα πράγματα, έχει κάποια λογική να πάει στρατό πριν φύγει.

Η ανυποταξία εξακολουθεί να συνεπάγεται επιπλέον θητεία ή πρόστιμα οπότε πολλοί θέλουν να αποφύγουν αυτούς τους μπελάδες. Άλλοι θέλουν να ξεμπερδεύουν με την θητεία πριν αποκτήσουν οικογενειακές υποχρεώσεις και ας ξέρουν πως ενδεχομένως θα υπηρετήσουν κάποιους μήνες παραπάνω.

Ο αντίλογος βέβαια είναι πως όσο δεν σε υποχρεώνει κάποιος να κάνεις κάτι που δεν θέλεις, χωρίς να παρανομήσεις, δεν έχεις λόγο να το κάνεις.

Κάποιος που βγαίνει τώρα έξω για ειδικότητα δύσκολα θα γυρίσει πριν περάσει μια πενταετία.

Η πλειοψηφία άλλωστε όσων φεύγουν, αν δεν έχουν έτοιμη δουλειά πίσω στην Ελλάδα ή κάποιο σοβαρό οικογενειακό λόγο, τελικά θα μείνουν έξω μόνιμα. Με το καινούργιο νομοσχέδιο αυτοί θα χαρακτηρίζονται σαν Μόνιμοι Κάτοικοι Εξωτερικού.

Ακόμα όμως και να γυρίσουν πίσω, όσο περνάει ο χρόνος, λογικά η θητεία θα μειώνεται και η στρατολογική νομοθεσία θα γίνεται πιο χαλαρή.

Το στρατιωτικό λοιπόν θέλει αρκετή σκέψη για κάποιον που τελειώνει τώρα και θέλει να φύγει έξω.

ΥΓ. Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω την λογική ενός κράτους που ουσιαστικά ωθεί τους επιστήμονες του προς την μετανάστευση.

Δεν φτάνει η αναξιοκρατία και ο νεποτισμός, δεν φτάνουν οι χαμηλοί μισθοί, δεν φτάνουν οι τεράστιες αναμονές στους γιατρούς, τώρα επιλύει ουσιαστικά και το πρόβλημα της θητείας για όσους μείνουν μόνιμα έξω.

Something is wrong with this picture…

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω και εγω δυο πραγματακια...

στο ΣΞ αν πας σε στρατιωτικό νοσοκομειο δεν γραφεις ειδικοτητα? Αν πας στο ΓΝΑ ή στο Ναυτικο νοσοκομειο γραφεις ειδικοτητα αν δεν εισαι εφεδρος ή μονο αν εισαι εφεδρος?Μαλιστα ειχα ακουσει οτι πλεον εμας δεν μας παιρνουν εφεδρους και οτι οταν απολυθουμε παιρνουμε τον βαθμό τιμητικά. Τι ισχυει απο ολα αυτα?

Και κατι αλλο, ποιους μηνες μπαινει αεροπορια και ναυτικό?ΓΙα ΣΞ ξερω οτι ειναι νοεμβρη-φλεβαρη-μαιο-αυγουστο. ΓΙα τα αλλα σωματα?Thanx!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω ακουσει οτι παλιοτερα γινοταν να κανεις αγροτικο μεσα στο στρατο!!!τωρα πλεον γινεται?ξερει κανεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, δεν έχω ακούσει να γίνεται αλλά δεν βρίσκω και νόημα να το κάνει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

emhelp ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΟ FORUΜ

ακούστε να φριξετε!!!!!!!!!!!!!

Είμαι γιατρός με ενεργή αναβολή λόγω σπουδών.

Έχω λάβει από το υπουργείο Υγείας την απόφαση διορισμού μου για ειδικότητα χειρουργικής. Για να ολοκληρωθεί ο διορισμός μου πρέπει να υπογράψω με το νοσοκομείο τη σύμβαση εργασίας.

Για να υπογράψω πρέπει να έχω πιστοποιητικό τύπου Α με ισόχρονη της τοποθέτησης μου στο νοσοκομείο αναβολή.

Η στρατολογία μου χει απαντησει ότι μπορει να μου χορηγήσει την αναβολή που πρέπει, αν της στείλω την υπογεγραμμένη σύμβαση.

ΔΗΛΑΔΗ η στρατολογία (για να μου δόσει αναβολή) θέλει ένα εγγραφο (τη σύμβαση) που για να το υπογράψω πρέπει να έχω την αναβολή, που θα μου δόσει η στρατολογία, αφού υπογράψω. Και το νοσοκομείο θέλει, για να με αφήσει να υπογράψω, την αναβολή που θα μου δόσει η στρατολογία, αφού της προσκομίσω την υπογεγραμμένη σύμβαση.

Όλα αυτά βασίζονται σε υπουργικές αποφάσεις του Υπουργείου Υγείας και του Υπουργείου Άμυνας.

Και σημειωτέον ότι έχω όλες τις νόμιμες προυποθέσεις για να πάρω την αναβολή.

Μπερδευτίκατε? Εγώ να δείτε.

Στο μεταξύ σε λίγες μέρες λείγει η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών για το διορισμό!!!!!!!!!

Παρακαλώ όποιον μπορεί να βοηθήσει ή όποιον ξέρει κάτι για το θέμα μου, να απαντήσει. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας

Μπορεί κάποιος να γράψει κάποιους μήνες ειδικότητας σε άλλο νοσοκομείο (εκτός από το 251 ΓΝΑ), και σε άλλο σώμα (εκτός από αεροπορία)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μου ηρθε μεταθεση για στρατιωτικο νοσοκομειο στην Αλεξανδρουπολη.Εχει κανεις εμπειρια απο στρατιωτικο νοσοκομειο?Αληθευει οτι και οι ιατροι θα κανουν σκοπετο στο νοσοκομειο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία περίπτωση ο γιατρός δεν κάνει σκοπιά,ειδικά στο νοσοκομείο.Συγκεκριμένα για το 492 ΓΣΝ στην παρούσα φάση υπάρχουν μόνο 3 οπλίτες-ιατροί,οι οποίοι έχουν πάρα πολύ δουλειά και φυσικά κανένας δεν κάνει σκοπιές.Απ'οτι ξέρω,κάθε μέρα υπάρχουν 2 εφημερεύοντες ιατροί,εκ των οποίων ο ένας μένει μέσα στο νοσοκομείο ως εφημερέυων Α' ,ενώ ο άλλος εφημερεύει από το σπίτι οπότε αν χρειαστεί για κάποιον λόγο μπαίνει στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία περίπτωση ο γιατρός δεν κάνει σκοπιά,ειδικά στο νοσοκομείο.Συγκεκριμένα για το 492 ΓΣΝ στην παρούσα φάση υπάρχουν μόνο 3 οπλίτες-ιατροί,οι οποίοι έχουν πάρα πολύ δουλειά και φυσικά κανένας δεν κάνει σκοπιές.Απ'οτι ξέρω,κάθε μέρα υπάρχουν 2 εφημερεύοντες ιατροί,εκ των οποίων ο ένας μένει μέσα στο νοσοκομείο ως εφημερέυων Α' ,ενώ ο άλλος εφημερεύει από το σπίτι οπότε αν χρειαστεί για κάποιον λόγο μπαίνει στο νοσοκομείο.

μα καλα αφηνουν τους οπλιτες μονους και οι ανωτεροι εφημερευουν απο το σπιτι?και αν συμβει κατι μετα θα τρεχουν τους οπλιτες?ελεος...μου φαινεται πολυ κουφο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμία περίπτωση ο γιατρός δεν κάνει σκοπιά,ειδικά στο νοσοκομείο.Συγκεκριμένα για το 492 ΓΣΝ στην παρούσα φάση υπάρχουν μόνο 3 οπλίτες-ιατροί,οι οποίοι έχουν πάρα πολύ δουλειά και φυσικά κανένας δεν κάνει σκοπιές.Απ'οτι ξέρω,κάθε μέρα υπάρχουν 2 εφημερεύοντες ιατροί,εκ των οποίων ο ένας μένει μέσα στο νοσοκομείο ως εφημερέυων Α' ,ενώ ο άλλος εφημερεύει από το σπίτι οπότε αν χρειαστεί για κάποιον λόγο μπαίνει στο νοσοκομείο.

μα καλα αφηνουν τους οπλιτες μονους και οι ανωτεροι εφημερευουν απο το σπιτι?και αν συμβει κατι μετα θα τρεχουν τους οπλιτες?ελεος...μου φαινεται πολυ κουφο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται,ότι εφημερεύουν μόνο οι οπλίτες-ιατροί!!Όσον αφορά τους λοχαγούς-στρατιωτικούς ιατρούς βρίσκονται στο σπίτι και μπορείς ανα πάσα στιγμή να τους τηλεφωνήσεις αν πρόκειται για επείγον ή δύσκολο στο χειρισμό περιστατικό,όπως και για κάποια έκτακτη εισαγωγή.Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως έρχονται οι στρατιωτικοί ιατροί στο νοσοκομείο για να βοηθήσουν τους οπλίτες-ιατρούς και να εκτιμήσουν την κατάσταση.Επιπλέον υπάρχει και ο επόπτης ιατρός εβδομάδας,τον οποίο και ενημερώνεις για τις κινήσεις και τις έκτακτες εισαγωγές της ημέρας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή κάτσε, όλοι οι εφημερεύοντες είναι ανειδίκευτοι; τα στρατιωτικά νοσοκομεία έχουν ΣΤΕΠ; λογικά νταξ το 429 δεν θα έχει ειδικευόμενους, ειδικευμένος εφημερέυοντας κανένας;

αλήθεια πόσα κρεβάτια έχει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τα στρατιωτικά νοσοκομεία της Αλεξανδρούπολης(492 ΓΣΝ) και του Διδυμοτείχου(496 ΓΣΝ),που γνωρίζω,οι εφημερεύοντες γιατροί είναι πάντα οπλίτες.Έχουν βέβαια τη δυνατότητα,να επικοινωνήσουν όποτε χρειαστει με το στρατιωτικό ιατρό της εκάστοτε ειδικότητας για ενημέρωση κα συμβουλές.Το ίδιο καθεστώς πρέπει να ισχύει και στα λοιπά στρατιωτικά νοσοκομεία(π.χ. Ξάνθη,Λάρισα) πλήν των νοσοκομείων εκείνων που δίνουν ειδικότητα,δηλαδή το 401 και το 424 στα οποία εφημερεύουν οι ειδικευόμενοι εκτός των άλλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Στο στρ νοσοκομείο της Ρόδου οι οπλίτες γιατροί σε περιόδους εμπλοκής βαρούσαν σκοπέτο κανονικά. Στις υπόλοιπες μονάδες υπάρχει πάγια διαταγή που απαλλάσει τους ιατρούς (μόνο! όχι φαρμακοβιολογοοδοντιάτρους) από ένοπλες υπηρεσίες. Τα στρ. νοσοκομεία εξαιρούνται αλλά μόνο σε καταστάσης εμπλοκής.

ΣΗΜ Το στρ νοσοκομείο στη Ρόδο μόνο νοσοκομείο δεν είναι. Στέλνουμε τα πάντα σχεδόν στο πολιτικό νοσοκομείο. Ορρούς δεν βάζουν, ράμματα που και που (εξαρτάται από το αν εφημερεύει ο χερουργός ή ο παθολόγος) και οποιαδήποτε άλλη ιατρική πράξη πιο σοβαρή από ενδομυική (!) παραπέμπεται στο πολιτικό. Μετά οι ασθενείς γυρνάνε για παρακολούθηση... :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Σε άρθρα του ισχύοντος νόμου, είχα διαβάσει ότι όλοι οι στρατεύσιμοι, πριν ορκισθούν, περνάνε από κάποιες ιατρικές εξετάσεις, και με βάση κάποιους άγνωστους Χ πίνακες κατατάσσονται σε 5 κατηγορίες:

1) Ικανοί πρώτης κατηγορίας (Ι/1)

2) Ικανοί κατηγορίας δευτέρας (Ι/2)

3) Ικανοί κατηγορίας τρίτης (Ι/3)

4) Ικανοί κατηγορίας τετάρτης (Ι/4)

5) Ακατάλληλοι για στράτευση (Ι/5)

Η κατάταξη των στρατιωτών σε αυτές τις κατηγορίες αναφέρει ο νόμος ότι γίνονται με βάση τη σωματική διάπλαση του στρατεύσιμου δηλαδή με βάση το ανάστημα, και σύμφωνα με τη σωματική και διανοητική υγεία του.

Στον νόμο πέρα από το να αναφέρει τα όρια για το ανάστημα που πρέπει να έχει κανείς με βάση το οποίο γίνεται η κατάταξη , δεν κάνει λόγο για τις παθήσεις και τις βλάβες που αν τις έχει κανείς θα πάει π.χ. στην Ι3 κατηγορία.

Εσείς που τα ψάχνετε αυτά και τα ζείτε εκ των έσω ως γιατροί, έχετε κάποιες πληροφορίες για το ποια είναι αυτά τα νοσήματα;

Θα με ενδιέφεραν περισσότερο αυτά που διαφοροποιούν τους ικανούς για στράτευση, που ανήκουν δηλαδή μέχρι και στην κατηγορία Ι4.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ..ΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ; ΤΟΥ ΕΦΕΔΡΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ Ή ΤΟΥ ΟΠΛΊΤΗ ΙΑΤΡΟΥ ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα με ενδιέφεραν περισσότερο αυτά που διαφοροποιούν τους ικανούς για στράτευση, που ανήκουν δηλαδή μέχρι και στην κατηγορία Ι4.

Ευχαριστώ.

Αυτό που ψάχνεις βρίσκεται σε ένα κόκκινο βιβλίο που δίνει η Διεύθυνση Υγειονομικού σε κάθε ιατρείο μονάδας. Λέγεται Κρίση Σωματικής Ικανότητας και έχει σχεδόν όλες τις παθήσεις με διαβαθμίσεις και δίπλα το Ι που αντιστοιχεί. Μπορείς να το δεις στο http://www.omhroi.gr/images/sections/SI.pdf αλλά σαν γενικό κανόνα να θυμάσαι... Πολύ σοβαρές ασθένειες που δεν ανταποκρίνονται σε θεραπεία (ή δεν χειρουργούνται) είναι Ι5. Αν ελέγχονται με θεραπεία (ή διορθώθηκαν με χειρουργείο) τότε γίνονται Ι4 ή Ι3 (άοπλο ή ένοπλο) ανάλογα με την κρίση της επιτροπής απαλλαγών (ένα μικρό συμβούλιο γιατρών με έδρα κάποιο στρ. νοσοκομείο που εξετάζει και κρίνει τα Ι).

Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου να το κοιτάξω...

Αλλά να θυμάσαι στον ελληνικό στρατό είναι όλα πολύ σχετικά...

ΠΧ Ο Σακχαρώδης Διαβήτης είναι Ι5 αλλά υποτίθεται γίνεται Ι4 αν ο στρατιώτης με φαρμακευτική αγωγή τον ελέγχει... Στην πράξη δεν ισχύει αυτό... Όλοι οι διαβητικοί (τουλάχιστον από το 401) βγαίναν με ένδειξη Ι5 και απαλλάσσονταν από τη θητεία.

Τροποποιήθηκε από Πράσινο Μίλι
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ..ΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ; ΤΟΥ ΕΦΕΔΡΟΥ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ Ή ΤΟΥ ΟΠΛΊΤΗ ΙΑΤΡΟΥ ;

Keep on dreaming my friend... keep on dreaming :P

ΥΓ Ποια είναι η διαφορά; Και αν στην περίπτωση που κάποιος έχει μπάρμπα στρατηγό και καταφέρει και χωθεί και του γράψουν...2 ή 3 ή 4 σου λέω μήνες ειδικότητας... Γιατί να τους χάσει αυτούς τους μισθούς;

Δεν αξίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ρωτησω κατι και εγω...εχω αναβολη μεχρι 12/2005,κανονικα μπαινω μεσα Μαη 2006...Δυστυχως διαφοροι προσωπικοι λογοι δε μου επετρεψαν να ξεμπερδεψω με το πτυχιο πριν παω στρατο,οπως θα ηθελα...πραγμα που εξακολουθω να θελω βεβαια :P ...Πώς το τρεναρουμε λοιπον?Σημειωνω οτι δε με ενδιαφερει να παω μονο μια σειρα πισω...Σκεφτομαι να παω με αναβολη υγειας...μαλλον ψ/χ,που βολευουν καλυτερα...και ρωτω:ποσο ευκολα παιρνει καποιος τετοια αναβολη?Εχω ακουσει οτι παλια παιρνανε αβερτα τετοιες αναβολες,τωρα ομως που δεν παταει κανεις στα στρατοπεδα,καπως εχουν στριμοκωλιασει τα πραματα...εχει παρει κανεις σας τετοια αναβολη προσφατα?Κατι ακουσα οτι πανε να ζορισουν τους επιδοξους γιωταδες και τωρα σε αναγκαζουν να παρουσιαστεις στο στρατοπεδο και οχι να κανεις τη διαδικασια φρουραρχειο-επιτροπη αναβολων κτλ...Χαρτια απο δημοσια νοσοκομεια θα εξασφαλισω...ποσα τετοια χρειαζονται για να πειστουν?Και κατι τελευταιο...αν δω οτι οι συνθηκες για ειδικοτητα μεινουν ως εχουν,ενδεχεται να την κανω για εξωτερικο...οποτε ισως το παω και για Ι5...αφου μαλλον δε θα ξαναγυρισω...αλλα και εστω οτι γυριζω...τι παιζει με Ι5 και διορισμο...ειχα ακουσει οτι ειναι αντισυνταγματικη οποιαδηποτε διακριση σε σχεση με κατασταση υγειας...στην πραξη τι ισχυει?Υπαρχει καποιο δεδικασμενο?

Αυτα σε γενικες γραμμες και θα το εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να μου δωσει πληροφοριες εγκυρες...αν υπαρχει προβλημα και σε ΠΜ να μου τις εδινε,καλα θα ηταν emhelp ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μια καλά σκηνοθετημένη περίπτωση θεάτρου διάβασε τον Μουρλάκια

Ό, τι θες μπορείς να το βρεις στο www.omhroi.gr.

Πάντως να θυμάσαι... αν επιμένεις μπορείς να πείσεις τους πάντες για τα πάντα... και ακόμα και αν δεν τους πείσεις θα βαρεθούν και θα κάνουν ότι έχουν πειστεί :splats:

Το Ι5 δεν επιρρεάζει πια τίποτα. Και είναι λογικό... Γιατί ένας εργοδότης να ζητάει από σένα το Ι ενώ από γυναίκες ή αλλοδαπούς (που δεν πήγαν στρατό) δεν το ζητάει ε;

Εξωτερικό. Αν φύγεις στείλε τους μια κάρτα (ένα πιστοποιητικό) ότι είσαι εξωτερικό. Σε χαρακτηρίζουν ανυπότακτο εξωτερικού... Μετά το 2002 θεωρείται μόνο πλημμέλημα... Δεν σε κυνηγά κανείς, μπαίνεις και βγαίνεις από τη χώρα χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με ταυτότητα. Διαβατήριο δυστυχώς δεν έχει, αλλά για ΕΕ δεν χρειάζεται. Και αισίως φτάνεις 35 που την εξαγοράζεις ή μπορεί και να έχει καταργηθεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.