Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

"μερικες φορες ειναι ή τωρα ή ποτε"...

σε ο τι αξιζει και ο τι δινει εμπνευση....κρυφα...

για σενα που το αξιζεις...

και σε αυτον που δεν προλαβε να δει την ορκομωσια απο κοντα...αλλα θα την δει απο ψηλα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Καλημέρα !

Στις άλλες σχολές/τμήματα του ΕΚΠΑ (εκτός Ιατρικής) θα υπάρξει τον Ιανουάριο/Φεβρουάριο πτυχιακή εξεταστική ;(τουλάχιστον για αυτούς που διαγράφονται 30/4/2015). Σας είπε κάτι σχετικό ο κ. Φορτσάκης;

Πέρσι (2013-2014) στο Μαθηματικό η πτυχιακή εξεταστική εφαρμόστηκε ως εξής: στο χειμερινό εξάμηνο μπορούσαμε να δηλώσουμε και μαθήματα εαρινού, αλλά το όριο των δηλωθέντων μαθημάτων παρέμενε στα 12 μαθήματα (τόσα μαθήματα μπορούν να δηλώσουν οι επι-πτυχίω σε μια εξεταστική).

Ομοια και στο εαρινό εξάμηνο.

Και όταν παρατήρησαν κάποιοι πως έπρεπε να γίνουν 2 διαφορετικές δηλώσεις μαθημάτων για την εξεταστική χειμερινού (12 για το χειμερινό ,όπως πάντα + 12 για το εαρινό) -όμοια και για την εξεταστική εαρινού

η απάντηση ήταν αυτό αποφάσισε η συνέλευση καθηγητών του μαθηματικού και πόσα μαθήματα νομίζετε πως θα καταφέρετε να δώσετε σε 4 εβδομάδες;

Φέτος ,οι καθηγητές του μαθηματικού περιμένουν τι θα αποφασίσει η σύγκλητος για το θέμα των πτυχιακών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κ. Φορτσακης ειπε οτι δεν θα υπαρχει περιορισμος στον αριθμο δηλωσεων των μαθηματων φετος.

Απο εκει και περα περιμενουμε την αποφαση της συγκλητου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομοίως και στη Νομική.

Πρόπερσι οι επί πτυχίω δήλωσαν 12 στο χειμερινό εξάμηνο και 12 στο εαρινό εξάμηνο.

Πέρσι, επειδή είμασταν η μόνη σχολή που "έχασε" το εξάμηνο, λόγω της απεργίας των διοικητικών υπαλλήλων, έγινε μία μόνο δήλωση με ανώτατο όριο τα 20 μαθήματα.

Καλό θα είναι φέτος να μην υπάρξει περιορισμός των προς δήλωση μαθημάτων, όχι μόνο για όσους διαγράφονται τον Απρίλιο του 2015, αλλά τουλάχιστον και για όσους διαγράφονται τον Αύγουστο του 2015.

Στην τελική, ας τα δώσουμε κ μπορεί να τα περάσουμε.. Δεν ξέρεις ποτέ... :-Ρ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατσε ρε sp_io να δουμε τι θα περασουμε από μαθηματα και τι όχι...

το καλο το παλικαρι πριν πεινασει παραγγελνει στο ντελιβερυ! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω ευχαριστω με τη σειρα μου ολα τα παιδια που τοσο καιρο προσπαθουσαν και ενημερωναν χωρις την βοηθεια μας και ακομα αντιμετωπιζουν αντιξοες συνθηκες και συγκρουσεις, αλλά και ολους οσους συμμετειχαν στις τελευταιες κρισιμες συνελευσεις συμβαλλοντας στο θεμα.

Καταρχήν,θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τα παιδιά της επιτροπής

[...]

Απορία δική μου είναι ,γιατί τότε το αυτοδιοίκητο δε στάθηκε ικανό να μας καλύψει την εξεταστική του Σεπτέμβρη,που διανύουμε και έπρεπε να νομοθετήσει το Υπουργείο ( και να πάρουμε παράταση );
Γιατί οι συνθήκες χωρίς Οργανισμό στις 30/4/2015 θα είναι ίδιες με αυτές,που ζήσαμε στις 31/8/2014..
Πώς το αυτοδιοίκητο δε χρησιμοποιήθηκε το καλοκαίρι,που περάσαμε από κανένα Πανεπιστήμιο και θα χρησιμοποιηθεί τότε;

2) Για τους φοιτητές,που διαγράφηκαν αυτοδίκαια στις 31/8/2014 λέει,ότι θα προσπαθήσει να υπάρξει νέα τροπολογία, ώστε να εξαιρέσει κι άλλους και προτρέπει σε καταγραφή.
α)Γιατί χρειάζεται τροπολογία ( νομοθετική ρύθμιση του Υπουργείου ) και δεν αξιοποιεί το αυτοδιοίκητο, το οποίο ΘΑ αξιοποιήσει,τον ερχόμενο Μάιο ώστε να αποτρέψει νέες διαγραφές,εφόσον δεν έχουν συσταθεί οι Οργανισμοί;

αυτες οι αποριες ειναι πανομοιοτυπες και δικες μου. Δηλαδη γιατι τον Απριλιο θα μπορεσουμε να προστατευθουμε αλλά τωρα δεν μπορουν να προστατευθουν αυτοι που διαγραφονται; αφου τον Απριλιο δια νομου διαγραφομαστε και εμεις. Τι αλλαζει;

και εγω το βλεπω θετικα και η κατασταση θα μπορουσε να ειναι πολυ χειροτερη, εννοειται. Ειμαι ανακουφισμενος προσωπικα για τον εαυτο μου με την παραταση που πετυχαμε, αλλά οχι και τοσο συλλογικα ικανοποιημενος καθως ετσι οπως παμε καταλαβαινω οτι θα διαγραφουν συμφοιτητες μας που δεν μεριμνησαν να ασχοληθουν με την σχολη τα τελευταια δυο ετη. Παρολιγον να ειμαστε πολλοι στη θεση τους.

Επειδη εχω να ενημερωσω καμια 10ρια ανθρωπους που δεν τους επιασε η τροπολογια και δεν εχουν εξοικειωση με το ιντερνετ, μπορουμε να εχουμε λιγο περισσοτερες λεπτομερειες απο τα παιδια της επιτροπης που παρισταντο στη συναντηση για το τι ακριβως ειπε ο πρυτανης για αυτους;

θα διαγραφουν; θα πρεπει να μαζεψουν χαρτια με καποιες δικαιολογιες για να τα χρησιμοποιησει ο Φορτσακης για να τους σωσει; θα πρεπει να απευθυνθουν στο υπουργειο; θα τους υποστηριξουμε με κινητοποιησεις;

υποψιν οτι παρολιγο δεν ειμαστε στην θεση τους και οτι σε λιγο καιρο δυνητικα μπορει να βρεθουμε στην θεση τους, ιδιως αν η πιεση απο το υπουργειο αυξηθει για καποιο λογο.

υποθετουμε μεν οτι αν το πολιτικο σκηνικο αλλαξει, θα διασωθουν και αυτα τα ατομα, αλλά αν δεν αλλαξει τι γινεται; θα τους αφησουμε να διαγραφουν;

να επαναδιευκρινησω οτι δεν θελω να δωσω λανθασμενα την εντυπωση του αχαριστου, ουτε ειμαι υπερ των τυφλων κινητοποιησεων ανεξαρτητως των αποτελεσματων που εχουμε. Ευχαριστω παρα πολυ ολα τα παιδια για την προσπαθεια τους και οντως ελαβα ανακουφιση με τα νεα. Οπως ειπε σωστα και ο Σταυρος ειδωμεν εκ της πραξεως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγω ευχαριστω με τη σειρα μου ολα τα παιδια που τοσο καιρο προσπαθουσαν και ενημερωναν χωρις την βοηθεια μας και ακομα αντιμετωπιζουν αντιξοες συνθηκες και συγκρουσεις, αλλά και ολους οσους συμμετειχαν στις τελευταιες κρισιμες συνελευσεις συμβαλλοντας στο θεμα.

 

 

Καταρχήν,θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τα παιδιά της επιτροπής

[...]

Απορία δική μου είναι ,γιατί τότε το αυτοδιοίκητο δε στάθηκε ικανό να μας καλύψει την εξεταστική του Σεπτέμβρη,που διανύουμε και έπρεπε να νομοθετήσει το Υπουργείο ( και να πάρουμε παράταση );

Γιατί οι συνθήκες χωρίς Οργανισμό στις 30/4/2015 θα είναι ίδιες με αυτές,που ζήσαμε στις 31/8/2014..

Πώς το αυτοδιοίκητο δε χρησιμοποιήθηκε το καλοκαίρι,που περάσαμε από κανένα Πανεπιστήμιο και θα χρησιμοποιηθεί τότε;

 

2) Για τους φοιτητές,που διαγράφηκαν αυτοδίκαια στις 31/8/2014 λέει,ότι θα προσπαθήσει να υπάρξει νέα τροπολογία, ώστε να εξαιρέσει κι άλλους και προτρέπει σε καταγραφή.

α)Γιατί χρειάζεται τροπολογία ( νομοθετική ρύθμιση του Υπουργείου ) και δεν αξιοποιεί το αυτοδιοίκητο, το οποίο ΘΑ αξιοποιήσει,τον ερχόμενο Μάιο ώστε να αποτρέψει νέες διαγραφές,εφόσον δεν έχουν συσταθεί οι Οργανισμοί;

αυτες οι αποριες ειναι πανομοιοτυπες και δικες μου. Δηλαδη γιατι τον Απριλιο θα μπορεσουμε να προστατευθουμε αλλά τωρα δεν μπορουν να προστατευθουν αυτοι που διαγραφονται; αφου τον Απριλιο δια νομου διαγραφομαστε και εμεις. Τι αλλαζει;

 

και εγω το βλεπω θετικα και η κατασταση θα μπορουσε να ειναι πολυ χειροτερη, εννοειται. Ειμαι ανακουφισμενος προσωπικα για τον εαυτο μου με την παραταση που πετυχαμε, αλλά οχι και τοσο συλλογικα ικανοποιημενος καθως ετσι οπως παμε καταλαβαινω οτι θα διαγραφουν συμφοιτητες μας που δεν μεριμνησαν να ασχοληθουν με την σχολη τα τελευταια δυο ετη. Παρολιγον να ειμαστε πολλοι στη θεση τους.

 

Επειδη εχω να ενημερωσω καμια 10ρια ανθρωπους που δεν τους επιασε η τροπολογια και δεν εχουν εξοικειωση με το ιντερνετ, μπορουμε να εχουμε λιγο περισσοτερες λεπτομερειες απο τα παιδια της επιτροπης που παρισταντο στη συναντηση για το τι ακριβως ειπε ο πρυτανης για αυτους;

 

θα διαγραφουν; θα πρεπει να μαζεψουν χαρτια με καποιες δικαιολογιες για να τα χρησιμοποιησει ο Φορτσακης για να τους σωσει; θα πρεπει να απευθυνθουν στο υπουργειο; θα τους υποστηριξουμε με κινητοποιησεις;

 

υποψιν οτι παρολιγο δεν ειμαστε στην θεση τους και οτι σε λιγο καιρο δυνητικα μπορει να βρεθουμε στην θεση τους, ιδιως αν η πιεση απο το υπουργειο αυξηθει για καποιο λογο.

 

υποθετουμε μεν οτι αν το πολιτικο σκηνικο αλλαξει, θα διασωθουν και αυτα τα ατομα, αλλά αν δεν αλλαξει τι γινεται; θα τους αφησουμε να διαγραφουν;

 

να επαναδιευκρινησω οτι δεν θελω να δωσω λανθασμενα την εντυπωση του αχαριστου, ουτε ειμαι υπερ των τυφλων κινητοποιησεων ανεξαρτητως των αποτελεσματων που εχουμε. Ευχαριστω παρα πολυ ολα τα παιδια για την προσπαθεια τους και οντως ελαβα ανακουφιση με τα νεα. Οπως ειπε σωστα και ο Σταυρος ειδωμεν εκ της πραξεως.

 

Base the Bass έχετε απόλυτα δίκιο. Πρέπει να δούμε και έργα. Υπάρχουν όμως κάποια δεδομένα που μου επιτρέπουν να είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος. Προσωπικά δεν εφησυχάζω και εξακολουθώ να πιστεύω ότι μάλλον θα χρειαστεί νέα νομοθετική ρύθμιση, αν οι Οργανισμοί δεν είναι έτοιμοι. Συνεζίζω την προσπάθεια, συμμετέχοντας στην συνέλευση. Δεν είμαι μάντης, ούτε γνώστης του πολιτικού παρασκηνίου για να γνωρίζω αν το πολιτικό σκηνικό θα αλλάξει και πως κι αν αυτό θα σημαίνει υποχρεωτικά νέα αλλαγή των δεδομένων και των προσωπών (και στα «πρόσωπα» θα μου επιτρέψετε να βάλω και τον νυν Πρύτανη)

Για τους συναδέλφους που δεν καλύπτονται από την τροπολογία του Υπουργείου .

O κ. Φορτσάκης αναφέρθηκε σε τρεις περιπτώσεις (άτομα με λίγα μαθήματα, ασθενείς, εργαζόμενοι) για τους οποίους θα προσπαθήσει να περάσει νομοθετική ρύθμιση για να μην διαγραφούν κι αυτοί. Είναι καλό που έχεις επικοινωνία με τέτοιους ανθρώπους. Έχω ήδη στείλει email στον κ. Μαστοράκο και μιλήσει με παιδιά από το Σ.Φ.Ι.Α για το θέμα ζητώντας την συνδρομή τους. Επειδή είναι αρκετά πιθανό να μιλάμε και για ανθρώπους που δεν έχουν άνεση με τη χρήση υπολογιστή έχω ζητήσει να υπάρχουν ανακοινώσεις σε χώρους της σχολής και της βιβλιοθήκης, που θα ζητάμε από τους ανθρώπους αυτούς να δώσουν τα στοιχεία τους, αν φυσικά θέλουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους. Θα προσπαθήσω να μιλήσω και με τον Πρόεδρο της Σχολής για το θέμα αυτό να μπει και μια ανακοίνωση έξω από τον χώρο της γραμματείας, χωρίς την ενεργή συμμετοχή της γραμματείας ( αφού κάτι τέτοιο δεν θα γίνει δεκτό για πολλούς λόγους) . Τα στοιχεία αυτά θα μαζευτούν και από παιδιά της Νομικής μέσα στον Οκτώβριο, ώστε να έχει ο κ. Φορτσάκης μια αδρή εικόνα για τι αριθμό μιλάμε.

Δυστυχώς, όσο μικρότερος θα είναι ο αριθμός αυτός τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να περάσει η ρύθμιση. Ό,τι χαρτιά έχουν οι άνθρωποι αυτοί ας τα μαζέψουν να είναι έτοιμοι. Αυτή την στιγμή δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Την Τριτη υπαρχει κινητοποίηση στην Πρυτανεία του ΕΚΠΑ στις 11. Αν κάποια αντιπροσωπεία γίνει δεκτή από τον κ. Πρύτανη θα τους ζητήσω αν μπορούν να μάθουν κάτι περισσότερο, αφού πουν οτι έχουν να του πουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα κι εγώ,ως μέλος της επιτροπής των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής,να καταθέσω την "εικόνα" που αποκόμισα από τη συνάντησή μας με τον Κο Πρύτανη.

 

Να μου επιτραπεί τη συγκεκριμένη ανάρτηση να την αναπαράγω σε κάθε νέα σελίδα,λόγω του ότι θα θέσω και κάποια θέματα υψίστης σημασίας κατ'εμένα,που ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΧΑΘΟΥΝ" στις αναρτήσεις που θα λαμβάνουν χώρα έως την επόμενη συνέλευση των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής Σχολής.

 

Πιστεύω πως Η ΝΕΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΠΕΣΕΙ Μ'ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΜΒΟΛΙΜΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ Η'ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΚΟΣ ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΑΝΑΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ Σ'ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.

 

Θα επικοινωνήσω με τον Comfortably Numb και την Αφροδίτη και το αργότερο τη Δευτέρα θα έχετε εικόνα για την ημερομηνία της εν λόγω συνέλευσης!

 

Το κλίμα στο οποίο πραγματοποιήθηκε η συζήτηση με τον Κο Πρύτανη τολμώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα "ΘΕΡΜΟ".

Το γεγονός πως ενδιαφέρθηκε να του γνωστοποιήσουμε τους προσωπικούς λόγους που ενοχοποιούνται,για τον καθένα χωριστά από την ομάδα που τον συνάντησε,για την καθυστέρηση-αναβολή λήψης του πτυχίου,καταδεικνύει ενδιαφέρον που ξεπερνά τους τύπους.

Κατατέθηκαν και ανταλλάχτηκαν θέσεις και απόψεις.

"Χτίστηκε" η ΓΕΦΥΡΑ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ,ώστε στο εγγύς μέλλον μέσα από εντατικοποιημένες ενέργειες οργάνωσής μας να του παρουσιαστεί με όσο γίνεται ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ το ΠΡΟΦΙΛ των φοιτητών την "ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΜΟΙΡΑ" των οποίων καλείται ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ και ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΕΡΑΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ,ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

 

Έχω ήδη δεχτεί τηλεφωνήματα από φοιτητές από την Ιατρική,από τη Φαρμακευτική,από το Χημικό,από τη Φιλοσοφική - το τηλ μου τους το έδωσε η Κα Σωτήρχου από την Εφημερίδα των Συντακτών -,οι οποίοι έχουν φορηβηθεί απίστευτα γιατί με τα καινούρια νέα,αντιλαμβάνονται πως με μια πρώτη εκτίμηση,αυτοί που φωτογραφίζονται πως ευνοούνται είναι οι φοιτητές που οφείλουν λίγα μαθήματα και των οποίων οι ζωές,έχουν "ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ".

 

Τους ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΜΕΥΟΝΑΙ ΠΩΣ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ,ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΣΑΦΗ ΣΤΟΧΟ : ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΡΗΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ,ΒΑΣΕΙ ΙΔΙΑΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ.

 

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ!!!

 

 

Τα θέματα που θέλω να θέσω εν όψει της νέας μας συνέλευσης είναι τα εξής:

 

- Ανανέωση της ψήφου εμπιστοσύνης στην επιτροπή εκπροσώπησης των επί πτυχίω φοιτητών

 

- Στην περίπτωση που καταστεί αναγκαίο τη σύσταση ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ,μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ σε ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ και ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ" και μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ Η'ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και λοιπών εκκρεμοτήτων ως προς τη σχολή { εργαστήρια,κλινικές,πτυχιακή εργασία } και ΜΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ"

 

- Καταγραφή με σαφήνεια - λεπτομέρειες του προφίλ των φοιτητών που αφορά η εφαρμογή του μέτρου της διαγραφής [ υποχρεώσεις ως προς τα της σχολής και ατομικές συνθήκες ].ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΙΔΙΕΣ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΟΙΚΟΛΟΜΟΡΦΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΙΛ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ,ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΘΕΙ Η ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ,ΘΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ.

 

Γι'αυτό το εγχείρημα θα ζητήσουμε τη συνδρομή της Σχολής μας μέσω των Καθηγητών που προσφέρθηκαν να μας βοηθήσουν.

Όσο και να υπάρχει η προθυμία από τη μεριά μας,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤ'ΕΠΕΙΓΟΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ RENDEZ-VOUS ΜΕ ΤΟΝ ΚΟ ΠΡΥΤΑΝΗ.

 

- Στην επόμενη Γενική Συνέλευση τμήματος να ζητηθεί από τον Κο Πρόεδρο και τα Μέλη ΔΕΠ να τοποθετηθούν αναφορικά με τα κριτήρια που θα τεθούν από τη μεριά της σχολής,στην περίπτωση που εκπνεύσει το χρονικό διάστημα που θα οριστεί κεντρικά.

 

- Από τη μεριά του ΣΦΙΑ,επίσημη - επικαιροποιημένη θέση με βάση τα νέα δεδομένα.

 

-Να επιχειρηθεί η σύγκλιση με άλλες σχολές του ΕΚΠΑ ως προς τις διεκδικήσεις - προτάσεις μας.

 

ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΓΕΙΛΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ GREEKMEDS ΚΑΙ ΤΟΥ FACEBOOK ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΤΟΥ ΕΚΠΑ,ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.

 

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΑΣ,ΜΑΣ ΤΙΜΗΣΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠ.

 

Ευχαριστώ όλους όσους ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΙΕΡΟ ΣΚΟΠΟ : ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΙΣΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ.

ΑΝΤΙΠΑΡΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ.

 

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!!!

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ!!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

 

 

 

 

- Στην περίπτωση που καταστεί αναγκαίο τη σύσταση ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ,μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ σε ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ και ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ" και μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ Η'ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και λοιπών εκκρεμοτήτων ως προς τη σχολή { εργαστήρια,κλινικές,πτυχιακή εργασία } και ΜΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ"

 

 

 

Γιατί να είναι αναγκαίο κάτι τέτοιο; Εγώ χρωστάω πολλά μαθήματα, έχω ολοκληρώσει όμως όλα τα υποχρεωτικά (εργαστήρια, κλινικές και εφημερίες) άρα θεωρητικά χρειάζομαι λιγότερο χρόνο από αυτόν που χρειάζεται κάποιος που πρέπει να παρακολουθήσει. Ωστόσο δεν μπορώ να διανοηθώ λύση αποδεκτή που να μην προβλέπει επαρκή χρόνο ώστε να είναι δυνατή η παρακολούθηση ακόμα και όλων των εργαστηρίων και κλινικών από την αρχή για όσους δεν τα έχουν κατοχυρώσει. Δεν έχουμε αντικρουόμενα συμφέροντα εδώ ή κάτι μου διαφεύγει;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα κι εγώ,ως μέλος της επιτροπής των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής,να καταθέσω την "εικόνα" που αποκόμισα από τη συνάντησή μας με τον Κο Πρύτανη.

 

Να μου επιτραπεί τη συγκεκριμένη ανάρτηση να την αναπαράγω σε κάθε νέα σελίδα,λόγω του ότι θα θέσω και κάποια θέματα υψίστης σημασίας κατ'εμένα,που ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΧΑΘΟΥΝ" στις αναρτήσεις που θα λαμβάνουν χώρα έως την επόμενη συνέλευση των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής Σχολής.

 

Πιστεύω πως Η ΝΕΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΠΕΣΕΙ Μ'ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΜΒΟΛΙΜΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ Η'ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΚΟΣ ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΑΝΑΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ Σ'ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.

 

Θα επικοινωνήσω με τον Comfortably Numb και την Αφροδίτη και το αργότερο τη Δευτέρα θα έχετε εικόνα για την ημερομηνία της εν λόγω συνέλευσης!

 

Το κλίμα στο οποίο πραγματοποιήθηκε η συζήτηση με τον Κο Πρύτανη τολμώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα "ΘΕΡΜΟ".

Το γεγονός πως ενδιαφέρθηκε να του γνωστοποιήσουμε τους προσωπικούς λόγους που ενοχοποιούνται,για τον καθένα χωριστά από την ομάδα που τον συνάντησε,για την καθυστέρηση-αναβολή λήψης του πτυχίου,καταδεικνύει ενδιαφέρον που ξεπερνά τους τύπους.

Κατατέθηκαν και ανταλλάχτηκαν θέσεις και απόψεις.

"Χτίστηκε" η ΓΕΦΥΡΑ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ,ώστε στο εγγύς μέλλον μέσα από εντατικοποιημένες ενέργειες οργάνωσής μας να του παρουσιαστεί με όσο γίνεται ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ το ΠΡΟΦΙΛ των φοιτητών την "ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΜΟΙΡΑ" των οποίων καλείται ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ και ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΕΡΑΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ,ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

 

Έχω ήδη δεχτεί τηλεφωνήματα από φοιτητές από την Ιατρική,από τη Φαρμακευτική,από το Χημικό,από τη Φιλοσοφική - το τηλ μου τους το έδωσε η Κα Σωτήρχου από την Εφημερίδα των Συντακτών -,οι οποίοι έχουν φορηβηθεί απίστευτα γιατί με τα καινούρια νέα,αντιλαμβάνονται πως με μια πρώτη εκτίμηση,αυτοί που φωτογραφίζονται πως ευνοούνται είναι οι φοιτητές που οφείλουν λίγα μαθήματα και των οποίων οι ζωές,έχουν "ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ".

 

Τους ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΜΕΥΟΝΑΙ ΠΩΣ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ,ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΣΑΦΗ ΣΤΟΧΟ : ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΡΗΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ,ΒΑΣΕΙ ΙΔΙΑΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ.

 

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ!!!

 

 

Τα θέματα που θέλω να θέσω εν όψει της νέας μας συνέλευσης είναι τα εξής:

 

- Ανανέωση της ψήφου εμπιστοσύνης στην επιτροπή εκπροσώπησης των επί πτυχίω φοιτητών

 

- Στην περίπτωση που καταστεί αναγκαίο τη σύσταση ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ,μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ σε ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ και ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ" και μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ Η'ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και λοιπών εκκρεμοτήτων ως προς τη σχολή { εργαστήρια,κλινικές,πτυχιακή εργασία } και ΜΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ"

 

- Καταγραφή με σαφήνεια - λεπτομέρειες του προφίλ των φοιτητών που αφορά η εφαρμογή του μέτρου της διαγραφής [ υποχρεώσεις ως προς τα της σχολής και ατομικές συνθήκες ].ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΙΔΙΕΣ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΟΙΚΟΛΟΜΟΡΦΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΙΛ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ,ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΘΕΙ Η ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ,ΘΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ.

 

Γι'αυτό το εγχείρημα θα ζητήσουμε τη συνδρομή της Σχολής μας μέσω των Καθηγητών που προσφέρθηκαν να μας βοηθήσουν.

Όσο και να υπάρχει η προθυμία από τη μεριά μας,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤ'ΕΠΕΙΓΟΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ RENDEZ-VOUS ΜΕ ΤΟΝ ΚΟ ΠΡΥΤΑΝΗ.

 

- Στην επόμενη Γενική Συνέλευση τμήματος να ζητηθεί από τον Κο Πρόεδρο και τα Μέλη ΔΕΠ να τοποθετηθούν αναφορικά με τα κριτήρια που θα τεθούν από τη μεριά της σχολής,στην περίπτωση που εκπνεύσει το χρονικό διάστημα που θα οριστεί κεντρικά.

 

- Από τη μεριά του ΣΦΙΑ,επίσημη - επικαιροποιημένη θέση με βάση τα νέα δεδομένα.

 

-Να επιχειρηθεί η σύγκλιση με άλλες σχολές του ΕΚΠΑ ως προς τις διεκδικήσεις - προτάσεις μας.

 

ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΓΕΙΛΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ GREEKMEDS ΚΑΙ ΤΟΥ FACEBOOK ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΤΟΥ ΕΚΠΑ,ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.

 

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΑΣ,ΜΑΣ ΤΙΜΗΣΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠ.

 

Ευχαριστώ όλους όσους ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΙΕΡΟ ΣΚΟΠΟ : ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΙΣΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ.

ΑΝΤΙΠΑΡΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ.

 

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!!!

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ!!!

 

 

emrespectemypoklinomaiemthumbsupemwinemclapemclapping

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ!!!

 

ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΝΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ,ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΤΟΙΜΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΕΥΝΟ΄Ι΄ΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΙΖΕΡΙΕΣ ΦΟΡΤΣΑΚΗ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ!!!!

 

ΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΟΡΤΣΑΚΗΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ,ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!!

 

 

ΣΚΛΗΡΗ ΚΙ ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!

 

 

ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟ ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΦΟΙΤΗΤΩΝ!!!!!

 

 

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΧΩΛΑΙΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ,ΑΠΟ ΜΕΙΛ ΠΟΥ ΜΑΣ ΗΡΘΕ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ Μ.Τ. ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΙΛΗΣΕ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ Κο ΑΛΕΞΙΟΥ ΑΠΟ ΣΥΡΙΖΑ:

 

 
Σημαντική Ανακοίνωση: Μετά από επικοινωνία με το Τμήμα Παιδείας του ΣΥΡΙΖΑ, για τις εξελίξεις στα θέματα της 3βαθμιας Εκπαίδευσης και τους Οργανισμούς των Παν/μιων,
είχαμε μία σημαντική ενημέρωση που αφορά στο ΕΚΠΑ και γενικότερα σε όλα τα Παν/μια. Αντιπροσωπεία του ΣΥΡΙΖΑ συναντήθηκε με τον Πρύτανη του ΕΚΠΑ και τον πληροφόρησε
ότι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει την πρόθεση σε περίπτωση σχηματισμού κυβέρνησης τον Μάρτη (εφόσον γίνουν εκλογές) να καταργήσει τον νόμο και τα μέτρα υπερ των διαγραφών.
Συνεπώς τυχόν μέτρα υπέρ των διαγραφών, στον Οργανισμό, του ΕΚΠΑ, θα δημιουργούσε σοβαρή εμπλοκή, στο χώρο του Παν/μιου.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνέλευση για τον καθορισμό του προγράμματος της εμβόλιμης πτυχιακής εξεταστικής Νοεμβρίου -Δεκεμβρίου θα γίνει την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου στο ΝΑΒΟ και ώρα 17:00. Υπενθυμίζω ότι η εμβόλιμη εξεταστική θα ξεκινά στις 3 Νοεμβρίου και θα τελειώνει στις 18 Δεκεμβρίου. Στην συνέλευση οι συνάδελφοι που φέτος κάνουν το έκτο έτος μπορούν να προτείνουν ημερομηνίες, δεν έχουν όμως δικαίωμα ψήφου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΦΟΡΤΣΑΚΗΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ,ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!!!!

ΣΚΛΗΡΗ ΚΙ ΑΝΥΠΟΧΩΡΗΤΗ ΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ!!!!!

δυστυχως με την προταση της isolde Καταγραφή με σαφήνεια - λεπτομέρειες του προφίλ των φοιτητών που αφορά η εφαρμογή του μέτρου της διαγραφής [ υποχρεώσεις ως προς τα της σχολής και ατομικές συνθήκες ].

βαζουμε βουτυρο στο ψωμί του "κακου" πρυτανη και διευκολυνουμε το εργο οσων θελουν τις εκκαθαρισεις...

επίσης η ανυποχωρητη σταση γενικα δεν ευνοεί αυτούς που ζητουν διευκόλυνση....

η δε κατηγοριοποίηση των φοιτητων σε διασφαλισμενης επιβιωσης (!!!) και μη ειναι πραγματικα εντυπωσιακη....

δεν υπαρχει διασφαλισμενη διαβίωση και ποσο μαλιστα επιβιωση(!!!!!) . ιατροι θα γινουμε και θα μας παρουν με τις ντοματες....

αυτα απο μενα, με την ευχη για αυτοσυγκρατηση και ψυχραιμια και καθαρη σκεψη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά την καταγραφή φοιτητών, αυτή αναφέρθηκε από τον ίδιο τον Πρύτανη για όσους δεν καλύπτονταν ούτε με την τροπολογία, δηλαδή μιλάμε για όσους αν και δεν είχαν καμμία επαφή με τη σχολή, εν τούτοις ενδιαφέρονται να συνεχίσουν αλλά δεν τους έχει δοθεί δυνατότητα να το εκφράσουν αυτό, καθώς από τη μια απορρίφθηκε η πρόταση να δηλώνουν με αίτηση τους οι φοιτητές ότι θέλουν να συνεχίσουν, από την άλλη ο νόμος δίνει ευκαιρία μόνο σε όσους είχαν εγγραφεί τα 2 τελευταία έτη. Αυτοί οι φοιτητές, λογικά, δεν είναι πολλοί. Όπως επίσης αυτοί οι φοιτητές δεν έχουν άμεση σχέση με τις εκκαθαρίσεις στις οποίες θέλουν να προβούν τα ιδρύματα βάσει οργανισμών, διότι αυτοί έχασαν ήδη την ιδιότητά τους αυτοδίκαια, με βάση τον ίδιο το νόμο και όχι με βάση όσες αδικίες έρθει να επιβάλλει ο κάθε οργανισμός για τους υπολοιπους. Το κάθε ίδρυμα, αν θελει να πράττει σύννομα φυσικά, δεν μπορεί να μην τους διαγράψει , αν όχι τώρα , μέσα στο επόμενο διάστημα . Οπότε αν το κριτήριο για τη συνέχιση των σπουδών είναι έστω το ενδιαφέρον του φοιτητή να τις ολοκληρώσει , πρέπει να δοθεί ένας τρόπος σε αυτούς τους φοιτητές που δεν πραγματοποίησαν εγγραφή είτε γιατί αντιμετώπιζαν πρόβλημα υγείας, είτε γιατί ήταν εργαζόμενοι κλπ. .να το εκφράσουν. Γι αυτό μας ζητήθηκε να βοηθήσουμε στην ενημέρωση και την καταγραφή τους, Προφανώς και αυτό έπρεπε να γίνεται από τις σχολές χωρίς τη συνδρομή μας και τα ίδια τα ιδρύματα να πιέσουν το Υπουργείο να προβεί σε νέα τροπολογία και γι'αυτούς τους φοιτητές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ταυτίζομαι απόλυτα με τους προβληματισμούς της joie , οι οργανισμοί σύμφωνα με τον Υπουργό αλλά και τον πρύτανη του ΑΠΘ θα ήταν έτοιμοι το αργότερο μέχρι τον Νοέμβρη. Για να μην αναφερθούμε και στις προ καλοκαιριού υποσχέσεις για ολοκλήρωση τους μέχρι τον Ιούλιο. Τώρα πήγαμε Γενάρη για ΕΚΠΑ και ποιος ξέρει τι θα μας πουν τον Γενάρη. Ελπίζω τα παιδιά να πιέσουν και προς αυτή την κατεύθυνση. Από υποσχέσεις και λόγια χορτάσαμε.

 

ΛΒ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα να πω κι εγω καποια πραγματα μια και ημουν μια εκ των εκπροσωπων που ειδαν τον πρυτανη:

1. Ειτε υπαρχει ειτε δεν υπαρχει προσχεδιο εφοσον δεν εχει δημοσιευτει ειναι ανωφελο να το επικαλουμαστε. Τα υπολοιπα πανεπιστημια το εχουν ολα δημοσιευσει. Το δικο μας οχι. Αυτο νομιζω τα λεει ολα. Μακαρι να δημοσιευτει ενα προσχεδιο που ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΛΗΤΟ (να μην ειναι απλα καποιες σκεψεις )και να ειναι καλυτερο απ αυτα που μας ειπε ο Πρυτανης. Ολοι θα χαρουμε! Ομως δε βλεπω τιποτα-δυστυχως. Γιατι δε δημοσιευεται; Που κολλαει; Αυτο νομιζω ειναι σημαντικοτερο απ το αν υπαρχει ή οχι.

2. Ο Πρυτανης μιλησε σε μια επιτροπη εκπροσωπων ανοιχτα, εχοντας πληρη επιγνωση οτι αυτα θα δημοσιοποιηθουν. Παρολα αυτα και το τονισαμε ουτε πρακτικα υπηρχαν ουτε τιποτα επισημο. Αν αυτο λοιπον ειναι ανεπαρκες φανταστειτε ενα προσχεδιο που το εχει δει ενας μονο φοιτητης! . Το εδειξαν σε εκπροσωπους φοιτητων; οχι. Το δημοσιευσαν; οχι. Ειναι λοιπον ανυπαρκτο πρακτικα.

3. Πιστευω οτι δε χρειαζονται δυο ή τρεις επιτροπες. Δεν υπαρχουν αντικρουομενα συμφεροντα. Ειμαστε ολοι μαζι. Αυτη ομως ειναι η δικη μου θεση . Το θεμα επιτροπης ή επιτροπων θα το αποφασισει η Συνελευση

4. Για οποιον δεν το καταλαβε στις 31/8 οι διαγραφες εγιναν. Ειμαστε μετα το γεγονος. Το να θελουν καποιοι να στρουθοκαμηλιζουν ειναι δικαιωμα τους. Η προσωπικη θεση ομως δεν αλλαζει την πραγματικοτητα. Αν καταφερουν οσοι ενδιαφερονται και εμπιπτουν στις κατηγοριες που εχουν επανειλημμενως αναφερει ο Numb και η zoyalen να γλιτωσουν και να παρουν το τπυχιο τους θα ειναι ευχης εργον. Υπενθυμιζω οτι αυτη τη στιγμη οι ανθρωποι αυτοι ειναι ΔΙΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ αυτοδικαιως δια νομου. Για να παρουν πτυχιο πρεπει ο υπουργος να περασει νεα Τροπλογια ή δεν ξερω τι δεν ειμαι νομικος. Ο Πρυτανης μας ξεκαθαρισε παντως οτι αυτο θα γινει μονο μεσω ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ αν το δεχτει ο Υπουργος. Δεν εξαρταται απο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ- οπερ σημαινει οτι ο Υπουργος μπορει να μη το δεχτει και κανενας απ οσους δια νομου διαγραφηκαν 31/8 να μην παρει πτυχιο.

5. Επι τρια χρονια πηγαιναμε στις Σχολες μας και μας ελεγαν δεν ξερουμε τιποτα και ο Νομος δεν εφαρμοζεται. Μεχρι που 31/8 διαγραφηκαν τοσα ατομα. Ειλικρινα υπαρχει εστω κι ενας ανθρωπος που να εμπιστευεται πλεον τον οποιονδηποτε;;;;;; Δεν εμπιστευομαι ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!!!!!!!!! Θελω να δω πραξεις και εγκυρα νομικα εγγραφα. Αρκετα με τις αερολογιες! Ως εδω και μη παρεκει! χορτασαμε. Κοιταμε τι θα κανουμε προκειμενου να διασφαλισουμε το πτυχιο μας. Και κατι ακομη: Διαβαστε και δινετε. Ισως η καλυτερη συμβουλη που μας εδωσε ο Πρυτανης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[...]μιλάμε για όσους αν και δεν είχαν καμμία επαφή με τη σχολή, εν τούτοις ενδιαφέρονται να συνεχίσουν αλλά δεν τους έχει δοθεί δυνατότητα να το εκφράσουν αυτό, καθώς από τη μια απορρίφθηκε η πρόταση να δηλώνουν με αίτηση τους οι φοιτητές ότι θέλουν να συνεχίσουν, από την άλλη ο νόμος δίνει ευκαιρία μόνο σε όσους είχαν εγγραφεί τα 2 τελευταία έτη. Αυτοί οι φοιτητές, λογικά, δεν είναι πολλοί. [...] αυτοί έχασαν ήδη την ιδιότητά τους αυτοδίκαια, με βάση τον ίδιο το νόμο [...]Το κάθε ίδρυμα, αν θελει να πράττει σύννομα φυσικά, δεν μπορεί να μην τους διαγράψει , αν όχι τώρα , μέσα στο επόμενο διάστημα . Οπότε αν το κριτήριο για τη συνέχιση των σπουδών είναι έστω το ενδιαφέρον του φοιτητή να τις ολοκληρώσει , πρέπει να δοθεί ένας τρόπος σε αυτούς τους φοιτητές που δεν πραγματοποίησαν εγγραφή είτε γιατί αντιμετώπιζαν πρόβλημα υγείας, είτε γιατί ήταν εργαζόμενοι κλπ. .να το εκφράσουν. Γι αυτό μας ζητήθηκε να βοηθήσουμε στην ενημέρωση και την καταγραφή τους.

Λογικα οσα αναφερεις, μια σκεψη ομως: δεν ειμαστε καθολου βεβαιοι οτι ειναι λιγοι. Εγω γνωρισα τον Αυγουστο στην γραμματεια αρκετους ανθρωπους σε αγωνια που εχοντας τυψεις και κακες αναμνησεις απο την σχολη, ανεβαλλαν να ασχοληθουν με οποιαδηποτε διαδικασια εγγραφης κλπ τα τελευταια χρονια εως οτου παρουν την αποφαση να ξαναρχισουν την προσπαθεια, και κρατησα τα τηλεφωνα τους για να τους ενημερωνω. Να μην αποσχιστουμε απο αυτους τους ανθρωπους. Η ισχυς εν τη ενωσει.

Για οποιον δεν το καταλαβε στις 31/8 οι διαγραφες εγιναν. Ειμαστε μετα το γεγονος. Το να θελουν καποιοι να στρουθοκαμηλιζουν ειναι δικαιωμα τους. Η προσωπικη θεση ομως δεν αλλαζει την πραγματικοτητα. Αν καταφερουν οσοι ενδιαφερονται και εμπιπτουν στις κατηγοριες που εχουν επανειλημμενως αναφερει ο Numb και η zoyalen να γλιτωσουν και να παρουν το τπυχιο τους θα ειναι ευχης εργον. Υπενθυμιζω οτι αυτη τη στιγμη οι ανθρωποι αυτοι ειναι ΔΙΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ αυτοδικαιως δια νομου. Για να παρουν πτυχιο πρεπει ο υπουργος να περασει νεα Τροπλογια ή δεν ξερω τι δεν ειμαι νομικος. Ο Πρυτανης μας ξεκαθαρισε παντως οτι αυτο θα γινει μονο μεσω ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ αν το δεχτει ο Υπουργος. Δεν εξαρταται απο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ- οπερ σημαινει οτι ο Υπουργος μπορει να μη το δεχτει και κανενας απ οσους δια νομου διαγραφηκαν 31/8 να μην παρει πτυχιο.

Παιδια ευχαριστουμε πολυ για την περαιτερω ενημερωση.

Αλλά καθηστε λιγακι. Απο πότε δεχομαστε οτι βασει νομου διεγραφησαν ανεξαρτητως του αυτοδιοικητου του πανεπιστημιου; στο αυτοδιοικητο και την αντισταση στο νομο δεν βασιζουμε ολα μας τα επιχειρηματα και την προσπαθεια; σε αυτο δεν στηριζομαστε και εμεις που διαγραφομαστε τον Απριλη;

θα επαναλαβω την ερωτηση της joie: εαν ο πρυτανης μπορει να διαφυλαξει εμας που διαγραφομαστε Απριλη, γιατι δεν μπορει να διαφυλαξει αυτους που διεγραφησαν Σεπτεμβρη;

και αντιστροφως, αφου δεν μπορει να διαφυλαξει αυτους, πώς μπορει να διαφυλαξει εμας; σε τι στηριζεται δηλαδη;

μου φαινεται οτι ειτε υπαρχει μια παραπανω πληροφορια που δεν εχω (ειπε ο Σταυρος οτι θα εκθεσει προφορικα κατι πανω στο οποιο στηριζεται) ειτε κινδυνευουμε ολοι αμεσα!

οπως και να εχει ολα αυτα θα τα συζητησουμε στην επερχομενη συνελευση. να μην λειψει κανεις.

Επι τρια χρονια πηγαιναμε στις Σχολες μας και μας ελεγαν δεν ξερουμε τιποτα και ο Νομος δεν εφαρμοζεται. Μεχρι που 31/8 διαγραφηκαν τοσα ατομα. Ειλικρινα υπαρχει εστω κι ενας ανθρωπος που να εμπιστευεται πλεον τον οποιονδηποτε;

Αυτο ακριβως.

Οσον αφορα τις διαφωνιες που εχουν εμφανιστει, η γνωμη μου ειναι πως οι διαφωνιες ειναι θεμιτες και ενδειξη διαλογου, δεν συνιστουν αποδειξη κακοηθειας και θα προτιμουσα να παραμεινουμε ενωμενοι και να εκφραζονται ελευθερα ολες οι διαφωνιες. Δεν ισχυει το ιδιο ομως για οποιαδηποτε συμπεριφορα που οξυνει τα πνευματα, συνεπως παρακαλω να αυξησουμε τις ανοχες μας και να περιορισουμε το trolling. Ειναι σαφες οτι βρισκομαστε μπροστα σε ενα σταυροδρομι για το πώς θα κινηθουμε και πρεπει να ζοριστουμε για να κανουμε την συνθεση που θα μας κρατησει ενωμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Πρυτανης μας εδωσε ενα παραδειγμα φοιτητριας, το οποιο αρχικα ο Numb ειχε συμπεριλαβει στο ενημερωτικο κειμενο, αλλα τον προετρεψα να το αφαιρεσει γιατι θεωρησα οτι επρεπε να επικεντρωθουμε στα σημαντικα. Αποδεικνυεται οτι εκανα λαθος! Ειχε δικιο ο Νumb. Γι αυτο ζητω συγγνωμη και το παραθετω:

Πριν απο καποια χρονια στη Νομικη Σχολη απαγορευοταν να παρει κανεις πτυχιο πριν ολοκληρωσει την τετραετη φοιτηση. Εντουτοις οι φοιτητες μπορουσαν να δωσουν τα μαθηματα του τεταρτου ετους στο τριτο., Μια ιδιαιτερα επιμελης φοιτητρια λοιπον εδωσε ολα τα μαθηματα που οριζε το τοτε προγραμμα σπουδων και ορκιστηκε μετα τη ληξη του τριτου ετους. Στη συνεχεια υπεβαλε αιτηση σε διαγωνισμο του ΑΣΕΠ. Ενας αλλος υποψηφιος στο διαγωνισμο εκανε καταγγελια οτι το πτυχιο της ειναι ακυρο. Και μετα απο εκδικαση της αποφασης το πτυχιο ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ!!!!!!!!!. Απο τοτε ο Πρυτανης , ακομα κι αν ενας φοιτητης ειχε ολοκληρωσει το συνολο των μαθηματων επιτυχως, επιτηδες ΤΟΝ ΕΚΟΒΕ στο δικο του μαθημα ωστε ο ανθρωπος αυτος να μπει στο τεταρτο ετος και να μην ακυρωθει το πτυχιο του.

Το παραδειγμα αυτο μας το ανεφερε για την περιπτωση ληψης πτυχιου καποιου που διαγραφηκε στις 30/8/14 θελοντας να μας καταστησει σαφες οτι το πτυχιο αυτο ειναι ΕΥΑΛΩΤΟ, ακομη κι αν δεν ειναι ακυρο.

Υπενθυμιζω οτι ο κος Φορτσακης εγινε καθηγητης Νομικης στις αρχες της δεκαετιας του 90-δε θυμαμαι ακριβη χρονολογια, ας με συμπληρωσουν οι νομικαριοι. Και τη δεκαετια του 90 και τη δεκαετια του 2000 υπηρχε αυτοδιοικητο αν δεν κανω λαθος.

Τα συμπερασματα δικα σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαινω παρα πολυ καλα, δεν αμφισβητω την εγκυροτητα της συγκεκριμενης περιπτωσης και ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να μου εκθεσεις περαιτερω στοιχεια. Καταλαβαινω πού μπορει να συναντησει κανεις προβλημα.

Αλλά ειναι τεραστια η αποσταση μεταξυ ευαλωτου πτυχιου που δυνητικα μπορει να σου φερει προβληματα, απο το καθολου πτυχιο - συζητηθηκε και στην συνελευση πιστευω απο τον neodrak της νομικης πως το ευαλωτο πτυχιο πληττεται μονο αν καποιος φορεας ενεργητικα μεριμνησει για να το ελεγξει.

Δεν νομιζω οι ιθυνοντες σε καποια απομακρυσμενη χωρα να κατσουν να ψαξουν την τροπολογια περι διαγραφων. Πολλοι μπορει να θελουν να κανουν ειδικοτητα ή μεταπτυχιακα στο εξωτερικο.

επισης και ακομα χειροτερα: ολα οσα αναφερεις ισχυουν και για το πτυχιο ολων μας που διαγραφομαστε τον Απριλη... οποτε τι; επιστρεφουμε στο αρχικο επιχειρημα. Αν ειναι αδυνατο βασει αυτοδιοικητου να εξασφαλισει το πτυχιο αυτων που διαγραφηκαν, που θα βασιστει για να νομιμοποιησει το δικο μας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω κατι πιο χειροπιαστο προς οποιον γνωριζει.

το υπουργειο εικονα του τι συμβαινει μεσα στο πανεπιστημιο, δεν εχει.

αν θελει ο πρυτανης, τι του απαγορευει να κανει εκ των υστερων εγγραφες στο εαρινο του 2014 που μας περασε, οσους ανθρωπους του καταθεσουν αιτηση τωρα ωστε να τους προστατεψει απο την διαγραφη;

και προς οποιον σπευσει να πει οτι αυτο ειναι ανηθικο:

να μην ξανασυζητησουμε τα ιδια:

καταρχην αυτο το μετρο θα μπορουσε να αντισταθμισει την ανευθυνοτητα της γραμματειας και λοιπων ιθυνοντων που μας καθησυχαζαν για τις διαγραφες τοσο καιρο.

επειτα το να διαγραφει ο κοσμος δεν καλει καλο στην κοινωνια, δεν κανει καλο στο πανεπιστημιο, απλα πληττει τις ζωες των διαγραφεντων. Συνεπως απο ηθικης αποψεως αυτο που προτεινω το βρισκω προσωπικα πληρως σωστο. Απο διοικητικης αποψεως αναζητω τα κολληματα.

Ο νομος "να διαγραφουν οσοι καθυστερησαν" ειναι ανευ ουσιας τιμωρητικος, ασχετος με το κοινο συμφερον και τις επιταγες της κοινωνιας και συνεπως οποιοσδηποτε ευσυνειδητος ανθρωπος πρεπει να κανει οτιδηποτε μπορει για να τον αγνοησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν από χρόνια είχε ακουστεί ότι το Υπουργείο θα αποκτούσε πλήρη εικόνα. Τώρα έχω την αίσθηση ότι γνωρίζει αριθμούς και από αυτούς βγάζει συμπεράσματα. Βέβαια όπου υπάρχουν πρόθυμες και συνεργάσιμες Πρυτανικές Αρχές όλα γίνονται. Και αν θέλει το Υπουργείο, έχει τα μέσα για να πιέσει και να κινήσει νόμιμα τη διαδικασία διαγραφών έστω κι αν αυτή πάρει χρονικά τον όποιο δρόμο. Φυσικά και στο θέμα υπεισέρχονται πολιτικές σκοπιμότητες.

Συμφνωώ με την τοποθέτηση της Αφροδίτης πάνω σ' αυτό που ανέφερε ο Πρύτανης για τα ακυρώσιμα πτυχία.

Μία σκέψη για τον Πρύτανη ο οποίος είναι γνώστης της νομικής πραγματικότητας:

Πώς είναι δυνατόν να λέει ότι μετά τις 30/4 δε θα διαγράψει φοιτητές επικαλούμενος το αυτοδιοίκητο (ελλείψει Οργανισμού εννοείται)

αλλά να χρειάζεται τροπολογία προκειμένου να περατώσουν τις σπουδές εκείνοι που δεν εντάχθηκαν στην Τροπολογία Λοβέρδου στις 31/8 ;

Γιατί το αυτοδιοίκητο του λύνει τα χέρια μόνον στη μία περίπτωση και όχι και στην άλλη;

Μια σκέψη για τον Οργανισμό:

Μετά την ανάληψη καθηκόντων από τις νέες Πρυτανικές αρχές, η κατάσταση σίγουρα δεν είναι η ίδια με την προηγούμενη

και αυτό έχει επιπτώσεις και στη διαμόρφωση του Οργανισμού.

Σαφώς είχε και έχει γνώμη και το Συμβούλιο Ιδρύματος αλλά εσχάτως απέκτησε γνώμη και το Υπουργείο.

Ο Πρύτανης επίσης ακόμα και αν θέλει, δεν μπορεί από μόνος του να διαμορφώσει παρά να επηρεάσει στη διαμόρφωση του Οργανισμού (απόδειξη ότι αν και ήθελε, ο κος Φορτσάκης δεν πέρασε την δική του πρόταση για επικαιροποίηση).

Περισσότερο όλων, ανησυχητική είναι η διαφαινόμενη ανάμειξη του Υπουργείου στην σύσταση των Οργανισμών:

το Υπουργείο μπορεί να ζητήσει να υπερβεί το ρόλο του λαμβάνοντας ενεργό συμμετοχή στη σύσταση των Οργανισμών,

αλλά επιπρόσθετα και να καθυστερήσει χρονικά τη δρομολόγησή του θέματος και την έγκρισή τους

(και πάλι ακόμα και αν το Υπουργείο έρθει για οποιαδήποτε αιτία σε κόντρα με τα ΑΕΙ, ο χρόνος θα μετράει εναντίον μας αμείλικτα, και άσχετα από την τελική έκβαση της μεταξύ τους διένεξης).

Θα θυμίσω επίσης τη δημοσιοποιηθείσα πρόθεση του Υπουργού για κατάθεση ρύθμισης ενιαίων προϋποθέσεων διαγραφής των φοιτητών σε όλα τα Ιδρύματα ανά την Επικράτεια, και αυτό με το πρόσχημα να μη γίνονται αδικίες με διαφορετική διάρκεια φοίτησης από το ένα Ίδρυμα στο άλλο.

Τέλος και θα μείνω σ' αυτό, θα θυμίσω και την απόρριψη - εξέλιξη που δημοσιοποιήθηκε μέσα στον τελευταίο μήνα - εκ μέρους του Υπουργείου των όποιων διατάξεων που υπήρχαν στα κατατεθιμένα Προσχέδια οι οποίες μετέφεραν το θεμα των προϋποθέσεων των διαγραφών στους Εσωτερικούς Κανονισμούς των Σχολών και των Ιδρυμάτων. Το Υπουργείο θεώρησε ότι αυτό θα ήταν παράνομο.

ΥΓ: Τί γίνεται αν αύριο λέμε αλλάζει κυβέρνηση, καταργεί το Νόμο, αλλά ο Φορτσάκης επικαλούμενος το αυτοδιοίκητο επιλέξει να κάνει διαγραφές; Φιλοσοφικό το ερώτημα, μια και εύχομαι όλοι μας να έχουμε απεμπλακεί νωρίτερα από την ιστορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία σκέψη για τον Πρύτανη ο οποίος είναι γνώστης της νομικής πραγματικότητας:

Πώς είναι δυνατόν να λέει ότι μετά τις 30/4 δε θα διαγράψει φοιτητές επικαλούμενος το αυτοδιοίκητο (ελλείψει Οργανισμού εννοείται)

αλλά να χρειάζεται τροπολογία προκειμένου να περατώσουν τις σπουδές εκείνοι που δεν εντάχθηκαν στην Τροπολογία Λοβέρδου στις 31/8 ;

Γιατί το αυτοδιοίκητο του λύνει τα χέρια μόνον στη μία περίπτωση και όχι και στην άλλη;

θα επαναλαβω την ερωτηση της joie: εαν ο πρυτανης μπορει να διαφυλαξει εμας που διαγραφομαστε Απριλη, γιατι δεν μπορει να διαφυλαξει αυτους που διεγραφησαν Σεπτεμβρη;

και αντιστροφως, αφου δεν μπορει να διαφυλαξει αυτους, πώς μπορει να διαφυλαξει εμας; σε τι στηριζεται δηλαδη;

φιλτατε querilla, ειναι σαφες οτι και η joie που πρωτοδιατυπωσε το ερωτημα, και εγω και εσυ και πολλοι αναρωτιομαστε το ιδιο πραγμα.

παιδια εσεις που μιλησατε με τον πρυτανη, εχετε καποια απαντηση, κατι που μπορει να μας διαφωτισει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα κι εγώ,ως μέλος της επιτροπής των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής,να καταθέσω την "εικόνα" που αποκόμισα από τη συνάντησή μας με τον Κο Πρύτανη.

 

Να μου επιτραπεί τη συγκεκριμένη ανάρτηση να την αναπαράγω σε κάθε νέα σελίδα,λόγω του ότι θα θέσω και κάποια θέματα υψίστης σημασίας κατ'εμένα,που ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ "ΧΑΘΟΥΝ" στις αναρτήσεις που θα λαμβάνουν χώρα έως την επόμενη συνέλευση των επί πτυχίω φοιτητών της Ιατρικής Σχολής.

 

Πιστεύω πως Η ΝΕΑ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΠΕΣΕΙ Μ'ΕΚΕΙΝΗ ΤΟΥ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΕΜΒΟΛΙΜΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ, Η ΑΝΑΝΕΩΣΗ Η'ΟΧΙ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΚΟΣ ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΑΝΑΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ Σ'ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.

 

Θα επικοινωνήσω με τον Comfortably Numb και την Αφροδίτη και το αργότερο τη Δευτέρα θα έχετε εικόνα για την ημερομηνία της εν λόγω συνέλευσης!

 

Το κλίμα στο οποίο πραγματοποιήθηκε η συζήτηση με τον Κο Πρύτανη τολμώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα "ΘΕΡΜΟ".

Το γεγονός πως ενδιαφέρθηκε να του γνωστοποιήσουμε τους προσωπικούς λόγους που ενοχοποιούνται,για τον καθένα χωριστά από την ομάδα που τον συνάντησε,για την καθυστέρηση-αναβολή λήψης του πτυχίου,καταδεικνύει ενδιαφέρον που ξεπερνά τους τύπους.

Κατατέθηκαν και ανταλλάχτηκαν θέσεις και απόψεις.

"Χτίστηκε" η ΓΕΦΥΡΑ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ,ώστε στο εγγύς μέλλον μέσα από εντατικοποιημένες ενέργειες οργάνωσής μας να του παρουσιαστεί με όσο γίνεται ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ το ΠΡΟΦΙΛ των φοιτητών την "ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗ ΜΟΙΡΑ" των οποίων καλείται ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ και ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΕΡΑΤΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ,ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΧΟΛΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.

 

Έχω ήδη δεχτεί τηλεφωνήματα από φοιτητές από την Ιατρική,από τη Φαρμακευτική,από το Χημικό,από τη Φιλοσοφική - το τηλ μου τους το έδωσε η Κα Σωτήρχου από την Εφημερίδα των Συντακτών -,οι οποίοι έχουν φορηβηθεί απίστευτα γιατί με τα καινούρια νέα,αντιλαμβάνονται πως με μια πρώτη εκτίμηση,αυτοί που φωτογραφίζονται πως ευνοούνται είναι οι φοιτητές που οφείλουν λίγα μαθήματα και των οποίων οι ζωές,έχουν "ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ".

 

Τους ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΜΕΥΟΝΑΙ ΠΩΣ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ,ΘΑ ΑΓΩΝΙΣΤΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΗΣ ΣΑΦΗ ΣΤΟΧΟ : ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΡΗΤΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ,ΒΑΣΕΙ ΙΔΙΑΤΕΡΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ.

 

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ!!!

 

 

Τα θέματα που θέλω να θέσω εν όψει της νέας μας συνέλευσης είναι τα εξής:

 

- Ανανέωση της ψήφου εμπιστοσύνης στην επιτροπή εκπροσώπησης των επί πτυχίω φοιτητών

 

- Στην περίπτωση που καταστεί αναγκαίο τη σύσταση ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗΣ,μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ σε ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ και ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ" και μιας για εκείνους με ΜΙΚΡΟ Η'ΜΕΓΑΛΟ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕΝΩΝ ΑΡΙΘΜΟ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ και λοιπών εκκρεμοτήτων ως προς τη σχολή { εργαστήρια,κλινικές,πτυχιακή εργασία } και ΜΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΕΣ "ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ - ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ"

 

- Καταγραφή με σαφήνεια - λεπτομέρειες του προφίλ των φοιτητών που αφορά η εφαρμογή του μέτρου της διαγραφής [ υποχρεώσεις ως προς τα της σχολής και ατομικές συνθήκες ].ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΜΕΤΡΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΦΟΡΑ ΙΔΙΕΣ Ή ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΟΙΚΟΛΟΜΟΡΦΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΦΙΛ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΚΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ,ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΘΕΙ Η ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΑΣ.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ,ΘΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΑΝΙΣΟΝΟΜΙΑ.

 

Γι'αυτό το εγχείρημα θα ζητήσουμε τη συνδρομή της Σχολής μας μέσω των Καθηγητών που προσφέρθηκαν να μας βοηθήσουν.

Όσο και να υπάρχει η προθυμία από τη μεριά μας,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΑΡΚΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤ'ΕΠΕΙΓΟΝ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ RENDEZ-VOUS ΜΕ ΤΟΝ ΚΟ ΠΡΥΤΑΝΗ.

 

- Στην επόμενη Γενική Συνέλευση τμήματος να ζητηθεί από τον Κο Πρόεδρο και τα Μέλη ΔΕΠ να τοποθετηθούν αναφορικά με τα κριτήρια που θα τεθούν από τη μεριά της σχολής,στην περίπτωση που εκπνεύσει το χρονικό διάστημα που θα οριστεί κεντρικά.

 

- Από τη μεριά του ΣΦΙΑ,επίσημη - επικαιροποιημένη θέση με βάση τα νέα δεδομένα.

 

-Να επιχειρηθεί η σύγκλιση με άλλες σχολές του ΕΚΠΑ ως προς τις διεκδικήσεις - προτάσεις μας.

 

ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΕΞΑΓΓΕΙΛΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ GREEKMEDS ΚΑΙ ΤΟΥ FACEBOOK ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΤΟΥ ΕΚΠΑ,ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΣΥΝΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.

 

ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΜΑΣ,ΜΑΣ ΤΙΜΗΣΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠ.

 

Ευχαριστώ όλους όσους ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΙΕΡΟ ΣΚΟΠΟ : ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΙΣΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗ ΛΗΨΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ.

ΑΝΤΙΠΑΡΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΩΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΕΣ.

 

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ!!!

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ!!!

 

 

 

 

Τελικά,για οικονομία χρόνου,τη μέρα καθορισμού του προγράμματος της εμβόλιμης εξεταστικής του Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί και η συνέλευση για την "ΚΑΥΤΗ ΑΤΖΕΝΤΑ " των επί τπυχίω φοιτητών.

 

Οπότε,την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου στις 19.00 στο αμφιθέατρο ΝΑΒΟ,ΑΝΟΙΚΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΠΟΥ ΑΠΕΙΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΓΙΑ ΣΥΝΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ - ΑΙΤΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΤΕΘΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟ ΠΡΥΤΑΝΗ ΤΕΛΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΜΟ ΛΟΙΠΩΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΜΑΣ!!!

 

Για τους συναδέλφους που θα μας τιμήσουν από άλλες σχολές του ΕΚΠΑ,θα υπάρχει κάποιος στο άγαλμα του Ιπποκράτη [ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΤΕ!!! ],ώστε να σας οδηγήσει στο εν λόγω αμφιθέατρο!!!

ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.