Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

... στην συνελευςη, αφου η συζητηση πηγαινε συνεχως αλλου, ειδικα απο τα μελη του ΣΦΙΑ, χωρις ουσιαστικα να μπορεσουμε να συζητησουμε αυτα που ηταν σημαντικα.

είναι ένα θέμα αυτό, δεν είναι; η στάση του ΣΦΙΑ. Εγώ έφυγα με απορίες από τη συνέλευση σε σχέση με αυτό.Τελικά εκπροσωπήθηκε ο σύλλογος ή μέρος του προεδρίου. Οι τοποθετήσεις που έγιναν αντικατοπτρίζουν όντως τη στάση που θα τηρήσει μετά την ΓΣ (ότ-αν αυτή γίνει); Και χωρίς να διαχωρίζω τη θέση μου από ένα σύλλογο του οποίου είμαι μέλος πάνω από 15χρόνια ή να πιστεύω ότι χωρίς τη συνδρομή τους υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε πολλά πράγματα, δεν μπορώ να πώ ότι ένιωσα ήσυχη ότι κάποιος προασπίζει τα συμφέροντά μου ή ότι το πρόβλημά μου είναι προτεραιότητα. Μάλλον παράπλευρο ζήτημα σε ευρύτερη ατζέντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

... στην συνελευςη, αφου η συζητηση πηγαινε συνεχως αλλου, ειδικα απο τα μελη του ΣΦΙΑ, χωρις ουσιαστικα να μπορεσουμε να συζητησουμε αυτα που ηταν σημαντικα.

είναι ένα θέμα αυτό, δεν είναι; η στάση του ΣΦΙΑ. Εγώ έφυγα με απορίες από τη συνέλευση σε σχέση με αυτό.Τελικά εκπροσωπήθηκε ο σύλλογος ή μέρος του προεδρίου. Οι τοποθετήσεις που έγιναν αντικατοπτρίζουν όντως τη στάση που θα τηρήσει μετά την ΓΣ (ότ-αν αυτή γίνει); Και χωρίς να διαχωρίζω τη θέση μου από ένα σύλλογο του οποίου είμαι μέλος πάνω από 15χρόνια ή να πιστεύω ότι χωρίς τη συνδρομή τους υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε πολλά πράγματα, δεν μπορώ να πώ ότι ένιωσα ήσυχη ότι κάποιος προασπίζει τα συμφέροντά μου ή ότι το πρόβλημά μου είναι προτεραιότητα. Μάλλον παράπλευρο ζήτημα σε ευρύτερη ατζέντα.

Αυτή τη φορά το θέμα μας συζητήθηκε πρώτο-πρώτο και του δόθηκε εντυπωσιακός χρόνος. Κάνω σύγκριση με παλαιότερες γ.σ. τμήματος.

Εννοείται ότι δεν μας φτάνει αυτό!!!!

Όσοι είναι να πάμε στην επόμενη γσ, ας επικοινωνήσουμε 1-2 μέρες νωρίτερα, να πάμε οργανωμένοι. Αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη να σας το υπενθυμίσω όταν έρθει η ώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ θάλασσα μου σκοτεινή,θάλασσα αγριεμένη........

Εχω και....καλύτερο και μετά,......πάω να πέσω στη φουρτουνιασμένη θάλασσα να σας αφήσω....τα κύματα με προκαλούν!! emcolgateembye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... στην συνελευςη, αφου η συζητηση πηγαινε συνεχως αλλου, ειδικα απο τα μελη του ΣΦΙΑ, χωρις ουσιαστικα να μπορεσουμε να συζητησουμε αυτα που ηταν σημαντικα.

είναι ένα θέμα αυτό, δεν είναι; η στάση του ΣΦΙΑ. Εγώ έφυγα με απορίες από τη συνέλευση σε σχέση με αυτό.Τελικά εκπροσωπήθηκε ο σύλλογος ή μέρος του προεδρίου. Οι τοποθετήσεις που έγιναν αντικατοπτρίζουν όντως τη στάση που θα τηρήσει μετά την ΓΣ (ότ-αν αυτή γίνει); Και χωρίς να διαχωρίζω τη θέση μου από ένα σύλλογο του οποίου είμαι μέλος πάνω από 15χρόνια ή να πιστεύω ότι χωρίς τη συνδρομή τους υπάρχει περίπτωση να πετύχουμε πολλά πράγματα, δεν μπορώ να πώ ότι ένιωσα ήσυχη ότι κάποιος προασπίζει τα συμφέροντά μου ή ότι το πρόβλημά μου είναι προτεραιότητα. Μάλλον παράπλευρο ζήτημα σε ευρύτερη ατζέντα.

Αυτή τη φορά το θέμα μας συζητήθηκε πρώτο-πρώτο και του δόθηκε εντυπωσιακός χρόνος. Κάνω σύγκριση με παλαιότερες γ.σ. τμήματος.

Εννοείται ότι δεν μας φτάνει αυτό!!!!

Όσοι είναι να πάμε στην επόμενη γσ, ας επικοινωνήσουμε 1-2 μέρες νωρίτερα, να πάμε οργανωμένοι. Αναλαμβάνω εγώ την ευθύνη να σας το υπενθυμίσω όταν έρθει η ώρα

δεν αναφέρομαι στο χρόνο που διέθεσαν αλλά στη γραμμή που επιχειρούν να δώσουν. Δεν με βρίσκει εξ αρχής αντίθετη αλλά, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας, κατέστησαν σαφές ότι οι προτεραιότητές τους πρέπει να είναι και δικές μας αλλά όχι το αντίστροφο. Και την πιο σωστή παρατήρηση στη συνέλευση την έκανε ο CN. Μας απευθύνονται λες και δεν συνειδητοποιούν-ή δεν τους νοιάζει- ότι εμείς είμαστε ήδη στην παράταση.

Επίσης ξαναλέω. Εξέφραζαν το ΣΦΙΑ ή την παράταξή τους; Παίζει ρόλο για να ξέρουμε τι να περιμένουμε αργότερα.

(παρεμπιπτόντως δεν έχω λόγια για τις αντοχές σου. Θαυμάζω το πως άντεξες τόσες ώρες να μιλάς και να συντονίζεις χωρίς να ανεβάσεις τον τόνο σου ή να χαθεί η μπάλα. Το εκτιμώ πολύ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης ξαναλέω. Εξέφραζαν το ΣΦΙΑ ή την παράταξή τους; Παίζει ρόλο για να ξέρουμε τι να περιμένουμε αργότερα.

Οπως καταλάβαμε όλοι,νομίζω,εξέφραζαν τις παρατάξεις τους(αριστερές και οι τρείς)οι οποίες πρόσκεινται θετικά προς εμάς!!!

Οι υπόλοιποι δεν.....βρήκαν το δρόμο για να έρθουν!!!!!

Ας πρόσεχαν!!!

ΕΜΕΙΣ,ΘΑ ΠΟΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ!!!!!

Ο ΣΦΙΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ Ο ΣΦΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ!!!!!

ΤΟ Δ.Σ. ΤΟΥ ΣΦΙΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΗΚΕ ΕΠΑΡΚΩΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ!!!!

ΑΝ ΣΥΓΚΛΗΘΕΙ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΣΦΙΑ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΑΠΑΡΤΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΦΙΛΙΚΕΣ ΠΡΟΣ ΕΜΑΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΘΑ "ΚΑΤΕΒΑΣΟΥΝ" ΓΙΑ ΕΜΑΣ!!!!

Αν έφυγες νωρίς,αυτό δε θα το άκουσες.....

Γενικά,όποιος δεν ήρθε στη συνέλευση,δεν έχει δικαίωμα ούτε να κρίνει τις αποφάσεις που πάρθηκαν,ούτε να μεμψιμοιρεί κι αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα που μήνες τώρα,κρίνουν τους πάντες από την οθόνη του p.c. και μόνο!!!!

Αυτό είναι κάπως σχιζοφρενικό......αν όχι απλή αγένεια κι αχαριστία προς τους υπόλοιπους που κάποιοι θυσιάσαμε χρόνο και χρήματα για να παρευρεθούμε στη συνέλευση βρισκόμενοι μακριά από Αθήνα!

empopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά και καλή δύναμη στην προσπάθεια αυτή.
Δεν είμαι συνάδελφός σας, αλλά με αφορά άμεσα το θέμα των διαγραφών λόγω αγαπημένου μου ανθρώπου. Διαβάζω τακτικά το τόπικ αυτό και όσα άλλα σχετίζονται με τη βοήθεια που μπορώ να προσφέρω στο συνάδελφό σας.

Ένιωσα την ανάγκη και παίρνω το θάρρος να γράψω δυο σκέψεις μου για ό,τι αντιλαμβάνομαι.

Επίτρεψέ μου fertomasa να αναφερθώ σε σένα, γιατί είναι κρίμα να λες τόσο εύστοχα νοήματα και να μη σε "ακούει" κανείς. Ο ρεαλισμός και η ειλικρίνεια που πρεσβεύεις έχουν ακόμα μεγαλύτερη επίδραση, όταν συνοδεύονται από καλή πρόθεση και ευελιξία. Χάνεις την ώρα σου σε αντιπαραθέσεις και επιλέγεις φρασεολογία που θα πυροδοτήσει παρεξηγήσεις. Γιατί άραγε θες να παίξεις έτσι; Θα έκανες φοβερή δουλειά και θα βοηθούσες ακόμα περισσότερο -γιατί εγώ αυτό καταλαβαίνω ότι θες να κάνεις- με μία πιο προσαρμοσμένη στις ανάγκες των άλλων γλώσσα, χωρίς να αλλοιώνεται τίποτα από αυτά που πιστεύεις.
Λες ότι δεν έχουν ενηλικιωθεί κάποιοι, ότι δε βλέπουν την ουσία, τη στιγμή που και εσύ έχεις ανάγκη από ένα παιχνιδάκι. Αυτό της σύγκρουσης και της ειρωνείας, μεγάλη ανωριμότητα -θα έλεγαν κάποιοι- τη στιγμή που καίγεται το σπίτι μας και χρειαζόμαστε ψυχικές δυνάμεις.

Παρακολούθησα κάποιες συνελεύσεις σας. Πολλά τα θετικά και συγχαρητήρια σε κάθε φοιτητή που δραστηριοποιείται με τον οποιοδήποτε τρόπο και ενθαρρύνει/παροτρύνει. Θα ήθελα ως εξωτερικός παρατηρητής να συμβάλω με τα εξής:

- Οι συνελεύσεις πρέπει να κατευθυνθούν στο πώς θα δράσουμε.

Ο χρόνος σας είναι πολύτιμος -καποιοι έρχονται και από άλλες πόλεις για αυτές- ας τον αξιοποιήσουμε με τη μέγιστη οργάνωση και συγκέντρωση σε πιο πρακτικές κατευθύνσεις. Τα "θεωρητικά" τα αναφέρουμε εδώ. Είναι κρίμα να χάνονται ώρες, επειδή 2 άτομα δεν έχουν ίντερνετ. Μπορούν να ενημερωθούν τηλεφωνικώς.

-Ας σκεφτούμε καλύτερα τη δομή των συνελεύσεων και των θεμάτων.

Πχ αν διχαζόμαστε για το αν θα κάνουμε μαζικές κινητοποιήσεις στην Πρυτανεία, ή αν θα κλείσουμε ραντεβού 10 άτομα, μήπως πρέπει να το πάμε ένα βήμα πιο πάνω θέτοντας το ζήτημα: Συλλογικές κινητοποιήσεις ή/και επιμέρους (των επί πτυχίω) ενέργειες/πρωτοβουλίες; Και μετά να τίθενται συγκεκριμένες προτάσεις.

Να συζητιούνται πρώτα αυτά που μας καίνε άμεσα και να μην τα μπουρδουκλώνουμε στα τελευταία 30', επειδή κουραστήκαμε/νυστάξαμε.

Πχ Πώς θα κατοχυρώσουμε τις εμβόλιμες; Είναι ήδη κατοχυρωμένες (σίγουρα; ), τότε πώς θα κατοχυρώσουμε εμβόλιμη για Μάρτιο-Απρίλιο;

Ας σκεφτούμε τρόπους οι συνελεύσεις να είναι πιο οργανωμένες και να μην κουράζουν. Διαβάζετε, γράφετε εξετάσεις, έχετε προσωπική ζωή, δουλειές. Ας είναι η συνέλευση χώρος ηρεμίας και αλληλεγγύης που θα σας δώσει δύναμη να συνεχίσετε. Ακόμα και το πιο αρνητικό μπορεί να αντιμετωπιστεί με τον κατάλληλο τρόπο και στάση.

-Ελάτε όλοι στις σχολές (για Συνέλευση, για εξετάσεις, για να γραφτείτε).

ΔΕΝ είστε εσείς που πρέπει να ντρέπεστε, αλλά οι γραμματείς που σας καθησύχαζαν τόσα χρόνια και τώρα κάνουν τις κότες, όσοι πανεπιστημιακοί και λοιποί διοικητικοί που βολεύουν τον κώλο τους -αδρανείς και ευθυνόφοβοι-, οι συνάνθρωποί σας που δεν ενδιαφέρονται για τις προσωπικές σας ιστορίες και δε σας στηρίζουν, οι πολιτικοί που είναι φερέφωνα και πιόνια αντι-κοινωνικών συμφερόντων.

Τελευταία μου σκέψη διαβάζοντας τα σχόλια εδώ είναι σχετικά με έναν ψυχολογικό κίνδυνο που ίσως επηρεάσει επιλογές και συμπεριφορές μας:

Η αισιοδοξία είναι πολύ εύκολο να γίνει αφέλεια.

Η σκληρή πραγματικότητα δεν είναι η μόνη και μία αλήθεια.

Συγγνώμη για την παρένθεση και καλή επιτυχία στις εξετάσεις.

Θα τα καταφέρουμε. :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έφυγες νωρίς,αυτό δε θα το άκουσες.....

Γενικά,όποιος δεν ήρθε στη συνέλευση,δεν έχει δικαίωμα ούτε να κρίνει τις αποφάσεις που πάρθηκαν,ούτε να μεμψιμοιρεί κι αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα που μήνες τώρα,κρίνουν τους πάντες από την οθόνη του p.c. και μόνο!!!!

Αυτό είναι κάπως σχιζοφρενικό......αν όχι απλή αγένεια κι αχαριστία προς τους υπόλοιπους που κάποιοι θυσιάσαμε χρόνο και χρήματα για να παρευρεθούμε στη συνέλευση βρισκόμενοι μακριά από Αθήνα!

empopcorn

Δεν έφυγα νωρίς. έμεινα ως το τέλος. Για αυτό άκουσα και ότι είναι λάθος να δηλώσεις εγγράφως στη γραμματεία ότι δεν επιθυμείς τη διαγραφή σου ακόμα και αν η τροπολογία δεν σε συμπεριλαμβάνει, ότι δεν είναι σωστό να ζητάς συνάντηση της επιτροπής που σε εκπροσωπεί με το πρύτανη αν επιθυμείς ταυτόχρονα να συγκληθεί η σύγκλιτος και να πάρει θέση για το θέμα σου και ότι το να δημιουργήσεις σύλλογο μαζί με άλλους ανθρώπους που έχουν το ίδιο πρόβλημα και στόχο με εσένα είναι πιθανό να εκλαμβάνεται ως ενέργεια κατά της ενότητας του ΣΦΙΑ ("μην το κάνετε σύλλογο , κάντε το κίνηση. τι θα γίνει αν κάποια απόφαση αυτού του συλλόγου έρχεται σε αντίθεση με αποφάσεις του ΣΦΙΑ" κλπ)

Και επειδή όντως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λάθος να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του αγνοώντας τι ζημιά μπορεί να προκαλέσει σε άλλους και επειδή όντως πρέπει να αγωνίζεσαι συντεταγμένα εγώ δεν θεωρώ τη μη εκπροσώπιση του ΣΦΙΑ πρόβλημα αυτών που δεν παραστάθηκαν αλλά πιθανο δικό μας πρόβλημα.

Καμια διάθεση μεμψιμοιρίας. Διαφωνεί όμως κανείς από όσους παραστάθηκαν ότι τα όσα συζητήθηκαν το τελευταίο τέταρτο με πολύ λιγότερους από όσους ξεκινήσαμε, με κούραση και ανυπομονησία έπρεπε να μας έχουν απασχολήσει από το πρώτο τέταρτο και σε μεγαλύτερο βάθος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έφυγα νωρίς. έμεινα ως το τέλος. Για αυτό άκουσα και ότι είναι λάθος να δηλώσεις εγγράφως στη γραμματεία ότι δεν επιθυμείς τη διαγραφή σου ακόμα και αν η τροπολογία δεν σε συμπεριλαμβάνει, ότι δεν είναι σωστό να ζητάς συνάντηση της επιτροπής που σε εκπροσωπεί με το πρύτανη αν επιθυμείς ταυτόχρονα να συγκληθεί η σύγκλιτος και να πάρει θέση για το θέμα σου και ότι το να δημιουργήσεις σύλλογο μαζί με άλλους ανθρώπους που έχουν το ίδιο πρόβλημα και στόχο με εσένα είναι πιθανό να εκλαμβάνεται ως ενέργεια κατά της ενότητας του ΣΦΙΑ ("μην το κάνετε σύλλογο , κάντε το κίνηση. τι θα γίνει αν κάποια απόφαση αυτού του συλλόγου έρχεται σε αντίθεση με αποφάσεις του ΣΦΙΑ" κλπ)

Και επειδή όντως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λάθος να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του αγνοώντας τι ζημιά μπορεί να προκαλέσει σε άλλους και επειδή όντως πρέπει να αγωνίζεσαι συντεταγμένα εγώ δεν θεωρώ τη μη εκπροσώπιση του ΣΦΙΑ πρόβλημα αυτών που δεν παραστάθηκαν αλλά πιθανο δικό μας πρόβλημα.

Καμια διάθεση μεμψιμοιρίας. Διαφωνεί όμως κανείς από όσους παραστάθηκαν ότι τα όσα συζητήθηκαν το τελευταίο τέταρτο με πολύ λιγότερους από όσους ξεκινήσαμε, με κούραση και ανυπομονησία έπρεπε να μας έχουν απασχολήσει από το πρώτο τέταρτο και σε μεγαλύτερο βάθος;

Σε αυτα πολυ σωστα συνοψιζεις οσα εχουμε κατα καιρους συζητησει στο τοπικ για το ρολο του ΣΦΙΑ στην περιπτωση μας. Αν και ειναι πολυτιμη η αρωγη του σε πολλες περιπτωσεις,στη δικη μας τα συμφεροντα μας συγκρουονται παρα συναντωνται. Τα επιχειρηματα τους εχουν να κανουν περισσοτερο με αυτους που θα διαγραφουν σε αρκετα μεταγενεστερο χρονο, "θυσιαζοντας" μας με τον ιδιο ακριβως τροπο που εκαναν και οι προηγουμενες πρυτανικες αρχες. Εχω επαναλαβει αρκετες φορες οτι προτεραιοτητα των παραταξεων που εμφανιζονται στις συνελευσεις μας ειναι το καπελωμα μας και η "αυτοκτονια" μας στην ουσια με τις προτασεις τους,ενω αυτες που δεν εμφανιζονται απλα δεν τους ενδιαφερει.

Δεν πιστευω οτι ο συλλογος μας εχει να ωφεληθει σε διπλωματικο πεδιο σε κατι απο αυτους. Για αυτο και δεν εμφανιστηκα στη συνελευση,αν και απειχα εκεινη την ωρα 10 λεπτα απ τη σχολη. Ημουν βεβαιος για το τι θα συνεβαινε και απλα επιβεβαιωθηκα. Ουτε σε καμια επομενη θα εμφανιστω αν παριστανται αυτοι. Αν δε, γινει κανονας η παρουσια τους στις συνελευσεις μας ,εγω θα αποχωρησω απο το συλλογο ,γιατι καταπαταται μια βασικη μας αρχη οτι ειμαιστε ακομματιστοι και δεν εξυπηρετουμε αλλοτριες επιδιωξεις. Γιατι κομματικη ειναι η παρουσια τους και φαινεται τοσο απο τις παραινεσεις τους οσο και απο την εκπροσωπηση τους. Αλλωστε το ειπαν ευθεως οτι αντιτιθενται στο συλλογο μας. Στην αναγκη θα λαβω πρωτοβουλια να δημιουργησουμε νεο συλλογο με σαφες καταστατικο που θα αποκλειει παρεμβασεις που πληττουν τα συμφεροντα μας και οποιος θελει ας ακολουθησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλωστε το ειπαν ευθεως οτι αντιτιθενται στο συλλογο μας.

Στην αναγκη θα λαβω πρωτοβουλια να δημιουργησουμε νεο συλλογο με σαφες καταστατικο που θα αποκλειει παρεμβασεις που πληττουν τα συμφεροντα μας και οποιος θελει ας ακολουθησει.

Ήμουν παρούσα στη συνέλευση και δεν ειπώθηκε ποτέ αυτό.

Με κάθε καλή πρόθεση, το "αντιτίθενται" είναι παραπλανητικό και ασαφές.

Είπαν ότι διαφωνούν στο να γίνονται μη συλλογικές ενέργειες, γιατί (αν κατάλαβα καλά) δίνουν πάτημα να χρησιμοποιηθούν και εναντίον μας και ότι οι διαπραγματεύσεις δεν πρέπει να περιλαμβάνουν αυτονόητα κεκτημένα.

Διαφώνησαν επίσης σε κάποια διαδικαστικά θέματα, όπως στην ψηφοφορία για θέμα που συμπεριλαμβανόταν και άλλη σχολή, καθώς αυτό θα πρέπει να το αποφασίσει η άλλη σχολή σε δική της συνέλευση και μετά να προχωρήσουμε σε κάτι συμφωνημένο μαζί.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο ΣΦΙΑ είναι μαζί μας, βασικά όλοι οι φοιτητές της Ιατρικής είστε ΣΦΙΑ (έλεος δλδ) και ότι αναλόγως των πολιτικών πεποιθήσεων μας ενοχλεί ή όχι η παρουσία των κομματικών εκπροσώπων του. Αν θέλετε να υπάρχει ευρύτερη αντιπροσώπευση απευθυνθείτε και στις άλλες κομματικές παρατάξεις. Απαιτήστε να γίνει ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ στο κάτω κατω.

Ας τα αφήσουμε λίγο στην άκρη αυτά όμως και ας ενωθούμε, όσο το δυνατόν χωρίς διασπαστικές κινήσεις, γιατί θα το χάσουμε στα σίγουρα το παιχνίδι, αν δεν υπάρχει κοινή προσπάθεια με τη χρήση και αξιοποίηση οποιουδήποτε μέσου και κάθε μεθόδου που πρέπει να σκεφτούμε. Θα σωθούμε εμείς και θα υπάρξει μία σταθερή βάση για τις επόμενες γενιές, που όποιος δε τις νοιάζεται, τότε δεν μπορεί να παραπονιέται και να ανησυχεί που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καμια διάθεση μεμψιμοιρίας. Διαφωνεί όμως κανείς από όσους παραστάθηκαν ότι τα όσα συζητήθηκαν το τελευταίο τέταρτο με πολύ λιγότερους από όσους ξεκινήσαμε, με κούραση και ανυπομονησία έπρεπε να μας έχουν απασχολήσει από το πρώτο τέταρτο και σε μεγαλύτερο βάθος;

Οταν αναφερόμουν σε μεμψιμοιρία,δεν αναφερόμουν σε σένα!Αναφερόμουν σε άλλον που κρίνει χωρίς να παρίσταται ποτέ και πουθενά!!!!
Συμφωνώ πως την τελευταία ώρα συζητήθηκαν θέματα πιο σημαντικά αλλά αυτό συμβαίνει σε ζωντανές συζητήσεις:κάποιες φορές,υπάρχει καθυστέρηση ροής της κουβέντας όσο σωστός κι αν είναι ο συντονισμός που μόνη σου αναγνώρισες πως ήταν από πλευράς tsouhtra!!!
Δηλαδή,τι κάνεις τώρα?Από τη μία επαινείς τη συνάδελφο για το σωστό συντονισμό της κουβέντας κι από την άλλη,της "τη λές"???
Δε γινόταν να μην ενημερωθούν αρχiκά κι άτομα που δεν είχαν Internet!Τι να κάνουμε????
Πρέπει όλοι να ικανοποιηθούν με κάποιο τρόπο!!!

Και επειδή όντως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λάθος να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του αγνοώντας τι ζημιά μπορεί να προκαλέσει σε άλλους και επειδή όντως πρέπει να αγωνίζεσαι συντεταγμένα εγώ δεν θεωρώ τη μη εκπροσώπιση του ΣΦΙΑ πρόβλημα αυτών που δεν παραστάθηκαν αλλά πιθανο δικό μας πρόβλημα.

Με ποιό τρόπο ακριβώς γίνεται δικό μας το πρόβλημα όταν εμείς δυναμώνουμε στις διεκδικήσεις μας και στην εκπροσώπηση μας από τους υπόλοιπους???

Μήπως δεν άκουσες από την ISOLDE και από μένα τι συνέβει με άλλη συγκεκριμένη παράταξη?? Ή δεν το θυμάσαι???

Μερικοί είναι ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ,το κρύβουν βέβαια κι ακριβώς γι'αυτό δεν παρίστανται!!!!Πως ακριβώς θα διορθωθεί αυτό???Με λοβοτομή?????

ΠΟΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ!!!!

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ!!!!

Είπες τη γνώμη σου εκεί??? Κατέθεσες πρόταση για να ψηφιστεί η γνώμη σου???

Οσα προτάθηκαν κι από τα μέλη του Δ.Σ. ΣΦΙΑ,ΤΕΘΗΚΑΝ ΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ????

ΝΑΙ Ή ΌΧΙ????

Αν σας ενοχλούν οι δημοκρατικές διαδικασίες,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ,ΟΜΩΣ!!!!

Σηκώσαμε τα χέρια οι περισσότεροι στα ψηφίσματα που η TSOUHTRA διάβαζε??? ΝΑΙ Ή ΟΧΙ????

Τώρα.........γιατί γκρινιάζουμε και τα "ρίχνουμε" στα μέλη του Δ.Σ. ΣΦΙΑ?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Δεν έφυγα νωρίς. έμεινα ως το τέλος. Για αυτό άκουσα και ότι είναι λάθος να δηλώσεις εγγράφως στη γραμματεία ότι δεν επιθυμείς τη διαγραφή σου ακόμα και αν η τροπολογία δεν σε συμπεριλαμβάνει, ότι δεν είναι σωστό να ζητάς συνάντηση της επιτροπής που σε εκπροσωπεί με το πρύτανη αν επιθυμείς ταυτόχρονα να συγκληθεί η σύγκλιτος και να πάρει θέση για το θέμα σου και ότι το να δημιουργήσεις σύλλογο μαζί με άλλους ανθρώπους που έχουν το ίδιο πρόβλημα και στόχο με εσένα είναι πιθανό να εκλαμβάνεται ως ενέργεια κατά της ενότητας του ΣΦΙΑ ("μην το κάνετε σύλλογο , κάντε το κίνηση. τι θα γίνει αν κάποια απόφαση αυτού του συλλόγου έρχεται σε αντίθεση με αποφάσεις του ΣΦΙΑ" κλπ)

 

Και επειδή όντως σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λάθος να κάνει ο καθένας του κεφαλιού του αγνοώντας τι ζημιά μπορεί να προκαλέσει σε άλλους και επειδή όντως πρέπει να αγωνίζεσαι συντεταγμένα εγώ δεν θεωρώ τη μη εκπροσώπιση του ΣΦΙΑ πρόβλημα αυτών που δεν παραστάθηκαν αλλά πιθανο δικό μας πρόβλημα.

 

Καμια διάθεση μεμψιμοιρίας. Διαφωνεί όμως κανείς από όσους παραστάθηκαν ότι τα όσα συζητήθηκαν το τελευταίο τέταρτο με πολύ λιγότερους από όσους ξεκινήσαμε, με κούραση και ανυπομονησία έπρεπε να μας έχουν απασχολήσει από το πρώτο τέταρτο και σε μεγαλύτερο βάθος;

 

 

 

Σε αυτα πολυ σωστα συνοψιζεις οσα εχουμε κατα καιρους συζητησει στο τοπικ για το ρολο του ΣΦΙΑ στην περιπτωση μας. Αν και ειναι πολυτιμη η αρωγη του σε πολλες περιπτωσεις,στη δικη μας τα συμφεροντα μας συγκρουονται παρα συναντωνται. Τα επιχειρηματα τους εχουν να κανουν περισσοτερο με αυτους που θα διαγραφουν σε αρκετα μεταγενεστερο χρονο, "θυσιαζοντας" μας με τον ιδιο ακριβως τροπο που εκαναν και οι προηγουμενες πρυτανικες αρχες. Εχω επαναλαβει αρκετες φορες οτι προτεραιοτητα των παραταξεων που εμφανιζονται στις συνελευσεις μας ειναι το καπελωμα μας και η "αυτοκτονια" μας στην ουσια με τις προτασεις τους,ενω αυτες που δεν εμφανιζονται απλα δεν τους ενδιαφερει.

 

Δεν πιστευω οτι ο συλλογος μας εχει να ωφεληθει σε διπλωματικο πεδιο σε κατι απο αυτους. Για αυτο και δεν εμφανιστηκα στη συνελευση,αν και απειχα εκεινη την ωρα 10 λεπτα απ τη σχολη. Ημουν βεβαιος για το τι θα συνεβαινε και απλα επιβεβαιωθηκα. Ουτε σε καμια επομενη θα εμφανιστω αν παριστανται αυτοι. Αν δε, γινει κανονας η παρουσια τους στις συνελευσεις μας ,εγω θα αποχωρησω απο το συλλογο ,γιατι καταπαταται μια βασικη μας αρχη οτι ειμαιστε ακομματιστοι και δεν εξυπηρετουμε αλλοτριες επιδιωξεις. Γιατι κομματικη ειναι η παρουσια τους και φαινεται τοσο απο τις παραινεσεις τους οσο και απο την εκπροσωπηση τους. Αλλωστε το ειπαν ευθεως οτι αντιτιθενται στο συλλογο μας. Στην αναγκη θα λαβω πρωτοβουλια να δημιουργησουμε νεο συλλογο με σαφες καταστατικο που θα αποκλειει παρεμβασεις που πληττουν τα συμφεροντα μας και οποιος θελει ας ακολουθησει.

 

Φίλτατε,μου έλειψες!!!!!

Εκανα ολόκληρο ταξίδι να σε συναντήσω κι εσύ,ήσουν 10 minutes μακριά από το αμφιθέατρο Παθαν. και δεν ήρθες???? Mon Dieu!!! Χειρότερο "φτύσιμο" από αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!

Είχα μία ελπίδα να λύσουμε τις διαφορές μας δημοσίως και την έχασα για πάντα αφού όπως καταλαβαίνω,δε θα παραστείς ούτε στις επόμενες!!!Αυτό δήλωσες!!!!

Dommage!!!!

Το πρωί,είδα τη χθεσινοβραδινή σου γνώμη και υπέθεσα πως είχαμε ελπίδα να "τα βρούμε",my dear.......

Κρίμα!!!!!!

Πάντως, ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΕΡΘΕΙ,ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΩΣ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΜΑΣ ΔΕ ΣΥΓΚΡΟΥΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ Η ΣΥΜΠΟΡΕΥΣΗ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!!

Εκαναν σπουδαίες προτάσεις που τέθηκαν και σε ψηφοφορία από τους παρευρισκομένους,φίλτατε !!

ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ  ΣΦΙΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΘΑΒΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΞΑΝΑΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΧΩΡΑ!!!

Δικαίωμα σου να έχεις την άποψη σου ΑΛΛΑ έπρεπε να έχεις παρουσιαστεί να τη φωνάξεις ΔΗΜΟΣΙΑ και να τη θέσεις στην κρίση των συναδέλφων σου ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ!!!

Τα υπόλοιπα,φίλτατε,είναι........χάσιμο χρόνου και κουβέντας......

Αλήθεια,ήθελα να συναντηθούμε και να τα πούμε από κοντά γιατί δε σε θυμάμαι καλά από την ημέρα που είχαμε 10 άτομα συναντηθεί στον Ιπποκράτη για το κείμενο στον κ. Χρυσανθάκη και τότε, είχες δώσει δυναμικό παρόν.

Εσύ με γνωρίζεις, εγώ δε σε θυμάμαι και τώρα,απογοητεύομαι κιόλας που δηλώνεις πως θα «σαμποτάρεις» τρόπον τινά, τις υπόλοιπες συνελεύσεις!

Υπάρχει πρόγραμμα συνελεύσεων. Αν δεν το βγάλει η tsouhtra σύντομα,θα το βγάλω εγώ για να προσπαθήσω να σε μεταπείσω και να έρθεις.Βέβαια,θα υπάρξουν σίγουρα κι έκτακτες ευκαιρίες....

Και δεν μπορεί να αποκλειστεί η συμμετοχή μελών του Δ.Σ. ΣΦΙΑ με τίποτα!! Κάποιοι από αυτούς είναι και επί πτυχίω ,darling!!!!!

Τα φιλιά μου emrose emrose emrose .......

ΣΗΜΕΙΩΣΗ για σένα,με την αγάπη μου από τη φουρτουνιασμένη θάλασσα όπου βρίσκομαι και ......ηρεμώ:

Αμέσως μετά τη συνέλευση έδωσα στο τόπικ μία σύντομη επιγραμματική ενημέρωση για το τι συζητήθηκε. Στο τέλος,αναφέρω πως υπάρχουν και πράγματα που τέθηκαν και ειπώθηκαν στη συνέλευση τα οποία δεν είναι δυνατό κι επιτρεπτό να γραφτούν δημόσια στο τόπικ!!!

Σε διαβεβαιώ πως αν είχες έρθει,θα τα είχες ακούσει και θα είχες αντιληφθεί πόσο αναπόφευκτη είναι η συμπόρευση με τα μέλη του Δ.Σ. ΣΦΙΑ και ειδικά,πόσο απαραίτητη καθίσταται η σύγκληση Γενικής Συνέλευσης του ΣΦΙΑ για όλα τα έτη με συμμετοχή των πάντων,αν γίνεται.....Θα είχες επίσης ενημερωθεί πληρέστερα για το πως το Δ.Σ. ΣΦΙΑ "αντιλαμβάνεται" τον τρόπο που θα βοηθήσει εμάς που βρισκόμαστε στον αέρα και στον οποίο ψηφίσαμε ΝΑΙ με ανάταση των χεριών στα ψηφίσματα!!!!

DOMMAGE encore une fois!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλωστε το ειπαν ευθεως οτι αντιτιθενται στο συλλογο μας.

Στην αναγκη θα λαβω πρωτοβουλια να δημιουργησουμε νεο συλλογο με σαφες καταστατικο που θα αποκλειει παρεμβασεις που πληττουν τα συμφεροντα μας και οποιος θελει ας ακολουθησει.

Ήμουν παρούσα στη συνέλευση και δεν ειπώθηκε ποτέ αυτό.

Με κάθε καλή πρόθεση, το "αντιτίθενται" είναι παραπλανητικό και ασαφές.

Είπαν ότι διαφωνούν στο να γίνονται μη συλλογικές ενέργειες, γιατί (αν κατάλαβα καλά) δίνουν πάτημα να χρησιμοποιηθούν και εναντίον μας και ότι οι διαπραγματεύσεις δεν πρέπει να περιλαμβάνουν αυτονόητα κεκτημένα.

Διαφώνησαν επίσης σε κάποια διαδικαστικά θέματα, όπως στην ψηφοφορία για θέμα που συμπεριλαμβανόταν και άλλη σχολή, καθώς αυτό θα πρέπει να το αποφασίσει η άλλη σχολή σε δική της συνέλευση και μετά να προχωρήσουμε σε κάτι συμφωνημένο μαζί.

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο ΣΦΙΑ είναι μαζί μας, βασικά όλοι οι φοιτητές της Ιατρικής είστε ΣΦΙΑ (έλεος δλδ) και ότι αναλόγως των πολιτικών πεποιθήσεων μας ενοχλεί ή όχι η παρουσία των κομματικών εκπροσώπων του. Αν θέλετε να υπάρχει ευρύτερη αντιπροσώπευση απευθυνθείτε και στις άλλες κομματικές παρατάξεις. Απαιτήστε να γίνει ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ στο κάτω κατω.

Ας τα αφήσουμε λίγο στην άκρη αυτά όμως και ας ενωθούμε, όσο το δυνατόν χωρίς διασπαστικές κινήσεις, γιατί θα το χάσουμε στα σίγουρα το παιχνίδι, αν δεν υπάρχει κοινή προσπάθεια με τη χρήση και αξιοποίηση οποιουδήποτε μέσου και κάθε μεθόδου που πρέπει να σκεφτούμε. Θα σωθούμε εμείς και θα υπάρξει μία σταθερή βάση για τις επόμενες γενιές, που όποιος δε τις νοιάζεται, τότε δεν μπορεί να παραπονιέται και να ανησυχεί που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση τώρα.

emrespectemypoklinomaiemsouthparkemthumbsupemwinemthumbupemclappingemclap

syntaxidiotis

Posted 13 June 2014 - 02:07 AM

ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΥΝΑΜΙΤΙΖΕΙ.

pazari02.jpg

Η ΟΜΑΔΑ ΝΙΚΑ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ πως την τελευταία ώρα συζητήθηκαν θέματα πιο σημαντικά αλλά αυτό συμβαίνει σε ζωντανές συζητήσεις:κάποιες φορές,υπάρχει καθυστέρηση ροής της κουβέντας όσο σωστός κι αν είναι ο συντονισμός που μόνη σου αναγνώρισες πως ήταν από πλευράς tsouhtra!!!
Δηλαδή,τι κάνεις τώρα?Από τη μία επαινείς τη συνάδελφο για το σωστό συντονισμό της κουβέντας κι από την άλλη,της "τη λές"???
Μήπως δεν άκουσες από την ISOLDE και από μένα τι συνέβει με άλλη συγκεκριμένη παράταξη?? Ή δεν το θυμάσαι???

Δεν θεωρώ ευθύνη της τσούχτρας το πως εξελίχθηκε η συζήτηση. Και δεν "τη λέω" σε κανέναν. Η tsouhtra, την οποία δεν ξέρω προσωπικά, μου φάνηκε αξιόλογος και ικανός άνθρωπος και ο τρόπος που χειριζόταν την κατάσταση άξιος επαίνου. Και αυτά που είπατε με την isolde τα άκουσα και τα έλαβα υπ' όψιν. Ταιριάζουν με τη δική μου εμπειρία από τις παρατάξεις (αυτές και άλλες) και γι αυτό επιμένω ότι άλλο ΣΦΙΑ άλλο παράταξη.

Δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι εριστική. Βλέπω τα πράγματα διαφορετικά. Νόμιζα ότι το χρειαζόμασταν αυτό. Διαφορετικές οπτικές. Απλά συμφωνώ περισσότερο με την assistant, κυρίως σε ότι αφορά το τι θα έκανε αυτές τις συνελεύσεις, στις οποίες όλοι συμμετέχουμε με μεγάλη προσπάθεια, πιο επικοδομητικές. Η τοποθέτηση του phil21 δεν με εκφραζει. Δεν νοιώθω έτσι για την παρουσία των συνδικαλιστών - ούτε προχθές ούτε γενικότερα. Είμαι σίγουρη ότι και αυτός όμως έχει λόγους που τοποθετείται με αυτό τον τρόπο.

Επίσης δεν έκανα καμία κριτική στις αποφάσεις. Όλες ψηφίστηκαν, κάποιες και από εμένα, ίσως να τις ψήφιζα και όλες αν είχε γίνει επαρκής διάλογος για να πιστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίτρεψέ μου fertomasa να αναφερθώ σε σένα, γιατί είναι κρίμα να λες τόσο εύστοχα νοήματα και να μη σε "ακούει" κανείς. Ο ρεαλισμός και η ειλικρίνεια που πρεσβεύεις έχουν ακόμα μεγαλύτερη επίδραση, όταν συνοδεύονται από καλή πρόθεση και ευελιξία. Χάνεις την ώρα σου σε αντιπαραθέσεις και επιλέγεις φρασεολογία που θα πυροδοτήσει παρεξηγήσεις. Γιατί άραγε θες να παίξεις έτσι; Θα έκανες φοβερή δουλειά και θα βοηθούσες ακόμα περισσότερο -γιατί εγώ αυτό καταλαβαίνω ότι θες να κάνεις- με μία πιο προσαρμοσμένη στις ανάγκες των άλλων γλώσσα, χωρίς να αλλοιώνεται τίποτα από αυτά που πιστεύεις.

Λες ότι δεν έχουν ενηλικιωθεί κάποιοι, ότι δε βλέπουν την ουσία, τη στιγμή που και εσύ έχεις ανάγκη από ένα παιχνιδάκι. Αυτό της σύγκρουσης και της ειρωνείας, μεγάλη ανωριμότητα -θα έλεγαν κάποιοι- τη στιγμή που καίγεται το σπίτι μας και χρειαζόμαστε ψυχικές δυνάμεις.

δεν ειναι αναγκη για παιχνιδι, απλα μενουμε στον αγωνα και δεν κοιταμε το στοχο....

θυμιζω οτι στοχος ειναι να παρουμε το πτυχιο και να παμε σπιτια μας....

ειδικα στη ΓΣ με το θεμα των αναστολων χασαμε μια ευκαιρια να στριμωχτουν αγρια....

ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Adap,δεν υπάρχει προσωπικό θέμα και με καλύπτει η τελευταία σου τοποθέτηση.

Δεν ήθελα να γίνω ερειστική και σίγουρα όχι μαζί σου που ήσουν συνειδητοποιημένη και παρούσα στη διαδικασία!!!Σέβομαι και το χρόνο που διέθεσες για να παρευρεθείς σε μία υποχρέωση σου και τις παρεμβάσεις σου.

Ερειστική θέλω να είμαι και μάλιστα ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ με εκείνους που δεν ήρθαν ΑΛΛΑ μας κάνουν και ανέξοδη κριτική από την οθόνη του p.c.χωρίς να έχουν όλα τα δεδομένα στη διάθεση τους!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβασα πολυ προσεκτικα τις επιφυλαξεις σας σχετικα με την παρουσια συγκεκριμενων παραταξεων του ΣΦΙΑ στη Συνελευση. Θα ηθελα να παρατηρησω τα εξης:
1. Ολοι οι ανθρωποι που ηταν παροντες και πηραν το λογο ηταν επι πτυχιω φοιτητες- ανεξαρτητως των πολιτικων τους πεποιθησεων. Δεν μπορουμε να αποκλεισουμε ΚΑΝΕΝΑΝ επι πτυχιω φοιτητη απο τη Συνελευση των επι πτυχιω φοιτητων -ακομη κι εναν που θεωρητικα θα υποστηριζε να μας διαγραψουν αμεσα ολους! Νομιζω ειναι αυτονοητο και δε χρειαζεται περαιτερω εξηγηση.
2. Οσοι εκπροσωποι κομματων και να ερθουν , ο,τι και να πουν , οποια κι αν ειναι τα πολιτικα συμφεροντα τους η Συνελευση περιλαμβανει ολους τους επι πτυχιω φοιτητες !!! ΟΛΟΥΣ! Και ξερετε τι υποτιματε;;; κατι που δεν το εχετε πουθενα αλλου παρα μονο στη Συνελευση: την ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!! Για μενα αυτο ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει. Ακουγονται χιλιες αποψεις και στο τελος ψηφιζουμε. Και το κυριοτερο: ο καθενας ψηφιζει μονος του! εκπροσωπωντας τον εαυτο του! Ουτε μεσω εκλεγμενων εκπροσωπων, ουτε μεσω κομματων, ουτε τιποτα. Οσοι ησασταν στη Συνελευση προχτες ειδατε οτι ψηφισαμε ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!!! Καμμια αποφαση δεν εληφθη χωρις ψηφοφορια.
Το να μην ερχεστε λοιπον και να απεμπολειτε το δικαιωμα σας για ψηφο και συμμετοχη στη ληψη αποφασεων ειναι για μενα η χειροτερη τακτικη για την επιτευξη του στοχου μας. Ειμαστε ολοι ενηλικες, νοημονες και θυματα μιας συγκεκριμενης αδικιας εις βαρος μας. Μην αφηνετε τις αποφασεις στα χερια αλλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να πω κάτι για το θέμα της εγκυκλίου,που προέκυψε :
Επειδή μόνοι μας είναι δύσκολο να την ερμηνεύσουμε,πώς θα φαινόταν η κίνηση να απευθυνθούμε ( ως επί πτυχίω Ιατρικής,Νομικής ή Σύλλογος...) με αίτημα πρωτοκολλημένο προς το Συνήγορο του Φοιτητή , αλλά και τη Νομική Υπηρεσία του ΕΚΠΑ ( αν έχουμε δικαίωμα ) ,ώστε να πάρουμε μια πρώτη απάντηση εκ των έσω;
Να μας πουν,δηλαδή, αν στέκει ( σε σχέση με το Νόμο ), τι γίνεται με αυτούς, που δε θα αιτηθούν διαπιστωτική πράξη διαγραφής κλπ, δηλαδή αυτά,που αναρωτιόμαστε μεταξύ μας εδώ στο φόρουμ..( Προφανώς με διατύπωση προσεγμένη,όχι όπως γράφουμε εδώ..)

Αφού δεν το κάνουν οι Κοσμήτορες, Πρόεδροι κλπ στα πλαίσια του αυτοδιοίκητου, να το κάνουμε εμείς ως άμεσα ενδιαφερόμενοι..
Δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι,αλλά το σκέφτηκα διαβάζοντας αυτό :

" Ετσι, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες της «Κ», πρόεδροι τμημάτων πιέζουν τους κοσμήτορες των σχολών και τους πρυτάνεις, στο πλαίσιο της αυτοδιοίκησης των ΑΕΙ, να θέσουν όριο για το πόσους φοιτητές μπορούν, επιπλέον των κανονικά εισαχθέντων, να δεχθούν από μετεγγραφή. Παράλληλα, οι νομικές υπηρεσίες των ΑΕΙ εξετάζουν εάν ο νόμος 4264, που ψηφίστηκε τον περασμένο Μάιο, τους δίνει τη δυνατότητα να θέσουν όριο πάνω από το οποίο να μη δεχθούν επιπλέον φοιτητές από μετεγγραφή «εφόσον δεν δύνανται να εκπαιδεύσουν περισσότερους φοιτητές με βάση το διαθέσιμο προσωπικό και εξοπλισμό». "

edit : Ίσως να αποτελεί και μια μορφή πίεσης, διότι με μια έγγραφη απάντηση στα χέρια μας από την πλευρά του Πανεπιστημίου, αναγκάζονται να πάρουν θέση, αυτό, δηλαδή,που αποφεύγεται με τη συγκεκριμένη εγκύκλιο.

( Παιδιά, μπορεί να μην βλέπω καθαρά τα πράγματα αυτή τη στιγμή και αυτά,που γράφω να μη μας ωφελούν..οι ψυχραιμότεροι, ας το έχουν κατά νου.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Joie,συμφωνώ με την πρόταση σου κι άλλωστε,αυτό διατύπωσα και στο δικό μου ποστ το πρωί που κάθησα και διάβασα τον προβληματισμό των υπολοίπων συναδέλφων χθες το βράδυ.

Πρέπει να διερευνηθεί νομικά οπωσδήποτε γιατί αφήνει περιθώρια πολλαπλών ερμηνειών και η διερεύνηση πρέπει να γίνει είτε από τους άμεσα ενδιαφερομένους δηλ.αυτούς που είναι υπό διαγραφή άμεσα οπότε θα απευθυνθούν ιδιωτικά σε δικηγόρο,είτε από τις συλλογικές δομές που ήδη υπάρχουν δηλ.τον Πανελλήνιο Σύλλογο Φοιτητών που έχει συσταθεί και τους επιμέρους φοιτητικούς συλλόγους ή τις επιτροπές επί πτυχίω των πανεπ/κων Ιδρυμάτων.

Δεν μπορεί να μείνει έτσι αυτή η....νέα "μπούρδα"!!! emnono

Πρέπει να την......"ξεψαχνίσουμε"!!! emxmm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συμπορευση με τον ΣΦΙΑ εχει τα εξης πλεονεκτηματα:

1) Χωρις να μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο, ευτυχως ή δυστυχως,ειναι η μονη συλλογικη δυναμη που εχει καποιο λογο και επιδραση στα πραγματα. Ειδαμε πως πολλες δικες μας δρασεις βρηκαν τοιχο ή δεν ειχαν καθολου επιρροη. Υπαρχει δηλ ποτε περιπτωση καποιον εκτος ΣΦΙΑ να τον τραβουσε παραμερα ο προεδρος της σχολης να του πει κατι εμπιστευτικο? Δεν παιζει τετοια φαση.

2) Το αλλο ειναι πως ,παλι δυστυχως ή ευτυχως, εχουν πολιτικο,διπλωματικο,λαμογιακο αισθητηριο,οπως θελετε πειτε το, και συνηθως πεφτουν μεσα ως προς τι δεσμευσεις ειναι διατεθειμμενοι να αναλαβουν οι αρχες που απευθυνομαστε. Επεσαν μεσα και στο οτι ο,τι μας εταζαν με τον οργανισμο την ανοιξη ηταν μπαρουφες,αφου τιποτα γραπτο δεν υπηρχε,ακομη και στη σταση του νεου πρυτανη που επισης μας εχει γραμμενους και μας αποφευγει. Αυτη η ικανοτητα τους απορρεει απο το γεγονος οτι και οι παραταξεις το ιδιο παιχνιδι παιζουν εν πολλοις και ιδιοι ακριβως θα γινουν στο μελλον.

Δυστυχως ομως, οι προτεραιοτητες που θετουν προς το παρον δεν αφορουν ιδιαιτερα τα δικα μας συμφεροντα. Ειτε κοιταζουν πιο μακρια απο το διαθεσιμο χρονο που εμεις εχουμε ειτε απλα αιθεροβατουν. Χρειαζομαστε την επιρροη τους αλλα οχι τα επιχειρηματα τους και τις επιδιωξεις τους. Αυτη ειναι η αποψη μου οσο πιο απλα μπορω να τη διατυπωσω.

Και περα απο τα επιχειρηματα τους, αμφισβητω πια και την αποτελεσματικοτητα τους. Στην εποχη μου τετοια αντιδραστικα πραγματα δεν υπηρχε περιπτωση να περασουν. Κανενας νομος δεν εφαρμοστηκε. Ειναι η μοναδικη γενια παραταξεων που επετρεψαν να εφαρμοστει τετοιος νομος και θα τους κρινει η ιστορια και το φοιτητικο κινημα για αυτο. Μα λενε συνεχεια απο εμας τα περιμενετε ολα? Ναι,να δρασουμε ολοι μαζι οι φοιτητες αλλα με βαση τα ΔΙΚΑ μας αιτηματα,τις ΔΙΚΕΣ μας αναγκες ,οχι μονιμως να προσπαθειτε να μας μπειτε περικεφαλαια,να μας κανετε ουρα σας.

Το πτυχιο ειναι για οσους απο μας φτασαμε σε αυτην την κατασταση πολυ προσωπικη και επωδυνη υποθεση. Γι αυτο τις διαφωνιες που εχουμε μεταξυ μας δεν τις παιρνω κατακαρδα ,γιατι πιστευω πως οι περισσοτεροι που γραφουμε εδω ειμαστε ανθρωποι που εχουν υποφερει και εχουμε και καποιο επιπεδο. Θα ηταν σα να χλευαζα τον ιδιο μου τον εαυτο. Ο,τι μπορω να αποκομισω απο τους συλλογους μας,το Σφια θα το λαβω ευχαριστως χωρις να διαμαρτυρηθω και παραλληλα θα αναλαβω και προσωπικες δρασεις. Μες στις επομενες μερες θα ρωτησω για το θεμα της αναστολης σπουδων. Στο αρθρο 33 του νομου αναφερεται οτι κατα την αναστολη για λογους ανωτερας βιας,υγειας κτλ κατ εξαιρεση εχουμε αυτοτελες δικαιωμα να διατηρουμε τη φοιτητικη ιδιοτητα ,πραγμα που σημαινει οτι θα μπορουμε να δινουμε και μαθηματα. Εγω εχω και οικονομικους και λογους υγειας,οποτε θα το ρωτησω. Λογικα δε βλεπω να γινεται κατι,αλλα ειναι τουλαχιστον ενα απο τα μικρα πατηματα που ψαχνουν οι σχολες μας να μας βοηθησουν,αφου δε θελουν αλλιως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Phil21,όπως έγραψες την άποψη σου εδώ,θα μπορούσες να έρθεις στη συνέλευση και να την εκφράσεις εκεί,μπροστά σε όλους και να αξιολογηθεί από την πλειοψηφία.

Αυτό είναι που,προσωπικά εμένα,με έχει ενοχλήσει στην καλοπροαίρετη,όπως την παρουσιάζεις,κριτική σου στο Δ.Σ. ΣΦΙΑ.

Γιατί ΣΦΙΑ,είμαστε ΟΛΟΙ!!!

Το 2007,επί Γιαννάκου,συμμετείχα παντού και καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοείς.Υπάρχει όμως μία διαφορά:το κοινωνικό τοπίο τότε και το κοινωνικό τοπίο σήμερα!Υπάρχει ένας εξαθλιωμένος λαός,μία κουρασμένη από το στείρο συνδικαλισμό κοινωνία και νεολαία που αδιαφορούν κι έτσι,ο καθένας κοιτάζει το "μικρόκοσμο" του και τα χρέη του,είτε σε μαθήματα,είτε σε χρήμα!!!

Τι επαναστάσεις να γίνουν τώρα,μωρέ??? "Εγώ,αν απεργήσω,δε θα πληρωθώ",μου έλεγε γνωστή μου καθηγήτρια εργαζόμενη στο δημόσιο!!!

Οι δε φοιτητές των μικροτέρων ετών είναι εντελώς απολιτίκ κι απόλυτα ευθυγραμμισμένοι σα σχολιαρόπαιδα στο "τι έχουν μπροστά τους" και μόνο,χωρίς όραμα και κοινωνικοπολιτικό προσανατολισμό.Δεν ενδιαφέρονται!!!

Στα μέλη του Δ.Σ. ΣΦΙΑ,αυτό το ανέφερα σε προσωπική συζήτηση πως δηλαδή "προέχει η ενημέρωση των κατωτέρων ετών και η πληροφόρηση για το χαώδες κι αμφίβολο μέλλον που τους περιμένει".Το παραδέχονται και οι ίδιοι ως αδυναμία τους και θα προσπαθήσουν να επανορθώσουν.Αυτό δήλωσαν σε μένα.Ο,τι μπορεί,θα γίνει!

Η ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ,όμως, ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ!!!!

Είχες όλη την ευκαιρία να "εκτοξεύσεις" κατάμουτρα τις αμφιβολίες σου και τις επιφυλάξεις σου συμμετέχοντας σε μία δημοκρατική διαδικασία και.....την έχασες!!!

Προσωπικά,δε θα προβώ σε καμία ενέργεια από μόνη μου πλην μίας ενημέρωσης από τη γραμματεία την οποία,όμως,αμφισβητώ,εκ των προτέρων,πως θα είναι ουσιαστική και πλήρης!Γράφτηκα και στον Πανελλήνιο Σύλλογο αλλά θα ελέγχω τις κινήσεις μου και τη συμμετοχή μου αν διακρίνω αποκλίσεις από τις δράσεις του συλλόγου που ανήκω γιατί ΜΕ ΑΦΟΡΑ Η ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΔΟΜΗΣ,του ΣΦΙΑ,ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!!!

Με ενδιαφέρει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ το συλλογικό κομμάτι και ΕΛΑΧΙΣΤΑ,το ατομικό,στη φάση αυτή!!!!

Τέλος,για τον "απρόθυμο" και "δυσεύρετο" κο Φορτσάκη και τα περί "Οργανισμού-φάντη μπαστούνι",τα είχα προβλέψει κι εγώ που δεν συνδικαλίζομαι οργανωμένα με παρατάξεις κι εσύ,τότε,είχες αντιδράσει πολύ άσχημα!!

Δεν περίμενα να έρθουν από το Δ.Σ. ΣΦΙΑ να μου υπενθυμίσουν ποιός είναι ο κος Πρύτανης,πως εκλέχθηκε,ποιός είναι ο ρόλος του,τι πρεσβεύει,πόσο διπλωμάτης είναι και πόσο τακτικιστής!!!!

Για το Οργανισμό,δυστυχώς,μήνες τώρα,έγραφα την προσωπική μου γνώμη πως ....."δεν τον έβλεπα να έρχεται" και πως "θα δοκίμαζα ευχάριστη έκπληξη αν επιτέλους τελείωνε το θέμα εγκαίρως"!!!

Δε χρειάζεται να ανήκουμε σε παρατάξεις για να καταλάβουμε τι "παίζει"!Και "παίζει" χοντρό παιγνίδι.....

Κι επιμένω,υπάρχει και πολιτικό θέμα στη μέση που μπλέκεται με το δικό μας,μας αρέσει,δε μας αρέσει!!!! Σπέκουλα γίνεται στην πλάτη μας!!!!

Ο,ΤΙ ΠΡΟΤΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΚΑΙ ΜΕΛΗ ΤΟΥ Δ.Σ. ΣΦΙΑ,ΤΕΘΗΚΕ ΣΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΚΙ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΟ!!!!

Μεγαλύτερη αλήθεια από αυτή ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!! emroseemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαγραφές φοιτητών, ναι ή όχι: Δύο διαφορετικές αντιλήψεις για το Πανεπιστήμιο

Πηγή : Αυγή

28.09.2014 του Μιχάλη Κατερίνη – Λινάρδου

 

Υπάρχουν δύο τρόποι να προσεγγίσει κανείς το μέτρο της διαγραφής φοιτητών και φοιτητριών. Ο πρώτος αποδέχεται, έστω και σε κάποιο βαθμό, ως κυρίαρχο στοιχείο του μέτρου την ανάγκη για κάποιου τύπου εξορθολογισμό της λειτουργίας των ιδρυμάτων. Αυτή η προσέγγιση ωστόσο γρήγορα αναδεικνύει τις αντιφάσεις της. Πέρα από την "λαϊκίστικη" προσέγγιση μεγάλης μερίδας του Ακαδημαϊκού κόσμου και της Αριστεράς που υπερασπίζεται το αυτονόητο ότι δεν υπάρχει πραγματική επιβάρυνση των ιδρυμάτων λόγω των "αιώνιων" φοιτητών, υπάρχουν και κινήσεις των ίδιων των υποστηρικτών του μέτρου που καθιστούν σαφές τον στόχο του. Κάπως έτσι λοιπόν και ο νέος Πρύτανης του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου στις πρώτες μέρες της θητείας του με μεγάλη ευκολία, αποδέχεται το μέτρο των διαγραφών, αλλά μεταθέτει τον τόσο αναγκαίο και κρίσιμο εξορθολογισμό που προκύπτει από την εφαρμογή του για δύο χρόνια μετά.

Εφορμόμενοι από το παραπάνω συμβάν περνάμε στη δεύτερη προσέγγιση του μέτρου των διαγραφών, αυτή που ίσως να ερμηνεύει καλύτερα την επιλογή Φορτσάκη, πέρα από την πονοψυχία του νέου Πρύτανη. Ξεκινάμε με την εξής παραδοχή: Οι "αιώνιοι" φοιτητές ή σε κάθε περίπτωση οι τωρινοί αιώνιοι φοιτητές ως άτομα, δεν αποτελούν τον στόχο του μέτρου. Στόχος αν μπορεί να τεθεί τόσο μονοσήμαντα είναι το δημόσιο Πανεπιστήμιο. Αυτό γιατί όπως αντιλαμβάνεται και ο κ. Φορτσάκης οι διαγραφές φοιτητών μετά από κάποιο έτος φοίτησης, ειδικά με βάση το ασφυκτικό πλαίσιο των ν+2 χρόνων, αποτελεί μια πολύ μεγάλης τάξης ιδεολογική και θεσμική νίκη της νεοφιλελεύθερης αντίληψης για το Πανεπιστήμιο. Προφανώς μπροστά σε αυτήν την παραδοχή ο όποιος εξορθολογισμός, αν αποδεχτούμε ότι υπήρξε ποτέ πραγματικά ζήτημα εξορθολογισμού, μπορεί να περιμένει προκειμένου να υπάρξουν όσο το δυνατόν λιγότερες εντάσεις.

Το όραμα των κυρίαρχων

Είναι χαρακτηριστικό το πως το μέτρο των διαγραφών συμπυκνώνει σε μεγάλο βαθμό μια πολύ βασική αλλαγή λογικής που υπαγορεύεται από τους μνημονιακούς νόμους-πλαίσιο για την τριτοβάθμια. Τα τελευταία χρόνια επιχειρείται μια συνολική αλλαγή υποδείγματος σε ότι αφορά τα δημόσια Πανεπιστήμια και η υπ' αριθμόν ένα παραδοχή σε αυτήν την πορεία είναι η εξής: η ανώτατη εκπαίδευση δεν αποτελεί δικαίωμα της νέας γενιάς, αλλά προνόμιο μιας πολύ συγκεκριμένης μερίδας της. Το ποιας μερίδας της είναι διττό. Αφενός, αντιλαμβανόμαστε ότι ειδικά μέσω κρίσης, ακόμα και αν παραδεχόμαστε πως και στην Ελλάδα του 2009 η εκπαίδευση είχε ταξικό πρόσημο, το μέτρο των διαγραφών βάζει για πρώτη φορά τόσο σκληρά ταξικούς φραγμούς στην τριτοβάθμια, εφόσον στην ουσία υπερασπίζεται το ασυμβίβαστο μεταξύ σπουδών και εργασίας. Αφετέρου, όπως κατά τη γνώμη μου γίνεται ολοένα και πιο φανερό και μέσα στα ίδια τα ιδρύματα, τίθεται συνεχώς πιο επιτακτικό το ερώτημα της καθολικής αποδοχής του νέου πλαισίου στο βαθμό που ο φοιτητής θέλει να συνεχίσει τις σπουδές του.

Ποιο είναι το πλαίσιο; Ξεκινώντας από την παραπάνω παραδοχή της εκπαίδευσης ως προνόμιο και όχι ως δικαίωμα του φοιτητή, ψηλαφίζουμε το πως ο ίδιος ο φοιτητής μαθαίνει να αντιλαμβάνεται τον ρόλο του μέσα στο Πανεπιστήμιο, σε αντιδιαστολή με ένα παλαιότερο πρότυπο. Ο νέος φοιτητής δεν έχει λόγο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θεωρεί ότι πρέπει να έχει λόγο για την διοίκηση και τη λειτουργία του Πανεπιστημίου, ούτε καν για την εκπαιδευτική διαδικασία. Ο νέος φοιτητής δεν δικαιούται και δεν θεωρεί ότι δικαιούται ρυθμούς και επίπεδο διδασκαλίας με βάση τις ανάγκες του, δεν θεωρεί ότι θα έπρεπε να του παρέχεται η, άλλοτε αυτονόητη, φοιτητική μέριμνα, υποτάσσεται σε αυτό που υπαγορεύει το ίδρυμα ή ο καθηγητής και αντιλαμβάνεται ότι η υπόθεση του βιοπορισμού του δεν αφορά το Πανεπιστήμιο ή την πολιτεία. Ο νέος φοιτητής δεν θεωρεί ότι η γνώση υπόκειται σε διαφορετικές προσεγγίσεις, αλλά μαθαίνει να είναι πλήρως ευχαριστημένος που η διδασκαλία υπό το πρίσμα της αγοράς μπορεί να του αυξήσει τις πιθανότητες να βρει δουλειά. Ο νέος φοιτητής αντιλαμβάνεται ότι σε σχέση με την αδιαμφισβήτητη λογική που διέπει τη λειτουργία του Πανεπιστημίου του, οι τάσεις αμφισβήτησης, οι πολιτικές διαδικασίες, οι κοινωνικοί προβληματισμοί ιδιαίτερα σε συλλογικό επίπεδο, είναι σε μεγάλο βαθμό κενοί νοήματος ή ακόμα και αν δεν είναι αποτελούν τροχοπέδη στην προσπάθειά του.

Δυστυχώς, η παραπάνω καρικατουρίστικη περιγραφή φαίνεται να κερδίζει έδαφος, ευτυχώς τουλάχιστον προς το παρόν δεν αποτελεί κοινή λογική στα Πανεπιστήμια. Ωστόσο, αυτό που έχει σημασία να αντιληφθούμε είναι ότι στην έκβαση της παραπάνω "μάχης" για τον ρόλο του Πανεπιστημίου δεν κρίνεται ένα θεσμικό πλαίσιο αναστρέψιμο σε ένα ενδεχόμενο κυβερνώσας αριστεράς, αλλά η εμπέδωση μιας λογικής. Για την αριστερά, για ιστορικούς ενδεχομένως λόγους, μπορεί να φαίνεται αδιανόητο το πως την ίδια στιγμή που θα έχει την κυβερνητική εξουσία και θα εφαρμόζει μια προοδευτική πολιτική για το Πανεπιστήμιο θα συναντήσει αναχώματα μέσα από τα ίδια τα Πανεπιστήμια από αντιδραστική σκοπιά. Για αυτόν τον λόγο ενδεχομένως μεταθέτει με τόσο μεγάλη ευκολία την συζήτηση για το Πανεπιστήμιο στο προγραμματικό, κάνοντας ένα σοβαρό σφάλμα. Ο μετασχηματισμός που λαμβάνει χώρα τώρα, το εντατικοποιημένο Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο των λίγων, το Πανεπιστήμιο που σφιχταγκαλιάζεται με την αγορά στο βαθμό που δεν συναντήσει ένα ισχυρό αντίπαλο δέος μπορεί να αποτελέσει μηχανισμό αναπαραγωγής της νεοφιλελεύθερης ιδεολογίας ακόμα και υπό σκέπη κυβέρνησης της αριστεράς. Και το αντίπαλο δέος από την πλευρά της αριστεράς δεν μπορεί να είναι εξαγγελία για επιστροφή στο 09' ή στο 01' αλλά η στοιχειοθέτηση του δικού της οράματος και η στρατηγική, τόσο σε επίπεδο προτάσεων και προγραμματικού λόγου όσο και σε επίπεδο κοινωνικών πρακτικών, που θα καθιστά αυτό το όραμα εν δυνάμει ηγεμονικό.

 

Το ερώτημα για τη δική μας στρατηγική

Συχνά η αριστερά κάνει το λάθος να αντιλαμβάνεται τις μάχες που δίνει, βασικά σαν μάχη πάνω σε συνδικαλιστικά αιτήματα. Θεωρώντας ότι αυτή τη στιγμή η θεσμική ήττα του Πανεπιστημίου της μεταπολίτευσης συνδέεται άρρηκτα με μια μεγάλης κλίμακας ιδεολογική ήττα της αριστεράς είμαστε υποχρεωμένοι τη "μάχη" των Πανεπιστημίων να την δούμε υπό ένα διαφορετικό πρίσμα. Σήμερα, για να επιστρέψουμε στο ζήτημα των διαγραφών, το να πείσουμε έναν πρωτοετή ότι δεν πρέπει να αποδέχεται το να διαγράφεται μετά από έξι χρόνια φοίτησης, αποτελεί μια μάχη εξίσου δύσκολη και άρρηκτα συνδεδεμένη με τη μάχη για να μην διαγραφούν οι σημερινοί "αιώνιοι". Και αυτό δυστυχώς ξεπερνάει κατά πολύ τη συνεχή επίκληση στα κεκτημένα δικαιώματά μας, στο καλό ή όχι και τόσο καλό Πανεπιστήμιο του χτες, στη τραγικότητα της κατάστασης κλπ κλπ.

Η συγκυρία του σήμερα, η επέλαση του νεοφιλελευθερισμού τα τελευταία χρόνια και η ενδεχόμενη Κυβέρνηση της Αριστεράς μας δίνει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μιλήσουμε για το Πανεπιστήμιο υπό ένα τελείως διαφορετικό πρίσμα. Ένα Πανεπιστήμιο που θα κατοχυρώνει την συνδιοίκηση, αλλά θα προσπαθεί να εγκαθιδρύει ένα βαθιά συμμετοχικό χαρακτήρα μέσα από τις κινηματικές διεργασίες των τελευταίων χρόνων. Ένα Πανεπιστήμιο που θα αποκοπεί από την ιδιωτική χρηματοδότηση, αλλά παράλληλα θα ανοίγει την συζήτηση για την έρευνα και την εκπαίδευση υπό το πρίσμα των κοινωνικών αναγκών με πρωταγωνιστικό ρόλο της νεανικής δημιουργικότητας. Ένα Πανεπιστήμιο στο οποίο δεν θα διαγράφεται κανείς, αλλά πολύ περισσότερο ένα Πανεπιστήμιο που θα χωράει τις πολιτικές ανησυχίες, τις ακαδημαϊκές αναζητήσεις, τις σκέψεις και τα όνειρα της νέας γενιάς. Ένα Πανεπιστήμιο που για αυτόν ακριβώς το λόγο δεν μπορεί να είναι "δώρο" μιας κυβέρνησης προς την κοινωνία και τη νεολαία, αλλά αντικείμενο συνεχούς οικοδόμησης και διεκδίκησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5η εβδομαδα εξεταστικης ξεκιναει....αυτη και αλλες 2 εμειναν...

καλή επιτυχια σε οσους θα το παλεψουν και θα το τολμησουν...

αφιερωμενο....

"if one thing I know, I'll fall but I'll grow"....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
έχοντας υπόψη:

  1. Τις διατάξεις του αρθρ.8 παρ.19ε και 28 του ν.4009/11 (Φ.Ε.Κ. 195/6-9-2011 τ.Α΄)
  2. Τις διατάξεις του ν.3528/2007 (Φ.Ε.Κ. 26/9-2-2007.τ.Α΄)
  3. Την υπ’αριθμ.ΔΙΔΑΔ/Φ.37/17/1102/ΟΙΚ.14278/5-6-2014 εγκύκλιο του ΥΔΜΗΔ
  4. Το από 8-9-14 έγγραφο της Γραμματείας Συγκλήτου

Προσκαλεί

Το διοικητικό προσωπικό, μόνιμο και με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου (ΙΔΑΧ) του Ιδρύματος για την ανάδειξη του αιρετού εκπροσώπου του στη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Αθηνών για τη διετία 2014-16

Οι εκλογές θα διεξαχθούν την Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014 από 8.30 μέχρι 15.30 στην αίθουσα Συνεδριάσεων στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου.

Η θητεία του αιρετού εκπροσώπου διοικητικού προσωπικού είναι διετής χωρίς δυνατότητα επανεκλογής. Ο εκπρόσωπος εκλέγεται από ενιαίο ψηφοδέλτιο με καθολική ψηφοφορία του διοικητικού προσωπικού του Ιδρύματος και συμμετέχει στη Σύγκλητο με δικαίωμα ψήφου, όταν συζητούνται θέματα που αφορούν το ανωτέρω προσωπικό.

Στον πίνακα εκλογέων συμπεριλαμβάνονται και οι υπάλληλοι που τελούν σε καθεστώς διαθεσιμότητας.

Διευκρινίζεται ότι οι διαθέσιμοι υπάλληλοι έχουν το δικαίωμα του εκλέγειν αλλά όχι το δικαίωμα του εκλέγεσθαι.

Οι υποψηφιότητες υποβάλλονται εγγράφως στη Διεύθυνση Διοικητικού μέχρι την 30η-9-2014.

Η ψηφοφορία θα γίνει ενώπιον εφορευτικής επιτροπής.

Τα τακτικά και τα αναπληρωματικά μέλη της εφορευτικής επιτροπής θα κληρωθούν την 1η-10-2014 ημέρα Τετάρτη και ώρα 11.00 π.μ. στη Διεύθυνση Διοικητικού (Χρήστου Λαδά 6, 8ος όροφος)

Ο Πρύτανης

Θεόδωρος Π. Φορτσάκης

Σχετικό αρχείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντίστοιχες ανακοινώσεις για εκλογή εκπροσώπου του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού και του Εργαστηριακού ΔΙδακτικού Προσωπικού στη Σύγκλητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.