Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

Καλημέρααααααααααα!!!!!Τι έγινε;Ηρθαν οι 500;Καλώς τους....Συγγνώμη αλά δεν άντεξα να διαβάσω όλο το post...Ζαλίστηκα....

Μια επισημανσούλα.....Διακρίνω μένος...το οποίο κι εγώ διαθέτω και μάλιστα δεν κάνω και διακρίσεις.Κι αυτό γιατί για εμένα ΕΙΤΕ ΔΙΚΑΤΣΑΣ ΕΙΤΕ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!!!!!!!!!!!!

Το θέμα είναι το εξής:Τι θα κάνουμε συνάδελφοι για να προστατευτούμε....Καλά τα λέμε όλοι από εδώ αλλά τι κάνουμε όμως; Σε όλες τις εφημερίδες και που και που στα κανάλια , μόνο ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ βλέπω να βγαίνουν και να μιλούν για αδικίες.Εμείς δηλαδή γιατί να φοράμε τα καλά μας και να μοστράρουμε σα μαϊντανοί μόνο στις ορκομωσίες; (και μην ακούσω τα περί ευτιχισμένης μέρα όταν βλέπω τους γραβατωμένους και τις γόβες να τρέχουν στις νομαρχίες με το που άρπαξαν το χαρτί στα χέρια τους..........)

Με τα λόγια δεν γίνεται τίποτα......Δεν ξέρω βέβαια και εγώ τι να προτείνω....Ίσως μια λύση θα ήταν να κρεμάσουμε πανό σε κάθε Ελληνικό Νοσοκομείο που να λέει ΔΩΣΤΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ (για να μην πω και των με πανελλήνιες επιτυχόντων)......Πάντως κάτι πρέπει να γίνει...και ειλικρηνα λυπάμαι που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να προσφύγω κι εγώ στην Δικαιοσύνη και στο ΣΤΕ σε αντίθεση με τον κάθε ανίδεο και την ξιπασμένη μαμά του που ήθελε το παιδί της γιατρό αλλα που για να περάσει το ΔΙΚΑΤΣΑ ήθελε να του κατεβάσουν τη βάση

Αλήθεια, στο Λουκόπουλο δεν θυμάμαι να μας κατέβασαν καμιά βάση....Θυμάται μήπως κανείς για άλλο μάθημα;

ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply

Σπάσε πλάκα σε 5-10 χρόνια να παρακαλάμε να πηγαίνουμε σε Τσεχία, Σλοβακία, Ουγγαρία για να βρούμε μια θέση για ειδίκευση εκεί πέρα. Με τη σημερινή τους ανάπτυξη/επενδύσεις λίαν συντόμως θα είναι πολύ μπροστά...

Ήδη αν δείτε τις τελευταίες αναφορές απ'τη Eurostat, οι πλουτοπαραγωγικές ικανότητες της Πράγας και Μπρατισλάβας είναι 1,5x αυτές της Αττικής... :rolleyes:

So, don't spit where you might eat... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ειλικρηνα λυπάμαι που δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να προσφύγω κι εγώ στην Δικαιοσύνη και στο ΣΤΕ σε αντίθεση με τον κάθε ανίδεο και την ξιπασμένη μαμά του που ήθελε το παιδί της γιατρό αλλα που για να περάσει το ΔΙΚΑΤΣΑ ήθελε να του κατεβάσουν τη βάση

Αλήθεια, στο Λουκόπουλο δεν θυμάμαι να μας κατέβασαν καμιά βάση....Θυμάται μήπως κανείς για άλλο μάθημα;

ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ emranting

από ότι έμαθα δε ζήτησε κανείς να του κατεβάσουν τη βάση , απλά τηρήθηκε αυτό που καθορίζει κανονισμός των εξετάσεων ,

ο οποίος δεν προβλέπει και δεν επιτρέπει στο Δικατσά να ανεβάζει ή να κατεβάζει τη βάση αυθαίρετα... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από ότι έμαθα δε ζήτησε κανείς να του κατεβάσουν τη βάση , απλά τηρήθηκε αυτό που καθορίζει κανονισμός των εξετάσεων ,

ο οποίος δεν προβλέπει και δεν επιτρέπει στο Δικατσά να ανεβάζει ή να κατεβάζει τη βάση αυθαίρετα... :antegeia:

ΑΡΑ ζήτησαν να την κατεβάσουν. Και τον κανονισμό των εξετάσεων τον καθορίζει η εξετάζουσα αρχή, όχι ο εξεταζόμενος (γιατί δεν προνόησαν οι νομοθέτες να βάλουν διάταξη στο σύνταγμα ότι η βάση του ΔΙΚΑΤΣΑ καθορίζεται από τους Δικατσάδες, φτου!)...

Ανακεφαλαιώνοντας: Το Δικατσά όρισε τη βάση, ΩΣ ΟΦΕΙΛΕ στο 60% του συνόλου των ερωτήσεων. Τα τζιμάνια τα βρήκαν μπαστούνια και επειδή όλοι ήταν για τη βάση βάλανε τα κλάμματα, βάλανε μπαμπάδες, μαμάδες να κλαφτουν, πήγαν και στο συμβούλιο της Επικράτειας, το οποίο και είπε ότι ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ να σας ακούω να κλαίτε, ΧΑΜΗΛΩΣΤΕ τη βάση...

(Παίζει και το γεγονός: Α) Να λάδωσαν κανένα σύμβουλο. Β) Να είναι Δικατσάς το τέκνο κανενός συμβούλου...)

Τ'ακόσατε πολιά μου??? :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗ! :angry::angry::angry:

ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΣΤΟ ΜΑΥΡΙΚΑΚΗ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ 4 ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΑΡΑ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ(ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ)ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΚΑΙ 1,5 ΜΟΡΙΑ!!!

1,5 ΜΟΡΙΑ!

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΙΣ 8+ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΟΥ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΟ!ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΤΙΣ 4!!

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΜΑΙ! :angry::angry::angry:

ΤΗ ΔΙΛΗΓΟΡΟ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ!ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΣΤΟ COURIER ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ 2 ΩΡΩΝ!!

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

LEFKANDER ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΡΟΣΦΥΓΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΟΥ! :splaaaats:emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΠΡΟΣΦΥΓΗ

ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΗΣ

ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΥΓΗ

ΩΠΡΟΣΦΥΓΗ!

ΟΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ(ΒΑΛΤΕ ΤΟΝ ΤΟΝΟ ΣΤΟ ΟΜΙΚΡΟΝ+ΒΓΑΖΕΤΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΑΓΓΛΟΦΩΝΩΝ)

ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ

ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Ω ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ! :blink::blink::blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ'ότι λένε πάντως μέχρι να δώσουν εξετάσεις δεν είχε ανακοινωθεί ποια θα είναι η βάση. Οπότε, αν και επί της ουσίας, αφού πλέον είναι η βάση στο 6, δεν κάνει διαφορά, το ΔΙΚΑΤΣΑ φταίει που τους έδωσε το πάτημα για την προσφυγή. Γενικά βρωμάει πολύ η ιστορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά σοβαρά μιλάτε βρε παιδιά ?

νομίζετε οτι μια ομάδα γιατρών ερχόμενοι απο το εξωτερικό μπορούν να επηρεάσουν σε τέτοιο βαθμό το ανώτατο δικαστήριο της χώρας??

νομίζετε οτι μπορούν απλά να κάνουν οτι θέλουν???? προσγειωθείτε λίγο

να σημειώσω οτι έχω περάσει και τελειώσει Θεσσαλονίκη και έζησα την κατάσταση απο πολύ κοντά γιατί έχω ένα φίλο γιατρό που πέρασε δικατσά με την αποφαση του Στε .....ηρεμίστε λίγο.... νομίζετε οτι έχουν τόση δύναμη οι δικατσάδες ?

νομίζω οτι οι συζητήσεις τέτοιου τύπου ποτέ δεν βγάζουν πουθενά, γιατί και 1500 φορές να τα πούμε

πάλι κάποιοι είναι προσκολλημένοι στην αντίληψη

" ο κακός δικατσάς που θα μου φάει τη θέση"

( ε.. σε κάποιον πρέπει να αποδώσουμε ευθύνες..)

δεν μπορουμε να κάνουμε γενικεύσεις και να κρίνουμε το σύνολο...

δικατσάς=κακός γιατρός και αποφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου=καλό γιατρός?? emeleos

τι νομίζετε δηλαδή οι πρώην συμφοιτητές μου απο εδώ την Θεσσαλονίκη είναι άριστα καταρτισμένοι και πανέτοιμοι να αντιμετωπίσουν το κάθε περιστατικό? Ας γελάσω και βαριέμαι να αναφέρω περιστατικά απο τη σχολή που θυμάμαι..

Ωραία Ελλάδα σπουδάσαμε αλλά δεν ήταν και το Χαρβαρντ...αναρωτιέμαι ποιος γιατρός Αγγλίας ή Αμερικής θα εντυπωσιαστεί και θα τα κάνει πάνω του αν του πω

" γεια σας εγώ τελειωσα Αριστοτέλειο και τώρα κάνω το αγροτικό μου"

την αδικία δεν την αντέχω κακούς και καλούς γιατρούς θα βρείτε εντός και εκτός Ελλάδας ..και κρινόμαστε καθημερινά και θα κριθούμε ολοι

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να σημειωθεί ότι μια από τις πιο αμφισβητούμενες αποφάσεις στην ιστορία του ΣτΕ ήταν η προσφυγή κοπέλας για τις πανελλήνιες εξετάσεις.

Η νεαρά, κόρη συμβούλου του ΣτΕ, είχε γράψει εξαιρετικά. Πάραυτα, εξαιτίας ενός λάθους στην προτεινόμενη λύση της ΚΕΓΕ στα λατινικά, που ακολούθησε ο διορθωτής της, δεν πέρασε στη Νομική που ήθελε. Το λάθος ήταν εξόφθαλμο και σαφές -και το αναγνώρισαν και οι δικαστές του ΣτΕ που προφανώς ήξεραν καλύτερα λατινικά από το διορθωτή-, η κοπέλα είχε γράψει σαφώς το σωστό και κάθε λογικός άνθρωπος θα περίμενε να δικαιωθεί και πέρα από θεωρίες συνωμοσίας.

ΚΙ ΟΜΩΣ. Το ΣτΕ, με ένα σκεπτικό που πλησίαζε στην ιδέα "άμα κάνουν όλοι προσφυγή για τις Πανελλήνιες και για άλλες εξετάσεις τον ήπιαμε", δέχτηκε το εξής πρωτοφανές: η ελεγκτική του αρμοδιότητα δεν επεκτείνεται στην καθαρά τεχνική κρίση του διορθωτή για το σωστό-λάθος, η οποία είναι ανέλεγκτη! :splaaaats::splaaaats::splaaaats:

Μη βλέπουμε παντού το Γιοσάκη.

Στην περίπτωση της βάσης στο ΔΙΚΑΤΣΑ τώρα. Το ΔΣ του ΔΙΚΑΤΣΑ, προφανώς αποτελούμενο από σκεπτόμενους ανθρώπους, αποφάσισε να βάλει θέματα πολλαπλής επιλογής, γεγονός που είναι στην κρίση του. Αποφάσισε να βαθμολογήσει τα θέματα όπως σε όλον τον υπόλοιπο κόσμο, ακόμα και στη μπανανία που λέγεται Ελλάδα, δηλαδή με αρνητική βαθμολογία για τις λάθος απαντήσεις - η περίφημη "ποινή του προποτζή". Ο συνυπολογισμός της βαθμολογίας αυτής οδήγησε τη βάση στο 62,5% των ορθών απαντήσεων. Το ΔΣ του ΔΙΚΑΤΣΑ, προφανώς αποτελούμενο από σκεπτόμενους ανθρώπους όπως είπαμε παραπάνω, αναγνώρισε μια πιθανή ασυμβατότητα της βαθμολόγησης αυτής με το υπάρχον νομικό πλαίσιο (υπουργική απόφαση) και πρότεινε την έκδοση νέας υπουργικής απόφασης που να επιτρέπει συγκεκριμένα αυτό που ήθελε να κάνει.

Το υπουργείο παιδείας, ενδεχομένως ύποπτα, ενδεχομένως εξαιτίας της παραδοσιακής βραδύτητας της δημόσιας διοίκησης, δεν έπραξε αρμοδίως, έγιναν οι εξετάσεις και είχαμε την προσφυγή. Οι σχετικές ευθύνες κατ΄ εμέ πρέπει να αναζητηθούν εκεί (και ίσως στο ΔΙΚΑΤΣΑ που δεν άλλαξε το ήδη ανακοινωμένο σύστημα και τρόπο βαθμολόγησης εφόσον δεν είχε βγει η απόφαση) και όχι στους δικαστές του ΣτΕ και τους ΔΙΚΑΤΣΑδες, οι οποίοι τιμώρησαν αυτή την παράβλεψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΟ

emcat Γουφ! emcat

(Σπουδάζοντας σε ξένη χώρα μου κάνει φοβερή εντύπωση να βλέπω τις λέξεις αυτές.

-Τί έχεις;

-Άσε Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο.

-«Λύκο»;

-Άστα τί να σου λέω...

προτιμώ το λατινικό lupus, μου ακούγεται λιγότερο αστείο. :mellow: )

------------------

Βασικά οι στατιστικές και τα rankings των πανεπιστημίων βγάζουν πολλά «ανατολικά» πανεπιστήμια σαφώς καλύτερα των ελληνικών οπότε θεωρητικά αν κάποιος Έλληνας φοιτητής ήταν στο ντόπιο τμήμα και μελετούσε πραγματικά θα ήταν πολύ καλύτερα καταρτισμένος και εκπαιδευμένος από τον αντίστοιχο εν Ελλάδι.

Το ζήτημα είναι ότι οι περισσότεροι (όλοι; ) είναι στα αγγλόφωνα με αποτέλεσμα εκεί η στάθμη να είναι πολύ χαμηλότερη, να διαβάζουν (ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ...) από βιβλία για RNs και όχι για MDs, και γενικότερα οι εξετάσεις τους να είναι σχετικά πιο εύκολες με ερωτήσεις να γυρίζουν γύρω από τα στάνταρ SOS που όλοι μαθαίνουν απ'έξω και τελείωσε.

Στην Ελλάδα (τουλάχιστον με το παλιό σύστημα) το επίπεδο των φοιτητών που μπαίναν κατευθείαν ήταν πολύ καλό με αποτέλεσμα τις ελλείψεις της Σχολής να τις αναχαιτίζει η ικανότητα των φοιτητών. Μολαταύτα, χαλαρώστε...

Τα έχουμε πει και τα έχουμε ξαναπεί... ο λόγος που θυμώνετε δεν γιατί θα κουράρουν άχρηστοι ιατροί στα αγροτικά της επαρχίας, αλλά γιατί δεν είναι σίγουρη η θέση σας για την ειδικότητα. Αλλά αναρωτιέμαι. Ποιανού είναι ρε παιδιά;

Η δικιά μου μήπως; Δε νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΙ ΟΜΩΣ. Το ΣτΕ, με ένα σκεπτικό που πλησίαζε στην ιδέα "άμα κάνουν όλοι προσφυγή για τις Πανελλήνιες και για άλλες εξετάσεις τον ήπιαμε", δέχτηκε το εξής πρωτοφανές: η ελεγκτική του αρμοδιότητα δεν επεκτείνεται στην καθαρά τεχνική κρίση του διορθωτή για το σωστό-λάθος, η οποία είναι ανέλεγκτη! :splaaaats:  :splaaaats:  :splaaaats: παράβλεψη.

Κι όμως αυτό που λες το έχω ξαναδεί κάπου, βέβαια με πολύ λιγότερες επιπτώσεις.

Άρθρο 6, παράγραφος 1 του νόμου 1351/83.

«Το Τμήμα καλύπτει το γνωστικό αντικείμενο της επιστήμης, ενώ ο Τομέας καλύπτει μέρος του γνωστικού αυτού αντικειμένου, το οποίο αντιστοχεί σε συγκεκριμένο πεδίο της εν λόγω επιστήμης.»

Ο Τομέας μπορεί να περιλαμβάνει περισσότερα, μερικότερα, γνωστικά αντικείμενα στο καθένα από τα οποία εξειδικεύονται ένα ή περισσότερα μέλη ΔΕΠ του Τομέα. Η δε κρίση αν ορισμένο ή ορισμένα από τα επιμέρους γνωστικά αντικείμενα υπάγονται ή όχι στο συγκεκριμένο επιστημονικό πεδίο που καλύπτει ο Τομέας είναι κρίση ουσιαστική και μάλιστα τεχνική. Κατά συνέπεια, δεν υπόκειται σε ακυρωτικό δικαστικό έλεγχο, γιατί ο έλεγχος αυτός απαιτεί ειδικές επιστημονικές γνώσεις.

(απόσπασμα από: σελίδα 332, Εκπαιδευτικό Δίκαιο και Θεσμοί, Παναγιώτης Ε. Πουλής, Εκδόσεις Σάκκουλα, 2η Έκδοση 2004)

--

Βασικά το παραπάνω και το παράδειγμα που έφερε ο Καπτανής είναι νομίζω λογικά. Το ζήτημα είναι γιατί η ΚΕΓΕ να μη προβλέψει (ή διορθώσει εκ των υστέρων) το λάθος αυτό; Στο κάτω κάτω οι λύσεις των ερωτήσεων βγαίνουν άμεσα. Οι ενστάσεις εμφανίζονται κατευθείαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απ'ότι λένε πάντως μέχρι να δώσουν εξετάσεις δεν είχε ανακοινωθεί ποια θα είναι η βάση. Οπότε, αν και επί της ουσίας, αφού πλέον είναι η βάση στο 6, δεν κάνει διαφορά, το ΔΙΚΑΤΣΑ φταίει που τους έδωσε το πάτημα για την προσφυγή. Γενικά βρωμάει πολύ η ιστορία.

Παιδια ,απο οτι γνωριζω το ΔΙΚΑΤΣΑ ορισε ως βαση το 62,5% του συνολου των ερωτησεων,δηλ το 6,25.Η εξεταση περιελαμβανε ερωτησεις πολλαπλης επιλογης με αρνητικη βαθμολογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ η αρνητική βαθμολογία στα multiple choice είναι πολύ λογικό πράγμα. Κατάφερε να αναχαιτίσει ένα απ'τα τελευταία αρνητικά στοιχεία αυτής της μορφής εξέτασης (που είναι μακράν καλύτερη του ανοιχτού θέματος) που ήταν το ΠΡΟ-ΠΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια χαρα σε ολους.σημερα κατα τυχη βρηκα την σελιδα www.greekmeds.gr και αποφασισα κυριως απο περιεργια να γραφτω.δεν ειμαι φοιτηττης στην ελλαδα αλλα στην τσεχια(στο 3ο ετος ιατρικης σε τσεχοφωνο και οχι αγγλοφωνο οπως πολλοι θα νομιζατε).μπηκα στο φορυμ "δικατσα ελεος" και μου εκανε τρομερη εντυπωση το μισος που υπαρχει απεναντι στους φοιτητες του εξωτερικου.πιστεψτε με τα πραγματα εδω δεν ειναι καθολου ευκολα οπως νομιζετε.το προνομιο μεταφορας μαθηματων εδω δεν το εχουμε.εαν δεν περασει καποιος 1-2 μαθηματα χανει το ετος και αμα δεν περασει 3 τοτε τον διωχνουν απο το πανεπιστημιο.αυτο και μονο αυτο διπλασιαζει το αγχος ακομα και σε "μικρες" εκσετασεις.θελω να καταληξω οτι δεν μπορουμε να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι και να λεμε οι "δικατσαδες" δεν εχουν ιδεα απο ιατρικη και θα μας παρουν τις θεσεις.οποιος εχει γνωσεις και ειναι καλος αυτος θα προχωρησει.να ειστε καλα ολοι.καλη επιτυχια στις εκσετασεις σας(για τους φοιτητες)και καλη σταδιοδρομια στους αποφοιτους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Welcome aboard, giubu. :)

Δεν υπάρχει μίσος, κι εγώ στην αρχή έτσι νόμιζα. Απλά υπάρχει μεγάλη και δικαιολογημένη αγανάκτηση (κι εγώ του εξωτερικού είμαι, Ιταλιστάν) για ορισμένους θρασύτατους συμφοιτητές μας- από όπου κι αν προέρχονται- που απαιτούν λαγούς με πετραχείλια εις βάρος των «εγχώριων».

Δεν έχεις κανένα λόγο να ντρέπεσαι για το uni σου, στο κάτω κάτω η Τσεχική Δημοκρατία είναι ίσως η καλύτερη απ'τις πρων ανατολικές χώρες (Κεντρική Ευρώπη πλέον). Φτάνει να είσαι όντως στο τσεχόφωνο... ;)

BTW, αν έχεις πληροφορίες για ειδικότητα στην Τσεχία ξεκίνα ένα thread για τις διαδικασίες στην ενότητα «Τελειωμένοι».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν είπε ότι όλοι οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ είναι ιδιοί.Κι εγώ γνωρίζω άτομο από Ουγγαρία το οποίο μου είπε ότι από τους 100 που ήταν στο 6ο έτος, μόνο 8 ορκίστηκαν......Άρα αυτό δεν είναι ένδειξη επιπέδου; Και πέρασε το παλικάρι με την πρώτη το ΔΙΚΑΤΣΑ και έκανε μπαμ από χιλιομετρα μακρυά ότι κετέχει την ιατρική Επιστήμη. Ίσα ίσα λοιπόν που εσείς θα έπρεπε να αντιδράτε εντονότερα που βλέπετε τα φαινόμενα μπροστά σας-είναι συμφοιτητές σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://epp.eurostat.cec.eu.int/pls/portal/...12005-EN-AP.PDF

Δείτε το παραπάνω κείμενο. Από Eurostat. Ουσιαστικά ορισμένες πόλεις της ανατολικής Ευρώπης (Πράγα, Μπρατισλάβα, Βουδαπέστη) καταφέρνουν είναι πιο πλουτοπαραγωγικές από Αττική ή Θεσσαλονίκη με βάση το κόστος ζωής εκεί. Δεν ξέρω πόσοι είναι οι φοιτητές που σπουδάζουν/σπουδάσαν εκεί (μάλλον μικρό) αλλά ορισμένα μέρη είναι πραγματικά αρκετά καλά- αν όχι καλύτερα- από πλευράς δυνατοτήτων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εγώ λέω ότι θα πάμε όλοι για ειδικότητα εκεί, στις παραδουνάβιες ηγεμονίες...δεν με παίρνετε στα σοβαρά. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εγώ λέω ότι θα πάμε όλοι για ειδικότητα εκεί, στις παραδουνάβιες ηγεμονίες...δεν με παίρνετε στα σοβαρά. :D

Κοίτα, εσύ θεωρείς ότι είσαι στην Ελλάδα γίνεται καλύτερη ειδικότητα από την Τσεχία κι εγώ σου λέω ότι στην Ιταλία γίνεται καλύτερη από την Ελλάδα. Σίγουρα μπορεί να έρθει κάποιος από τις ΗΠΑ (usmeds?) και να πει ότι στις ΗΠΑ γίνεται καλύτερα απ'την Ιταλία. Όλα δεκτά.

Γιατί το γελοιοποιείς όμως ότι δύναται να κάνουν καλή δουλειά πάνω στην Τσεχία σε επίπεδο ειδικότητας; Μήπως κάποιοιες θα έπρεπε να ενημερωθείτε λίγο καλύτερα για τις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης; Τα στερεότυπα του ψυχρού πολέμου ξέρεις δεν θα έχουν εφαρμογή για πάντα... -_-

Φιλικότατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα σύγκριση μεταξύ των παρακάτω:

Ειδικότητα σε:

α. Τσεχία vs Πορτογαλία

β. Ιταλία vs Φιλανδία

γ. Ιράν vs Ιράκ

δ. Νότιο Λάος vs Ακτή Ελαφαντοστού

Παρακαλώ οι απαντήσεις με σοβαρά επιχειρήματα και αρκετή ανάλυση. (i.e Σεντόνια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα σύγκριση μεταξύ των παρακάτω:

Ειδικότητα σε:

α. Τσεχία vs Πορτογαλία

β. Ιταλία vs Φιλανδία

γ. Ιράν vs Ιράκ

δ. Νότιο Λάος vs Ακτή Ελαφαντοστού

α. 2

β. 1

γ. 1

δ. 1

Αλλά τί ρωτάς εσύ; Συμφοιτής του Τσε στο Vatos Locos... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε prof.wizard θα ρωτησω μεσα στις επομενες μερες για το θεμα της ειδικοτητας στην τσεχια.το μονο που μπορω σιγουρα να σου πω ειναι πως οι μισθοι εδω ειναι υπερβολικα χαμηλοι για τα δεδομενα της Ελλαδας.για εναν ειδικευομενο κυμαινονται γυρω στα 200-300 ευρω.

notbad εαν εβλεπες την κατασταση που επικρατει στα τσεχικα νοσοκομεια(εξαιρωντας το θεμα μισθος) θα ηθελες πολυ να κανεις την ειδικοτητα σου εδω.το χαος και τα κρεββατια με ασθενεις στους διαδρομους ειναι καταστασεις που δεν τις γνωριζουν εδω.αντιθετως υπαρχει απιστευτη οργανωση και αυστηροτητα.ααααα και δεν μιλαω για ιδιωτικα νοσοκομεια αλλα για πανεπιστημιακα και δημοσια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α. 2

β. 1

γ. 1

δ. 1

Αλλά τί ρωτάς εσύ; Συμφοιτής του Τσε στο Vatos Locos...  :)

Λοιπόν,

το Ιταλία - Φιλανδία το παίζεις συναισθηματικά και θα σε αφήσω. Στο Νότιο Λάος - Ακτή Ελεφαντοστού συμφωνούμε καθώς είναι φανερό από τους πίνακες αξιολόγησης παν/μίων 3ου κόσμου ότι βρίσκεται 14.5 θέσεις παραπάνω.

Στο Ιράν - Ιράκ διαφωνώ απίστευτα. Παρόλο που το Ιράν είναι έτοιμο να εισάγει εξετάσεις για ειδικότητα αδιάβλητες τύπου πανελληνίων-usmle-plab-mrcp-nsa-usa-cia το Ιράκ προσφέρει αυτή την στιγμή την καλύτερη προετοιμασία για τα ATLS. To πρόβλημα των δικατσάδων έχει από πολλού λυθεί καθώς τους σκότωσαν όλους. Οπότε διπλό std.

Τώρα για το Τσεχία-Πορτογαλία μην πέφτεις στην παγίδα ότι οι Τσέχοι είναι πρώην ανατολικοί. Οι Πορτογάλοι κατουράνε τις μάντρες τους και εμείς ασκήσαμε σαν ζώα βέτο το 86' να μπούνε στην Ε.Ο.Κ. Ένα κρασί καλό έχουνε (το Πόρτο) και αυτό αντιγραφή από μαυροδάφνη είναι (και γλυκίζει περισσότερο αν και δεν είναι τόσο γλυκό) ... άσε που είναι και πελάτες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το μονο που μπορω σιγουρα να σου πω ειναι πως οι μισθοι εδω ειναι υπερβολικα χαμηλοι για τα δεδομενα της Ελλαδας.για εναν ειδικευομενο κυμαινονται γυρω στα 200-300 ευρω.

Γι'αυτό οι μισθοί σε κάθε χώρα είναι καλό να εννοούνται με βάση τα PPS και όχι τα καθαρά Ευρώ. Γιατί και στην Βρετανία φαίνονται εκπληκτικοί οι μισθοί αλλά το κόστος ζωής (ιδιαίτερα στις μεγάλες πόλεις) είναι τόσο υψηλό που ουσιαστικά βγάζεις τα ίδια. Αν είδες το παραπάνω στατιστικό της Eurostat λαμβάνει υπόψη του ακριβώς αυτό ως κατά κεφαλήν ακαθάριστον προϊόν.

Σχετικά με το τί σημαίνει PPS...

http://en.wikipedia.org/wiki/Purchasing_power_parity

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.