Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΥΝΑΔΕΡΦΕ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΕΛΑΜΕ ΑΛΛΑ ΤΣΑΝΤΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΣΟΥ!ΕΘΡΕΨΕΣ ΚΑΙ ΣΥ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ BLOCK. :bloodomen: ΛΙΓΔΩΣΕΣ ΤΟ ΑΝΤΕΡΑΚΙ ΤΟΥΣ!ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΙ ΑΓΟΝΑ ΒΕΡΕΣΕ!ΝΙΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΦΙ :bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply
:bloodomen::bloodomen: ΕΙΣΑΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.ΑΝΤΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ .ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ? :bloodomen::bloodomen: ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟΝ Μ..... ΤΟΝ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟ.ΟΥΣΤ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πΕρνατε άγονα αγροτικά...η καρδιολογία κάνει κακό στην ορθογραφία...Καλά είσαι χμμμ το λιγότερο 30 χρονών άνθρωπος και φέρεσαι έτσι;;; Τι άλλο μας περιμένει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλα τα posts σου βλέπω μια εμμονή με το διάβασμα.

Κακός μπαμπάς θα γίνεις!

Βρε Σοβ ..... κοπελα ειναι (ετσι τουλαχιστον λεει στα προσωπικα της δεδομενα).....μην της αλλαζεις το φυλο :lol:

Κακια μαμα θα γινει.... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεπιπτόντως, στην Αμερική μια φτηνή-φτηνή σχολή κοστίζει γύρω στα 5 χιλιάρικα το χρόνο, αλλά εδώ δεν έχεις την option να σκάσεις το κατιτίς σου στην ανάγκη, οπότε, τζάμπα τα λεφτά σου γρέη, στα δύσκολα δεν θα μπορείς να καθαρίσεις με ένα "θίξιμο"... Γιαυτό χρωστάνε και της Μιχαλούς όταν τελειώνουν, και δεν ασχολείται ΚΑΝΕΝΑΣ με την έρευνα, παρά κάνουν για το λόγο αυτό μόνο εισαγωγές από τις χώρες που οι σπουδές είναι τζάμπα...

Υπανάπτυκτοι φίλε μου, υπανάπτυκτοι...

Είιναι πασηφανές ότι δεν έχεις καταλάβει για τί ακριβώς μιλάω.....Αν κάνεις ένα βήμα στο χώρο της εξαγοράς μαθημάτων μπαίνεις σε φαύλο κύκλο.Ξέρεις πόσο γρήγορα διαδίδεται στο καθηγητικό προσωπικό η εξαγορά μαθήματος από φοιτητή?Από τη στιγμή που πληρώνεις ένα μάθημα,πληρώνεις κι αυτά που ακολουθούν...Κι αυτό δεν έχει σχέση με το νόμο πιθανοτήτων αλλά με τον δράσης και αντίδρασης.Μόλις συνειδητοποιήσει καθηγητής ότι αγόρασες μάθημα αποκτάς πελατεία.Επομένως δεν συμφέρει κανέναν να επενδύσει σε τέτοια διαδικασία για την απόκτηση τίτλου σπουδών,εκτός κι αν μπορεί να αντέξει τις οικονομικές συνέπειες.Μία είναι η λύση:ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!

Ωστόσο δεν πιστεύω να διαφωνείς με την ύπαρξη παρόμοιων περιπτώσεων σε ελληνικά πανεπιστήμια...Δεν έχουν ακουστεί και λίγα....

Επιπλέον και εγώ σαν φοιτήτρια αρκετές φορές κινδύνεψα να χάσω μάθημα,αλλά δεν υπέκυψα...Έφτασα με πολλή όρεξη και επιμονή τον Σεπτέμβρη να δώσω τα μαθήματα που χρωστούσα.Μπορούσα να είχα ενεργήσει διαφορετικά αλλά ούτε εκμεταλλεύομαι τους γονείς μου,ούτε μπήκα ποτέ στη default ρύθμιση των περισσότερων φοιτητών στη Ρουμανία.

Δεν πιστεύω ότι τα 3.000 το χρόνο πάνε χαμένα.Είμαι αρκετά μεγάλη για να μπορώ με αντικειμενικά κριτήρια να αξιολογώ τον εαυτό μου.Κι αν ποτέ πορευθώ λάθος γραμμή να είσαι σίγουρος ότι από μόνη μου θα αποφασίσω να σταματήσω τις σπουδές μου και να βρω μια δουλειά.

Όσο για τα χαβαλεδιάρικα εργαστήρια που ανέφερες,κρίνω την άποψή σου εντελώς άτοπη.Ίσως θα ήταν καλύτερα να έπαιρνες μέρος στο εικοσάωρο εβδομαδιαίο πρόγραμμα εργαστηρίων που έχουμε για να δεις τί όμορφα που περνάμε,εμείς στην εξοχή!

Είμαι σχεδόν εικοσιένα και το αν είμαι κορίτσι με αρχές δεν είναι θέμα συζήτησης σε τέτοιου είδους forum...

Θα συμφωνήσω μαζί σου,όσον αφορά το γάντι που προανέφερες αλλά θα συνιστούσα όχι χειρουργικό γάντι,ούτε όμως και γάντι εξέτασης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΗΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ...

ΑΧ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΝΟΡΑ ΒΑΛΣΑΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΕ...ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΗΔΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ Η ΤΟ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕ ΤΟ ΔΟΛΛΑΡΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΠΟΡΝΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ ΓΛΥΚΑ ΣΤΑ ΝΑΥΤΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΥΜΠΑ

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΕΣ ΛΙΓΗ ΑΝΑΤΟΜΙΑ?????

Φίλτατε Dotore,

δεν νιώθω ότι θυσιάζομαι-από

όποια οπτική κι αν θες να το βλέπεις εσύ(Νόρα Βαλσάμη ή Κωνσταντίνου)-!Νιώθω πως τα όνειρά μου παίρουν μορφή και δεν χωράει πουθενά ο όρος της θυσίας όταν κάνεις αυτό που πραγματικά επιθυμείς.Μπορεί να κουράζομαι από αυτά τα δυσάρεστα αλλά δεν θυσιάζομαι.

Υ.Γ.:Αν κάποιος δεν θέλει να μάθει ανατομία δεν θα μάθει ποτέ,όποιος κι αν τον βοηθήσει.-κι αυτό σαφέστατα δεν ισχύει μόνο για την ανατομία-

Τουλάχιστον κατάφερα να σου θυμίσω τον παλιό κινηματογράφο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πΕρνατε άγονα αγροτικά...η καρδιολογία κάνει κακό στην ορθογραφία...Καλά είσαι χμμμ το λιγότερο 30 χρονών άνθρωπος και φέρεσαι έτσι;;; Τι άλλο μας περιμένει....

ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ Η ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΟΝ ΦΟΙΤΗΤΑΚΟ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ,ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΤΟΤΕ ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!ΠΙΕΣ ΚΑΜΙΑ ΦΡΑΠΟΥΜΠΑ ΣΤΟΝ ΜΠΑΜΠΗ ΚΑΙ...ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ!!! :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είιναι πασηφανές κλπ κλπ...

Εγώ σας λέω ότι το κορίτσι (έστω και 21) είναι ειλικρινές και τα εννοεί αυτά που λέει... emeleos

Φίλτατη Γρέη, ειλικρινά σε ευχαριστώ από τα βάθη της πονεμένης μου καρδιάς που ανθίστασαι στο συρφετό των αγοροπωληθέντων μαθημάτων. Σε ευχαριστώ που έχεις το κουράγιο να μην επιβαρύνεις άλλοτο εθνικό ισοζύγιο πληρωμών (γιατί στο κάτω-κάτω σε συνάλλαγμα πληρώνεις...), καθώς και για την έφεση σου να μάθεις ανατομία, παρά την όποια προσφερόμενη βοήθεια. Σου υπόσχομαι να σταθώ ακοίμητος (μη μας πάρει ο ύπνος δηλαδή) αρρωγός αυτής της τιτάνιας προσπάθειας, και σε διαβεβαιώ ότι όποιος τολμήσει από τούδε και στο εξής να σου πετάξει κανένα γάντι θα με βρει απέναντί του!

Φίλοι μου, όποιος ξαναπειράξει την Γρέη θα έχει πλέον να κάνει μαζί μου!!!

emthanx

(καλύτερα να σας τρελάνουμε εμείς, παρά να τρελαθούμε οι ίδιοι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Σοβ ..... κοπελα ειναι (ετσι τουλαχιστον λεει στα προσωπικα της δεδομενα).....μην της αλλαζεις το φυλο :lol:

Κακια μαμα θα γινει.... :splaaaats:

ΑΣΤΕΙΑΚΙΑ???ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ!!!ΤΣΕΧΟΙ ΟΥΓΓΡΟΙ ΡΟΥΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΙΤΑΛΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΕΣ!!! :bloodomen::bloodomen::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΣΙΤ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΥΡΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΕΔΩ,ΜΠΗΚΑ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΗΝ ΚΛΑΨΑ ΣΑΣ!ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΟΥΤΥΡΟ ΣΤΟ ΨΩΜΙ ΜΟΥ!!!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΛΙΓΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΦΑΓΑΝΕ ΚΑΙ.. ΘΑ ΓΙΝΕΤΕ ΜΑΣΤΟΡΙΑ :bloodomen:  :bloodomen:  :bloodomen:  :bloodomen:

ΒΑΛΤΕ ΜΥΑΛΟ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ.ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΤΡΩΓΕΣΤΕ. :bloodomen:  :bloodomen:  :bloodomen:  emdevil

ΟΠΑ ΡΕ "ΓΙΑΤΡΕ".ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ?!ΓΙΑ ΔΙΚΑΤΣΑΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΣΑΙ..... :antegeia::bloodomen::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ LEFKANDER!!

SOVEREIGN ΜΕ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ!ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΤΗ ΘΥΜΑΜΑΙ,ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ ΣΤΗ ΛΙΟΣΙΩΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ.ΤΙ ΕΠΟΧΕΣ!!6 ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΟΥΡΛΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΒΛΑΣΤΑΡΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΥΤΕΣ ΠΑΡΑΜΑΣΧΑΛΑ!!

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ-ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ

ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΣΥ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΕΚΕΙ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΑΙΡΟΤΑΝ ΠΑΝΤΩΣ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟΝ ΑΛΛΩΝ ΟΙ ΜΑΝΕΣ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΠΟΥ ΕΦΕΥΓΑΝ ΤΑ ΒΛΑΣΤΑΡΙΑ ΤΟΥΣ! :bloodomen::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Χρυσές δουλειές πάντως κάνει αυτή η ΟΤΕΝΕΤ... Κι εγώ που την είχα για χάλια...

Πέρα από την πλάκα, don't feed the trolls και θα μας αδειάσουν τη γωνιά.

Μ' αρέσει πάντως που κάποιοι απευθύνουν το χαρακτηρισμό "φοιτητάκο" σε άτομα που ούτε τις ζάντες δεν είναι άξιοι να τους γυαλίσουν... :P:P:P

Κόμπλεξ ρε παιδί μου...

ΥΓ: Ο Μπάμπης είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας... από τότε που ήμουν πρώτο έτος (1997-98) έχει να μαζέψει κόσμο. Έχει αναβαθμιστεί το αισθητήριο των φοιτητών ιατρικής...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ ο Μπάμπης έπνεε τα (ο)λοίσθια όταν ήμουν εγώ στο πρώτο έτος, μπουαχαχαχαχα...

Αλλά και το καραγκιοζιλίκι με τα πλαστικά στον (πρώην) Στέφανο, μαλατσία μου εφάνη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΝΤΩΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙ ΕΤΗ ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΛΥΜΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΒΡΕΤΑΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΙΑΤΡΙΚΗΣ,ΔΙΚΑΤΣΑ ΠΛΕΟΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ).ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΕΡΔΟΦΟΡΟ...

ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΞ ΤΗΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ(ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥΣ)ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΜΗΝΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΓΥΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΟΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ.

ΓΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ 500,ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΒΡΩΜΙΣΕΙ,ΟΙ 500 ΜΑΣ ΜΑΡΑΝΑΝ?ΑΠΛΩΣ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΗΤΑΝ 2 ΕΤΗ Η ΑΝΑΜΟΝΗ(Π.Χ.ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ)ΘΑ ΠΑΝΕ 2,5 ΕΤΗ.ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ?

ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΡΤΑ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΣΤΟ ΣΤΕ!ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΕΙΧΕ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΟΦΩΝΑ!!2+3 ΑΔΕΡΦΙΑ!!

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο USMEDS ΟΤΑΝ ΗΤΑΗΝ ΑΥΤΟΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ.ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ.Η ΜΑΛΛΟΝ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τα Ελληνικά πολυτεχνεία το ίδιο... Δεν υπάρχει κανένας απόφοιτος Ελληνιικού πολυτεχνείου που να χρειάστηκε να δώσει εξετάσεις για να κάνει μεταπτυχιακό (εκτός φυσικά από τις όποιες εξετάσεις χρειάζεται για να γίνει δεκτός στο αντίστοιχο ΤΕΕ, αν υπάρχουν).

Από εκεί λοιπόν να καταλάβεις το κόστος των σπουδών: Ένα πτυχίο πολυτεχνείου ΔΕΝ μπόρεσες να το αγοράσεις. Ένα πτυχίο Ιατρικής όμως, ε; σε τιμή ευκαιρίας (μόλις €3000 το χρόνο...). Δεν είναι κι άσχημα, αν αναλογιστείς ότι στην πορεία βρήκες κάτι που να σου αρέσει στην Ιατρική, να μην το κάνεις κι αγγαρεία :splaaaats:

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις τέτοιο μένος απέναντι στην κοπέλα.. την ξέρεις προσωπικά? ξέρεις τίποτα για αυτήν? σου έχουν πει?

είναι ένα φόρουμ και το μόνο στο οποίο μπορείς να στηριχτείς είναι τα κείμενά της, σε όψη, ύφος, περιεχόμενο.

οι φανατικοί αφορισμοί σου για τον λόγο ότι σπουδάζει εξωτερικό και όχι σε δυτικοευρωπαϊκή χώρα είναι πέρα για πέρα ρατσιστικοί. Μάλιστα αν κοιτάξεις σε ένα κοινωνικό λεξικό την λεξη ρατσισμός (προτείνω της Ουνέσκο, είναι αρκετά καλό) θα δεις ότι η αντιμετώπισή σου είναι σχεδόν ο ορισμός.

εγώ θεωρώ ότι έχω μια κοπέλα απέναντί μου, που σπουδάζει σε μια χώρα αφιλόξενη, με αφιλόξενούς ανθρώπους και πολλούς καραγκιόζηδες συμφοιτητές, που δεν μπόρεσε να μπει στο ελληνικό παν/νο και σύμφωνα με την οικογενειακή μόδα της τελευταίας δεκαετίας ακολούθησε τον δρόμο των γειτονικών χωρών με βάση την οικονομική της δυνατότητα.

μπαίνει εδώ, μιλάει σοβαρά, αναγνωρίζει το πρόβλημα των συμφοιτητών της, αναγνωρίζει ότι δέχεται άδικο ρατσισμό αλλά προσπαθεί να αποδεικνύει την αξία της κοκ.

ποιος ο λόγος λοιπόν να πετάς χοντράδες του στυλ "αγόρασε το πτυχίο" της, όταν κατά τα λεγόμενά της - και κανένα λόγο ή και όρεξη δεν έχω να την αμφισβητήσω - πληρώνει μόνο τα δίδακτρά της? Αφού γνωρίζεις ότι δίδακτρα δεν σημαίνει αγοράζω πτυχίο....

επίσης αυτό το κακόγουστο αστείο με την ορθογραφία πρέπει να σταματήσει... και εγώ και πολλοί άνθρωποι κάνουμε ορθρογραφικά λάθη, ειδικά αρκετοί προικισμένοι διανοητικά (αυτό αποτελεί βέβαια την εξαίρεση, αλλά ισχύει).

ένιγουέζ, εγώ δεν σπαταλώ τον χρόνο μου σε καχυποψίες ή σε αφορισμούς. μου αρέσει να αξιολογώ κάθε άνθρωπο ξεχωριστά - όσο και αν και εγώ σε αρκετές στιγμές θα πετάξω τις χοντράδες μου - πράγμα όμως που είναι διαδικασία επίπονη και μακροχρόνια πολλές φορές.

η Γκρέυ έγραψε ότι έγραψε, σε τίποτα δεν διαφωνεί με την κρατούσα άποψη για τους αποφοίτους πολλών ανατολικών χωρών και μίλησε μόνο για πάρτη της και για το γεγονός ότι δεν κάνει διακοπές και με βάση αυτά θα την κρίνω εγώ ως μέλος ενός φόρουμ. Αν δεν την πιστεύεις λόγω προσωπικών κολλημάτων θα σου συνιστούσα και σε οποιονδήποτε άλλο να την αγνοείς και έτσι θα είσαι και εσύ καλά και εκείνη.

και ναι, ειλικρινά μπράβο στην κοπέλα αν ισχύουν όλα όσα λέει και δεν έχω λόγω να την αμφισβητήσω επαναλαμβάνω. Και μου φαίνονται πολύ λογικά κιόλας, γιατί οι καλές εξαιρέσεις που περιγράψει η φίλη, ακριβώς όπως τα λέει λογικά θα περνάνε....

και ο χίτλερ τα ίδια έκανε όταν έφτασε η ανεργία στην Γερμανία 5,000,000... παραμύθιασε τους Γερμανούς ανέργους ότι φταίνε η Εβραίοι αντί να δουν οι τελευταίοι την γενική εικόνα της Γερμανίας και να ασχοληθούν με αυτήν και ξεκίνησε έναν πόλεμο για να φάνε λεφτά οι γερμανοί βιομήχανοι.... (καθήστε σιγά σιγά στην Ελλάδα να δείτε πώς για να λυθούν τα προβλήματα θα φάνε λεφτά οι εγχώριοι "βιομήχανοι"...)

ομοίως και στην ιατρική..... μας παραμυθιάζουν ότι για όλα φταίνε οι απόφοιτοι ξένων παν/νων και ασχολείστε με αυτό, αντί να κοιτάξετε πρωτίστως (το έγραψα σωστά ή να παραδώσω το απολυτήριο λυκείου μου; Δημόσιο Φιλοθέης πήγα, όχι στην σχολή του Ξαβιέ.. σόρυ) την δική μας εκπαίδευση.....

Λυπάμαι κύριοι συνάδελφοι, αλλά αν πιστεύετε ότι το κύριο πρόβλημα της ιατρικής στην Ελλάδα είναι το ΔΙΚΑΤΣΑ τότε είστε φρικτά και επικίνδυνα αλλά δυστυχώς ιστορικά επαναλαμβανόμενα γελασμένοι...

Το ΔΙΚΑΤΣΑ είναι ένας θεσμός που όπως γράφτηκε, μια χαρά είναι, ο νομοθέτης είχε στο μυαλό του κάτι σωστό και θεμιτό, που όμως όπως 1000 άλλα πράγματα στην ελλάδα εφαρμόστηκε λάθος από ανθρώπους διεφθαρμένους. Έδινε ακόμη μια ευκαιρία σε άτομα που δεν πέρασαν τις παν/νες (ανάμεσα σε άλλα) ακόμη μια ευκαιρία να αποδείξουν τί πιστεύουν ότι αξίζουν.

Ας είχε εξαρχής 8-10 μαθήματα να δίνεις ή και 15 και μόνο αυτό - ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ - έφτανε για να μην υπάρχει σχεδόν κανείς "άχρηστος" από έξω....

Για άλλη μια φορά τις ειλικρινείς μου ευχές στην Γκρέη για να συνεχίσει αυτό που φαίνεται ότι αγάπησε και σε όσους ασχολήθηκαν μαζί της με άδικη ρατσιστική καχυποψία καλά μυαλά....γιατί Χίτλερ υπάρχουν παντού και πάντα σε όλα τα επίπεδα και με όλες τις μορφές....και όσοι καταλαβαίνετε είστε ήδη πολλά βήματα μπροστά από τους άλλους.

Κωνσταντίνος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δεν έκρυθωα ποτέ τα φιλολαϊκά μου αισθήματά απέναντι σε σοβαρούς ανθρώπους (απόδειξη ότι συμπαθώ τον Αλέκο!). Τα €3000 αναφέρονται στις μίζες και όχι στα δίδακτρα (το είπε μόνη της η κοπέλα, την οποία έχω αναλάβει υπό την προστασία μου όσον αφορά χυδαίες επιθέσεις από κακόβουλους δικατσομάχους -γιατί εγώ είμαι καλόβουλος).

Τα μεταναστευτικά περί Γερμανίας ομολογώ πως δεν τα πολυκατάλαβα. Και το πρόβλημα της μεταπολιτευτικής Ελλάδας δεν είναι το ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά το γεγονός ότι όλοι αυτοί που ήταν στην αποκάτω μεταπολεμικά, θέλησαν να βρεθούν στην αποπάνω, όχι όμως ανεβαίνοντας προς τα πάνω, αλλά κατεβάζοντας τους αποπάνω. Και αυτό θεωρείται θεμιτό, μαγκιά, μόδα, καλό τέλοσπάντων, όσοι δε το καυτηριάζουν είναι και ρατσιστές από πάνω!!! και το πρόβλημα μετατίθεται στο από εκεί και πέρα, που δεν αφορά πλέον μόνο τους εμπλεκόμενους αλλά όλους μας. Ούτε η φίλτατη Γρέη το χειροτερεύει, ούτε ο πάσα είς με τις παπαριές που θα πει (κυρίως για να του πέσει η στύση) θα το λύσει. Έλυσε ποτέ τα προβλήματα της Πανάθας το καφενείο των φιλάθλων?

Τώρα που χορτάσανε και λίγδωσε ολωνών το άντερο, τώρα θα καταλάβουν πως το να έχουν οι ιατρικές σχολές 1000 θέσεις ετησίως δεν είναι φάμπρικα των πλουσίων και της άρχουσας τάξης για να κάνουν κουμάντο, αλλά αναγκαιότητα για να διασφαλιστεί η ποιότητα και της εκπαίδευσης και της παροχής υπηρεσιών, οπότε το να μην μπεις σε μια εκ των σχολών που το κράτος υποτίθεται ότι σχεδιάζει, αναγκαστικά θα σε κάνει να επιλέξεις άλλον προσανατολισμό. Έτσι είναι αυτά.

Το να χαϊδέψω τους φιλτάτους μελλοντικούς εξ Ανατολικής Ευρώπης συναδέλφους το βρίσκω επιεικώς απαράδεκτο: δεν είναι ένας-δυο, που για Α, Β, Γ λόγους έχει αυτή την προαναφερθείσα στύση να γίνει ιατρός και για το λόγο αυτό ξενιτεύεται με τις χειρότερες των προυποθέσεων. Είναι φάμπρικα, που σκοπό έχει να εξισώσει τις ανισότητες, και μια και εμείς δεν μπορούμε να ανέβουμε, ας κατεβάσουμε το μέσο όρο. ΤΟ γεγονός ότι η Γρέη είναι ειλικρινής και μιλάει σοβαρά για τα πράγματα που συμβαίνουν εκεί στην ανατολία, όντως δείχνει σοβαρές προθέσεις. Αλλά το γεγονός "μια και πας στο εξωτερικό, τράβα να γίνεις γιατρός" είναι η το επιστέγασμα αυτής της νοοτροπίας του εμείς να κάνουμε τη δουλειά μας και να πάτε να πνιγείτε οι υπόλοιποι (και θα τη βολέψουμε αργότερα...).

Δεν είναι προσωπική αντιδικία, αλλά είναι ζήτημα αρχών. Προσωπικά κανείς δεν έχει να μοιράσει τπτ με κανένα, αλλά σε κοινωνικό επίπεδο ΕΜΕΙΣ ζημιωνόμαστε ενώ ΑΥΤΟΙ επιχαίρουν. emno Ή λοιπόν θα είναι όλα ίδια για όλους, ή θα μπει μια τάξη. Κι επειδή δεν γίνονται όλα όπως εμείς τα θέλουμε, αλλά άλλοι αποφασίζουν οι οποίοι εκπροσωπούν και εμάς και τους άλλους, ο μόνος τρόπος αντίστασης και πάλης (κατά τα κουμουνιστικά κελεύσματα) είναι η εμπεριστατωμένη διαμαρτυρία (που και αυτή γραμμένη την έχουν, αλλά τουλάχιστο μας πέφτει η στύση, όπως και ανέφερα στην αρχή).

Δεν έχω υποχρέωση να χαϊδεύω τα αυτιά κανενός επειδή δεν τα κατάφερε για χ-ψ-ω λόγους να κάνει αυτό που έκαναν 220 παιδιά το 1995. Στο κάτω κάτω, 10000 ήταν οι υποψήφιοι, 1000 οι θέσεις! Το παράλογο είναι να τους κάνουμε όλους γιατρούς, όχι το ότι τσινάμε που γίνονται όλοι emeleos

Γρέη, emiloveyou

(Με την Καίτη καμία σχέση???)

Edit: Έκανα το ολωνών λάθος emsplats

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, και σχετικά με τα ορθογραφικά: Το σφάλμα δεν βρίσκεται σε αυτόν που τα επισημαίνει, αλλά σε αυτόν που τα κάνει! Εξάλλου, αν δεν διορθώνει κανείς κανένα, πως θα πάει μπροστά η επιστήμη;

Εσύ κατάργησες τα Greklish, που ο καθένας έγραφε ό,τι ήθελε (ορθογραφικώς). Στα Ελληνικά πάντως χτυπάει άσχημα το ΠΑΣΗΦΑΝΕΣ (τι σημαίνει πασηφανές; ενώ πασιφανές σημαίνει το εμ-φανές τοις πάσι- αν το έγραψα κι εγω σωστά...). Το γενικό Λύκειο Λευκάδας τελείωσα (και κάνω μπάνιο και στο Πόρτο Κατσίκι, για να σκάσει από τη ζήλια του ο Κρίτων και ο άλλος), αλλά ξέρω τη διαφορά μεταξύ -τε και -ται. Άμα δεν την ξέρει κανείς, μόλις τελειώσω το φροντιστήριο των Αγγλικών (ή Εγγλέζικων, όπως το είπε ένα αλάνι κάποτε) από τον Κρίτονα/Παλαίουρα, θα σας το μάθω εγώ.

Ευχαρίστως λοιπόν να σε διορθώνω, (και όποιον άλλον με ιδιαίτερες νοητικές ικανότητες βαριότανε να γράψει αντιγραφή στο Δημοτικό) όποτε υποπίπτεις σε ορθογραφικό σφάλμα (με σκοπό πάντα το personal improvement) εκτός κι αν δε θέλεις, οπότε πάσο.

Δεν είναι οι Δαπίτισσες ανοργασμικές, είναι οι Δαπίτες ανάξιοι εραστές (ώρες ώρες τα ΕΑΑΚ ζωγραφίζουν τρελά -αν τους επιτρέπει το state of mind :P) emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διδασκεται η αξιοπρεπεια ? Το ηθος ? Η αντικειμενικοτητα ? Μπαααα .... emno

Αν παντως διδασκονται, πειτε μου που για να γραφτω κι εγω ο δικατσομοιρος. Ισως τοτε με κανει και παρεα ο Λεφκunder. Κι εγω υποσχομαι να μην πληρωσω για να περασω τα μαθηματα. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ορθώς ομιλείς (αν και ενδεχομένως καθήμενος). Δεν διδάσκονται τέτοια μαθήματα στα σχολεία, αλλιώς δεν θα είχαμε τώρα ούτε εσύ, αλλά ούτε εγώ πλόβρημα!

Επιτυχές δε (για τη δεδομένη στιγμή) το λογοπαίγνιο. Μην το παίρνεις όμως κατάκαρδα το ότι δε σε κάνω παρέα... Άμα είναι να σε φάει το μαράζι να κάνω κάτι, ένα ποτό, ένα τσάι ρε αδερφέ! (notbad, πώς τις βάζεις εσύ τις φατσούλες;- Πού ξαναχάθηκε ο Βάρκυς με την αντιφατσουλική οργάνωση?)

Εγώ από εδώ τέλος, σας αφήνω να τα πείτε emiloveyou (Μην τα ρίξετε σε μένα κι από πάνω...)

(Α, και μη μου πειράξετε τη Γρέη :P)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα,συγνώμη, δεν είναι φαιδρό το γεγονός ότι στο λύκειο ήθελε αρχιτεκτονική, δεν τα κατάφερε και μετά πήγε ιατρική στην Ρουμανία (ή όπου) με το επιχειρήμα ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ και ευτυχώς στην πορεία της άρεσε. :blink: Μα πόση σοβαρότητα έχει αυτή η φράση;;;

Εκεί εγώ βρίσκω το λάθος σε όλους όσους διάλεξαν την ΕΥΚΟΛΗ οδό για να κάνουν ιατρική. Την οδό της λαμογιάς και του βολέματος. Δεν μπορεί παιδιά με απολυτήριο λυκείου 11 ή παιδιά που έχασαν μια τάξη στο λύκειο (ξέρω και αυτές τις 2 περιπτώσεις) να εξισώνονται με παιδιά που καλώς κακώς, είχαν την τύχη (πες) να τα καταφέρουν. Αισθάνεσαι μ@λ@κ@ς και ή κάθεσαι και το φιλοσοφείς ή αντιδράς και τους τα χώνεις.

Το πιο ωραίο που άκουσα και τον χάρηκα τον άνθρωπο..."τέλειωσα ιατρική στην Ρουμανία...αλλά στην Ελλάδα θα δώσω ΔΙΚΑΤΣΑ για κτηνίατρος"....έχει τουλάχιστον το γνωθι σαυτόν :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, και σχετικά με τα ορθογραφικά: Το σφάλμα δεν βρίσκεται σε αυτόν που τα επισημαίνει, αλλά σε αυτόν που τα κάνει! Εξάλλου, αν δεν διορθώνει κανείς κανένα, πως θα πάει μπροστά η επιστήμη;

Εσύ κατάργησες τα Greklish, που ο καθένας έγραφε ό,τι ήθελε (ορθογραφικώς). Στα Ελληνικά πάντως χτυπάει άσχημα το ΠΑΣΗΦΑΝΕΣ (τι σημαίνει πασηφανές; ενώ πασιφανές σημαίνει το εμ-φανές τοις πάσι- αν το έγραψα κι εγω σωστά...). Το γενικό Λύκειο Λευκάδας τελείωσα (και κάνω μπάνιο και στο Πόρτο Κατσίκι, για να σκάσει από τη ζήλια του ο Κρίτων και ο άλλος), αλλά ξέρω τη διαφορά μεταξύ -τε και -ται. Άμα δεν την ξέρει κανείς, μόλις τελειώσω το φροντιστήριο των Αγγλικών (ή Εγγλέζικων, όπως το είπε ένα αλάνι κάποτε) από τον Κρίτονα/Παλαίουρα, θα σας το μάθω εγώ.

Ευχαρίστως λοιπόν να σε διορθώνω, (και όποιον άλλον με ιδιαίτερες νοητικές ικανότητες βαριότανε να γράψει αντιγραφή στο Δημοτικό) όποτε υποπίπτεις σε ορθογραφικό σφάλμα (με σκοπό πάντα το personal improvement) εκτός κι αν δε θέλεις, οπότε πάσο.

Δεν είναι οι Δαπίτισσες ανοργασμικές, είναι οι Δαπίτες ανάξιοι εραστές (ώρες ώρες τα ΕΑΑΚ ζωγραφίζουν τρελά -αν τους επιτρέπει το state of mind :P) emofftopic

Αν ξεκινήσω από τα εύκολα, με τα ορθογραφικά.

Για καιρό πληκτρολογούσα με γκρίκλις, όπου έγραφα για χάρη ταχύτητας όπως μου κατέβαινε. Όταν λοιπόν πήγα μετά από καιρό να πληκτρολογήσω σε ελληνικά, διαπίστωσα πώς πολύ συχνά έγραφα καταλήξεις και φωνήεντα όπως στα γκρίκλις γιατί πολύ απλά τα δάχτυλα πήγαιναν μόνα τους και αφοσιωμένος στο περιεχόμενο δεν έδινα καμία σημασία στις λέξεις. Οπότε πολλά ορθογραφικά τσουπ εμφανιζόντουσαν στα κείμενά μου. Το πήρα χαμπάρι άρχισα να κοιτάω το κείμενο και σιγά σιγά με αρκετή πληκτρολόγηση σε τεράστιο % το ξεπέρασα. Για αυτό κιόλας (ανάμεσα σε άλλα), επειδή το πρόβλημα είναι κοινό και δεν αποτελώ κάτι ξεχωριστό σε αυτό, αποφάσισα να ακολουθηθεί η πρακτική των γειτόνων και να τα καταργήσω.

Όπως επίσης έχω κάνει ορθογραφικά σε λέξεις που ποτέ δεν χρησιμοποιήσα, ειδικά αρχαΐζουσες ή περίεργες γιατί δεν τις ξέρω (τα αρχαία τα μισούσα, αυτό το 11 στις εξετάσεις της Β λυκείου το χάρηκα όσο τίποτα άλλο, έγραψα μία μετάφραση, δέκα βλακείες και δεν προσπάθησα καν για τα άλλα, σηκώθηκα και έφυγα). Και θυμάμαι λοιπόν, πως κάποιο παιδί ευγενικά, μου έστειλε ΠΜ και με διόρθωσε με την σωστή γραφή της λέξης.

Οπότε, τα ορθογραφικά είναι φυσιολογικά ως ένα βαθμό και έχουν τους λόγους τους.

Το να διορθώνεις τον άλλον στα πλαίσια της αυτοβελτίωσης είναι θεμιτό σε ο,τιδήποτε. Ο τρόπος είναι αυτός που ξεχωρίζει και ο λόγος. Αν η "διόρθωση" γίνεται για ειρωνεία, επίθεση, μείωση, αποπροσανατολισμό, τότε καλό είναι να μην γίνεται καθόλου γιατί ενοχλεί όχι μόνο αυτόν που γράφει το κείμενο με το "λάθος", όσο και εκείνους που γουστάρουν να δουν μια κουβέντα στην οποία συγκρούονται απόψεις και ιδέες και όχι παιδάκια του δημοτικού.

Αλλά και η διόρθωση ανήκει και αυτή στα χαρίσματα της διδασκαλίας και διδάσκεται μόνο ως ένα βαθμό.

Γιατί μή μου πεις τώρα, ότι κάθε παιδί που μπαίνει από το ΔΙΚΑΤΣΑ του διορθώνετε τα ορθογραφικά με σκοπό την βελτίωσή του, γιατί εμσόρυ, δεν είναι δύσκολο να με δουλέψεις, αλλά έχω και όρια! Ορθογραφικά έχουν κάνει και άλλοι κατά καιρούς και κανείς δεν τα διόρθωσε ή έκανε πλάκα και δεν τα χρησιμοποίησε για να πει κοίτα τον αγράμματο (που ακόμη και ως λογικό συμπέρασμα στερείται ειδικότητας).

Ειδικά όταν κάποιος κάθεται για χρόνια έξω, σε ένα ξένο παν/νο μιλάει μια ξένη γλώσσα και γράφει μια ξένη γλώσσα, θεωρώ λογικότατο να αρχίσει να κάνει ορθογραφικά στην μητρική του.

Και κλείνοντας για την αυτοβελτίωσή μου, παρακαλώ.... διορθώστε με όποτε θέλετε! Εγώ την έχω βρει την θέση μου στον κόσμο ή για να είμαι πιο σαφής το τροχιακό μου σύμφωνα και με την αρχή της αβεβαιότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα,συγνώμη, δεν είναι φαιδρό το γεγονός ότι στο λύκειο ήθελε αρχιτεκτονική, δεν τα κατάφερε και μετά πήγε ιατρική στην Ρουμανία (ή όπου) με το επιχειρήμα ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ και ευτυχώς στην πορεία της άρεσε. :blink: Μα πόση σοβαρότητα έχει αυτή η φράση;;;

Εκεί εγώ βρίσκω το λάθος σε όλους όσους διάλεξαν την ΕΥΚΟΛΗ οδό για να κάνουν ιατρική. Την οδό της λαμογιάς και του βολέματος. Δεν μπορεί παιδιά με απολυτήριο λυκείου 11 ή παιδιά που έχασαν μια τάξη στο λύκειο (ξέρω και αυτές τις 2 περιπτώσεις) να εξισώνονται με παιδιά που καλώς κακώς, είχαν την τύχη (πες) να τα καταφέρουν. Αισθάνεσαι μ@λ@κ@ς και ή κάθεσαι και το φιλοσοφείς ή αντιδράς και τους τα χώνεις.

Το πιο ωραίο που άκουσα και τον χάρηκα τον άνθρωπο..."τέλειωσα ιατρική στην Ρουμανία...αλλά στην Ελλάδα θα δώσω ΔΙΚΑΤΣΑ για κτηνίατρος"....έχει τουλάχιστον το γνωθι σαυτόν :lol: :lol:

ας συνεχίσω με τα επίσης εύκολα.

όχι δεν είναι φαιδρό και η αντιμετώπισή αυτή του θέματος καταδεικνύει μόνο το πόσο εύκολα όταν μας απειλούν καλώς ή κακώς την τσέπη μας γρήγορα θα τοποθετήσουμε σημείο αναφοράς του συστήματος που μελετάμε τον κόσμο τον εαυτό μας και μόνο.

Η φράση αυτή ότι δηλαδή έκανε ό,τι είναι πιο φτηνό αποτελεί για μένα ορισμό σοβαρότητας. Ας πάμε στις ΗΠΑ ως παράδειγμα. Πόσα παιδιά δεν πάνε κολλέγιο για οικονομικούς λόγους; Πόσα παιδιά διαλέγουν κολλέγιο με βάση τις οικονομικές τους δυνατότητες; Αρκετά.....

Η φίλη ακολούθησε την κοινωνική μόδα της εποχής όπως είπα (και αρνείστε πεισματικά ορισμένοι να κατανοήσετε τις σοβαρές κοινωνικές βάσεις του προβλήματος και ότι δεν έχει πάντα σχέση με βόλεμα ή λαμογιά άμεση) και πήγε ανατολικές χώρες.

Είναι πολύ πιο σοβαρός λόγος αυτός να πάει κάποιος ιατρική, από το "πέρασα ιατρική γιατί ήμουν ο καλυτερος μαθητής και οι καλυτεροι εκεί πάνε", λόγος που καλλιεργήθηκε σχεδόν σε όλους τους μαθητές από τα χρόνια στο δημοτικό.....

Αυτά τα λεφτά ειχε, αυτή την σχολή διάλεξε..... Δηλαδή τώρα θα την κατακρίνουμε που διάλεξε με τα λεφτά που είχε να κάνει την Χ σχολή και όχι την Υ, επειδή δεν κατανοούμε πώς ειναι δυνατόν κάποιος να διαλέξει την ίδια σχολή Χ που είμαστε και εμείς επειδή είναι πιο φτηνή από την Υ;

Ή θα την κατακρίνουμε που δεν κάθησε Ελλάδα σε κάποια ιδιωτική σχολή να γίνει γραμματέας; Έ όχι! είναι γελοίος αυτος ο τρόπος σκέψης και η ROM μου βγάζει divide overflow...

Όπως ξαναείπα το ΔΙΚΑΤΣΑ ορθώς υπάρχει σαν θεσμός και υπάρχει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο σε όλα τα κράτη. Το πρόβλημα δεν είναι γιατί υπάρχει, αλλά σαν σουρωτήρι που είναι, πόσο λεπτές τρύπες του φτιάξαν αυτοί που διοικούσαν... και στην ιατρική ήταν τρύπες που χωράει λεωφορείο.

Παρένθεση...

Γιατί έγινε αυτό; Μα είναι εύκολο να σκεφτεί κάποιος. Πάλι το καθηγητικό και οικονομικό κατεστημένο την έκανε την δουλειά, όπως αυτό φταίει που δεν γίνονται ιδιωτικά παν/να, όπως αυτό φταιει που δεν βελτιώνεται το επίπεδο σπουδών μας όπως φταίει σχεδόν για τα πάντα με την βοήθεια των αποπροσανατολισμένων φοιτητών.

Όταν τα παιδιά τους δεν μπόρεσαν να μπουν Ιατρική Ελλάδα, ας τα στείλουμε έξω, κάπου εύκολα να μπουν και μη τους βάλουμε πολύ δύσκολες εξετάσεις έτσι; Ή ας βάλουμε δύο μαθήματα γραπτά ανάπτυξης να βγάζουμε και κανά φράγκο εξτρά στην διόρθωση.

Επίσης η υγεία είναι η 2η παγκοσμίως σε τζιρο νομίζω επιχείρηση. Ο γιατρός είναι ακριβό πράγμα να τον πληρώνεις και ο μισθός του + η ξενοδοχειακή υποστήριξη είναι εκεί από όπου βγαίνει η διαφορά της δωρεάν. Οπότε που τον χαλάει τον Αποστολόπουλο να έχει πολλούς γιατρούς έτσι ώστε μέσω μεγάλης προσφοράς και μικρής ζήτησης να παίρνει τους καλυτερους σε εξευτελιστικές τιμές;

Να ποιος φταίει.... το κάναν 10-20-30 στην αρχή, μέσα σε 15 χρόνια γίναν 15,000 (πόσο να μείνει μυστικό....)

Ποτέ δεν φταίγαν άμεσα τα παιδιά που πήγαν εκεί. Για την ακρίβεια φταίνε το λιγότερο από όλους τις περισσότερες περιπτώσεις. Φταίνε οι καθητητές, το σχολείο, η πολιτεία, η οικογένεια, οι κοινωνικές συνθήκες.

Κλείνει Παρένθεση....

Εγώ θεωρώ ότι ακόμη και ένα παιδί με απολυτήριο 11, σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα πρέπει να του δίνεται η δυνατότητα αν τόσο πολύ θέλει τελοσπάντων και πιστεύει ότι μπορεί να δοκιμάσει τις δυνάμεις του ακόμη και στην ιατρική. Εκτός και αν το σύστημα της βαθμολογίας του σχολείου έχει ευαισθησία και ειδικότητα 100%... Που δεν έχει. Σίγουρα όμως θα ήταν τρελός να υποστήρίξει κάποιος ότι η συντριπτικότατη πλειοψηφία των παιδιών με χαμηλή βαθμολογία στο σχολείο είναι ικανοι να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις μιας σοβαρής ιατρικής σχολής. Περισσότερο όμως θα πρέπει να σας απασχολεί το γεγονός πως τα βγάζουν πέρα, ακόμη και χωρίς κονέ και αντιγραφές και λαδώματα όταν μερικοί από αυτούς έρχονται μετεγγραφή στα δικά μας παν/να....Ίσως τελικά και εμείς να είμαστε πιο μακριά απο το τέλειο από οσο φανταζόμαστε ή θέλουμε να δούμε και λυπάμαι που λεω μας ΣΥΜΦΕΡΕΙ....

Αλλά το πρόβλημα ξεκίνησε όπως είπα από το κατεστημένο, τις κοινωνικές δομές και την έλλειψη πληροφόρησης ή πραγματικής παιδείας και κουλτούρας.

Ο εύκολος δρόμος όπως λες εσύ, δεν είναι τίποτα άλλο από νόμος της φύσης. Αρνείσαι να τον καταλάβεις, τότε αρνείσαι να καταλάβεις γιατί το ποτάμει ρέει από ψηλότερα επιπεδα σε χαμηλότερα και γιατί κάνει ζιγκ ζάγκ και δεν πάει ντουγρού κάτω.

Σε μια υγιή κοινωνία, σωστά δομημένη απλά δεν αφήνεις περιθώρια για εύκολο δρόμο εκεί που δεν πρέπει να υπάρχει. Αν υπάρξει τέτοιο περιθώριο, τότε θα ακολουθηθεί. Τελεία και παύλα και σε όποιον δεν αρέσει να αλλάξει σύμπαν.

Δεν φταίει το ποτάμι που κάνει ζιγκ ζαγκ και πέρασε από τις καλλιέργειές σου, φταίει ο καραγκιόζης που δεν φρόντισε να κάνει σωστά έργα και να το καθηγήσει. Το ποτάμι δε το ενδιέφερε τότε αν θα το καθοδηγουσες και μια χαρά ευχαριστημένο θα ήταν με την πορεία του. Αλλά τώρα που έχει κάτσει 20 χρόνια στην κοίτη του, οποιαδήποτε προσπάθεια αλλαγής, αν δε το σεβαστεί το ίδιο και δεν λάβει υπόψιν της την αδιαφορία που του έδειξες τόσα χρόνια θα σημαίνει προβληματα. ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Με άλλα λόγια, η λύση δεν είναι απλή - μπαζώνω - αλλά φτιάχνω μια νέα σοβαρή κοίτη, που το ποτάμι θα είναι πέρα από ευχαριστημένο να ακολουθήσει, την καλλιέργειά σου θα αφήσει ήσυχη, θα μπορείς να το χρησιμοποιείς για πότισμα κοκ.

Οπότε εκεί που εσύ βρίσκεις το λάθος, εγώ εκεί βρίσκω την λογική.

Εκεί που εσύ επιτίθεσαι εγώ βρίσκω το φυσιολογικό.

Σε αυτά που εσύ θέλεις, εγώ βρίσκω το παράλογο.

Τους λόγους που παρουσιάζεις, εγώ τους θεωρώ "καθοδηγούμενους" από τα ίδια κέντρα που δημιούργησαν το πρόβλημα με μόνο κριτήριο το προσωπικό κέρδος και εξουσία.

Την φιλοσοφία επί του θέματος που αρνείσαι πεισματικά γιατί είσαι της δράσης όπως λές, την τοποθετώ ως πρώτο βήμα και ως το το μέσο που τελικά θα μου υποδείξει τον σωστό τρόπο δράσης για όλους. Γιατί αν δεν φιλοσοφήσεις μια κατάσταση θα σε οδηγείσει να πιστέψεις πως το Ιράν είναι μια κακή χώρα και ο καλός μας πρόεδρος θα πρέπει να του επιτεθεί. Έλλειμα σκέψης....

Φυσικά δεν μένουμε μόνο στην φιλοσοφία, αλλά την χρησιμοποιούμε για να βρούμε λύση σοβαρή, υλοποιήσιμη, δίκαια για όλους. Γιατί δικαιώματα δεν έχω μόνο εγώ που μπήκα σε ελληνική ιατρική με την 1η, έχει και το παιδί, που για λόγους (για τους οποίους ήταν το τελευταίο που έφταιγε) έφυγε και πήγε να γίνει γιατρός σε ανατολικές χώρες.

Φυσικά μπορείς να είσαι ειλικρινής και να πεις, δεν με νοιάζουν εμένα τα δικαιώματα των άλλων. Εγώ θέλω να βολευτώ εγώ αφού μπήκα και όλοι οι άλλοι να πάνε όπου πήγαν και οι αντίπαλοι Αιγάλεω και Ολυμπιακου.

Όμως σε αυτό εγώ πάλι βγάζω divide overflow....

Και να θυμήσω κάτι..... οι λύσεις κοινωνικών ζητήμάτων ποτέ δεν ικανοποιούν ομάδες απόλυτα. είναι συμβιμαστικές, γιατί στον συμβιβασμό στηρίζεται η συνεργασία και η κοινωνία. Διαφορετικά θα πάμε στους νόμους της ζουγκλας, με την μία ομάδα να επιβάλλεται στην άλλη με την δύναμη....

Και ποια λύση δηλαδή μας προτείνεις με όλα αυτά που μας λές μιας και φαίνεται το έχεις φιλοσοφήσει αρκετά το θέμα;

Έχω και εγώ να προτείνω βήματα βασισμένα λοιπόν στην σκέψη μου.

Τί θα μπορούσε να γίνε....

Το ΔΙΚΑΤΣΑ για την ιατρική αποκτά 15 μαθήμτα πολλάπλής επιλογής ή και 20.

Ομοίως μπαίνουν εξετάσεις για άδεια στυλ USMLE στα ελληνικά παν/να σταδιακά μέχρι να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο.

Πλήρης αξιολόγηση με αυτόν τον τρόπο του επιστημονικού δυναμικου των ιδρυμάτων.

Άμεση ραγδαία περικοπή των θέσεων εισακτέων.

Έλεγχος στα ιδρύματα για το που πάνε τα χρήματα, πώς γίνεται η εκπαίδευση, κτιριακά κοκ

Επαναξιολόγηση όλων των αναγνωρίσεων από το εξωτερικό πρόσφατων με άμεση αναγνώριση χωρίς τα 3 χρόνια εμπειρίας που απαιτούνταν.

Ίδρυση ιδιωτικών ιατρικών που ο αριθμός των εισακτέων και εκεί, θα ελέγχεται από μια κεντρική αρχή.

Είσοδος στις ειδικότητες με βάση τους βαθμούς των στυλ USMLE κοινών εξετάσεων.

Ωραία όλα αυτά, αλλά λύνουν το πρόβλημα ουσιαστικά μετά από 20 χρόνια.. τώρα τί κάνουμε εμείς;

Όπως είπα λύσεις άμεσες που θα μας ικανοποίήσουν απόλυτα δεν μπορούν να υπάρξουν χωρίς την δημιουργία τεραστίων προβλημάτων.

Όσοί ήρθαν, έδωσαν και πέρασαν τί να κάνουμε, ήρθαν. Πίσω δεν γυρίζουν.

Μπορεί να μπει κάποιο μεταβατικό σύστημα εξετάσεων εισαγωγής στις ειδικότητες για να χρυσώσει το χάπι.

Επίσης σε 10 χρόνια περίπου θα ανοίξουν πολλές θέσεις εργασίας στο δημόσιο λόγω συνταξιοδότησης, οπότε το % ανεργίας κάπως θα πέσει.

Δεν είναι θεός, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, είμαι πρόθυμος όμως να συζητήσω κάθε σοβαρή ενέργεια (η λέξη λύση βραχυπρόθεσμα φαντάζει γελοία) που θα είναι προιόν σκέψης και όχι τσέπης.

Κωνσταντίνος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι οι Δαπίτισσες ανοργασμικές, είναι οι Δαπίτες ανάξιοι εραστές

Υπάρχει και καλύτερο...

Δεν φταίνει οι Δαπίτισσες που κάνουν πλακόμ****α φταίνει οι δαπίτες με τα μικρά τσουτσούνια! :Pemofftopic

Θα ακολουθήσει και σοβαρή απάντηση στην παραπάνω συζήτηση!!! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.