Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

emarup εσύ πολύ αριστερά μας βγήκες για Κολλέγιο Αθηνών... :P
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply

Επειδή είναι Κυριακή και έχω χρόνο θα επισημάνω αρχικά το εξής

Η φράση αυτή ότι δηλαδή έκανε ό,τι είναι πιο φτηνό αποτελεί για μένα ορισμό σοβαρότητας

Επίσης η υγεία είναι η 2η παγκοσμίως σε τζιρο νομίζω επιχείρηση. Ο γιατρός είναι ακριβό πράγμα να τον πληρώνεις και ο μισθός του + η ξενοδοχειακή υποστήριξη είναι εκεί από όπου βγαίνει η διαφορά της δωρεάν. Οπότε που τον χαλάει τον Αποστολόπουλο να έχει πολλούς γιατρούς έτσι ώστε μέσω μεγάλης προσφοράς και μικρής ζήτησης να παίρνει τους καλυτερους σε εξευτελιστικές τιμές;

Εδώ παραδέχεσαι ότι κάποιοι ορθώς χρησιμοποιούν νόμους της ζούγκλας δηλαδή ο ισχυρότερος (στην σημερινή κοινωνία ο οικονομικά ισχυρότερος) να υποτάσσει τους πιο αδύνατους κι εδώ

Διαφορετικά θα πάμε στους νόμους της ζουγκλας, με την μία ομάδα να επιβάλλεται στην άλλη με την δύναμη....

ευαγγελίζεσαι μια κοινωνία που θα βοηθά τους κατώτερους.

Σε μια κοινωνία (ούτε ζούγκλας ούτε ευαγγελίου) αυτοί που θεωρώ ότι πρέπει να ξεχωρίζουν είναι....ΟΙ ΑΞΙΟΙ. Αυτοί λοιπόν μέσα από καποιες διαδικασίες (και οι πανελλήνιες ήταν μια διαδικασία αδιάβλητη και κατά το δυνατόν δίκαιη) αναδεικνύονται. Ξέρεις πολύ καλά ότι προσωπικά θέλω και άλλες διαδικασίες που να διασφαλίζουν ότι οι άξιοι θα προχωρήσουν και όχι να μείνουν σε μια επιτυχία στα 18 τους χρόνια (εξετάσεις για άδεια, εξετάσεις για ειδικότητα κοκ).

Οι γερμανοί με το σύστημα τους αποκλείουν από την ανώτατη εκπαίδευση παιδιά στα 12 τους χρόνια...στυγνό αυστηρό θα μου πεις...κι όμως σου λένε έχεις μια ευκαιρία...θες να την εκμεταλλευτείς;;; ΌΡΜΑ! Εδώ είχαμε 3 και όποιος το γούσταρε και είχε λύσσα...μπορούσε να ορμήξει και να αδράξει το όνειρο.Όχι να αράζει και αααν κάτσει...εεεε κι αααααν δεν κάτσει υπάρχει και η πλάγια οδός.

Τα υπόλοιπα τα θεωρώ λαικισμούς και φληναφήματα. Θέλω να δω παιδιά που στο σχολείο ήταν άριστοι μαθητές, στο πανεπιστήμιο άριστοι φοιτητές να ανταμείβονται για τους κόπους τους και όχι το κάθε λαμόγιο (εγώ χρησιμοποιώ εκφράσεις της τσέπης γιατί δεν υπάρχει χυδαία γλώσσα αλλά χυδαίοι άνθρωποι) να βρίσκεται με ένα πτυχιάκι της πλάκας και να περνάει και να με φτύνει στην μούρη...γιατί εγώ όταν βλέπω τον άχρηστο να κάνει ειδικότητα αισθάνομαι αυτό ακριβώς...' κοροιδάκι...έπηξες τόσα χρόνια και τί κατάφερες με τον σταυρό στο χέρι...κοίτα εμένα πώς με έφτιαξαν τα λεφτά του μπαμπά μου'.

Για το τί μακιαβελλικό σχέδιο έκανε η κοινωνία πριν 10 χρόνια για τους γιατρούς, για το καθηγητικό και οικονομικό κατεστημένο κλπ δεν μπορώ να το σχολιάσω γιατί μου θυμίζει λίγο θεωρίες συνομωσίας. Πάντα μπορεί να ειναι και αλήθεια αλλά θέλει πολύ φαντασία να το σκεφτείς.

Ειδικά για την περίπτωση της κοπέλας...ναι εξακολουθώ να θεωρώ φαιδρό μια αρχιτεκτόνισσα να σπουδάζει ιατρική...όπως θεωρώ φαιδρό και το σημερινό σύστημα που ένα παιδί που δήλωσε αρχικά πολυτεχνείο όταν δει ότι του βγαίνουν τα κουκιά στους βαθμούς ,τελικά δηλώνει ιατρική. Δεν ξέρω ποια είναι τα κίνητρα του καθενός όταν δώσαμε ιατρική , εσένα μπορεί να ήταν οι καλοί σου βαθμοί, ξέρω ότι ο καθένας για κάποιον λόγο κόπιασε γι αυτό το πράγμα. Για να μπει και (στην πλειοψηφία αν και όχι όλοι) για να βγει.

Λόγια ωραία δεν ξέρω να γράφω(στις πανελλήνιες 3 σελίδες έγραψα σαν ισολογισμός ήταν 1 επιχείρημα, 2, 3, πήρα ένα 16 κι έφυγα) . Έχω μάθει στην ζωή μου όταν κοπιάζω και δίνομαι σε κάτι να παίρνω κιόλας. Και όταν αυτό δεν γίνεται σκυλιάζω. Και στην περίπτωση του πτυχίου μου αυτό βλέπω...ότι είναι ενα χαρτί που πουθένα δεν αναγνωρίζεται ο κόπος μιας δεκαετίας...και γι αυτό δεν θα έρθει κανείς να μου πει ότι γίνομαι παράλογη που διαμαρτύρομαι και το στηλιτεύω.

Εσύ είπες ότι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης ισχύει. Το ελληνικό κράτος ζήτησε το 1998 500 μέλλοντες γιατρούς. Δώσανε όσες χιλιάδες θες...οι πιο άξιοι κατέκτησαν τις θέσεις. ΤΗΕ ΕΝD! Αυτοί θα γίνουν γιατροί γιατί πήραν την θέση πώς να γίνει...θες να τους ξαναβάλεις σε διαγωνισμό; Πρώτη το είπα και το φωναζα. Μην τους πετάς όμως πεπονοφλουδες για να δώσεις αέρα στους αποτυχημένους του συστήματος και να τους έχεις όλους σε μια αβεβαιότητα. Κι αν τους πετάς τις πεπονόφλουδες δεν σημαίνει ότι θα τρώνε τα μούτρα τους και δεν θα φωνάζουν κι από πάνω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup αδυνατώ να μπω σε μια συζήτηση όπου κάποιος δεν αντιλαμβάνεται καν αυτά που λέω.... απλό παράδειγμα ότι έγραψα ως πηγή κακού αυτό που θέλει και έφτιαξε ο κάθε Αποστολόπουλς και εσύ το θεώρησες ότι το έγραψα ως κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστούμε....

επίσης καταλαβαίνεις πως δεν θέλεις να αλλάξεις απόψεις και πως ο κόσμος όλος γυρνάει γύρω από σένα. Επειδή όμως αυτό δεν συμβαίνει δεν μιλάμε για το ίδιο σύστημα. Αδιαφορώ πλήρως για εσένα προσωπικά όταν εξετάζω το σύστημα και το εξετάζω συνολικά στην πραγματική του βάση. Το αν εσύ ως άτομο στεναχωριέσαι ατομικά και τσαντίζεσαι δεν έχει ουδεμία σημασία. Εσύ αδιαφορείς για τό σύστημα και αντί να το δεις αντικειμενικά, το τροποποιείς κατά τρόπο που να σε βολεύει.

σημείο αναφοράς.....

τέσπα, κανείς δεν σου ζήτησε να γράψεις ωραία λόγια, αν όμως δεν έχεις την ικανότητα να αποτυπώσεις σωστή και δοδημένη σκέψη με επιχειρηματολογία που μάλιστα να προτρέχει να αντιμετωπίσει τα άλλα επιχειρήματα τότε δεν έχει νόημα η κουβέντα, γιατί επαναλαμβάνω ότι δεν την εξετάζω με σημείο αναφοράς "γιατί η ΝοτΜπαντ δεν βρισκει δουλειά" .... ούτε καν γιατί 150 δεν βρίσκουν δουλειά. Έχεις να κάνεις με ανθρώπους και μάλιστα πολλούς ανθρώπους. Αν δεν συμβιβαστείς μόνο να χάσεις έχεις και τίποτα άλλο.

είχες χρόνο και η απάντησή σου ήταν το ίδιο κολλημένο πλαίσιο που σε τίποτα δεν μπόρεσε να αντιμετωπισει το κείμενό μου και περιορίστηκε στο να χαρακτηρίσει τους σκοπούς και λόγους τους προβλήματος ως θεωρία συνομωσίας....

τέλος, είχα σκοπό να απαντήσω και στον λεφκάντερ που τον άφησα τελευταίο αλλά για άλλη μια φορά όπως έχω δηλώσει στο παρελθόν αδυνατώ να βρω νόημα άλλο στην κουβέντα και αποχωρώ υγιής.

όσο για τα κίνητρά μου για να γίνω γιατρός θα μπορούσα να σου πω διάφορα, συνολικά 5-6 σειρές χωρίς ανάλυση, αλλά θα περιοριστώ να τα κρατήσω για μένα και όσους με καταλαβαίνουν. Τους άλλους δεν τους αφορουν γιατί πιθανώς να μην τα κατανοήσουν.

Τέλος για άλλη μια φορά από μένα... η αντιπαράθεσή αυτή δεν έχει τίποτα άλλο να μου προσφέρει ενώ εσείς δεν θέλετε να σας προσφέρει.

Σας αφήνω τις τελευταίες κουβέντες σε αυτόν τον ιδιόρρυθμο διάλογο. Το ποιος άλλωστε θα τις πει έχει πάψει να με ενδιαφέρει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως πηγή κακού αυτό που θέλει και έφτιαξε ο κάθε Αποστολόπουλς και εσύ το θεώρησες ότι το έγραψα ως κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστούμε....

VS

Αν δεν συμβιβαστείς μόνο να χάσεις έχεις και τίποτα άλλο.

Ουδέν σχόλιο για την συγκρότηση...

είχες χρόνο και η απάντησή σου ήταν το ίδιο κολλημένο πλαίσιο που σε τίποτα δεν μπόρεσε να αντιμετωπισει το κείμενό -MOY το οποίο βρίθει επιχειρημάτων και συνεπείας-

Από το προηγούμενο κείμενό σου παραδέχομαι μόνο την τελευταία παράγραφο για τις λύσεις. Τα υπόλοιπα , συγνώμη, αλλά δεν τα θεωρώ άξια προσοχής. My opinion of course. Ούτε για το δίκιο της Γκρευ και της κάθε γκρευ και το ότι έπραξαν σωστά (και είδες ότι αναφέρθηκαν στο τι έκανα οι φοιτητές ιατρικής εν Ελλάδι και στο τί δικαιούνται) ούτε για το αν το κατεστημένο μας την έστησε προ δεκαετίας κι εμείς την πατήσαμε.

αν όμως δεν έχεις την ικανότητα να αποτυπώσεις σωστή και δοδημένη σκέψη με επιχειρηματολογία που μάλιστα να προτρέχει να αντιμετωπίσει τα άλλα επιχειρήματα τότε δεν έχει νόημα η κουβέντα

Τι να κάνω...δεν έχω μαντικές ικανότητες και δεν μπορώ να αντιμετωπισω τα 'άλλα' επιχειρήματα....

αδυνατώ να βρω νόημα άλλο στην κουβέντα και αποχωρώ υγιής.

Είναι άλλωστε η αρχή του υγιούς διαλόγους....να βγαίνουμε υγιείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το παρον δεν αποτελεί συνέχεια αλλά επεξήγηση...

να συμβιβαστείς όχι με τον Αποστολόπουλο και τα λοιπά, αλλά με το γεγονός ότι αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν, τελειώσαν ή τελειώνουν είναι πολλοί σε αριθμό και η λύση δεν μπορεί να είναι μία που θα ικανοποιήσει στο έπακρον τους εγχώριους και θα αποκλείσει εντελώς τους απ'εξω...για αυτό μάλιστα τα αίτια χωρίζόντουσαν αυστηρά με παρένθεση (γιου νόου -παρένθεση,κλείνει παρένθεση). Να συμβιβαστείς με την ισχύουσα κατάσταση και όχι με τα αίτια όπου πρέπει να γίνει ριζική επέμβαση.

δεν είναι θέμα δικής μου συγκρότησης, όσο έχουν λίγο ανοιχτό μυαλό το πιάσαν. όσοι διαβάζουν αυτά που θέλουν να πάνε να σπάνε κωδικους για την CIA ....μπας και βρουν νέους λόγους να επιτεθούν στο ΙΡΑΝ. Υπόσχομαι σε επόμενο κείμενό μου να σου βάζω βελάκια....(ελπίζω να μην φταίει η διαφορά μας στην έκθεση, γιατί δεν έχω σε τόσο υπόληψη το μάθημα....)

Κατα τα άλλα .- ακόμη και στις επεξηγήσεις! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπεις ότι προσπαθώ να μην γίνω είρων και να απαντάω με ευγένεια και με έχεις προκαλέσει 3 φορές...Βάλε και βελάκια βάλε και ταμπέλες βάλε και πανό φωτισμένα με νέον γλομπάκια. Άντε αύριο να τελειώσεις γιατί έχεις μια ένταση και την καταλαβαίνω.

Με το καλό. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το καλό.

Ευχαριστώ! :)

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω -κι οσο μετραει η αποψη μου σαν καποιος που εχει σπουδασει σε ενα πανεπιστημιο χ. πρ. Αν. μπλοκ- νομιζω οτι και οι 2 πλευρες εχουν δικαιωμα να αισθανονται αδικημενες.

Οι μεν εγχωριοι διοτι βλεπουν την ευρεση θεσης για ειδικοτητα να γινεται πολυ δυσκολη υποθεση, εξ'αιτιας ατομων εκ των οποιων ενα μεγαλο μερος ειναι απλουστατα κινδυνος για τη δημοσια υγεια. Το κρατος δεν μεριμνησε γι'αυτους και ο οποιος σχεδιασμος υπηρχε δεν λειτουργησε. Ομως τους θεωρω υπολογους εφ'οσον δεν ξεσηκωθηκαν οταν επρεπε (για τους μετεγγραφεντες) αλλα ξεσηκωθηκαν αδικαιολογητα οταν δεν επρεπε (εναντιον του νομοσχεδιου που προεβλεπε εξετασεις στην ειδικοτητα).

Εμεις οι "εισαγωμενοι" απο την αλλη, νομιζω εχουμε το δικαιωμα να εξαγριωνομαστε για την -στα ορια του ρατσισμου- προκαταληψη που υπαρχει απεναντι στα ξενα πτυχια, δεδομενου οτι πολλοι απο εμας διδαχτηκαμε σε πολυ καλα πανεπιστημια και απο εξαιρετικους καθηγητες. Αποκτησαμε εναν τιτλο με πολυ κοπο και προσπαθεια και αρα δικαιως πιστευουμε οτι αδικα μας τον αμφισβητουν.

:( Να σημειωθει οτι απο τοτε που εκανα την εμφανιση μου στο φορουμ εχω ακουσει τα χιλια μυρια -μονο και μονο επειδη σπουδασα στο εξωτερικο. Οχι για το χαρακτηρα μου ή τις αποψεις μου. Κι ολα αυτα απο ατομα τα οποια υποτιθεται οτι θα επιτελεσουν ενα κοινωνικο εργο και θα εχουν στοχο το να φροντιζουν τους συνανθρωπους τους.

Ετσι εχουν τα πραγματα και τα υπολοιπα εχουν να κανουν με τα προβληματα που δημιουργει στον καθενα μας η παρουσα αισχρη κατασταση.

Αν εκανα καποια ορθογραφικα λαθη, παρακαλω να επισημανθουν -κατα προτιμηση απο τον Λεφκunder που εχει και λεπτο χιουμορ (μπουχαχα)- διοτι πραγματι οφειλουμε να σεβομαστε το μεσο επικοινωνιας και μεταφορας αποψεων που μας χαρισαν οι προγονοι μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα,συγνώμη, δεν είναι φαιδρό το γεγονός ότι στο λύκειο ήθελε αρχιτεκτονική, δεν τα κατάφερε και μετά πήγε ιατρική στην Ρουμανία (ή όπου) με το επιχειρήμα ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ και ευτυχώς στην πορεία της άρεσε. :blink: Μα πόση σοβαρότητα έχει αυτή η φράση;;;

Εκεί εγώ βρίσκω το λάθος σε όλους όσους διάλεξαν την ΕΥΚΟΛΗ οδό για να κάνουν ιατρική. Την οδό της λαμογιάς και του βολέματος. Δεν μπορεί παιδιά με απολυτήριο λυκείου 11 ή παιδιά που έχασαν μια τάξη στο λύκειο (ξέρω και αυτές τις 2 περιπτώσεις) να εξισώνονται με παιδιά που καλώς κακώς, είχαν την τύχη (πες) να τα καταφέρουν. Αισθάνεσαι μ@λ@κ@ς και ή κάθεσαι και το φιλοσοφείς ή αντιδράς και τους τα χώνεις.

Το πιο ωραίο που άκουσα και τον χάρηκα τον άνθρωπο..."τέλειωσα ιατρική στην Ρουμανία...αλλά στην Ελλάδα θα δώσω ΔΙΚΑΤΣΑ για κτηνίατρος"....έχει τουλάχιστον το γνωθι σαυτόν :lol: :lol:

Αγαπητή notbad,

φαντάζομαι ότι δεν έχεις διαβάσει καθόλου τα προηγούμενα ποστ μου.Απέτυχα στην Αρχιτεκτονική γιατί την ημέρα που έγραφα Τεχνικό&Ελεύθερο Σχέδιο βρισκόμουν στο χειρουργείο με σηψαιμία αλλά αυτό δεν είναι επί του παρόντος...

Φαιδρή δεν είναι κι η απάντηση που εισέπραξα από το Υπουργείο Παιδείας όταν βγήκα από το νοσοκομείο:Συγνώμη,αλλά το μάθημα που χάσατε είναι μάθημα επιλογής και δεν μπορείτε να το δώσετε σε άλλη ημερομηνία!(?)'Εδωσα με το νέο σύστημα στο οποίο δεν μπορείς να κρατήσεις τη βαθμολογία σου σε ορισμένα μαθήματα και να δώσεις τα υπόλοιπα την επόμενη χρονιά.

Υπό αυτές τις συνθήκες και χωρίς να πλατιάζω βρέθηκα στο Χημικό Αθηνών,το οποίο και εγκατέλειψα.Κι αυτό γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ όλη μου τη ζωή να είμαι κλεισμένη σε εργαστήρια και να ψάχνω την ιδανικότερη απόχρωση του ροζ σε πλαστικά χρώματα για εξωτερικούς χώρους ή στην καλύτερη περίπτωση καθηγήτρια σε δημόσιο.Τουλάχιστον δεν αρκέστηκα να είμαι σε μία σχολή που κατά τύχη βρέθηκα εκεί και να παραμυθιάζω τον εαυτό μου και τους γονείς μου ότι μ'άρέσει το χημικό και γι'αυτό θα αποφοιτήσω σε δέκα χρόνια...

Όσο για την Ιατρική ήταν πάντα δεύτερη επιλογή μου κι αυτό γιατί έχω ταλαιπωρηθεί στο μέγιστο βαθμό με την υγεία μου.

Κοιτώντας το θέμα από τη δική σου πλευρά,δεν ντρέπομαι να ομολογήσω ότι κι εγώ ίσως να ένιωθα το ίδιο μένος που νιώθεις κι εσύ για μας αυτή τη στιγμή.

Για όποιο λόγο κι αν διάλεξες την Ιατρική ανάμεσα σε τόσες επιστήμες δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει-ο καθένας έχει τους λόγους του-όπως κι εγώ άλλωστε που με πλήρη ειλικρίνεια παραδέχτηκα.

Αποδέχομαι τους φόβους σου και τις αμφιβολίες σου και σε σέβομαι όχι επεδή είσαι γιατρός αλλά επειδή εκφράζεις τον πραγματικό σου εαυτό και δεν αρέσκεσαι στις διπλωματίες.

Όσο για τα 'λαμόγια' που ανέφερες,ποτέ δεν μου άξιζε αυτός ο χαρακτηρισμός.Ελπίζω να μιλάς γενικά κι όχι ειδικά...

Καθώς επίσης θα δωθεί σε όλους μας η ευκαιρία να αποδείξουμε τις ιατρικές μας ικανότητες και γνώσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ακριβώς επειδή πρέπει να δοθεί η δυνατότητα σε όλους να το αποδείξουν, ελπίζω να καταλαβαίνει ο inliner και όλοι οι εξετασιομάχοι, ότι οι εξετασιολάτρες δεν έχουν καμιά ιδιαίτερα κάβλα με τις εξετάσεις, απλά πιστεύουν ότι η άμετρη αύξηση των θέσεων για ειδικότητα δεν θα λύσει το πρόβλημα αλλά απλά θα το μεταθέσει.

Οι εξετάσεις (υπό όρους αυστηρούς, υπό όρους διαφάνειας, αντικειμενικότητας και αδιαβλητότητας) είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητες σε ένα σύστημα που έχει ήδη κλατάρει και δεν αναρρώνει με διπλασιασμό θέσεων για ειδίκευση, παρά μόνο με προσθήκη αυστηρής επιλογής και αξιολόγησης καθ 'όλη τη διάρκεια της σταδιοδρομίας μας.

Είτε οι εξετάσεις είναι για άδεια άσκησης, είτε για θέση στην ειδικότητα, θα επιτρέψουν να αποδείξουμε αν τελικά αξίζαμε κάτι. Πάντα θα υπάρχει η υποψία από πολλούς βέβαια ότι αν το ΔΙΚΑΤΣΑ είχε ένα σωρό τρύπες, άλλες τόσες θα έχουν και οι εξετάσεις γιατί ποιος θα αναλάβει το πολιτικό και λοιπό κόστος για την αποτυχία χιλιάδων βυσματούχων... Σε αυτό μόνο μια γενναία πολιτική απόφαση μπορεί να δώσει λύση. Ποιος θα την πάρει αυτή την απόφαση, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Συμφωνώ απόλυτα!!!

Αν και τα έχουμε πει αυτά πολλές φορές σε άλλα ποστ...

Δικαίωμα του καθενός είναι να δώσει πανελλήνιες και να περάσει Ιατρική στην Ελλάδα ή να σπουδάσει κάπου έξω (από... Αλβανία μέχρι Αμερική)

Θα πρέπει όμως, το Ελληνικό κράτος, όπως και κάθε κράτος σε αυτόν τον πλανήτη που σέβεται τον εαυτό του και τους πολίτες του, όταν δίνει σε κάποιον το δικαίωμα να εργαστεί σαν γιατρός να έχει κάποιον τρόπο να δει αν αξίζει ο κάθε πτυχιούχος.

Μονάχα με αδιάβλητες εξετάσεις πολλαπλής επιλογής μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Μέχρι τότε θα μου επιτρέψουν οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ να τους θεωρώ καραγκιόζηδες (διότι απλά δεν έχουν αποδείξει σε κανέναν, ούτε στον εαυτό τους την αξία τους).

Τουλάχιστον όσοι μπήκαν με πανελλήνιες το έκαναν τουλάχιστον μία φορά στην ζωή τους. (Δεν θα πω 60 φορές, διότι πολλά μαθήματα στις Ελληνικές Ιατρικές είναι για γέλια...)

ΥΓ Θα με ρωτήσει βέβαια κάποιος πότε σεβαστικέ το Ελληνικό κράτος τον εαυτό του και τους πολίτες του? Και θα του πω, ΠΟΤΕ. Για αυτό, δυστυχώς, έχω πάψει να είμαι πολίτης του Ελληνικού κράτους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι τότε θα μου επιτρέψουν οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ να τους θεωρώ καραγκιόζηδες

Χαιρομαι που μου δινεις το δικαιωμα να σε θεωρω ενα καραγκιοζη που περασε στις πανελληνιες. Εαν θες να πστευεις οτι αυτο σε κανει καυλυτερο καραγκιοζη απο εμενα, με γεια σου με χαρα σου. Αλλωστε ο καθε καραγκιοζης κοιταει την καμπουρα του αλλου...

karagiozis.JPG

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

........η ROM μου βγάζει divide overflow...

Κωνσταντίνος

αυτή η φράση με άγγιξε κων/νε........ :P you know....

σοβαρά τώρα και για να μην τα διακωμωδούμε όλα.........

εγώ προσωπικά συντάσσομαι πλήρως με τη γνώμη του κων/νου.....

δε θα επαναλάβω τα επιχειρήματά του, ξαναδιαβάστε τα αν χρειάζεται....

θέλω απλά να τονίσω ότι ο άνθρωπος δεν προσπαθεί να σας πείσει για το ορθό ή λανθασμένο των απόψεών σας αυτών καθεαυτών και τούμπαλιν των δικών του... εννοείτε ότι αν επιχειρηματολογεί επιδιώκει και αυτό...... καλή τη πίστη, είμαι σίγουρος...

το πιο σημαντικό όμως, που εγώ διαβλέπω από τα λεγόμενά του, είναι να σας δώσει να καταλάβετε ότι διαλέγετε λάθος μονοπάτι εμπεριστάτωσης των απόψεών σας... ξεκινάτε από λάθος βάση.... ή καλύτερα βλέπετε τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία... από εκεί ξεκινούν όλα.... και είναι λογικό μετά να υπάρχει διάσταση ιδεών...

το σημαντικό λοιπόν είναι να αντιληφθούμε όλοι ότι αυτό που θέλουμε είναι ΛΥΣΗ... Ε λοιπόν παιδιά λυπάμαι αλλά λύση βρίσκεται μόνο με ένα τρόπο...

προσπαθείστε να φανταστείτε ότι είστε άσχετοι με το πρόβλημα, ότι δε σας αφορά... ότι έρχεστε από μια ξένη χώρα και μέχρι χθες δεν είχατε ιδέα για το τι συνέβαινε στους ιατρικούς κόλπους της Ελλάδας.... και σας ζητούν να αναζητήσετε μια λύση, μια διέξοδο στο πρόβλημα... εσείς τότε θα δείτε τα δεδομένα όπως έχουν αυτή τη στιγμή και θα προσπαθήσετε να προτείνετε τον πιο συμβιβαστικό για όλους τρόπο βελτίωσης της κατάστασης... έτσι είναι, είτε αρέσει στον καθένα μας είτε όχι...

(από εκεί και πέρα μπορεί να προτείνετε και μέτρα που στο μέλλον δε θα επιτρέψουν επανάληψη της σημερινής κατάστασης... αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, επιθυμητή η ανάλυσή του, αλλά μακροπρόθεσμος ο ορίζοντας εφαρμογής του...)

καλή τη πίστη πάντα, έτσι αναζητούνται οι λύσεις.... αυτό πιστεύω εννοούσε και ο κων/νος... εκτός και αν αναζητούνται προσωπικές λύσεις, οπότε αλλάζει το θέμα....

υγ. από εκεί και πέρα εδώ είναι ένα φόρουμ και φαντάζομαι ο καθένας μπορεί να γράφει αυτό που σκέφτεται, αυτό που τον πονάει, οτιδήποτε.... αν όμως θέλουμε να προτείνουμε λύσεις πρέπει δούμε το πρόβλημα και τους "προβληματούχους" στο σύνολό τους....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρομαι που μου δινεις το δικαιωμα να σε θεωρω ενα καραγκιοζη που περασε στις πανελληνιες. Εαν θες να πστευεις οτι αυτο σε κανει καυλυτερο καραγκιοζη απο εμενα, με γεια σου με χαρα σου. Αλλωστε ο καθε καραγκιοζης κοιταει την καμπουρα του αλλου...

Alex,

Μου φαίνεται πως αγνόησες το κείμενο της παρένθεσης μου.

"Μέχρι τότε θα μου επιτρέψουν οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ να τους θεωρώ καραγκιόζηδες (διότι απλά δεν έχουν αποδείξει σε κανέναν, ούτε στον εαυτό τους την αξία τους)"

Αν έχεις κάποιο αντικειμενικό στοιχείο (εκτός από το πτυχίο ανατολικής χώρας που πήρες και έκτος από το γεγονός πως πέρασες την κωμωδία που λέγεται ΔΙΚΑΤΣΑ) πως αξίζεις για γιατρός ευχαρίστως να ανακαλέσω.

Μέχρι τότε όμως τα παράπονά σου στο Ελληνικό κράτος, που δεν σου δίνει την ευκαιρία να μας αποδείξεις το τι αξίζεις.

Δεν λέω βρε παιδί μου, μπορεί να είσαι και μελετηρός και εν τέλει να γίνεις καλός γιατρός (και από τα γραφόμενά σου έτσι φαίνεται).

Δυστυχώς όμως έτσι όπως είναι αυτή την στιγμή το Ελληνικό σύστημα, με την πρώτη κοτσάνα που θα κάνεις στην ειδικότητα, και πίστεψέ με ΟΛΟΙ κάνουν κοτσάνες, θα ερωτηθείς από ποιό πανεπιστήμιο τελείωσες????

;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξερω αν αγνοησα κατι, παντως εσυ φαινεσαι να μην γνωριζεις την πολυτιμοτητα της αυτοεκτιμησης.

Εγω την γνωριζω γι'αυτο και δεν με πειραξαν ουτε με πειραζουν οι επικριτες που με το στυλακι της μανταμ Σουσους (αυτη ξερεις απο που προηλθε και που κατεληξε) προσπαθουν να αποδειξουν κατι που δεν ισχυει -μονο και μονο επειδη τους βολευει.

Furthermore, ειμαι τριτη γενια γιατρος και γνωριζω το επαγγελμα απο την καλη και την αναποδη, γνωριζω τα χαρακτηριστικα του καλου γιατρου, γνωριζω πως ΟΛΟΙ κανουν λαθη και ξερω πολλους κακιστους γιατρους-αποφοιτους Ελληνικων πανεπιστημιων.

Το ολο θεμα ομως ξερεις ποιο ειναι ? Να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου. Στην τελικη αυτο ειναι που μετραει.

Παρε και μια φωτο να βαλεις για αβαταρ . :rolleyes:

1pa9a.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτή η φράση με άγγιξε κων/νε........    :P you know....

χε... είναι κάτι που ξυπνάει αναμνήσεις έτσι? :P

με κατάλαβες απόλυτα και χαίρομαι αφάνταστα! :) :) :) :)

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

KonstantinosMD

Συμφωνώ στα περισσότερα απ' όσα ώριμα λές, αλλά κυρίως στον τρόπο που σκέφτεσαι. Το κακό για εμάς σχετικά με το σύστημα είναι ότι δεν προλαβαίνουμε, ακόμα και να γινόταν, να το φτιάξουμε από την αρχή.

Alex77

Όντως το μόνο που μετράει είναι να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου. Αν το κατόρθωσες αυτό, είσαι εκεί που θέλω να φτάσω κάποια στιγμή.

Gray

Εγώ δεν σε κρίνω πια. Στην αρχή ο ανέμελος τρόπος που έγραφες τόσο σημαντικά πράγματα με έκανε να σε παρεξηγήσω. Μια αγαπημένη μου φράση λέει: Όπου προσπάθησα να αναμετρηθώ με την αδικία που από αυτή τόσο υπέφερα, τη βρήκα τελικά να είναι και η ίδια αδικημένη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup εσύ πολύ αριστερά μας βγήκες για Κολλέγιο Αθηνών... :P

Ναι ρε! είχαμε και γιάφκα στο μπενάκειο :P (τί δικός μας είσαι;;;, συναπόφοιτος;;; :P )

το παρον δεν αποτελεί συνέχεια αλλά επεξήγηση...

να συμβιβαστείς όχι με τον Αποστολόπουλο και τα λοιπά, αλλά με το γεγονός ότι αυτοί οι άνθρωποι υπάρχουν, τελειώσαν ή τελειώνουν είναι πολλοί σε αριθμό και η λύση δεν μπορεί να είναι μία που θα ικανοποιήσει στο έπακρον τους εγχώριους και θα αποκλείσει εντελώς τους απ'εξω...για αυτό μάλιστα τα αίτια χωρίζόντουσαν αυστηρά με παρένθεση (γιου νόου -παρένθεση,κλείνει παρένθεση). Να συμβιβαστείς με την ισχύουσα κατάσταση και όχι με τα αίτια όπου πρέπει να γίνει ριζική επέμβαση.

Πεστάαααααααααααααααα emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ALEX ΕΓΡΑΨΕ΄΄ειμαι τριτη γενια γιατρος ΄΄.Τώρα όλα εξηγούνται...

ΤΟ ΠΙΑΣΑΤΕ ΤΟ ΥΠΟΝΟΥΜΕΝΟ Ε? :D:D:D 2 ΓΕΝΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΥΧΑΜΕ ΣΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ(ΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΠΛΕΡΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙΝΑ..)!!

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ..ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ?ΠΕΡΙΕΡΓΟ...

ΒΑΣΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ,ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΒΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ειμαι τριτη γενια γιατρος ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ...ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΚΙΝΗΤΑ 3 ΓΕΝΙΑΣ...ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΚΟΥΒΑΛΑΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ.. :D:D:D:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κουράστηκα να το λέω... αλλά τι να κάνουμε θα το ξαναπώ!

Ωραία και να μπεί φραγμός-εξετάσεις για την έναρξη ειδικότητας, τι θα γίνει;; οκ θα αρχισουν κάποιοι αλλα όλοι οι άλλοι τί θα κάνουν;;;

Ναι καλέ μου ηλία οι ειδικοί στα αστικά κέντρα είναι πάρα πολλοί συμφωνούμε ΑΛΛΑ

Κατα πόσο θα λύσουν το πρόβλημα οι εξετάσεις??? εξήγησε μου ΠΩΣ!!!

Κάποτε όλοι θα κάνουνε ειδικότητα.. και το ίδο πρόβλημα θα συνεχίσει να υπάρχει....

Το ζήτημα λοιπόν δεν είναι να ρίξουμε αυτούς που έχουν μπεί ήδη στο κουρμπέτι, αλλά να καταφέρουμε να μην μπουν κι άλλοι. Γιατί αυτοί που είναι ήδη μέσα, δεν μπορούν να πεταχτούν! είναι στοιχειώδης λογική αυτή και έγκειτα σε στοιχειώδη ανθρωπιά.

Ναι ηλία μου θα μου ξανααπαντήσεις το ίδιο πράγμα! ΑΛΛΑ (και ο τόνος στο δεύτερο α)

καταλαβαίνω ότι εσύ δεν θες κι άλλους! Μηπως σκέφτεσαι με τη λογική, να αρχίσουμε εμείς ειδικότητα και να κόψουν οι άλλοι το κεφάλι τους;; δεν με νοιάζει! σιγά μην τους αφήσω να μου πάρουν τη δουλειά... (βλέπε κρίτων)

Πράγμα το οποίο είναι σαφέστατα διαφορετικό από το να κόψουμε κόσμο απ το να γίνει γιατρός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως- όπως λέω πάντα- δεν είναι σωστό να βάζετε όλους τους ΔΙΚΑΤΣΑδες στο ίδιο καζάνι...

ΔΙΚΑΤΣΑ περνάν όλοι όσοι έχουν τίτλους εξωτερικού. Είτε ήσουν στο Stanford είτε στο Novi Sad. Και οι λόγοι που κάποιοι πήγαν έξω είναι το ίδιο πολλαπλοί: από το γιατί γράψαν σε όλα 19 εκτός απ'την έκθεση μέχρι γιατί είχαν καταπιεστικούς γονείς ή θέλαν να κάνουν εμπειρίες έξω.

Το να έχεις μεράκι να γίνεις ιατρός δεν κρίνεται από το ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά απ'τις επιδόσεις σου μέσα στη σχολή και το ήθος σου ως επαγγελματίας αργότερα.

Άδικο ξεάδικο, that's life... και γω θα γούσταρα να έδινα International Baccalaurate αλλά το φέραν στο σχολείο μου 2 χρόνια αργότερα.

Whatever...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία και να μπεί φραγμός-εξετάσεις για την έναρξη ειδικότητας, τι θα γίνει;; οκ θα αρχισουν κάποιοι αλλα όλοι οι άλλοι τί θα κάνουν;;;

Θα πάνε να πιούνε κανένα φραπέ, αντί να μας λένε πως είναι τρίτη γενιά γιατροί....

Alex,

πολύ χαίρομαι που έχεις αυτοεκτίμηση.

Αυτό μου λέει πως προφανώς έχεις δουλέψει για το πτυχίο σου.

Δυστυχώς όμως παραμένει ένα πτυχίο που δεν μπορείς μας να αποδείξεις πως το πήρες.

Ειδικά όταν μου λες πως είσαι τρίτη γενιά γιατρός (λες και το γιατριλίκι πάει κληρονομικό)

Πρόσεξε όμως τι θα πω.

Εκεί στα ξένα που δουλεύω υπάρχει κάποιος συνάδελφος που τελείωσε στην Σερβία (το παιδί είναι Σέρβος). Σχίστηκε, έδωσε τα USMLE, και έκανε ειδικότητα στην Αμερική.

Καταλαβαίνεις πολύ καλά πως ακόμα και αν σαν γιατρός γίνεις όσο καλός είναι αυτός, εσύ θα προσπαθείς σε όλη σου την ζωή να αποδείξεις πως δεν είσαι καραγκιόζης ενώ αυτός δεν θα έχει ανάγκη να αποδείξει τίποτα σε κανένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα πάνε να πιούνε κανένα φραπέ, αντί να μας λένε πως είναι τρίτη γενιά γιατροί....

Αυτό θέλουμε όλοι. Οι καλοί να παίρνουν τις θέσεις και οι χειρότεροι να ψάχνονται.

Αυτό δεν είναι άδικο, λέγεται αξιοκρατία.

Ειδικά όταν μου λες πως είσαι τρίτη γενιά γιατρός  (λες και το γιατριλίκι πάει κληρονομικό)

Δεν καταλαβαίνω γιατί. Η "πελατεία" πάει με όλα τα επαγγέλματα του κόσμου, γιατί όχι με το γιατριλίκι;

Αν ο παππούς σου άνοιγε δικηγορικό γραφείο στο κέντρο της Αθήνας και ο πατέρας σου το επέκτεινε και αποκτούσε μια στάνταρ πελατεία εταιριών και ιδιωτών γιατί εσύ να μη γίνεις δικηγόρος (με κάθε τρόπο φτάνει να είναι ΝΟΜΙΜΟΣ!) και να συνεχίσεις τη δουλειά και σοφία 2 γενεών;

Η πελατεία είναι πελατεία, είτε λέγεται κατηγορούμενος είτε ασθενής.

Πρόσεξε όμως τι θα πω.

Εκεί στα ξένα που δουλεύω υπάρχει κάποιος συνάδελφος που τελείωσε στην Σερβία (το παιδί είναι Σέρβος). Σχίστηκε, έδωσε τα USMLE, και έκανε ειδικότητα στην Αμερική.

Καταλαβαίνεις πολύ καλά πως ακόμα και αν σαν γιατρός γίνεις όσο καλός είναι αυτός, εσύ θα προσπαθείς σε όλη σου την ζωή να αποδείξεις πως δεν είσαι καραγκιόζης ενώ αυτός δεν θα έχει ανάγκη να αποδείξει τίποτα σε κανένα...

To παραπάνω emarup παράδειγμα είναι η τραγική πραγματικότητα που πρέπει να καταπολεμήσουμε. Εγώ προσωπικά μέχρι στιγμής για τη Ρώμη δεν ακούω άσχημα λογάκια (αυτό μας έλειπε!) αλλά αν καμιά μέρα κάποιος Ελληνοϊατρός (άκου όρο αντιδικατσάδικο!) μου έλεγε στα μούτρα ότι πήρα πτυχίο "από πλάγια οδό" και είμαι "άχρηστος" απλά θα του έβαζα να φάει τα δόντια του... :)

Ειρήνη ημίν! emkwlos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.