Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

Καταλαβαίνεις πολύ καλά πως ακόμα και αν σαν γιατρός γίνεις όσο καλός είναι αυτός, εσύ θα προσπαθείς σε όλη σου την ζωή να αποδείξεις πως δεν είσαι καραγκιόζης ενώ αυτός δεν θα έχει ανάγκη να αποδείξει τίποτα σε κανένα...

Μιλάμε δεν μπορώ να ηρεμήσω απ'αυτή τη ρήση... emcat

Ουσιαστικά είναι η ζωντανή απόδειξη ότι όλα αυτά που λέτε περί επιπέδου ιατρών και πανεπιστημίων πρώην Ανατολικής Ευρώπης είναι... ΠΑΠΑΡΙΕΣ! :angry:

Εν τέλει, δε σας ενοχλεί ο κοσμάκης επειδή και καλά δεν είναι του επιπέδου της Ψωροκώσταινας και αμάν τι θα γίνουν οι άμοιροι οι ασθενείς που θα τους βλέπουν ιατροί που δεν ξέρουν να βάζουν ουροκαθετήρα (σιγά το clinical skill δηλαδή!) ΑΛΛΑ το γεγονός ότι έρχονται και σας τρώνε τις θέσεις για ειδικότητα.

Εγώ προτείνω να περάσουμε νόμο, όποιος πέρασε Γενικές Εξετάσεις (με το παλιό σύστημα κιόλας που ήταν λιιιιιιίγο ρουλέτα με την έκθεση) συχρόνως να παίρνει:

-Αγροτικό στο νομό εντοπιότητας

-Άμεση εισαγωγή στην ειδικότητα στο νοσοκομείο που θέλει ως υπεράριθμος

-Ένσημα

-Θέση στο ΕΣΥ με το που ολοκληρώσει την ειδίκευση

-Τιμητική σύνταξη στα 55

-Τιμητική ταφή με έξοδα του πανεπιστημίου και του ΥΠΕΠΘ και ιδιαίτερη μνεία για τα μόρια που έπιασε ο υποψήφιος στις θρυλικές Πανελλαδικές που όρισαν ποιός στη ζωή θα πετύχει και ποιός θα πεταχτεί στον Καιάδα!!

Όσο για μας τους ΔΙΚΑΤΣΑδες, ανεξάρτητα από που είμαστε (εκτός εντός ΕΕ, καλό κακό πανεπιστήμιο): Ρώμη, Στάνφορντ, Φραγκφούρτη, Νόβι Σαντ, Βαρκελώνη...

ΣΚΑΤΑ ΣΤΟ ΛΑΚΟ ΜΑΣ!! Yeah! :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω ότι η κουβέντα έχει εκτραπεί στα προσωπικά του καθενός και έτσι χάνουμε το δάσος.Το θέμα των διαφόρων παρανόμων και άσχετων γιατρών θα βλάψει όλους όσοι αγαπούν το επάγγελμά τους ανεξάρτητα αν έχουν σπουδάσει Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού,οπότε θα ήταν καλό να είμαστε ενωμένοι κατά το δυνατόν.

Επίσης δεν πρέπει να υπάρχει αποπροσανατολισμός ως προς τον τελικό στόχο που δεν είναι ούτε η ισόβια ασυλία λόγω πανελληνίων,ούτε το πως θα "τρυπώσουμε" σε κάποια ειδικότητα,ούτε το πως όλοι οι Δικατσάδες θα καούν στο πυρ το εξώτερο..

Ο στόχος είναι να υπάρξει αξιοκρατία στο επάγγελμα,να υπάρχουν γιατροί επιπέδου στα νοσοκομεία ,και να σταματήσει επιτέλους αυτή η ρεμούλα που λυμαίνεται το χώρο.Όσο υποκύπτουμε στον εκβιασμό με φόβητρο την ανεργία και τους κακούς μισθούς,τόσο οι "παραθυράκηδες" θα τρίβουν τα χέρια τους,ανεξάρτητα

από την προέλευσή τους.΄

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof.Wizard σε είχα για πιο μετριοπαθή αλλά τελικά δεν γλύτωσες...Είπαμε τί θέλουμε, εξετασούλες να φύγει από μπροστά μας η σκαρταδούρα. Μην λέμε κι ότι θέμε....

Αγαπητή Grey η περίπτωσή σου μου θυμίζει μια συμφοιτήτρια μου (********, εγώ λέγομαι Χρυσούλα Λιάκου, για να μην νομίζει κανείς ότι είναι φαντασίες όλα αυτά) η οποία είχε σκωληκοειδίτιδα οπισθοτυφλικά, το μόνο σύμπτωμα που έδινε ήταν πονοκέφαλος, την είχαν μέσα για μηνιγγίτιδα και φυσικά έδωσε σηψαιμία για να την πάνε μέσα στο χειρουργείο...Μπορείς να φανταστείς ποια περίοδο; Αααακριβώς. Μια βδομάδα πριν τις πανελλήνιες. Φυσικά έδωσε 2η φορά (χωρίς να έχει φυσικά μαθήματα και βαθμούς κρατημένους) και πέρασε (κι αποφοίτησε κιόλας να είναι καλά κι εσύ κι αυτή). Και επίσης ξέρω πολλά παιδιά που δίνουν 2η φορά με το ποσοστό και περνάνε εκεί που θέλουν. Δεν λέω ότι δεν είσαι άτυχη δεν λέω ότι είναι τρομερά άδικο αυτό που σου συνέβη αλλά η μετέπειτα πρακτική σου, δηλαδή να ακολουθήσεις μια ιατρική που δεν σε ενδιέφερε αρχικά και μάλιστα σε τέτοια ' κακόφημη' χώρα δεν ήταν για μένα κάτι σωστό ή κάτι που να έχει άλλοθι. Πάντως ειλικρινά σιδερένια και να εκπληρώσεις όλα τα όνειρά σου. Γιατί μια άλλη 18χρονη που πριν 7 χρόνια πέρασε πανελλήνιες με όνειρο να γίνει γιατρός τώρα σκέφτεται τί στο καλό θα κάνει στην ζωή της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιλάμε δεν μπορώ να ηρεμήσω απ'αυτή τη ρήση... emcat

Φίλε Wizard,

Ίσως ο ορισμός που δίνω στην λέξη "καραγκιόζης" να μην είναι ο ίδιος που δίνεις εσύ.

Για μένα καραγκιόζης είναι κάποιος που ακολουθεί μια πλάγια/άδικη οδό για να πετύχει κάτι.

Όσο λοιπόν το Ελληνικό το κράτος δεν βάζει ένα ορθό κριτήριο για το ποιος θα μπορεί να εργάζεται σαν γιατρός, όλοι όσοι βγήκαν έξω και έρχονται πίσω τελικά έχουν σαν μοναδικό κριτήριο τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ, που είναι επιεικώς για γέλια.

Αν τώρα τελείωσες σε ένα καλό Ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο διαθέτεις άλλο ένα κριτήριο (το πτυχίο σου) και παύεις, για μένα να θεωρείσαι καραγκιόζης. Ακόμα και σε χώρα του ανατολικού μπλοκ να τελείωσες όπου το πτυχίο σου καλώς ή κακώς είναι για γέλια θα μπορούσες να ξεφύγεις από τον ορισμό μου αν μπορούσες αντικειμενικά να αποδείξεις την αξία σου (όπως το παιδί από την Σερβία).

Χωρίς αντικειμενικά κριτήρια όμως δεν κάνουμε τίποτα.

Και δυστυχώς, για τον κάθε Alex, δεν θα δεχτώ πως το πόσο δούλεψε κάποιος για το πτυχίο του είναι αντικειμενικό κριτήριο.

Διότι κάποιος μέτριος άνθρωπος με μέτριες δυνατότητες μπορεί να δουλέψει σκληρά και να πάρει ένα πτυχίο αμφιβόλου ποιότητας με την αξία του. Τότε όμως κοροϊδεύει πρωτίστως το εαυτό του.

Alex, δεν σε γνωρίζω προσωπικά και τα παραπάνω δεν τα αναφέρω για να σε θίξω.

Από τα γραφόμενα σου φαίνεται πως δέχεσαι τις εξετάσεις και αυτό και μόνο αυτό σε τιμά. Όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα.

Αν ο παππούς σου άνοιγε δικηγορικό γραφείο στο κέντρο της Αθήνας και ο πατέρας σου το επέκτεινε και αποκτούσε μια στάνταρ πελατεία εταιριών και ιδιωτών γιατί εσύ να μη γίνεις δικηγόρος (με κάθε τρόπο φτάνει να είναι ΝΟΜΙΜΟΣ!) και να συνεχίσεις τη δουλειά και σοφία 2 γενεών;
Καμιά αντίρρηση. Για μένα όμως δεν φτάνει το ΝΟΜΙΜΟ αλλά το ΔΙΚΑΙΟ. Θα μπορούσε για παράδειγμα το κράτος να πει όλα τα βλαστάρια των γιατρών θα μαθαίνουν από τους γονείς τους την τέχνη και αυτό θα γίνει νόμος του κράτους. Οι άλλοι να κουρευτείτε. Νόμιμο μα άδικο.

Υπ’όψη αυτό θα με βόλευε αφάνταστα αφού και εμένα ο πατέρας μου γιατρός ήταν. (όχι όμως ο παππούς μου Alex).

Εγώ όμως πέρασα με πανελλήνιες (και μάλιστα με την δεύτερη, ας είναι καλά το καραγκιοζιλίκι της έκθεσης) και μετά διάλεξα να μάθω την τέχνη κάπου αλλού, μακριά από τον μπαμπά.

Αν το βλαστάρι δεν αξίζει να γίνει γιατρός τότε να μην γίνει.

Να πίνει φραπέδες, να τρώει τα λεφτά του μπαμπά ή να κάνει μπίσνες.

Αμαρτία όμως δεν είναι να πάρει την πελατεία και να την ξεκληρίσει?

Να σου δείξω εδώ που δουλεύω πόσα βλαστάρια δεν γίνονται γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emsleep1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικα ειναι ασυληπτο πως γινεται ενας μορφωμενος ανθρωπος να αδυνατει να καταλαβει οτι καλοι γιατροι δεν βγαινουν μονο απο τα Ελληνικα τα Αγγλικα τα Αμερικανικα και οποια αλλα πανεπιστημια βρισκονται αναμεσα στα πρωτα 200 καλυτερα παγκοσμιως.

Οπως βλεπω εγω το θεμα εχω 2 επιλογες. Η θα περασω το υπολοιπο της ζωης μου προσπαθωντας να αποδειξω οτι δεν ειμαι καραγκιοζης, ή απλα θα γραψω τις αποψεις μερικων απο εσας στα παλαιοτερα των υποδηματων μου και θα συνεχισω να κανω τον εαυτο μου ευτυχισμενο υπηρετωντας αυτην την ομορφη επιστημη με την οποια διαλεξα να ασχοληθω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ή απλα θα γραψω τις αποψεις μερικων απο εσας στα παλαιοτερα των υποδηματων μου και θα συνεχισω να κανω τον εαυτο μου ευτυχισμενο υπηρετωντας αυτην την ομορφη επιστημη με την οποια διαλεξα να ασχοληθω.

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω γιατί. Η "πελατεία" πάει με όλα τα επαγγέλματα του κόσμου, γιατί όχι με το γιατριλίκι;

Η πελατεία είναι πελατεία, είτε λέγεται κατηγορούμενος είτε ασθενής.

Ειρήνη ημίν! emkwlos

Η συγκεκριμένη άποψη, είναι άκρως ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΗ! Να θεωρείς τον άρρωστο πελάτη, δηλαδή έλεος είναι χυδαίο. Η υγειονομική περίθαλψη καλώς η κακώς δεν είναι εμπόρευμα....

Λειτούργημα κάνουμε ρε παιδιά, όχι και πελάτες οι άρρωστοι... :antegeia::angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το βλαστάρι δεν αξίζει να γίνει γιατρός τότε να μην γίνει.

Να πίνει φραπέδες, να τρώει τα λεφτά του μπαμπά ή να κάνει μπίσνες.

Αμαρτία όμως δεν είναι να πάρει την πελατεία και να την ξεκληρίσει?

Να σου δείξω εδώ που δουλεύω πόσα βλαστάρια δεν γίνονται γιατροί.

Ποσα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για μας τους ΔΙΚΑΤΣΑδες, ανεξάρτητα από που είμαστε (εκτός εντός ΕΕ, καλό κακό πανεπιστήμιο): Ρώμη, Στάνφορντ, Φραγκφούρτη, Νόβι Σαντ, Βαρκελώνη...

Για αποφυγη παρεξηγησεων και για οποιον δεν γνωριζει, οι παραπανω χωρες δεν μπαινουν στη διαδικασια ΔΙΚΑΤΣΑ για τις Ιατρικες σχολες...Σε πολλα topic εχω διαβασει οτι ο Prof.Wizard μιλαει για εξετασεις ΔΙΚΑΤΣΑ ενω σπουδαζει Ρωμη. Μηπως δεν γνωριζει οτι οποιος τελειωνει Ιταλια Ιατρικη δεν δινει Δικατσα; Προς Θεου δεν το λεω με ειρωνικη διαθεση αλλα για να ηρεμησω καποια παιδια που διαβαζοντας καποια τετοια πραγματα αγχωνονται χωρις λογο... emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πραγματικα ειναι ασυληπτο πως γινεται ενας μορφωμενος ανθρωπος να αδυνατει να καταλαβει οτι καλοι γιατροι δεν βγαινουν μονο απο τα Ελληνικα τα Αγγλικα τα Αμερικανικα και οποια αλλα πανεπιστημια βρισκονται αναμεσα στα πρωτα 200  καλυτερα παγκοσμιως.

Οπως βλεπω εγω το θεμα εχω 2 επιλογες. Η θα περασω το υπολοιπο της ζωης μου προσπαθωντας να αποδειξω οτι δεν ειμαι καραγκιοζης, ή απλα θα γραψω τις αποψεις μερικων απο εσας στα παλαιοτερα των υποδηματων μου και θα συνεχισω να κανω τον εαυτο μου ευτυχισμενο υπηρετωντας αυτην την ομορφη επιστημη με την οποια διαλεξα να ασχοληθω.

Πάλι επιλέγεις μόνο αυτά που θέλεις από ότι γράφω.

Από προηγούμενο ποστ

«Εκεί στα ξένα που δουλεύω υπάρχει κάποιος συνάδελφος που τελείωσε στην Σερβία (το παιδί είναι Σέρβος). Σχίστηκε, έδωσε τα USMLE, και έκανε ειδικότητα στην Αμερική.

Καταλαβαίνεις πολύ καλά πως ακόμα και αν σαν γιατρός γίνεις όσο καλός είναι αυτός, εσύ θα προσπαθείς σε όλη σου την ζωή να αποδείξεις πως δεν είσαι καραγκιόζης ενώ αυτός δεν θα έχει ανάγκη να αποδείξει τίποτα σε κανένα...»

Δεν είπα ποτέ πως δεν μπορεί να βγει καλός γιατρός κάποιος από όποιο πανεπιστήμιο και αν αποφοίτησε.

Μέχρι όμως να αποδείξει τις ικανοτητές του, είναι άξιος της μοίρας του πτυχίου του.

Όσο για τις επιλογές σου έχεις και μία τρίτη!

Να αγωνιστείς μαζί με όλους εδώ μέσα για αντικειμενικές εξετάσεις πρόσβασης στην ειδικότητα/αγορά εργασίας.

Μόνο έτσι, για εμένα, θα σου φύγει η ρετσινιά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε βαριεσαι μωρε, θα ζησω στιγματισμενος. Ρεεεε τι παθαμεεε.

Για πες μου ομως, εσυ τι θα κανεις για τη ρετσινια του να εχεις τελειωσει ενα πανεπιστημιο το οποιο τελειωσε και ο παλαιολογος ?! Και να'ταν μονο αυτος ? Δεν υπερβαλλω καθολου λεγοντας οτι μετα το δευτερο ετος στο πανεπιστημιο οι συμφοιτητες μου κι εγω αναπνευσαμε με μεγαλη ανακουφιση. Ο λογος ? Το οτι 7-8 ατομα, που ειχαν ερθει με μοναδικο σκοπο να ξεμπερδεψουν με τα 2 πρωτα χρονακια και μετα να δωσουν για μετεγγραφη, μας αδειασαν τη γωνια. Και μαντεψε ποια πανεπιστημια τελειωσαν . Ω ναι ! Αθηνας και Θεσσαλονικης. Μιλαμε για πραγματικα καθικακια , ρεμαλια της Φωκιωνος Νεγρη.

Δεν το λεω για να σε πικαρω -αλλωστε γνωριζω οτι στα Ελληνικα Πανεπιστημια γινεται πολυ σοβαρη δουλεια. Ελα μου ομως που πραγματικα δεν μπορω να πιστεψω οτι αυτοι οι κηφηνες με τον καμενο απο την κοκα εγκεφαλο καταφεραν να ειναι σημερα πτυχιουχοι πανεπιστημιου Αθηνων.

Αυτα απο τον καραγκιοζη. Το εξαντλησαμε νομιζω το θεμα. Παω τωρα να πλαγιασω με την κυρα-Αγλαια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Αλέκο, μην αγχώνεσαι ρε. Θα ανοίξω εγώ ψησταριά και θα σε πάρω να τυλίγεις πίτες, under the hood ρε... Θα σε πλερώ καλά, να αγοράζεις καλά σαπούνια, να πλένεσαι, οπότε να μην έχεις καμιά ρετσινιά!

Εϊδες ρε? Κανένας δε χάνεται! Ελπίζω βέβαια να μη μας κλείσει το ΕΣΡ επειδή βρίσκουμε δουλειά σε ρετσινιασμένους!!!

Τις καλησπέρες μου στην Αγλαΐα emkafes

Δεν παιζόμαστε ώρες ώρες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Deal για τη σουβλακερι. Θα το ονομασουμε το μαγαζακι ομως "Το σουβλακι του Καραγκιοζη" για να μας γινει και πελατης ο παλαιολογος.

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πες μου ομως, εσυ τι θα κανεις για τη ρετσινια του να εχεις τελειωσει ενα πανεπιστημιο το οποιο τελειωσε και ο παλαιολογος ?! Και να'ταν μονο αυτος ? Δεν υπερβαλλω καθολου λεγοντας οτι μετα το δευτερο ετος στο πανεπιστημιο οι συμφοιτητες μου κι εγω αναπνευσαμε με μεγαλη ανακουφιση. Ο λογος ? Το οτι 7-8 ατομα, που ειχαν ερθει με μοναδικο σκοπο να ξεμπερδεψουν με τα 2 πρωτα χρονακια και μετα να δωσουν για μετεγγραφη, μας αδειασαν τη γωνια. Και μαντεψε ποια πανεπιστημια τελειωσαν . Ω ναι ! Αθηνας και Θεσσαλονικης. Μιλαμε για πραγματικα καθικακια , ρεμαλια της Φωκιωνος Νεγρη.

Από το πρώτο ποστ μου...

«Μέχρι τότε θα μου επιτρέψουν οι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ να τους θεωρώ καραγκιόζηδες (διότι απλά δεν έχουν αποδείξει σε κανέναν, ούτε στον εαυτό τους την αξία τους).

Τουλάχιστον όσοι μπήκαν με πανελλήνιες το έκαναν τουλάχιστον μία φορά στην ζωή τους. (Δεν θα πω 60 φορές, διότι πολλά μαθήματα στις Ελληνικές Ιατρικές είναι για γέλια...)»

BTW Πως μάκρυνε έτσι το χεράκι σου βρε Alex???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Deal για τη σουβλακερι. Θα το ονομασουμε το μαγαζακι ομως "Το σουβλακι του Καραγκιοζη" για να μας γινει και πελατης ο παλαιολογος.

Μπα,θα είναι μάπα τα σουβλάκια,τίγκα στο ΛΑΔΙ οι πίτες!! :D:D

Εάν δεν έχεις μέτρο στο χέρι σου όταν πιάνεις το λάδι..

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ρε ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΕ, θα το διδάξουμε το παιδί να τις κάνει στεγνές... Θα είναι και νηστήσιμα τα σουβλάκια μας (αφού δεν θα βάζουμε ΛΑΔΙ ρε). Εδώ και στο Αμέρικα they can teach monkeys, τι λέμε τώρα...

Είπαμε, όλοι στη φυλακή είναι κακοί, αλλά, όπως θα μας επιβεβαιώσει και η Ιουλία, υπάρχει τεκμήριο αθωότητας και όχι ενοχής! Υπάρχουν και karagiozis.JPG, αλλά υπάρχουν και καλά παιδιά (ειδικά αυτά με το ΛΕΦΤΟ χιούμορ και τον ΠΛΟΥΣΙΟ εσωτερικό κόσμο :D). Μίλα ρε Αλέκο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν είναι εύκολο, μην γράφουμε τα ονόματα άλλων προσώπων. Με τα δικά σας κάντε ότι θέλετε.

Δεν φταίνε σε τίποτα τα παιδιά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Αντιγόνη είναι φίλη μου και ήξερε ότι θα ποστάρω και δεν ντρέπεται που είχε αυτή την περιπέτεια με την υγεία της :D Αλλά δεν μπορούσες να το ξέρεις σαφώς οπότε well done και όλα ΟΚ :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δεν έκρυθωα ποτέ τα φιλολαϊκά μου αισθήματά απέναντι σε σοβαρούς ανθρώπους (απόδειξη ότι συμπαθώ τον Αλέκο!). Τα €3000 αναφέρονται στις μίζες και όχι στα δίδακτρα (το είπε μόνη της η κοπέλα, την οποία έχω αναλάβει υπό την προστασία μου όσον αφορά χυδαίες επιθέσεις από κακόβουλους δικατσομάχους -γιατί εγώ είμαι καλόβουλος).

(Με την Καίτη καμία σχέση???)

1/EΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ!!!!!!!!!!!!¨:Δίδακτρα=3.000/χρόνο

Εξαγορές=6.000/χρόνο

2/Δεν γνωρίζω καμία Καίτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις τέτοιο μένος απέναντι στην κοπέλα.. την ξέρεις προσωπικά? ξέρεις τίποτα για αυτήν? σου έχουν πει?

είναι ένα φόρουμ και το μόνο στο οποίο μπορείς να στηριχτείς είναι τα κείμενά της, σε όψη, ύφος, περιεχόμενο.]

'Ουτε κι εγώ το καταλαβαίνω.Eκεί βρίσκεται το πρόβλημα.Ίσως αν με γνώριζε ή είχε ακούσει τίποτα για μένα να μην είχε τέτοιο μένος...

[μπαίνει εδώ, μιλάει σοβαρά, αναγνωρίζει το πρόβλημα των συμφοιτητών της, αναγνωρίζει ότι δέχεται άδικο ρατσισμό αλλά προσπαθεί να αποδεικνύει την αξία της κοκ.]

Όπως ορθά εννόησες Κωνσταντίνε,μιλάω σοβαρά και τάσσομαι σε πολλές απόψεις σας υπέρ.Δεν μπήκα με σκοπό να δημιουργήσω χάσμα,αλλά για να χαμηλώσω λίγο τα τείχη της επικοινωνίας,χωρίς να μειώσω το επίπεδο της συζήτησης.

[ποιος ο λόγος λοιπόν να πετάς χοντράδες του στυλ "αγόρασε το πτυχίο" της, όταν κατά τα λεγόμενά της - και κανένα λόγο ή και όρεξη δεν έχω να την αμφισβητήσω - πληρώνει μόνο τα δίδακτρά της? Αφού γνωρίζεις ότι δίδακτρα δεν σημαίνει αγοράζω πτυχίο....]

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη αιτία από την παρακάτω( που ο φίλος μας αναφέρει ότι αγοράζω το πτυχίο μου):Δεν θεωρεί προφανώς εκπαίδευση,την εκπαίδευση που συνιστά δίδακτρα και μάλλον δεν έχει γραφτεί ποτέ σε φροντιστήριο.-Αν δίνω λάθος αιτιολογία και συμπεράσματα,παρακαλώ να διορθωθώ.-

[η Γκρέυ έγραψε ότι έγραψε, σε τίποτα δεν διαφωνεί με την κρατούσα άποψη για τους αποφοίτους πολλών ανατολικών χωρών και μίλησε μόνο για πάρτη της και για το γεγονός ότι δεν κάνει διακοπές και με βάση αυτά θα την κρίνω εγώ ως μέλος ενός φόρουμ. Αν δεν την πιστεύεις λόγω προσωπικών κολλημάτων θα σου συνιστούσα και σε οποιονδήποτε άλλο να την αγνοείς και έτσι θα είσαι και εσύ καλά και εκείνη.]

Κι αυτό είναι σωστό.Δεν μίλησα για άτομα που δεν γνωρίζω,αντιθέτως εξέθεσα τον εαυτό μου.Όποιος θέλει ακολουθεί την οδηγία του Κωνσταντίνου και γλυτώνουμε την άσκοπη ανάλωση σε θέματα αμφιβολιών και καχυποψίας.

[Για άλλη μια φορά τις ειλικρινείς μου ευχές στην Γκρέη για να συνεχίσει αυτό που φαίνεται ότι αγάπησε και σε όσους ασχολήθηκαν μαζί της με άδικη ρατσιστική καχυποψία καλά μυαλά....γιατί Χίτλερ υπάρχουν παντού και πάντα σε όλα τα επίπεδα και με όλες τις μορφές....και όσοι καταλαβαίνετε είστε ήδη πολλά βήματα μπροστά από τους άλλους.

Σε υπερευχαριστώ...-επίσης μια ευχή για τις εξετάσεις της Τροπικής Παρασιτολογίας θα ήταν πραγματικά απελευθερωτική(γιατί το μέλλον μου σ'αυτό το μάθημα κρίνεται μάλλον ζοφερό κι αβέβαιο)!Καλά αποτελέσματα με τη λήξη της εξεταστικής και πολλή δύναμη για να ανταπεξέλθεις στη συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τροπική παρασιτολογία; Κι εγώ που νόμιζα ότι μόνο η Ιατρική Αθήνας έχει άχρηστα μαθήματα..

Μου θυμίζει έναν φίλο μου που πρότεινε να μπει μάθημα για την διαβητική αμφιβληστροειδοπάθεια στις σαρακατσάνικες κοινωνίες του 18ου αιώνα.

Καλή επιτυχία σε όλους όσους δίνουν εξετάσεις, είτε Ελλάδα, είτε Ρουμανία. Αν μάλιστα στη δεύτερη δεν σκοπεύουν να τις περάσουν πληρώνοντας ή με άλλη τσαχπινιά, δε νομίζω ότι θα βρεθεί κανείς να μην ευχηθεί κάθε επιτυχία..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign, η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.

Σε πληροφορώ πως "Τροπική Παρασιτολογία" αλλά και έδρες Τροπικών Νοσημάτων έχουν και τα ιταλικά πανεπιστήμια (μάλιστα στο δικό μου uni στη Ρώμη και κέντρο ελονοσίας περίφημο).

Η Παρασιτολογία και γενικώς τα Τροπικά Νοσήματα δεν είναι καθόλου επουσιώδη πλέον που έχουμε τόση μετακίνηση πληθυσμών και κύματα μεταναστών από Αφρικές και Ασίες. Δε σου λέω ότι θα έρθει μια μέρα που θα βλέπεις στο Κολωνάκι Kala-Azar σε ημερήσια διάταξη, αλλά καλό θα είναι να έχεις υπόψην σου τους ξένους.

Εγώ έχω πάρει αίμα από Αιθίοπα, έχω ράψει κεφάλι Ουκρανού, και βοηθήσει σε χειρουργείο Κινέζου. Σίγουρα μειοψηφία αλλά αν ερχόντουσαν για απλή παθολογική εξέταση και μου λέγαν "χέι, μόλις έσκασα μύτη με το παράνομο πλοίο από την Αφρική" (ή κάποιο άλλο εξωτικό μέρος) καλό θα ήταν να έχω και γενικές γνώσεις για το τι παίζει.

Για την ώρα στην Ελλάδα είμαστε αρκετά ομοιογενείς, αλλά άμα μπει η Τουρκία στην Ένωση σε δέκα-δεκαπέντε χρόνια ποιός ξέρει τί θα βλέπουμε να έρχεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.