Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΛΕΟΣ!!!


nikos

Recommended Posts

Κι εσύ αγαπητέ Wizard θα έπρεπε να ξέρεις ότι η τροπική ιατρική αναπτύχθηκε και ήκμασε όχι γιατί τώρα έχουμε μετακίνηση πληθυσμών αλλά γιατί με τις ανακαλύψεις των Νέων χωρών , οι γιατροί των μητροπόλεων ήρθαν αντιμέτωποι με ασθένειες ιθαγενών άγνωστες σε αυτούς.

Και εκτός από το ομώνυμο ινστιτούτο του Λονδίνου προσωπικά δεν έχω δει καμία άλλη δημοσίευση από κάποιο άλλο uni σχετικά με τα τροπικά νοσήματα (μιλάω για τα μεγάλα περιοδικά Lancet, Bmj που παρακολουθώ όπως όλοι μας)

Η μελέτη του πληθυσμού στον οποίο κάποιος ασκεί ιατρική είναι δεδομένο ότι χρειάζεται (γι αυτό κι ένα άγγλος θα ξαφνιαστεί με την διάγνωση μιας εχινοκόκκου κυστής, ενός ιού Ηαntaan , ενός μεσογειακού πυρετού).

Α και αν θυμάμαι καλά στην Ιατρική Αθήνας έχουν επιλεγόμενο τροπική ιατρική

Μην βιάζεσαι να κρίνεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 637
  • Created
  • Last Reply

Επιμένω στη γνώμη ότι η τροπική παρασιτολογία είναι άχρηστο μάθημα, μια και ελονοσία και λεϊσμανίαση καλύπτονται από την Παθολογία, τουλάχιστον σε όσα οφείλει να γνωρίζει ένας προπτυχιακός φοιτητής.

Έχω δει παιδιά από Ρουμανία να με ρωτάνε αν τα ούρα είναι στείρο διάλειμμα, δε νομίζω ότι η εξειδίκευση στην τροπική παρασιτολογία έχει κάποια πρακτική χρησιμότητα.

Αλλά από την άλλη, μπορεί να είμαι απλά ημιμαθής και να νομίζω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω δει παιδιά από Ρουμανία να με ρωτάνε αν τα ούρα είναι στείρο διάλειμμα...

ΤΑ ΟΥΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΕΙΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΗΣΕΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ (ΓΙΑ ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΦΥΣΙΚΑ...)

(τα κεφαλαια ήταν μια ευγενική χορηγία του Παλαιολόγου...)

Υπόψιν, Τροπική Ιατρική πήρα 10 (φέρτε μου ελονοσίες και καλά-κρασάρ), οπότε μη μου κολλάτε και πολύ, ε, άντε...!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσει κανείς,αλλά πιστεύω πως ότι μαθάίνουμε όλο και κάπου θα βρει μια εφαρμογή κι ακόμα κι αν δεν είναι έτσι καλό είναι να το γνωρίζουμε.

Το πρόβλημα σε μένα με το συγκεκριμένο μάθημα είναι ότι ασχολήθηκα με τα πιο σημαντικά-όπως εγώ θεώρησα-του έτους μου(Γενετική,Ανατομία 3,Φυσιολογία 2,Βιοχημεία 3,Ιστολογία,Μικροβιολογία κ.τ.λ) και άφησα τα Παράσιτα στο έλεος του Θεού.

Φυσικά τώρα τρέχω και δεν προλαβαίνω....

Επίσης θεωρώ λίγο άδικο που κατηγορείτε τις ελληνικές Ιατρικές για ασήμαντα μαθήματα.Εμείς στα 2 πρώτα έτη έχουμε και Γυμναστική!Κανονική με ακόντια,σφαίρες,άλματα κ.τ.λ.Αυτό κι αν είναι άχρηστο και μάλιστα με το φανατισμό που διδάσκεται!Σε όλο το εξάμηνο είναι υποχρεωτικές 15 παρουσίες για να περάσεις το μάθημα...

Δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί ποτέ ασθενής να μου πει να του κάνω μια κυβίσθιση για να με αφήσει να τον χειρουργήσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εσύ αγαπητέ Wizard θα έπρεπε να ξέρεις ότι η τροπική ιατρική αναπτύχθηκε και ήκμασε όχι γιατί τώρα έχουμε μετακίνηση πληθυσμών αλλά γιατί με τις ανακαλύψεις των Νέων χωρών , οι γιατροί των μητροπόλεων ήρθαν αντιμέτωποι με ασθένειες ιθαγενών άγνωστες σε αυτούς.

Μπράβο. Αφού γνωρίζεις την ιστορία της πρέπει να μάθεις και την εξέλιξή της στα σύγχρονα δεδομένα. Αν ίσχυε αυτό που λες δεν θα έπρεπε να τη διδάσκουν πλέον.

Και όμως... :)

Και εκτός από το ομώνυμο ινστιτούτο του Λονδίνου προσωπικά δεν έχω δει καμία άλλη δημοσίευση από κάποιο άλλο uni σχετικά με τα τροπικά νοσήματα (μιλάω για τα μεγάλα περιοδικά Lancet, Bmj που παρακολουθώ όπως όλοι μας)

Μπράβο το ομώνυμο ινστιτούτο του Λονδίνου και μπράβο και σε σένα που διαβάζεις high impact περιοδικά! emrose

Το πανεπιστήμιό μου έχει δικό του ειδικευμένο journal στο θέμα. Λέγεται Parassitologia ή κάπως έτσι. Στ'αγγλικά είναι μην ανησυχείς. emkiss

http://home.ncifcrf.gov/research/bja/journams_p.html

αν θες να γραφτείς...

Η μελέτη του πληθυσμού στον οποίο κάποιος ασκεί ιατρική είναι δεδομένο ότι χρειάζεται (γι αυτό κι ένα άγγλος θα ξαφνιαστεί με την διάγνωση μιας εχινοκόκκου κυστής, ενός ιού Ηαntaan , ενός μεσογειακού πυρετού).

Μα αν ο πληθυσμός είναι ανομοιογενής εξαιτίας των συνεχών μεταναστεύσεων πως μπορείς να πεις με σιγουριά ότι οι νόσοι είναι πεπερασμένες και συγκεκριμένες; Θέλεις μάθημα και έδρα που να τα μελετάει αυτά τα θέματα, ιδιαίτερα στις χώρες με πολλούς ξένους τώρα που τα ταξίδια είναι τόσο εύκολα...

Α και αν θυμάμαι καλά στην Ιατρική Αθήνας έχουν επιλεγόμενο τροπική ιατρική

Μην βιάζεσαι να κρίνεις :)

Χαχα, ωραία μου πετάς το μπαλάκι... εγώ βιάστηκα να κρίνω;

Εσύ βιάστηκες να πεις το μάθημα της σχολής σου «άχρηστο»... emermm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πανεπιστήμιό μου έχει δικό του ειδικευμένο journal στο θέμα. Λέγεται Parassitologia ή κάπως έτσι. Στ'αγγλικά είναι μην ανησυχείς. emkiss

είναι και indexed for medline .... άραγε πόσα ελληνικά περιοδικά είναι? δεν έχω πρόχειρο τον αριθμό τώρα, αλλά δεν θυμάμαι και κανένα.... το περιοδικό της ελληνικής σοσάιτι οφ καρδιολογίας που είναι πάρα πολύ καλό ξέρω ότι έχει κυκλοφορήσει και σε αγγλική έκδοση, αλλά δεν ξέρω αν είναι πλέον Indexed και αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι και indexed for medline .... άραγε πόσα ελληνικά περιοδικά είναι? δεν έχω πρόχειρο τον αριθμό τώρα, αλλά δεν θυμάμαι και κανένα.... το περιοδικό της ελληνικής σοσάιτι οφ καρδιολογίας που είναι πάρα πολύ καλό ξέρω ότι έχει κυκλοφορήσει και σε αγγλική έκδοση, αλλά δεν ξέρω αν είναι πλέον Indexed και αυτό...

η αγγλική έκδοση πραγματοποιήθηκε με το σκεπτικό ότι διαφορετικά δεν θα το δεχτούν ποτέ σταις Ευρώπαις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω (για πρώτη μάλλον φορά :rolleyes: ) με τον Wizard..Στην Ιατρική

χρειάζονται όλα, αν όχι να τα θυμόμαστε όλα ανά πάσα στιγμή γιατί είναι σχεδόν

αδύνατο τουλάχιστον πρέπει να προϋπάρχει η σχετική διδασκαλία και η κλινική υποψία.

Ο κ.Κορδόσης που διδάσκει την Τροπική Ιατρική μας έλεγε ότι μεταξύ '80-'90

έχαναν ασθενείς από ελονοσία (μετανάστες και ταξιδιώτες) γιατί δεν υπήρχε η

υποψία και η διδασκαλία αυτών των νοσημάτων είχε περάσει σε 2η μοίρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, ρε παιδιά...

Δεν είπα να μη διδασκόμαστε την ελονοσία, τη λεϊσμανίαση και την τρυπανοσωμίαση (που λέει ο λόγος), αλλά αυτά τα περιέχει και ένα καλό διάβασμα Παθολογίας... Το extra μάθημα δεν καταλαβαίνω εγώ, ενώ δεν υπάρχουν άλλα σημαντικότερα ή ενώ Καρδιολογία κάνουμε 10 εργάσιμες ημέρες. Σπατάλη σκέψης και διαβάσματος είναι ένα τέτοιο μάθημα, η σκέψη του προπτυχιακού πρέπει ΙΜΟ να συγκεντρώνεται σε πιο λίγα και ουσιαστικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται ότι πρέπει να παραμείνει ως επιλεγόμενο,δεν εννοούσα να γίνει υποχρεωτικό.

Όσο για την Καρδιολογία (και την Πνευμονολογία) μην το συζητάμε καν,ήταν σκέτη

κοροϊδία οι 20 μέρες και για τα δύο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητώ συγγνώμη αν ήμουν ερειστικός στην παραπάνω ρήση μου. Ξέρω πως είναι αντιπαθητικό κάπως να γράφεις με πολλές παραθέσεις.

Τέσπα, πριν δεν έγραψα για το Parassitologia για να κάνω τον καμπόσο για το πανεπιστήμιό μου, αλλά γιατί μου ξύνισε η απάντηση του notbad που ήταν σαν έλεγε αν δεν είναι στα high impact περιοδικά δεν αξίζει/υφίσταται.

Οι μακαρονάδες πριν χάσουν τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο μην ξεχνάτε ήταν κι αυτοί αποικιοκρατική δύναμη (Λιβύη, Αιθιοπία, Ερυθραία, κλπ) και έχουν κρατήσει όλως περιέργως καλούς δεσμούς μ'αυτά τα κράτη και έχουν αρκετή μετανάστευση από αφρικανούς γενικότερα.

Πριν το '40 η Ελονοσία αλλά και άλλες «τροπικές» νόσοι ήταν ενδημικές στην Ιταλία με αποτέλεσμα να έχουν φτιάξει κάποια παράδοση σε ορισμένα ινστιτούτα των εδώ Ιατρικών για τη μελέτη τους.

Γι'αυτό είπα ότι ήταν σημαντικό και το περιοδικό γνωστό στους «κύκλους» του αντικειμένου. Τέσπα, στην Ελλάδα αν εξαιρέσεις του Αλβανούς, Αθίγγανους, Τουρκογενείς, και Πομάκους είμαστε σχετικά ομοιογενείς και αρκετά «Ινδοευρωπαίοι»... ;)

Ίσως για την ώρα αξίζει να μείνει το μάθημα των Τροπικών Νοσημάτων επιλεγόμενο. Αλλά σίγουρα δεν είναι άχρηστο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού έβαλα φατσούλα!!!!!! Γιατί πάλι με παρεξήγησαν;;

Το ότι εγώ δεν το ξέρω δεν αποτελεί παιδί μου αξιολόγηση του Πανεπιστημίου σου!!!

Και εγώ ας πούμε στην καφεσχολή μου που λένε μερικοί δεν έχω μάθημα τροπική ιατρική. Τί σημαίνει; Ότι δεν ξέρω την ελονοσία...Έλα ας σοβαρευτούμε εδώ μέσα πια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ ας πούμε στην καφεσχολή μου που λένε μερικοί δεν έχω μάθημα τροπική ιατρική. Τί σημαίνει; Ότι δεν ξέρω την ελονοσία...Έλα ας σοβαρευτούμε εδώ μέσα πια.

Αυτό με τις «καφεσχολές» είναι ένα απ'τα πιο φεδρά σχόλια που έχω ακούσει τελευταία. Φίλε μου, να είσαι σίγουρος πως εγώ καμιά φορά εδώ στην πρωτεύουσα αγανακτώ με τις ντίβες τους καθηγητές που είναι και σε κανάλια, γνωμοδοτικές επιτροπές κυβέρνησης, κλπ.

Στην περιφέρεια (επαρχία) γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά αν κάποιος είναι ήρεμος και διαβαστερός γιατί οι καθηγητές κατά κανόνα έχουν λιγότερα πράγματα να απασχολούνται πέρα απ'τις πανεπιστημιακές τους υποχρεώσεις. Μπορεί οι εγκαταστάσεις να μην είναι όπως Αττική/Θεσσαλονίκη αλλά είμαι σίγουρος πως το προσωπικό είναι καταριστισμένο το ίδιο καλά ή και καλύτερα, μιας που τα περιφερειακά πανεπιστήμια δεν έχουν τόσες έριδες για να γίνεις ΔΕΠ τους.

Όσο για την «Ελονοσία», εννοείται ότι την ξέρεις ρε notbad, απλά νομίζω στην Αθήνα καλά κάνουν και δίνουν και ως επιλεγόμενο την Τροπική μιας που, ντάξει, κάθε σχολή εκπαιδεύει για την πραγματικότητα των αποφοίτων της... στην Αθήνα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι ξένοι απ'ότι πχ στη Λάρισα. Σε σας μπορεί να είναι ενσωματωμένη στην κυρίως Μικροβιολογία-Παρασιτολογία ή όπως το λέτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχ...αυτή η σύγκριση περιφερειακά-κεντρικά νοσοκομεία και Πανεπιστήμια είναι μια μεγάλη κουβέντα που δεν λέει να την ξεκινήσουμε. Από κτιριακές εγκαταστάσεις είναι τα πράγματα πολύ καλά μιας και τουλάχιστον τα Γιάννενα, η Πάτρα και το Ηράκλειο έχουν καινούργια πανεπιστημιακά νοσοκομεία και μάλιστα είναι και το ίδιο σχέδιο και τα 3 (καλό; ) . Και από περιστατικά ξένων καλά πάμε γιατί τουλάχιστον στα Γιάννενα είχαμε αλβανούς για νοσηλεία, επίσης αγρότες και γενικά πληθυσμό διαφορετικό από της Αθήνας. Όσο για τους καθηγητές , την αυστηρότητα, την οργάνωση κλπ μεγάλη κουβέντα...και πονάει...αρκεί να αναφέρω ότι γνώρισα ένα παιδί που τον ιούλιο είχε 31 μαθήματα και τώρα ορκίστηκε κι εγώ με ένα και μέχρι τον ιούνιο θα κάθομαι...:(emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης φυσικά και καλά κάνουν και εκπαιδεύουν τους φοιτητές ιατρικής αθήνας για την φιλαρίαση πχ που θα δουν σε έναν ξένο κατά την λογική σου, αλλά γιατί δεν τους εκπαιδεύουν όλους; Ή ας πούμε εγώ αν έρθω να δουλέψω αθήνα δεν θα μπορώ να τον κουράρω; :D βρε λες; :P:P:P Είναι λίγο άτοπος ο συλλογισμός σου :)

Αααα και κοτζάμ Χρύσα δεν το βλέπεις; Φίλε και φίλε όλη την ώρα... :P:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ή ας πούμε εγώ αν έρθω να δουλέψω αθήνα δεν θα μπορώ να τον κουράρω;  :D βρε λες;  :P  :P  :P Είναι λίγο άτοπος ο συλλογισμός σου  :)

Αν μπορείς να «κουράρεις» κάτι που δεν έχεις διδαχθεί τότε... :huh: ... πες μου πως το κάνεις γιατί μιλάμε θα έχεις βρει την Αμερική!

Πέρα απ'την πλάκα, εννοείται όλα μπορεί κάποιος που έχει άδεια άσκησης επαγγέλματος να αντιμετωπίσει- τουλάχιστο στη θεωρία- το ζήτημα είναι ότι εσύ που δεν είχες διαβάσει-εμπεδώσει τη φιλαρίαση έχεις περισσότερα βιβλία να ξεσκονίσεις απ'τον άλλο που την είχε διδαχθεί.

Όλα εξαρτώνται και απ'την ειδίκευση που θα πάρεις, αν είσαι Νευρολόγος για παράδειγμα η Τροπική Ιατρική μπορεί να μη σου χρειαστεί και ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω διδαχθεί την φιλαρίαση στη διαφορική διάγνωση και θεραπεία του λεμφοιδήματος που το έχω διδαχθεί και στην παθολογία και φυσικά στην χειρουργική...δεν ξέρω αν την ιατρική εσύ την χωρίζεςι σε 72 μικρά κομματάκια-μαθηματάκια-κουτάκια (ανοίγω κουτάκι τροπική ιατρική βρίσκω ασθένεια) αλλά εγώ την αντιμετωπίζω ως ενιαία γνώση...και ακόμα και χωρίς το μάθημα της τροπικής ιατρικής ένα καλααζάρ θα το αντιμετωπίσω...η πτωχή ανευ τροπικολογίας ιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε τότε γιατί δεν κάνουμε τα πάντα Εσωτερική Παθολογία και Χειρουργική μονάχα και να τελειώνουμε; Εξάλλου στο τέλος τα βλέπεις όλα: ανατομίες, φαρμακολογίες, κλπ.

Έλα, άστο, ο παραλληρισμό σου δεν ήταν καλός notbad, αντίθετα με το nickname σου. ;)

Το να έχεις το μάθημα ξεχωριστά έχει κάποια πλεονεκτήματα, και ναι υπάρχουν και πιο σπάνια τροπικά νοσήματα από την φιλαρίαση που θέλουν μελέτη ξεχωριστή, όχι απλά μια λεζάντα ως υποπερίπτωση αντι-SOS.

Τέσπα, δε σε πείθω δε με πείθεις... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μια που το φερε η κουβέντα, τροπικά νοσήματα και παράσιτα προσβάλλουν και το ΚΝΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα τα συστήματα δύναται να προσβάλουν, το ζήτημα είναι ποιός τα αντιμετωπίζει. Για το ΚΝΣ και τα παράσιτα συγκεκριμένα (που είναι συνήθως τα «τροπικά») τα αντιμετωπίζουν περισσότερο οι Νευροχειρουργοί.

Όχι ότι δε μπορεί να κάνει γνωμάτευση ο Νευρολόγος αλλά μιλάω για τη συνηθισμένη οδό.

Το μάθημα της «Τροπικής Ιατρικής» καλό είναι να υπάρχει, όπου υπάρχει ήδη. Τουλάχιστον ως επιλεγόμενο. Ζητήστε το στα περιφερειακά πανεπιστήμια λοιπόν. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν θυμάμαι τί είναι η φιλαρίαση... πειράζει;

emconfusedemhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, φυσικό είναι, αλλά βαριέσαι ΤΟΣΟ ώστε να ανοίξεις μια μικροβιολογία. μια Γιαμαρέλλου, ένα Χάρισον στο κάτω κάτω ρε παιδί μου...

Νεολέρα, τι να πει κανεις (τσκ, τσκ, τσκ...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα που είπαμε για φιλαρίαση θυμήθηκα μια φωτό που κυκλοφορούσε πριν από

1-2 χρόνια από mail σε mail και έδειχνε έναν αφρικανό με ένα τεράστιο λεμφοίδημα

στο όσχεο ( λόγω φιλαρίασης )με απότέλεσμα το τελευταίο να του χρησιμεύει σαν σκαμπό!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.