Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

καλημέρα, παιδιά πρέπει να καταλάβετε κάτι. ότι ΠΡΕΠΕΙ να επιστρέψει η κατάσταση όπως ήτανε παλιά < να υπάρχει πάντα μία αίτηση για αναμονή > δεν υπάρχει κάτι άλλο πιό δίκαιο.βλέπετε τι έγινε πίεζε η ένωση ψυχίατρων για ενιαία τοποθέτηση και τα έκανε σκ.τ. η διάταξη αυτή ανοίγει διάπλατα τον δρόμο στους νευρολόγους και πετάει στα σκουπίδια τους ψυχίατρους.θα το ξαναπώ ότι οι νευρολόγοι μπορούν να κάνουν την ψυχιατρκή στα πολλά νοσοκομεία που δίνουν στην επαρχία και έτσι πάντα θα προλαβαίνουν αυτούς που πάνε για 1 χρ. νευρολογία. το άλλο ερώτημα που θέλω να θέσω είναι αφού ξέρανε στο υπυργείο ότι αυτή η διάταξη θα ακυρωθεί και ότι θα προσφύγουμε στα δικαστήρια ιγατί την περάσανε < μήπως κάποιοι δίκοι τους θέλουνε να βολευτούνε?????

θέλω απλώς να πώ ότι εγώ δεν μπορώ να φτάξω άπο λάθος μία ατομική βόμβα η έναν φονικό ιό , μπορώ να τρακάρω άπο λάθος, να πέσω άπο τα σκαλιά κλπ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΜΙΑ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ .

χρειάζεται δυναμική αντίδραση!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρην άπο λίγο σήμερα πήρα τηλ στην νομαρ. πειραιά < γιατί εκεί έχω βάλει για νεύρα> και μου είπανε ότι προχωράει κανονικά στην αναδιάταξη της λίστας και ότι επήσης στην επόμενη θέση που ανοίγει θα πάει ο δέκατος που πάει για πληρη. πρέπει να αντιδράσουμε αυτές τις μέρες. προσωπικά κρατώ μικρό καλάθη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρην άπο λίγο σήμερα πήρα τηλ στην νομαρ. πειραιά < γιατί εκεί έχω βάλει για νεύρα> και μου είπανε ότι προχωράει κανονικά στην αναδιάταξη της λίστας και ότι επήσης στην επόμενη θέση που ανοίγει θα πάει ο δέκατος που πάει για πληρη. πρέπει να αντιδράσουμε αυτές τις μέρες. προσωπικά κρατώ μικρό καλάθη.

Ο δεκατος που παει για πληρη μπορει μεσα σε δυο μερες να γινει εικοστος που παει για πληρη , οποτε να δεις τι χαρα θα παρει και αυτος μολις δει την τελικη λιστα. Αν μη τι αλλο θα εχει ενδιαφερον το θεμα, θα υπαρχει συνωστισμος στις νομαρχιες καθε φορα που θα ανοιγει μια θεση νευρολογιας ανα την επικρατεια απο τους μνηστηρες. Το υπουργειο προωθει τις κοινωνικες σχεσεις, θα γνωριζουμε νεους ανθρωπους , θα προαγονται τα ευγενη αθληματα , καθως θα παιζουμε τις μπουνιες μεταξυ μας, με τα γνωστα ..ασε κατω ρε την θεση εγω ειμαι απο το 06 ,εγω απο το 07 κτλ . Τωρα ρωτατε γιατι ειναι ανεφαρμοστο το ολο θεμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι είναι πράγματι παράνοια αυτό που μας συμβαίνει........ σε πρώτη φάση καλό είναι ο καθένας να κάνει μια προσωπική ένσταση με την οποία να ζητάει να του εξηγούνε γραπτώς το λόγο νομικά, για τον οποίο αλλάζει η λίστα του..... Δε είναι απλό για τον υπάλληλο όταν γίνεται ένσταση, γιατί είναι υποχρεωμένος ο ίδιος και η υπηρεσία να απαντήσει σε μικρό χρονικό διάστημα .... όποτε όσες πιο πολλές τόσο πιο πολύ πίεση θα νιώθουν και αυτοί και στο υπουργείο...

Υπενθυμίζω ότι είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν γραπτώς και σε μικρό χρονικό διάστημα ....αλλιώς έχουν κυρώσεις.... και επίσης η διεκρινιστική δεν αποτελεί νόμο.....αλλά απλά μια οδηγία για αυτούς.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που φοβάμαι πως θα γίνει είναι....μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του πληροφοριακού συστήματος και στη Νομαρχία Αθηνών να ξεκινήσουν να στέλνονται οι αιτήσεις....να διοριστούν κάποιοι που θα προλάβουν αφού ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα.....να φύγει η Μαριλίζα.....να έρθει ο επόμενος (Μόσιαλος, Λοβέρδος ακούγεται) και να θέσει όριο στη μεταβατική περίοδο του υπάρχοντος νόμου.

Αν δεν προβείτε σε σοβαρές κινήσεις εντός των ημερών κάποιοι στα μέσα Σεπτεμβρίου θα βρίσκονται υπό διορισμό....και να είστε σίγουροι πως οι αποφάσεις διορισμού αυτών δε θα καθυστερήσουν 2-3 μήνες.

Η πρώην Υπουργός δε σκοπεύει να αναστείλει το νόμο.....και ούτε νέα εγκύκλιο να βγάλει.

ΤΡΕΧΑΤΕ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί συνάδελφοι,

χθες το βράδυ έγινε η συνάντηση στα Πετράλωνα, όπου μαζευτήκαμε καμιά 20αριά συνάδελφοι που θίγονται από τα μαγειρέματα του υπουργείου. Ενθαρρυντικό για αρχή, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να είμαστε και περισσότεροι.

Η νέα συνάντηση είναι αύριο Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου, στο αμφιθέατρο της Παθολογοανατομίας στην Ιατρική Σχολή Αθηνών, στις 6 η ώρα. Θα προσπαθήσουμε να συντάξουμε ένα ενιαίο κείμενο για να παραδώσουμε στο υπουργείο.

Ενημερώστε όλους όσους γνωρίζετε. Στείλτε κάποιο φίλο ή συγγενή αν δεν μπορείτε να έλθετε αυτοπροσώπως. Στείλτε email στο συνάδελφο werhter (wertherlover@yahoo.gr) για να ενημερώνεστε και μέσω email.

Αν οργανωθούμε μπορούμε να πολεμήσουμε αυτό το έκτρωμα πιο αποτελεσματικά.

ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΟΛΩΝ ΘΑ ΕΚΤΟΞΕΥΤΟΥΝ ΑΛΛΑ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εχω τιποτα εναντιον των πρωτοβουλιων των συναδελφων αλλα για να κανω και λιγο χιουμορ εχετε δει το Monty Python's Life of Brian ? Γιατι θα ξεκινησουν οι διορισμοι και εμεις θα συντασσουμε επιστολες ακομα. Δεν υπαρχει ηδη ετοιμο κειμενο το οποιο εχουν αρχισει οι συναδελφοι να στελνουν αρμοδιως? Μια χαρα τα λεει, τι το θελουμε το καινουργιο? 20 -30 οσοι ναναι στην παρουσα φαση, να κανουμε μια παρασταση πριν φυγει η κυρια απο το υπουργειο και να δεσμευτουν εκει μεσα να δωθει λυση .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΟΛΩΝ ΘΑ ΕΚΤΟΞΕΥΤΟΥΝ ΑΛΛΑ 3-4 ΧΡΟΝΙΑ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!

Εισαι και αισιοδοξος συναδελφε, καλο ειναι αυτο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά υπάρχει κ η δυνατότητα εκτός της ένστασης να καταθέσουμε κ ασφαλιστικά μέτρα.απ'οτι ξέρω αε αυτήν την περίπτωση παγώνουν οι προσλήψεις. πρέπει να δράσουμε τώρα μην δούμε μπροστά μας ανθρώπους που έχουν αρ. πρ. του 2010.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους συναδέλφους, πως η Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρία και η Ένωση Ελλήνων Ειδικευομένων Ψυχιάτρων έχει στείλει στο Υπουργείο εγγράφως την επίσημη τοποθέτηση της (υπογεγραμμένη από τον πρόεδρο της ΕΨΕ), καταδικάζοντας φυσικά την τραγελαφική αυτή νομοθετική ρύθμιση, και εξηγώντας για ποιους λόγους αν αυτή εφαρμοστεί θα οδηγήσει στην καταστροφή της Ψυχιατρικής και Παιδοψυχιατρικής ειδικότητας.

Ελπίζουμε να επικρατήσει επιτέλους η λογική...

ΕΕΕΨ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη νομαρχία μου είπαν πως στη λ΄΄ιστα μου έχει μπει ήδη ένας εμβόλιμος!!! Αυτο που αναρωτιέμαι είναι αν κάτι αλλάξει, αυτός θα παραμείνει εκεί??? Ή θα πάει από εκεί που ήρθε..? Για τα ασφαλιστικά μέτρα που λες αλιτος, θα παγώσει δηλαδή ο διορισμός του? Μ εποια αιτιολογία??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά υπάρχει κ η δυνατότητα εκτός της ένστασης να καταθέσουμε κ ασφαλιστικά μέτρα.απ'οτι ξέρω αε αυτήν την περίπτωση παγώνουν οι προσλήψεις. πρέπει να δράσουμε τώρα μην δούμε μπροστά μας ανθρώπους που έχουν αρ. πρ. του 2010.

Ασφαλιστικά μέτρα κατέθεσαν και κάποιοι συνάδελφοι για τη μοριοδότηση των αγροτικών της προκήρυξης Αυγούστου 2007. Οι επιτυχόντες διορίστηκαν....απολύθηκαν....συνταξιοδοτήθηκαν.....και οι συνάδελφοι που κατέθεσαν τα ασφαλιστικά περιμένουν με αγωνία πριν συνταξιοδοτηθούν να μάθουν αν δικαιώθηκαν :)

Πάνω από όλα υπερέχει το δημόσιο συμφέρον το οποίο είναι να μην μείνουν άδεια τα νοσοκομεία, οπότε οι διορισμοί θα γίνονται και τα ασφαλιστικά.....θα εκδικαστούν μέχρι να συνταξιοδοτηθείτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει στείλει στο Υπουργείο εγγράφως την επίσημη τοποθέτηση της (υπογεγραμμένη από τον πρόεδρο της ΕΨΕ)

και η απάντηση της Μαριλίζας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει στείλει στο Υπουργείο εγγράφως την επίσημη τοποθέτηση της (υπογεγραμμένη από τον πρόεδρο της ΕΨΕ)

και η απάντηση της Μαριλίζας;

Μην ενοχλείτε.

Είναι απασχολημένη με την αντικαπνιστική εκστρατεία τώρα.

http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=198053

ΥΓ

Αυτές είναι δουλειές για ψήφους (όχι η εκπαίδευση των γιατρών - εξάλλου, έχουμε πολλούς από δαύτους)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει στείλει στο Υπουργείο εγγράφως την επίσημη τοποθέτηση της (υπογεγραμμένη από τον πρόεδρο της ΕΨΕ)

και η απάντηση της Μαριλίζας;

Δεν έχει υπάρξει απάντηση προς το παρόν... Ας υπάρξει τουλάχιστον προβληματισμός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟ'Τ'Ο........... ζητάω συγνώμη για το ύφος μου . άλλα ποτέ δεν έχω δει να εφαρμόζεται τόσο γρήγορα μία διάταξη . στην νομαρχία πειραιά μου είπανε ότι λίστες ξαναφτιάχνονται όπως και η φόρμα που θα εμφανιστούνε και κάποια στιγμή θα είναι έτοιμα. η κυρία εκεί μου τόνισε ότι στην επόμενη θέση που ανοιγεί θα πάει κάποιος που πληρή τα κρητήρια της διάταξης. σχεδόν όλοι μάλλον θα αλλάξουμε ειδικότητα. κάποιοι περιμένουν 2 χρ. ή 3 ή και 4 χρ. για αυτό τον 1 χρ. νευρολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H κατάσταση είναι πραγματικά προβληματική και οι αναμονές δε θα εκτοξευτούν απλώς 3-4 χρόνια αλλά τουλάχιστον επαόριστον γιατί όλο και κάποιος νευρολόγος θα τελειώνει και θα ερχεται πιο μπροστά μας, αλλά και κάθε συνάδελφος που θα πηγαίνει εξωτερικό για 1,5 χρόνια.

Οσο για τα ασφαλιστικά μέτρα με άμεση ανακοπή εκτέλεσης του νόμου ...πράγματι μπορεί να ζητηθεί απο τα δοιηκητικά δικαστήρια και η απόφαση για βγεί άμεσα ... Συνήθως δε την κάνουν δεκτή και παραπέμπουν για τέτοιες σημαντικές αποφάσεις σε κανονική δίκη.....Βέβαια όποιος θέλει να το προσπαθήσει να το προσπαθήσει.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξηγείστε μου κάτι:Με την απόφαση του ΣΤΕ δεν μπορούσες να μπείς εμβόλιμος σε λίστα άλλης Νομαρχίας αν και έλεγε:<<β)οι αιτήσεις που εκκρεμούν για το τελευταίο στάδιο της ειδικότητας και οι γιατροι έχουν τοποθετηθεί στο 2ο προκαταρτικό στάδιο αυτής θα καταχωρηθούν με την ημερομηνία της απόφασης τοποθέτησής τους.>> Η Εγκύκλιος του Υπουργείου δεν καταργεί ουσιαστικά την απόφαση του ΣΤΕ βλέπε παράγραφο 1.Τώρα πως γίνεται να αλλάζεις λίστα και να μπαίνεις πρώτος,δεύτερος κ.ο.κ?Ποιός έδωσε αυτή την ερμηνεία?Ισχύει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό το forum δεν υπάρχουν ειδικευόμενοι Νευρολογίας?Γιατί διαβάζω ότι θίγονται μόνο οι Ψυχίατροι.Γραμμένος στην λίστα της Νομαρχίας που επέλεξα και με προοπτική να μπώ στο ειδικό σε ένα μήνα, με τους εμβόλιμους πάω 3 χρόνια πίσω και ποιός ξέρει?Όλοι στην ίδια φάση είμαστε εάν δεν αλλάξει τώρα κάτι.Η ίδια αγωνία εάν θα αλλάξει πάλι κάτι και κατά πόσο θα μας συμφέρει μετά τις υποτιθέμενες αλλαγές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η αλλαγή ισχυεί αναδρομικά γιατί κάθε απόφαση με δοιηκητική κατεύθυνση μπορεί να ισχύει αναδρομικά σε θέματα ανοιχτά .... όπως είναι οι και οι λίστες μας. Με αυτόν τον τρόπο και κάθε κίνηση οδηγεί σε παρόμοιες καταστάσεις... όποτε καθε λανθασμένη κίνηση απο το Υπουργείο οδηγεί σε άδικη ανακατανομή όλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα θέλαμε να ενημερώσουμε τους συναδέλφους, πως η Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρία και η Ένωση Ελλήνων Ειδικευομένων Ψυχιάτρων έχει στείλει στο Υπουργείο εγγράφως την επίσημη τοποθέτηση της (υπογεγραμμένη από τον πρόεδρο της ΕΨΕ), καταδικάζοντας φυσικά την τραγελαφική αυτή νομοθετική ρύθμιση, και εξηγώντας για ποιους λόγους αν αυτή εφαρμοστεί θα οδηγήσει στην καταστροφή της Ψυχιατρικής και Παιδοψυχιατρικής ειδικότητας.

Ελπίζουμε να επικρατήσει επιτέλους η λογική...

ΕΕΕΨ

Απο τον επομενο υπουργο προφανως... Επιμενω σε αυτο που λεμε τοσοι εδω μεσα, για να το παρουν πισω ,πριν αρχισουν να διοριζουν γιατι οι διορισμοι δεν θα μεινουν στον παγο μονιμα ,απαιτειται η φυσικη μας παρουσια στο υπουργειο και η ΕΨΕ οπως και η ΕΕΕΨ αν και επιστημονικες ενωσεις μπορουν να καλεσουν σε πιο δυναμικες κινησεις απο την αποστολη εγγραφων . Εχουν αποδειξει συναδελφοι στο υπουργειο οτι ευαισθησιες για να προβληματιστουν δεν εχουν. Στο μονο που αντιδρουν ειναι οι κινησεις που φερνουν δημοσιοτητα. Μονο στο γυαλι ξυπναει η υπουργος απο τον υπνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν ήσουν στη συνάτηση χθες, πάντως αν έχεις όρεξη να οργανώσεις κινητοποίηση, έλα αύριο στις 6μμ στο αμφιθέατρο της ΠαθΑν στην Ιατρική Αθηνών και ξεσήκωσέ μας. Αν οριστεί συγκεκριμένη μέρα για παράσταση στο υπουργείο θα ακολουθήσει αρκετός κόσμος πιστεύω. Αν δεν δεχτεί η υπουργός να μας συναντήσει, συνιστώ επιστροφή την επομένη με κάποιας μορφή happening, όπως χτύπημα κατσαρολικών, μαυροντυμένες μοιρολογίστρες, γιαούρτια, κλπ, γενικώς κάτι για να έχουν να δείξουν οι κάμερες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.