Jump to content

Αντισυνταγματικη ρυθμιση Γιαννοπουλου και Ενιαιες ειδικοτητες


Evia

Recommended Posts

1.οχι στα γκρουπ οπως τα σκεφτηκαν καποιοι στο υπουργειο για να βολεψουν δικους τους

2.ναι στην παλαιοτητα αλλα με κριτηριο το πρωτοκολο αιτησης και οχι το πρωτοκολο διορισμου(πραγμα που εξασφαλιζει οτι οι πραγματικα αρχαιοτεροι θα προγηθουν)

3.ναι σε χρονικο περιθωριο της μεταβατικης περιοδου

4.ναι την τριτη στο υπουργειο για εδω και τωρα λυση

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

οχι στους εγκαθετους του υπουργειου.θα γερασουν και αντι να γινουν γιατροι θα μεινουν εγκαθετοι

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Last Reply

Με κάτι μαλάκες σαν εσένα Π. Σ. απλά γελάω.

Αλλά όπως είπα ξανά, όλοι έχουν δικαίωμα να γίνουν γιατροί.....ακόμα και όσοι δε γνωρίζουν την ελληνική γλώσσα :rolleyes:

Γράψε για τιμωρία τη λέξη που έκανες λάθος....αν και αμφιβάλλω να καταλάβεις ποια είναι αυτή :lol:

υ.γ. Τι ανάγκη έχεις εσύ την ιατρική, εσύ περιμένεις τις 100.000 ευρώ από τα ασφαλιστικά μέτρα που έκανες εναντίον των "ημεδαπών σκουληκιών" :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι η βάση για να πάμε σε μια λύση πρέπει να είναι....... η παλαιότητα με βάση πότε δήλωσε κάποιος για πρώτη φορά το πρώτο κομμάτι για την ειδικότητά του ..................

Επίσης πρέπει να δούμε και τις μεταβολές στις λίστες............τι θα γίνει με αυτές..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα έλεγα οτι είναι τουλαχιστον ενοχλητικό - αν οχι εξοργιστικό - να ερχονται καποια ανορθόγραφα ατομα που το μονο που με κανει να πιστευω ειναι οτι ειναι απο αυτα που ειχαν μεσο ορο 5,0 στις πανελληνιες των δεσμων και σπουδασαν προφανως στις ρουμανο-βουλγαριες (το επιχειρημα οτι ειναι δυσλεκτικα ειλικρινα δεν θα το δεχτω) και να προτεινουν οτι τους *αβλωσει.

Ειναι ενοχλητικο να υπαρχουν 640 posts και να μην εχουν κατσει να το διαβασουν επειδη βαριουνται και να ζητανε κατι που εχει εξηγηθει πολλακις παραπάνω γιατι δε γινεται.

Ψυχιατροι σας το τονιζω ξανα: αυτα τα ατομα σας καθυστερουν - ισως και σκοπιμως - ωστε να γινει ενας διορισμος με το νεο συστημα.

Μην τρεφετε φρουδες ελπιδες, ο αριθμος πρωτοκολλου μας τελειωσε. Η παλαιοτητα σας οριζεται απο το ποτε πρωτοκανατε ειδικοτητα και γινατε "ειδικευομενοι". (Πρωτος διορισμος/ αναγνωριση απο εξωτερικο/ αναγνωριση απο στρατο/ αναγνωριση απο αγροτικο κλπ).

Ελεος πια με τους αλλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή όσοι συνάδελφοι έκαναν άγονο πχ πρέπει να τους αδικήσουμε ........ όσοι συνάδελφοι ήταν στρατό και βγήκαν όταν τα αγροτικά ήταν μπλοκαρισμένα και δεν μπορούσαν να πάρουν αγροτικό- άργησαν πολύ να κάνουν πρέπει να αδικηθούν ......... δηλαδή όλος ο αγώνας που κάνουμε για δικαιοσύνη πρώτα από όλα για τις κλασσικές ρυθμίσεις του κ. Γιαννόπουλο ήταν τίποτα...... δεν νομίζω ...λύσεις υπάρχουν δίκαιες και τις ξέρουμε όλοι ...το θέμα είναι να αποδεχτούμε όλοι το δίκαιο γιατί απο την πολύ αδικία καταλήξαμε στο τέλος να μη μπορεί να κάνει κανείς ειδικότητα στην Ελλάδα.........

Όσο τι είναι εφικτό?? .....όλα όσα προαναφέραμε αρκεί να έχουμε την κατάλληλη υπογραφή και φυσικά να υπενθυμίσω ότι οι διοικητικοί νόμοι ή και οι διευκρινιστικές τους έχουν αναδρομική ισχύ όπως και οι αποφάσεις των διοικητικών δικαστηρίων.......... Το θέμα είναι πλεόν να σταματήσουμε να αδικούμε και μάλιστα τους αδικημένους πάλι..... μόνο έτσι μπορούμε να πάμε μπροστά σαν κλάδος και φυσικά να δίνουν σημασία στα λεγόμενα μας.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα έλεγα οτι είναι τουλαχιστον ενοχλητικό - αν οχι εξοργιστικό - να ερχονται καποια ανορθόγραφα ατομα που το μονο που με κανει να πιστευω ειναι οτι ειναι απο αυτα που ειχαν μεσο ορο 5,0 στις πανελληνιες των δεσμων και σπουδασαν προφανως στις ρουμανο-βουλγαριες (το επιχειρημα οτι ειναι δυσλεκτικα ειλικρινα δεν θα το δεχτω) και να προτεινουν οτι τους *αβλωσει.

Ειναι ενοχλητικο να υπαρχουν 640 posts και να μην εχουν κατσει να το διαβασουν επειδη βαριουνται και να ζητανε κατι που εχει εξηγηθει πολλακις παραπάνω γιατι δε γινεται.

Ψυχιατροι σας το τονιζω ξανα: αυτα τα ατομα σας καθυστερουν - ισως και σκοπιμως - ωστε να γινει ενας διορισμος με το νεο συστημα.

Μην τρεφετε φρουδες ελπιδες, ο αριθμος πρωτοκολλου μας τελειωσε. Η παλαιοτητα σας οριζεται απο το ποτε πρωτοκανατε ειδικοτητα και γινατε "ειδικευομενοι". (Πρωτος διορισμος/ αναγνωριση απο εξωτερικο/ αναγνωριση απο στρατο/ αναγνωριση απο αγροτικο κλπ).

Ελεος πια με τους αλλους

Υπάρχουν και οι τόνοι «Κόναν»!!!!!!

Καλό είναι πριν κράξουμε κάποιον να κοιτάμε πρώτα τα χάλια μας!!!!!!! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν και οι τόνοι «Κόναν»!!!!!!

Καλό είναι πριν κράξουμε κάποιον να κοιτάμε πρώτα τα χάλια μας!!!!!!! :splats:

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικά θα ήθελα να πω ότι συμφωνώ και συμμερίζομαι τις ανησυχίες όλων, άλλωστε ισχύουν και για εμένα.

Ένα μπράβο επίσης στην κινητοποίηση των ψυχιάτρων και αναρωτιέμαι που είναι οι άλλες ειδικότητες;

Έχω όμως και και μια ερώτηση που αφορά μια μικρή ίσως μερίδα ανθρώπων, αλλά θα παρακαλούσα να απαντηθεί υπεύθυνα.

1. Σκοπεύω να κάνω Νευρολογία.

2. Έχω κάνει παθολογία (άρα έχω δηλώσει ειδικό μέρος) και πήρα ανάκληση για το διορισμό μου στη Ψυχιατρική λόγω μεταπτυχιακού το Φεβρουάριο του 2010.

3. Σύμφωνα με την εγκύκλιο:

"8. Επίσης λογίζεται, ως κριτήριο κατάταξης των ιατρών που πριν τη δημοσίευση του νόμου είχαν κάνει χρήση του δικαιώματος χρονολογικής παράτασης για λόγους -όπως υπηρεσία υπαίθρου σε άγονο περιφερειακό ιατρείο, υγείας, συμβατική δέσμευση με νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής, παρακολούθηση μεταπτυχιακών σπουδών στο εσωτερικό ή εξωτερικό - η ημερομηνία έκδοσης της πρώτης απόφασης διορισμού, η οποία ανεκλήθη για τους προαναφερόμενους λόγους."

Η ερώτηση είναι: κριτήριο κατάταξης ως προς τι; Θα είμαι στο γκρουπ Α των ανθρώπων που λογίζονται ότι τους έχει έρθει ο διορισμός για το δεύτερο κομμάτι και θα καταταχθώ ανάμεσα τους βάση την ημερομηνία Φεβρουάριος του 2010; Ή είμαι στο Β γκρουπ που δεν έχουν κάνει Ψυχιατρική και θα καταταχθώ βάση της παθολογίας μου που είναι Νοέμμβριος του 2007;

Και κάτι επιπλέον, η νομαρχία θα ξέρει τι πρέπει να κάνει με εμάς που έχουμε ανάκληση;

Ευχαριστώ για την υπεύθυνη απάντηση.

ΥΓ: Η πρότασή μου για το όλο φλέγον ζήτημα είναι η εξής:

Από τη στιγμή που όταν δηλώναμε τα 2α και 3α μέρη της ειδικότητας, γνωρίζαμε έναν νόμο και πήραμε αποφάσεις βάση αυτού, δεν θα πρέπει η κατάταξη να γίνει βάση διορισμού στο 2ο κομμάτι. Γι αυτό όποιος έχει χρόνο, χρήμα και διάθεση μπορει να προβεί σε ασφαλιστικά μέτρα (και θα κερδίσει 100% σύμφωνα με δικηγόρο). Από τη στιγμή όμως που είμαστε άτυχοι και πέσαμε σε αλλαγή ενός νόμου, so be it. Πάντα θα υπάρχουν χαμένοι και κερδισμένοι σε κάθε αλλαγή.

Το σωστό για εμένα είναι η ημερομηνία απόκτησης πτυχίου για κατάταξη σε όλα τα μέρη. Αυτή ουσιαστικά αντανακλά το χρόνο πραγματικής αναμονής, χωρίς να παρεμβάλλονται παράγοντες όπως κινήθηκε γρήγορα μια λίστα, πρόλαβα εγώ πρώτος αφού έσφαξα κάποιον κτλ. Για τα άτομα μόνο που έχουν ίδια ημερομηνία πτυχίου αναγκαστικά θα ισχύει όποιος προλάβει (ή βάση βαθμού πτυχίου και διεθνούς κατάταξης της σχολής αποφοίτησης στο εξωτερικό). Τέλος θα πρέπει να οριστούν σε όλες τις ιατρικές σχολές συγκεκριμένες ημερομηνίες ορκομωσίας κοινές για να μην υπάρχουν παρατράγουδα. Όσο για τις αναγνωρίσεις των ξένων δεν γνωρίζω το ζήτημα και καλύτερα ας μιλήσει κάποιος που ξέρει.

Και κάτι τελευταίο, η Μαριλίζα είναι ηλίθια και οι σύμβουλοι ανεύθυνοι. Που σημαίνει ότι όσο και να προσπαθούμε δεν αλλάζουμε τίποτε. Δυστυχώς κάποιοι θα πρέπει να πάνε στα δικαστήρια τουλάχιστον για να δικαιωθούν οι νεότεροι. Λυπάμαι, αλλά νομίζω ότι είμαστε όλοι η φουρνιά της θυσίας για καλύτερο μέλλον χωρίς προσωπικό κέρδος.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υπευθυνότητα μας ως γιατροί θα φανεί αν απαιτήσουμε εξετάσεις για εισαγωγή στην ειδικότητα! Οι συζητήσεις και τα νομοσχέδια που πάνε κι έρχονται δεν έχουν λύσει κανένα πρόβλημα. Αυτοί που έχουν μάθει να βολεύονται, πάλι βολεμένοι είναι. Για μας τους υπόλοιπους κι όσους επακολουθήσουν το θέμα έχει φρακάρει προ πολλού. Γιατί δεν ζητάμε εξετάσεις κι αντί αυτού ο καθένας ζητάει αυτό που τον συμφέρει προσωπικά? Όπως για τα πανεπιστήμια είχαμε τις πανελλήνιες εξετάσεις κι όπως υπάρχει ΑΣΕΠ για τις προσλήψεις, το υπουργείο πρέπει να ασχολείται με επιλογή των γιατρών που θα μπουν στα νοσοκομεία. Είναι ιδιαίτερα περίεργο πώς ένα δημόσιο σύστημα υγείας στελεχώνει τα νοσοκομεία του με βάση έναν αριθμό παλαιότητας κι όχι αξιολόγησης. Είναι τόσο δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο? Τόσοι υπουργοί έχουν περάσει..και ναι είμαστε στην Ελλάδα. Και για να είμαστε εδώ σημαίνει πως πιστεύουμε σ'αυτή τη χώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πές τα ρε cloud! Αυτό ζητάμε, ενιαία τοποθέτηση με εξετάσεις. Αλλά ξέρεις ποιοί αντέδρασαν παλαιότερα; Οι φοιτητές... ναι, αυτοί που τώρα τρώνε την αναμονή με το κουτάλι και γράφουν στα φόρουμ. ΚΑΙ σε αυτό εδώ το φόρουμ. Δεν μας φταίνε οι άλλοι, εμείς φταίμε.

silent voice, συμπάσχω. Εμείς ότι και να γίνει χάνουμε.

ΔρΤακις μη μασάς καθόλου. Λέγε τα δικά σου χωρίς να ... ατονίσεις :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαστε υπεύθυνοι! Δεν φταίμε όμως για αυτό. Ας μην αναμασάμε την καραμέλα αυτή, για να δικαιολογούμε την απραξία. Κάθε στιγμή είμαστε υπεύθυνοι για ό,τι συμβαίνει γύρω μας κι αυτό δεν είναι κακό. Μπορούμε! Χρειάζεται συνειδητοποίηση κι απαλλαγή από την εξάρτηση και την αδιαφάνεια. Ο αυτοσεβασμός έχει ουσιαστική σημασία. Κι όταν ακούω το πλέον κλασικό, ότι εδώ είναι Ελλάδα, θυμώνω. Θυμώνω γιατί έχουμε μάθει να συμπορευόμαστε με τα λάθη μας αντί να τα αλλάζουμε. Γιατί έχω δει λαμπρούς γιατρούς απ'τη χώρα μας στο εξωτερικό, που σημαίνει ότι έχουμε τη δύναμη. Δεν είναι ένας-δυο, είναι πολλοί. Εξετάσεις για εισαγωγή στην ειδικότητα! Πρέπει να το απαιτήσουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θέλω να εκτρέψω το θέμα του forum σε κάτι άλλο πέρα από τις προσπάθειες κινητοποίησης, αλλά αφού άνοιξε αυτή η παρένθεση δεν μπορώ να μην απαντήσω στο zero και cloud με τους οποίους φαίνεται ότι έχουμε πολλά κοινά.

Ναι, οι εξετάσεις για ειδικότητα είναι η μοναδική λύση και η γενιά της ιατρικής αθηνών που ήταν φοιτητές κατά τη διάρκειας της προσπάθειας Παπαδόπουλου να τις επιβάλλει είναι υπεύθυνη που σήμερα γίνεται όλο αυτό. Και εγώ τότε είχα ψηφίσει υπέρ των καταλήψεων και προς το τέλος κατά μόνο γιατί ένιωθα ότι βλάπτεται η εκπαίδευσή μου με την παρατεταμένη κατάληψη. Δεν ήξερα...Αφυπνιστική εμπειρία (κατά Irvin Yalom) για εμένα που μου άλλαξε άρδην τον τρόπο που βλέπω την επαγγελματική ζωή μετά το πτυχίο, ήταν όταν έμαθα ότι οι καταλήψεις για μη εξετάσεις είχαν ξεσπάσει κύμα πανυγηρισμών (λες και κέρδισε η Εθνική) στα Βαλκάνια, τα οποία αποθέωναν τη ΜΑΛΑΚΙΑ μας!

Δεν πρότεινα εξετάσεις ξανά στο προηγούενο post μου γιατί νομίζω ότι ισχύει "τέτοια ώρα τέτοια λόγια".

Αγαπητοί συνάδελφοι όποιος μπορεί πρέπει να φύγει εξωτερικό, έστω και για να καλύψει τα χρόνια της αναμονής του. Αυτή είναι η αλήθεια. Άκουσα προχθές ένα νούμερο που με σόκαρε. 3 εκατομμύρια κυρίως νέοι Έλληνες πτυχιούχοι έχουν φύγει στο εξωτερικό τα τελευταία 10 χρόνια. Αυτό είναι ένα νούμερο που θα πρέπει να ερμηνευτεί...Πάρτε σοβαρές αποφάσεις!

ΥΓ: Συνεχίστε τον αγώνα. Μη μας ακούτε τους παλιούς, είμαστε λίγο καμένοι ίσως. Σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει να απογοητευτεί κανένας. Αλλωστε όλοι λόγω ιδιότητας ξέρουμε ότι υπάρχουν πολύ χειρότερα πράγματα στη ζωή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι καταλήψεις για μη εξετάσεις είχαν ξεσπάσει κύμα πανυγηρισμών (λες και κέρδισε η Εθνική) στα Βαλκάνια, τα οποία αποθέωναν τη ΜΑΛΑΚΙΑ μας!

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάνατε καταλήψεις ενάντια στις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας κάτι που βοήθησε χιλιάδες συναδέλφους να εισέλθουν στα νοσοκομεία.....με βαθμό απολυτηρίου....από 1 έως 17. ;)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...όταν έμαθα ότι οι καταλήψεις για μη εξετάσεις είχαν ξεσπάσει κύμα πανυγηρισμών (λες και κέρδισε η Εθνική) στα Βαλκάνια, τα οποία αποθέωναν τη ΜΑΛΑΚΙΑ μας!

Αυτό πρώτη φορά το ακούω!!

Τελικά το ράδιο αρβύλα καλά κρατεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ισχύει το τέτοια ώρα τέτοια λόγια! Σε καμία περίπτωση!

Συνέχεια αποφοιτούν νέοι γιατροί και το πρόβλημα επεκτείνεται σε όλο και περισσότερους, οπότε πρέπει να απαιτήσουμε εξετάσεις για εισαγωγή στις ειδικότητες!

Δεν είναι μόνη λύση να φεύγει ο κόσμος στο εξωτερικό! Ποτέ δεν ήταν. Κι εκεί μην έχετε την εντύπωση πως έχουν στρώσει χαλί για να υποδεχτούν τους μη βολεμένους (υπάρχουν κι έξω αυτοί και πολλαπλασιάζονται..)Οι νέοι γιατροί πρέπει να δώσουν αγώνα είτε έξω πάνε είτε μείνουν στην Ελλάδα. Δεν μας πληρώνουν οι Έλληνες φορολογούμενοι να εκπαιδευτούμε για να κλείσουμε τις ελλείψεις της Γερμανίας, της Σουηδίας και της Αγγλίας σε γιατρούς!

ΥΓ. Σαιλεντβοις αυτή την φορά δεν ήσουν πολύ ήσυχος...τα κεφαλαία τι τα'θελες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι καταλήψεις για μη εξετάσεις είχαν ξεσπάσει κύμα πανυγηρισμών (λες και κέρδισε η Εθνική) στα Βαλκάνια, τα οποία αποθέωναν τη ΜΑΛΑΚΙΑ μας!

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάνατε καταλήψεις ενάντια στις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας κάτι που βοήθησε χιλιάδες συναδέλφους να εισέλθουν στα νοσοκομεία.....με βαθμό απολυτηρίου....από 1 έως 17. ;)

Ήταν μια εποχή που μερικοί δεν γνωρίζανε τι είναι αναμονή. Δεν ξέραμε επίσης το μέγεθος του προβλήματος με τους Βαλκάνιους συναδέλφους. Επισης όταν είσαι νεος κοιτάς το αύριο και όχι το μεθαύριο. Είχαμε πήξει από τις εξετάσεις της Ιατρικής Αθηνών και δεν μπορούσαμε να φανταστούμε και άλλες μετά το πτυχίο. Βλακεία και ανωριμότητα...

Όσο για το ράδιο αρβύλα που είπε κάποιος για τους πανηγυρισμούς, δηλώνω ότι αν και ειχε μια τάση υπερβολής, ένας κατά τα άλλα καλός μου φίλος που σπούδασε εκεί μου είπε ότι εκείνες τις ημέρες ήταν καθημερινό θέμα συζήτησης στα πανεπιστήμια εκεί και όλοι γελούσαν ικανοποιημένοι που θα βγάλουμε εμείς το φίδι από την τρύπα και θα τους γλιτώσουμε από τις εξετάσεις, για τις οποίες γνώριζαν ότι οι πιθανότητες τους να μας ξεπεράσουν ήταν μηδαμινές. (Παρεπιπτόντως στον καλό μου φίλο, του έμαθα να πέρνει αρτηριακή πίεση ενώ είχε ήδη πτυχίο ιατρικής)

ΥΓ: Εσύ που ξέρεις και πολλά, μήπως μπορείς να απαντήσεις την ερώτησή μου για αυτούς με ανάκληση στο πρώτο μου post;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ισχύει το τέτοια ώρα τέτοια λόγια! Σε καμία περίπτωση!

Συνέχεια αποφοιτούν νέοι γιατροί και το πρόβλημα επεκτείνεται σε όλο και περισσότερους, οπότε πρέπει να απαιτήσουμε εξετάσεις για εισαγωγή στις ειδικότητες!

Δεν είναι μόνη λύση να φεύγει ο κόσμος στο εξωτερικό! Ποτέ δεν ήταν. Κι εκεί μην έχετε την εντύπωση πως έχουν στρώσει χαλί για να υποδεχτούν τους μη βολεμένους (υπάρχουν κι έξω αυτοί και πολλαπλασιάζονται..)Οι νέοι γιατροί πρέπει να δώσουν αγώνα είτε έξω πάνε είτε μείνουν στην Ελλάδα. Δεν μας πληρώνουν οι Έλληνες φορολογούμενοι να εκπαιδευτούμε για να κλείσουμε τις ελλείψεις της Γερμανίας, της Σουηδίας και της Αγγλίας σε γιατρούς!

ΥΓ. Σαιλεντβοις αυτή την φορά δεν ήσουν πολύ ήσυχος...τα κεφαλαία τι τα'θελες?

Συμφωνώ απόλυτα! Συγνώμη αν φάνηκα κάπως απόλυτος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεπιπτόντως στον καλό μου φίλο, του έμαθα να πέρνει αρτηριακή πίεση ενώ είχε ήδη πτυχίο ιατρικής

Έκανες μια καλή πράξη και μπράβο σου.

Μπράβο για δύο λόγους.

Πρώτον, γιατι εκανες μια καλή πράξη ,βοήθησες κάποιον να μάθει κάτι που δεν ήξερε ( επέτρεψε μου να αμφιβάλλω κατα πόσο είναι αλήθεια αυτο αλλά τεσπα)

Δεύτερον, εκτός απο τον φίλο σου , βοήθησες και τους συνανθρώπους σου που θα πέσουν στα χέρια του...

Εύγε!

ΥΓ: Εκείνος τι σου έμαθε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν μια εποχή που μερικοί δεν γνωρίζανε τι είναι αναμονή. Δεν ξέραμε επίσης το μέγεθος του προβλήματος με τους Βαλκάνιους συναδέλφους. Επισης όταν είσαι νεος κοιτάς το αύριο και όχι το μεθαύριο. Είχαμε πήξει από τις εξετάσεις της Ιατρικής Αθηνών και δεν μπορούσαμε να φανταστούμε και άλλες μετά το πτυχίο. Βλακεία και ανωριμότητα...

Όσο για το ράδιο αρβύλα που είπε κάποιος για τους πανηγυρισμούς, δηλώνω ότι αν και ειχε μια τάση υπερβολής, ένας κατά τα άλλα καλός μου φίλος που σπούδασε εκεί μου είπε ότι εκείνες τις ημέρες ήταν καθημερινό θέμα συζήτησης στα πανεπιστήμια εκεί και όλοι γελούσαν ικανοποιημένοι που θα βγάλουμε εμείς το φίδι από την τρύπα και θα τους γλιτώσουμε από τις εξετάσεις, για τις οποίες γνώριζαν ότι οι πιθανότητες τους να μας ξεπεράσουν ήταν μηδαμινές. (Παρεπιπτόντως στον καλό μου φίλο, του έμαθα να πέρνει αρτηριακή πίεση ενώ είχε ήδη πτυχίο ιατρικής)

ΥΓ: Εσύ που ξέρεις και πολλά, μήπως μπορείς να απαντήσεις την ερώτησή μου για αυτούς με ανάκληση στο πρώτο μου post;

Ως συνηθως εισαστε ολοι εκτος τοπου και χρονου.... Τις εξετασεις θα τις περασουν οσοι εχουν το μεγαλυτερο βυσμα και μην ξανακουσω παλι την ιδια καραμελα ,εμεις φταιμε ,που ψηφιζαμε εναντιον των εξετασεων η που ανεχομαστε αυτες τις συμπεριφορες γιατι για την τεραστια εκταση της διαφθορας σε ολα τα επιπεδα της ελληνικης κοινωνιας δεν φταιμε οσοι απο μας κοιταμε να τελειωσουμε την ειδικοτητα μας μετα απο τοσα χρονια αναμονης. Το θεμα μας εδω ειναι ,αν το εχετε καταλαβει, οτι καποιος που ηταν φοιτητης οταν καποιοι απο εμας ειμασταν ηδη στην αναμονη τωρα θα προηγηθει στις λιστες. Η λυση που προτεινετε ειναι ποια? Αυτος που περιμενει,να μην κανει ποτε ειδικοτητα για να πιασουν τις θεσεις τα παιδια των καθηγητων και των γιατρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις εξετασεις θα τις περασουν οσοι εχουν το μεγαλυτερο βυσμα και μην ξανακουσω παλι την ιδια καραμελα

Στις πανελλήνιες θέλει βύσμα; :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.