Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

Τώρα είμαστε 2-0... Δυστυχώς για σένα και πάλι... Και λέω δυστυχώς γιατί:

1. Αφενός μεν η πρώτη σου αντίδραση στην περιγραφή γεγονότων που, αν μη τι άλλο, "εκθέτει" έναν/μία συνάδελφο -όχι αδίκως, όμως- ήταν όχι κριτική αλλά κατακριτέα... Και γιατί το λέω αυτό...? Γιατί, όπως και να το κάνουμε, η κρυφή αλήθεια όλων μας (έτσι νομίζω, τουλάχιστον) είναι πως για κανέναν λόγο δεν θα θέλαμε η συγκεκριμένη ιατρός να αναλάβει ως ασθενή εμάς ή κάποιον οικείο μας... Είμαι λάθος...? ;)

2. Αφετέρου δε η αντίδρασή σου αυτή στόχευσε επιθετικά στην επιστημονική κατάρτιση αυτού που προσέδωσε την "προσβολή"... Και, λέγοντας αυτό, φυσικά δεν εννοώ πως ο οποιοσδήποτε είναι σε θέση να κρίνει την κατάρτιση ενός ιατρού... Αλλά, καμιά φορά -καλώς ή κακώς- υπάρχουν και νοσηλευτές των οποίων οι γνώσεις δεν περιορίζονται σε αυτές που προσφέρουν τα βιβλία των ΤΕΙ/ΑΕΙ... Καθώς, επίσης, το μέλημά τους δεν είναι η αύξηση των εμπειριών πεολειχίας...

3. ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ...! Αναίρεσες τα όσα είπες, απλά και μόνο όταν σου είπα τη δεύτερη ιδιότητά μου... Χωρίς προηγουμένως να εξετάσεις: α) αν όντως αυτό αληθεύει, β) τις γνώσεις που τυχόν έχω πάνω στο αντικείμενο (κοινώς αν ξέρω τι λέω ή απλά λέω μπαρούφες)... Επιβεβαίωσες, δηλαδή, το γνωστό ρητό "κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει"...

Δυστυχώς, όμως, έτσι, δεν πάμε μπροστά... Ειλικρινά, όπως έχω επανειλημμένα πει, εδώ μέσα δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ ή λογομαχήσω με κανέναν... Οπότε ας μην παρεξηγηθώ... Μην ξεχνάς, όμως, κάτι... Η άνοδος προς την κορυφή προϋποθέτει την αμφισβήτηση των πάντων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι σε καμία εξέταση, USMLE, boards παθολογίας ή εντατικολογίας δεν θα βάλουν τον γιατρό να αναγνωρίσει το φίλτρο αιμοδιήθησης...μην είμαστε παράλογοι, ο διάλογος είναι απαράδεκτος, δεν μπορείς να μιλάς έτσι όποιος κι αν είναι ο πρώτος ή δεύτερος ρόλος σου. Και οι ενδείξεις για επείγουσα αιμοδιάλυση δεν είναι με βάση τί φάρμακα είναι κρεμασμένα στον ασθενή...

Δε μιλάμε για αναγνώριση της συσκευής... Μιλάμε για γνώσεις πάνω στο πότε ένας ασθενής μπαίνει σε φίλτρο, τι μπορεί/πρέπει να έχει προηγηθεί και ποιες οι επιθυμητές/αναμενόμενες συνέπειες... Αλλά, ας το πάρουμε και αλλιώς... Στέκεσαι μπροστά σε έναν ασθενή. Βλέπεις ότι ο ουροσυλλέκτης είναι άδειος. Πίσω του βρίσκεται ένα τοτέμ αντλιών και δίπλα του ένα κουτί 1,5 μέτρο... Θέλεις να κάνεις εξειδίκευση στην εντατικολογία και: α) δεν αναγνωρίζεις το φίλτρο...? β) δεν τσεκάρεις τα φάρμακα που παίρνει...? γ) δε φροντίζεις να ανοίξεις αυτόν τον γαμημένο τον φάκελό του, να δεις τι στη ευχή έχει, τι έχει πάρει μέχρι τώρα, τι μπορείς εσύ να κάνεις...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα είμαστε 2-0... Δυστυχώς για σένα και πάλι... Και λέω δυστυχώς γιατί:

1. Αφενός μεν η πρώτη σου αντίδραση στην περιγραφή γεγονότων που, αν μη τι άλλο, "εκθέτει" έναν/μία συνάδελφο -όχι αδίκως, όμως- ήταν όχι κριτική αλλά κατακριτέα... Και γιατί το λέω αυτό...? Γιατί, όπως και να το κάνουμε, η κρυφή αλήθεια όλων μας (έτσι νομίζω, τουλάχιστον) είναι πως για κανέναν λόγο δεν θα θέλαμε η συγκεκριμένη ιατρός να αναλάβει ως ασθενή εμάς ή κάποιον οικείο μας... Είμαι λάθος...? ;)

2. Αφετέρου δε η αντίδρασή σου αυτή στόχευσε επιθετικά στην επιστημονική κατάρτιση αυτού που προσέδωσε την "προσβολή"... Και, λέγοντας αυτό, φυσικά δεν εννοώ πως ο οποιοσδήποτε είναι σε θέση να κρίνει την κατάρτιση ενός ιατρού... Αλλά, καμιά φορά -καλώς ή κακώς- υπάρχουν και νοσηλευτές των οποίων οι γνώσεις δεν περιορίζονται σε αυτές που προσφέρουν τα βιβλία των ΤΕΙ/ΑΕΙ... Καθώς, επίσης, το μέλημά τους δεν είναι η αύξηση των εμπειριών πεολειχίας...

3. ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ...! Αναίρεσες τα όσα είπες, απλά και μόνο όταν σου είπα τη δεύτερη ιδιότητά μου... Χωρίς προηγουμένως να εξετάσεις: α) αν όντως αυτό αληθεύει, β) τις γνώσεις που τυχόν έχω πάνω στο αντικείμενο (κοινώς αν ξέρω τι λέω ή απλά λέω μπαρούφες)... Επιβεβαίωσες, δηλαδή, το γνωστό ρητό "κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει"...

Δυστυχώς, όμως, έτσι, δεν πάμε μπροστά... Ειλικρινά, όπως έχω επανειλημμένα πει, εδώ μέσα δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ ή λογομαχήσω με κανέναν... Οπότε ας μην παρεξηγηθώ... Μην ξεχνάς, όμως, κάτι... Η άνοδος προς την κορυφή προϋποθέτει την αμφισβήτηση των πάντων...

δεν απαντας ομως με ποια ιδιοτητα δουλεθεις?

και βεβαια εχει σημασια η ιδιοτητα.υπαρχουν κ καθαριστριες με γνωσεις πχ ιατρικης,τι σημαινει αυτο?θα κανουν τις εξυπνες σε σενα την νοσηλευτρια?

αλλα για να μιλας για βαρδιες κ 3-11 ως νοσηλευτρια δουλευεις ασχετως αν εχεις πτυχιο ιατρικης.

και για να καταλαβεις το επιπεδο των γνωσεων σου αρκει να αλλαξεις το τμημα γτ εκει που δουλεθεις τωρα εμαθες καποια εμπιρικα πραγματα.

αληθεια πως να εξετασω που λες την ιδιοτητα σου?θα μου στειλεις βιογραφικο με τα πτυχια σου?χαχα

Αλλα οπως ειπε κ ο συναδελφος οτι κ να σαι ο τροπος που μιλας δε σε τιμαει...τωρα ειμαστε 500-0.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν απαντας ομως με ποια ιδιοτητα δουλεθεις?

Η θέση μου τότε ήταν αυτή της νοσηλεύτριας. Το περιστατικό έγινε "τότε", οπότε για "τότε" μίλησα...

υπαρχουν κ καθαριστριες με γνωσεις πχ ιατρικης

...Και πώς ακριβώς γίνεται αυτό...?

θα κανουν τις εξυπνες σε σενα την νοσηλευτρια?

Το γεγονός ότι ανέφερα ένα περιστατικό που δυστυχώς "εκθέτει" και δεν τιμά έναν ιατρό, δε σημαίνει ότι ήρθα εδώ για να το παίξω έξυπνη... Απλά δε μπορώ να κλείσω τα μάτια σε κάποια πράγματα...

γτ εκει που δουλεθεις τωρα εμαθες καποια εμπιρικα πραγματα.

Μπορεί και ναι... Μπορεί και όχι όμως... Δεν θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω είτε το ένα είτε το άλλο... Όπως είπα και πριν, δεν είμαι εδώ για να αποδείξω ποιος την έχει μεγαλύτερη (άλλωστε είμαι κοριτσάκι, οπότε έχω... γατάκι...! :rolleyes: ) ούτε και να λογομαχήσω...

αληθεια πως να εξετασω που λες την ιδιοτητα σου?θα μου στειλεις βιογραφικο με τα πτυχια σου?χαχα

Θα αρκούσε μια απλή ερώτηση για αρχή...

Αλλα οπως ειπε κ ο συναδελφος οτι κ να σαι ο τροπος που μιλας δε σε τιμαει...

Δεν πειράζει... Άλλωστε είναι γνωστό πως πλέον είμαι έτοιμη να μάθω καινούριες λέξεις στους εργάτες του ΟΛΠ...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με την Dr.Irol ότι πράγματι υπάρχουν τραγικοί γιατροί.Από την άλλη η εμπειρία μιας νοσηλεύτριας σε ένα τμήμα δεν την κάνει με τίποτα γιατρό.Είναι χαρακτηριστική η απαίσια συμπεριφορά τους σε νέους ειδικευόμενους κ ειδικά στις γιατρίνες κ ακόμη περισσότερο αν αυτές ακολουθούν χειρουργική ειδικότητα και είναι εμφανίσιμες ή λιγότερο απο 200 κιλά. :bloodomen:

.Καλή η εμπειρία αλλά τα 6 χρόνια σπουδών κ άλλα τόσα η ειδικότητα δεν μπορούν να εξισωθούν με 4 χρόνια χαβαλέ κ μία πρακτική εμπειρία(αξιόλογη κατά τα άλλα).Με λίγα λόγια Dr.Irol μπορεί να έχεις δίκιο ,αλλά το χάνεις με την έπαρση σου.αυτά.Α!διαφωνώ για την πεολειχία!Την εξασκούν τακτικά οι νοσηλεύτριες :anavwfwties: Αλλά είμαστε emofftopic

Αλλά, καμιά φορά -καλώς ή κακώς- υπάρχουν και νοσηλευτές των οποίων οι γνώσεις δεν περιορίζονται σε αυτές που προσφέρουν τα βιβλία των ΤΕΙ/ΑΕΙ...

Συμφωνώ υπάρχει και το cosmopolitan ,το madame figaro και άλλα εξωσχολικά βιβλία που ξεκοκκαλίζουν οι νοσηλεύτριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν απαντας ομως με ποια ιδιοτητα δουλεθεις?

Η θέση μου τότε ήταν αυτή της νοσηλεύτριας. Το περιστατικό έγινε "τότε", οπότε για "τότε" μίλησα...

υπαρχουν κ καθαριστριες με γνωσεις πχ ιατρικης

...Και πώς ακριβώς γίνεται αυτό...?

θα κανουν τις εξυπνες σε σενα την νοσηλευτρια?

Το γεγονός ότι ανέφερα ένα περιστατικό που δυστυχώς "εκθέτει" και δεν τιμά έναν ιατρό, δε σημαίνει ότι ήρθα εδώ για να το παίξω έξυπνη... Απλά δε μπορώ να κλείσω τα μάτια σε κάποια πράγματα...

γτ εκει που δουλεθεις τωρα εμαθες καποια εμπιρικα πραγματα.

Μπορεί και ναι... Μπορεί και όχι όμως... Δεν θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω είτε το ένα είτε το άλλο... Όπως είπα και πριν, δεν είμαι εδώ για να αποδείξω ποιος την έχει μεγαλύτερη (άλλωστε είμαι κοριτσάκι, οπότε έχω... γατάκι...! :rolleyes: ) ούτε και να λογομαχήσω...

αληθεια πως να εξετασω που λες την ιδιοτητα σου?θα μου στειλεις βιογραφικο με τα πτυχια σου?χαχα

Θα αρκούσε μια απλή ερώτηση για αρχή...

Αλλα οπως ειπε κ ο συναδελφος οτι κ να σαι ο τροπος που μιλας δε σε τιμαει...

Δεν πειράζει... Άλλωστε είναι γνωστό πως πλέον είμαι έτοιμη να μάθω καινούριες λέξεις στους εργάτες του ΟΛΠ...!

θα μπορουσα να ανταπαντησω σε ολα αυτα αλλα πραγματικα βαριεμαι και δεν εχει κανενα νοημα.το να αποκαλεις παντως μαλακα ενα γιατρο ανεξαρτητα απο τις γνωσεις του η τη μαλακια που εκανε με στολη νοσηλευτριας ειναι εντελως ξεδιαντροπο και δειχνει οχι μονο αηθεια αλλα και κομπλεξ.

πως θα σου φαινοταν να βρισκοσουν μετα απο αυτο σε κρεβατι εντατικης με τον γιατρο αυτον απο πανω σου να σε κουραρει?χαχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την άλλη η εμπειρία μιας νοσηλεύτριας σε ένα τμήμα δεν την κάνει με τίποτα γιατρό.

Αυτονόητο αυτό...! Δεν είπα ποτέ το αντίθετο... Αυτός, άλλωστε ήταν και ένας από τους λόγους που αποφάσισα να αποκτήσω και το δεύτερο πτυχίο/χαρτί/ιδιότητα/καύλα...

Είναι χαρακτηριστική η απαίσια συμπεριφορά τους σε νέους ειδικευόμενους κ ειδικά στις γιατρίνες κ ακόμη περισσότερο αν αυτές ακολουθούν χειρουργική ειδικότητα και είναι εμφανίσιμες ή λιγότερο απο 200 κιλά. :bloodomen:

Complex... That's life... And these are people... Δεν το αρνείται κανείς (έτσι νομίζω τουλάχιστον)... Αλλά, επίσης, κόμπλεξ είναι και να αρνείσαι ότι μεταξύ ομοίων υπάρχει πολλές φορές "ασχετοσύνη"...

Με λίγα λόγια Dr.Irol μπορεί να έχεις δίκιο ,αλλά το χάνεις με την έπαρση σου.

Δεν είναι έπαρση η περιγραφή ενός περιστατικού... Ίσως να βγάζει κούραση... Δε λέω όχι... Σίγουρα, όμως, όχι έπαρση... Είναι κρίμα και άδικο για μερικούς που πραγματικά θέλουν να βρίσκονται κάπου, να μη μπορούν γιατί απλά τη θέση αυτή καταλαμβάνουν άσχετοι που απλά δεν είχαν κάτι άλλο να κάνουν και επέλεξαν, μεταξύ φρουφρού, αρωμάτων και θέσεων να βρίσκονται εκεί...

διαφωνώ για την πεολειχία!Την εξασκούν τακτικά οι νοσηλεύτριες :anavwfwties:

Γενικεύεις... Και προσβάλλεις... Δυστυχώς το μεγαλύτερο μέρος του δικαίου είναι με το μέρος σου... Αλλά όχι όλο...

ps: Μεταξύ του Dr και του Irol δεν παρεμβάλλεται "."... Μη μου το κάνετε αυτό...! Εκνευρίζομαι...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μπορουσα να ανταπαντησω σε ολα αυτα αλλα πραγματικα βαριεμαι και δεν εχει κανενα νοημα.

Εδώ η ίδια η ζωή δεν έχει νόημα, θα είχε αυτό...?

το να αποκαλεις παντως μαλακα ενα γιατρο ανεξαρτητα απο τις γνωσεις του η τη μαλακια που εκανε με στολη νοσηλευτριας ειναι εντελως ξεδιαντροπο και δειχνει οχι μονο αηθεια αλλα και κομπλεξ.

Εντάξει... Εδώ δε μπορώ να πω... Έχεις απόλυτο δίκιο... Και μόνο το γεγονός ότι το συγκεκριμένο άτομο φορούσε την ιατρική ρόμπα, του δίνει κάθε άλλοθι...

πως θα σου φαινοταν να βρισκοσουν μετα απο αυτο σε κρεβατι εντατικης με τον γιατρο αυτον απο πανω σου να σε κουραρει?χαχα

Εφιάλτης...! Αλλά, νομίζω, το είπα και σε προηγούμενο post με άλλα λόγια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνούμε Dr Irol σε όλα.Καλή συνέχεια στις σπουδές σου.Να δεις όταν θα τελειώσεις θα σε βλέπουν με κακία οι πρώην συνάδελφοι σου,αλλά μη μασήσεις.Τότε θα με θυμηθείς.Καληνύχτα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα σας ξαναβάλω στο θέμα με κάτι που έχω ξαναπεί:

το 99% των αποφοίτων χωρών ανατολικού μπλοκ έχουν με την ιατρική όση σχέση έχει η Τζούλια Αλεξανδράτου με τη σεμνότητα.

δηλ. το 99% τω αποφοίτων των ανατολικών χωρών είναι άχρηστοι, ανίκανοι, καραγκιόζηδες, λαμόγια που οι πιο πολλοί μπήκαν στην ιατρική από το παράθυρο.

το 90% των αποφοίτων ελληνικών πανεπιστημίων είναι κι αυτοί πάνω κάτω τα ίδια, γιατί αποτελούν μέρος της ελληνικής κοινωνίας (που κατά 90% είναι σκάρτη), οπότε τα όποια ευγενή κίνητρα μετά από μερικά χρόνια ζωής μέσα στη σαπίλα αφομοιώνονται. απλά, στην κατηγορία αυτή οι πιο πολλοί έχουν μπει στην ιατρική από την πόρτα.

Τώρα οι εξετάσεις τι θα κάνουν;

α. θα βοηθήσουν άτομα που μπήκαν στην ιατρική από το παράθυρο να μπουν στην ειδικότητα από την πόρτα (όχι επειδή θα διαβάσουν, επειδή θα είναι του πούτσου η οργάνωση)

β. θα βοηθήσουν άτομα που μπήκαν στην ιατρική από την πόρτα να μπουν και στην ειδικότητα από την πόρτα. Αυτή η δεύτερη κατηγορία θα είναι πάντα οιμαλάκες του συστήματος, που πηγαίνουν με το σταυρό στο χέρι

Επειδή όμως ακριβώς υπάρχουν αυτοι ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ, και οι οποίοι δεν είδαν την ιατρική σαν business, ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή όμως ακριβώς υπάρχουν αυτοι ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ, και οι οποίοι δεν είδαν την ιατρική σαν business, ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ

Αυτός είναι ο ορισμός της αξιοκρατίας (ο οποίος βέβαια μπορεί να επεκταθεί σε οποιοδήποτε επίπεδο) και η απόδειξη του γιατί όλες οι μέχρι τώρα ιδεολογίες (από δεξιότατα μέχρι αριστερότατα) είναι λάθος και αυτό διότι πάντα οι καλοί θα είναι αντικείμενο φόβου και μίσους (και γι' αυτό ποτέ οι κοινωνίες δε θα γίνουν αξιοκρατικές)... emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το 99% των αποφοίτων χωρών ανατολικού μπλοκ έχουν με την ιατρική όση σχέση έχει η Τζούλια Αλεξανδράτου με τη σεμνότητα.

δηλ. το 99% τω αποφοίτων των ανατολικών χωρών είναι άχρηστοι, ανίκανοι, καραγκιόζηδες, λαμόγια που οι πιο πολλοί μπήκαν στην ιατρική από το παράθυρο.

το 90% των αποφοίτων ελληνικών πανεπιστημίων είναι κι αυτοί πάνω κάτω τα ίδια, γιατί αποτελούν μέρος της ελληνικής κοινωνίας (που κατά 90% είναι σκάρτη), οπότε τα όποια ευγενή κίνητρα μετά από μερικά χρόνια ζωής μέσα στη σαπίλα αφομοιώνονται.

ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ!

emgoal emgoal emgoal emgoal emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάρδια 3-11 στη ΜΕΘ. Ασθενής περί τα 55 με ΟΝΑ που, εφόσον δεν ανταποκρίνεται σε διουρητικά και ινότροπα, τίθεται σε φίλτρο αιμοδιήθησης. (σσ: για όποιον δε γνωρίζει, το φίλτρο είναι περί τα 150cm ύψος και 70cm πλάτος. Με αυτό θέλω να πω πως και βλαμμένος να είσαι, αρκεί να έχεις μέτρια όραση για να το προσέξεις...!)

(ps: Αν και, φαντάζομαι, περιττό, σημειώνω ότι ο ουροσυλλέκτης είναι άδειος...!) [Γ: ιατρός, Ε: εγώ]

Κοίτα να δεις πως εκτιθόμαστε όταν από το υπερφίαλο του χαρακτήρα μας λέμε ανακρίβειες

Διαστάσεις Φίλτρων Αιμοδιαδιήθησης:

Μ series (Gambro) 27x22x9 cm

HF 2000 (Baxter) ~ 2 τετρ. μέτρα επιφάνεια (μήκος περί τα 25 εκ, μια απλή εφαρμογή γεωμετρίας σου δίνει το μέγιστο των άλλων διαστάσεων και αφήνεται σαν άσκηση για το ΣΚ)

Ultraflux (Fresenius) επιφάνεια από 0,75-1,8 τετρ. μέτρα, όγκος αίματος από 52-130 ml (βρέστε μέγιστες διαστάσεις, έτσι για να κάνουμε άλλη μια άσκηση γεωμετρίας για το ΣΚ!)

Μήπως εννοείς ότι είχαν κολημένο σε κανένα μηχάνημα αιμο(δια)διήθησης (από τις διαστάσεις μάλλον είναι το παλιό PRISMA της Gambro), το οποίο παίρνει φίλτρα αιμο(δια)διήθησης; Δυστυχώς για εσένα που πήγες να κάνεις την έξυπνη, άλλο φίλτρο και άλλο μηχάνημα (είναι σαν λες ότι ο ενδοτραχειακός σωλήνας ταυτίζεται με τον αναπνευστήρα).

Η ιστορία είναι αρκετά ενδιαφέρουσα αλλά μάλλον αποδεικνύει κάτι που έλεγε ο παλιός μου διευθυντής στην ΜΕΘ όταν άκανα rotation σαν ειδικευόμενος: οι εντατικολόγοι ΔΕΝ μπορούν να καταλάβουν μηχανήματα που είναι πιο σύνθετα από τον αναπνευστήρα αλλά και τη φυσιολογία των οργάνων που αυτά στηρίζουν/υποκαθιστούν . Και σε αυτά συμπεριλάμβανε ΟΛΕΣ τις μηχανές αιμοκάθαρσης/αιμο(δια)διήθησης/πλασμαφαίρεσης, συσκευές υποβοήθησης καρδιακών κοιλιακών διαμερισμάτων, ενδοαρτικές αντλίες (όταν έπρεπε να τιτλοποιηθεί ο ρυθμός υποστήριξης).

Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι δύσκολο να σκεφτώ περιστατικά ανθρώπων που βρέθηκαν αντιμέτωποι με πρωτόγνωρες γι αυτούς καταστάσεις, χωρίς κανένα backup και φέρθηκαν με τον τρόπο του ειδικευόμενου της ιστορίας. Όπως επίσης μπορώ να σκεφτώ ισάριθμες περιπτώσεις ατόμων που βασάνισαν ή ειρωνεύτηκαν τους πρώτους με τις "πλάτες" της μεγαλύτερης εξοικείωσης τους με αντικείμενα και καταστάσεις του χώρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή όμως ακριβώς υπάρχουν αυτοι ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ, και οι οποίοι δεν είδαν την ιατρική σαν business, ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ

Θα συμφωνήσω με τις εξετάσεις, θα διαφωνήσω με τη συλλογστική ότι κάποιος που βλέπει την ιατρική σαν ιατρική θα θέλει τις εξετάσεις, ενώ κάποιος που θα την βλέπει σαν μπίζνα δεν θα τις θέλει. Ο σωστός επαγγελματίας (ο μπιζναδόρος) σε οποιοδήποτε τομέα, θέλει να μην έχει να αντιμετώπισει λαμόγους που emcensored το σύστημα. Οι εξετάσεις (ή οι πιστοποιήσεις ποιότητας) είναι ένας τρόπος να φρενάρεις τους απατεώνες σε οποιοδήποτε κλαδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εξετάσεις που θα λειτουργούν σωστά,ναι να μπουν.Και όσοι περίμεναν μέχρι τώρα...who gives a f@ck!!!

Αν είναι να μπουν εξετάσεις κλασσικού ελληνικού ακαδημα'ι'κού τύπου,τότε...who gives a f@ck!!!

Οίκος ήταν...οίκος και θα μείνει.

PS: SleepWalker δε μπορώ να καταλάβω πως κάποιος που ενδιαφέρεται για την ιατρική θα θεωρεί πως μπαίνει απο την πόρτα μέσω εξετάσεων,που άλλοι θα μπορούν να πηδάνε...σαν παράθυρα!

Εκτός και αν είναι όντως μαλάκας.Γιατί τι νόημα έχουν οι εξετάσεις αν δε μπορούν να ξεχωρίσουν το σκατό από το κεφτεδάκι?Αμα είναι για να λέμε απλά ότι ''εγώ πέρασα με εξετάσειςΣημ:απλά τις ίδιες πέρασε και ο άλλος που είναι λαμόγιο'' τότε τι νόημα έχει?

Οπότε για τέτοιες εξετάσεις...who gives a fuck?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή όμως ακριβώς υπάρχουν αυτοι ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ, και οι οποίοι δεν είδαν την ιατρική σαν business, ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ

Θα συμφωνήσω με τις εξετάσεις, θα διαφωνήσω με τη συλλογστική ότι κάποιος που βλέπει την ιατρική σαν ιατρική θα θέλει τις εξετάσεις, ενώ κάποιος που θα την βλέπει σαν μπίζνα δεν θα τις θέλει. Ο σωστός επαγγελματίας (ο μπιζναδόρος) σε οποιοδήποτε τομέα, θέλει να μην έχει να αντιμετώπισει λαμόγους που emcensored το σύστημα. Οι εξετάσεις (ή οι πιστοποιήσεις ποιότητας) είναι ένας τρόπος να φρενάρεις τους απατεώνες σε οποιοδήποτε κλαδο.

Mονοι μας θα βγαλουμε τα ματακια μας με τα ιδια τα χερακια μας.Βεβαια εδω σε αυτο το θεμα πρεπει να μιλησουνε τα παιδια που εχουνε τελειωσει το πανεπιστημιο μολις και μαθαινουνε οτι πρεπει να δωσουνε εξετασεις.....για τους υπολοιπους [συμπεριλαμβανω και εμενα ]δεν μας νοιαζει, διοτι εχουμε μπει και κανουμε ειδικοτητα,αρα το ριχνουμε και λιγο στην φιλοσοφια τωρα,το παιζουμε οτι τα ξερουμε και ολα........και????[ολοι εχουμε αδυναμιες και κενα στην ιατρικη]δεν λυνεται το προβλημα με τις εξετασεις των νεων παιδιων απλα να περιορισουνε τα ατομα θελουνε και....οποιος θα χει το βυσμα παλι θα μπαινει!και οι υπολοιποι εξω απο το χορο.Αυτα και απο μενα .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πουν πόσοι είναι υπέρ των Εξετάσεων και παράλληλα τελειώνουν τώρα την Σχολή !

Το λέω γιατί όλοι θέλουν αλλαγές στην Ελλάδα, αλλα για τους υπολοίπους... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πουν πόσοι είναι υπέρ των Εξετάσεων και παράλληλα τελειώνουν τώρα την Σχολή !

Το λέω γιατί όλοι θέλουν αλλαγές στην Ελλάδα, αλλα για τους υπολοίπους... emconfused

αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ όσο διάβαζα τα προηγούμενα, αλλά απ΄την άλλη, αν ήταν στο χέρι των φοιτητών να αποφασίσουν για το αν θέλουν εξετάσεις, μάλλον θα καταργούνταν και οι προ-πτυχιακές, όπως και αν αποφάσιζαν οι μαθητές θα καταργούνταν και οι πανελλήνιες. άρα, μάλλον είναι παράλογο να περιμένουμε προτάσεις από τους άμεσα θιγόμενους. θα ήταν σαν να ρωτάς τον μέσο έλληνα αν συμφωνεί να αυξηθούν λίγο ακόμα οι φόροι, ή τον μέσο συνταξιούχο να μειωθούν ακόμα λίγο οι συντάξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποιες σκεψεις(υπερ αλλα και κατα των εξετασεων)

-Ποσο αναξιοπιστη και αστεια φαινεται μια χωρα που θεωρει οτι η ιατρικη που εβγαλες και το χαρτι που πηρες απο πανεπιστημιο της χωρας σου ΔΕΝ επαρκει για να ξεκινησεις ειδικοτητα.Ειναι σαν να αμφισβητει τον ιδιο της τον εαυτο.Σαν να θεωρει οτι το χαρτι απο την ιατρικη της Ελλαδος δεν πιανει μία.Αλλα αν οντως θεωρει οτι αυτο το χαρτι(που ειπαμε,παραγεται στην ελλαδα) ειναι μειωμενης αξιας τοτε πως μπορει να πεισει οτι το χαρτι των εξετασεων ειναι αξιοπιστο(αφου και αυτο θα παραγεται στην ελλαδα?)?

-Οι εξετασεις σιγουρα ειναι ενα επιπλεον κοσκινο....αλλα το θεμα δεν ειναι μονο τα επιπλεον κοσκινα αλλα να φτιαξουμε καλυτερα αυτα που υπαρχουν πρωτα(πτυχια)

-Λενε πολλοι πως ενα επιχειρημα κατα των εξετασεων ειναι οτι δεν θα ειναι αδιαβλητες.Αλλα εχουν εν μερει δικιο.Προφανως και θα πρεπει να γινουν πολλα βηματα μετα τη θεσπιση των εξετασεων ωστε να αυξηθει η αξιοκρατια που και εγω αμφιβαλλω αν θα υπαρχει στην αρχη.Αλλα για να γινουν τα μετεπειτα βηματα πρεπει πρωτα να γινει το πρωτο,που ειναι η θεσπιση των εξετασεων.

-Φυσικα και δεν θεωρω τα παιδια που σπουδασαν εξω χειροτερους γιατρους απο τους αντιστοιχους στην Ελλαδα.Η καθε περιπτωση ανθρωπου ειναι ξεχωριστη και η οποιαδηποτε γενικευση αδικει πολλους.Θα μπορουσε να πει κανεις πως τα παιδια που ερχονται απο οποιαδηποτε αλλη χωρα θα επρεπε να υποβαλλονται σε εξετασεις αφου δεν μπορεις να πιστοποιησεις αλλιως της γνωσεις τους,ανω για τους δικους σου που σπουδασαν στη χωρα σου θεωρητικα εχεις πιστοποιησει το επιπεδο σπουδων τους.Ολα αυτα βεβαια ειναι θεωριες και δεν ξερω αν οντως ανταποκρινονται σε αρχες δικαιου και ισοτητας.Το προβλημα με αφηνει μετεωρο και σκεπτικο και δεν μπορω να παρω θεση

-Ενα καλο με τις εξετασεις ειναι οτι θα βοηθησει πολλα παιδια να μειωσουν την αναμονη τους.Αλλα η γενικευση οτι ο καλυτερος θα μπει εχει καποια τρωτα σημεια οπως α)αναξιοκρατια,β)δυσκολια πολλων ανθρωπων οι οποιοι εχουν περασει ηδη τον κυκεωνα ή βρισκονται στο μεσο της αναμονης ή αλλων που εχουν διαφορα disavantages σε σχεση με αλλους που ισως ζουνε πιο ανετα και ο μεταξυ τους συναγωνισμος ισως δεν ειναι τοσο δικαιος,ή απλα ας αναλογιστουμε ποσο πιο προσφατες γνωσεις εχει καποιος που μολις τελειωνει τη σχολη.Για αυτο θα πρεπει να υπαρχουν ρυθμισεις τουλαχιστον παλαιοτητας οπως μοριοδοτηση

-Φανταζομαι ποσα φροντιστηρια θα ανοιξουν με παχυλες αμοιβες για προετοιμασια αποφοιτων για εξετασεις....

-Και εγω πιστευω πως ενα καλο των εξετασεων θα ειναι πως σε καποιο βαθμο θα ανεβει το επιπεδο των ελληνων γιατρων που κανουν ειδικοτητα....και σε καποιο αλλα οχι απολυτο βαθμο θα ξεχωρισει η ηρα απο το σταρι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Ποσο αναξιοπιστη και αστεια φαινεται μια χωρα που θεωρει οτι η ιατρικη που εβγαλες και το χαρτι που πηρες απο πανεπιστημιο της χωρας σου ΔΕΝ επαρκει για να ξεκινησεις ειδικοτητα.Ειναι σαν να αμφισβητει τον ιδιο της τον εαυτο.Σαν να θεωρει οτι το χαρτι απο την ιατρικη της Ελλαδος δεν πιανει μία.Αλλα αν οντως θεωρει οτι αυτο το χαρτι(που ειπαμε,παραγεται στην ελλαδα) ειναι μειωμενης αξιας τοτε πως μπορει να πεισει οτι το χαρτι των εξετασεων ειναι αξιοπιστο(αφου και αυτο θα παραγεται στην ελλαδα?)?

Στις χώρες όπου έχει αναπτυχθεί η ιατρική την τελευταία χιλιετία γιατί δηλαδή υπάρχει αξιολόγηση; Φταίει η ανωριμότητα τους ή η αναξιοπιστία τους. Και σε αυτές τις χώρες ήδη προϋπάρχει η συνέντευξη σαν μέσο αξιολόγησης. Και βάση του sleepwalker, με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα, το 90% είναι σκάρτο, άρα βάση της δικιάς σου λογικής δεν θα έπρεπε να αποφοιτήσει...και μετά θα έβγαινε ένας άλλος και θα έλεγε τα αντίστοιχα που λες εσύ... Τι να κάνουμε δεν μπορούν όλοι να κάνουν οποιαδήποτε δουλειά θέλουν στο επίπεδο που αμόζει, τουλάχιστον να προωθούνται οι καλύτεροι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις (ή οι πιστοποιήσεις ποιότητας) είναι ένας τρόπος να φρενάρεις τους απατεώνες σε οποιοδήποτε κλαδο.

Λάθος!

Θέλω να συνεισφέρω από την εμπειρία μου σε Ιταλία, Ελλάδα και U.K. πως είναι εφικτό, κι αρκετά συχνό, να συναντάς άριστους Κλινικούς Ιατρούς, πεπειραμένους Χειρουργούς και πολυγραφότατους ερευνητές που να είναι τελείως ανήθικοι!

Πουλούν τη μάνα τους και την ψυχή τους στο διάβολο για λίγο περισσότερο κέρδος.

Οι εξετάσεις είναι καλό να μπουν για πολλούς άλλους λόγους.

Δεν είναι όμως ικανές να ξεχωρίσουν τα λαμόγια από τους έντιμους Ιατρούς, δυστυχώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-Ποσο αναξιοπιστη και αστεια φαινεται μια χωρα που θεωρει οτι η ιατρικη που εβγαλες και το χαρτι που πηρες απο πανεπιστημιο της χωρας σου ΔΕΝ επαρκει για να ξεκινησεις ειδικοτητα.Ειναι σαν να αμφισβητει τον ιδιο της τον εαυτο.Σαν να θεωρει οτι το χαρτι απο την ιατρικη της Ελλαδος δεν πιανει μία.Αλλα αν οντως θεωρει οτι αυτο το χαρτι(που ειπαμε,παραγεται στην ελλαδα) ειναι μειωμενης αξιας τοτε πως μπορει να πεισει οτι το χαρτι των εξετασεων ειναι αξιοπιστο(αφου και αυτο θα παραγεται στην ελλαδα?)?

Στις χώρες όπου έχει αναπτυχθεί η ιατρική την τελευταία χιλιετία γιατί δηλαδή υπάρχει αξιολόγηση; Φταίει η ανωριμότητα τους ή η αναξιοπιστία τους. Και σε αυτές τις χώρες ήδη προϋπάρχει η συνέντευξη σαν μέσο αξιολόγησης. Και βάση του sleepwalker, με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα, το 90% είναι σκάρτο, άρα βάση της δικιάς σου λογικής δεν θα έπρεπε να αποφοιτήσει...και μετά θα έβγαινε ένας άλλος και θα έλεγε τα αντίστοιχα που λες εσύ... Τι να κάνουμε δεν μπορούν όλοι να κάνουν οποιαδήποτε δουλειά θέλουν στο επίπεδο που αμόζει, τουλάχιστον να προωθούνται οι καλύτεροι...

Δηλαδή θα φωνάξουμε κάποιον άλλο εκτός του παρόντος συστήματος να ρυθμίσει τα των εξετάσεων?Δηλαδη αξιολογηση κατ εσε ειναι αυτο?Τοτε μαλλον θα πρεπει να αρχισω να μην την υπερασπιζομαι.

Διοτι δυσκολεύομαι απίστευτα να πιστέψω ότι αυτοί που θα καθορίσουν τους κανόνες του παιχνιδιου έχουν στο μυαλό τους κάτι διαφορετικό από αυτό που πολλές φορές στο παρελθόν έχει αποδειχθεί ότι έχουν...τα δικά τους κολοπαιδα και το πως θα δουλέψει καλυτερα το <<<<<<δημοσιο>>>>>> μαγαζακι τους.Οσο για τη συνεντευξη...συγκρινεις τι ακριβως?Ποιος ακριβως θα την κάνει?Αν ειναι αυτοι που φαντάζομαι,τοτε τι καθεσαι και επιχειρηματολογεις για εξετασεις...ας καταργηθει η αναμονη και ας διαλεγουν εξ αρχης τα ξεφτερια τους.

υγ: καλο θα ηταν να παρατηρησεις οτι στις χωρες που αναφερεσαι ο ''αξιολογητης'' αξιολογειται επισης.

Και αν δεν ειναι αποτελεσματικος σε αυτο που κανει τοτε υπαρχουν επιπτωσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για τη συνεντευξη ποιος ακριβως θα την κάνει?Αν ειναι αυτοι που φαντάζομαι,τοτε τι καθεσαι και επιχειρηματολογεις για εξετασεις...ας καταργηθει η αναμονη και ας διαλεγουν εξ αρχης τα ξεφτερια τους.

Γράψαμε και προηγουμένως οτι οι Πανεπιστημιακοί Καθηγητές εξαιρούνται εντελώς από τη διαδικασία!

Αυτόματη επεξεργασία γραπτών από scanners και ηλεκτρονικούς υπολογιστές, κωδικοποιημένη αποκρυπτογραφημένη ανώνυμη διαδικασία, απουσία προφορικών συνεντεύξεων, ή τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.