Jump to content

Η κατάσταση στην Ιατρική Αθήνας πρέπει να αλλάξει.


pavlos005

Recommended Posts

Συνάδελφοι φοιτητές,

Στις 16 Ιουνίου, γίνονται εκλογές για την ανάδειξη Προέδρου στη Σχολή μας.

Στις εκλογές αυτές θα φανεί αν επιβραβεύουμε την παρούσα διοίκηση, ή αν επιθυμούμε μια αλλαγή στον τρόπο διοίκησης.

Αν πιστεύουμε ότι ο τρόπος που επέλεξε η παρούσα διοίκηση να πορευτεί είναι μονόδρομος, ή αν ελπίζουμε ότι υπάρχει και άλλη εναλλακτική οδός, μακριά από διαπλοκές και συναλλαγές με φοιτητικές παρατάξεις και ακαδημαϊκά λόμπυ.

Δυστυχώς την διετία που πέρασε η Σχολή μας κατέβηκε στο τελευταίο σκαλί της ανυποληψίας, της διαπλοκής και της διαφθοράς των φοιτητών μας. Ως μέλος της Γεν. Συνέλευσης μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ο Πρόεδρος μας ανέχεται, αν δεν ενθαρρύνει κιόλας, την απαξίωση του διδακτικού έργου και τον ευτελισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας, υποσχόμενος μια άκοπη απόκτηση πτυχίου. Πτυχίου μάλιστα, του οποίου το κύρος καθημερινά μειώνεται, σε σημείο ώστε από το 2010 είναι πολύ πιθανόν, να μην αναγνωρίζεται από τα άλλα μέλη της ΕΕ, αφού ακόμα και στα χαρτιά, δεν περιλαμβάνει τις απαιτούμενες ώρες διδασκαλίας.

Αρνούμαι να πιστέψω ότι οι φοιτητές μας, οι άριστοι των μαθητών της χώρας μας, έχουν φτάσει στο σημείο να ζητούν ένα απαξιωμένο πτυχίο.

Αρνούμαι να πιστέψω ότι οι φοιτητές μας αισθάνονται άνετα όταν βρίσκονται σε λερωμένα αμφιθέατρα, χωρίς εποπτικά όργανα.

Συνάδελφοι, η Σχολή μας βρίσκεται σε κρίση.

Και δυστυχώς ο Πρόεδρος βλέπει την θέση του σαν αξίωμα, που θα του επιτρέψει ίσως του χρόνου να διεκδικήσει την Πρυτανεία. Ασχολείται με τον αργοπορημένο, πανηγυρικό εορτασμό των 170 χρόνων και την πεζοδρόμηση του «άλσους», ενώ από την άλλη στη Σχολή μας, κανένας δεν θα μπορέσει να συμμετάσχει στο ΕΣΠΑ και τα νέα προγράμματα, καθότι δεν έχουμε προχωρήσει ούτε στην εσωτερική αξιολόγηση, που απαιτείται κατ’ ελάχιστον (την στιγμή που πάνω από 170 Τμήματα στην χώρα μας την έχουν ολοκληρώσει).

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Πρόεδρος της Σχολής μας, δεν μπορεί να παρέμβει στην άκριτη αναγνώριση εισαγομένων πτυχίων. Στην ίδρυση άμισθων θέσεων ειδικότητας και τελικά στην απαξίωση των νέων γιατρών.

Μπροστά στην κρίσιμη αυτή κατάσταση, σαν υπεύθυνο μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας, αποφάσισα να θέσω υποψηφιότητα για το αξίωμα του Προέδρου. Έχω πλήρη συναίσθηση ότι η απόφασή μου αυτή, με φέρνει σε σύγκρουση με καθεστωτικά κέντρα εξουσίας και πολύ πιθανόν να μου στερήσουν την μελλοντική μου εξέλιξη, όμως πιστέψτε με δεν έχω άλλη επιλογή.

Εναλλακτικά θα μπορούσα μόνο να αποστασιοποιηθώ και να διαγράψω όποια όνειρα έχω, για μια αναβάθμιση της Σχολής μας. Όμως θα πρόδιδα, όχι μόνο τα δικά μου όνειρα, αλλά και της πλειονότητας των συναδέλφων μελών ΔΕΠ, καθώς, όπως πιστεύω και της συντριπτικής πλειοψηφίας των φοιτητών μας.

Στις 16 Ιουνίου μας δίνεται η ευκαιρία να τολμήσουμε να κάνουμε ένα βήμα έξω από κατεστημένες αντιλήψεις, διαπλοκές και μαγειρέματα. Μας δίνεται η ευκαιρία προσπαθήσουμε να κτίσουμε μια Ιατρική, που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες των φοιτητών.

Συνάδελφοι φοιτητές, για πρώτη φορά έχετε την δύναμη να εκλέξτε Πρόεδρο της Σχολής μας ΑΜΕΣΑ, χωρίς παραταξιακή ομπρέλα.

Για να κάνουμε την ανατροπή, απαιτείται η κινητοποίηση ΟΛΩΝ μας.

Συνάδελφοι φοιτητές ελάτε στις 16 Ιουνίου, να προσπαθήσουμε μαζί, να αλλάξουμε την πορεία απαξίωσης, στην οποία δυστυχώς κινείται η Σχολή μας.

Συνάδελφοι η αποστασιοποίηση και η αποχή, δεν αποτελούν πολιτική θέση. Ταυτίζονται με τον ωχαδελφισμό και τον εφησυχασμό του καναπέ και της παθητικότητας.

Μην αφήνετε «άλλους» να αποφασίζουν για σας.

Παύλος Σακκάς,

Αναπληρωτής Καθηγητής Ψυχιατρικής

τηλ: 6932450978 psakkas@cc.uoa.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 313
  • Created
  • Last Reply

Αν και δεν μου πέφτει λόγος για τις εκλογές, μια και δεν έχω την ιδιότητα του ψηφοφόρου, αναρωτιέμαι αν οι ψηφοφόροι φοιτητές είναι ενημερωμένοι για το ποιοί είναι οι υποψήφιοι και τί εκπροσωπούν.

Εμένα τουλάχιστον (αν ήμουνα φοιτητής), θα με ενδιέφερε να δω λίστες με ονόματα, ιδιότητες και προηγούμενη συνδικαλιστική δραστηριότητα αλλά χωρίς χαρακτηρισμούς (δλδ αν κάποιος τα αναρτήσει, είτε να μη σχολιάσει είτε τα σχόλια να είναι ουδέτερα και χωρίς εμπάθεια ή υπαινιγμούς).

EDIT: Εννοείται, λίστες από όλους τους συνδιασμούς ώστε να μπορώ να συγκρίνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι φοιτητές

Στις εκλογές αυτές θα φανεί αν επιβραβεύουμε την παρούσα διοίκηση, ή αν επιθυμούμε μια αλλαγή στον τρόπο διοίκησης.

Αν πιστεύουμε ότι ο τρόπος που επέλεξε η παρούσα διοίκηση να πορευτεί είναι μονόδρομος, ή αν ελπίζουμε ότι υπάρχει και άλλη εναλλακτική οδός, μακριά από διαπλοκές και συναλλαγές με φοιτητικές παρατάξεις και ακαδημαϊκά λόμπυ.

Δυστυχώς την διετία που πέρασε η Σχολή μας κατέβηκε στο τελευταίο σκαλί της ανυποληψίας, της διαπλοκής και της διαφθοράς των φοιτητών μας. Ως μέλος της Γεν. Συνέλευσης μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ο Πρόεδρος μας ανέχεται, αν δεν ενθαρρύνει κιόλας, την απαξίωση του διδακτικού έργου και τον ευτελισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας, υποσχόμενος μια άκοπη απόκτηση πτυχίου. Πτυχίου μάλιστα, του οποίου το κύρος καθημερινά μειώνεται, σε σημείο ώστε από το 2010 είναι πολύ πιθανόν, να μην αναγνωρίζεται από τα άλλα μέλη της ΕΕ, αφού ακόμα και στα χαρτιά, δεν περιλαμβάνει τις απαιτούμενες ώρες διδασκαλίας.

Κινδυνολογειτε οπως κανατε και με τις πτυχιακες.

Επειδη δυστυχως εγω δε γνωριζω καποια πραγματα οπως υποθετω κι αλλοι που διαβαζουν το τοπικ,θα μπορουσατε καθε φορα που κινδυνολογειτε να παραθετε κι ενα κομματι καποιου νομου η κατι τελοσπαντων που να αποδεικνυει οτι οντως ετσι ειναι τα πραγματα και δεν προκειται απλως περι κινδυνολογιας;

Και δυστυχώς ο Πρόεδρος βλέπει την θέση του σαν αξίωμα, που θα του επιτρέψει ίσως του χρόνου να διεκδικήσει την Πρυτανεία. Ασχολείται με τον αργοπορημένο, πανηγυρικό εορτασμό των 170 χρόνων και την πεζοδρόμηση του «άλσους», ενώ από την άλλη στη Σχολή μας, κανένας δεν θα μπορέσει να συμμετάσχει στο ΕΣΠΑ και τα νέα προγράμματα, καθότι δεν έχουμε προχωρήσει ούτε στην εσωτερική αξιολόγηση, που απαιτείται κατ’ ελάχιστον (την στιγμή που πάνω από 170 Τμήματα στην χώρα μας την έχουν ολοκληρώσει).

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Πρόεδρος της Σχολής μας, δεν μπορεί να παρέμβει στην άκριτη αναγνώριση εισαγομένων πτυχίων. Στην ίδρυση άμισθων θέσεων ειδικότητας και τελικά στην απαξίωση των νέων γιατρών.

Αυτα ειναι καταστασεις χρονων και καιρων,η απαξιωση των νεων γιατρων δε μπορει να αποδωθει στη διετη ιοικηση μιας ιατρικης σχολης,το θεμα ειναι πολυ πιο περιπλοκο και εχετε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθυνη απαντες τοσο τα Υπουργεια Παιδειας και Υγειας οσο και τα ιδια τα μελη ΔΕΠ το καθενα ξεχωριστα.

Γενικοτερα παρατηρω μια εμμονη στο κειμενο σας με τον τωρινο προεδρο.

Οσο αχρηστος ισως κι αν υπηρξε,τα χαλια ειναι αποτελεσμα αθροισματος ανα τα χρονια κ.Σακκα.

Δε μπορειτε να ριχνετε ολη την ευθυνη σε μια διετια διοικησης.

Προφανως,ΑΝ ηθελε η διοικηση,στα δυο χρονια θα ειχε μπορεσει να αλλαξει πολλα πραματα που αθροιστικα θα κανανε τεραστια διαφορα στη λειτουργια της σχολης οπως και θα μπορουσε να ναι μαχητης πρωτης γραμμης σε ο,τι αφορα τη διεκδικηση των δικαιωματων των αποφοιτων της και προφανως ΔΕΝ το εκανε.

Αλλα ΔΕΝ το εκαναν και οι διοικησεις των προηγουμενων διετιων.

Για την απαξιωση των νεων γιατρων,λοιπον,να κατηγορειτε εξισου την παρουσα διετη διοικηση με τις προηγουμενες διοικησεις Αθηνων κ λοιπων ιατρικων σχολων,το καθε ενα απο τα μελη ΔΕΠ Αθηνας και λοιπων ιατρικων σχολων ξεχωριστα και τους υπουργους που περασαν απο τα αντιστοιχα υπουργεια ανα τα χρονια,

αν θελετε να ειστε δικαιος και να εχει λογικη ο λογος σας και να μην ακουγεστε ως απεγνωσμενος η υποκριτης που προσπαθει να αναθεματισει τελευταια στιγμη τον ανταγωνιστη μηπως πιασει καμια ψηφο απο τους αφελεις και μη γνωστες των καταστασεων.

Επισης μην ξεχνατε οτι ο ιδιος υπηρξατε καθηγητης σε μια εδρα αλλα και προεδρος ΔΕΠ.Κι εσεις ειχατε δυναμη να αλλαξετε πραγματα αλλα δεν κινητοποιηθηκατε απ οτι φαινεται απο τα οσα ισχυουν τη στιγμη που μιλαμε.Φθηνες δικαιολογιες τυπου δεν εχουν πιασει 100 μελη ΔΕΠ πληκτρολογιο στη ζωη τους ως απαντηση για το e class,απαντηση στον κ.Αλικαριδη κλπ

Να μη λεμε κι οτι θελουμε.Να κοιταμε και λιγο την καμπουρα μας πριν αρχισουμε να αποδιδουμε ολα τα κακα του κοσμου στις καμπουρες των αλλων,ε;

Μπροστά στην κρίσιμη αυτή κατάσταση, σαν υπεύθυνο μέλος της ακαδημαϊκής κοινότητας, αποφάσισα να θέσω υποψηφιότητα για το αξίωμα του Προέδρου.

Αααααα γεια σας!Σας εχω ρωτησει προ πολλου

2.

Κυριε Σακκα,παραδεχεστε οτι εν οψει εκλογων ανοιξατε το topic.

Για να μη λεμε μισολογα και αοριστολογιες,οι ερωτησεις ειναι εξης:

α.Κατεβαινετε για προεδρος;;

β.Αν δεν κατεβαινετε ο ιδιος,ποιοι ειναι οι υποψηφιοι και ποιον υποστηριζετε;;;

Επιτελους μετα απο 20 μερες ξεκαθαρισατε τη θεση σας.

Έχω πλήρη συναίσθηση ότι η απόφασή μου αυτή, με φέρνει σε σύγκρουση με καθεστωτικά κέντρα εξουσίας και πολύ πιθανόν να μου στερήσουν την μελλοντική μου εξέλιξη,

Αχου το μωρε emcolgate

όμως πιστέψτε με δεν έχω άλλη επιλογή.

Εναλλακτικά θα μπορούσα μόνο να αποστασιοποιηθώ και να διαγράψω όποια όνειρα έχω, για μια αναβάθμιση της Σχολής μας. Όμως θα πρόδιδα, όχι μόνο τα δικά μου όνειρα, αλλά και της πλειονότητας των συναδέλφων μελών ΔΕΠ, καθώς, όπως πιστεύω και της συντριπτικής πλειοψηφίας των φοιτητών μας.

Στις 16 Ιουνίου μας δίνεται η ευκαιρία να τολμήσουμε να κάνουμε ένα βήμα έξω από κατεστημένες αντιλήψεις, διαπλοκές και μαγειρέματα. Μας δίνεται η ευκαιρία προσπαθήσουμε να κτίσουμε μια Ιατρική, που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες των φοιτητών.

Το θεμα ειναι κυριε Σακκα οτι μας εχετε λιωσει στη θεωρια ενα μηνα τωρα αλλα ουτε ουτε μια συγκεκριμενη προταση της προκοπης δεν εχετε κανει αρκειστε στο "γενικως και αοριστως".

Μαθετε να εχετε συγκεκριμενο λογο κι οχι ο λογος σας να ειναι μια εν δυναμει φουσκα

κι εγω μαζι σας.

Βγαλτε λιστα συγκεκριμενων αλλαγων που θα διεκδικησετε να ξερουμε ποιος ειστε.

Θα ηταν πιο αποδοτικη η προσπαθεια σας για διεκδικηση ψηφου ετσι,εφοσον βεβαια οι προθεσεις σας ειναι αυτες που μας λετε,δεν το καταλαβαινετε;

Κι ας βγαλουν κι οι υπολοιποι.

Ο ατερπος μια χαρα τα λεει!

Συνάδελφοι φοιτητές, για πρώτη φορά έχετε την δύναμη να εκλέξτε Πρόεδρο της Σχολής μας ΑΜΕΣΑ, χωρίς παραταξιακή ομπρέλα.

Και πειτε ολοι thanks στη ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ γι αυτο που μετα απο τοσα χρονια ειχε τα κοτσια να κανει την αλλαγη.

Αρκετα βρισιδια εχει ακουσει αυτη η γυναικα,εχετε τη μαγκια,τουλαχιστον,εστω a posteriori και παραδεχτειτε τη σε μερικα πραγματα.

Για να κάνουμε την ανατροπή, απαιτείται η κινητοποίηση ΟΛΩΝ μας.

Συνάδελφοι φοιτητές ελάτε στις 16 Ιουνίου, να προσπαθήσουμε μαζί, να αλλάξουμε την πορεία απαξίωσης, στην οποία δυστυχώς κινείται η Σχολή μας.

ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ

Αν μη τι αλλο το συνδικαλιστικοπολιτικο το χετε.

Συνάδελφοι η αποστασιοποίηση και η αποχή, δεν αποτελούν πολιτική θέση. Ταυτίζονται με τον ωχαδελφισμό και τον εφησυχασμό του καναπέ και της παθητικότητας.

Μην αφήνετε «άλλους» να αποφασίζουν για σας.

Παύλος Σακκάς,

Αναπληρωτής Καθηγητής Ψυχιατρικής

τηλ: 6932450978 psakkas@cc.uoa.gr

Κυριε Σακκα,περιμενουμε τις επομενες μερες το προγραμμα σας!Συγκεκριμενες προτασεις,συγκεκριμενες δεσμευσεις για να ξερουμε τι μας γινεται και γιατι να σας ψηφισουμε.

Θα ηταν βλακεια απο μερους σας μετα απο ενα μηνα συζητησης να μεινετε σ αυτο το τελευταιο ποστ σας.

Εχετε που εχετε δεχτει τοση "επιθεση" ενα μηνα τωρα,εχει ακουστει που εχει ακουστει τοσο το ονομα σας,καποιοι θεωρησαν καλη αρχη το να μπειτε εδω και να ανοιξετε διαλογο,αν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μας παρουσιαζατε και μια λιστα με συγκεκριμενα θεματα-δεσμευσεις σας που ανταποκρινονται στις αληθινες αναγκες για αμεση βελτιωση των καταστασεων,

θα ειχατε να κερδισετε πολλα.

Υποθετω κανεις απο τους αλλους υποψηφιους δε θα μπει καν σε τετοια διαδικασια...Καντε το εσεις.

Κι εφοσον η λιστα σας ανταποκρινεται στις αληθινες αναγκες για αμεση βελτιωση των θεματων που μας αφορουν ως φοιτητες και οσονουπω αποφοιτους,

θα σας ευχηθω ολοψυχα καλη επιτυχια!

Παραθετω και το μηνυμα του ατερπου ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να σας διαφυγει :rolleyes: πανω στη ροη των ποστ.Μακαρι να το διαβαζαν και οι λοιποι υποψηφιοι.

Αν και δεν μου πέφτει λόγος για τις εκλογές, μια και δεν έχω την ιδιότητα του ψηφοφόρου, αναρωτιέμαι αν οι ψηφοφόροι φοιτητές είναι ενημερωμένοι για το ποιοί είναι οι υποψήφιοι και τί εκπροσωπούν.

Εμένα τουλάχιστον (αν ήμουνα φοιτητής), θα με ενδιέφερε να δω λίστες με ονόματα, ιδιότητες και προηγούμενη συνδικαλιστική δραστηριότητα αλλά χωρίς χαρακτηρισμούς (δλδ αν κάποιος τα αναρτήσει, είτε να μη σχολιάσει είτε τα σχόλια να είναι ουδέτερα και χωρίς εμπάθεια ή υπαινιγμούς).

EDIT: Εννοείται, λίστες από όλους τους συνδιασμούς ώστε να μπορώ να συγκρίνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μην είμαστε πάντα καχύποπτοι, και το λέω ενώ ΔΕΝ γνωρίζω τον κο Σακκά και τις προθέσεις του. Αλλά σκεφτείτε ότι το να πάει κάποιος κοντρα στον Κρεατσά ή σε οποιοδήποτε πρόεδρο μιας σχολής...όντως θέλει κότσια. Αφού μέσα στα πανεπιστήμια ακολουθείται ιεραρχία στρατού (λοχίες, υπολοχαγοί, λοχαγοί κλπ) με τους φοιτητές σε ρόλο Ι5. Εγώ πάντως θα έδινα την ευκαιρία σε ένα άμεσα εκλεγμένο πρόεδρο. Μια διετία είναι αυτή, κι αν γίνει χάλια τουλάχιστον έχω να κατηγορώ εμένα και την αιώνια ρομαντική καλοπροαίρετη διάθεσή μου :D

Σπάει πολλούς δεσμούς, κονκλάβια και διαπλεκόμενα. 16 Ιουνίου θα είστε και σχολή, αφού έχει εξεταστική περίοδο. Όταν βάλει κι ο Αλικαρίδης και αφού σας αρέσουν περισσότερο τα δικά του γραπτά ψηφίστε Αλικαρίδη :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού μέσα στα πανεπιστήμια ακολουθείται ιεραρχία στρατού (λοχίες, υπολοχαγοί, λοχαγοί κλπ) με τους φοιτητές σε ρόλο Ι5.

ΜΟΥΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

με τους φοιτητες σε ρολο Ι5 λεεεεεεεεει

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

σωστηηηηηηηηηηηηηηηηη

Κατα τ αλλα Κράισα,

αυτοι τρωγονται εκει μεσα μεταξυ τους χρονια τωρα.

Κλίκες και κλίκες...

Ειναι πολυ το κυρος οπως και τα λεφτα Αρη!

Πρωτη φορα βλεπεις εσυ να παει ο ενας κοντρα στον αλλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετα κοπων και βασανων κατορθωσα να φιαβασω ενα ποστ σου ολοκληρωμενο,shlia and friend...

αφηνοντας λοιπον χωρις περαιτερω σχολιασμο το γεγονος οτι εξακολουθεις παρα τις παρατηρησεις μας να συνεχιζεις να γραφεις τα απαντα του παλαμα,θα σχολιασω μονο ενα κομματι...

το θεμα του αιωνιου φοιτητη.αν και δεν ειμαι φοιτητης ουτε υπηρξα αιωνιος φοιτητης,συγκλινω ομως προς την αποψη που λεει οτι ο "αιωνιος" φοιτητης αποτελει βαρος μονο στην εικονα του "καλου" πανεπιστηιμου και οχι καπου αλλου.δεν αποτελει βαρος σε ενα πανεπιστημιο το να αργησει καποιος να παρει το πτυχιο του.αποτελει στον εαυτο του,στην οικογενεια του,στον περιγυρο του ισως μα οχι και στην σχολη.αναφερομαι εδω σε ολες τις σχολες και οχι μονο στην επιστημων υγειας.δηλαδη,τοσος κοπος ειναι να μοιρασουν καποιες κολλες παραπαμω η μηπως τους ειναι τοσο δυσκολο να διορθωσουν μερικα γραπτα πααρπανω?

ως γνωστον,οι φοιτητες που ξεπερνουν τα ν+2 ετη φοιτησης,χανουν πολλα προνομια.δεν δικαιουνται αναβολη λογω σπουδων για τον στρατο,δεν δικαιουνται διαμονη στις φοιτητικες εστιες,δεν δικαιουνται δωρεαν σιτιση και μετακινησεις λογω μη ισχυος του φοιτητικου "πασο".οποτε,ποιο ακριβως ειναι το προβλημα?

γνωμη μου ειναι πως απλα δεν δειχνει "πρεπον" ενα "καλο" πανεπιστημιο" να εχει φοιτητες που τραβανε τοσο πολυ την αποφοιτηση τους.δεν συναδει με τα ευρωπαικα και διεθνη προτυπα.ανεβαζουν τον μεσο ορο αποφοιτησης βλεπεις και αυτο δεν το θελουμε.δεν κοιτανε ομως να διορθωσουν τα στραβα κι αναποδα της σχολης,τα ουσιαστικα θεματα που πρπει να λυσουν,παρα μονο την εικονα που βγαινει προς τα εξω.μονο και μονο γιαυτο λοιπον,εγω ειμαι υπερ της συνεχισης σπουδων για οσο θελει ο καθεις.επειδη δεν ειμαι ανθρωπος του φαινεσθαι,μα του ειναι.και αυτοι,θελουν να φαινονται πανω απολα,οχι να ειναι.

το μονο που θα προσθεσω και που αναγνωριζω ειναι οτι θα πρπει στην περιπτωση αυτη να ειδοποιειται η εκαστοτε γραμματεια αρκετα νωριτερα για την ερχομενη εξεταστικη και ποσοι θα συμμετασχουν σε αυτην οπως και για την συμμετοχη σε εργαστηρια η κλινικες προηγουμενων ετων.αυτο το καταλαβαινω.

το επιχειρημα οτι δεν γινεται καποιος να εχει περασει την ανατομικη στο πρωτο ετος και μετα 5 χρονια να περναει την φαρμακολογια,δεν μου λεει κατι.δηλαδη αυτο μας πειραξε?το γεγονος πως μπορει καποιος να εχει παρακολουθησει και περασει την παθολογια αλλα να χρωσταει την φυσιολογια, δεν μας πειραζει?προσωπικα θα προτιμουσα να υπηρχαν προαπαιτουμενα μαθηματα για να μπεις στις κλινικες,παρα αυτο που υποστηριζετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μη γινω παλι κακια,προσπερνω τα περι παρατηρησεων του Αφεντη και κατι αλλα ωραια του

κι απανταω μονο στο παρακατω

το γεγονος πως μπορει καποιος να εχει παρακολουθησει και περασει την παθολογια αλλα να χρωσταει την φυσιολογια, δεν μας πειραζει?προσωπικα θα προτιμουσα να υπηρχαν προαπαιτουμενα μαθηματα για να μπεις στις κλινικες,παρα αυτο που υποστηριζετε
Καποιος κοιμαται εδω κι αυτη,σιγουρα,δεν ειμαι εγω.

Ακου εκει δε σας πειραζει το οτι καποιος μπορει να δωσει Παθολογια χρωστωντας τη Φυσιολογια!Αυτο καταλαβες εσυ emquestion Οτι δε μας πειραζει emquestion

Μολις ξυπνησεις η μολις αποφασισεις να διαβασεις τη συζητηση στην οποια παιρνεις μερος,

νημερωσε με ωστε να σ απαντησω,τωρα απαξιω.

Κι επειδη δεν την παλευω μ αυτα που ακουω,τα προαπαιτουμενα δεν ειναι μια μορφη μπλοκου;

Το να μη μπορεις να δωσεις Παθολογια αν δεν εχεις δωσει Φυσιολογια η Παφυσ δεν ειναι μπλοκο;

Αυτα δε λεω τοσες μερες;

Ειπαμε ξυπνα πρωτα και μετα τα λεμε.

Σε ο,τι αφορα τους αιωνιους φοιτητες και τα "ειναι" σου και "φαινεσθαι" και τις εικονες των "καλων" πανεπιστημιων,

αν ηξερες τι σημαινει και σε τι μεταφραζεται στο συγχρονο κοσμο η εννοια αξιολογηση πανεπιστημιου οπως και τι σημαινει καλο,χωρις εισαγωγικα το καλο,ιατρικο πανεπιστημιο σε μια κοινωνια τοσο ανταγωνιστικη και γρηγορα εξελισσομενη σαν αυτη που ζουμε,θα καταλαβαινες

και γιατι δε νοειται η αιωνια φοιτηση ας μην κοστιζει πρακτικα σε λεφτα.

Αν ηξερες τι εστι οργανωση πανεπιστημιου με στοχο το να προσφερθουν υψηλες υπηρεσιες,επισης δε θα ειχες τις αποψεις που εχεις.

Το ενημερωνω εγω εγκαιρα αλλα κι αλλοι 10-20-30-40 οτι θα παρακολουθησουμε το ταδε εργαστηριο η κλινικη τοτε,δε λεει κατι.

Καθε εργαστηριο η κλινικη μπορει να εκπαιδευσει ΣΩΣΤΑ πεπερασμενο αριθμο ατομων,ξερεις.

Επισης τι σημαινει εγκαιρα?

Οι καθε ειδους προυπολογισμοι(δεν αναφερομαι μονο στο οικονομικο,και το τι προσωπικο θα χρειαστω προυπολογισμος ειναι)στον κοσμο που ζεις ψηφιζονται ορ γουατεβερ,ενα χρονο πριν,αν εχεις υποψιν σου.

Επισης...Τα διεθνη και ευρωπαικα προτυπα δε λεγονται προτυπα για πλακα ουτε για τις εντυπωσεις.

Εχουν σχεση με την ποιοτητα και την αποδοτικοτητα,ξερεις.

Το οτι οι Ελληναρες τα γραφουμε στ αρχιδια μας δε ειναι ενδειξη ανεξαρτησιας και μοναδικοτητας ειναι αποτελεσμα της καταντιας μας αν δεν το χεις παρει πρεφα.

Φυσικα και σε καταλαβαινω που λες εεελα μωρε τωρα εδω δεν εχουμε τα βασικα,το ταδε μας πειραξε;

Αν ομως δεις το τοπικ αυτο απο την αρχη του,

πριν αναφερθουν για πρωτη φορα τα θεματα που θιγεις,εχουν τεθει χιλια δυο αλλα πρακτικα θεματα.

Καποια στιγμη φτασαμε ομως και σ αυτα.Εφοσον κι αυτα ειναι πληγματα,το καθενα με τον τροπο του.

Η συζηταμε ενα θεμα σε ολες τις διαστασεις του η δεν συζηταμε!

Επισης θα πρεπει να παρετε πρεφα οι περισσοτεροι οτι τα 9 στα 10 θεματα ειναι αλληλενδετα.

Το καθενα ειναι αιτια η αποτελεσμα καποιου αλλου,ειτε αμεσα ειτε εμμεσα.

Καποιοι το γνωριζετε ηδη,απλως αρνειστε να το παραδεχτειτε.

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ,ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΩ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΚΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ κι εφυγα.

(Δεν ειναι τυχαια η δεκαετια που αντιπροσωπευει το βιντεακι που διαλεξα.Ειναι η δεκαετια που κ.Σακκα,Στεφαναδη,Αβραμοπουλε και διαφοροι αλλοι εχοντες,σημερα,τις καρεκλες,ησαστε νεοι...................Οπως εμεις καλη ωρα σημερα.Δε χρειαζεται να πω κατι αλλο.Τα υπολοιπα υπονοουνται θελω να πιστευω.)

ΥΓ:Πολυ Νικος Κουκουλος η δικια σου? :lol::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουδεν σχολιο για το αφεντη,δουλο,σκλαβο και αλλα υποχειρια...

οχι,για την ακριβεια μολις θα πηγαινα για υπνο,τωρα μολις ξυπνησα...

αν θες να αποφασισουμε να διαβασουμε ολη την συζητηση και να "ξυπνησουμε" για να δουμε τι γραφετε τοσες μερες,φροντισε να ειναι αυτο εφικτο.δεν μπορεις να εχεις την απαιτηση να διαβαζουμε τα απωθημενα του καθενος και της καθεμιας εδω μεσα.γιαυτο υπαρχουν τα λεγομενα blog,μπορειτε καλλιστα να κανετε ενα δικο σας

η αξιολογηση των πανεπιστημιων με τον τροπο που γινεται με αφηνει αδιαφορο.η αξιολογηση δηλαδη των εκπαιδευτικων ιδρυματων απο τις διαφορες ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ για το ποσο αποδοτικα μπορει αυτα να γινουν για να κονομησουν καποιοι χοντρα εις βαρος μας.διοτι περι αυτου προκειται.για οσους δεν τοχουνε παρει χαμπαρι ακομα...η περιφημη λιστα με τα 100 πρωτα πανεπιστημια ανα τον κοσμο με κριτηρια κυριως χρηματικα,δηλαδη ποσα χρηματα επενδυονται στα πανεπιστημια αυτα ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα.δεν μιλαω προφανως για τα χρηματα που θα επρεπε να δινει το κρατος στην παιδεια,ειδικα στην τριτοβαθμια μορφη της εκπαιδευσης

μιλησες για οργανωση πανεπιστημιου με στοχ να προσφερει υψηλες υπηρεσιες.αληθεια,σε ποιον να τις προσφερει?εχεις αναρωτηθει τελικα τι σκοπους εξυπηρετει σημερα ενα οποιοδηποτε πανεπιστημιο?

δεν ξερω ποτε ψηφιζεται ο προυπολογισμος που εγκρινει τα απαραιτητα κονδυλια για να παρακολουθησεις εσυ,εγω και ολοι μας τις κλινικες και τα εργαστηρια.επιμενω ομως και ας συνεχισεις να με θεωρεις οπως νομιζεις.οταν ημουνα φοιτητης,δεν με εμποδιζαν να παρακολουθησω τα εργαστηρια η να μαθω στο πτωμα και στα μικροσκοπια ο ενας η αντε οι δυο το πολυ φοιτητες/φοιτητριες που ειχαν καθυστερησει(ακομα και αρκετα) το πτυχιο τους.με εμποδιζαν ολοι αυτοι που προστεθηκαν και συνεχιζαν να προστιθενται σιγα σιγα χρονο με τον χρονο "απτο πουθενα".ο νοων νοειτο κι ας ανοιγω αλλη μια φορα τους ασκους του αιολου με αυτο.δεν την παω την κουβεντα στην γνωστη "διαμαχη",σου εξηγω πως το αντιλαμβανομαι ομως απο την δικη μου πλευρα.στο κατω κατω,αν το δουμε απολυτα αριθμητικα,οι και καλα τεμπεληδες ηταν ενας η δυο το πολυ.οι υπολοιποι αλεξιπτωτιστες ηταν πολυ περισσοτεροι...

τελος,ασε τα ευρωπαικα και διεθνη προτυπα ησυχα.ετσι κι αλλιως αυτο κανουμε.οπου μας συμφερει,θελουμε να τα φτασουμε.οπου ομως μας τσουζει ο κωλαρακος μας,ουτε καν αναφορα.θελεουμε να γινουμε ευρωπαιοι?να γινουμε στα θετικα τους οχι στα αρνητικα τους.σκεψου λοιπον ποιο ειναι πραγματικα προς το συμφερον μας και ποιο οχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά σκεφτείτε ότι το να πάει κάποιος κοντρα στον Κρεατσά ή σε οποιοδήποτε πρόεδρο μιας σχολής...όντως θέλει κότσια. Αφού μέσα στα πανεπιστήμια ακολουθείται ιεραρχία στρατού (λοχίες, υπολοχαγοί, λοχαγοί κλπ) με τους φοιτητές σε ρόλο Ι5.

Εδώ είσαι λίγο λάθος. Σε όλα τα ακαδημαϊκά ιδρύματα της χώρας τα ΔΕΠ είναι χωρισμένα σε 2, ενίοτε και σε 3 στρατόπεδα.

Το σπορ στο οποίο επιδίδονται εδώ και χρόνια είναι να πετάνε λάσπη στο αντίπαλο στρατόπεδο.

Σε περιόδους προεκλογικές όπου αρχίζουν να αγχώνονται αρχίζουν και το κάνουν άγαρμπα.

Καταντάει αηδία να βλέπεις ακαδημαϊκούς να προσπαθούν να μιλήσουν με ξύλινο πολιτικό λόγο. Δεν καταφέρνουν καν να το κάνουν αξιοπρεπώς.

Ένα ολόκληρο σεντόνι με λάσπη για τους αντίπαλους χωρίς ίχνος προγραμματικών θέσεων και σχεδιασμού?

Με αυτό τον τρόπο ζητά κάποιος την ψήφο του φοιτητή? Σαν προκήρυξη από αρχάριο ΚΝιτη είναι.

ΥΓ Πολύ καλή ιδέα να γράψετε στο φόρουμ κ Σακκά. Αν μη τι άλλο η συζήτηση αυτή σας υπενθύμισε την ύπαρξη φοιτητών στους κόλπους της σχολής σας με εμφανή ψυχοπαθολογία, για τους οποίους κανείς δεν αναλαμβάνει ευθύνη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μουα το βασικο που με πειραζει αυτη τη στιγμη ειναιι που το Εβερεστ πηρε το κυλικειο :anavwfwties: [κατα τ αλλα αν οντως γραφει καθηγητης στο φορουμ θα πω το κλασσικο το ντοπιο "πλακα με κανεις?".... οι υπολοιπες παρατηρησεις των μελλοντικων νομπελιστων κτλ που υπαρχουν εδω μεσα ανηκουν στην σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας :bloodomen: ]

σορρυ κιολας αλλα το μονο και ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα ειναι η ποιοτητα παροχης της εκπαιδευσης μας.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλο θεμα...

AΡΙΘΜΟΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

Κ.Σακκα ως υποψηφιος προεδρος

για ψαχτειτε λιγο πρωτα

και μετα απαντηστε μας,σας παρακαλω,υπευθυνα στα παρακατω.

Θωρητικα ποσα ατομα maximum μπορει να εκπαιδευσει αξιοπρεπως η Ιατρικη Αθηνων σε καθε ετος;Να εκπαιδευσει αξιοπρεπως,ξανατονιζω κι οχι να εκπαιδευσει για το θεαθηναι οπως κανει τωρα.

Ως σχολη εχετε ασχοληθει ποτε μ αυτο το θεμα σοβαρα,εμπεριστατωμενα και επιστημονικα;Η δε σας αφορα;

Ποιος ειναι πανω-κατω ο αριθμος των ατομων που θεωρητικα δεχεστε καθε χρονο μεσω των διαφορων τροπων εισαγωγης(κλασικες πανελληνιες,κατακτηριες,Ελληνες εξωτερικου,αλλοδαποι,ανθρωποι με προβληματα υγειας,μετεγγραφες εσωτερικου κλπ);

Πως καθοριζεται ο αριθμος αυτος;

Πως καθοριζονται τα ποσοστα εισαγωγης πχ τοσοι με κλασικες πανελληνιες,τοσοι με κατατακτηριες;(Προκειται περι νομοθεσιας η η σχολη τα αποφασιζει;)

Ο συνολικος αριθμος και τα ποσοστα αυτα εφαρμοζονται στο συνολο τους η υπαρχουν μονο για το θεαθηναι τελικα;

Η πραγματικοτητα τι μας λεει;Ποσα ατομα πανω-κατω μπαινουν τελικα! καθε χρονο;

Πριν απαγορευτουν οι μετεγγραφες εξωτερικου,ποσα ατομα εμπαιναν καθε χρονο;

Ιδου λοιπον ενα απο τα τεραστια προβληματα της σχολης.

Ο αριθμος ατομων που ασκουνται σ αυτη.

Εχετε απασχολησει ποτε τον κωλαρακο σας ως σχολη και να πειτε οτι εμεις θελουμε να εκπαιδευσουμε αξιοπρεπως

κι εφοσον θελουμε να εκπαιδευσουμε αξιοπρεπως,μπορουμε μαξιμουμ τοσους να εκπαιδευουμε καθε χρονο,

και να υπερασπιστειτε ως σχολη την ποιοτητα που θελετε να εξασφαλισετε,σε πολιτικο επιπεδο,οταν με διαφορους νομους προς εξυπηρετηση των ψηφοφορων,σας λενε,πρακτικα,δεχθειτε περισσοτερους;

Φυσικα και δεν το κανατε.

Κυριοι και κυριες μελη ΔΕΠ,δε σας αφορα η ποιοτητα της εκπαιδευσης που προσφερετε;

Μα τι λεω.

Εδω δε σας αφορα ΚΑΝ η εκπαιδευση,για ποια ποιοτητα μιλαμε;

Ειστε απασχολημενοι βλεπετε με τη διευκολυνση τη δικη σας,την απολαυση του κυρους που σας προσφερει ο τιτλος τον οποιο δε σεβεστε και το πως θα χρησιμοποιησετε τον τιτλο να βγαλετε οσα περισσοτερα λεφτα γινεται.

Κι οσοι αποτελειτε εξαιρεση,χανεστε μες στον ωκεανο των υπολοιπων,αφηστε που απο ενα σημειο κι επειτα γινεστε μερος κι εσεις του συστηματος χωρις να διεκδικειτε αυτα που οφειλετε να διεκδικησετε η αν το κανετε δεν το κανετε συστηματικα κι οργανωμενα.

ΥΓ:Φοιτητοπατερες,κανατε ποτε καμια καταληψη :splats: με αιτια το μεγαλο αριθμο φοιτητων της σχολης σας;

Α ξεχασα,εσας αυτο που σας προβληματιζει ειναι η εντατικοποιηση των σπουδων... :splaaaats::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν μερει off-topic:

Αληθεια,η ανεργια των γιατρων σημερα

για την οποια φταιει,κυριως,ο ανυπαρκτος προγραμματισμος του ο,τι να ναι κρατους ανα τα χρονια,

ειναι μια πολυ ωραια αφορμη :rolleyes: για να διαχωρισει επιτελους emcolgate το ο,τι να ναι κρατος το πανεπιστημιο,το δημοσιο,το στρατο και τον ιδιωτικο χωρο και να υπαρξει νομοθεσια αυστηρη που θα κοβει κεφαλια σε περιπτωση παρε-δωσε του ενος χωρου(και των συγγενων πρωτου βαθμου οσων αποτελουν αυτον τον ενα χωρο :anavwfwties: ) με τον αλλο στα πλαισια του τ αρπαζω απο παντου ευτελιζοντας τη δημοσια υγεια κ εκμεταλλευομενος τον πελατη ασθενη.

Σωστη;; :D:rolleyes:emdj

Γιατι ο πανεπιστημιακος γιατρος να τα παιρνει απο παντου πρωι-απογευμα,ο στρατιωτικος να παιρνει κανονικο μισθο απ το στρατο και να δικαιουται και ιδιωτικο ιατρειο το απογευμα,οι γιατροι των ασφαλιστικων ταμειων να το χουν επισης διπορτο κι ο αλλος να βασανιζεται λογω ανεργιας η ελλειψης πελατων στο ιδιωτικο του ιατρειο επειδη ειμαστε πολλοι;

Ο πανεπιστημιακος θα επρεπε να εχει να κανει με το πανεπιστημιο και το πανεπιστημιακο νοσοκομειο,τελος.

Αν ειχαν να διδαξουν,να ερευνησουν και δικαιουντο να ασκησουν ιατρικη ΜΟΝΟ στα πανεπιστημιακα νοσοκομεια,θα σου λεγα εγω αν καιγονταν ολοι αυτοι να μπουν στο πανεπιστημιο.

Ο γιατρος δημοσιου θα επρεπε να εχει να κανει με το νοσοκομειο του η το κεντρο υγειας του η τα ικαμικαφικα του,τελος.

Ο στρατιωτικος γιατρος θα επρεπε να κανει με το στρατιωτικο νοσοκομειο,τελος.

Και οσοι δε θα ηταν ουτε πανεπιστημιακοι ουτε δημοσιοι ουτε στρατιωτικοι θα αποτελουσαν τον ιδιωτικο τομεα,τελος.

Ετσι θα αναγκαζοταν ο καθενας να αναπτυξει ολοκληρη τη δυναμικη του στο χωρο του,

ασε που εφοσον δε θα υπηρχαν εναλλακτικες,θα επεμενε και θα πιεζε περισσοτερο ωστε ο χωρος του να του προσφερει το "περιβαλλον" στο οποιο θα μπορεσει να ξεδιπλωσει τη δυναμικη του ,

πραματα που θα ειχαν ως αποτελεσμα τη βελτιωση και την εξελιξη του καθε χωρου ξεχωριστα.

Ο καθενας θα αναγκαζοταν να επιλεγει χωρο αναλογα με τα πραγματικα θελω του,τα γουστα του,τις αναγκες του,τα προσοντα του και τις αντοχες του.

Θες πανεπιστημιο κυριε;Να ξερεις οτι η δυναμικη σου θα εξαντλειται στο πανεπιστημιο,δεν εχει αξεσουαρ η υποθεση.

Θες να γευεσαι τα καλα του δημοσιου και αντιστοιχα του στρατου;Μπες εκει αλλα να ξερεις δεν εχει εξτρακια.

Θες να σαι αυτονομος με ολα τα καλα και κακα που συνεπαγεται αυτο;Ο ιδιωτικος τομεας ειναι για σενα.

Δικαιος μοιρασμος πιτας...

Βεβαια εννοειται οτι το θεμα αξιοκρατικη εισαγωγη σε πανεπιστημιο και δημοσιο θα εξακολουθουσε να υφισταται,δε λυνεται με το διαχωρισμο των χωρων.

Επισης!!!Τα παρατραγουδα τα σημερινα,βλεπε αλισβερισια πανεπιστημιακων,στρατιωτικων,γιατρων δημοσιου με ιδιωτικα κεντρα και οι αντιστοιχες μιζες,δε θα υφισταντο.

Το τσιμπαω πελατες το πρωi για το ιδιωτικο μου ιατρειο η για να χειρουργησω στο ιδιωτικο κεντρο που

χειρουργω,δε θα υφιστατο.

Το φερω τον τιτλο της καθηγηταρας απλως για να τα παιρνω απο παντου δε θα υφιστατο.

Και μετα ξυπνησα...

Edit:Διευκρινιση σε ο,τι αφορα τον ιδιωτικο τομεα...

Οι μεγαλοεπιχειρηματιες θα επρεπε να εναι κατα καποιο τροπο επενδυτες των γιατρων του ιδιωτικου τομεα

κι οχι οι γιατροι που δουλευουν στον ιδιωτικο τομεα να ειναι υπαλληλοι των μεγαλοεπιχειρηματιων.

Αυτο μεταφραζεται στο οτι για να ειχε το δικαιωμα να ανοιγε ο οποιoσδηποτε μεγαλοεπιχειρηματιας καποιο ιδιωτικο ιατρικο κεντρο,θα ηταν απαραιτητα τα ιατρικα πτυχια καποιων.Προφανως,βασει των ανωτερω,καποιων απο εκεινους που δεν θα ανηκαν ουτε στο πανεπιστημιο ουτε στο δημοσιο ουτε στο στρατο.

Kαι μετα ξυπνησα για δευτερη φορα μεσα στην ιδια νυχτα... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι Φοιτητές

Και βέβαια η πρωτοβουλία μου να έρθω σε αυτό το φόρουμ έχει σχέση με τις Προεδρικές εκλογές της 16 Ιουνίου.

Προηγουμένως έμπαινα μόνο για να διαβάσω τι γράφατε για την Ψυχιατρική (το μάθημα στο οποίο είμαι υπεύθυνος), για το βιβλίο από όπου μπαίνουν τα θέματα (το οποίο έχω γράψει) και τον βαθμό δυσκολίας που δίνετε στις εξετάσεις.

Αφού λοιπόν ο καινούργιος νόμος βγάζει από την μέση τους μεσάζοντες (φοιτητικές παρατάξεις, συλλόγους μεταπτυχιακών), άνοιξα το φόρουμ αυτό για να έρθω σε άμεση επαφή με τους φοιτητές, τους μεταπτυχιακούς και τους υποψήφιους διδάκτορες (και αυτοί ψηφίζουν).

Όσο για την ιστορία μου μπορώ να σας δηλώσω ότι:

Από τα φοιτητικά μου χρόνια αγωνιζόμουν για την βελτίωση των σπουδών της σχολής μας. Υπήρξα μέλος της πρώτης μεταδικτατορικής επιτροπής σπουδών και προσπαθούσαμε να αλλάξουμε το πρόγραμμα, που τότε το έφτιαχναν οι Καθηγητές, όπως τους βόλευε, χωρίς να ρωτήσουν κανέναν.

Με μικρές αλλαγές που κάναμε εμείς τότε, που ακόμα είχαμε κύρος και όνειρα, το πρόγραμμα αυτό ισχύει ΑΚΟΜΑ!

Είναι αυτονόητο ότι το πρόγραμμα αυτό είναι παρωχημένο, αφού απευθύνεται σε μια επιστήμη που αλλάζει ταχύτατα.

Αποτέλεσε λοιπόν μεγάλη μου έκπληξη, όταν ασχολήθηκα και πάλι με τα "κοινά" το 2001, λόγω του νόμου του Αλέκου Παπαδόπουλου, και ενεργοποιήθηκα στον Σύλλογο μελών ΔΕΠ, όταν στην Συνέλευση της Σχολής διαπίστωσα ότι οι φοιτητές δεν θέλανε να αλλάξει τίποτα από το πρόγραμμα αυτό.

Πριν από 3-4 χρόνια είχε γίνει προσπάθεια να φτιαχτεί κάτι νέο, αλλά ο λαϊκισμός της "εντατικοποίησης" δεν άφησε να κουνηθεί τίποτε. Άλλωστε βρήκε συμμάχους και πολλούς Καθηγητές που φοβούνται κάθε αλλαγή και ξεβόλεμα.

Πιστεύω ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε τις καχυποψίες μας και να κτίσουμε μαζί ένα νέο πρόγραμμα που και πάλι λέω ότι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, αν θέλουμε να ισχύει το πτυχίο μας και έξω από την χώρα μας.

Ακόμα πιστεύω ότι από την θέση του Προέδρου μπορούμε να διακινήσουμε διαδικασίες για συζήτηση για διοικητική αναδιοργάνωση της Σχολής μας.

Η Σχολή μας είναι τερατωδώς μεγάλη και δεν μπορεί να λειτουργεί σαν μικρό Τμήμα. Υπάρχουν ιδέες να περιλάβει δύο λειτουργικά αυτόνομα Τμήματα. Ένα Τμήμα στο Γουδή και ένα στο Αττικό. Με κοινά μαθήματα στα πρώτα δύο-τρία πρώτα χρόνια και ανεξάρτητα τα κλινικά μαθήματα. Σπάσιμο των Τομέων, ώστε να μπορούν να παράγουν έργο και μείωση των μετακινήσεων των φοιτητών. Το πτυχίο εννοείται ότι θα παραμείνει ενιαίο.

Όσο για τον αριθμό των φοιτητών, πρέπει να γνωρίζετε ότι κάθε χρόνο εκτός από τους κανονικούς, κάθε χρόνο υποχρεωτικά εγγράφουμε πάνω από τριάντα ως τέκνα πολυτέκνων, μειωμένου εισοδήματος και νομίζω 1-3 μουσουλμάνους.

Το πρόβλημα είναι ο αριθμός των φοιτητών, αλλά και η αποστασιοποίηση πολλών μελών ΔΕΠ από το διδακτικό έργο.

Βλέπετε το έργο αυτό δεν αναγνωρίζεται για την προαγωγή τους. Έτσι απορροφούνται στην έρευνα και αφήνουν στο περιθώριο τους φοιτητές.

Ως συνδικαλιστής των μελών ΔΕΠ δεν μπορούσα να κάνω τίποτε παρά να το αναδεικνύω σε κάθε εκλογή και εξέλιξη μελών ΔΕΠ.

Σαν Πρόεδρος πιστεύω ότι θα μπορέσω να συμβάλω σε αλλαγή πορείας και στον τομέα αυτό.

Ακόμα θα προσπαθήσω να συμβάλω στην αποδοχή από τους φοιτητές μας, του μόνου μέτρου που μπορεί βοηθήσει στην καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων μας: Πανελλήνιες εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας. Αλλιώς οι απόφοιτοί μας θα μοιράζονται τις θέσεις με "πτυχιούχους" που γνωρίζουν ελάχιστα από Ιατρική.

Τέλος πρέπει να οργανώσουμε σε νέα βάση τις ανάγκες της Ιατρικής για Μεταπτυχιακά. Χρειάζεται να το συζητήσουμε χωρίς προκαταλήψεις στην ΓΣ της Σχολής μας.

Ένα δείγμα των προθέσεων μου.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμφανως προχειρα διατυπωμενες οι προτασεις σας αλλα απ τ ολοτελα καλη κι η Παναγιωταινα.

Αν παρατηρησετε τα κειμενα σας,ειναι η πρωτη φορα σε θεμα δεκα σελιδων

που προτεινετε κατι απτο και συγκεκριμενο και δε μιλατε γενικως κ αοριστως.

Πρωτη φορα! μετα απο ενα μηνα συζητηση.Κι αυτο αφου σας πιεσαμε μεχρι εκει που δεν πηγαινε αλλο ωστε να το κανετε.

Δε σας προβληματιζει εσας αυτο;Εμενα με προβληματιζει.

Τις προτασεις σας δε θα τις σχολιασω,βρισκω οτι δεν υπαρχει λογος,εχω ηδη πει αρκετα απο τα οσα ειχα να πω και να ακουσετε.

Τους υπολοιπους υποψηφιους πού θα τους βρουμε να μας πουνε κι εκεινοι τις δικες τους;

Σε ο,τι αφορα τη μεχρι τωρα συνδικαλιστικη σας δραση,δε μας ειπατε και τιποτα,αυτο που μου εμεινε εμενα ειναι οτι οση καλη θεληση κι αν ειχατε,βρισκατε παντα μπροστα σας εμποδια.

Οση αληθεια κι αν εμπεριεχει αυτο,δε μπορω να ξεχασω την απαντηση σας στον κ.Αλικαριδη ουτε τις απαντησεις σας σε πρακτικα θεματα που σας εθεσα για την εδρα σας.Οποτε δεν πειθομαι και ιδιαιτερα.

Τελοσπαντων,ποτε δεν ειναι αργα,μακαρι να κανετε δουλεια τωρα!

Δεν αντεχω να μη σχολιασω 2 σημεια απο το κειμενο σας ομως.

Το πρόβλημα είναι ο αριθμός των φοιτητών, αλλά και η αποστασιοποίηση πολλών μελών ΔΕΠ από το διδακτικό έργο.

Βλέπετε το έργο αυτό δεν αναγνωρίζεται για την προαγωγή τους. Έτσι απορροφούνται στην έρευνα και αφήνουν στο περιθώριο τους φοιτητές.

:lol:

Με συγχωρειτε,δεν αντεξα.

Ακόμα θα προσπαθήσω να συμβάλω στην αποδοχή από τους φοιτητές μας, του μόνου μέτρου που μπορεί βοηθήσει στην καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων μας: Πανελλήνιες εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας.Αλλιώς οι απόφοιτοί μας θα μοιράζονται τις θέσεις με "πτυχιούχους" που γνωρίζουν ελάχιστα από Ιατρική.

Καλως θα κανετε αν τελικα το υπερασπιστειτε.

Αλλα και παλι εκτιθεστε με τον τροπο που επιλεγετε να εκφραστειτε.Δειχνετε κολλημενος και κοιμισμενος και στην τελικη δειχνετε το ποιον σας οταν προσπαθειτε να κερδισετε την ευνοια πετωντας λασπη με την πρωτη ευκαιρια,τακτικη που ακολουθησατε παραπανω και με τον αντιπαλο σας.Αν σας προσβαλλουν οι χαρακτηρισμοι,να σας πω οτι κι ολοι οι μη αποφοιτοι σας προσβαλλονται απο χαρακτηρισμους τυπου πτυχιουχοι με εισαγωγικα.

Οι "πτυχιουχοι" που γνωριζουν ελαχιστα απο Ιατρικη ποιοι ειναι κ.Σακκα;Οι εξω σπουδασαντες γενικως και αοριστως;

Κι αυτοι που γνωριζουν πολλα απο Ιατρικη ποιοι ειναι;Οι αποφοιτοι σας ειδικως και συγκεκριμενα; emlmfao

Σορι αλλα δεν κρατηθηκα και παλι.

Ειναι σαν τα ανεκδοτα με τον Τοτο.

Το προβλημα σας ειναι οτι δεν εχετε αντιληφθει ΚΑΝ την καταντια σας εδω στην Αθηνα.Αλλιως δε θα πουλουσατε πνευμα και σνομπισμο τοσο τα ΔΕΠ οσο κι οι αποφοιτοι.

Ιατρικη-Οποιος νοιαστει :splaaaats: Αθηνων επρεπε να λεγεται αυτη κι οχι Ιατρικη Αθηνων.

Κατα τ αλλα,κατι για ιατρικη κι οχι δολοφονικη σχολη ειπε η Βαλ πανω η οποια δε συνηθιζει να λεει λογια για τις εντυπωσεις.Πανελληνιονικης και αποφοιτη σας ειναι,γιατι αραγε ξεστομιζει τετοια λογια που στην ουσια υποτιμουν κ την ιδια;Αναρωτηθειτε...Προβληματιστειτε!

Τυπωστε τον στο μυαλο σας το χαρακτηρισμο αυτον κι οταν και αν γινετε προεδρος τυπωστε τον και σε κανα πανο και κρεμαστε το πανο στο γραφειο σας να το βλεπετε καθημερινα να σας καθοδηγει στις ενεργειες σας.

Οσο για τους φοιτητοπατερες που αντιδρουν σε καθε αλλαγη,θα προσπαθησω να behave myself αυτη τη φορα και δε θα σχολιασω τα τραγικα φερεφωνα :) .

Συμφωνω απολυτα μαζι σας παντως οταν μιλατε για λαικισμο εντατικοποιησης.

Ελα να βλεπω εναν πολιτικο που θα χει τα @@ να πεταξει εξω τις παραταξεις και τα κοματα απο τις σχολες και που με νομο θα αλλαξει τον τροπο φοιτητικης εκπροσωπησης στην τριτοβαθμια εκπαιιιιδεεευσηηηη!!!

Οι υποψηφιοι που θα κατεβαινουν στις εκλογες θα ειναι αυτονομα ατομα με μονη επισημη ταμπελα τους το ετος φοιτησης τους και το σωμα που θα εκλεγεται θα ειναι ενα ενιαιο σωμα εκπροσωπησης οπως το 15μελες ενα πραμα στα λυκεια.

Ελα να βλεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεπω.

Τα χω ξαναπει αυτα πιο αναλυτικα εδω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Σχολή μας είναι τερατωδώς μεγάλη και δεν μπορεί να λειτουργεί σαν μικρό Τμήμα. Υπάρχουν ιδέες να περιλάβει δύο λειτουργικά αυτόνομα Τμήματα. Ένα Τμήμα στο Γουδή και ένα στο Αττικό. Με κοινά μαθήματα στα πρώτα δύο-τρία πρώτα χρόνια και ανεξάρτητα τα κλινικά μαθήματα. Σπάσιμο των Τομέων, ώστε να μπορούν να παράγουν έργο και μείωση των μετακινήσεων των φοιτητών. Το πτυχίο εννοείται ότι θα παραμείνει ενιαίο.

Όσο για τον αριθμό των φοιτητών, πρέπει να γνωρίζετε ότι κάθε χρόνο εκτός από τους κανονικούς, κάθε χρόνο υποχρεωτικά εγγράφουμε πάνω από τριάντα ως τέκνα πολυτέκνων, μειωμένου εισοδήματος και νομίζω 1-3 μουσουλμάνους.

Πόσο σίγουροι είμαστε ότι η σχολή θα παραμείνει 'μία και αδιαίρετη ιατρική' και δε θα δημιουργηθούν δύο τμήματα διαφορετικών ταχυτήτων; Εδώ υπάρχουν τόσες κλινικές παθολογίας και άλλη χαρακτηρίζεται ως κλινική-καφενείο, άλλη ως απαιτητική, άλλη ως μέτριας δυσκολίας!

Ο καχύποπτος ακροατής αυτής της ιδέας θα έλεγε πως δυο τμήματα=διπλάσιοι τίτλοι καθηγητών, αναπληρωτών, επίκουρων, λεκτόρων. Πολλή φιλοδοξία στις τάξεις των ΔΕΠ και λίγες οι θέσεις...

Ο κουρασμένος ακροατής, γιατί κουρασμένοι είμαστε πια όλοι μ' αυτή την κατάσταση, θα έλεγε το εξής: 'Μόλις κάνετε τα δυο τμήματα, κλείστε αμέσως το ένα' :) Με άλλα λόγια, μειώστε τους φοιτητές που δέχεστε μέσω πανελληνίων να εκπαιδεύσετε και τους μετεγγραφέντες από τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα.

Και σίγουρα το θέμα δεν έγκειται στους πολύτεκνους, τους άπορους και τους αλλόθρησκους.

Το πρόβλημα είναι ο αριθμός των φοιτητών, αλλά και η αποστασιοποίηση πολλών μελών ΔΕΠ από το διδακτικό έργο. Βλέπετε το έργο αυτό δεν αναγνωρίζεται για την προαγωγή τους. Έτσι απορροφούνται στην έρευνα και αφήνουν στο περιθώριο τους φοιτητές.

Μπορεί το διδακτικό έργο να μην αναγνωρίζεται για την προαγωγή τους, αλλά αναγνωρίζεται για την υστεροφημία τους...

Ένα βιογραφικό όσο εκτενές και αν είναι, δεν είναι αρκετή και ικανή συνθήκη για να περιφέρεται το όνομα ενός πανεπιστημιακού με σεβασμό ανάμεσα στις γενιές των φοιτητών.

Θα ήθελα πολύ να ξέρω ποια είναι η τελευταία γενιά γιατρών, που μπορεί σήμερα να χρησιμοποιεί τη φράση 'ο δάσκαλός μου ο τάδε καθηγητής'. Προσωπικά, ως απόφοιτη της ιατρικής Αθηνών δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο...

Ακόμα θα προσπαθήσω να συμβάλω στην αποδοχή από τους φοιτητές μας, του μόνου μέτρου που μπορεί βοηθήσει στην καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων μας: Πανελλήνιες εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας. Αλλιώς οι απόφοιτοί μας θα μοιράζονται τις θέσεις με "πτυχιούχους" που γνωρίζουν ελάχιστα από Ιατρική.

Αυτό θα ήταν μεγάλη νίκη για όλους μας.

Όσο για το 'μας', που σκανδάλισε τη shlia, θα έλεγα ότι τους αποφοίτους της ιατρικής Αθηνών δε θα τους πείραζε να μοιραστούν τις θέσεις ειδικότητας με συναδέλφους από άλλα πανεπιστήμια είτε ελληνικά είτε ξένα. Θα τους πείραζε να φιγουράρουν τα ονόματά τους στις τελευταίες θέσεις των επιτυχόντων ή στις πρώτες των αποτυχόντων...

Είστε σίγουροι ότι οι απόφοιτοί σας είναι τόσο γεροί για ένα τέτοιο εγχείρημα; Το μεγάλο στοίχημα για σας ως πρόεδρο της σχολής θα ήταν, εκτός από τις εξετάσεις για ειδικότητα, οι απόφοιτοί σας να ήταν οι πιο ανταγωνιστικοί.

Τέλος πρέπει να οργανώσουμε σε νέα βάση τις ανάγκες της Ιατρικής για Μεταπτυχιακά. Χρειάζεται να το συζητήσουμε χωρίς προκαταλήψεις στην ΓΣ της Σχολής μας.

Ένα δείγμα των προθέσεων μου.

Παύλος Σακκάς

Στο άκουσμα του μεταπτυχιακού στη σημερινή ιατρική Αθηνών, έρχεται στο νου μας η παροιμία 'όλα τα' χε η Μαριωρή, ο φερετζές της έλειπε'.

Πόσο υποσχόμενο είναι ένα μεταπτυχιακό, όταν το προαπαιτούμενο πτυχίο είναι αδύναμο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ο στρατιωτικος να παιρνει κανονικο μισθο απ το στρατο και να δικαιουται και ιδιωτικο ιατρειο το απογευμα,οι γιατροι των ασφαλιστικων ταμειων να το χουν επισης διπορτο κι ο αλλος να βασανιζεται λογω ανεργιας η ελλειψης πελατων στο ιδιωτικο του ιατρειο επειδη ειμαστε πολλοι;

...Ο στρατιωτικος γιατρος θα επρεπε να κανει με το στρατιωτικο νοσοκομειο,τελος.

Για άλλη μια φορά shlia and friends, δεν γνωρίζεις και εκφέρεις άποψη.

Φυσικά που να ξέρεις ότι αυτό είναι επιλογή του κράτους, γιατί απλούστατα δεν επιθυμεί να δώσει καλύτερους μισθούς στους στρατιωτικούς ιατρούς.

Το μισθολόγιο των στρατιωτικών ιατρών είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό των υπολοίπων στρατιωτικών, και εξ' ου και το κράτος συντηρεί αυτή την αρρωστημένη κατάσταση με τους στρατιωτικούς ιατρούς να είναι μια απ' τις ελάχιστες κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων που τους επιτρέπεται να εργάζονται και σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ...

Απλούστατα έτσι βολεύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ο στρατιωτικος να παιρνει κανονικο μισθο απ το στρατο και να δικαιουται και ιδιωτικο ιατρειο το απογευμα,οι γιατροι των ασφαλιστικων ταμειων να το χουν επισης διπορτο κι ο αλλος να βασανιζεται λογω ανεργιας η ελλειψης πελατων στο ιδιωτικο του ιατρειο επειδη ειμαστε πολλοι;

...Ο στρατιωτικος γιατρος θα επρεπε να κανει με το στρατιωτικο νοσοκομειο,τελος.

Για άλλη μια φορά shlia and friends, δεν γνωρίζεις και εκφέρεις άποψη.

Φυσικά που να ξέρεις ότι αυτό είναι επιλογή του κράτους, γιατί απλούστατα δεν επιθυμεί να δώσει καλύτερους μισθούς στους στρατιωτικούς ιατρούς.

Το μισθολόγιο των στρατιωτικών ιατρών είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό των υπολοίπων στρατιωτικών, και εξ' ου και το κράτος συντηρεί αυτή την αρρωστημένη κατάσταση με τους στρατιωτικούς ιατρούς να είναι μια απ' τις ελάχιστες κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων που τους επιτρέπεται να εργάζονται και σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ...

Απλούστατα έτσι βολεύει.

Για το ότι οι καραβανο-γιατροί πληρώνονται από την πρώτη ημέρα που μπαίνουν στην σχολή δε λες τίποτα όμως...

Συγγνώμη για το off-topic...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ο στρατιωτικος να παιρνει κανονικο μισθο απ το στρατο και να δικαιουται και ιδιωτικο ιατρειο το απογευμα,οι γιατροι των ασφαλιστικων ταμειων να το χουν επισης διπορτο κι ο αλλος να βασανιζεται λογω ανεργιας η ελλειψης πελατων στο ιδιωτικο του ιατρειο επειδη ειμαστε πολλοι;

...Ο στρατιωτικος γιατρος θα επρεπε να κανει με το στρατιωτικο νοσοκομειο,τελος.

Για άλλη μια φορά shlia and friends, δεν γνωρίζεις και εκφέρεις άποψη.

Φυσικά που να ξέρεις ότι αυτό είναι επιλογή του κράτους, γιατί απλούστατα δεν επιθυμεί να δώσει καλύτερους μισθούς στους στρατιωτικούς ιατρούς.

Το μισθολόγιο των στρατιωτικών ιατρών είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό των υπολοίπων στρατιωτικών, και εξ' ου και το κράτος συντηρεί αυτή την αρρωστημένη κατάσταση με τους στρατιωτικούς ιατρούς να είναι μια απ' τις ελάχιστες κατηγορίες δημοσίων υπαλλήλων που τους επιτρέπεται να εργάζονται και σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ...

Απλούστατα έτσι βολεύει.

Για το ότι οι καραβανο-γιατροί πληρώνονται από την πρώτη ημέρα που μπαίνουν στην σχολή δε λες τίποτα όμως...

Συγγνώμη για το off-topic...

Αν προσέξεις το ποστ μου, θα δεις ότι ΔΕΝ τους υπερασπίζομαι.

Και επειδή έχω κάνει το στρατιωτικό μου, τους απεχθάνομαι κιόλας (ένας απ' τους λόγους είναι ότι χώνουν τους πολίτες-ιατρούς που δεν πληρώνονται).

Απλά θέτω την κατάσταση και το γιατί επιτρέπεται στους στρατιωτικούς να έχουν ιδιωτικό Ιατρείο.

Θεωρώ εξίσου παράλογο όμως, να έμεναν με τους μισθούς των υπόλοιπων στρατιωτικών (που κάνουν 4 χρόνια Σχολή και δεν έχουν τις ευθύνες των ιατρών).

Σόρυ για το off-topic και από μένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα πλαισια της Χειρουργικης διδαξτε επισημα βασικες χειρουργικες δεξιοτητες στη φιλοσοφια

του σεμιναριου Βasic Surgical Skills 1. 2.

Nταξ,αντε μη μας τα διδασκετε ολα αυτα,μαθετε μας τα μισα,το 1/3,KATI!! emeleosemeleos

Δειτε την καταντια σας τωρα.Σας παρακαλαμε να εκπαιδευσετε.Δηλαδη τι να σχολιασει κανεις επ αυτου :splats: .

Υποχρεωστε μας στις χειρουργικες κλινικες να μπαινουμε στα χειρουργεια στα πλαισια της επισημης εκπαιδευσης,και δωστε μας χωρο...να πλυθουμε και να κραταμε αγκιστρα+ο,τι αλλο εχετε ευχαριστηση :D .(Ο Αντσακλης στη Γυναικολογια κατι ειχε καταφερει κουτσα-στραβα σ αυτο το θεμα.Εβγαζε το προγραμμα των χειρουγειων καθε φορα με συγκεκριμενα ονοματα φοιτητων για βοηθους-αγκιστρα.Ολοι της ομαδας μου ειχαμε πλυθει απο 2 φορες τουλαχιστον.).Αν ειναι δυνατον,ενημερωστε μας απο την προηγουμενη μερα,τι χειρουργειο θα παρακολουθησουμε ωστε να προετοιμαστουμε.

Ενω θα χειρουργειτε,κι εφοσον δεν τιθεται θεμα ζωης και θανατου του ασθενους,δωστε σημασια στο φοιτητη,δειξτε του,εξηγηστε του,ρωτηστε τον,βαλτε τον στο πνευμα.Ειστε πανεπιστημιακες χειρουργικες κλινικες after all ρε γαμωτο!

-----------------------------

Πεταξε στα σκουπιδια αυτη τη ΜΕΘ,ποσο μαλλον οπως τη διδασκετε!

Κωλοβαραμε 5-6 ωρες κλινικη καθε μερα και δε μαθαινουμε τιποτα.

Κι ουτε κι ασχολειται και κανεις μαζι μας περαν κατι ελαχιστων λεπτων ετσι για τα ματια.

Πηρε και βραβειο εξαιρετης διδασκαλιας ο Ρουσσος,τρομαρα του.

Πεταξτε τη ΜΕΘ που στο κατω-κατω ειναι ενα εξειδικευμενο αντικειμενο,ουτε καν επισημη ειδικοτητα δεν ειναι στην Ελλαδα,διετης εξειδικευση ειναι,

και εισαγετε το μαθημα Eπειγουσα Ιατρικη.

Αναπροσαρμοστε το προγραμμα σπουδων και δωστε στο συγκεκριμενο μαθημα ικανοποιητικο χωρο και χρονο.

Στα πλαισια αυτου... emardown

Να κανουμε καποια συγκεκριμενη,οργανωμενη για το σκοπο μας θεωρια-τα περισσοτερα επαναληψη και συστηματοποιηση θεωριας που εχουμε ηδη κανει θα ναι στην ουσια-κι απο κει και περα

δειτε με ποια φιλοσοφια διδασκονται τα διαφορα σεμιναρια τυπου ΒLS PHTLS ALS ΕΠΙ κλπ και μιμηθειτε τη.

Διδαξτε μια ρημαδα ΚΑΡΠΑ και εναν ρημαδη απινιδωτη!Τουλαχιστον να υπαρξει εξοικειωση με ενα ρημαδιασμενο ΑΕΑ να μη διστασουμε να προσπαθησουμε να σωσουμε καναν ταλαιπωρο εκτος νοσοκομειου,

εντος νοσοκομειου θα φωναξουμε εσας να τον σωσετε :splaaaats:

Βασικες δεξιοτητες που εχουν σχεση με την ανθρωπινη ζωη και θα επρεπε να διδασκονται μεχρι και στα σχολεια,ο φοιτητης Ιατρικης

με Χειρουργικη ενα ετος και τριμηνο,κλινικη ΜΕΘ,κλινικη Καρδιολογιας,κλινικη Πνευμονολογιας και δεν τα διδασκεται ποτε επισημα,ποιος θα ακουσει και δε θα μουντζωσει.

(Σε ο,τι αφορα τα επιλογης,Πρωτες Βοηθειες,ΚΑΡΠΑ κ Αναισθησιολογια,θεωρια-θεωρια-θεωρια,μονο η πρακτικη ασκηση των Πρωτων Βοηθειων ως προς την ΚΑΡΠΑ αξιζει,κατα τ αλλα τζιφος.)

Διδαξτε βασικες δεξιοτητες Eπειγουσας Προνοσοκομειακης Ιατρικης.

Βγαινουμε απ τη σχολη,μας τυχαινει ο,τιδηποτε και τοτε,αφου γινουμε ρεζιλι και δεν ξερουμε πως ν αντιδρασουμε ενω ολοι! περιμενουν απο μας να αντιδρασουμε,κατανοοουμε την ανεπαρκεια μας και μετα ψαχνομαστε μονοι μας και πλακωνομαστε στα επι πληρωμη σεμιναρια.

Διδαξτε αμεση αντιδραση σε επειγοντα περιστατικα!

Διδαξτε επιτελους! 5 βασικες πρακτικες ιατρικες δεξιοτητες.

(Στο τριμηνο θα τα μαθουμε ολα; :splaaaats:

Δεν ειναι καν υποχρεωτικο το αγροτικο,ξερετε.

Αλλα και να ηταν,στο τριμηνο ποιος θα μας τα μαθει;Επισημη εκπαιδευση ουτε εκει υπαρχει. :splaaaats:

Μονοι μας στις εφημεριες ολα;

Εκει γινεται ο κακος χαμος κι ειμαστε κι εμεις να παρακαλαμε τον καθε τυχαρπαστο να μας πρωτοδειξει στα γρηγορα και προχειρα την προσωπικη του τεχνικη :splaaaats: για οποιαδηποτε πρακτικη διαδικασια,χωρις να μας εγγυαται κανεις,φυσικα,οτι αυτος ειναι ο σωστος τροπος,παρουσια,μαλιστα,ενος ασθενους που ποναει. emeleos )

Δειξτε μας επισημα 1-2 φορες καθε διαδικασια,βαλτε μας εναν-εναν να το κανουμε 1-2 φορες να δειτε τι καταλαβαμε και να επισημανετε τα λαθη μας κι

απο κει και περα η εξασκηση και η αποκτηση εμπειριας ειναι δικη μας ευθυνη(εφημεριες κ.ά).

Να εχουμε δει ομως εστω 1-2 φορες στη φοιτητικη μας ζωη απο επισημη πηγη καποιες βασικες ιατρικες πρακτικες και να εχουμε επιχειρησει να τις κανουμε οι ιδιοι παρουσια εκπαιδευτη.

Ιατρικο πανεπιστημιο ειστε.emeleos

Αντ αυτου απο την Ιατρικη Αθηνων αν δε νοιαστεις :splaaaats: μπορει να αποφοιτησεις και να μην ξερεις να παιρνεις μια πιεση,να μην ξερεις τι σημαινει βγαζω τον αερα απο μια συριγγα :splaaaats: .Δε θα ενδιαφερθει ποτε κανεις να δει αν ξερεις.

Απο το site του ΕΚΑΒ,για να παιρνετε ιδεες.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΠΡΟΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ

1. ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙ

* Εισαγωγή - Βασικές αρχές, σκοπός και στόχος της ΕΠΙ. Υπηρεσίες ΕΠΙ - Οργάνωση, συντονισμός. Οικονομική διάσταση - Καταγραφή.

* Οξείες διαταραχές συνείδησης - Κώματα

Αξιολόγηση και πρώτη αντιμετώπιση ασθενούς σε κώμα.

Οξέα εγκεφαλικά αγγειακά επεισόδια- Επιληπτική κρίση.

* Επείγοντα αναπνευστικά προβλήματα

Στοιχεία φυσιολογίας αναπνοής

Κυριότερα αναπνευστικά σύνδρομα

Οξεία αναπνευστική ανεπάρκεια

Βαριά ασθματική κρίση

Σύνδρομο αναπνευστικής δυσχέρειας ενηλίκου (ARDS)

Πνευμονική εμβολή

Σύνδρομα από εισρόφηση

Αντιμετώπιση οξέων προβλημάτων του αναπνευστικού

Φάρμακα δρώντα στο αναπνευστικό - Οξυγονοθεραπεία

Ενδείξεις - κριτήρια μηχανικής υποστήριξης της αναπνοής

* Κυκλοφορικό σύστημα

Βασικές έννοιες αιμοδυναμικής

MONITORING ΗΚΓφικό - αιμοδυναμικό

* Επείγοντα καρδιολογικά προβλήματα

Καρδιακή ανεπάρκεια

Οξύ έμφραγμα μυοκαρδίου

Υπερτασική κρίση

Διαταραχές του ρυθμού

Αντιμετώπιση επειγόντων καρδιολογικών προβλημάτων

Φάρμακα δρώντα στην καρδιά και στο κυκλοφοριακό

Θρομβόλυση

Ηλεκτρική ανάταξη διαταραχών του ρυθμού

* Γενικές αρχές ομοιόστασης - Κυριότερες αιτίες διαταραχής της

Διαταραχές οξυγόνωσης - Μεταφορά - χρησιμοποίηση οξυγόνου από τους ιστούς

Διαταραχές οξεοβασικής ισορροπίας (ερμηνεία - αντιμετώπιση)

Οξείες ηλεκτρολυτικές διαταραχές

Οξείες διαταραχές ισόσμωσης

* Καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)

Αιτιοπαθογενετικοί μηχανισμοί καρδιοαναπνευστικής ανακοπής

Βασικές και προωθημένες έννοιες καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης

Παθοφυσιολογία ισχαιμικής βλάβης

Προστασία από την ισχαιμική βλάβη του εγκεφάλου

Υποστηρικτική αγωγή μετά την αναζωογόνηση άλλων ζωτικών οργάνων και λειτουργιών.

* Κυκλοφορική καταπληξία (SHOCK)

Αιτιοπαθογενετικοί μηχανισμοί

Φυσιοπαθολογία του SHOCK

Κλινική και αιμοδυναμική προσπέλαση ασθενούς σε SHOCK

MONITORING σε SHOCK

Αντιμετώπιση SHOCK

* Βαριές ψυχωτικές διαταραχές

Αναγνώριση - Επείγουσα αντιμετώπιση

* Οξείες παθήσεις του πεπτικού συστήματος

Αναγνώριση - Επείγουσα αντιμετώπιση

* Οξείες παθήσεις του ουροποιητικού συστήματος

Αναγνώριση - Επείγουσα αντιμετώπιση

* Οξεία γυναικολογικά και μαιευτικά προβλήματα

Αναγνώριση - Επείγουσα αντιμετώπιση

* Ειδικές λοιμώξεις

* Κακώσεις - τραύμα

Είδη κακώσεων, τρόποι πρόκλησης, αντιμετώπιση

Κακώσεις μαλακών μορίων, σκελετού, αρθρώσεων, μεγάλων αγγείων,

ΚΝΣ, και Περιφ. Νευρικού συστήματος

Κακώσεις κατά περιοχές σώματος

Κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, κακώσεις Σπονδυλικής Στήλης και

Ν. Μυελού, θώρακος, κοιλίας, άκρων.

* Εγκαυματική νόσος

Αδρές φυσιοπαθολογικές διαταραχές, επείγουσα αντιμετώπιση

* Πνιγμός - Ηλεκτροπληξία - Θερμοπληξία - Βλάβες από παρατεταμένη έκθεση στο ψύχος - Νόσος δυτών

Αδρές φυσιοπαθολογικές διαταραχές

Αναγνώριση - Επείγουσα αντιμετώπιση

* Δηλητηριάσεις

Δηλητηριάσεις από συνήθεις φαρμακευτικές ουσίες, από συνήθεις χημικές ουσίες, από εισπνοή τοξικών ουσιών, δείγματα από ιοβόλους όφεις και έντομα

Γενικές αρχές αντιμετώπισης - Αντίδοτα

* Ψυχολογική προσέγγιση του βαρέως πάσχοντα και του περιβάλλοντός του

* Ομαδικά ατυχήματα - Μαζικές καταστροφές - Διαλογή (TRIAGE)

* Νομικά και Ηθικά προβλήματα στην Ε.Π.Ι.

* Αερομεταφορές

Ειδικά προβλήματα - Αντιμετώπιση

* Επείγοντα Παιδιατρικά και Νεογνολογικά προβλήματα

Αναγνώριση - Ιδιαιτερότητες - Επείγουσα αντιμετώπιση

2.ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΗΣ Ε.Π.Ι.

* Εξασφάλιση βατότητας και έλεγχος αεραγωγού

* Τραχειοβρογχική αναρρόφηση

* Αφαίρεση ξένων σωμάτων από τις ανώτερες αναπνευστικές οδούς

* Τοποθέτηση αεραγωγών

* Διασωλήνωση στόματο και ρινοτραχειακή

* Τυφλή ρινοτραχειακή διασωλήνωση

* Εφαρμογή λαρυγγικής μάσκας

* Τεχνική κρικοθυρεοειδοστομίας

* Εφαρμογή διαφόρων συσκευών οξυγονοθεραπείας

* Μηχανικός αερισμός με χειροκίνητες συσκευές

* Μηχανικοί αναπνευστήρες

* Διάφοροι τρόποι (MODES) τεχνικής αναπνοής (CMV, SIMV, PEEP)

* MONITORING Οξυγόνου και Διοξειδίου του άνθρακος

* Παρακέντηση θώρακος

* Παροχέτευση θώρακος

* Τεχνική περικαρδιοκέντηση

* Τεχνικές καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης

* Εξάσκηση σε ανθρώπινα ομοιώματα

* Χρήση απινιδωτών

* Προσωρινή βηματοδότηση με ενδοκαρδιακό καθετήρα

* Αντιμετώπιση αρρυθμιών

* Εξασφάλιση φλεβικών γραμμών (περιφερειακών - κεντρικών),οροί,αιμοληψία,αέρια,ενδομυικές

* Έλεγχος μεγάλης εξωτερικής ή εξωτερικευμένης αιμορραγίας

* Ρινικός επιπωματισμός

* Τοποθέτηση οισοφάγειου καθετήρα (BLACKEMORE)

* Ακινητοποίηση και προσήλωση μέλους

* Επιδεσμολογία

* Είδη ναρθήκων

* Ακινητοποίηση αυχένος - Εφαρμογή κολλάρων

* Τοποθέτηση και ακινητοποίηση τραυματία επί φορείου

* Είδη φορείων (κοινό, "σκούπα", σανίδα, ελαστικό στρώμα με υποπίεση)

* Τεχνικές απεγκλωβισμού και μεταφοράς τραυματία

* Τοποθέτηση γαστρικού σωλήνα - πλύση στομάχου

* Τοποθέτηση καθετήρα κύστης

* Χρήση θερμοκοιτίδας

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ πολυ σωστα τα λες..ειλικρινα μονο ετσι θα επρεπε τα πραγματα να ηταν...αληθεια υπαρχει ελπιδα;..εστω για τους επομενους αφου εμεις τα φαγαμε στην μαπα πλεον....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, αυτο το thread σιγουρα πια δεν μπορεί να διαβαστεί απο κάποιον που εχει χάσει το μπαλακι απο τις πρωτες 2-3 σελίδες(οπως εγω πχ :P) Tα posts ειναι ατελειωτα και συγχωρείστε με αλλα δεν μπορω να τα διαβάσω, και έτσι δεν ξέρω αν θα επαναλαβω κάτι που διευκρινίστηκε λιγο πιο πριν.

Απλως οπως κοιταζα διαφορα posts στην τυχη, ειδα σε ενα σημειο που ο ortho ελεγε οτι στη Ευρωπη οι καθηγητές δεν δέχονται φοιτητές στα ερευνητικά προγράμματα. Δεν ξέρω τι γίνεται στην υπολοιπη Ευρώπη, παντως στην Ελλάδα δεν ειναι τοσο αλαζόνες οι καθηγητές. Στην Πατρα κάναμε και ημερίδα ενημέρωσης για αυτό το ζήτημα(αλλο που ζητημα αν πατησαν 20-30 ατομα...) και οι καθηγητες ήταν πολυ πρόθυμοι και βοηθητικοί και μας ενημερωσαν αναλυτικα για τα διαφορα αντικειμενα ερευνας των εργαστηριων. Μας διευκρίνησαν οτι ημασταν ευπρόσδεκτοι σε οποιο εργαστήριο θέλαμε, υπο την προυπόθεση οτι ημασταν διετεθημενοι να αφιερώσουμε χρόνο.(κατι που οι περισσότεροι ομως δεν εχουν καμια ορεξη να κανουν) Δεν εδειξαν καθολου αρνητική στάση, αλλα μας ανεφεραν ότι ήδη υπαρχουν και παιδιά που βοηθανε. Και οταν μια φίλη μου κανόνισε ερευνητική ανταλλαγή, ο καθηγητης της ανατομιας ήταν πολυ πρόθυμος να την δεχτει στο εργαστηριο για να εξοικιωθει γενικότερα με τα διαφορα εργαλεία.

Δεν ειναι δα και τόσο χάλια πια η κατασταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα όσα γράφει η Shlia είναι μια πραγματική εικόνα (που δεν λέει να αλλάξει δεκαετίες).

Πώς θα μπορούσε κανείς να τα εξηγήσει σε 3 γραμμές;

Δεν είναι δυνατόν να γκρινιάζουμε για την «κατάντια» μας χωρίς να δίνουμε τη δέουσα προσοχή στις λεπτομέρειες και στα σημεία στα οποία πάσχουμε. Δεν μπορούμε να γενικεύουμε και να αφορίζουμε αδιακρίτως χωρίς να μελετήσουμε τι ακριβώς γίνεται αλλού.

Πώς θα βγάλουμε συμπέρασμα με 3 γραμμές όταν για τα ίδια πράγματα σε άλλες χώρες έχουν γραφτεί τόμοι (τους οποίους προφανώς απαξιούμε ακόμα και να αγγίξουμε – διότι, επίσης προφανώς, δεν έχουμε υπομονή και βαριόμαστε ή έχουμε μάθει στα εύκολα, στα γρήγορα και στα λυσάρια);

Με αυτή τη νοοτροπία δεν χτίζονται, όχι συστήματα αλλά ούτε και συγκροτημένα άτομα.

Όποιος λοιπόν έχει χρόνο, ας ρίξει μια ματιά να δεί το πως αντιμετωπίζει μια σοβαρή κοινότητα την ιατρική εκπαίδευση (εν προκειμένω, την προπτυχιακή). Όλα όσα λέει η Shlia είναι ταξινομημένα, ορθολογισμένα και τυποποιημένα (ασχέτως αν στην πράξη υπάρχουν και αστοχίες).

General Medical Council: “Tomorrow’s Doctors”,

Οι «άνθρωποι» κάθονται και δουλεύουν (όλοι μαζί, υπουργεία-σύλλογοι-ιατρικές σχολές-ενδιαφερόμενοι αλλά ακόμα και πολίτες) και το παλεύουν (
). Δεν ψάχνονται για το σε πόσες καρέκλες θα χωρέσει ο (ένας και μοναδικός) κ…. τους.

ΥΓ

Για όλα όσα έχω γράψει κατά καιρούς, έχω ψάξει, έχω διαβάσει και έχω βάλει τους απαραίτητους συνδέσμους.

Όμως, αναρωτιέμαι αν τελικά αξίζει τον κόπο να κάθεται κανείς να γράφει και να επεξηγεί.

Αν αυτά που γράφει κάποιος δεν έχουν καμία απήχηση, το πιο εύκολο απ' όλα είναι να σταματήσει το γράψιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πας και τους βαζεις βομβα μετα η δεν πας;Eιναι ξεφτιλα η κατασταση η δεν ειναι;;;;;;;;Μας εχουν γραμμενους στ @@ τους η δε μας εχουν;;;;;;;;;;;

Γιατι βριζω;Πώς να ΜΗ βριζω,μου λετε emquestion

Απο τα Χριστουγεννα τηλεφωνω στον Κωστακη να δω ποτε δινεται το Μεταμοσχευσεις του χειμερινου.Το ειχα δηλωσει, παρακολουθησει παλιοτερα.

Το μαθημα διδασκεται και στα δυο εξαμηνα.

Η γραμματεας κατ επαναλειψη απανταει δεν ξερω,θα βγει ανακοινωση.Της λεω ποια η υλη φετος;Επισης δεν ξερει.

Δεν καιγομαι κιολας να το δωσω,υποψιαζομαι ομως τι παιζει και θελω να δω μεχρι που θα φτασει η ξετσιπωσια γι αυτο και επιμενω :bloodomen: .

Της επεσημανα πεντακοσιες φορες οτι οταν θα κανονισουν ποτε θα δωθει,να ρωτησει τον καθηγητη για την υλη και να φροντισει να την εχει διαθεσιμη,να περασω να την παρω κι εγω κι οσοι ενδιαφερομαστε.Η υλη ειναι σελιδες απο το βιβλιο και αλλαζει κατα διαστηματα.

Της ειπα μαλιστα οτι αν η υλη ειναι η περσινη,υπαρχει ανεβασμενη στα διαφορα φοιτητικα site,μπορουμε να τη βρουμε απο εκει,να μην τους κουραζουμε αδικα :splaaaats: ,πρεπει ομως να μας διευκρινισει οτι οντως προκειται περι της περσινης υλης.

Περνουσε ο καιρος,κανενα νεο.Ξαναπαιρνα,τα ιδια...Δεν ξερουμε τιποτα,θα βγει ανακοινωση.

Ε πιεσε τον καθηγητη να μαθεις!Πες του οτι τηλεφωνουν οι φοιτητες και ρωτουν.Σας εχουμε παρει 500 φορες,δωστε μας ενα στοιχειο!!!Εχουμε κι αλλες δουλειες εκτος απο το να εχουμε το νου μας ποτε θα θυμηθειτε εσεις να βγαλετε ανακοινωση,ξερετε.Φοιτητες ειμαστε δεν ειμαστε παιχνιδακια στις διαθεσεις τις δικες τους.

Της εξηγησα και για το eclass της ειπα και για το grmeds,να μη σας πω που με εγραψε η θου κυριε!,ε;

Μετα απο 500 τηλεφωνα...Τον ρωτησες τον καθηγητη;;Τον ρωτησα και η απαντηση ηταν ο,τι ολα θα γινουν :splaaaats: .

Κυρα μου,κανα νεο;;;;Φτασαμε στο τελος του εαρινου και εξεταση του χειμερινου δεν εχει δωθει ακομη!

Και τοτε μετα απο 7000 τηλεφωνα θυμαται να πει(προφανως τοτε θα θυμηθηκε να της το πει ο καθηγητης)οτι το μαθημα θα δωθει μια φορα φετος,μαζι με το εαρινο.

Τους βριζεις πατοκορφα μετα η δεν τους βριζεις;;

Ξαναπαιρνω πριν μερικες μερες.Δεν ξερουμε τιποτα.

Παιρνω σημερα και λεει με μια φυσικοτητα οτι δινεται αυριο,ολα ειναι κανονισμενα,εχει βγει ανακοινωση και θεωρει οτι εγω επρεπε να τα ξερω ολα κι ετοιμαζεται να μου το κλεισει χωρις να πει κ τιποτα παραπανω.Εχει ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ κ την απαιτηση να εχω μυρισει εγω τα νυχια μου οτι εβγαλαν αυτοι ανακοινωση στον πινακα τους μετα απο ενα χρονο κι οτι ισως εχει βγει ανακοινωση κ στον πινακα της κεντρικης γραμματειας την οποια μπορει να την εχει τσιμπησει ο οποιοσδηποτε αφου ειναι ολα χυμα καρφιτσωμενα κι απλως να μην υπαρχει.

ΡΕ ΑΘΛΙΟΙ ΤΥΠΟΙ ολος ο κοσμος γυρω απο σας περιστρεφεται;;;;;;;;;;Αλλη δουλεια να κανουμε δεν εχουμε;;;;;

Με τη λογικη της θα επρεπε εγω 5 μερες τη βδομαδα να ειμαι στο Γουδι και σε καθε κλινικη σκορπισμενη ανα το λεκανοπεδιο και να τσεκαρω τους πινακες ανακοινωσεων!

Εν τω μεταξυ,ενω το μαθημα δινεται αυριο,μολις τσεκαρα και η ανακοινωση ΔΕΝ υπαρχει στο νεοαποκτηθεν ηλεκτρονικο-ο θεος να το κανει -δεκατης τριτης ταχυτητας site της κεντρικης γραμματειας.Αφου θα δωθει το μαθημα,θα το ανεβασουν καποια στιγμη, που θα παει! :splats:

Της λεω ποια η υλη;

Λεει τα εχουμε δωσει ολα,σε φαση μη με πρηζεις επρεπε να τα ξερεις,υπηρξαμε απολυτα συνεπεις εμεις με τις υποχρωσεις μας.Της λεω περναω να παρω την υλη.

Λεει δεν την εχω,παρ τη απο ενα συμφοιτητη σου.

Της λεω θα περασω να μου δωσετε την υλη.Σας εχω επισημανει απειρες φορες,οσες κ τα τηλεφωνα που σας εχω κανει μεχρι σημερα,να ρωτησετε τον καθηγητη ποια ειναι η υλη κ να την εχετε διαθεσιμη οταν θα βγει ημερομηνια.

Λεει ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ.Τα εχουμε δωσει ολα στους φοιτητες.

Της λεω δε με ενδιαφερει κυρα μου τι δωσατε στους αλλους,

εχω δηλωσει κ παρακολουθησει το μαθημα παλιοτερα,

δικαιουμαι ως μεταφορεας να δωσω το μαθημα,θα περασω να παρω την υλη,δεν υποχρεουμαι εγω να ξερω ποιος συμφοιτητης μου παρακολουθησε το μαθημα φετος ουτε υποχρεουμαι να του υποχρεωθω για να με εξυπηρετησει.

Επιμενει ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ,τα εχουμε μοιρασει ολα τα χαρτια,βρες ενα συμφοιτητη σου να σου πει.

Δεν εχει κρατησει ενα χαρτι η εδρα του μαθηματος ωστε να μπορει να ενημερωσει τον καθε ενδιαφερομενο για την υλη σε ενα πανεπιστημιο που επιτρεπεται η μεταφορα μαθηματων και η φοιτηση ειναι χωρις περιορισμο χρονικης διαρκειας.

Ειμαι λιγο πριν τα προθυρα νευρικου κλονισμου :) κ μου κλεινει το τηλεφωνο καταμουτρα.

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΜΟΥ ΛΕΤΕ?

Αυτη ειναι η νοοτροπια απο πλευρας εδρας στα περισσοτερα μαθηματα!ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΗ απεναντι στους φοιτητες κατασταση.

Δε φτανει η ανυπαρκτη εκπαιδευση,μας κανουν κ ψυχολογικο πολεμο με το ΘΡΑΣΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ ΤΟΥΣ.

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΜΕ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ?H ΣΧΟΛΗ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΑΙΤΙΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΕΜΑΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ.ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ,Η ΑΙΤΙΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ,ΕΙΜΑΣΤΕ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΑΜΑΞΗΣ,ΠΟΙΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΡΟΧΟΣ ΔΗΛΑΔΗ,ΕΧΕΙ ΕΚΤΡΟΧΙΑΣΤΕΙ Η ΑΜΑΞΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ!

ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ,ΑΙΣΧΡΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΥΧΗ Η ΑΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ.

ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΠΙΚΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ,ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΘΥΜΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΛΛΑΝΕ ΕΚΕΙ Σ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΩΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΧΑΝΗ ΣΧΟΛΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΧΑΝΗ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΑΠ Τ @@.

ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΤΟΥΣ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ

ΚΙ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΑΑΑΛΕ ΜΑΘΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΟ ΔΩ ΚΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΟΤΙ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΛΑ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ,ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ,ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ,

ΑΠΑΙΤΕΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ,ΒΛΕΠΕΙΣ,Η ΠΑΣΙΕΝΤΖΑ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ... :splats: :splats:

ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΟΤΑΝ ΘΥΜΗΘΟΥΝ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ-ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ!-,ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΣΟΥ

ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ.

ΝΤΡΟΠΗ.

ΥΓ:To μονο για το οποιο φροντισε να με ενημερωσει χωρις κανενα δισταγμο ειναι οτι ΠΡΕΠΕΙ να περασω να δηλωσω αν θελω να το δωσω αυριο.Ε βεβαια,ο,τι εχει να κανει με διευκολυνση δικη τους,αγραφος νομος για μας...:splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη εχω αναφερθει στα εκτενη post της εκλεκτης shlia and friend...

να τοποθετηθω λοιπον σε οτι αφορα τους σχολιασμους του aterpos

τα γραφομενα της συναδελφου δεν με βρισκουν να διαφωνω μαζι τους.σε γενικες γραμμες,με ελαχιστες εξαιρεσεις9βλεπε ζητημα αιωνιων φοιτητων για παραδειγμα) καλα τα λεει.ομως οπως τα γραφει ειναι δυσκολο να τα παρακολουθησει καποιος.δεν μιλησα για 3 γραμμες.ουτε πιστευω εχουμε τυετοιες απαιτησεις οι υπολοιποι.θα μπορουσαν ομως να μην ειναι τοσο μακροσκελη.και οχι μονο.δεν ειναι λιγες φορες που δεν σε προβληματιζει μονο το μεγεθος, μα και η συνοχη των γραφομενων.αποψη μου τουλαχιστον.

απο τις "3 γραμμες'" μεχρι τα σεντονια,υπαρχουν πολλες λυσεις...ουτε χρειαζεται να αναπτυχθουν πληρως ολες οι αποψεις για ολα τα προβληματα της ιατρικης(και οχι μονο της αθηνας οπως τονιζεται πολλακις εδω περα,υπαρχουν και αλλου σχολες με παρομοια προβληματα ξερετε)σε ενα και μοναδικο ποστ.

φιλικα παντα(ναταλλασοουμε αποψεις δεν ειπαμε?)

γιαννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να καταληγουμε καπου κι οχι απλως να αναθεματιζουμε

Τι θα επρεπε να γινεται

1.Κλικ ΕΔΩ

2.Εclass.Kαθε μαθημα το eclass του...Βλεπε ΕΔΩ κι ΕΔΩ.(Ο κ.Λαδας δε χρησιμοποιει το eclass,εχει ομως τα blog του,υπεραναλυτικα και εγκαιρα ενημερωμενα,τουλαχιστον σε ο,τι αφορα τα επιλογης του,Παθολογια δεν εκανα στην εδρα του για να ξερω τι παιζει και ειναι αρχοντας!Και μαλιστα ενω υπαρχουν τα blog,η γραμματεας του ειναι παντα φιλικη,συνεπης και εξυπηρετικοτατη.Τυχαιο ειναι;Τιποτα δεν ειναι τυχαιο.)

3.Χρονικος περιορισμος στη διορθωση των γραπτων.Δε μπορει οποτε θυμηθει η καθε εδρα να βγαζει τα αποτελεσματα.Δινεις ενα μαθημα σημερα και περιμενεις ποτε θα κλωσησει η κοτα <_< για να δεις τι εκανες.Θες να ξερεις τι σου γινεται,που πας.

Τοσα παραπανισια μελη ΔΕΠ ειστε.Δε διδασκετε που δε διδασκετε,στρωστε κωλους και διορθωστε.(Θα φωναζουν τωρα οι ειδικευομενοι των πανεπιστημιακων νοσοκομειων.Γιατι αραγε; :rolleyes: )

Τα γραπτα με τη μορφη πολλαπλης επιλογης που διορθωνονται απο υπολογιστη θα ηταν μια ακομη καλυτερη λυση.(Βλεπε Νανας)

Υπαρχουν καποια μαθηματα που χρησιμοποιουν ηδη ερωτησεις πολλαπλης επιλογης αλλα δε διορθωνουν με υπολογιστη ωστε τα αποτελεσματα να ειναι δυνατον να ειναι ετοιμα ακομη και την ιδια μερα.

Γιατι δεν το κανουν;Να το κανουν.

Και να φροντισουν και αλλες εδρες να χρησιμοποιησουν αυτο το συστημα αντι του απαρχαιωμενου διαβασε ενα βιβλιο ολοκληρο χωρις καμια κατευθυνση μεν,ανεπτυξε μας ωσαν παπαγαλακι τουλαχιστον 2 απο τα 4 θεματα δε,τελος.Κρινανε αυτοι τωρα οτι εγω ξερω. <_<

Με τη διορθωση απο υπολογιστη εξασφαλιζονται τα εξης

1.οικονομια χρονου

2.οικονομια κοπου

3.αντικειμενικοτητα διορθωσης

4.εκμηδενιση πιθανοτητας λαθους.

Σημαντικοτατο!Τα πολλαπλης οφειλουν να ειναι της προκοπης πολλαπλης.

Τι σημαινει της προκοπης πολλαπλης επιλογης;

Σημαινει οτι

1.τα ερωτηματα δεν επινοουνται προχειρα και διατυπωνονται επισης προχειρα οποτε ειναι ασαφη,διφορουμενα,τριφορουμενα και βαλε

2.η απαντηση ειναι σαφης και συγκεκριμενη (συχνα δεν ειναι ειτε λογω προχειροτητας ειτε επιτηδες.στοχος δεν πρεπει να ειναι το σαμποταρισμα του φοιτητη,στοχος πρεπει να ειναι το να τσεκαρετε αν καταλαβε και αν εμαθε 10 πραγματα που οφειλει να ξερει)

3.εξεταζεται το συνολο της υλης αλλά η ουσια της,πραγματα που ειναι αντικειμενικα σημαντικα να εχεις κατανοησει και να γνωριζεις κι οχι ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν εχουν κανενα νοημα εκπαιδευτικα.

Μ ενα σμπαρο δυο τρυγονια.

Και πιο επι της ουσιας θεωρητικη εξεταση και καλυτερη κατα ολες τις εννοιες διορθωση.

4.Τη μερα που ανακοινωνονται τα αποτελεσματα,υποχρεωτικα να αποστελλονται απο την εκαστοτε εδρα και στην κεντρικη γραμματεια(ενα χαρτι καλουνται να στειλουν,δεν καταλαβαινω τι ζορι τραβανε και δεν το κανουν) η οποια κεντρικη γραμματεια οφειλει να ενημερωσει τα μητρωα αμεσα.Να καθοριστει ως προτεραιοτητα της αυτο,αναμεσα στα διαφορα αλλα που εχει να κανει.

Ειναι αδιανοητο αυτο που συμβαινει,

να εχει περασει αναμφισβητητα ενας φοιτητης ενα μαθημα σημερα και για να φανει αυτο στα επισημα μητρωα της σχολης να χρειαζεται μεχρι και μηνες ολοκληρους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.