Jump to content

Η κατάσταση στην Ιατρική Αθήνας πρέπει να αλλάξει.


pavlos005

Recommended Posts

Επίσης να προσθέσω ότι δεν είναι δυνατόν οι ελληνικές σχολές και τα μέλη ΔΕΠ να καρπώνονται τις επιτυχίες των αποφοίτων τους στο εξωτερικό όταν δεν τους έχουν βοηθήσει από τα στοιχειώδη μέχρι τα σημαντικά

1. Δεν υπάρχει γραμματειακή υποστήριξη για βαθμολογίες, διαδικαστικά κλπ στα αγγλικά, ένας που να ασχολείται αποκλειστικά με αποφοίτους ή φοιτητές που θέλουν να πάνε στο εξωτερικό. 2 παιδιά ξέρω που παραλίγο να χάσουν θέση στις ΗΠΑ γι'αυτό το τυπικό Dean's Letter, και οι 2 έβαλαν μέσο για να πάρουν ένα τυπικό χαρτί που έλεγε "ο φοιτητής τάδε φοίτησε στην σχολή από το 2000-2006". Αυτό το απλό πράγμα ο πρόεδρος δεν το έβγαζε

2. Συστατικές επιστολές ΔΕΝ δίνουν

3. Η ενημέρωση για το πώς να κάνει καριέρα στο εξωτερικό κάποιος είναι ελλιπέστατη, πιο εύκολο είναι να ενημερωθεί από το greekmeds παρά απο τα γραφεία διασύνδεσης τα οποία πληρώνονται γι'αυτό τον σκοπό έτσι; Ενώ εδώ το κάνουν όλοι εθελοντικά και από την πικρή τους εμπειρία

4. ΔΕΝ δέχονται αυτούς τους επιτυχημένους του εξωτερικού ανάμεσα τους όταν αυτοί γυρίζουν...

Άρα όποιος έλληνας απόφοιτος πέτυχε έξω, εκτός αν το όνομά του είναι ίδιο με άλλου καθηγητή, μονάχος του και με την δουλειά του τα κατάφερε. Και κάποιοι δεν θέλουν ούτε να ξαναπατήσουν στην σχολή που τους είχε 6 χρόνια κουτάβια, επίτηδες τους κράτησε υπνωτισμένους και ανίδεους. Όπως έχω ξαναπεί, η γνώση είναι το λιγότερο που χάνεις, γνώσεις δεν με πειράζει που δεν πήρα από το ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο, μάμησε το. Το ότι, όμως, η νοοτροπία που προσπαθούν να περάσουν είναι το να τα παίρνω, να τα παίρνω μαύρα, να κάνω κοπάνες, να ξύνομαι και να πληρώνομαι 1000 ευρουλάκια τον μήνα, η ρεμούλα, η λαμογιά, το βόλεμα, η διαπλοκή και άλλα μικρά και μίζερα υποτιμώντας το potential που έχουν όλοι οι φοιτητές που περνάνε ιατρική είναι το πρόβλημα. Και ξέρετε τί λένε...με όποιον δάσκαλο καθήσεις...

ΥΓ Να δείτε που κάπου θα χρησιμοποιηθεί όλη αυτή η κουβέντα για κάποιον μικροπολιτικό σκοπό. Αλλά ανεξάρτητα από τις σκοπιμότητες που μπορεί να εξυπηρετεί , καλό είναι να ακούγονται και να διαβάζονται αυτές οι απόψεις. πες πες κάτι μένει :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 313
  • Created
  • Last Reply
Επίσης να προσθέσω ότι δεν είναι δυνατόν οι ελληνικές σχολές και τα μέλη ΔΕΠ να καρπώνονται τις επιτυχίες των αποφοίτων τους στο εξωτερικό όταν δεν τους έχουν βοηθήσει από τα στοιχειώδη μέχρι τα σημαντικά

1. Δεν υπάρχει γραμματειακή υποστήριξη για βαθμολογίες, διαδικαστικά κλπ στα αγγλικά

ΑΥΤΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠ Τ ΑΓΡΑΦΑ!

Τα χω πει κι εγω σουαβ

Απορία: δηλαδή οι τύπισσες στη γραμματεία ξέρουν να χρησιμοποιούν υπολογιστή; :lol:

εσυ κι αν εγραψες.

επισης θα θελα να καταγγειλω :D το εξης τραγικο να πω;τραγελαφικο;;;;;;;;;;;;

ειναι δυνατον εν ετει 2009 και με τη χωρα στην εοκ χρονια και ζαμανια-καλα το δευτερο ειναι το λιγοτερο-

να μη δινονται πιστοποιητικα στην αγγλικη απο τη γραμματεια της σχολης μας αλλα να πρεπει να πας να τα σκασεις και να μεταφρασεις εξω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ειναι εξευτελιστικο κι ενδειξη του σε τι αποκομμενη απο τη συγχρονη πραγματικοτητα :splats: :splats: :splats: :splats: :splaaaats: χωρα κ πανεπιστημιο ειμαστε,δηλαδη!

δεδομενης και της απαραδεκτης καθυστερησης εκδοσης πιστοποιητικου,λες και το κλωσανε να πουμε

θες ενα χαρτι για το εξωτερικο σημερα

πας το ζητας σημερα

κι αυτο ειναι στα χερια σου,στην καλυτερη των περιπτωσεων,σ ενα μηνα και βαλε,ετοιμο με τις μεταφρασεις κλπ!

εκτος αν πας σε κανεναν ιδιωτη-επισημο μεταφραστη και στο χει ετοιμο πιο γρηγορα

αλλα και παλι το δεκαπενθημερο καθυστερησης εκδοσης απο τη γραμματεια θα το φας ουτως η αλλως

αυτο γιατι συμβαινει;;;;;;μπορειτε να μου δωσετε ενα λογο που δεν εκδιδονται πιστοποιητικα στην αγγλικη;;;;;;;;

στανταρ ενας απ τους λογους θα ναι οτι τα αγγλικα των κυρατσων στη γραμματεια θα εξαντλνται σε κανα γκουντμορνινγκ,γκουντναιτ,φακ γιου και m@l@k@s emcolgate,για να επανελθω και στο point της sunny :D

ΕΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ 2009 Μ.Χ. :splaaaats: ,ΧΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΟΚ ΑΠ ΤΟ 80,30 ΧΡΟΝΙΑ ΔΗΛΑΔΗ,ΣΧΟΛΗ:IΑΤΡΙΚΗ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΗΣ :splats: ,ΑΘΗΝΩΝ :splats: (υποθετω και σε ολες τις υπολοιπες τα ιδια ακριβως γινονται,NO?)

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ!

ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΠΩΣ???????????????????????????????????????ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης να προσθέσω ότι δεν είναι δυνατόν οι ελληνικές σχολές και τα μέλη ΔΕΠ να καρπώνονται τις επιτυχίες των αποφοίτων τους στο εξωτερικό όταν δεν τους έχουν βοηθήσει από τα στοιχειώδη μέχρι τα σημαντικά

1. Δεν υπάρχει γραμματειακή υποστήριξη για βαθμολογίες, διαδικαστικά κλπ στα αγγλικά, ένας που να ασχολείται αποκλειστικά με αποφοίτους ή φοιτητές που θέλουν να πάνε στο εξωτερικό. 2 παιδιά ξέρω που παραλίγο να χάσουν θέση στις ΗΠΑ γι'αυτό το τυπικό Dean's Letter, και οι 2 έβαλαν μέσο για να πάρουν ένα τυπικό χαρτί που έλεγε "ο φοιτητής τάδε φοίτησε στην σχολή από το 2000-2006". Αυτό το απλό πράγμα ο πρόεδρος δεν το έβγαζε

2. Συστατικές επιστολές ΔΕΝ δίνουν

3. Η ενημέρωση για το πώς να κάνει καριέρα στο εξωτερικό κάποιος είναι ελλιπέστατη, πιο εύκολο είναι να ενημερωθεί από το greekmeds παρά απο τα γραφεία διασύνδεσης τα οποία πληρώνονται γι'αυτό τον σκοπό έτσι; Ενώ εδώ το κάνουν όλοι εθελοντικά και από την πικρή τους εμπειρία

4. ΔΕΝ δέχονται αυτούς τους επιτυχημένους του εξωτερικού ανάμεσα τους όταν αυτοί γυρίζουν...

Άρα όποιος έλληνας απόφοιτος πέτυχε έξω, εκτός αν το όνομά του είναι ίδιο με άλλου καθηγητή, μονάχος του και με την δουλειά του τα κατάφερε. Και κάποιοι δεν θέλουν ούτε να ξαναπατήσουν στην σχολή που τους είχε 6 χρόνια κουτάβια, επίτηδες τους κράτησε υπνωτισμένους και ανίδεους. Όπως έχω ξαναπεί, η γνώση είναι το λιγότερο που χάνεις, γνώσεις δεν με πειράζει που δεν πήρα από το ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο, μάμησε το. Το ότι, όμως, η νοοτροπία που προσπαθούν να περάσουν είναι το να τα παίρνω, να τα παίρνω μαύρα, να κάνω κοπάνες, να ξύνομαι και να πληρώνομαι 1000 ευρουλάκια τον μήνα, η ρεμούλα, η λαμογιά, το βόλεμα, η διαπλοκή και άλλα μικρά και μίζερα υποτιμώντας το potential που έχουν όλοι οι φοιτητές που περνάνε ιατρική είναι το πρόβλημα. Και ξέρετε τί λένε...με όποιον δάσκαλο καθήσεις...

ΥΓ Να δείτε που κάπου θα χρησιμοποιηθεί όλη αυτή η κουβέντα για κάποιον μικροπολιτικό σκοπό. Αλλά ανεξάρτητα από τις σκοπιμότητες που μπορεί να εξυπηρετεί , καλό είναι να ακούγονται και να διαβάζονται αυτές οι απόψεις. πες πες κάτι μένει :D

κορυφαιο ποστ σουαβ,ακριβως to the point.ευγε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό βέβαια που ακόμη δεν καταλαβαίνω είναι ότι, εντάξει, όλα αυτά που συζητούμε είναι γνωστά τοις πάσοι και αδιαμφισβήτητα όσο αφορά αυτά που συμβαίνουν σε επίπεδο ΔΕΠ. Αλλά δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε. Αυτό που μπορεί να αλλάξει και δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η πλειοψηφία των φοιτητών της Ιατρικής που σίγουρα πρέπει να είναι αξιόλογη, δεν "αποκαθηλώνει" τα κόμματα και το Συνδικαλισμό? Υπάρχουν αυτά πουθενά αλλού σε πολιτισμένη χώρα? Όλα τα είχε η Μαργιωρή, ο φερετζές της έλειπε. Δε θα έπρεπε πρώτα οι φοιτητές να καταργήσουν τον παραλογισμό εκεί που μπορούν? Μέσα στις τάξεις τους? Εκτός από την Ελλάδα, αυτά φαντάζουν αδιανόητα σε αντίστοιχες Σχολές του Εξωτερικού (στον Πολιτισμένο Κόσμο αναφέρομαι φυσικά, στο Τιμπουκτού ίσως και να μας αντιγράφουν).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γίνομαι πύραυλος κάθε φορά που ακούω την μπαρούφα ότι οι "απόφοιτοι μας διαπρέπουν στο εξωτερικό".

Πρώτα από όλα, είναι ψέμα.

Απειροελάχιστοι έλληνες διαπρέπουν στο εξωτερικό.Το να κάνεις ειδικότητα, ή το να κάνεις ένα διδακτορικό, fellowship και δεν ξέρω τι άλλο δεν είναι κάτι συνταρακτικό.Στις χώρες υποδοχής μας το κάνουν σχεδόν όλοι οι απόφοιτοι (με εξαίρεση το phd που το κάνουν μόνο όσοι πραμγατικά το θέλουν, όχι όσοι θέλουν να σκοτώσουν τον χρόνο τους και να πουλήσουν μούρη).Και μόνο ότι θεωρούμε "διάκριση" το ότι βρίσκουμε απλά μια θέση δουλείας στο εξωτερικό, δείχνει πόσο για τον πούτσο (συγγνώμη, αλλά θεωρώ την ακριβολογία σημαντικότερη από την faux ευγένεια) θεωρούμε τους εαυτόυς μας.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει έστω και ένας γερμανός/γάλλος/ολλανδός καθηγητής ιατρικής που να θεωρεί επίτευγμα και διάκριση για την σχολή το να βρει ένας απόφοιτος τους δουλειά σε μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα.Βασικά για όλους (πλην της γνωστής εξαίρεσης στην ΕΕ15... ) είναι το αυτονόητο.

Ο λόγος που τόσοι έλληνες τρέχουν στο εξωτερικό για ειδικότητα δεν είναι ότι έχουμε υπερπαραγωγή φωστήρων από την 1η σχολή της χώρας, είναι ότι οι περισσότεροι είμαστε απελπισμένοι.Δεν έχουμε κάτι άλλο να κάνουμε, τόσο απλά.

Ελάχιστοι γερμανοί ή γάλλοι ή άγγλοι θα πάνε σε άλλη χώρα για ειδικότητα γιατί, πολύ απλά, μπορούν στην χώρα τους - και ενδεχομένως δίπλα στο σπίτι τους - να μάθουν πολύ καλά αυτό που θέλουν να κάνουν.Εμείς δεν την έχουμε.Το ότι πάνε τόσοι έλληνες έξω δεν αποδεικνύει ότι έχουμε τεράστια μυαλά, αποδεικνύει ότι δεν έχουμε σύστημα εκπαίδευσης (και ούτε σοβαρή αποκατάσταση μετά).

Και στο ζουμί τώρα:

έχοντας υπάρξει στο εξωτερικό διδακτορικός φοιτητής και ειδικευόμενος μπορώ με απόλυτη βεβαιότητα να πω ότι ο έλληνας απόφοιτος είναι εντελώς υποεκπαιδευμένος και είναι αδύνατον να ανταπεξέλθει (έτσι όπως βγαίνει από την σχολή) σε οποιαδήποτε σοβαρή κλινική του πολιτισμένου κόσμου.Όσοι το καταφέρνουν, το καταφέρνουν από ...ιδιωτική πρωτοβουλία τους, που σημαίνει διάβασμα, τρέξιμο, άπειρη δουλεία και γενικά, όπως λέμε στην γλώσσα μας, "ό,τι κάνεις μόνος σου" - ή, όπως λέει ο ποιητής, "στην ελλάδα είμαστε όλοι τραγικά αυτοδίδακτοι".

Και ο λόγος που ο έλληνας φοιτητής δεν μπορεί να ανταπεξέλθει δεν είναι ότι δεν γνωρίζει τις βλακείες που μας ρωτάτε στις εξετάσεις ( τύπου "γράψτε 10 αίτια οξείας παγκρεατίτιδας, κλινική εικόνα υπερθυ" κτλ).Έτσι όπως γίνονται τα μαθήματα στην ελλάδα, έχει την εντύπωση ο φοιτητής/απόφοιτος ότι ο γιατρός είναι κάτι σαν τον dr.house, που περνάει την μέρα του στην κλινική χαμένος σε ανώτερες σφαίρες διαφοροδιαγνωστικής νιρβάνα όπου τσακ μπαμ θέτει την πιο δύσκολη/απίθανη διάγνωση με τον πλέον φυσικό τρόπο.

Ο λόγος που έλληνας δεν μπορεί να ανταπεξέλθει, είναι ότι δεν ξέρει στοιχειώδη πράγματα που κανένας δεν του είπε.Προσωπικά εγώ, μέχρι να ξεκινήσω στην έρευνα, δεν είχα χρησημοποιήσει ποτέ το excel.Δεν ήξερα πώς να φτιάξω ένα αρχείο για να περνάω στοιχεία, γιατί ποτέ κανένας δεν μου το είχε πει.Αυτό είναι κάτι που υποθετώ όσες κοπέλες κάνουν σεμινάρια για να γίνουν γραμματείς το ξέρουν.Ο έλληνας απόφοιτος την νο1 σχολής της χώρα, τα λαμπρά μυαλά με 19,5, η αφρόκρεμα της νεολαίας, δεν το ξέρει.Αν τύχει και είναι εξοικοιωμένος με τους Η/Υ και κάτσει και ασχοληθεί θα το μάθει, αν όχι, θα πρέπει να κόψει τον λαιμό του.Επίσης δεν ήξερα να ψάχνω στην βιβλιογραφία, κανένας δεν μου το έδειξε, κανένας δεν μου εξήγησε.Και αυτό έπρεπε να το κάνω μόνος μου - η σχολή δεν συνεισέφερε απολύτως τίποτα σε αυτό (που παρεπιπτόντως είναι το σημαντιοκότερο για ένα νέο γιατρό)

Αλλά ας αφήσουμε τις ανώτερες σφαίρες της έρευνας και ας πάμε στην κλινική ιατρική.Όπως θα ξέρετε, στον πολιτισμένο κόσμο μεγάλο μέρος της καθημερινότητας του ειδικευόμενου είναι η σύνταξη εξιτηρίων.Εμένα προσωπικά κανείς δεν μου εξήγησε πώς γίνεται αυτό όσο ήμουν στην σχολή, πώς γράφεται, τι, γιατί - τίποτα.Έτσι λοιπόν, ενώ οι συνάδελφοι μου εδώ δούλευαν 8 ώρες την μέρα, εγώ δούλευα 2-3 παραπάνω - 1 για να διαβάσω τα εξιτήρια των συναδέλφων να ξεστραβωθώ και άλλη 1-2 να γράψω τα δικά μου σε μια ξένη γλώσσα μάλιστα.Επίσης κανένας δεν μου είχε δείξει/πει/εξηγήσει πώς παρουσιάζουμε ένα περιστατικό σωστά και δομημένα και όχι μεταξύ τυριού και αχλαδιού.Άλλες ώρες/κόπος να μάθω και αυτό.Και το ίδιο για ένα σωρό άλλα πράγματα που είχα μάθει στραβά και έπρεπε να ξε-μάθω και να ξάνα-μάθω, σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον.

Και διαβάζω λοιπόν τώρα, ότι οι οι απόφοιτοι μας "διαπρέπουν" στο εξωτερικό, ergo η σχολή είναι σπουδαία.Τι να πει κανείς...

Ζητάτε κ.Σακκά να κάνουν οι φοιτητές και αυτοί "κάτι".

Υποθέτω εννοείτε να ρίξουν την Βαστίλλη ή κάτι ανάλογο.

Αυτό είναι όμως εξωπραγματικό.

Πρώτον, ο έλληνας φοιτητής μπαίνει στην σχολή (ψώρο)περήφανος και βγαίνει κακομοίρης.

Όχι μόνο δεν είναι σε θέση να αλλάξει την σχολή, αλλά σε λίγα χρόνια από την αποφοίτηση του δεν θα είναι σε θέση να συντηρεί οικονομικά τον εαυτό του.Τα κακώς κείμενα της σχολής τον μάραναν τώρα...

Δεύτερον, ο έλληνας έχει εκπαιδευτεί σε ένα παρωχημένο εκπαιδευτικό σύστημα που ζει στον 19ο αι και ως εκ τούτου τα μόνο εφόδια που έχει για να ερμηνεύσει τον κόσμο του 21ου αιώνα είναι η βαλκανική εκδοχή των ιδεολογιών που ήταν en vogue τότε, εθνικισμό και ο σοσιαλισμό.Μαθαίνει ιστορία από άτομα που έχουν σπουδάσει φιλόλογοι, φυσικη από άτομα που δεν πέρασαν κομπιούτερ, χημεία χωρίς να έχουν μπει σε εργαστήριο, λες και είναι λυρική ποίηση - και όλα αυτά σε ένα δημοσιοϋπαλληλίστικο περιβάλλον τσαπατσουλιάς που συντονίζεται από ένα υπουργείο κατ΄ευθείαν βγαλμένο από ταινίες των monty pythons.

Ο έλληνας φοιτητής δεν έχει ούτε την πνευματική συγκρότητηση, ούτε την εμπειρία να εκτιμήσει τι συμβαίνει στο παν/μιο, γιατί συμβαίνει και πώς ακριβώς τον βλάπτει όλο αυτό.Αρκεί να ακούσετε να συνθήματα και τα αιτήματα τους, να δείτε τις μεθόδους τους (καταλήψεις, ντουντούκες κτλ) για να καταλάβετε ότι δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.Δοκιμάστε να πάτε σε μια συνέλευση τους - αυτό αρκεί νομίζω για να πείσει και τον πιο δύσπιστο ότι οι φοιτητές μας βρίσκονται -με δυτικά δεδομένα- πιο κοντά σε white trash υποπρολεταριάτο, παρά σε ακαδημαϊκούς πολίτες.

Στην ερώτηση σας, τι μπορείτε να κάνετε σαν καθηγητές, απαντώ το εξής:

Μπορείτε να πάτε σε μια οποιαδήποτε μικρομεσαία ιατρική σχολή μιας οποιαδήποτε κωμόπολης της δ.ευρώπης ή των ΗΠΑ και να δέιτε τι κάνουν: τι πρόγραμμα σπουδών έχουν, τι κλινική εκπαίδευση, τι κανονισμό, τι υποχρεώσεις, δικαιώματα κτλ. Αντιγράψτε το. (χάρβαρντ μπορούμε να γίνουμε μετά). Το πώς ακριβώς θα γίνει αυτό, πώς πρέπει να πιέσετε, ποιον να πιάσετε, πολιτικά κονέ, διαπραγματεύσεις κτλ τα ξέρετε καλύτερα από όλους μας - αν δεν τα ξέρατε, δεν θα είσασταν καθηγητής στην ιατρική της αθήνας.

Κλείνοντας να πω το εξής:

Στα χρόνια μου στο παν/μιο ζήτησα βοήθεια από διάφορους καθηγητές σχετικά με το εξωτερικό: ορισμένοι δεν ήξεραν -πέρασαν από εκεί νύχτα-, ορισμένοι με έγραψαν στ'αρχίδια τους και ορισμένοι με βοήθησαν πραγματικά.

Η μόνη ελπίδα του παν/μιου είναι αυτοί οι τελευταίοι.

Τους φοιτητές κλάψτε τους.

Φιλικά και με σεβασμό στην προσπάθεια σας να επικοινωνήσετε μαζί μας,

ni-me

YΓ.notbad γράφαμε παράλληλα, αν είχα διαβάσει το ποστ σου δεν θα έγραφα! Συμφωνώ απόλυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζητάτε κ.Σακκά να κάνουν οι φοιτητές και αυτοί "κάτι".

Υποθέτω εννοείτε να ρίξουν την Βαστίλλη ή κάτι ανάλογο.

Αυτό είναι όμως εξωπραγματικό.

Ο έλληνας φοιτητής δεν έχει ούτε την πνευματική συγκρότητηση, ούτε την εμπειρία να εκτιμήσει τι συμβαίνει στο παν/μιο, γιατί συμβαίνει και πώς ακριβώς τον βλάπτει όλο αυτό.Αρκεί να ακούσετε να συνθήματα και τα αιτήματα τους, να δείτε τις μεθόδους τους (καταλήψεις, ντουντούκες κτλ) για να καταλάβετε ότι δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.Δοκιμάστε να πάτε σε μια συνέλευση τους - αυτό αρκεί νομίζω για να πείσει και τον πιο δύσπιστο ότι οι φοιτητές μας βρίσκονται -με δυτικά δεδομένα- πιο κοντά σε white trash υποπρολεταριάτο, παρά σε ακαδημαϊκούς πολίτες.

Το γνωρίζει αυτό πολύ καλά ο κ. Σακκάς, και ο κάθε ένας σαν τον κ. Σακκά, απλά μέσα σε ένα τέτοιο φόρουμ κάνει την "πάπια". Ο λόγος που το κάνει αυτό είναι γιατί γνωρίζει επίσης πολύ καλά, ότι μέσα σε αυτό τον αχταρμά, έχει δοθεί το ανήκουστα παράλογο "προνόμιο" στους φοιτητές, μέσα στην τύφλα που τους δέρνει να επηρεάζουν τα πράγματα στις εκλογές Προέδρου/Πρύτανη, κλπ... Δε ζητά να ρίξουν οι φοιτητές τη Βαστίλλη, απλά ζητά να τον ψηφίσουν για την ρίξει εκείνος, φίλε ni-me. ;)

Φύκια για μεταξωτές κορδέλλες μια χαρά θα έπιαναν τόπο εάν στο φόρουμ αυτό γράφανε αποκλειστικά και μόνο φοιτητές, (π.χ. ιδίως συνδικαλιστές)... Αλλά "ατυχώς "στο διαδίκτυο έχουν πρόσβαση όλοι... emoops

Κατά τα άλλα, σωστός σε όλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να μην μακρηγορώ και κουράζω, καλό θα ήταν να προκληθεί ένας ανοιχτός διάλογος χωρίς σκοπιμότητες (και φυσικά διαρκής και όχι εν όψει εκλογών). Για να προχωρήσει όμως χρειάζεται η καταγραφή (=συστηματοποιημένη λίστα -#-) προβλημάτων όχι μόνο από τους φοιτητές αλλά και από το ΔΕΠ (διότι και αυτοί θα έχουν θέματα να θέσουν – π.χ. αντιγραφές, παρουσίες κλπ.) και από κάθε εμπλεκόμενο (π.χ. ειδικευόμενοι, αγροτικοί κλπ.). Αν κάποιος έχει δει τέτοιες λίστες τότε, ας μας τις δείξει και θα ομολογήσω ότι έχω κάνει λάθος (και θα ντραπώ γι’ αυτό). Επίσης, αν κάποιος νομίζει ότι μπορεί να γίνει ουσιαστική συζήτηση χωρίς συγκεκριμένη λίστα θεμάτων, τότε πάω πάσο.

@aterpos

Μεγαλωνει η λιστα.Σιγα-σιγα σκανε ;)

@beloved ni-me

Γι ακομη μια φορα με βγαζεις ασπροπροσωπη καμαρι μου :P

emrockon

Δε μπορω δε,να μην επισημανω το κορυφαιο χιουμορακι γι΄ακομη μια φορα

Ο έλληνας φοιτητής δεν έχει ούτε την πνευματική συγκρότητηση, ούτε την εμπειρία να εκτιμήσει τι συμβαίνει στο παν/μιο, γιατί συμβαίνει και πώς ακριβώς τον βλάπτει όλο αυτό.Αρκεί να ακούσετε να συνθήματα και τα αιτήματα τους, να δείτε τις μεθόδους τους (καταλήψεις, ντουντούκες κτλ) για να καταλάβετε ότι δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.

...αρκει να δειτε τις μεθοδους τους,ντουντουυυυυυυυυυυυυκες...λεεεεεει emlmfao emlmfao

Και προφανως εχει δικιο... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@aterpos

Μεγαλωνει η λιστα.Σιγα-σιγα σκανε ;)

Πολύ χαίρομαι (και ιδιαίτερα που ακούω πράγματα με το όνομά τους - ni-me, notbad, ortho, shlia, tasosth κ.ά.).

Όπως βλέπεις κάθομαι στη γωνίτσα μου και παρακολουθώ (άναυδος). 30 χρόνια τώρα

(αφιερωμένο).

Επειδή έχεις πολλά προσόντα τελικά, βάλε ένα χεράκι να κωδικοποιηθούν: :)

Κατηγορία Α (φοιτητικά)

1.

2.

3.

..

Κατηγορία ΧΧΧΧΧΙΙ (ειδικευόμενοι)

..

20.501.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O κύριος Σακκάς και οι συνάδελφοί του καλό θα ήταν να ζητήσουν συγγνώμη απ' όλες τις γενιές υποεκπαιδευμένων γιατρών, που πέρασαν απ' τα χέρια τους, όπως επίσης και από τις υπόλοιπες γενιές που θα ακολουθήσουν και που κατά πάσα πιθανότητα υποεκπαιδευμένες θα καταλήξουν κι αυτές.

Ευτυχώς υπήρξαν δάσκαλοι, όπως ο Παπαζάχος, που μπορεί να μην ανέβηκαν στην ακαδημαϊκή ιεραρχία, αλλά γέμιζαν τα αμφιθέατρα και ενέπνεαν τους φοιτητές για βαθιά μελέτη και αναζήτηση της γνώσης.

Τα προβλήματα της ιατρικής Αθηνών είναι γνωστά. Απλά κουβέντα κάνουμε και αυξάνουμε τον αριθμό των ποστς μας.

Το κακό είναι ότι είναι παγιωμένα προβλήματα. Και ως γνωστόν, οι παγιωμένες καταστάσεις βολεύουν...

Στο 35ο πανελλήνιο ιατρικό συνέδριο και συγκεκριμένα στο κλινικό φροντιστήριο της θρομβοεμβολικής νόσου, ο κος Βλαχογιαννόπουλος, μέλος του ΔΕΠ της παθοφυσιολογίας, είπε στην αρχή της εισήγησής του ότι 'ο δρόμος για τη γνώση είναι μοναχικός'. Και είχε δίκιο.

Τουλάχιστον, κύριε Σακκά, μη μας βάζετε εμπόδια σ' αυτό το δρόμο.

ΥΓ. Εξαιρετικά γενναία η παρουσία σας στο φόρουμ. Θα θέλαμε να βλέπουμε ποστς σας και μετά τις εκλογές. Σίγουρα θα είναι πολύτιμη η βοήθειά σας στους φοιτητές, αλλά και στους ειδικευόμενους ψυχιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O κύριος Σακκάς.....

.....Εξαιρετικά γενναία η παρουσία σας στο φόρουμ. Θα θέλαμε να βλέπουμε ποστς σας και μετά τις εκλογές.

Ladies and gentlemen, the time has come, so please place your bets.... emstarwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αξιότιμε Κύριε Σακκά,

Δεν πάει προσωπικά για εσάς προφανώς, αφού δε σας γνωρίζω αλλά πραγματικά η κατάσταση μου προκαλεί το γέλωτα (ή τον κλαυθμό, όπως το πάρει κανείς):

Όταν οι ίδιοι Καθηγητές που βρίσκονται στο "Μαγαζάκι":

- Δεν κρίνονται ποτέ και από κανέναν.

- Είναι μόνιμοι και δεν έχουν το φόβο της απόλυσης.

- Ανεβαίνουν τις βαθμίδες επειδή "χρονίζουν" 25-30 χρόνια στο Παν/μιο, επειδή π.χ. πριν 30 χρόνια έγιναν 'κατά λάθος' λέκτορες.

- Πολλοί έχουν στα τόσα χρόνια τους πενιχρό βιογραφικό. Π.χ. στα 25 χρόνια να έχουν 25 ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις, και να μην έχουν ασχοληθεί ούτε με τις μισές, αλλά να έχουν μπει λόγω της θέσης τους στην κλινική. Και φυσικά το βιογραφικό τους από την άλλη να είναι πλούσιο σε "εγχώρια κόπρανα", γιατί φυσικά "Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει" σε αυτή την περίπτωση. Ακριβώς γιατί εν τέλει το βιογραφικό δεν μετρά, αφού δεν κρίνονται παρά μόνο από την "αρχαιότητά" τους. Γι'αυτό και λέγονται και "Δεινόσαυροι" άλλωστε, δεν είναι τυχαίος ο συνειρμός. Ενώ τόσοι νέοι άνθρωποι με 10πλάσια βιογραφικά και αξία μένουν έξω.

- Ίσως όχι τόσο στα χρόνια σας, αλλά τώρα, εάν δεν είσαι συγγενής κάποιου από το μαγαζάκι, δεν μπαίνεις μέσα σε αυτό, παρά μόνο εάν ξοδέψεις απίστευτα χρόνια (π.χ. να είσαι 30 χρόνια καθηγητής στο εξωτερικό και να γυρίσεις στα 60 σου για να γίνεις καθηγητής στην Αθήνα, για να μην μπορούν να σε αμφισβητησουν... Οπότε τι να το κάνεις? Αποτυχία πλήρης!)

- Όταν βρίσκουν ένα σωρό τεχνάσματα/δικαιολογίες για να μην δέχονται νέους αξιόλογους ανθρώπους από το εξωτερικό, π.χ. με τεράστιο βιογραφικό σε σχέση με τους κριτές τους. Π.χ. Άνθρωπος με 50 ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις να βάζει για το βαθμό του Λέκτορα ή του Επίκουρου και να τον κόβουν με δικαιολογητικά π.χ. του "στυλ" ότι "δεν έχει γράψει Ελληνικά papers, άρα είναι "εκτός Ελληνικής πραγματικότητας" (που όλοι ξέρουμε πώς γράφονται τα Ελληνικά papers, και ότι αξίζουν λιγότερο από ένα χαρτί τουαλέτας). Και στη θέση αυτού του ανθρώπου να προσλαμβάνουν κάποιον που ήταν 4-5 χρόνια επιστημονικός συνεργάτης στην κλινική, έχοντας μηδαμινό ακαδημαϊκό έργο (αλλά "σημαντικό κλινικό έργο" = να κουβαλάει την τσάντα του Καθηγητή). Και η επιτροπή που τον κρίνει να απαρτίζεται από π.χ. Αναπληρωτές Καθηγητές με 20-30 ξενόγλωσσες δημοσιεύσεις στα 30 χρόνια καριέρας. Ας γελάσω.

- Όταν κόβουν το δρόμο σε ο,τιδήποτε αξιόλογο επειδή δεν το γουστάρουν, είτε από φόβο, είτε από κόμπλεξ, είτε από συμφέροντα έχοντας βολευτεί όλοι αυτοί και οι οικογένειές τους. Και αυτοί έχω παρατηρήσει ότι είναι οι ΠΡΩΤΟΙ που φωνάζουν για να αλλάξουν τα πράγματα. Οι πιο μεγάλοι υποκριτές!

Αξιότιμε, κύριε Σακκά, μακάρι να δημιουργηθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια. Που να κρίνουν τους Πανεπιστημιακούς τους και να έχουν επίπεδο. Ας φύγει το μονοπώλιο του Δημοσίου στην εκπαίδευση, και τότε ξανασυζητάμε για αλλαγή. Όταν ο ιδιώτης θα προσλαμβάνει τους πραγματικά καλύτερους, και όχι τους ρεμπεσκέδες/συγγενείς/άχρηστους και πάσης φύσεως γλύφτες, κλπ. Γιατί ο ιδιώτης ενδιαφέρεται να έχει επίπεδο. Το Δημόσιο ΟΧΙ. Τότε να δούμε όταν θα υπερσκελισθεί το Δημόσιο μαγαζάκι από κάτι άλλο και ο ασθενής-πελατάκι θα πηγαίνει να τον δει ο Καθηγητής του ιδιωτικού πανεπιστημίου και όχι του Δημοσίου "μαγαζιού". Όταν τότε καθιερωθεί στη συνείδηση του απλού λαού ότι ο καλός γιατρός που θα τον κάνει καλά, δεν συνάδει απαραίτητα με την ιδιότητα του Καθηγητή (όπως άλλωστε είναι στις ΗΠΑ, που το "Ακαδημαϊλίκι" αμοίβεται 50% κάτω από τον ιδιωτικό τομέα, και οι Καθηγητές ούτε που τους ενδιαφέρει να προσελκύσουν πελατάκια επειδή είναι Καθηγητές, αλλά το "Ακαδημαϊλίκι" το κάνουν γιατί το γουστάρουν. Και κρίνονται φυσικά.) Εδώ κάποιος μπαίνει στο "μαγαζάκι" για έναν τίτλο που θα τον βοηθήσει να προσελκύσει "πελατάκια" και να ικανοποιήσει τη ματαιοδοξία του στα μάτια του απλού κόσμου που δε γνωρίζει. Όχι γιατί τον ενδιαφέρει πραγματικά το "Ακαδημαϊλίκι".

Ας σταματήσει το ακαδημαϊκό μονοπώλιο από το Δημόσιο και ας έρθουν οι τόσοι αξιολογότεροι άνθρωποι από το εξωτερικό που τώρα βρίσκουν τις πόρτες κλειστές από τους άχρηστους ιθαγενείς Δεινόσαυρους του "Ιερατείου". Τότε ας μιλήσουμε για αλλαγή, γιατί και το Δημόσιο Πανεπιστήμιο θα αναγκαστεί να ακολουθήσει, αλλιώς θα υποχωρήσει υπό το βάρος της Σαπίλας του. Μέχρι τότε, ας κάτσουμε στ'αυγά μας. Και εσείς, και εμείς, και όλοι μας.

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Όσο για τους φοιτητοπατέρες, και τους "φοιτητές με άποψη", αυτά είναι εκτός τόπου και χρόνου. Οι φοιτητές δεν δικαιούνται να έχουν άποψη για το ποιος είναι κατάλληλος για να γίνει Καθηγητής/Πρύτανης/Πρόεδρος Σχολής, κλπ. Ποια λογική έχει αυτό? Πού αλλού, σε ποιο πολιτισμένο Κράτος, το έχετε δει αυτό γραμμένο? Αυτοί οι "φοιτητές με άποψη" που λέτε, εξ'ορισμού το ξέρουν πολύ καλά αυτό, και αρνούνται να χάσουν το χρόνο και την ενέργειά τους για να κάτσουν να ασχοληθούν με αυτόν τον παραλογισμό. Φυσικά και θα επιλέξουν να μην ασχοληθούν με τα κόπρανα και σίγουρα δεν τους ενδιαφέρει να καταντήσουν αργόσχολοι λαμογιο-φοιτητοπατέρες. Γιατί απλά αυτοί οι άνθρωποι με κρίση, αντιλαμβάνονται τον παραλογισμό και δεν δέχονται να αναλωθούν σε αυτόν. Ενδιαφέρονται στο να αναλωθούν σε πράγματα που θα τους κάνουν καλύτερους γιατρούς και επιστήμονες. Και παρεπιπτόντως, κάποιοι από αυτούς τους "φοιτητές με άποψη", που θα προκόψουν γιατί είναι αξιόλογοι και εργατικοί, μεθαύριο ίσως να σας χτυπήσουν την πόρτα για να μπουν στο Πανεπιστήμιο. Έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, ούτε καν αυτό δεν θα τολμήσουν, σε αντίθεση με τους "προκομμένους φοιτητοπατέρες" από τους οποίους αυτή τη στιγμή εξαρτάσθε.

Για τα περισσότερα που αναφέρει;ς συμφωνώ, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά. Το Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο δεν το φοβούνται οι Γιατροί. Ισα ΄΄ισα αυτοί μπορεί να γινόταν και Καθηγητές, χωρίς να πρέπει να κάνουν "συμβιβασμούς".

Όμως θέλω να σχολιάσω το ΥΓ. Η θέση της αποστασιοποίησης, αφήνει στους "αργόσχολους φοιτητοπατέρες" την ευκαιρία να κάνουν παιχνίδι στην καμπούρα σας. Έτσι απλά διαιωνίζεται η κατάσταση.

Παύλος Σακκας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ ενδιαφέρον και αυτό το άρθρο του αναπλ. Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής Αθηνών Φ. Αλικαρίδη, στο οποίο απαντάει και ο αναπλ. Καθηγητής της Ιατρικής Σχολής Αθηνών κύριος Σακκάς

Παραθέτω άρθρο του αναπλ. Καθηγητή της Ιατρικής Σχολής Αθηνών Φ. Αλικαρίδη, το οποίο δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «ΑΥΓΗ» στις 16-12-2007 καθώς και την απάντηση του Παύλου Σακκά, επίσης αναπλ. Καθηγητή της ίδιας σχολής και Προέδρου του Συλλόγου ΔΕΠ της.
ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΑΣ – "ΤΑ ΖΩΝΙΑΝΑ" ΤΗΣ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ


		  Φ. Αλικαρίδης*


		  Η περίπτωση των Ζωνιανών και ότι αυτή εκφράζει, φαίνεται ότι δεν είναι μια ειδική και ξεκομμένη από την Ελληνική πραγματικότητα κατάσταση, αλλά αντίθετα ότι διατρέχει ολόκληρο τον κοινωνικό ιστό της χώρας.


		  Η Δημοκρατία δεν μένει εδώ.

		  Στην Ιατρική Σχολή της Αθήνας τα θέματα της συναλλαγής, της διαπλοκής, της ευνοιοκρατίας και των πιέσεων είναι η ζοφερή καθημερινή πραγματικότητα. Το πλαίσιο μέσα στο οποίο εκτρέφονται τα φαινόμενα αυτά είναι η ανυπαρξία δημοκρατικών δομών, συλλογικής λειτουργίας και διαφάνειας και οι εξαρτημένες ακαδημαϊκές και επαγγελματικές σχέσεις. Παράλληλα η έκπτωση των αξιών και η άμβλυνση των ηθικών αντιστάσεων και της ιστορικής μνήμης, που χαρακτηρίζουν το σύνολο της ελληνικής κοινωνίας, οδηγούν στην καταρράκωση κάθε έννοιας δικαίου και αξιοκρατίας. Ακαδημαϊκοί δάσκαλοι με συμπεριφορές προσβλητικές και απάνθρωπες προς ασθενείς, συνεργάτες και φοιτητές και δάσκαλοι που ολόκληρη τη χρονιά δεν δίδαξαν ούτε μια ώρα σε φοιτητές, ανακηρύσσονται σε «δασκάλους της χρονιάς». Ο τίτλος του Επίτιμου Διδάκτορα παραχωρείται ως αντάλλαγμα ακαδημαϊκών υποχρεώσεων του παρελθόντος ή υποσχέσεων του μέλλοντος. Αμφιθέατρα αφιερώνονται και παίρνουν το όνομα καθηγητών αμφισβητούμενης ακαδημαϊκής προσφοράς ή και καταδικασμένων για συνεργασία με τη Χούντα. Συνδικαλιστικά όργανα νομιμοποιούν «το φακελάκι» ως φυσική απόρροια των πραγματικά χαμηλών μισθών των πανεπιστημιακών γιατρών.


		  Η περιπέτεια της υγείας του Αρχιεπίσκοπου Χριστόδουλου, αποκάλυψε σε όλη της την έκταση τις αρχές, το ήθος, την ποιότητα αλλά ακόμη και την επιστημονική ανεπάρκεια και τις σχέσεις αλληλοσπαραγμού ορισμένων Πανεπιστημιακών Δασκάλων.


		  Συναλλαγή, διαπλοκή, ευνοιοκρατία.

		  Οι εκλογές των ακαδημαϊκών οργάνων είναι συνήθως προσυμφωνημένες από το συνδικαλιστικό όργανο των καθηγητών Ιατρικής Αθήνας, την ΕΚΙΠΑ (Ένωση Καθηγητών Ιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών), με συμμετοχή ενός και μόνο υποψηφίου. Και εκεί που απαιτείται και η φοιτητική συμμετοχή αυτή αποτελεί δυστυχώς αντικείμενο συναλλαγής μεταξύ υποψηφίων και συνδικαλιστών φοιτητών. Το αντάλλαγμα είναι η «διευκόλυνση» στις τμηματικές εξετάσεις, ή κατά προτεραιότητα επιλογή για ειδικότητα, η επιλογή για διδακτορικό ή για μια πανεπιστημιακή θέση του ΝΔ 407/80. Ας σημειωθεί ότι για την επιλογή υποψηφίων διδακτόρων ή για την κατάληψη μιας θέσης διδάσκοντα του ΝΔ 407/80 δεν εφαρμόζεται κανένα κριτήριο πέρα από την προσωπική «συνέντευξη» του υποψηφίου. Ο σύλλογος των μελών ΔΕΠ ο οποίος θα μπορούσε να αντισταθεί σε αυτόν τον εκμαυλισμό συνειδήσεων είναι εντελώς απαξιωμένος αφού δίνει την εντύπωση ότι, αν δεν ελέγχεται, συμπορεύεται πλήρως με την ΕΚΙΠΑ. Οι κατά καιρούς πρόεδροι του συλλόγου είναι συγχρόνως υποψήφιοι για εξέλιξη στην βαθμίδα του καθηγητή γεγονός που αντικειμενικά αμβλύνει τις αντιστάσεις τους και τους περιορίζει σε ρόλο απλού διαμεσολαβητή.


		  Με δεδομένο λοιπόν ότι δεν υφίστανται συλλογικές διαφανείς διαδικασίες, ο κάθε καθηγητής είναι απόλυτος μονάρχης στην κλινική ή στο εργαστήριο που διευθύνει. Ελάχιστοι τολμούν να εναντιωθούν στην απόφαση ή έστω να εκφράσουν άλλη άποψη από αυτήν που εκφράζει ο Διευθυντής. Το τίμημα της αντίστασης είναι η ακαδημαϊκή καθήλωση και η περιθωριοποίηση τους από την ομάδα της κλινικής ή του εργαστηρίου. Δεδομένου δε ότι ο γιατρός και ιδιαίτερα ο κλινικός πρέπει να είναι επιστημονικά μάχιμος, η περιθωριοποίηση του αυτή σημαίνει τον επιστημονικό αλλά και τον επαγγελματικό του θάνατο.


		  Οι εκλογές σε θέσεις ΔΕΠ και ιδιαίτερα στη θέση του καθηγητή είναι συνήθως το αποκορύφωμα της συναλλαγής, των πιέσεων και της διαπλοκής. «Τα κριτήρια» που έχουν ορισθεί εξωθεσμικά από την ΕΚΙΠΑ καταστρατηγούνται συνεχώς και χρησιμοποιούνται μόνο για τους ανεπιθύμητους. Η διδακτική ικανότητα και το κλινικό έργο των υποψηφίων ουδέποτε ελέγχεται και λαμβάνεται ουσιαστικά υπόψη. Το αποτέλεσμα είναι κάποιες διευθύνσεις κλινικών να βρίσκονται σε χέρια άριστων ερευνητών σύμφωνα με τα τεκμήρια, οι οποίοι όμως αμφισβητούνται ως προς την επάρκεια τους ως κλινικοί γιατροί. Υποψήφιοι σε καθεστώς ομηρίας υποχρεώνονται να περιμένουν χρόνια για την εισηγητική έκθεση, εκβιαζόμενοι ότι αν επιμείνουν η εισήγηση θα είναι αρνητική, ή «πείθονται» να αποσυρθούν με ή χωρίς ανταλλάγματα που άλλοτε υλοποιούνται και άλλοτε όχι. Μεθοδεύσεις, πιέσεις και υποσχέσεις μεταξύ των εκλεκτόρων είναι η συνήθης πρακτική, ενώ από το παιχνίδι δεν φαίνεται να εξαιρούνται ούτε τα μέλη της Ακαδημίας Αθηνών.


		  Και η οικογενειοκρατία καλά κρατεί.

		  Γιοι, κόρες, ανίψια, γαμπροί, κουμπάροι, σύζυγοι, όλοι έχουν την θέση τους σ’ αυτό το πανηγύρι. Σύμφωνα με μαθηματικό υπολογισμό μέλους της ΕΚΙΠΑ ένας στους δύο καθηγητές της σχολής φροντίζει για την διαδοχή του από συγγενικό του πρόσωπο. Οι θέσεις ανταλλάσσονται, εναλλάσσονται, κληρονομούνται ή προικοδοτούνται χωρίς να επιστρέφονται με το διαζύγιο. Αλλά και η διαπλοκή με την πολιτική ηγεσία έχει και αυτή την θέση της. Θέσεις προκηρύσσονται και καταλαμβάνονται από Υπουργούς και πρώην Υπουργούς ενώ προκηρύσσονται ακόμη και θέσεις για να καταληφθούν από μελλοντικούς υπουργούς ώστε να χρησιμοποιήσουν τον Ακαδημαϊκό τίτλο για την πολιτική τους σταδιοδρομία.


		  Η ανθυγιεινή κατάσταση της Ιατρικής Σχολής Αθήνας

		  Σε αυτή την ανθυγιεινή καθημερινή πραγματικότητα προστίθεται το θεσμικό πλαίσιο το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ωθεί τους διδάσκοντες να επενδύσουν στην εκπαίδευση για την ακαδημαϊκή τους εξέλιξη. Το εκπαιδευτικό έργο αποτελεί πάρεργο και σε πολλές περιπτώσεις πραγματοποιείται από ειδικευόμενους γιατρούς, ενώ οι φοιτητές έχουν αποδεχθεί ως φυσική κατάσταση την αδιαφορία ή και την απουσία των μελών ΔΕΠ από τα μαθήματα και τις κλινικές. Τα Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία αντί να αποτελούν κέντρα εκπαίδευσης υψηλού επιπέδου έχουν μετατραπεί σε κέντρα εξυπηρέτησης της ιδιωτικής πελατείας των Πανεπιστημιακών γιατρών, η δε παρουσία των φοιτητών σε αυτά κρίνεται τουλάχιστον ως ενοχλητική.


		  Ο αριθμός των συγγραμμάτων που χορηγούνται στους φοιτητές, πολλά από τα οποία δεν χρησιμοποιούνται, είναι στα όρια της νομιμότητας και η τιμή των μεταφρασμένων ξενόγλωσσων δυσανάλογα μεγάλη σε σύγκριση με την τιμή του πρωτοτύπου. Το γιατί και το ποιος καρπώνεται αυτή την διαφορά είναι προς διερεύνηση.


		  Η σιωπή δεν είναι χρυσός

		  Η κατάσταση αυτή δεν χαρακτηρίζει προφανώς το σύνολο των Πανεπιστημιακών της Ιατρικής Σχολής όπως και η κατάσταση στα Ζωνιανά δεν χαρακτηρίζει όλους τους κατοίκους τους. Η αφωνία όμως και η ανοχή η οποία καταδείχθηκε στην περίπτωση των κατοίκων των Ζωνιανών και η οποία αφορούσε αγρότες και κτηνοτρόφους δεν μπορεί να επαναλαμβάνεται μέσα σε μια Πανεπιστημιακή Σχολή όπου υποτίθεται ότι βρίσκεται η επιστημονική και η πνευματική ηγεσία της χώρας. Η σιωπή δεν μπορεί να είναι χρυσός για ακαδημαϊκούς δασκάλους οι οποίοι διαμορφώνουν τις συνειδήσεις της νέας γενιάς.


		  * Πανεπιστημιακός, Ιατρική Σχολή Αθήνας


		  Δημοσιεύθηκε στην εφημερίδα «ΑΥΓΗ» στις 16-12-2007
————————————————————————
Και η -όχι και τόσο πειστική κατά τη γνώμη μου- απάντηση:
Η Ιατρική Σχολή Αθηνών δεν είναι Ζωγιανά.

		  Η Αυγή στις 16/12/07 φιλοξένησε άρθρο του κ Αλικαρίδη, στο οποίο ο συγγραφέας, αφού εξέθετε όλα τα στραβά που συμβαίνουν στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, παραλλήλιζε την Σχολή με τα γνωστά Ζωγιανά. Συμφωνώ με τον συντάκτη στα περισσότερα από αυτά που καταμαρτυρεί για την Σχολή μας, όμως η ισοπεδωτική λογική του δεν πρέπει να περάσει ασχολίαστη. Ειδικά όταν παραλληλίζεται η μεγαλύτερη και καλύτερη Ιατρική Σχολή της χώρας, πρώτη στις προτιμήσεις των μαθητών και των γονέων τις τελευταίες δεκαετίες, με μια κοινωνική νησίδα όπου το μέγεθος της εγκληματικότητας συγκλόνισε την κοινή γνώμη της χώρας μας, η κριτική ξεπερνά κάθε όριο.


		  Το να επιδιώκει κάποιος να διορθώσει τα κακώς κείμενα, είναι υποχρέωση κάθε ενεργού πολίτη. Το να απαξιώνει όμως ότι καλό γιατί μπορεί να κρύβει και αρνητικές πτυχές, είναι ίδιον είτε ενός εκ πεποιθήσεως γκρινιάρη είτε ενός αθεράπευτα ρομαντικού, ο οποίος πιστεύει ότι μπορεί να βρει την ουτοπία. Συνήθως βέβαια και τα δύο χαρακτηριστικά συμπίπτουν στους ίδιους ανθρώπους, οι οποίοι οδηγούνται στην ασφάλεια του περιθωρίου, από όπου λιθοβολούν ότι κινείται.


		  Επιτέλους πρέπει κάποιοι να αντιληφθούν ότι η ουτοπία είναι ένας χώρος φανταστικός στον οποίο δυστυχώς δεν ευδοκιμεί το ζώον άνθρωπος. Όσες φιλότιμες προσπάθειες έγιναν για την δημιουργία ουτοπικών χώρων, η ιστορία έδειξε ότι κατέληξαν σε καταστάσεις που δικαίως μπορούν να παραλληλιστούν με τα Ζωγιανά, αφού προηγουμένως θυσιάστηκαν τα όνειρα και οι ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων.


		  Η στείρα κριτική όχι μόνο δεν βοηθάει, αλλά δικαιώνει όσους καραδοκούν να κάνουν τους «σωτήρες». Στην προκειμένη μάλιστα περίπτωση της Ιατρικής, υπάρχουν πολλοί που προετοιμάζουν το έδαφος για την ίδρυση ιδιωτικών σχολών, απαξιώνοντας τα δημόσια ΑΕΙ.


		  Η Ιατρική Σχολή Αθηνών παρά τα προβλήματα που αναμφισβήτητα αντιμετωπίζει, εντούτοις αποτελεί την ατμομηχανή του Πανεπιστημίου στην έρευνα. Εξάλλου παράγει τους περισσότερους γιατρούς, από όλες τις Ιατρικές σχολές της Ευρώπης και είναι υπερήφανη για την ποιότητα των αποφοίτων της. Είναι κοινή διαπίστωση ότι οι απόφοιτοί μας, όπου στο εξωτερικό συνεχίσουν την καριέρα τους, διαπρέπουν. Αισθάνομαι ότι αποτελεί τιμή μου να διδάσκω σε αυτή την Σχολή και υποχρέωσή μου την τιμή αυτή να την υπερασπίζομαι.


		  Παύλος Σακκάς

		  Αναπληρωτής Καθηγητής

		  Πρόεδρος Συλλόγου ΔΕΠ Ιατρικής Αθηνών
Τα παραπάνω θα τα βρείτε ΕΔΩ μαζί με σχόλια που παραθέτονται από κάτω. Κάποια από αυτά που βρήκα ενδιαφέροντα:
#  Νίκος λέει:

Ιανουαρίου 13, 2008 σε 12:27 μμ


Το μοναδικό επιχείρημα του προέδρου της Ιατρικής Σχολής είναι γνωστό και έωλο. Λέει, και σωστά, ότι η Ιατρική Σχολή είναι “πρώτη στις προτιμήσεις των μαθητών και των γονέων τις τελευταίες δεκαετίες” και “είναι κοινή διαπίστωση ότι οι απόφοιτοί μας, όπου στο εξωτερικό συνεχίσουν την καριέρα τους, διαπρέπουν”. Η Σχολή είναι πρώτη στις προτιμήσεις των υποψηφίων επειδή είναι στην Αθήνα που έχει το μισό πληθυσμό της Ελλάδας, και οι απόφοιτοί της διαπρέπουν επειδή ούτως ή άλλως πρόκειται συνήθως για άριστους φοιτητές (μπαίνουν με βάση κοντά στο 19) που όσο χάλια και αν είναι η εκπαίδευση στη Σχολή, θα τα πάνε καλά. Πρόκειται για φαινόμενο που επαναλαμβάνεται σε όλα τα γνωστικά αντικείμενα και έχω βαρεθεί να διαβάζω καθηγητές των Αθηνών να επαίρονται για το επίπεδο των αποφοίτων τους ή για τη σειρά προτίμησης που έχει η Σχολή τους, χωρίς αυτά να έχουν σχέση με το επίπεδο της Σχολής.


Μα δεν καταλαβαίνει ο κ. πρόεδρος ότι αν τα περισσότερα απ’ όσα καταμαρτυρεί στη σχολή ο κ. Αλικαρίδης είναι σωστά όπως ο ίδιος παραδέχεται, τότε θα έπρεπε να ντρέπεται και όχι να υπερηφανεύεται για τη σχολή του;
#  Λουκάς Βλάχος λέει:

	 Ιανουαρίου 13, 2008 σε 2:06 μμ


	 Οι λογικές και τα επιχειρήματα που αναπτύσσονται στις δύο επιστολές έχουν μεγάλο ενδιαφέρον. Ας παραθέσουμε μερικά από τα κύρια σημεία των επιστολών που στάθηκα περισσότερο.


	 1. Η περίπτωση των Ζωνιανών και ότι αυτή εκφράζει, φαίνεται ότι δεν είναι μια ειδική και ξεκομμένη από την Ελληνική πραγματικότητα κατάσταση, αλλά αντίθετα ότι διατρέχει ολόκληρο τον κοινωνικό ιστό της χώρας (δυστυχώς έχει δίκιο κατά την ταπεινή μου γνώμη και αυτό είναι βαθειά πολιτική σκάψει που όλα τα κόμματα την παίρνουν υπόψη τους)).


	 2. Η σιωπή δεν μπορεί να είναι χρυσός για ακαδημαϊκούς δασκάλους οι οποίοι διαμορφώνουν τις συνειδήσεις της νέας γενιάς. (θέλει να πει «ακαδημαϊκούς» μάλλον)


	 Και η βαρυσήμαντη απάντηση του κ. Σακκά …..

	 1. Συμφωνώ με τον συντάκτη στα περισσότερα από αυτά που καταμαρτυρεί για την Σχολή μας αλλά …τι εκπροσωπούν οι απόψεις του «είναι ίδιον είτε ενός εκ πεποιθήσεως γκρινιάρη είτε ενός αθεράπευτα ρομαντικού, ο οποίος πιστεύει ότι μπορεί να βρει την ουτοπία. Συνήθως βέβαια και τα δύο χαρακτηριστικά συμπίπτουν στους ίδιους ανθρώπους, οι οποίοι οδηγούνται στην ασφάλεια του περιθωρίου, από όπου λιθοβολούν ότι κινείται.» 


 (φαντασθείτε να μην συμφωνούσε με τις απόψεις του…) και ακόμα…


	 2. Επιτέλους πρέπει κάποιοι να αντιληφθούν ότι η ουτοπία είναι ένας χώρος φανταστικός στον οποίο δυστυχώς δεν ευδοκιμεί το ζώον άνθρωπος. 


 Όσες φιλότιμες προσπάθειες έγιναν για την δημιουργία ουτοπικών χώρων (όλα τα σωστά αλλά ουτοπικά που έγραφε ο κ. . Αλικαρίδης) , η ιστορία έδειξε ότι κατέληξαν σε καταστάσεις που δικαίως μπορούν να παραλληλιστούν με τα Ζωνιανά, αφού προηγουμένως θυσιάστηκαν τα όνειρα και οι ζωές εκατομμυρίων ανθρώπων («ακαδημαϊκός δάσκαλος» που λέγαμε…).


	 Συμπεραίνω λοιπόν ότι στη μη ουτοπική χώρα που ζούμε αναπτύσσεται ένα νέο είδος ανθρώπου «ευδοκιμεί το ζώον «Έλληνας»»…. Ας μιλήσει για τον εαυτό του και τους ομοίους του ο κ. Σακκάς, εγώ προτιμώ την ουτοπία του συναδέλφου Αλικαρίδη.


	 Σε μια άλλη στιγμή και μια ποιο «χαλαρή» διάθεση θέλησα να μιλήσω για την περίφημη «σιωπηρή πλειοψηφία» αν δεν έχετε δει το σχετικό άρθρο και θέλετε να αυτοσαρκαστούμε λίγο όλο ι διαβάστε το 


 http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=05.08.2006,id=91383148
#  rebel@work λέει:

	 Ιανουαρίου 13, 2008 σε 8:41 μμ


	 Από που κι ως που μια πανεπιστημιακή σχολή με καθεστώς «συλλογικής λειτουργίας και διαφάνειας» και απαλλαγμένη από «συναλλαγές, διαπλοκές, ευνοιοκρατία και οικογενειοκρατία» αποτελεί ουτοπία;


	 Ο Σακκάς είναι αντιφατικός, αφού κατ’αρχήν δεν αρνείται αυτά τα προβλήματα, και εξοργιστικός, αφού υπεκφεύγει με standard επιχειρήματα που μάλλον υποτιμούν τη νοημοσύνη μας. Κυρίως, αδυνατεί να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα της σχολής του στην εξέλιξή της και να διαπιστώσει ότι τα προβλήματα που σταχυολόγησε ο Αλικαρίδης όχι μόνον υφίστανται, αλλά και επιδεινώνονται με το πέρασμα του χρόνου – και θα επιδεινωθούν ακόμα περισσότερο αν δεν γίνει τίποτε, ενώ ο ίδιος θα μακαρίζεται με την ποσότητα και την ποιότητα των αποφοίτων της σχολής του, δηλ. το παραμύθι του μικρού και διαρκώς συρρικνώμενου ποσοστού των που διαπρέπει στο εξωτερικό.
#  silia λέει:

Ιανουαρίου 13, 2008 σε 10:16 μμ


“…πρώτη στις προτιμήσεις των μαθητών και των γονέων τις τελευταίες δεκαετίες…”

Καλά … επιχείρημα είναι αυτό; και μάλιστα Πανεποιστημιακού δασκάλου; Που ζει ο “δάσκαλος”; Δεν γνωρίζει , πως …. ποδηγετούνται οι …. προτιμήσεις;

‘Οσο για την πρώτη επιστολή , είναι … φτωχή η αντιστοίχηση της Ιατρικής Πανεπιστημιακής Κοινότητας (όχι μόνο της Αθήνας , αλλά ΟΛΗΣ) , με τα Ζωνιανά …. Με την Κόζα – Νόστρα καλύτερα , και πάλι συζητιέται ….

Και μη θαρρείτε , πως είμαι μια … “πικραμένη” από την Πανεπιστημιακή Ιατρική Κοινότητα … Κάθε άλλο . Απλά , επειδή τους γνωρίζω (το Σύστημα βασικά) από πρώτο χέρι , ένα έχω να πω :

- Ντροπή ….
#  Νέαρχος Γαλανάκης λέει:

	 Ιανουαρίου 14, 2008 σε 5:33 μμ


	 Διάβασα με μεγάλη προσοχή αυτά που έγραψαν στην αυγή τόσο ο κ Αλυκαρίδης, όσο και ο Κ Σακκάς. Ως παλαιό μέλος ΔΕΠ της Ιατρικής Αθηνών δηλώνω απερίφραστα ότι το δίκιο είναι με τον κ Αλυκαρίδη 100%. Θα ήθελα ακόμη να δηλώσω ότι με τον κ Αλυκαρίδη καταξιωμένο συνδικαλιστή της ανενεωτικής αριστεράς με χωρίζει ιδεολογική άβυσσος. Ο κ Σακκάς προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.Μήπως είδε ιατρική σχολή πουθενά της γής με τόσο υψηλό νεποτισμό, με τόσο γηρασμένο προσωπικό, με προσωπικό με τόσο χαμηλούς βιβλιομετρικούς δείκτες. Το να επαίρεται κανείς για τις επιτυχίες των πτυχιούχων της σχολής του στο εξωτερικό (δεν ξέρω αν αποτελεί δείχτη ότι το ίδρυμα κάνει καλά την δουλειά του) το θεωρώ και λιγάκι αστείο γιατί στο εξωτερικό πηγαίνουν και πετυχαίνουν οι άριστοι των αρίστων. Παιδιά που έχουν μπεί στο Πανεπιστήμιο με 19,5 και έχουν πτυχίο με βαθμό άριστα. Για την κατάσταση στην ιατρική σχολή θα μπορούσε να δει κανείς την ανάρτηση μου http://ngalanakis.blogspot.com/2007/02/blog-post.html καθώς και την δική σας

	 http://greekuniversityreform.wordpress.com/2007/09/24/Βιβλιοκριτική-Χαράλαμπου-Μουτσόπου/
#  Hannibal Ante Portas λέει:

	 Ιανουαρίου 15, 2008 σε 2:28 πμ


	 Είναι τουλάχιστον γραφικό το να ακούς τους διάφορους θεσμοφύλακες των ιατρικών μας -ενδεδυμένους των ακαδημαίκών τους χιτώνων και εν μέσω καθολικώς συγκλονισμένων ακροατηρίων για το ρημάδι το χαρτί που επιτέλους παίρνει ο γιός,το μικρανίψι ή το γειτονόπουλο – να αυτοανακηρύσσουν το ιατρικό τμήμα που “λειτουργούν” σε “καλύτερη Ιατρική Σχολή της χώρας”. Το έχω ακούσει σε διαδοχικές ορκομωσίες της ιατρικής Κρήτης και της ιατρικής Αθηνών που έγιναν με μία εβδομάδα μόλις διαφορά…

	 Καθένας άλλωστε δικαιούται του ζωτικού ψευδους του.
#  λίγο αέρα επιτέλους!! λέει:

	 Ιανουαρίου 17, 2008 σε 4:14 μμ


	 Όλα γνωστά από 20 χρόνια τώρα. Όσο περνουν τα χρόνια και πιο δυσώδη. Ο κ. Αλικαρίδης από τις πιο αισιόδοξες μορφές των φοιτητικών μας χρόνων.


	 Όσο για τους “ουτοπιστές, που θυσίασαν όνειρα και ζωές”, θα σημειώσω ότι τα όνειρά μου έχουν θυσιαστεί επί χρόνια από αυτούς που υποστηρίζει ο αντίλογος στον κ. Αλικαρίδη. Δεν ένιωσα ποτέ να “θυσιάζομαι” από αυτούς που λένε τις αλήθειες. Θυσιάσαμε το παραμύθι του καλύτερου μαθητή στις δυσωδίες και στις ανεπάρκειες. Δείτε την διεθνή κατάταξη των Πανεπιστημίων..Και από κοντά ο φοιτητικός συνδικαλισμός πότε διαπλεκόμενος και πότε να μιλά για “ξυπόλυτους ιατρούς του Μάο”..

Δεν βρίσκομαι "απέναντι" με τον συνάδελφο Αλικαρίδη. Άλλωστε παραδέχομαι στην απάντησή μου ότι πολλά από όσα λέι είναι σωστά. Όμως σαν Πρόεδρος του Συλλόγου ΔΕΠ της Σχολής μας, δεν μπορούσα να αφήσω αναπάντητη μια τέτοια δημόσια καταγγελία. Η αντίρηση μου είναι στο ΔΗΜΟΣΙΑ. Μεταξύ μας μπορούμε να βγάζουμε τα μάτια μας, αλλά δεν μπορούμε να πληγώνουμε το δέντρο που μας τρέφει και το τρέφουμε.

Πόσο μάλλο που τότε παιζόταν το άρθρο 16 και υπήρχαν πολλοι που σκόπιμα απαξίωναν δημόσια την Σχολή μας.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.

Μπορει καποιος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να μας απαριθμησει ΥΠΕΥΘΥΝΑ ολες τις περιπτωσεις στις οποιες οι συνδικαλιστες ψηφιζουν εκ μερους του συνολου των φοιτητων?

Eχω ξανακανει πολλακις την ερωτηση και εδω και εξω σε συνδικαλιστες και μη,ποτε δεν πηρα υπευθυνη,ολοκληρωμενη απαντηση.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΝΑ ΑΠΑΡΙΘΜΗΣΕΙ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ,ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ ΜΙΛΑΜΕ????

Koβω το κεφαλι μου οτι οι 8 στους 10 φοιτητες δε γνωριζουν.

Ας μας πειτε εσεις κυριε Σακκα που οντας πανεπιστημιακος χρονια και καιρους γνωριζετε

κι αν δεν ειστε σιγουρος για το συνολο τους,φροντιστε να μαθετε και ενημερωστε μας,

ας μας πει καποιος συνδικαλιστης,μελος του φορουμ,

ας μας πει ενας οποιοδηποτε φοιτητης που γνωριζει.

Αλλα αυτος που θα παρει το λογο,να απαντησει ολοκληρωμενα και υπευθυνα.

Προφανως ψηφιζουν για προεδρο της σχολης,

ηξερα οτι ψηφιζαν και για πρυτανη,αλλα αυτο αν δεν απατωμαι,ειχα ακουσει οτι θα αλλαζε απο φετος.

Αλλαξε;

Σε ποιες αλλες περιπτωσεις οι "εκπροσωποι" μας ψηφιζουν εκ μερους ολων των φοιτητων;;;

ΠΕΡΙΜΕΝΩ.

Για να ξερουμε συγκεκριμενα τι γινεται,ποια ακριβως η δυναμη των συνδικαλιστων και ποια ακριβως η αλληλεξαρτηση με τους καθηγητες

κι οχι να μιλαμε γενικως και αοριστως.

Το γενικως και αοριστως ειναι αυτο που σκοτωνει κατ επαναλειψη τη γατα.

2.

Κυριε Σακκα,παραδεχεστε οτι εν οψει εκλογων ανοιξατε το topic.

Για να μη λεμε μισολογα και αοριστολογιες,οι ερωτησεις ειναι εξης:

α.Κατεβαινετε για προεδρος;;

β.Αν δεν κατεβαινετε ο ιδιος,ποιοι ειναι οι υποψηφιοι και ποιον υποστηριζετε;;;

3.

Κυριε Σακκα,ειστε αναπληρωτης καθηγητης.

ΔΙΔΑΣΚΕΤΕ ΠΟΤΕ?

Γιατι απο το περασμα απο την κλινικη σας ουδεποτε σας συναντησα,παρα μονο τη μερα της εξετασης ;;

Πολυ καλα κανατε και μπηκατε εδω να επικοινωνησετε με τους φοιτητες σας αλλα η πρωτη προσεγγιση θα επρεπε να γινεται στην κλινικη σας και η προσπαθεια να συμπληρωνεται απο αυτο το φορουμ η απο αλλες πρωτοβουλιες σας.Οχι να ειστε ΑΦΑΝΤΟΣ στην κλινικη και μετα,δια μαγειας,να διακτινιζεστε απο την καρεκλα σας σε ενα φοιτητικο φορουμ, χωρις να υπαρχει τιποτα αλλο ενδιαμεσα.Καταλαβαινετε οτι προσβαλλει νοημοσυνες μια τετοια τακτικη.

Εχω το προγραμμα ασκησης φοιτητων της ομαδας μου μπροστα μου.

Δε βλεπω πουθενα το ονομα σας ουτε στις διαλεξεις ουτε στα επι μερους τμηματα.

Αν δε διδασκετε,προς τι ο τιτλος σας;

Ποσα μελη ΔΕΠ εχει η εδρα σας;Ποσα εξ αυτων διδασκουν αρα ειναι ουσιαστικα απαραιτητα;

Γιατι μας πασαρετε στους επιμελητες;;

Εσεις τι κανετε;Πως διακαιολογειτε τους μισθους και τους τιτλους σας ως δασκαλων;;;;

Ποια η ερευνητικη σας δυναμικη;

4.

Κυριε Σακκα,μπηκατε εδω,μιλησατε για

μια σχολή ραμένη στις ανάγκες των μελών ΔΕΠ και όχι στις απαιτήσεις των φοιτητών μας.
και ζητησατε εκσυγχρονισμο.

Σας απηυθυνα εσας προσωπικα ενα αναλυτικοτατο ποστ σχετικο με το e-class και την εδρα σας.

Γιατι απαξιωσατε να σχολιασετε ο,τιδηποτε επ αυτου;;;

Τοσο ασημαντο σας φαινεται το εν λογω θεμα;

Απ οτι φαινεται καλο ειναι το διαδικτυο για επικοινωνια με τους φοιτητες προ εκλογικης περιοδου

αλλα κακο το διαδικτυο οταν προκειται για εξυπηρετηση της εκπαιδευτικης διδασκαλιας,σωστα;Οι πραξεις σας αυτο λενε.

Αφου παρα τη διψα σας για εκσυγχρονισμο και παρα το ζηλο σας για σχολες ραμμενες στις απαιτησεις των φοιτητων, δεν ασχολειστε με το e class(δουλευομαστε μεταξυ μας...),φροντιστε προσωπικα,τουλαχιστον!,απο δω και περα η γραμματεας της εδρας σας να ειναι καθ ολα εξυπηρετικοτατη κι οταν πρεπει να πει και κατι παραπανω απο το "Περαστε δηλωστε.Περαστε δειτε τον πινακα ανακοινωσεων."

Εχουμε κανει δυο κλινικες στον οροφο της γραμματειας σας,Ψυχιατρικη και Νευρολογια.

Γνωριζουμε πολυ καλα τον φορτο-θου Κυριε...- εργασιας της και ξερουμε οτι εχει απειρο χρονο στη διαθεση της να δεχεται δηλωσεις σε εξετασεις τηλεφωνικα οπως και να εχει μια λιστα αλφαβητικη μπροστα της και να λεει τηλεφωνικα τους βαθμους,εφοσον καποιος φοιτητης το ζητησει.Να το κανει λοιπον!Αλλες εδρες το κανουν.Τοσο αργοσχολες ειναι εκεινες οι εδρες;

Η σχολη στην οποια ειστε καθηγητης,επιτρεπει την υπαρξη μεταφορεων και επι πτυχιω φοιτητων περαν των κανονικων.

Ο μεταφορεας εχει μαθηματα,ο επι πτυχιω μπορει να δουλευει η

μπορει να εχει επιστρεψει σπιτι του εκτος Αθηνων και να ερχεται για τις εξετασεις,δε μπορειτε να απαιτειτε απο αυτον να ερθει προσωπικα στο Αιγινητειο η στο ΚΑΤ η στο Αττικο για να δηλωσει για εξεταση η να δει το βαθμο του.

5.

ortho,γενικως τα λες μια χαρα,

δε συμφωνω ομως με το απο που κι ως που οι φοιτητες να κρινουν καθηγητες.

Η εκπαιδευτικη διαδικασια αφορα πανω απ ολα τον εκπαιδευτη και τον εκπαιδευομενο!!

Τα 2 αυτα ατομα ειναι που καλουνται να χορεψουν το tango.

Ο εκπαιδευομενος ξερει καλυτερα απο τον οποιοδηποτε αν ασχολειται μαζι του ο εκπαιδευτης και κατα ποιο τροπο ασχολειται.

Μακαρι καποτε να αρχιζε μια διαδικασια αξιολογησησης των καθηγηταδων στα ελληνικα uni

και μακαρι στα πλαισια της αξιολογησης να δινοταν σωστα δομημενα ερωτηματολογια σε καθε φοιτητη ξεχωριστα, οι απαντησεις των οποιων να λαμβανονταν σοβαρα υποψιν μεταξυ αλλων,στην κριση του καθε εκπαιδευτη απο ανωτερα κλιμακια.Θα σου λεγα εγω τοτε αν ο καθε καθηγητης μας το επαιζε ιστορια η ηταν αφαντος.

Τhanks for "listening".

Στο πρώτο σου απάντησαν ότι από το 2008 πλέον, δεν εκροσωπούν οι παρατάξεις τους φοιτητές στις εκλογές οργάνων διοίκησης σχολής τμημάτων και Πανεπιστημίων.

Στο θέμα της δικής μου συμμετοχής: Η κλινική έχει περισσότερα μέλη ΔΕΠ, από τα μαθήματα που γίνονται. Άρα δεν με περιλαμβάνει ο κατάλογος των μαθημάτων σε όλες τις σειρές. Όμως φροντίζω, επειδή μου αρέσει και είναι ο λόγος που βρίσκομαι στο Πανεπιστήμιο, να αντικαθιστώ συναλέλφους στα μαθήματά τους, σε κάθε σειρά. Βέβαια μερικές σειρές κόβονται ή είναι συντομότερες λόγω αργειών, απεργιών κ.ά. και έτσι δεν μπαίνω σε όλες.

Για την ηλεκτρονική θέλω να σας πω ότι δυστυχώς οι μέχρι σήμερα Διευθυντές της κλινικής μας, δεν έχουν πιάσει πληκρολόγιο στην ζωή τους! Αν αυτο σας λέει κάτι. Αλλά το πρόβλημα βρίσκεται στην Σχολή, που ακόμα δεν έχει μπει στην εποχή του διαδυκτίου. Οι άλλες σχολές είνα πολύ μακράν.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ώνωμα του Θεού κήριε Σακκά, ηπάρχη και το word.

Δήξται λήγω σαιβασμό στους φητηταίς σας.

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περί Ιατρικής Εκπαίδευσης

ΧΩΡΙΣ (περιττά) ΛΟΓΙΑ

1. Από μια χώρα που έχει ενδιαφέρον για την επόμενη γενιά και που οι θεσμοί δουλεύουν:

Βλ. National Academies Press, και το βιβλίο που κυκλοφόρησε τον Απρίλιο 2009 με τίτλο: "
Resident Duty Hours: Enhancing Sleep, Supervision, and Safety
" -

(
"Resident Duty Hours: Enhancing Sleep, Supervision, and Safety", Authors: Cheryl Ulmer, Dianne Miller Wolman, Michael M.E. Johns, Editors, Committee on Optimizing Graduate Medical Trainee [Resident] Hours and Work Schedule to Improve Patient Safety, National Research Council
):

"
Medical residents in hospitals are often required to be on duty for long hours. In 2003
the organization overseeing graduate medical education
(
υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα;
) adopted common program requirements to restrict resident workweeks, including limits to an average of 80 hours over 4 weeks and the longest consecutive period of work to 30 hours in order to protect patients and residents from unsafe conditions resulting from excessive fatigue. Resident Duty Hours provides a timely examination of how those requirements were implemented and their impact on safety, education, and the training institutions. An in-depth review of the evidence on sleep and human performance indicated a need to increase opportunities for sleep during residency training to prevent acute and chronic sleep deprivation and minimize the risk of fatigue-related errors. In addition to recommending opportunities for on-duty sleep during long duty periods and breaks for sleep of appropriate lengths between work periods, the committee also recommends enhancements of supervision, appropriate workload, and changes in the work environment to improve conditions for safety and learning.All residents, medical educators, those involved with academic training institutions, specialty societies, professional groups, and consumer/patient safety organizations will find this book useful to advocate for an improved culture of safety. 
"

Αξίζει να διαβάσετε το Executive Summary (download στο http://www.nap.edu/nap-cgi/report.cgi?record_id=12508&type=pdfxsum) ή να διαβάσετε όλο το βιβλίο online στο http://www.nap.edu/catalog.php?record_id=12508

2. Από μια χώρα που αν τα λόγια ήταν cents, οι κάτοικοι δεν θα ξαναδούλευαν ποτέ στη ζωή τους:

Βλ. "ΙΑΤΡΙΚΟ ΒΗΜΑ=Το περιοδικό των ιατρών", τεύχος Ιούλιος-Αύγουστος 2004 (Ιατρική-OnLine, http://www.iatrikionline.gr/IB_93/eidhseis.htm)

"
Νέoς πρόεδρoς στo ΚΕΣΥ

O καθηγητής Ακτινoλoγίας της ιατρικής σχoλής τoυ πανεπιστημίoυ Αθηνών Κυριάκoς Στριγγάρης είναι o νέoς πρόεδρoς τoυ ΚΕΣΥ, μετά από εισήγηση τoυ υπoυργoύ Υγείας Νικ. Κακλαμάνη και oμόφωνη απόφαση της εκτελεστικής επιτρoπής τoυ ΚΕΣΥ.

Κατά την τελετή ανάληψης καθηκόντων τoυ νέoυ πρoέδρoυ τoυ ΚΕΣΥ, o υπoυργός Υγείας Νικ. Κακλαμάνης αναφέρθηκε στo νέo ρόλo πoυ θα πρέπει να διαδραματίσει πλέoν τo ΚΕΣΥ, ως τo κεντρικό επιτελικό και συμβoυλευτικό όργανo στo χώρo της Υγείας.

Ανάμεσα στις
πρoτεραιότητες
τoυ νέoυ πρoέδρoυ, όπως τόνισε o υπoυργός, θα πρέπει να είναι η αναδιoργάνωση τoυ ΚΕΣΥ, η oυσιαστική αναμόρφωση τoυ, αλλά και
o εκσυγχρoνισμός τoυ συστήματoς εκπαίδευσης και μετεκπαίδευσης των Ελλήνων ιατρών
.

........
"

ΥΓ

Πού είσαι Δήμαρχε; Τί έγινε με τα πιράνχας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κύριε Σακκά, ειλικρινά σας θαυμάζω γιατί χαρά στο κουράγιο που βρίσκετε και απαντάτε, έστω και πάλι χωρίς να λέτε τίποτα το ουσιαστικό. Αλλά πραγματικά, σοβαρολογείτε τώρα? Πραγματικά, τα σκέπτεστε αυτά, ή σας ξεφεύγουν? Γιατί βιάζετε τόσο στυγνά την λογική? Είναι άκρως εξοργιστικός ο τρόπος με τον οποίο προσπαθείτε να “συμμαζέψετε τα ασυμμάζευτα”… Και το ατυχές είναι ότι όσο περισσότερο το προσπαθείτε, τόσο χειρότερο το κάνετε με το να δείχνετε ότι υποτιμάτε τη νοημοσύνη των συνομιλητών σας. Ειλικρινά, αιφνιδιάζομαι δυσάρεστα με αυτά που βλέπω να γράφετε, και μου σηκώνεται η τρίχα όταν βλέπω να τα γράφει ένας Πανεπιστημιακός Δάσκαλος και όχι ένα γυμνασιόπαιδο που το απειλούν ότι θα του πάρουν το γλειφιτζούρι του. Γιατί δεν θα περίμενα ποτέ να καταφεύγετε σε τέτοιου είδους τακτικές που δείχνουν ένα από τα δύο: “είμαι πάπια, ή κάνω την πάπια”? Ελπίζω το δεύτερο.

(Με κόκκινα είναι αυτά που γράφει-παραθέτει ο κος Σακκάς)

Στο ζουμί λοιπόν:

1. Γράφετε:

…. δεν μπορούσα να αφήσω αναπάντητη μια τέτοια δημόσια καταγγελία. Η αντίρηση μου είναι στο ΔΗΜΟΣΙΑ. Μεταξύ μας….

Επειδή αυτό είναι τόσο κραυγαλέο, ας προσπαθήσουμε να είμαστε άκρως επιεικείς μαζί σας, και ας παραβλέψουμε (προς στιγμή) ότι είστε Πανεπιστημιακός Δάσκαλος. Υποστηρίζετε ότι ως τυχαίος άνθρωπος, οι απόψεις σας σε κάποιο θέμα πρέπει να προσαρμόζονται ανάλογα με το ποιον έχετε μπροστά σας? Δηλαδή, ο συνομιλητής σας διαμορφώνει την εκάστοτε (σταθερή, ας γελάσω!) άποψή σας, και όχι ο εαυτός σας? Πάμε τώρα στο “Δάσκαλος”: αυτό θα συνιστούσατε και στους φοιτητές σας? Να υποκρίνονται?

Δηλαδή, για να τα πούμε έξω από τα δόντια (χωρίς ψεύτικη περιττή ευγένεια) όταν απευθύνεστε στον κο Αλικαρίδη τον βγάζετε μαλάκα-περιθωριακό-ρομαντικό, (στο φόρουμ των "Πανεπιστημιακών - Greek University Reform"), ενώ όταν απευθύνεστε σε εμάς, υποστηρίζετε ότι είστε εσείς ένας αθεράπευτα-ρομαντικός-“Αλικαρίδης” (στο φόρουμ των "Greekmeds - φοιτητών/νέων ιατρών")?

Όπως ακριβώς λέτε δηλαδή:

Πρώτα στον κο Αλικαρίδη στο Greek University Reform:

Το να απαξιώνει όμως ότι καλό γιατί μπορεί να κρύβει και αρνητικές πτυχές, είναι ίδιον είτε ενός εκ πεποιθήσεως γκρινιάρη είτε ενός αθεράπευτα ρομαντικού, ο οποίος πιστεύει ότι μπορεί να βρει την ουτοπία. Συνήθως βέβαια και τα δύο χαρακτηριστικά συμπίπτουν στους ίδιους ανθρώπους, οι οποίοι οδηγούνται στην ασφάλεια του περιθωρίου, από όπου λιθοβολούν ότι κινείται.

Και μετά στο φόρουμ των φοιτητών/νέων ιατρών - Greekmeds:

quote name='pavlos005' date='May 11 2009, 10:18 ' post='345204'

"Ακριβώς ψάχνω όχι μόνο για ψήφους φοιτητών, αλλά για φοιτητές με άποψη, πέρα από την άποψη των φοιτητοπατέρων.

Είμαι και εγώ ρομαντικός και πιστέυω ότι θα μπορέσω να ανατρέψω το κατεστημένο της Σχολής. Τόσο ρομαντικός που πιστεύω ότι αυτό μπορώ να το πραγματοποιήσω, χωρίς την στήρξη κανενός κομματικού μηχανισμού!

Παύλος Σακκάς"

2. Υποστηρίζετε ότι απαντήσατε με τον τρόπο που απαντήσατε στον κο Αλικαρίδη, επειδή τότε ήταν “ΔΗΜΟΣΙΑ“. Πώς τώρα έρχεστε σε αυτό το φόρουμ για να αυτοαναιρεθείτε τόσο στυγνά?

…. δεν μπορούσα να αφήσω αναπάντητη μια τέτοια δημόσια καταγγελία. Η αντίρηση μου είναι στο ΔΗΜΟΣΙΑ. Μεταξύ μας….

Όταν γράφετε στο internet, ΔΗΜΟΣΙΑ γράφετε. Άσχετα εάν αυτό το φόρουμ λέγεται: “Greekmeds.gr GreekΜeds - Ανεξάρτητη Ιστοσελίδα Φοιτητών Ιατρικής και Νέων Ιατρών” ή “Greek University Reform”. Ή όταν δημοσιεύετε μία επιστημονική εργασία, και το site ονάζεται pubmed. Ο καθένας μας και απ’όπου και αν προέρχεται που έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, μπορεί να δει τι γράφετε, να σχολιάσει, οπουδήποτε στο διαδίκτυο.

Δηλαδή, σας πειράζει το "ΔΗΜΟΣΙΑ" στο Greek University Reform, και δεν σας πειράζει το "ΔΗΜΟΣΙΑ" στο greekmeds?

Τσιμπήστε με λίγο για να ξυπνήσω, και να πω στον εαυτό μου ότι δεν με γελούν αυτά που βλέπω γραμμένα μπροστά μου και ότι δεν ονειρεύομαι:

Αυτή τη στιγμή ΔΗΜΟΣΙΑ εδώ πάλι μας λέτε ότι αυτά που τότε πάλι ΔΗΜΟΣΙΑ γράψατε στο άλλο φόρουμ ως απάντηση στον κο Αλικαρίδη, ήταν λάθος, αλλά τα σωστά θα πρέπει να “μείνουν μεταξύ μας ”?

Είναι ποτέ δυνατόν? Μπορεί να μιλάτε σοβαρά? Πραγματικά αρχίζω να αμφιβάλλω και για άλλα πράγματα!

3. Υποστηρίζετε:

Μεταξύ μας μπορούμε να βγάζουμε τα μάτια μας, αλλά δεν μπορούμε να πληγώνουμε το δέντρο που μας τρέφει και το τρέφουμε.

Όσο για το “δέντρο που μας τρέφει και το τρέφουμε”. Μα, αυτό ακριβώς το δέντρο πρέπει να βγει από τη ρίζα του, όχι μόνο να “πληγωθεί”, κύριε Σακκά.

Οι εποχές έχουν αλλάξει, και ουδέν κρυπτόν υπό το Διαδίκτυο. Όπως με 2-3 κλικ στο ποντίκι, π.χ. μπορεί κανείς να “ανακαλύψει” τι είχατε απαντήσει στον κο Αλικαρίδη στο Greek University Reform, έτσι μπορεί να πληροφορηθεί και το έργο ενός οποιουδήποτε Πανεπιστημιακού, βάζοντας απλά το όνομά του στο pubmed και βλέποντας τι έχει προσφέρει στην Επιστήμη, και με τι ρυθμό (π.χ. διεθνείς δημοσιεύσεις ανά έτος).

Κε Σακκά, είναι πραγματικά εξοργιστικό αυτό που υποστηρίζετε. Δε σας γνωρίζω, αλλά ειλικρινά, τώρα, μεταξύ μας (και όχι σε άλλα φόρουμ :P ), σας κάνω έκκληση να σταματήσετε να μας εμπαίζετε. Και για να σας λυθεί η ενδεχόμενη απορία, σας δηλώνω απερίφραστα 100% ότι δεν επιθυμώ να έρθω σε προσωπική αντιπαράθεση. Ο νοών νοείτο.

Σας κάνω έκκληση, μην υποτιμάτε τόσο τη νοημοσύνη μας. Σας ικετεύω, δείξτε έλεος στους συνομιλητές σας! Σταματώ εδώ.

4. Γράφετε:

Δεν βρίσκομαι "απέναντι" με τον συνάδελφο Αλικαρίδη.

Λέτε στον κο Αλικαρίδη: “Το να απαξιώνει όμως ότι καλό γιατί μπορεί να κρύβει και αρνητικές πτυχές, είναι ίδιον είτε ενός εκ πεποιθήσεως γκρινιάρη είτε ενός αθεράπευτα ρομαντικού, ο οποίος πιστεύει ότι μπορεί να βρει την ουτοπία. Συνήθως βέβαια και τα δύο χαρακτηριστικά συμπίπτουν στους ίδιους ανθρώπους, οι οποίοι οδηγούνται στην ασφάλεια του περιθωρίου, από όπου λιθοβολούν ότι κινείται.

Πραγματικά, είστε πάπια, ή κάνετε την πάπια? Φανταστείτε να βρισκόσασταν και "απέναντί του" δηλαδή. Δηλαδή, εάν βρισκόσασταν απέναντί του, τι θα του λέγατε? Θα σηκώνατε το όπλο να τον “καθαρίσετε”? Δηλαδή, αν εσείς υποστηρίζετε ότι συμφωνείτε με τις απόψεις του και άρα είστε “φίλος” του, πώς δηλαδή περιμένετε να τον αντιμετωπίσουν οι "εχθροί" του? Καμιά ιδέα? Τι θα ήταν αποτελεσματικότερο? Η "Κόζα-Νόστρα"?

Αντιλαμβάνομαι τον πόνο σας όταν ως Πρόεδρος ΔΕΠ έρχεστε σε εξαιρετικά δυσχερή θέση όταν βομβαρδίζεστε από τόσους ανθρώπους με σωστά και απολύτως δίκαια επιχειρήματα. Γιατί γνωρίζετε πολύ καλά ότι έχουν δίκιο στα πάντα για την κατάντια. Και λίγα καταμαρτυρούν. Ίσως είναι και λίγο άδικο για εσάς ως Πρόεδρος ΔΕΠ να πρέπει να δίνετε λόγο για καταστάσεις για τις οποίες μπορεί και να μην είστε προσωπικά υπαίτιος, αλλά τι να κάνουμε, η θέση που κατέχετε το απαιτεί. Όμως, όπως αντιφάσκετε με αυτό τον τρόπο, καταπατώντας τη λογική, ισχυριζόμενος ότι από τη μία έχουν δίκιο, αλλά από την άλλη είναι περιθωριακο-ρομαντικοί, δεν σας τιμά.

Το γνωρίζετε ότι έχουν απόλυτο δίκιο, πέρα για πέρα. Το ζείτε τόσα χρόνια. Ιδιαίτερα ΔΗΜΟΣΙΑ λοιπόν, μην απαντάτε με αυτό τον αστείο τρόπο, γιατί εκτίθεστε ανεπανόρθωτα. Και τα γραπτά μένουν. Όταν απαντάτε, κάντε το με “κότσια”.

Μιλήστε επί συγκεκριμένου και πείτε π.χ.: “Ναι κ. Αλικαρίδη, έχετε δίκιο, η κατάσταση είναι ακριβώς όπως την περιγράφετε, αλλά και εμείς κάνουμε ό,τι μπορούμε για να την αλλάξουμε… Δεν αλλάζει από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά προσπαθούμε να κρατήσουμε κάποια αισιοδοξία, και να κάνουμε ότι μπορούμε…κλπ, κλπ...”

Κάπως έτσι, μάλιστα! Όχι όμως να προκαλείτε και να εξοργίζετε έτσι αυτούς που έχετε απέναντί σας, με “απαντήσεις” που ακόμη ούτε ένα γυμνασιόπαιδο θα ντρεπόταν να δώσει!

5. Μιλάτε με εξής "συγκεκριμένα" “επιχειρήματα”, και πάντα “επί του πρακτέου” και λίγες μέρες εν όψει εκλογών:

Ορίστε τι προτάσσετε απέναντι στα τόσα που έχουν γραφτεί, σε αυτό το φόρουμ:

Πρέπει να ξεκινήσει ένα κίνημα που θα ξεκουνήσει τις αγκυλώσεις. Σε αυτό μπορείται να βοηθήσετε και εσείς. Είσαστε ακόμα φρέσκοι με διάθεση για αλλαγές.

Ας σπάσουμε κατετημένες αντιλήψεις και διαπλοκές.

Παύλος Σακκάς

Πρέπει να αντιδράσουμε. Και χρειάζεται να αντιδράσουμε όλοι!

Παύλος Σακκάς

…Και μετά, (αν είναι δυνατόν!!), μας λέτε:

Και βέβαια έχετε δίκιο, ότι χρησιμοποιώ την γλώσσα των πολιτικάντιδων. Αλλά γιατί θα πρέπει να τους εκχωρίσουμε τον λόγο μας. Πήραν τον λόγο όσων ονειρεύονται και ελπίζουν και τον έκαναν ξύλινο, από την επανάληψη.

Παύλος Σακκάς

Ο ξύλινος λόγος που πρώτος εσείς καταδικάζετε, δεν είναι μήπως αυτό που κάνατε εσείς εδώ, λίγες μέρες προ εκλογών? Δηλαδή, η αοριστολογία, η μη πρόταξη συγκεκριμένων επιχειρημάτων, η έλλειψη συγκεκριμένης απάντησης σε συγκεκριμένα ερωτήματα που σας έχουν τεθεί, για να μην μιλήσουμε για την “επανάληψη”?

Μήπως τελικά όλα αυτά που γράφετε, δεν έχουν καμία ουσία αφού προφανώς είναι για “εφέ”, εν όψει εκλογών?

Θέλω να είμαι ειλικρινής. Αυτή η συζήτηση την ξεκίνησα, γιατί ενόψη των εκλογών για Πρόεδρο της Σχολής μας, που θα γίνουν τον Ιούνιο, προσπαθώ να επικοινωνίσω με φοιτητές….

…..Ξεκίνησα λοιπόν μια προσπάθεια, μόνος μου να ανατρέψω, το κατεστημένο της Σχολής. Παύλος Σακκάς

Μάλλον απίθανο με τα ως τώρα δείγματά σας, αλλά μακάρι να διαψευστώ, και η επίσκεψή σας σε αυτό το φόρουμ να μην είναι αυτό που φαίνεται. Μακάρι να σας ενδιαφέρει να συνεχίσετε να γράφετε τώρα που πέρασαν οι εκλογές, αλλά κυρίως να απελευθερωθείτε από τον ξύλινο λόγο και να απαντάτε επί συγκεκριμένου.. Ο χρόνος θα δείξει.

6. Ακόμη και αν στο τέλος, και παρ'όλο τον τρόπο σας, δείξουμε ότι και πάλι θέλουμε και σας πιστέψουμε, γράφετε:

Δεν βρίσκομαι "απέναντι" με τον συνάδελφο Αλικαρίδη. Άλλωστε παραδέχομαι στην απάντησή μου ότι πολλά από όσα λέι είναι σωστά.

Πολλά? Πείτε μας, ποια ΔΕΝ είναι σωστά τότε και ποια είναι? Ή μήπως είναι ΟΛΑ σωστά? Η ζοφερή πραγματικότητα δεν μπορεί να αποτυπωθεί από κανένα μας στο χαρτί.

Για τα περισσότερα που αναφέρει;ς συμφωνώ, αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά.

Ακούω συνεχώς από εσάς ότι “συμφωνείτε, αλλά δεν είναι τόσο τραγικά“, κλπ… Στο κάτω-κάτω, εμείς θέσαμε την κατάσταση όπως είναι. Γιατί δεν γράφετε και εσείς την άποψή σας για την παρούσα κατάσταση? Γιατί δε μας λέτε ακριβώς σε ποια σημεία συμφωνείτε, σε ποια διαφωνείτε, και τι θα έπρεπε να αλλάξει?

Γιατί απαντάτε εδώ τόσο αόριστα όπως απαντήσατε στον κο Αλικαρίδη, με τον οποίο πάνω-κάτω τα ίδια πράγματα λέμε? Δηλαδή ότι συμφωνείτε μαζί μας, αλλά πέραν αυτού τίποτε επί συγκεκριμένου?

Ως Πρόεδρος ΔΕΠ της Σχολής, καθήκον σας είναι να προσπαθείτε να αλλάξετε τα πράγματα από τη στιγμή που λέτε συμφωνείτε με αυτούς που θεωρούν ότι η κατάσταση είναι βρώμικη και δυσώδης, π.χ. Αλικαρίδης. Αν έχετε το κουράγιο, απαντήστε στα εξής, ένα-προς-ένα, επί συγκεκριμένου, παραθέτοντας όχι μόνο τις απόψεις σας, αλλά και τι κάνετε γι’αυτές:

1. Συμφωνείτε να καταργηθεί η μονιμότητα και να εκδιώξετε τους τόσους που έχετε στις τάξεις σας οι οποίοι φυτοζωούν μέσα στο Πανεπιστήμιο? Να κρίνεται ο καθένας με βάση το πόσο έργο παράγει π.χ. στα 3 χρόνια, και όχι να μένει 33 χωρίς να κρίνεται ποτέ?

2. Γιατί η ανέλιξή σας να εξαρτάται από τους ομοίους σας, και όχι ανεξάρτητα από Έλληνες Ακαδημαϊκούς Δασκάλους άλλων Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων (συμπεριλαμβανομένου του εξωτερικού!!), οι οποίοι θα καλούντο να μπουν σε αυτή τη θέση λόγω της αναγνωρισμένης αξίας τους (π.χ. h-index), και όχι επειδή απλά είναι "χρόνιοι αναπληρωτές καθηγητές με 25 δημοσιεύσεις σε 30 χρόνια", και που διεθνώς δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους?

Εάν γινόντουσαν αυτά,

- Θα καταλάμβαναν θέσεις στο Πανεπιστήμιο αυτοί που πραγματικά τις αξίζουν, π.χ. άνθρωποι 100 φορές αξιολογότεροι που τώρα είναι εξορισμένοι στο Εξωτερικό παρά τη θέλησή τους?

- Θα μπορούσε ο εκάστοτε Καθηγητής να κάνει Καθηγητή το συγγενή του?

- Θα κατελάμβαναν τις θέσεις τα σαπρόφυτα ώστε να χρονίζουν για 30 χρόνια μέχρι να συνταξιοδοτηθούν, κόβοντας το δρόμο και μόνο με τη φυσική τους παρουσία σε αυτούς που πραγματικά δικαιούνται να είναι στο Πανεπιστήμιο?

- Αυτοί που θα έμεναν από το ξεκαθάρισμα, θα είχαν κίνητρο να είναι παραγωγικοί, ενώ τώρα ως καρεκλοκένταυροι τα θεωρούν όλα δεδομένα και πουλάνε και “μούρη” αποπάνω?

7. Εάν συμφωνείτε με αυτά που λέει ο κος Αλικαρίδης, ή κάποιος από εμάς στο φόρουμ, γιατί δεν παίρνετε θέση σε αυτά? Γιατί δεν παραθέτετε τις προτάσεις και απόψεις σας επί συγκεκριμένου? Πρόεδρος ΔΕΠ είσαστε, άποψη δεν έχετε για τα κακώς κείμενα?

Σας προκαλώ, κάντε "φύλλο-και-φτερό" το άθρο του κου Αλικαρίδη, και εκθέστε τις απόψεις σας μία-προς-μία για το αν συμφωνείτε, διαφωνείτε, ή είστε κάπου ενδιάμεσα, αιτιολογημένα, με επιχειρήματα και χωρίς “φρου-φρου” και τη γνωστή ξύλινη γλώσσα που χρησιμοποιήσατε μέχρι τώρα. Κάντε copy-paste αυτά που γράφει ο κος Αλικαρίδης, και από κάτω, για κάθε ένα από αυτά που υποστηρίζει πείτε μας την άποψή σας. Εκεί θα φανεί εάν πραγματικά έχετε διάθεση για εποικοδομητικό διάλογο, ή ήσασταν ένα "πυροτέχνημα" ξύλινου μονολόγου προ εκλογών.

Τόσες μέρες μιλάμε, μιλάτε, έχουμε πει εμείς τι πιστεύουμε, αλλά δεν έχουμε καταλάβει ακόμη τι ακριβώς συγκεκριμένα πιστεύετε εσείς…

ΤΕΛΟΣ (προς το παρόν). Αρκετά έγραψα. Όσο για τα ιδιωτικά ΑΕΙ που τόσο πολεμάτε, τους φοιτητοπατέρες, κλπ έχω πολλά να πω, αλλά για πρακτικούς λόγους, κάποτε πρέπει ένα ποστ να τελειώνει, από σεβασμό σε αυτούς που είχαν το κουράγιο και την υπομονή να διαβάσουν το παρόν, και που ήδη “τους έχουν βγει τα μάτια”.

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την εκπομπή του ΣΚΑΙ Μεγάλοι Έλληνες:

Από το Greek University Reform

Ο Γ.Ν. Παπανικολάου για την Ελλάδα, 1915:

"Αν έρθω στην Ελλάδα φοβάμαι ότι θα χαθώ. Ο Αμερικάνος ή ο Ευρωπαίος, όταν του πω ότι είμαι επιστήμων και δεν κάμνω τίποτα άλλο από το να ερευνώ, με θεωρεί όχι μόνο ως χρήσιμο στοιχείο αλλά ως κάτι ανώτερο από τους κοινούς ανθρώπους. Ο Έλλην με θεωρεί απεναντίας ως ένα άχρηστο ον, και όχι μόνο άχρηστον αλλά και επικίνδυνον. Αυτή είναι η εικόνα ενός κράτους σάπιου, ανίκανου να δημιουργήσει κάτι τι και να συνεισφέρει στη γενική πρόοδο της ανθρωπότητας. Όλα ξένα, όλα κλεμένα. Όλα κατά μίμησην. Δεν είναι ντροπή;"

Κάποια πράγματα έχουν σίγουρα αλλάξει τα τελευταία 100 χρόνια. Π.χ. υπάρχουν πολλοί περισσότεροι ερευνητές, τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό. Αλλά τα σημάδια αυτών που περιγράφει ο μεγάλος μας γιατρός είναι ακόμα ορατά. Κυρίως αυτή η ΣΑΠΙΛΑ, που μπορεί να είναι και πιο εκτεταμένη από ό,τι ήταν τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την εκπομπή του ΣΚΑΙ Μεγάλοι Έλληνες:

Από το Greek University Reform

Ο Γ.Ν. Παπανικολάου για την Ελλάδα, 1915:

"Αν έρθω στην Ελλάδα φοβάμαι ότι θα χαθώ. Ο Αμερικάνος ή ο Ευρωπαίος, όταν του πω ότι είμαι επιστήμων και δεν κάμνω τίποτα άλλο από το να ερευνώ, με θεωρεί όχι μόνο ως χρήσιμο στοιχείο αλλά ως κάτι ανώτερο από τους κοινούς ανθρώπους. Ο Έλλην με θεωρεί απεναντίας ως ένα άχρηστο ον, και όχι μόνο άχρηστον αλλά και επικίνδυνον. Αυτή είναι η εικόνα ενός κράτους σάπιου, ανίκανου να δημιουργήσει κάτι τι και να συνεισφέρει στη γενική πρόοδο της ανθρωπότητας. Όλα ξένα, όλα κλεμένα. Όλα κατά μίμησην. Δεν είναι ντροπή;"

ααααααααααα ρε οοοοοοοοοοορθο,πηγα να ανοιξω θεμα χθες και λογω του οτι δε δουλευε τιποτα,δεν ανοιγε!!το χω ακομη κρατημενο το ποστ σε γουορντ αρχειο

πωωωωωωωωωωωωω επικοινωνια!!!

σας παρακαλω πολυ δειτε ολοι απο την αρχη μεχρι το τελος το βιντεακι!!!!!

αρκετη γιουροβιζιον για σημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δειτε το ολοι οσοι δεν ετυχε να το εχετε δει.δε λεω ειναι το τελειο βιντεο,το τελειο αφιερωμα η οτι ο Παπανικολαου ειναι ο υπερτατος.η τελειοτητα και επιθετα τυπου υπερτατος αλλωστε κατ εμε ειναι εννοιες η για φαντασμενους η για θυματα plus ειναι σχετικες.δειτε ομως!!!μεχρι το τελος!

κι αυτα που πρεπει να σας μεινουν,θα σας μεινουν.

υγ κριμα να χαθει εδω μεσα.παω να του ανοιξω ξεχωριστο τοπικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά πραγματικά, σοβαρολογείτε τώρα?

Πραγματικά, τα σκέπτεστε αυτά, ή σας ξεφεύγουν?

Γιατί βιάζετε τόσο στυγνά την λογική?

Είναι άκρως εξοργιστικός ο τρόπος με τον οποίο προσπαθείτε να συμμαζέψετε τα ασυμμάζευτα!

Ειλικρινά, αιφνιδιάζομαι δυσάρεστα με αυτά που βλέπω να γράφετε, και μου σηκώνεται η τρίχα όταν βλέπω να τα γράφει ένας Πανεπιστημιακός Δάσκαλος και όχι ένα γυμνασιόπαιδο που το απειλούν ότι θα του πάρουν το γλειφιτζούρι του.

Τσιμπήστε με λίγο για να ξυπνήσω, και να πω στον εαυτό μου ότι δεν με γελούν αυτά που βλέπω γραμμένα μπροστά μου και ότι δεν ονειρεύομαι.

Είναι ποτέ δυνατόν? Μπορεί να μιλάτε σοβαρά?

Κε Σακκά, είναι πραγματικά εξοργιστικό αυτό που υποστηρίζετε.

Σας κάνω έκκληση, μην υποτιμάτε τόσο τη νοημοσύνη μας.Σας ικετεύω, δείξτε έλεος στους συνομιλητές σας!

Σας προκαλώ, κάντε "φύλλο-και-φτερό" το άθρο του κου Αλικαρίδη, και εκθέστε τις απόψεις σας μία-προς-μία για το αν συμφωνείτε, διαφωνείτε, ή είστε κάπου ενδιάμεσα, αιτιολογημένα, με επιχειρήματα και χωρίς φρου-φρου και τη γνωστή ξύλινη γλώσσα που χρησιμοποιήσατε μέχρι τώρα. Κάντε copy-paste αυτά που γράφει ο κος Αλικαρίδης, και από κάτω, για κάθε ένα από αυτά που υποστηρίζει πείτε μας την άποψή σας.Εκεί θα φανεί εάν πραγματικά έχετε διάθεση για εποικοδομητικό διάλογο, ή ήσασταν ένα "πυροτέχνημα" ξύλινου μονολόγου προ εκλογών.

Τόσες μέρες μιλάμε, μιλάτε, έχουμε πει εμείς τι πιστεύουμε, αλλά δεν έχουμε καταλάβει ακόμη τι ακριβώς συγκεκριμένα πιστεύετε εσείς.

ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΟRTHO.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Στο θέμα της δικής μου συμμετοχής: Η κλινική έχει περισσότερα μέλη ΔΕΠ, από τα μαθήματα που γίνονται. Άρα δεν με περιλαμβάνει ο κατάλογος των μαθημάτων σε όλες τις σειρές. Όμως φροντίζω, επειδή μου αρέσει και είναι ο λόγος που βρίσκομαι στο Πανεπιστήμιο, να αντικαθιστώ συναλέλφους στα μαθήματά τους, σε κάθε σειρά. Βέβαια μερικές σειρές κόβονται ή είναι συντομότερες λόγω αργειών, απεργιών κ.ά. και έτσι δεν μπαίνω σε όλες.

2.Για την ηλεκτρονική θέλω να σας πω ότι δυστυχώς οι μέχρι σήμερα Διευθυντές της κλινικής μας, δεν έχουν πιάσει πληκρολόγιο στην ζωή τους! Αν αυτο σας λέει κάτι. Αλλά το πρόβλημα βρίσκεται στην Σχολή, που ακόμα δεν έχει μπει στην εποχή του διαδυκτίου. Οι άλλες σχολές είνα πολύ μακράν.

Παύλος Σακκάς

Προσωπικα δε μου λεει τιποτα!Εσεις εχετε πιασει πληκτρολογιο;Προφανως!Ξερετε να χειριζεστε φυλλομετρητη;Προφανως!(Υπενθυμιζω οτι αυτη ειναι η μονη προυποθεση για να χρησιμοποιησει καποιος το eclass ειτε ειναι εκπαιδευομενος ειτε εκπαιδευτης.)

Ακουστε λοιπον τι θα κανετε κ.Σακκα αφου θελετε εκσυγχρονισμο και σας αρεσει να ασχολειστε με τους φοιτητες σας κι αφου αυτοι ειναι ο λογος :rolleyes: που ειστε στο πανεπιστημιο! :D

Απ οτι παραδεχεστε,ολο σας κι ολο το εκπαιδευτικο εργο αντε να ειναι καμια ωρα μαθημα καθε εναμιση μηνα κι αυτο το κανετε απο ευγενη καλοσυνη και αν τυχει να μη χαθουν τα μαθηματα.(Η ασκηση καθε ομαδας διαρκει 1,5 μηνα πανω-κατω για οσους δεν ξερουν και μαλιστα τα 2/3 της ασκησης γινονται σε Δαφνι και Δρομοκαιτειο οπου δεν υπαρχουν μελη ΔΕΠ απ οσο ειδα-εχω δικιο;Ολα τα μελη ΔΕΠ στο Αιγινητειο δεν απασχολειστε;Διορθωστε με αν κανω λαθος.)

Ειστε τοσα πολλα τα μελη ΔΕΠ,απ ότι λετε που θα μπορουσατε καλλιστα να μη διδασκετε και καθολου.

Ιδου τι θα κανετε,λοιπον,oχι τιποτα άλλο αλλα για να φανειτε και σε κατι χρησιμος σε ο,τι αφορα τους φοιτητες σας-να καλυψετε τον ελευθερο διδακτικο σας χρονο. :)

1.Θα αναρτησετε στον πινακα ανακοινωσεων της εδρας σας χαρτι που να λεει οτι το μαθημα σας υπαρχει στο e class κι οτι οσοι θελουν να γευονται τα καλα της ολης προσπαθειας,θα πρεπει να εγγραφουν στο μαθημα και ηλεκτρονικα.

Θα φροντιζετε να λεγονται τα ιδια και σε καθε νεα ομαδα που ξεκινα στην κλινικη σας.Aυτα για αρχη μεχρι να μαθευτει.Μετα δε θα χρειαζεται.

2.Θα παρετε απο τους υπολογιστες τις εδρας σας τις διαλεξεις του αμφιθεατρου(καμια 15αρια ειναι ολες κι ολες αν δεν απατωμαι) συν ο,τι σε θεωρια διδασκεται στα διαφορα επιμερους τμηματα και θα τα περασετε στο eclass.

Δε θελει καμια μαεστρια ουτε θελει αιμα,δακρυα κι ιδρωτα.Καλη θεληση θελει.Αναπληρωτης καθηγητης σε εδρα της Ιατρικης Αθηνων αλλωστε ειστε,ενα σωρο κοσμακη εχετε στα ποδια σας,να σας βοηθησει αν εχετε καμια απορια.

Θεωρω αδιανοητο οτι εν ετει 2009 θα πρεπει να αντιγραψω απο τον πινακα αντι να παρακολουθω τη διαλεξη η να παρακαλαω τον καθε κυριο και την καθε κυρια μετα το περας του μαθηματος να μου επιτρεψει να περασω τη διαλεξη στο φλασακι μου.

Κι αιντε πειτε εγω η ο ταδε το καναμε.Οι υπολοιποι;Η μηπως υποχρεουμαστε εμεις να φροντισουμε και για τους υπολοιπους για να μην κουνησετε οι καθηγηταδες ουτε το δαχτυλακι σας και μας παθετε από υπερκοπωση;;

Επισης ειναι και το αλλο.Μεγαλος αριθμος διαλεξεων δε γινεται ποτε.Οι λογοι απαραδεκτοι και γνωστοι σε ολους μας.Κι ολη την καλη θεληση να εχει καποιος να παρακολουθησει,ειναι αδυνατο.

Όλα αυτά,λοιπον,θα επρεπε εν ετει 2009 να υπαρχουν αναρτημενα στο διαδικτυο και να ειναι αμεσα προσβασιμα στον καθενα ανα πασα στιγμη.

Θα μπορουσατε εδω και χρονια πριν καν διαδοθει το διαδικτυο,αντι να μας πλασσαρετε 15 βιβλια για καθε μαθημα με μονη λογικη το να θησαυρισετε-ε ναι,σας παρακαλω δηλαδη,είναι να ανοητο να προσπαθησετε να με πεισετε ότι την πληθωρα συγγραμματων μας την προσφερετε επειδη όταν εχει να κανει με συγγραμματα σας πιανει ενας πονος για την επιστημονικη μας δυναμικη κ πληροτητα.Που λετε θα μπορουσατε εδω και χρονια,πριν καν ακομη διαδοθει το διαδικτυο αντι να μας φορτωνετε 15 βιβλια το μαθημα τα οποια πανε εδω,να χαλατε ως πανεπιστημιο ενα αμελητεο ποσο εν συγκρισει με τα ποσα που αντιστοιχουν σ ολα αυτα τα περιττα βιβλια ωστε να δινετε φωτοτυπιες των διαλεξεων και μαλιστα προκαταβολικα ώστε οποιος θελει να ριχνει μια ματια εν καιρω.

Αγγλια καπως ετσι γινεται απ οτι μας ειχε ενημερωσει καποια κοπελια που σπουδαζε εκει.

Για την ακριβεια αυτο που θα επρεπε να κανετε ειναι να βαλετε τον κωλο σας κατω οι καθηγητες και στις φωτοτυπιες αυτές που θα μας δινατε να υπηρχε οργανωμενη,συγκεκριμενη και κωδικοποιημενη όλη η εξεταστικη υλη πανω κατω.

Τα ιδια θα επρεπε να κανετε και τωρα με τη διευκολυνση για σας(οχι για μας)οτι αντι να μας τα δινετε υπο μορφη φωτοτυπιων ξεχωριστα στον καθενα,να τα ανεβαζετε στο νετ και να τα κατεβαζουμε μονοι μας.

Αμερικη από ότι μας εχει πει ο ορθο όχι απλως είναι ανεβασμενα τα μαθηματα στην ηλεκτρονικη βαση του πανεπιστημιου σε μορφη σημειωσεων αλλα υπαρχουν αναρτημενες εκφωνημενες οι διαλεξεις από καθηγητη κανονικοτατα.

Κι όχι να μας λετε υλη:ταδε βιβλιο ολο,ταδε βιβλιο ολο εκτος κεφαλαιων 2 και 3.

Τι να σου μεινει όταν διαβαζεις ένα βιβλιο γενικως και αοριστως με φαρο την ελπιδα;

Τα δινω και στη μαμα μου τα βιβλια να τα διαβασει αν είναι.

Εσας σας χρειαζομαι ως εκπαιδευτη μου για να με κατευθυνετε.Αν ειναι να μου λετε παρε διαβασε δυο τομους βιβλιο γενικως και αοριστως,μου ειστε αχρηστος,το ξερω να το κανω αυτο και χωρις εσας.

Το κλεινω εδώ το θεμα εξεταστικη υλη γιατι είναι το μεγαλο μου σαρακι και θα ξεφυγουμε αγρια,θα επανελθω άλλη στιγμη μ αυτό το μειζονος σημασιας θεμα.

(Είναι προφανες,θελω να πιστευω, εδώ και ωρα ότι δεν απευθυνομαι μονο σε σας συγκεκριμενα γραφοντας τα οσα γραφω ουτε το θεμα μου είναι συγκεκριμενα η Ψυχιατρικη,απευθυνομαι στον οποιοδηποτε καθηγητη οποιουδηποτε μαθηματος.)

Κι επιστρεφω στο θεμα μας.

3.Καθε που βγαινει ημερομηνια εξετασης θα γραφετε ενα μηνυμα με τις λεπτομερειες:μερα,ωρα,χωρος,κατανομες και θα το στελνετε σε ολους τους εγγεγραμμενους στο μαθημα.Ταυτοχρονα θα τους ενημερωνετε οτι πρεπει να εγγραφουν ηλεκτρονικα στην εξεταση.Θα εχετε φροντισει να ανοιξετε και τον αντιστοιχο συνδεσμο.

4.Εννοειται ότι θα υπαρχουν καπου στο διαδικτυακο χωρο του μαθηματος,αναρτημενες πληροφοριες για τον τροπο της εξετασης,την υλη,τα προτεινομενα βιβλια.

5.Υποθετουμε ότι το μαθημα δoθηκε.Απ οσο θυμαμαι και ξερω,το μαθημα της Ψυχιατρικης δινεται με πολλαπλης επιλογης(δε σχολιαζω πως και τι επι στιγμης...,παιρνω απλως ως δεδομενο οτι ειναι πολλαπλης επιλογης)

Ρωτηστε τον κ.Νανα πως διορθωνει τα απειρα γραπτα του(επιλογης:Πρωτες Βοηθειες) με ηλεκτρονικο τροπο.

Καντε το ιδιο κι εσεις.Ετσι το πολύ την επομενη μερα,τα αποτελεσματα θα είναι ετοιμα.Τα ανεβαζετε στο eclass και ταυτοχρονα στελεντε μηνυμα σε ολους τους εγγεγραμμενους προς ενημερωση.

Όταν εδωσα εγω Ψυχιατρικη,προφανως ηταν πολλαπλης η εξεταση αλλα τα αποτελεσματα τα πηραμε εναμιση μηνα μετα.Για ποιο λογο να συμβαινει αυτό εφοσον υπαρχει η δυνατοτητα που ανεφερα πανω;Αφηστε και την εκδοχη λαθους με τον κλασικο τροπο διορθωσης.Ο κ.Νανας χαζος είναι που τα διορθωνει ηλεκτρονικα;;

6!Με το που βγουν οι βαθμοι τους στελνετε κατευθειαν και στην κεντρικη γραμματεια.

Ειναι καταντια να κανουν να φτασουν οι βαθμοι μαθηματων μεχρι και εξαμηνο στην κεντρικη γραμματεια.Ειναι αισχος και ντροπη να εχει τελειωσει ενας φοιτητης από μηνος και πλεον! με τις εξετασεις του και να αναγκαζεται να τρεχει προσωπκα στην κάθε εδρα και να την παρακαλαει να κανει το αυτονοητο,να στειλει τους βαθμους του στην κεντρικη γραμματεια για να προλαβει την επικειμενη ορκωμοσια η για να παρει χαρτι,ξερω γω,που να λεει ότι εχει καθαρισει με τις εξετασεις(κι ότι θα παρει κι επισημα το πτυχιο του στην ορκωμοσια που ερχεται),επειδη ισως το χρειαζεται για να προλαβει την καταληκτικη ημερομηνια μιας προκηρυξης για θεση στο εξωτερικο.

7.Αναρτηστε στο διαδικτυακο χωρο του μαθηματος καποια λινκ η ο,τιδηποτε αλλο σχετικα με το μαθημα που διδασκετε στα οποια θα θελατε να ριξουν μια ματια οι φοιτητες σας,τα οποια θεωρετε ότι θα τους βοηθουσαν στην εμπεδωση της διδακτεας υλης,τα οποια πιστευτε ότι θα τους είναι για τον οποιοδηποτε λογο χρησιμα γενικοτερα σε ο,τι φορα το μαθημα που διδασκετε.

8.Ενημερωστε τους με email για πιθανα συνεδρια Ψυχιατρικης η o,τιδηποτε σχετικο, ποσο μαλλον όταν ως φοιτητες δικαιουνται να τα παρακολουθησουν δωρεαν.

9.Μπειτε μια φορα στο τριημερο και τσεκαρετε αν σας εχει στειλει καποιος εκ των εκπαιδευομενων μηνυμα για ο,τιδηποτε σχετικο με το μαθημα που τον απασχολει.

Αυτά για αρχη.Για να μη σας ζορισουμε και πολυ για αρχη.

Όλα αυτά θα μπορουσατε να τα κανετε σε συνεργασια με τη γραμματεα κ με καποιο άλλο από τα σε περισσεια μελη ΔΕΠ της εδρας σας.

Δε μπορω να δεχθω ότι κανεις εξ αυτων δεν εχει αγγιξει ποτε πληκτρολογιο όπως λετε.

Αυτά είναι φθηνες δικαιολογιες κι απολυτως τιποτα παραπανω.

Και σιγα την ωρα που θελει απαξ και γινει η αρχη κι ανεβει ο κυριος ογκος των πληροφοριων.

Μερικες ωρες θελει για την κυριως δουλεια κι από κει και περα καποια λεπτα της ημερας σας μια στο τοσο.

Πρεπει παντως να αναγνωρισω ότι η εδρα σας ηταν μια από τις λιγες εδρες που ειχαν την τσιπα να μοιρασουν στον κάθε φοιτητη από ένα προγραμμα ασκησης και μαλιστα με πρακτικες πληροφοριες κ για την προσβαση στους χωρους ασκησης.Τρια α4 μαλιστα!Ουτε 1 ουτε 2! :anavwfwties: Ολες τις υπολοιπες που δε μοιρασαν,αλλα θεωρουν αυτονοητο οτι υποχρεουμαι εγω να αντιγραφω κατεβατα απο τον πινακα ανακοινωσεων η να τρεχω καθε τρεις κ λιγο στον πινακα ανακοινωσεων,τις χαρακτηριζω,με ανεση,εντελως ξεδιαντροπες με αφορμη αυτο το γεγονος και μονο.Μου ειναι υπεραρκετο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα συνάδελφοι! Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η συζήτηση, αν και σε μερικές περιπτώσεις μετατρέπεται σε προσωπική αντιπαράθεση. Όσον αφορά την ευθύνη των μελών ΔΕΠ, τα προηγούμενα έχουν υπερκαλύψει το θέμα, διαφωνώ όμως σε κάποια επιμέρους θέματα:

1. Το πλήθος των δημοσιεύσεων και η ερμηνεία του είναι εξαιρετικά πολύπλοκο θέμα. Π.χ. μπορεί κάποιος να κάνει 5 έτη screening PCR σε εργαστήριο εξωτερικού, όπου τα kit πάνε σύννεφο και στο Department υπάρχουν 3-4 editors, και τελικά να επιστρέψει με 30 δημοσιεύσεις. Αυτό τον καθιστά εξαιρετικό ερευνητή; Καλύτερο από κάποιο εγχώριο με αντίστοιχη επιμονή και υπομονή που έβγαλε 5 δημοσιευσεις με μικρότερη χρηματοδότηση, στήνοντας τα πάντα μόνος του και με μικρότερες υποδομές; Μακάρι να ήξερα; Απλώς το θέτω ως προβληματισμό. Επίσης, οι 30 δημοσιεύσεις ή οι αντίστοιχες 5 δηλώνουν κλινική επάρκεια ή εκπαιδευτική ικανότητα που είναι και το ζητούμενο; Κατά τη γνώμη μου όχι. Μία λύση θα ήταν βραχυχρόνιες εκπαιδευτικές θέσεις για τους υποψηφίους λέκτορες.

2. Δηλαδή όλα τα δεινά της ιατρικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα οφείλονται στην αντιεπαγγελματική συμπεριφορά των μελών ΔΕΠ; Να μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω και να κάνω και λίγο το συνήγορο του διαβόλου: Στη Ιατρική Αθήνας τα κλίνικά έτη περιλαμβάνουν περίπου 700 φοιτητές (350-400 από πανελλήνιες, μεταγραφές εσωτερικού και κατατακτήριες και 300-350 από μεταγραφές εξωτερικού).Ο αριθμός αυτός είναι τεράστιος και αντιεκπαιδευτικός. Όποιος, ως φοιτητής, έχει μετακινηθεί μεταξύ των διαφόρων ομάδων έχει καταλάβει τη διαφορά επιπέδου. Αυτό παρεμποδίζει τη δημιουργία σχέσης μεταξύ φοιτητών διδασκόντων και δημιουργεί μία χαωτική κατάσταση που παρασύρει τους πάντες. Π.χ. φαντάσού, ως διορθωτής να νομίζεις ότι θα έπρεπε να κόψεις τους μισούς σε μία εξεταστική. Θα το έκανες; Η συσσώρευση γραπτών στις επόμενες εξεταστικές θα ήταν δυσβάσταχτη και οι αντιδράσεις πολύ μεγάλες. Το επίπεδο και οι απαιτήσεις των φοιτητών καθορίζουν εν πολλοίς και το επίπεδο και το ενδιαφέρον των διδασκόντων, ειδικά αν οι τελευταίοι κρίνονται με βάση άσχετα θέματα, όπως ο αριθμός δημοσιεύσεων.

Συμπερασματικά προτείνω:

-Δραστική μείωση του αριθμού των φοιτητών.

-Συρρίκνωση των 3 προκλινικών ετών σε 2 με προσαρμογή και μείωση της ύλης των προκλινικών μαθημάτων

-Κατανομή των φοιτητών σε πολύ μικροτερες ομάδες σε διάφορες κλινικές, όχι μόνο πανεπιστημιακές, με κοινές θεωρητικές διαλέξεις και κοινές εξετάσεις στο τέλος του εξαμήνου (παθολογίας, χειρουργικής κλπ).

-Εισαγωγή τελευταίου προπτυχιακού εξαμήνου έμμισθης εκπαίδευσης σε νοσοκομεία και ΚΥ με κονδύλια του Υπυργείου Παιδείας Αντίστοιχα προγράμματα ύπάρχουν σε πολλές σχολές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Το πλήθος των δημοσιεύσεων και η ερμηνεία του είναι εξαιρετικά πολύπλοκο θέμα. Π.χ. μπορεί κάποιος να κάνει 5 έτη screening PCR σε εργαστήριο εξωτερικού, όπου τα kit πάνε σύννεφο και στο Department υπάρχουν 3-4 editors, και τελικά να επιστρέψει με 30 δημοσιεύσεις. Αυτό τον καθιστά εξαιρετικό ερευνητή;

Απλώς το θέτω ως προβληματισμό.

οι 30 δημοσιεύσεις δηλώνουν κλινική επάρκεια ή εκπαιδευτική ικανότητα που είναι και το ζητούμενο;

Την ιδια απορια ειχα κι εγω.Δε χρειαζεται να πας μακρυα.Δες καποια απο τα παιδια που εκαναν ερευνα για κανα διχρονο στα πλαισια ενος καλυτερου βογραφικου για να χτυπησουν ανταγωνιστικες ειδικοτητες στις ΗΠΑ.Αν το εργαστηριο στο οποιο ηταν ειναι απο τις λεγομενες μηχανες :D παραγωγης pap(δεκτο οτι ηταν κι ιδιοι δουλευταραδες,δεν αντιλεγω)μπορει να εχουν καθαρισει και καμια εικοσαρα δημοσιευσεις στο pubmed.

Που λες,την ιδια απορια ειχα κι εγω και η απαντηση που πηρα οταν ρωτησα δε με ικανοποιησε.

Ο αριθμος και η ποιοτητα των δημοσιευσεων δειχνει την ερευνητικη δυναμικη καποιου.Μεχρι εκει.

2. Δηλαδή όλα τα δεινά της ιατρικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα οφείλονται στην αντιεπαγγελματική συμπεριφορά των μελών ΔΕΠ;
Για μενα ολα τα δεινα απο εκει αρχιζουν.Αντε να τελειωνουν και σε κανα δυο παραπανω.

Κι αυτα τα δυο παραπανω ομως,ειναι πραματα που τα μελη ΔΕΠ θα μπορουσαν να εχουν φροντισει να τα λυσουν ΑΝ το ζητουμενο τους ηταν το πανεπιστημιο και η ποιοτικη εκπαιδευση.Πως ?Δες εδω.

Το πώς ακριβώς θα γίνει αυτό, πώς πρέπει να πιέσετε, ποιον να πιάσετε, πολιτικά κονέ, διαπραγματεύσεις κτλ τα ξέρετε καλύτερα από όλους μας - αν δεν τα ξέρατε, δεν θα είσασταν καθηγητής στην ιατρική της αθήνας.
nime said it all.

Eπισης αυτο που ειπες

Το επίπεδο και οι απαιτήσεις των φοιτητών καθορίζουν εν πολλοίς και το επίπεδο και το ενδιαφέρον των διδασκόντων,
το θεωρω μεγιστη θεωρια του κωλου ετσι για να χουμε να λεμε...

σε παραπεμπω σε κειμενο επισης του νιμε το οποιο με εκφραζει απολυτα.

Ζητάτε κ.Σακκά να κάνουν οι φοιτητές και αυτοί "κάτι".

Υποθέτω εννοείτε να ρίξουν την Βαστίλλη ή κάτι ανάλογο.

Αυτό είναι όμως εξωπραγματικό.

Πρώτον, ο έλληνας φοιτητής μπαίνει στην σχολή (ψώρο)περήφανος και βγαίνει κακομοίρης.

Όχι μόνο δεν είναι σε θέση να αλλάξει την σχολή, αλλά σε λίγα χρόνια από την αποφοίτηση του δεν θα είναι σε θέση να συντηρεί οικονομικά τον εαυτό του.Τα κακώς κείμενα της σχολής τον μάραναν τώρα...

Δεύτερον, ο έλληνας έχει εκπαιδευτεί σε ένα παρωχημένο εκπαιδευτικό σύστημα που ζει στον 19ο αι και ως εκ τούτου τα μόνο εφόδια που έχει για να ερμηνεύσει τον κόσμο του 21ου αιώνα είναι η βαλκανική εκδοχή των ιδεολογιών που ήταν en vogue τότε, εθνικισμό και ο σοσιαλισμό.Μαθαίνει ιστορία από άτομα που έχουν σπουδάσει φιλόλογοι, φυσικη από άτομα που δεν πέρασαν κομπιούτερ, χημεία χωρίς να έχουν μπει σε εργαστήριο, λες και είναι λυρική ποίηση - και όλα αυτά σε ένα δημοσιοϋπαλληλίστικο περιβάλλον τσαπατσουλιάς που συντονίζεται από ένα υπουργείο κατ΄ευθείαν βγαλμένο από ταινίες των monty pythons.

Ο έλληνας φοιτητής δεν έχει ούτε την πνευματική συγκρότητηση, ούτε την εμπειρία να εκτιμήσει τι συμβαίνει στο παν/μιο, γιατί συμβαίνει και πώς ακριβώς τον βλάπτει όλο αυτό.Αρκεί να ακούσετε να συνθήματα και τα αιτήματα τους, να δείτε τις μεθόδους τους (καταλήψεις, ντουντούκες κτλ) για να καταλάβετε ότι δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.Δοκιμάστε να πάτε σε μια συνέλευση τους - αυτό αρκεί νομίζω για να πείσει και τον πιο δύσπιστο ότι οι φοιτητές μας βρίσκονται -με δυτικά δεδομένα- πιο κοντά σε white trash υποπρολεταριάτο, παρά σε ακαδημαϊκούς πολίτες.

Κλείνοντας να πω το εξής:

Στα χρόνια μου στο παν/μιο ζήτησα βοήθεια από διάφορους καθηγητές σχετικά με το εξωτερικό: ορισμένοι δεν ήξεραν -πέρασαν από εκεί νύχτα-, ορισμένοι με έγραψαν στ'αρχίδια τους και ορισμένοι με βοήθησαν πραγματικά.

Η μόνη ελπίδα του παν/μιου είναι αυτοί οι τελευταίοι.

Τους φοιτητές κλάψτε τους.

σε παραπεμπω κι εδω,ποστ δικο μου στην αρχη του τοπικ.επισης δες παρακατω

Και κάποιοι δεν θέλουν ούτε να ξαναπατήσουν στην σχολή που τους είχε 6 χρόνια κουτάβια, επίτηδες τους κράτησε υπνωτισμένους και ανίδεους. Όπως έχω ξαναπεί, η γνώση είναι το λιγότερο που χάνεις, γνώσεις δεν με πειράζει που δεν πήρα από το ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο, μάμησε το. Το ότι, όμως, η νοοτροπία που προσπαθούν να περάσουν είναι το να τα παίρνω, να τα παίρνω μαύρα, να κάνω κοπάνες, να ξύνομαι και να πληρώνομαι 1000 ευρουλάκια τον μήνα, η ρεμούλα, η λαμογιά, το βόλεμα, η διαπλοκή και άλλα μικρά και μίζερα υποτιμώντας το potential που έχουν όλοι οι φοιτητές που περνάνε ιατρική είναι το πρόβλημα. Και ξέρετε τί λένε...με όποιον δάσκαλο καθήσεις...

ο φοιτητης μπαινει με τις καλυτερες προθεσεις στο πανεπιστημιο,για να διδαχθει να διαπλαστει και να παρει πραματα.

αν ηταν να διδαξει τροπους και διαδικασιες ο ιδιος,δε θα λεγοταν φοιτητης θα λεγοταν η καθηγητης η συμβουλος πανεπιστημιακων σπουδων.

το νεο φοιτητη που μπαινει τωρα,η κατασταση στη σχολη τον μαθαινει να μην εχει απαιτησεις.

ο φοιτητης θα μεινει 6 χρονια στο πανεπιστημιο και μετα τελος.

τα δεπ απαξ και γινουν δεπ μενουν εκει μεσα μεχρι να τους υποχρωσει ο νομος να συνταξιοδοτηθουν.

ο ρολος του φοιτητη ειναι να ακολουθησει γραμμες εκπαιδευσης.

τις γραμμες εκπαιδευσης τις οριζουν οι εδρες.

ποιος φερει την ευθυνη λοιπον;

οταν ο σπιτονοικοκυρης ειναι σαπιος και το σπιτι ειναι επισης σαπιο,ο νεος φοιτητης φταιει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΑΠΟΔΩΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΣΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.Τι κερδιζετε με το να παιρνετε τα βαρη πανω σας;Μειωνετε τις τυψεις σας που δεν αγωνιστηκατε για αλλαγη;

Δε μπηκατε στο πανεπιστημιο για να αποδειξετε οτι ειστε επαναστατες και ηρωες.

Για να εκπαιδευτειτε και να διευρυνετε τους οριζοντες σας μπηκατε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.