Jump to content

Η κατάσταση στην Ιατρική Αθήνας πρέπει να αλλάξει.


pavlos005

Recommended Posts

Ίσως να είναι λίγο άσχετο με το θέμα (λέμε τώρα), αλλά υπάρχει η πεποίθηση ότι συγκεκριμένη μερίδα ατόμων θα εμποδίσει τους υπόλοιπους φοιτητές να ψηφίσουν.

mixmavros αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό, καλό θα ήταν υπάρχουν βάσιμες πληροφορίες προτού γράφονται τέτοια πράγματα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο οι "φοιτητοπατέρες" τι θα κάνουν για να προστατεύσουν το δικαίωμά μας να ψηφίσουμε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 313
  • Created
  • Last Reply
Ασυλο και μαλακιες!

Κλωτσηδον θα τους φτασουμε μεχρι την εξοδο στη Μ.Ασιας οπου θα τους μαζεψει η κλουβα.

Δε σεβονται αυτη μια;Δε σεβομαι εγω χιλιες μια.

Ζουγκλα θελουν;;Ζουγκλα θα λαβουν!

Αυτη ειναι η καταντια μας.

Νιωθω αηδια και απογνωση σ αυτο το πανεπιστημιο και σ αυτη τη χωρα.

Νιωθω οτι αν μεινω εδω ο μονος τροπος να επιβιωσω ειναι να γινω ειτε λιγο ειτε πολυ σαν ολους αυτους που με κανουν και ξερναω.

Νιωθω οτι πρεπει να σηκωθω να φυγω γιατι θα χασω τα λογικα μου,σοβαρα τωρα.

Δε βαυκαλιζομαι οτι υπαρχει επιγειος παραδεισος αλλα λιγο σεβασμος ρε ανθρωπε λιγη κοινη λογικη.

ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ Η ΜΠΑΛΑ.

Πρόσεχε τι λες, βλέπω να δείχνει ο λαζόπουλος τη φωτογραφία σου photoshopped με μικρό μουστάκι ;)

Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη μερίδα των φοιτητών που συμφωνεί απολύτως, αλλά κάνει τουμπεκί είτε γιατί δεν έχει τρόπο να αντιδράσει, είτε γιατί φοβάται την περιθωριοποίηση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

QUOTE (solyopodapap @ Jun 13 2009, 20:13 ) *

... το κάθε μαλακισμένο πρωτοετό να τους ''ψηφίσει''.

καθρεφτακι και στα μουτρα σου! και οποιος το λεει είναι! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

ακους εκει μας λες και μαλακισμενα... tongue.gif

έλα τώρα, μη θίγεσαι. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι στο πρώτο έτος απλά δεν έχεις ιδέα ακόμα για την Ιατρική. Κάνε λίγη υπομονή

εμ πως να εχω ιδεα για την ιατρικη με το απαρχαιωμενο προγραμμα σπουδων που εχουμε

(ελα pavlito σου δινω πάτημα για να αρχισεις παλι. ειδες βρε για εσενα δουλευω)

παντως πραγματικα νομίζω πως μετα τις συνεχεις αοριστολογιες, τις επιλεκτικες ή ασχετες με το θεμα απαντησεις το παρακατω βιντεο του ταιριαζει γαντι:

οσο για την πιθανη αρπαγη της καλπης ( :P ) οντως κατι ακουγεται και οπως ισως θυμαστε εχει συμβει ήδη σε αλλες σχολες δεν ειναι μοως σιγουρο οτι κατι τετοιο θα γινει.

ps: shilia το ακριβως απο πανω ειναι το μονο ποστ σου που διαφωνω απο ολο το θεμα

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAAX

παυλιτο ειναι ο κ.Σακκας;;;;;;;;;;;;;;;;;ΤΩΡΑ ΤΟ ΄ΠΙΑΣΑ!Σε ειδα και προχθες που εκανες μια εκκληση σ΄ ενα παυλιτο αλλα δεν καταλαβα.50-50,Νικολετα Καρρα κι ετσι;;; :rolleyes: χαχα :P

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΤΡΕΛΛΟΜΟΣΧΑΡΑΚΙ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛ!

Πω-πω δακρυσα.

Γιατι το αλλο;

Οποιος το λεει ειναι,λεει! :lol:

Καθρεφτακι και στα μουτρα σου! :lol:

Ακου οποιος το λεει ειναι,

νταξ με πηγες χροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοονια πισω,στην παιδικη μου ηλικια!♥

Απο τοτε ειχα να τα ακουσω ολα αυτα,

πουυυυυ΄ναι τα χροοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοονια,ωωωωωωωραιιιια χροοοοοοοοοοοονια πουυυυυυυυυ ΄χα λολουυυυυυυυυυυυυυυυδια μεεεεεεεεεεεεεες στην καρδιααααααααααααααααααααα :wub::P

Το μηνυμα με το οποιο δε συμφωνεις το μεγαλωσα λιγο,για ξανακοιτα το,ποσταραμε ταυτοχρονα.

Η φραση που δε σου αρεσε,βεβαια,εμεινε ως ειχε!

Οχι φιλε μου,δεν καταλαβαινω την εννοια του πανεπιστημιακου ασυλου σε ενα μπουρδελο κ ζουγκλα κρατος,ποσο μαλλον σε ενα μπουρδελο κ ζουγκλα πανεπιστημιο.

Ουτως η αλλως ΤΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ,o,τι του φανει του λωλοστεφανη,ποια η εννοια του ασυλου;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δουλευομαστε μεταξυ μας;;;;;;;;;;;;;;;;;

Επειδη δεν ξερουμε σ αυτη τη χωρα τι θα πει ΜΗ μπουρδελο και ΜΗ ζουγκλα κρατος κ ΜΗ μπουρδελο και ΜΗ ζουγκλα πανεπιστημιο γι αυτο εχετε την εντυπωση οτι ειναι σημαντικο το ασυλο.

Επισης βλεποντας το αυτο που μολις ειπα απο την αλλη οχθη,ειναι η απολυτη υποκρισια να μου υπερασπιζονται διαφοροι με λαχταρα ολο δηθεν ρομαντισμο το ασυλο(το οποιο ασυλο κατα κανονα σημερα καταχραται απο επιτηδειους παρα εξυπηρετει τα ρομαντικα ιδεωδη που υποτιθεται αντιπροσωπευει,

ασε που ΠΟΤΕ δεν καταλαβα ουτε τα ρομαντικα ιδεωδη που αντιπροσωπευει εφοσον μιλαμε για δημοκρατικη χωρα που ουτως η αλλως η ελευθερια λογου και σκεψης ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος!Αν ηταν να παιξει σκηνικο χουντας ,θα επαιζε σκηνικο χουντας,το ασυλο θα σκεφτοταν ο καθε φασιστας η η καθε ολιγαρχικη δυναμη να πουμε και δε θα μπαινε στο πανεπιστημιο;

Αφου αν επιβαλονταν τετοια καθστωτα,θα καταρριπτονταν ολες αυτες οι εννοιες κ νομοι που ειχαν ισχυ επι δημοκρατιας,ποιο το νοημα του ασυλου σε μια δημοκρατικη κοινωνια emquestion ),

που λες ειναι η απολυτη υποκρισια να μου ξυπνανε οι διαφοροι και να μου υπερασπιζονται ολο σφριγος το ασυλο κ τα ρομαντικα ιδεωδη που εκπροσωπει την ιδια στιγμη που δεχονται πρακτικα ωσαν μαστουρωμενοι,αβιαστα κι αγογγυστα την καταργηση καθε κοινης λογικης στην καθημερινοτητα τους,την απροκαλυπτη!και θρασεια καταργηση της ισονομιας και την ανυπαρξια καθε σεβασμου προς το ατομο τους τοσο ως πολιτων οσο κι ως ανθρωπων κι οχι απλως δεχονται αλλα ισως συμμετεχουν στη δημιουργια κιολας ολων αυτων των φαινομενων η αποτελουν τις μανουλες των φαινομενων αυτων με τον αλφα η βητα τροπο.

PLS.

Ας κοιταξουμε να διεκδικησουμε,ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ αυτα που μας ανηκουν κι εφοσον το καταφερουμε,το πανεπιστημιακο ασυλο ουτε καν θα υφισταται ως εννοια,θα προκαλει γελιο,θα ειναι αχρειαστο,απλα.

Αυτο που επειγει βεβαια ειναι να καταργηθει το βουλευτικο ασυλο και μετα ας ακολουθησουν κι ολα τ αλλα.

Δεν καταλαβαινω γιατι μια αληθινα δημοκρατικο,ισονομο και δικαιο κρατος θα ειχε αναγκη οποιουδηποτε ειδους ασυλα,εκτος ισως του πολιτικου ασυλου.Το πολιτικο ασυλο ειναι παντα σε συναρτηση με αλλα κρατη τα οποια ισως δεν ειναι δημοκρατικα,ισονομα και δικαια εξου κ το διαχωριζω.

Νομικες γνωσεις δεν εχω και προφανως το σκεφτομαι υπεραπλουστευμενα το πραγματα αλλα στο κατω-κατω η απλη λογικη ειναι αυτη που λειπει κι εχουμε τα χαλια που εχουμε,γιατι συνηθιζεται να σνομπαρεται τοσο,η απλη λογικη???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάζοντας όλη αυτή την αρθρογραφία που ξεκίνησε από τον νυν υποψήφιο κο Σακκά, θα ήταν σημαντικό, μετά από όσα αρνητικά έχει πει για την κατάσταση που πρέπει να αλλάξει, να απαντήσει και για τον ίδιο:

1. Αληθεύει ό,τι επειδή έχετε γονιό ψυχιατρο καταφέρατε και μπήκατε στην Ιατρική Σχολή;

2. Πώς καταφέρατε και γίνατε αναπληρωτής;

3. Μπαίνοντας στο pubmed βλέπει κανείς στο όνομά σας ένα πολύ φτωχό βιογραφικό. Μήπως έτσι και αλλιώς δεν έχετε τα προσόντα να προσωρήσετε και θέλετε να φανεί ότι αλλοι σας αντιπαλεύονται;

4. Τι έχετε προσφέρει στους φοιτητές εκπαιδευτικά; Αληθεύει ότι ώρα εξετάσεων των φοιτητών αρχίζατε και μοιράζατε τις προκηρύξεις σας και για αυτό σας ζητήθηκε να μην είστε μοναδικός υπεύθυνος των φοιτητών;

5. Τι έχετε προσφέρει στους φοιτητές ερευνητικά;

6. Τι άλλο έχετε κάνει σε συνεργασία με τους φοιτητές, τουλάχιστον της Ψυχιατρικής, αφού ήσασταν υπεύθυνος για τους φοιτητές;

7. Για ποιους λόγους σας επιτίθενται σύσσωμοι οι φοιτητές στη γενική συνέλευση;

8. Τι πραγματικά πιστεύετε για τις εξεταστικές των φοιτητών και για την ψήφο τους;

9. Πόσες ώρες δουλεύετε καθημερινά στο Αιγινήτειο προσφέροντας στο δημόσιο σύστημα υγείας;

10. Το να αποφασίσετε να μιλήσετε στους φοιτητές τον τελευταίο 1.5 μήνα, μονο και μόνο επειδή θέλετε να είστε υποψήφιος δεν δείχνει καιροσκοπισμό;

Για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου, έχω μία ερώτηση απέναντι στις 10 μάλλον ρητορικές της "βασίλισσας" παραπάνω: θεωρείς ότι με τρεις (3) συνολικά δημοσιεύσεις σε αυτό το δικτυακό τόπο, ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, και εγγραφή με freemail account (προφανώς δημιουργημένο για την περίπτωση) πιστεύει κάποιος ότι ΔΕΝ είσαι ___ (καιροσκόπος/εγκάθετος/οπαδός της άλλης πλευράς - συμπληρώστε ό,τι νομίζετε).

Τουλάχιστον ο κ.Σακκάς (ή έστω κάποιος με πρόσβαση στο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ email του) γράφει επώνυμα και εκτίθεται στην (καλόπιστη θέλω να πιστεύω) κριτική ανθρώπων που δεν μπήκαν στο συγκεκριμένο δικτυακό τόπο ειδικά για να συνομιλήσουν μαζί του. Εσύ my little friend;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

shilia επειδη το εκανες edit και προσθεσες και αλλα για αυτο και εγω εκανα edit και αφαιρεσα το υστερογραφο γτ πια δν συμφωνω βλεποντας την διασταση που του εδωσες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα ότι οι bookmakers άρχισαν τα στοιχήματα για το μέγεθος της αποχής.

**************

Και κάτι λίγο "μακάβριο" σχετικά με το παρακάτω σχόλιο:

.......

+666

Mιλαμε ακριβως τα ίδια ελεγα και σε εναν φιλο μου στο msn πριν λιγη ωρα, και του φανηκε παραξενο που αντιδρουσα ετσι. Λεει οτι τωρα πια ολα του φαινονται φυσιολογικα και τπτ δεν διαταρασσει την ψυχικη του υγεία.
Το προβλημα σε αυτη τη χώρα ειναι οτι οι περισσότεροι σιγα σιγα αρχιζουμε να αποδεχόμαστε την κατασταση και να συμβιώνουμε ειρηνικά με αυτη...

Έτσι είναι τα πράγματα στην κοινωνία της χώρας μας. Όπως όταν σου λένε ότι έχεις καρκίνο. Στην αρχή δεν το πιστεύεις, αντιδράς πιστεύοντας ότι εσύ θα τον νικήσεις και μετά αφήνεσαι και λιώνεις.

Εδώ και καιρό έχουμε αφεθεί. Το πότε θα λιώσουμε είναι το άγνωστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορείς να φέρεις ένα παιδάκι 30 χρονών που και καλά έκανε σπουδές στα Λονδίνα management της υγείας και π... μπλε και να πει στους γιατρούς που έχουν φάει το "μην πω" με το κουτάλι, πώς το νοσοκομείο θα λειτουργήσει.

Πολλοί γιατροί συμφωνούν με αυτή τη φράση και αυτή ΑΚΡΙΒΩΣ η φράση είναι η αιτία για την κατάντια του ΕΣΥ.

Όλοι προτιμάμε να μην υπάρχει feedback (και ΝΑΙ στην περίπτωση μας ο μάνατζερ είναι το feedback...αυτό το 30χρονο...). Το μόνο που μας νοιάζει είναι να πάμε στην καρέκλα, να βγάλουμε τις μασέλες και να αρχίσουμε να τρώμε επειδή είμαστε γιατροί.

Ε όχι. Δε γίνεται να τα κάνουμε ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μέσα στο νοσοκομείο επειδή είμαστε γιατροί. Μπορούμε απλά να παρέχουμε ιατρική φροντίδα. Μεχρι εκει. Δε μπορούμε να έχουμε γνώμη για τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούν οι καθαρίστριες του νοσοκομείου, πως να το κάνουμε;

Επειδή όμως μερικές φορές όντως χρειάζεται ιατρική συμβουλή γιαυτό υπάρχει ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας και διάφορες επιτροπές.

Ο μέσος γιατρός δεν ξέρει μαθηματικά γ' γυμνασίου (και μην πας μακριά notbad, τον εαυτό σου ρώτα, ξέρεις;). Πως μπορεί να διοικήσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορείς να φέρεις ένα παιδάκι 30 χρονών που και καλά έκανε σπουδές στα Λονδίνα management της υγείας και π... μπλε και να πει στους γιατρούς που έχουν φάει το "μην πω" με το κουτάλι, πώς το νοσοκομείο θα λειτουργήσει.

Πολλοί γιατροί συμφωνούν με αυτή τη φράση και αυτή ΑΚΡΙΒΩΣ η φράση είναι η αιτία για την κατάντια του ΕΣΥ.

Όλοι προτιμάμε να μην υπάρχει feedback (και ΝΑΙ στην περίπτωση μας ο μάνατζερ είναι το feedback...αυτό το 30χρονο...). Το μόνο που μας νοιάζει είναι να πάμε στην καρέκλα, να βγάλουμε τις μασέλες και να αρχίσουμε να τρώμε επειδή είμαστε γιατροί.

Ε όχι. Δε γίνεται να τα κάνουμε ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ μέσα στο νοσοκομείο επειδή είμαστε γιατροί. Μπορούμε απλά να παρέχουμε ιατρική φροντίδα. Μεχρι εκει. Δε μπορούμε να έχουμε γνώμη για τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούν οι καθαρίστριες του νοσοκομείου, πως να το κάνουμε;

Επειδή όμως μερικές φορές όντως χρειάζεται ιατρική συμβουλή γιαυτό υπάρχει ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας και διάφορες επιτροπές.

Ο μέσος γιατρός δεν ξέρει μαθηματικά γ' γυμνασίου (και μην πας μακριά notbad, τον εαυτό σου ρώτα, ξέρεις;). Πως μπορεί να διοικήσει;

Ο μέσος γιατρός που ξέρει SPSS λέμε τώρα;

Γνώμη για τα απορρυπαντικά που χρησιμοποιούν οι καθαρίστριες συγγνώμη, αλλά έχω, όπως πρέπει να έχουν όλοι οι γιατροί. Πειράζει;

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/utils/f...6701(05)00414-7

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/utils/f...cbi.nlm.nih.gov

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως να είναι λίγο άσχετο με το θέμα (λέμε τώρα), αλλά υπάρχει η πεποίθηση ότι συγκεκριμένη μερίδα ατόμων θα εμποδίσει τους υπόλοιπους φοιτητές να ψηφίσουν.

mixmavros αυτό που λες είναι πολύ σοβαρό, καλό θα ήταν υπάρχουν βάσιμες πληροφορίες προτού γράφονται τέτοια πράγματα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο οι "φοιτητοπατέρες" τι θα κάνουν για να προστατεύσουν το δικαίωμά μας να ψηφίσουμε?

Απλά λέω τι έχω ακούσει να «κυκλοφορεί», κάτι που αν συμβεί, δε θα μου κάνει εντύπωση... Οι φοιτητοπατέρες ακούγεται ότι θα φέρουν τη δική τους «προστασία» για να ψηφίσουν (να ψηφίσουν αυτοί εεε, όχι εμείς, μην μπερδεύεστε) by the way.001diepig[1].gif

Η συνέχεια αναμένεται... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θεματα που προκυπτουν οταν εχουμε να κανουμε με τη διοικηση μιας ιατρικης σχολης,ποσο μαλλον μιας τετοιας τεραστιας ιατρικης σχολης οπως αυτη της Αθηνας,ειναι τοσο διοικητικοοικονομικα οσο και ιατρικοεκπαιδευτικα.

Κατα τη γνωμη μου ουτε ο σκετα mr οικονομολογος-διοικηση επιχειρησεων ειναι ο ιδανικα καταλληλος να διευθυνει-διοικησει ακομη κι αν εχει εξειδικευτει σε θεματα υπηρεσιων υγειας

ουτε ο σκετα γιατρος ειναι ο ιδανικα καταλληλος ακομη κι αν εχει εξειδικευτει σε θεματα διοικησης.

Ξερει ο μανατζερ τωρα τι απαιτει το προγραμμα σπουδων της ιατρικης σχολης;Ουτε κατα διανοια.

Η μπας και ξερει ο ντοκτορ να διαχειριζεται μυρια;Καλα ειπε ο Sleep πανω για τα μαθηματικα,αδικο ειχε;

Το ideal θα ηταν το ρολο του προεδρου και αντιπροεδορυ να εχει μια ομαδα ανθρωπων με ισα δικαιωματα αποτελουμενη

απο εναν αποφοιτο οικονομικου,εναν αποφοιτο διοικησης επιχερησεων και 2-3 γιατρους.

Τοσο οι μεν θα επρεπε να εχουν εξειδικευτει σε θεματα υπηρεσιων υγειας οσο και οι μεν σε θεματα διοικητικα ή εκπαιδευτικοπαιδαγωγικα.

Aπορω πως ενας σκετα γιατρος διαχειριζεται τα μυρια ενος δημοσιου οργανισμου.Ειναι κουφο.Προσωπικη του περιουσια ειναι ωστε να τον αφησουμε να πειραματιστει σε νεους ρολους;Δεν το κατανοω.

Φυσικα δε μιλαμε για τον κ.Σακκα τωρα,μιλαμε γενικοτερα.

Ο κ.Σακκας κι ο οποιοσδηποτε κ.Σακκας,εφοσον δικαιουται να βαλει υποψηφιοτητα καλως κανει και βαζει.

Επισης να μην ξεχναμε οτι η λογικη που διεπει τη διοικηση της καθε ιατρικης σχολης διεπει και ολα τα υπολοιπα τμηματα των πανεπιστημιων οπως και τα πρυτανικα συμβουλεια και τις συγκλητους τους.

Ενδεικτικα να αναφερω οτι ο αντιπρυτανης οικονομικου προγραμματισμου κι αναπτυξης του ταδε πανεπιστημιου ειναι παντα ενας καθηγητης του ταδε πανεπιστημιου ανεξαρτητως του οτι το ταδε πανεπιστημιο ουδεμια σχεση εχει με οικονομικα,διαχειριση κ αναπτυξη.

Υπαρχουν οι συγκλητικες επιτροπες που εχουν συντομη ζωη και ειναι διαφορων ειδων με σκοπο να βοηθησουν-κατευθυνουν τη συγκλητο επι συγκεκριμενων θεματων και μολις τις εντοπισα ειπα "A!Nα,αυτες θα εχουν εξειδικευμενο κοσμο μεσα!"αλλα τελικα κι αυτες αποτελουνται απο o,τι να ναι ατομα του εκαστοτε πανεπιστημιου,δεν προκειται για επιτροπες με ατομα ειδικα καταρτισμενα στα θεματα που διαπραγματευονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως να είναι λίγο άσχετο με το θέμα (λέμε τώρα), αλλά υπάρχει η πεποίθηση ότι συγκεκριμένη μερίδα ατόμων θα εμποδίσει τους υπόλοιπους φοιτητές να ψηφίσουν.

Απλά λέω τι έχω ακούσει να «κυκλοφορεί», κάτι που αν συμβεί, δε θα μου κάνει εντύπωση... Οι φοιτητοπατέρες ακούγεται ότι θα φέρουν τη δική τους «προστασία» για να ψηφίσουν (να ψηφίσουν αυτοί εεε, όχι εμείς, μην μπερδεύεστε) by the way.

Η συνέχεια αναμένεται...

Θα έχει γέλιο! Πόσο δημοκρατικό είναι να σε προστατεύουν από τις λάθος επιλογές σου! Συμφωνώ, να μην επιτρέψουν στους φοιτητές να ψηφίσουν, μην και χάσουν το μονοπώλιο τα κομματόσκυλα!

Ε ρε φάση που θα χει να προσπαθήσουν να εμποδίσουν τους φοιτητές από το να ψηφίσουν! Heil Hitler !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάζοντας όλη αυτή την αρθρογραφία που ξεκίνησε από τον νυν υποψήφιο κο Σακκά, θα ήταν σημαντικό, μετά από όσα αρνητικά έχει πει για την κατάσταση που πρέπει να αλλάξει, να απαντήσει και για τον ίδιο:

1. Αληθεύει ό,τι επειδή έχετε γονιό ψυχιατρο καταφέρατε και μπήκατε στην Ιατρική Σχολή;

2. Πώς καταφέρατε και γίνατε αναπληρωτής;

......

Για να κάνω και το δικηγόρο του διαβόλου, έχω μία ερώτηση απέναντι στις 10 μάλλον ρητορικές της "βασίλισσας" παραπάνω: θεωρείς ότι με τρεις (3) συνολικά δημοσιεύσεις σε αυτό το δικτυακό τόπο, ειδικά για το συγκεκριμένο θέμα, και εγγραφή με freemail account (προφανώς δημιουργημένο για την περίπτωση) πιστεύει κάποιος ότι ΔΕΝ είσαι ___ (καιροσκόπος/εγκάθετος/οπαδός της άλλης πλευράς - συμπληρώστε ό,τι νομίζετε).

Τουλάχιστον ο κ.Σακκάς (ή έστω κάποιος με πρόσβαση στο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ email του) γράφει επώνυμα και εκτίθεται στην (καλόπιστη θέλω να πιστεύω) κριτική ανθρώπων που δεν μπήκαν στο συγκεκριμένο δικτυακό τόπο ειδικά για να συνομιλήσουν μαζί του. Εσύ my little friend;

emrockon

.......

+666

Mιλαμε ακριβως τα ίδια ελεγα και σε εναν φιλο μου στο msn πριν λιγη ωρα, και του φανηκε παραξενο που αντιδρουσα ετσι. Λεει οτι τωρα πια ολα του φαινονται φυσιολογικα και τπτ δεν διαταρασσει την ψυχικη του υγεία. Το προβλημα σε αυτη τη χώρα ειναι οτι οι περισσότεροι σιγα σιγα αρχιζουμε να αποδεχόμαστε την κατασταση και να συμβιώνουμε ειρηνικά με αυτη...

Έτσι είναι τα πράγματα στην κοινωνία της χώρας μας. Όπως όταν σου λένε ότι έχεις καρκίνο. Στην αρχή δεν το πιστεύεις, αντιδράς πιστεύοντας ότι εσύ θα τον νικήσεις και μετά αφήνεσαι και λιώνεις.

Εδώ και καιρό έχουμε αφεθεί. Το πότε θα λιώσουμε είναι το άγνωστο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kübler-Ross_model

5ο στάδιο και με την βούλα.

------

Παντώς εντύπωση μου κάνει, οι συγκεκριμένες παρατάξεις δεν κόπτονται για τις αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες*, πως θα τις σταματήσουν τώρα;

*Που, αν και καλύτερες από το να ψηφίζουν τα κομματόσκυλα, είναι εντελώς άτοπες και αναχρονιστικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη το εχω ζησει το σκηνικο περσι τετοιο καιρο σε ανωτατο ιδρυμα (ο Θεος να το κανει), σας πληροφορω οτι γινεται. Μπαινουν μεσα οι αριστεροφρονες οργανωμενοι, ανοιγουν τις καλπες εν μεσω ψηφοφοριας, σκορπανε τα ψηφοδελτια και τη κανουν με ελαφρα. Ετσι, για τη πλακα τους. Το ωραιο της υποθεσης ηταν οτι την επομενη, συνενοηθηκαν οι διοικητικοι και οι καθηγηταδες (ο Θεος και παλι.....), ηρθαν ολοι τους και ψηφισαν στις 7μιση το χαραμα, και εβγαλαν αποτελεσματα και Προεδρο! Φυσικα και κανεις φοιτητης δεν ψηφισε οπως ο νομος οριζει αλλα αυτα ειναι λεπτομεριες........ Guerrilla tactics

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θεματα που προκυπτουν οταν εχουμε να κανουμε με τη διοικηση μιας ιατρικης σχολης,ποσο μαλλον μιας τετοιας τεραστιας ιατρικης σχολης οπως αυτη της Αθηνας,ειναι τοσο διοικητικοοικονομικα οσο και ιατρικοεκπαιδευτικα.

Κατα τη γνωμη μου ουτε ο σκετα mr οικονομολογος-διοικηση επιχειρησεων ειναι ο ιδανικα καταλληλος να διευθυνει-διοικησει ακομη κι αν εχει εξειδικευτει σε θεματα υπηρεσιων υγειας

ουτε ο σκετα γιατρος ειναι ο ιδανικα καταλληλος ακομη κι αν εχει εξειδικευτει σε θεματα διοικησης.

Ξερει ο μανατζερ τωρα τι απαιτει το προγραμμα σπουδων της ιατρικης σχολης;Ουτε κατα διανοια.

Η μπας και ξερει ο ντοκτορ να διαχειριζεται εκατομμυρια;Καλα ειπε ο Sleep πανω για τα μαθηματικα,αδικο ειχε;

........

........

Πολύ ενδιαφέρον έχουν αυτά τα ερωτήματα περί διοίκησης.

Η διοίκηση είναι πολλά πράγματα μαζί.

Πρωτίστως όμως, πέρα από γνώσεις, είναι τέχνη και ταλέντο (και ειδικά στις διαπροσωπικές σχέσεις).

Ή τά'χεις ή δεν τά'χεις.

Στον ιδιωτικό τομέα, τα πράγματα είναι απλά (με την έννοια ότι η ιεραρχία και οι κανόνες επιβάλλονται σχεδόν απόλυτα).

Στο δημόσιο τομέα όμως (τον Ελληνικό), δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια να αναδείξει κάποιος τις ικανότητές του διότι οι περιορισμοί είναι "άπειροι".

Από όσο ξέρω, στο πανεπιστήμιο (ιατρική), υπήρξαν κάποιοι καθηγητές που ήταν εξαιρετικά ικανοί ως "μάνατζερ" σε επίπεδο έδρας. Στο σύνολο βέβαια, .... αυτά που βλέπετε (χάος).

Όσον αφορά στους περιορισμούς του δημόσιου τομέα, πάρτε παράδειγμα τα νοσοκομεία.

Τί διοίκηση μπορείς να κάνεις με δεμένα τα χέρια;

Τί διοίκηση μπορείς να κάνεις όταν, σε σχέση με τον ιδιωτικό τομέα, η δυνατότητα παρέμβασής σου στο να επιβάλεις κανόνες, στο να προσλάβεις ή απολύσεις, στις προμήθειες, στα έξοδα/έσοδα κλπ., είναι από ελάχιστη έως μηδενική;

Ας μη γελιόμαστε. Η επανίδρυση που χρειαζόμαστε, δεν ήρθε και δυστυχώς είναι ακόμα πολύ μακριά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μέσος γιατρός που ξέρει SPSS λέμε τώρα;

ο μέσος γιατρός δυστυχώς δεν ξέρει SPSS. Και βάσει Ortho δεν του χρειάζεται κιόλας :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μπας και ξερει ο ντοκτορ να διαχειριζεται εκατομμυρια;Καλα ειπε ο Sleep πανω για τα μαθηματικα,αδικο ειχε;

Δώσε μου εμένα τα εκατομμύρια να στα διαχειριστώ με άνεση emofftopic

Το topic θα συνεχιστεί και μετά τις εκλογές;huh.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα κι από εμένα.Παρακολουθώ τη συζήτηση αυτή από τότε που έχει ανοίξει αλλά δεν είχα παρέμβει μέχρι στιγμής θέλοντας να διαβάσω όλες τις απόψεις πριν καταθέσω κι εγώ τη δική μου σπάζοντας τη σιωπή μου.

Είμαι επί πτυχίω φοιτητής στην Ιατρική σχολή Αθηνών.Τον κύριο Σακκά τον γνώρισα στις δύο εβδομάδες που η ομάδα μου ασκήθηκε στο Αιγινήτειο.Παρ'όλο που δε μας έκανε κάποια διάλεξη θυμάμαι ότι η υποομάδα στην οποία άνηκα είχε παρακολουθήσει τακτικά εξωτερικά ιατρεία μαζί του στο πλαίσιο της άσκησής μας.Γενικά,δεν έχω αρνητική άποψη για την προσωπικότητά του εξ όσων δύναμαι να γνωρίζω,φυσικά...

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό,είναι ευρύτερο...Η Ιατρική σχολή αποτελεί το δέντρο...Το δάσος είναι η κοινωνίας μας...Και στις υπέρμετρα ανταγωνιστικές κοινωνίες,όπως αυτή που δυστυχώς ζούμε,όπου νόμος είναι το"οις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάρτης..."δεν περιμένει κανείς η συμπεριφορά των μελών της και στην εν λόγω περίπτωση των φοιτητών και των καθηγητών που όλοι γνωρίζουμε και που περιγράφεται αρκετά γλαφυρά και στη συγκεκριμένη συζήτηση όλες αυτές τις μέρες να είναι διαφορετική.Ο,τιδήποτε διαφορετικό θα προκαλούσε έκπληξη...

Ακόμα κι οι διαφορετικές φωνές που υφίστανται είτε υπάρχουν απλά για να διαφέρουν,πολλές φορές και με αναντιστοιχία λόγων και έργων είτε πολτοποιούνται από το σύστημα είτε πιεζόμενοι από τα καθημερινά προβλήματα που όλοι μας καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε ώστε να διαβιώσουμε"ευπρεπώς"στη συγκεκριμένη κοινωνία και που η ίδια έχει εν πολλοίς κατασκευάσει,συμβιβάζονται είτε κουράζονται να χαρακτηρίζονται"γραφικοί"και σιωπούν.

Συνεπώς,η αλλαγή προς το καλύτερο μάλλον μοιαζει με ουτοπία.Κι αναφέρομαι στη ριζική κι ουσιαστική αλλαγή νοοτροπιών κι όχι στην επιφανειακή μεταρρύθμιση κανόνων.Το έχει αποδείξει άλλωστε και το παρελθόν.Πιστεύω ότι είναι κοινά αποδεκτό ότι η ιδια συζήτηση θα μπορούσε να γίνει και προ δεκαετίας κι επειδή το παρελθόν συνήθως δείχνει και το μέλλον πολύ φοβάμαι ότι δυστυχώς η ίδια συζήτηση θα γίνεται και σε μία δεκαετία από σήμερα.

Κι επειδή όπως προανέφερα το παρελθόν συνήθως υποδεικνύει και το μέλλον η ταπεινή προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα σύστημα δεκαετιών δεν αλλάζει-κι αναφέρομαι σε ουσιαστική αλλαγή αντιλήψεων όπως προείπα-απλά παρακμάζει και καταρρέει.Δεν είμαι βέβαιος ότι τούτη τη στιγμή βρισκόμαστε στο στάδιο της παρακμής οπότε μέχρι την κατάρρευση μάλλον έχουμε αρκετό δρόμο...Μέχρι τότε υπομονή...

Υ.Γ:Όταν ήμουνα μικρός μου 'χαν πει ένα παραμύθι,

μα είχε άσχημο τέλος κι αυτό το ξέρω ήδη.

Όταν ήμουνα μικρός μου 'χαν διδάξει μια ιστορία,

τώρα μου τη λένε αλλιώς, μα εγώ μαθαίνω στην πορεία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιός βγήκε ρε παιδιά;

Καλα ρε παιδες τι μουγγαμαρα ειν αυτη 2 μερες τωρα;

Εγω δεν πηγα να ψηφισω.

Αν πηγαινα θα ψηφιζα Σακκα μονο κ μονο για μη βγει ο αποδεδειγμενα αχρηστος ως προεδρος Στεφαναδης κι οχι επειδη με εμπνεει ο Σακκας-απεναντιας με τρομαζει,ας μας εξηγησει ενας ψυχιατρος πως εξηγειται αυτο- οποτε προτιμησα να μην παω καθολου.Mαλακια που δεν πηγα αλλα this is the true,τι να κανω τωρα.

Διαβασα σε χυμα ασχετα τοπικ οτι καποια,λεει,πηγε να ψηφισει κ δεν την αφησαν οι εαακιτες να μπει,καποιος αλλος ειπε οτι αρπαξαν οι εαακιτες την καλπη.

Συνεβησαν τετοια σκηνικα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ?Tριτη ηταν οι εκλογες,σημερα ειναι Πεμπτη,πως κ δε σχολιαστηκε τιποτα εδω;

Στα σαιτ πασπ,δαπ,σκαπ δεν πηρε το ματι μου τιποτα,τι παιζει;Τοσο γγαβουλιακας ειμαι η το κρατανε κρυφο; :huh:

Πως κ δε βγηκε επισημη ανακοινωση για ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως η εκλογη προεδρου,στην κεντρικη σελιδα τους;Kατι παρτι βλεπω ως τελευταιες ανακοινωσεις :splaaaats:

Ας μας πει καποιος τι εγινε.

Φχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πήγα με σκοπό να ψηφίσω άκυρο, μαζί με αρκετά ακόμη παιδιά, αλλά βρήκαμε μια κακοήθη μάζα ΕΑΑΚιτών να μας φράζει την είσοδο,για το καλό μας πάντα πάντα. Τα "επιχειρήματα" πίσω απ'το "διάβημα" δε μπορούσα να τ' ακούσω γιατί γινόταν χαμός από τις φωνές τους κι έπιασα μόνο σκόρπιες φράσεις όπως "νόμος-πλαίσιο" και "απόφαση συλλόγου".Σύντομα εμείς φύγαμε κι αυτόι χαρήκανε.Και ζήσανε αυτοί καλά ,αυτό είν'το μόνο σίγουρο όπως λέει και το ηθικό δίδαγμα του http://www.youtube.com/watch?v=46M6cLVFZ78.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί Συνάδελφοι

Ο αγώνας μόλις ξεκίνησε.

Η υποψηφιότητά μου έφερε πανικό στο κατεστημένο της Σχολής.

Φοβήθηκαν ότι θα χάσουν το δικαίωμα να μοιράζουν την τράπουλα κατά το δοκούν και τα έδωσαν όλα.

Υποσχέθηκαν τα πάντα σε όλους και το ατύχημα είναι... ότι οι περισσότεροι τσίμπησαν.

Έκαναν τέτοια κινητοποίηση, που έφεραν να ψηφίσουν ακόμα και μέλη ΔΕΠ που βρίσκονται υπό αναστολή, όπως είναι οι βουλευτές και οι οποίοι τους απαγορεύει ο νόμος να μετέχουν στα διοικητικά της Σχολής.

Αλλά δεν έφτασε αυτό. Ξεπέρασαν κάθε φαντασία και εμάς τους μεγαλύτερους μας θύμισαν αυτά που ακούγαμε από τους γονείς μας για τις εκλογές "με τον χωροφύλακα". Έφερναν υποψήφιους διδάκτορες και μεταπτυχιακούς, με κατάσταση, έναν-έναν και του ζητούσαν όταν βγει από το παραβάν, να τους δώσει το ψηφοδέλτιο που έγραφε "Σακκάς" και το λευκό, προκειμένου να είναι σίγουροι, ότι ψήφισε Στεφανάδη!

Υπήρχαν Λέκτορες και Επίκουροι, που αφού ψήφισαν, με ρωτούσαν με αγωνία: "λες να κατάλαβαν τι ψήφισα;" Γιατί τους είχαν πάρει τηλέφωνο και τους είχαν απειλήσει ότι "έχουν τρόπο αυτοί, να ξέρουν τι ψηφίζει ο καθένας".

Μετά από τέτοιους εκβιασμούς και και υποσχέσεις, αποτελεί μεγάλη επιτυχία, ότι ένας στους τρεις είχε την τόλμη να με ψηφίσει για την Προεδρία.

Τους ευχαριστώ όλους.

Είναι μια καλή αρχή. Σύντομα το ένα στους τρεις θα γίνει δύο στους τρεις.

Ξεκίνησε η ανατροπή. Το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω.

Όσο για τους προπτυχιακούς φοιτητές, έγινε κάτι πολύ κακό, αλλά "ουδέν κακόν αμιγές καλού".

Οι περισσότερες παρατάξεις, επειδή με τον νέο τρόπο καθολικής ψηφοφορίας, δεν μπορούσαν να ελέγξουν τις ψήφους, αποφάσισαν αποχή.

Αλλά επειδή όσοι πήγαιναν "ξεκάρφωτοι" (ανεξάρτητοι) να ψηφίσουν, (10,30,...), θα αντιπροσώπευαν το 40% του συνόλου του εκλογικού σώματος, αφού αυτοί θα εκπροσωπούσαν τους φοιτητές, αποφάσισαν λοιπόν τα ΕΑΑΚ να επιβάλουν τον νόμο, για το καλό όλων! Προφανώς αυτοί ξέρουν καλύτερα...

Βέβαια με αυτόν τον τρόπο, οι φοιτητοπατέρες, που τόσα χρόνια διαπλεκόταν με την εξουσία, για να τους πηγαίνουν ψήφους, αναγκαστικά βγήκαν σε ομαδική σύνταξη.

Αυτό είναι το καλό.

Αλλά πληρώθηκε με την πιο βίαιη καταπάτηση του Ακαδημαϊκού ασύλου και της ελευθερίας της έκφρασης των φοιτητών!

Και γι΄αυτό ο Πρόεδρος, για άλλη μια φορά, δεν έκανε το παραμικρό. Ούτε διαμαρτυρία, ούτε προσωπική παρέμβαση, ούτε αναφορά στη επιτροπή ασύλου του Πανεπιστημίου. Λες και είναι ένα γεγονός ρουτίνας. Ένα φοιτητικό παιχνίδι. Και όχι μια πράξη ύψιστης αντιδημοκρατικής συμπεριφοράς.

Προφανώς την επόμενη διετία θα δούμε και άλλα.

Εγώ θα είμαι όρθιος και θα παρακολουθώ. Γιατί πάνω απ΄όλα με ενδιαφέρουν οι αρχές και όχι το προσωπικό συμφέρον.

Κάτι που φαίνεται ότι είναι σπάνιο στις μέρες μας.

Βλέπετε στο κλασικό Λύκειο, διδάχτηκα τον Κρίτωνα, του Πλάτωνα, από δάσκαλους που πίστευαν αυτά που δίδασκαν.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυριε Σακκα,

αν πραγματοποιουσατε έστω και το ένα δεκατο απ όσα διακηρυσσατε εδω ειναι κριμα που δεν εκλεγηκατε.

Αυτο που περιμενουμε απο σας ειναι να συνεχισετε να καταγγελετε όσα και προεκλογικα. Να συνεχισετε την αντιπολιτευτικη κριτικη με τον ίδιο αιχμηρο τροπο που το κανατε εδω. Και τελος να συνεχισετε να γραφετε στο τοπικ που εσεις ανοιξατε.

Τοτε ο ενας στους τρεις θα γινει δυο στους τρεις. Διαφορετικα για άλλη μια φορα θ ακουσαμε παχυλα προεκλογικα λογια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάζοντας τα ανωτέρω αρχίζω να αναρρωτιέμαι αν τελικά ζούμε υπό καθεστώς χούντας και απλά δεν το έχουμε παραδεχτεί ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.