Jump to content

Η κατάσταση στην Ιατρική Αθήνας πρέπει να αλλάξει.


pavlos005

Recommended Posts

Μιας που το έφερε η κουβέντα να σου θυμίσω ότι υποψήφιος με τη δράση ήταν και ο φίλος μας ο κ. Μουτσόπουλος ο οποίος αφού έχει καταφέρει να κάνει το βασικότερο μάθημα του Γ έτους διακοσμητικό έχει και άποψη για τι αποφοίτους βγάζει η Ιατρική Αθήνας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 313
  • Created
  • Last Reply
Μιας που το έφερε η κουβέντα να σου θυμίσω ότι υποψήφιος με τη δράση ήταν και ο φίλος μας ο κ. Μουτσόπουλος ο οποίος αφού έχει καταφέρει να κάνει το βασικότερο μάθημα του Γ έτους διακοσμητικό έχει και άποψη για τι αποφοίτους βγάζει η Ιατρική Αθήνας

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά αυτό που λες περί Παφυσ,τραγική η κατάσταση,μια από τις σημαντικότερες έδρες κάθε ιατρικής σχολής,σε μας έχει καταντήσει μια έδρα φάντασμα,έχουν καταργήσει κ τα εργαστήρια πλέον τα πουλάκια μου,να μην κουράζονται emdots

κι επειδή τo άρθρο του στην Καθημερινή που ανέβασε ο Τάσος λίγο παραπάνω,το είχα διαβάσει παλιότερα

όπως έχω διαβάσει κι άλλες φορές σχετικά άρθρα και προβληματισμούς του

κι επειδή έχει πάρει το μάτι μου διάφορα θέματα κατα καιρούς στο site τα που ανοίχτηκαν με αφορμή τα άρθρα του κ τα σχετικά βιβλία του όπως πχ αυτό,στα οποία βλέπω κόσμο να σπεύδει να αντιδράσει έντονα προσάπτοντάς του ασυνέπεια λόγων και πράξεων,πόσο μάλλον εκείνοι που έκαναν και τρίμηνο στην κλινική του(εγώ δεν έκανα εκεί)

κι επειδή είχε και έχει συνεχή τριβή με τις ΗΠΑ οπότε μπορεί ευκολοτερα ίσως από κάποιους άλλους συναδέλφους του να αντιληφθεί το τεράστιο,εκπαιδευτικα,χάσμα άρα είναι και πιο δύσκολο να δικαιολογήσεις την αδράνειά του

αλλά κι επειδή κάποια στιγμή μέσα από την ιστορία ενός προβλήματος υγείας ενος γνωστού μου προσώπου,πέτυχε το να τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια ως γιατρό

κι επειδή solyopodapap ο φιλος μας,προφανώς,είναι επιστήμονας,βλέπε pubmed κλπ,δεν είναι για το θεαθηναι στο πανεπιστημιο οπως πολλοι συναδελφοι του

φροντισα να του στειλω(ανώνυμα)το σύνδεσμο της συζήτησης αυτής με email εδώ κ some time

κ μου απάντησε αμέσως,την επόμενη ημέρα,λέγοντάς μου μεταξύ άλλων ευχαριστώ που τον έκανα κοινωνό όπως χαρακτηριστικά είπε,της συγκεκριμένης σελίδας.

Γνωρίζω,λοιπόν,ότι διαβάζει τη συζήτηση.Ελπίζω,τουλάχιστον,ότι τη διαβάζει.

Ας μας απαντήσει ο ίδιος,λοιπόν,επί του θέματος που θίγεις. :)

Επίσης να επισημάνω το γεγονός ότι πρακτικά έχει δύο έδρες,δεν έχει;Μπορει θεωρητικα να προκειται περι κλινικης και εργαστηριου της ιδιας εδρας αλλα πρακτικα ειναι υπευθυνος εκπαιδευσης κ οχι μονο,για δυο διαφορετικά,υποχρεωτικά μαθήματα.

Είχα σχολιάσει σχετικά,εδώ,με αφορμή τον κ.Ρούσσο οπότε όφειλα να το αναφέρω και στη δική του περίπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι όλοι αυτοι που κόπτονται για τις αλλαγές στην Ιατρική Αθήνας, θα είχαν ξεκινήσει ήδη από το μαγαζί τους (βλέπε κλινική ή εργαστήριο) αν πραγματικά ενδιαφέρονταν και θα είχαν κάνει κάποια βήματα για τη βελτίωση της κατάστασης. Δε μπορεί όμως κάποιος που είναι Καθηγητής 10 και 20 χρόνια και η κλινική του έχει το ίδιο κουκουρούκου εκπαιδευτικό έργο με αυτή του Στεφανάδη που κατηγορεί να έχει και άποψη για αλλαγές στην Ιατρική.

ΥΓ: και εγώ εμπιστεύομαι απόλυτα ως γιατρό τον κύριο Βαγγελή τον παθολόγο της περιοχής μου. Αυτό σημαίνει ότι τον εμπιστεύομαι και για πανεπιστημιακό δάσκαλο; Ας μη συζητάμε τα αυτονόητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι και εγώ ρομαντικός και πιστέυω ότι θα μπορέσω να ανατρέψω το κατεστημένο της Σχολής. Τόσο ρομαντικός που πιστεύω ότι αυτό μπορώ να το πραγματοποιήσω, χωρίς την στήρξη κανενός κομματικού μηχανισμού!

Παύλος Σακκάς

Κύριε Καθηγητά, μπορείτε να διαψεύσετε πως δεν έχετε την στήριξη συγκεκριμένης κομματικής φοιτητικής παράταξης;

ΑΠΟΛΥΤΑ

και δεν ντρέπομαι να διαπιστώσω ότι για τον λόγο αυτό, η προσπάθειά μου γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.

Παύλος Σακκάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή η Τρίτη είναι κοντά.

Θέλω να σας πω ότι όσοι πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο να γίνει μια προσπάθεια, ας βοηθήσετε με όποιο τρόπο μπορείτε.

Οι εκλογές θα γίνουν στο Γουδή μέχρι τις 6μμ, και χρειάζεται ταυτότητα η διαβατήριο, καθώς και κάποιο έγγραφο που να δείχνει ότι είστε φοιτητές (φοιτητική ταυτότητα, πάσο, ή ότι άλλο).

Ψηφίζουν και οι Μεταπτυχιακοί και οι υποψήφιοι Διδάκτορες.

Δεν ξεχνώ τις δεσμεύσεις μου και τα λόγια σας.

Ελπίζω να είμαστε μαζί.

Όσο για το μάθημα της Ψυχιατρικής: δυστυχώς οι Καθηγητές Ψυχιατρικής μου πήραν την υπευθυνότητα των φοιτητών, γιατί προφανώς τους πίεσε κάποιος. Θέλουν να με τιμωρήσουν γιατί επικοινωνώ με τους φοιτητές και αυτό κατά την γνώμη τους είναι "αντιακαδημαϊκό"!

Απορώ και εγώ, πως τόλμησα να υψώσω κεφάλι στο κατεστημένο.

Αυτά έχουν οι πραγματικοί αγώνες. Έχουν επιπτώσεις. Δεν μετανιώνω όμως. Αξίζει τον κόπο κάποιος να απειλεί το κατεστημένο, με όποιο κόστος.

Έτσι κι αλλιώς μου δηλώθηκε ότι δεν πρόκειται να γίνω Καθηγητής, από την στιγμή που έθεσα υποψηφιότητα. Αλλιώς ... η εξέλιξη μου θα ήταν συντομότατη!

Αυτά γίνονται στην υπέροχη Σχολή μας

Παύλος Σακκάς

Αναπληρωτής Καθηγητής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι και εγώ ρομαντικός και πιστέυω ότι θα μπορέσω να ανατρέψω το κατεστημένο της Σχολής. Τόσο ρομαντικός που πιστεύω ότι αυτό μπορώ να το πραγματοποιήσω, χωρίς την στήρξη κανενός κομματικού μηχανισμού!

Παύλος Σακκάς

Κύριε Καθηγητά, μπορείτε να διαψεύσετε πως δεν έχετε την στήριξη συγκεκριμένης κομματικής φοιτητικής παράταξης;

ΑΠΟΛΥΤΑ

και δεν ντρέπομαι να διαπιστώσω ότι για τον λόγο αυτό, η προσπάθειά μου γίνεται εξαιρετικά δύσκολη.

Παύλος Σακκάς

Τότε μάλλον οφείλεται σε κάποιο λάθος το ότι έχετε την ΠΑΣΚ ως υποστηρικτή σε διαδικτυακό χώρο :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κύριε Σακκά αντί να επιμένετε στις ανοησίες περί ρομαντισμού γιατί δεν απαντάτε επί της ουσίας στα ζητήματα που έχουν θέσει παραπάνω τα παιδιά; Και επίσης πείτε μας τι έχετε μέχρι τώρα κάνει στην κλινική σας που σας διαφοροποιεί από το ''κατεστημένο'';

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη για την μικρή μου παρέμβαση!!

Πιστευει έστω και ένας ότι ο κύριος Σακκάς δεν γνωρίζει την κατάσταση στην ιατρική Αθηνών??

Πιστεύει έστω και ένας ότι ο οποιοσδήποτε δεν θα ήθελε να αλλάξει η τωρινή κακή κατάσταση, σε μια τωρινή καλύτερη κατάσταση??

Πιστεύει έστω και ένας ότι υπάρχει ελπίς να αλλάξουν(έστω να θέσουνε τις βασεις) μέσα στο καλοκαίρι να δείτε τίποτα αξιόλογο στη διοικηση της σχολής??

Είναι σαν να είναι κάποιος σε ένα δωμάτιο εν μέσο καυσωνα και ένω έχει τη δυνατότητα να αναψει το κλιματιστικο για να δροσιστει....να μην το ανάβει και να σκαει απο τη ζέστη!!

Και ενώ τον έχετε ρίξει άκυρο, με επιχειρήματα σωστά...περιμένετε ακόμα τις δικές του προτάσεις - θεσεις για τη σχολή!!

Είναι σαν τις εκλογες!! Καθε χρόνο ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!!Εχει δρόμο ακομα....ο Ελληνας αμα κολλησει, αιντε να ξεκολλησει η μανιβελα!!

Και διαβασα οτι το 70% ....εχει συγγένεια!!

Και τι θα γίνει τωρα?? Το 30% θα κάνει την υπέρβαση??

Μαζι ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ έχουν 70%. Ολοι οι άλλοι το 30%. Δηλαδή το 3+2+1.5+6++++....ακόμα ψάχνουμε!!

Δεν βλέπω φως στο τουνελ....σκοταδια παντού!!

Και κάτι τελευταίο. Αμα μπεις στο κόλπο ή θα μπεις τυχαια ή άξια ή με βοήθεια. Το τρίτο....πολυ Ελλάδα μου θυμίζει!! Αρα θα καβατσοσεις καποιους..αλλιως χάνεσαι. Μαναδες , πατεραδες θειους, ιους και ξαδερφια!! Γαμπρους και μπατσανακιδες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύει έστω και ένας ότι ο οποιοσδήποτε δεν θα ήθελε να αλλάξει η τωρινή κακή κατάσταση, σε μια τωρινή καλύτερη κατάσταση??

Εγώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως αυτό θέλω να πω!!

Ρητορικές είναι οι ερωτήσεις!!

Ολοι θελουμε να αλλάξει το κατεστημένο!!

Εδω κάψανε τη μιση Ελλάδα....αλλα εμείς εκει!!

Ρε σεις δωσαμε μια, δυο , τρεις ευκαιριες στο ΠΑΣΟΚ....αλλά πηγε και βουλιαξε η βαρκα!!

Επειδη δεν ειμαστε αχαριστοι δωσαμε και δυο ευκαιρίες στη Ν.Δ...αλλά απο τα πολλα σκανδαλα...θυμιζει το Τιτανικό!!

Και τη θα κάνουμε τωρα!! Θα ψηφίσουμε το Γιωργο??? Τον πήρε μια τετραετια για να μάθει να κανει αντιπολιτευση!! ΕΛΕΟΣ.....TIME OUT!!

Και για να μην είμαι εκτός θέματος....τι ακριβως περιμενετε να κάνει ο κ. Σακκας ωστε να μπορεσει να αλλάξει τη κατάσταση??

Να κάνει τον Νταρτανιαν και πισω του να ειναι..ο κουτσος, ο τυφλος και ο μονοφθαλμος( απο τα συμεφεροντα).

Θέλει δουλεια το θέμα!!

off topic

Ενω ειμαι αντινεοδημοκρατης...το αγαπημενο χρωμα ειναι το μπλε!! Ειμαι αναποδος ανθρωπος φαινεται!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενω ειμαι αντινεοδημοκρατης...το αγαπημενο χρωμα ειναι το μπλε!! Ειμαι αναποδος ανθρωπος φαινεται!!

Χρυσοχοΐδης κι εσύ; :anavwfwties:

emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυριε Καθηγητα, σε καμια περιπτωση δεν θεωρω αδυνατα να εχουν συμβει τα οσα αναφερατε στο πιο πανω ποστ σας, ομως επειδη μπορουν καλλιστα να εκληφθουν απο "λασπη στον ανεμιστηρα εως... παραλητικη διαταραχη διωκτiκου τυπου ΟΦΕΙΛΕΤΕ ειτε να μιλησετε με ονοματα, διευθυνσεις, τοπους και χρονους που αυτα ελαβαν χωρα ειτε να τα παρετε αμεσως πισω. Απο τη στιγμη που γραφετε επωνυμως και κανετε τοσο σοβαρες καταγγελιες, οφειλετε να πειτε ποιος/-οι αποτελουν αυτο το κατεστημενο στο οποιο αναφερεστε το οποια χρησιμοποιει τετοια αθεμιτα μεσα. Ποσο μαλλον οταν ο "αντιπαλος" υποψηφιος ειναι μονο ενας..........

edit: This member is not affiliated with, connected to or sponsors any candidate for the deanship of Athens Medical School.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μη στεναχωριεσαι βρε...αμα η Νεα Δημοκρατια κανει αυτα που υποσχεθηκε και δεις τα ευρα να πεφτουν απο τη τσεπη σου και τη δική μου....εγω δεν εχω κανένα προβλημα να κανω ελιγμους!!

Για να σε φτιαξω....το Σουφλια το θεωρω το πιο αξιολογο και με εργο στελεχος της Ν.Δ. Τον παω!!

Και μη με βγαζεις εκτος τοπικ... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύει έστω και ένας ότι ο οποιοσδήποτε δεν θα ήθελε να αλλάξει η τωρινή κακή κατάσταση, σε μια τωρινή καλύτερη κατάσταση??

Αυτό που λες είναι αλήθεια και για τη γενικότερη πολιτική ζωή της χώρας. Δηλαδή όλοι θέλουμε να αλλάξει εκτός όμως από αυτούς που έχουν ξεκάθαρο όφελος. Το θέμα είναι ότι ο αριθμός αυτών που οφελούνται και οι θέσεις που κατέχουν είναι τέτοιες που δεν επιτρέπουν αλλαγές του συστήματος παρά μόνο σε πολύ ακραίες καταστάσεις (και όπως αποδείχτηκε το κάψιμο της μισής Ελλάδας δεν ήταν ακραία κατάσταση). Το θέμα είναι ότι εδώ έχω τουλάχιστον τη δυνατότητα να επισημάνω στον κ. Σακκά τη λογική ανακολουθία των λεγομένων του, που το παίζει πανεπιστημιοσωτήρας χωρίς να λέει τίποτα διαφορετικό από τους αλλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας που το έφερε η κουβέντα να σου θυμίσω ότι υποψήφιος με τη δράση ήταν και ο φίλος μας ο κ. Μουτσόπουλος ο οποίος αφού έχει καταφέρει να κάνει το βασικότερο μάθημα του Γ έτους διακοσμητικό έχει και άποψη για τι αποφοίτους βγάζει η Ιατρική Αθήνας

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά αυτό που λες περί Παφυσ,τραγική η κατάσταση,μια από τις σημαντικότερες έδρες κάθε ιατρικής σχολής,σε μας έχει καταντήσει μια έδρα φάντασμα,έχουν καταργήσει κ τα εργαστήρια πλέον τα πουλάκια μου,να μην κουράζονται emdots

Για την τάξη των πραγμάτων, σε ποιά εργαστήρια αναφέρεσαι; Αν εννοείς της ΠαΦυς :rolleyes:, φέτος έγιναν και στο ε' και στο στ' εξάμηνο!!!!

Επιπλέον, για να ασχοληθούμε περισσότερο με την επικαιρότητα, ας περιμένουμε τις αντιδράσεις των ΕΑΑΚ, κυρίως, την Τρίτη!!!! Τα "μεγάλα" στελέχη, πολύ καιρό πριν, είχαν δηλώσει ότι θα παρέμβουν στη διαδικασία!

Τέλος, για να είμαι in-topic έτη περισσότερο (η κατάσταση στη Σχολή), έχω να σημειώσω πως ο κ. Σακκάς στις Γενικές Συνελέυσεις Τμήματος, είναι αυτός που περισσότερο επεμβαίνει για τα κακώς κείμενα, με αποτέλεσμα κωμικοτραγικές -πραγματικά- σκηνές με τα ΕΑΑΚ, την ΠΚΣ και τα στηρίζοντα αυτές τις παρατάξεςι μέλη της Συνέλευσης. Παρόλα αυτά, τον περισσότερο χρόνο, οι ΓΣ Τμήματος, θυμίζουν αρκετά τις ΓΣ ΣΦΙΑ!!!!! Δηλαδή, φωνές, ελάχιστος διάλογος, ύβρεις και μηδενικός σεβασμός στους ομιλητές, χούντα των ΕΑΑΚ, και και.....Σε αυτόν τον τομέα, δεν μπορεί να γίνει κάτι; Γιατί αποδέχεστε αυτήν την κατάσταση; Ας λειτουργεί ο Πρόεδρος της Σχολής σαν Πρόεδρος δικαστηρίου και να απομακρύνει από την αίθουσα όσους δεν αποδέχονται στοιχειώδεις κανόνες!

Είναι ζήτημα, διότι περνάει στη "συνείδηση" ότι αυτή η συμπεριφορά γίνεται ανεκτή και "μακροημερεύει"....

Κι έχουμε δει τη Σχολή, έρμαιο των παραπάνω, με την (ακόμη πιο) καταχρηστική -χωρίς απόφαση ΣΦΙΑ- κατάληψη στις 12 & 13 Δεκεμβρίου 2007!

Υπήρξε για αυτά τα άτομα κάποια επίπτωση; Έστω, καταδικάστηκε επίσημα; Και το ακόμα πιο περίεργο....η συνεργασία (;) του θυρωρού με τους καταληψίες.....Να 'εχουν το τηεχειριστήριο για την μπάρα κι αν θέλουν να επιτρέπουν την είσοδο! Υπαλληλοι των ΕΑΑΚ είναι;;;;;

Αν έχετε χρόνο, δείτε αυτή τη δημοσίευση και θέλετε κ. Σακκά, απαντήστε επιγραμματικά, σχετικά με το πως θα διαχειριστείτε τα παρακάτω / ποις είναι οι θέσεις σας:

- Καταλήψεις

- Χρονικό όριο από τους Εκδοτικούς οίκους για την παράδοση των συγγραμμάτων. Δέν έχουν κάποια υποχρέωση απέναντί μας; Από το Μάρτιο περίπου, είναι γνωστό ποια θα διανεμηθούν το επόμενο ακαδημαϊκ'ό έτος.

- Γρηγορότερη εξυπηρέτηση των αιτημάτων από τη Γραμματεία.

- Πρόγραμμα Σπουδών.

- Ηλεκτρονική ενημέρωση. (Το site: med.uoa.gr έχει χρόνια να ανανεωθεί....και δεν εημερώνεται σωστά. Το: grammateia.med.uoa.gr, είναι αρκετά χρήσιμο για όσα μαθήματα υπάρχουν ανακοινώσεις, αλλά, ανεπαρκές. Δεν είχε τη δυνατότηατ η Σχολή να προσλάβει έναν επαγγελματία να διαμορφώσει σωστά το forum της γραμματείας;!)

- Επιβράβευση του ερευνητικού έργου, κοινοποίηση, συμμετοχή των προπτυχιακών φοιτητών. Τέλοσπαντων, κάποιον τρόπο να δημιουργούνται νέα κίνητρα και μάθηση σε μη-υποχρεωτικά πλαίσια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν οι προτάσεις του Κου Σακκά περί εξετάσεων για την έναρξη ειδικότητας και αλλαγής του προγράμματος σπουδών αποδειχθεί ότι έχουν κάποια απήχηση ή απλώς επειδή έχουν καταγραφεί, προβλέπω καταιγίδες μεσα στο κατακαλόκαιρο με το γνωστό μενού χάους.

Κρίνοντας από τις ενδείξεις και μόνο, όταν κάποιος δηλώνει υποψήφιος για πρόεδρος της Ιατρικής ΕΚΠΑ και δεν είναι καθηγητής, αυτό από μόνο του είναι αξιοσημείωτο. Σίγουρα κάποιος θα ενοχλήσει (δικαίως ή αδίκως) όπότε το χάος θα ευννοήσει περισσότερες της μίας πλευρές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ΜSC Τι εννοείς λέγοντας εργαστήρια; Εκείνες τις άθλιες υποχρεωτικές διαλέξεις;

Αυτό που επισήμανες για την αλητεία των ΕΑΑΚιτών είναι από τα κυριότερα προβλήματα. Όμως για να γλυτώσουμε από αυτή την αλητεία σημαίνει ότι πρέπει να πάμε από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη; Δηλαδή σε ένα σύστημα απολύτως αυστηρό(χωρίς πτυχιακές κλπ) το οποίο δεν θα συνδυαστεί με βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου αλλά θα είναι αυστηρό απλά για να είναι; Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό προτείνει ο κ.Σακκάς και μου θυμίζει γυμνασιάρχη της δεκαετίας του 60 με κενά περιεχομένου κυρήγματα περί ηθικής και βελτίωσης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ΜSC Τι εννοείς λέγοντας εργαστήρια; Εκείνες τις άθλιες υποχρεωτικές διαλέξεις;

Αρκέστηκα να πω ότι έγιναν αυτά τα όποια εργαστήρια. Ούτε κι εγώ έχω την καλύτερη των εντυπώσεων.

Σε κάνουν να αμφιβάλλεις....π.χ. Μπλα μπλα μπλα μπλα η κυρία Τάδε, κι η οδηγία είναι οι τιμές να είναι >7%. Και ρωτάω, ΥΠΑΡΧΕΙ εταιρεία που να συστήνει αυτές τις τιμές; Ήταν κατηγορηματική, ΝΑΙ, ΝΑΙ μα και βέβαια αυτή είναι η σύσταση! Παρ'ότι ήξερα ότι κάτι τέτοιο δεν ίσχυε για τα τελευταία 5 χρόνια, οι τιμές που ανέφερε ήταν ένδειξη έναρξης φαρμακευτικής θεραπείας, κι αυξάνουν τον κίνδυνο ανάπτυξης επιπλοκών κι είχε τύχει να κοιτάξω πριν κάποιο καιρό και τα τελευταία guidelines των 2 κορυφαίων εταιρειών, σιώπησα μπας και κάτι είχε αλλάξει αναπάντεχα τις τελευταίες ώρες. Έκανα τον έλεγχό μου, κι επιβεβαιώθηκα. Αν κάποιος π έτυχε να μην τ ξέρει ή να μν τ κοιτάξει, δώσει την απάντηση της κ. Τάδε στις εξετάσεις, τί θα γίνει;;;;

Δε σκέφτηκε καν ότι αυτό το προς τα πάνω, αν ήτν οδηγία, θα έπρεπε να έχει κι ένα "ταβάνι"; Θα έλεγε, από τόσο μέχρι τόσο.....γτ μετά τόσο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την τάξη των πραγμάτων, σε ποιά εργαστήρια αναφέρεσαι; Αν εννοείς της ΠαΦυς :rolleyes:, φέτος έγιναν και στο ε' και στο στ' εξάμηνο!!!!
@ΜSC Τι εννοείς λέγοντας εργαστήρια; Εκείνες τις άθλιες υποχρεωτικές διαλέξεις;
Πες τα ρε ανθρωπε!

ΜSC,ξερεις τι σημαινει εργαστηριο;

Αυτό που επισήμανες για την αλητεία των ΕΑΑΚιτών είναι από τα κυριότερα προβλήματα. Όμως για να γλυτώσουμε από αυτή την αλητεία σημαίνει ότι πρέπει να πάμε από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη; Δηλαδή σε ένα σύστημα απολύτως αυστηρό(χωρίς πτυχιακές κλπ) το οποίο δεν θα συνδυαστεί με βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου αλλά θα είναι αυστηρό απλά για να είναι; Γιατί έχω την εντύπωση ότι αυτό προτείνει ο κ.Σακκάς και μου θυμίζει γυμνασιάρχη της δεκαετίας του 60 με κενά περιεχομένου κυρήγματα περί ηθικής και βελτίωσης
Κι εμενα μου εχει δημιουργηθει μια παρομοια εντυπωση!!!Τυχαιο;

-Χρονικό όριο από τους Εκδοτικούς οίκους για την παράδοση των συγγραμμάτων. Δέν έχουν κάποια υποχρέωση απέναντί μας; Από το Μάρτιο περίπου, είναι γνωστό ποια θα διανεμηθούν το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.
Θιγεις ενα πολυ σημαντικο θεμα το οποιο δεν ειχα θιξει ακομη αλλα το ειχα στο νου μου να γραψω σχετικα.

Προφανως εισαι συνδικαλιστης για να ξερεις τι γινεται στις Γ.Σ. τμήματος και προφανως λογω της ιδιοτητας σου ξερεις μερικα γραφειοκρατικα πραγματα παραπανω.

Συγκεκριμενα ειπες οτι απο τον Μαρτιο ειναι γνωστο ποια βιβλια θα διανεμηθουν την επομενη ακαδημαικη χρονια.

Και ειναι απολυτα λογικο,βεβαια,το να συμβαινει αυτο.Καθε ειδους προυπολογισμος καθοριζεται απο την προηγουμενη χρονια.Και νωριτερα απο Μαρτιο θα περιμενα για την ακριβεια.

Και σας ρωτουμε διοικηση του πανεπιστημιου και Υπουργειο...

Γιατι να ειναι κανονας αυτο το προσβλητικο για το πανεπιστημιο,τη γνωση αλλα και τις προσωπικοτητες των φοιτητων σκηνικο που διαδραματιζεται καθε χρονο; emardown

1.Ξεκιναει το εξαμηνο Οκτωβριο και τα βιβλια τα παιρνουμε οποτε θυμηθουν οι εκδοτικοι οικοι!Εχουν υπαρξει φορες που πρακτικα εχει τελειωσει το εξαμηνο κι εμεις το επισημο συγγραμμα δεν το εχουμε παρει ακομη.

Επισημα και συστηματικα διαλεξεις και σημειωσεις οπως κανουν πχ σε Αγγλια και Αμερικη,δε δινετε.

Απο που καλουμαστε να διαβασουμε μεχρι να θυμηθει ο καθε εκδοτικος οικος να δωσει το βιβλιο emquestion

ΟΙ ΕΚΔΟΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΝΕΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.(Κατα την αποψη μου θα επρεπε να γνωριζουν και νωριτερα απο το Μαρτιο.)

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ.ΤΕΛΟΣ.

2.Απο που κι ως που ενα βιβλιο που δεν εχει ΚΑΝ ολοκληρωθει η μεταφραση του,βρισκεται στην τρεχουσα λιστα διανομης emquestion

Τι απροκαλυπτες λαμογιες ειναι αυτες;

Με ποια λογικη συμβαινει αυτο;Με τη λογικη του εχουμε εξασφαλισμενα τα μυρια αναδρομικα βρεξει-χιονισει?Αυτο ειναι θρασος.

Και με ποια λογικη,εσυ,Υπουργειο Παιδειας αποδεχεσαι αυτον τον παραλογισμο;

Ειναι μια απο τις αποθεωσεις της δυσωδιας που διεπουν το ζητημα συγγραμματα,αυτο.

Δυο παραδειγματα που μου ερχονται τωρα στο μυαλο και εχουν ξεπερασει καθε προηγουμενο απ οσο μπορω να θυμαμαι ειναι:Freiser Πνευμολογια και Ηurst Kαρδιολογια.Εχουμε παρει τους πρωτους μονο τομους και τους υπολοιπους μας τους χρωστανε εδω και κατι χρονια,κυριολεκτικα! και ουτε ξερουν ποτε θα ειναι ετοιμοι.Δεν εχει ολοκληρωθει η μεταφραση ακομη,λενε,δεν ξερουμε τιποτα,ειναι θεμα καθηγητων.

ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ ΦΕΤΟΣ ΟΤΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΘΑ ΔΙΑΝΕΜΗΘΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ,ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ,ΗΔΗ,ΕΚΔΟΘΕΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ,ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ.ΤΙ ΠΙΟ ΛΟΓΙΚΟ;

Εχω την εντυπωση οτι η απληστια σας κυριοι καθηγητες,σας εχει κανει να χασετε καθε εννοια κοινης λογικης.

3.Εκδοτικοι οικοι,ειστε που ειστε ασυνεπεστατοι,γιατι δεν εχετε χωρο στο site σας οπου θα ενημερωνετε επισημα τους φοιτητες,οι οποιοι ειναι η κυρια πηγη των εισοδων σας;

Γιατι να πρεπει να περασουμε διακοσιες φορες εμεις απο τα βιβλιοπωλεια σας κ να σας τηλεφωνησουμε αλλες τοσες για να ρωτησουμε τι γινεται η να ενημερωνομαστε τυχαια απο γνωστους κ απο ανεπισημα site σαν αυτο,για το οτι δινεται πλεον το ταδε βιβλιο;

Ηλεκτρονικη σελιδα εχετε απαντες.

Είναι τοσος μπελας το να ειχατε ενα χωρο στο διαδικτυακο σας τοπο προς ενημερωση των φοιτητων ο οποιος ανα πασα στιγμη θα ηταν ενημερωμενος;

Οχι δε θα ηταν.Η κοινη λογικη λεει οτι ειναι υποχρωση σας αυτο.Απλως αδιαφορειτε.Εχετε καλομαθει!!!Σας εχουν καλομαθει!!!!

Βy the way,εχω βαρεθει τα σαλιαρισματα στις εισαγωγες των βιβλιων απο τους καθηγητες προς τους εκδοτες.

Σας δινω τo συνδεσμο,τον σχετικο με τους φοιτητες,του Πασχαλιδη,του βασικου εκδοτικου οικου,καντε κλικ να δειτε τι βγαινει.

Πασχαλιδης

Το απολυτο κενο και τιποτα.

Λιτσας και Παρισιανος εχουν ανεβασμενη μια λιστα με τα βιβλια που δινουν στους φοιτητες,χωρισμενη ανα ετος και υποχρεωτικα-επιλογης.Δεν ξερω αν ειναι ενημερωμενη η λιστα,δε θα κατσω να ψαξω ολες τις κατηγοριες τωρα αλλα αν δεν ειναι δε θα με εξεπληττε καθολου.

Το σημαντικοτερο ειναι οτι δε γινεται καμια αναφορα σε σχεση με το αν διατιθεται η οχι το καθε συγγραμμα.

Μυρια βγαζουν απο τη συνεργασια αυτη,δε μπορουν να προσφερουν μια ηλεκτρονικη ενημερωση;Φυσικα και θα μπορουσαν.Αλλα δεν τους νοιαζει,δεν τους αφορα.Προκειται καθαρα περι αδιαφοριας και τιποτα αλλο.

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ,ΥΠΟΧΕΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΚΔΟΤΙΚΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟ ΧΩΡΟ ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΗ,ΕΓΚΑΙΡΗ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ.

4.Εκει που τρελλαινεσαι ειναι οτι τηλεφωνεις και ξανατηλεφωνεις να δεις τι γινεται με ενα βιβλιο,απο ενα σημειο κι επειτα εκνευριζεσαι και παυεις να ασχολεισαι,εκδιδεται αυτο κι αν δεν το παρεις χαμπαρι,θα επιστραφει η λιστα με τα ονοματα και μετα θα σου λενε δεν το δικαιουσαι,δε στο δινω.

Μετα πρεπει εσυ να πας στη γραμματεια και να εξηγεις μια ωρα τα παρατραγουδα,η γραμματεια θα σε βγαλει στανταρακι εσενα αχρηστο και ασυνεπη που δεν ασχοληθηκες,κουβεντα! για το χαος των διανομων απο πλευρας εκδοτικων οικων και ΑΝ εγκρινει,μπορει να σου δωσει χαρτι που να λεει οτι δικαιουσαι το βιβλιο.

Κι αυτο φυσικα σε κανενα μηνα στην καλυτερη απο τη μερα της αιτησης κι εφοσον ειναι σε περιοδο εκδοσεως τετοιων χαρτιων.Υπαρχουν και περιοδοι που δεν εκδιδει τετοια χαρτια.

Συμπερασμα:Υπουργειο και διοικηση της σχολης βαλτε μαχαιρι στο κοκκαλο στους εκδοτικους οικους.Αν δε μπορουν οι συγκεκριμενοι να ειναι συνεπεις,υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια.

ΥΓ:Πριν να ανεβει στη νεοδημιουργηθεισα,13ης ταχυτητας ηλεκτρονικη κεντρικη γραμματεια ο πινακας συγγραμματων που προς μεγαλη μου εκπληξη και χαρα ξεκιναει με την αναφορα ακαδημαικου ετους!-επιτελους!,δεν ξεραμε καν τι συγγραμματα δικαιουμαστε κι απο που τα παιρναμε,επισημα.Τον εναν και τον αλλο ρωταγες.

Αν πετυχαινες τις γραμματεις και φαρισαιες σε καλο mood μπορει να σου φωτοτυπουσαν μια λιστα η οποια ομως πρεπει να ειχε δημιουργηθει τα αρχαια χρονια και να μην ειχε ξαναενημερωθει εκτοτε για τις προσθαφαιρεσεις ανα τα χρονια

συν δεν ανεφερε εκδοτικο οικο διπλα σε καθε βιβλιο συν ανεφερε μονο τα υποχρεωτικα.

Ελπιζω οτι του χρονου ο πινακας θα ξεκιναει ως εξης:ακαδημαικο ετος 2009-2010...

Δεν ξερετε τι προοδο στη φιλοσοφια τους θα σημαινε αυτο!♥

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ:Πριν να ανεβει στη νεοδημιουργηθεισα ηλεκτρονικη γραμματεια ο πινακας συγγραμματων που προς μεγαλη μου εκπληξη και χαρα ξεκιναει με την αναφορα ακαδημαικου ετους!-επιτελους!,δεν ξεραμε καν τι συγγραμματα δικαιουμαστε κι απο που τα παιρναμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κατι ακομη...

ΚΑΚΕΣ,ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ.

Καμια φορα απορω,δε ντρεπεστε που κυκλοφορουν υπο το ονομα σας τετοιες μεταφρασεις κυριοι καθηγητες;

Ο,τι να ναι,οπως να ναι.

Οποιος εχει διαβασει απο πρωτοτυπο ξερει πολυ καλα τι εννοω λεγοντας προχειρες και κακες μεταφρασεις.

ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΡΙΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ,ΚΑΤΑΦΑΝΩΣ,ΣΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ :rolleyes: ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΜΑΣ ΚΑΛΥΨΗ :rolleyes: , ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΑΘΗΜΑ :) ,

ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΟΥΜΠΩΝΕΤΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ :D,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΡΦΗ ΤΟΥΣ! :)

ΕΤΣΙ

1.ΘΑ ΓΛΥΤΩΝΕ Ο ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΛΕΦΤΑ ΑΦΟΥ ΕΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ!(Ετυχε κοιτουσα,προχθες,την Ιστολογια του Wheater,τριπλασια τιμη το μεταφρασμενο!)

2.ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΑ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΑΣ ΑΡΑ ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΑΙΝΑΜΕ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ :):) .

Να ξαναμαναεπισημανω,βεβαια,οτι εκπαιδευτικα ειναι εντελως περιττα παμπολλα απο ολα αυτα τα βιβλια κι εδω κολλαει γαντι και το post αυτό,έεελα κλικ,

αλλα προφανως για το το επισημο κρατος το να ρεει απλετο ζεστο ευρουδακι στην τσεπη συγκεκριμενων ανθρωπων ειναι πιο σημαντικο απο την κρατικη οικονομια και την επενδυση σε πραγματα που θα προσφεραν αντικειμενικα καλυτερη αποδοση αλλα και προοδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....

Και σας ρωτουμε διοικηση του πανεπιστημιου και Υπουργειο...

Γιατι να ειναι κανονας αυτο το προσβλητικο για το πανεπιστημιο,τη γνωση αλλα και τις προσωπικοτητες των φοιτητων σκηνικο που διαδραματιζεται καθε χρονο; emardown

1.Ξεκιναει το εξαμηνο Οκτωβριο και τα βιβλια τα παιρνουμε οποτε θυμηθουν οι εκδοτικοι οικοι!Εχουν υπαρξει φορες που πρακτικα εχει τελειωσει το εξαμηνο κι εμεις το επισημο συγγραμμα δεν το εχουμε παρει ακομη.

Επισημα και συστηματικα διαλεξεις και σημειωσεις οπως κανουν πχ σε Αγγλια και Αμερικη,δε δινετε.

Απο που καλουμαστε να διαβασουμε μεχρι να θυμηθει ο καθε εκδοτικος οικος να δωσει το βιβλιο emquestion

ΟΙ ΕΚΔΟΤΙΚΟΙ ΟΙΚΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΙ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΝΕΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.(Κατα την αποψη μου θα επρεπε να γνωριζουν και νωριτερα απο το Μαρτιο.)

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ.ΤΕΛΟΣ.

Αυτή η ιστορία με τα συγγράμματα είναι τόσο παλιά όσο και η μεταπολίτευση (35 χρόνια) ή και περισσότερο. Αν ρωτήσεις τον κ. Σακκά θα το θυμάται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ:Πριν να ανεβει στη νεοδημιουργηθεισα ηλεκτρονικη γραμματεια ο πινακας συγγραμματων που προς μεγαλη μου εκπληξη και χαρα ξεκιναει με την αναφορα ακαδημαικου ετους!-επιτελους!,δεν ξεραμε καν τι συγγραμματα δικαιουμαστε κι απο που τα παιρναμε,επισημα.

Έχω την εντύπωση ότι ο πίνακας που λες είναι αυτός από τον οποίο θα διαλέγαμε ένα σύγγραμμα ανά μάθημα αν εφαρμοζόταν ο νέος νόμος. Κάτι που δεν έγινε και συνεχίζεται ασύστολα η κατασπατάληση όπως παλιά.

Α γι αυτο ανεβηκε;;;Μα μου εκανε εντυπωση,ξερεις!Λεω τι στο διαολο;;!!!Εξεπλαγην απροσδοκητα και θετικα!

Και θεωρησα οτι αρχιζουν και συμμορφωνονται,προσπαθουν να κανουν μια αρχη,εστω,ρε παιδι μου...

ΟΚ,τωρα καταλαβαινω... :splaaaats::splats: Ποσο αφελης και καλοπροαιρετη μπορει να ειμαι,θε μου! :splaaaats:

Ετσι εξηγειται και η αναγραφη του ετους!!!

Ενω εχουν παιχτει πολλα τραγελαφικα σκηνικα μ αυτο το νεο νομο φετος στη σχολη,δεν το συνδυασα καθολου με τον πινακα emstupid

Καποια αλλη στιγμη θα κατσω να σου γραψω τα τραγελαφικα,αξιζουν ξεχωριστο ποστ!

Συμφωνώ ότι σε κάποια μαθήματα χρειάζονται παραπάνω από ένα βιβλία αλλά από το να συνεχίζεται αυτή η οικολογική καταστροφή προτιμώ να πληρώσω τα 5 (γιατι δεν είναι περισσότερα ) βιβλία που θα χρειαστώ σε 6 χρόνια στο πανεπιστήμιο.

Συμφωνω μαζι σου!

Να σου πω μονο οτι θα μπορουσαν,πολυ απλα,σε καποια μαθηματα στα οποια ειναι προφανες ανα την υδρογειο οτι χρειαζεται πανω απο ενα βιβλιο,να προσφερουν πανω απο ενα.Πχ το textbook της Ανατομιας εννοειται οτι θα συνοδευοταν απο ατλα.Κοινος νους.

Συμφωνα με το νεο νομο ακομη και στην Ανατομια ενα βιβλιο θα παιρναμε;

Ο αριθμος 1 θα ηταν το ζητουμενο και οχι το 1 of a kind?

Μου φαινεται χαζο.

Αλλα απο την αλλη,ειμαστε των ακρων,των παραθυρων και της λαμογιας.

Δεν εχουμε κοινη λογικη,ουτε μετρο.Οποτε τακτικες τυπου ολα η τιποτα ειναι και οι μονες που μας αρμοζουν.:splaaaats: Πολυ γουσταρω!1 βιβλιο για καθε μαθημα και τα μυαλα στα καγκελα!!!

Φτααααααααααααααααααααααανει.Αρκετα πλουτισαν οι διαφοροι επιτηδειοι απροκαλυπτα!

ΕΛΕΟΣ.Δωστε κανα φραγκο στο λαο :rolleyes::D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@shlia and friend...

Επειδή είπες ότι καταργήθηκαν τα εργαστήρια (όπως κι αν ήταν), σου είπα ότι δεν καταργήθηκαν. Αλήθεια γίνονταν ποτέ εργαστήρια-εργαστήρια; Και γενικά, σε ελάχιστες περιπτώσεις γίνονται εργαστήρια-εργαστήρια.

Αυτό για τις μεταφράσεις, είναι το κάτι άλλο. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο βιβλίο, για το οποίο θα πίστευα πολύ πιο άνετα ότι έχει μεταφραστεί από το babelfish, παρά από άνθρωπο. Τα δε φύλλα του, είναι ιστός αράχνης, βλέπεις ταυτόχρονα και τις 2 όψεις. Δεν ντρέπονται; Δηλαδή ο καθηγητής π είχε την επιμέλειά του, το είδε κι έδωσε το ΟΚ να διανεμηθεί;! Πάντως, θα κοιτάξω αυτά που έχει προς πώληση αν έχουν τόσο κακή ποιότητα σελίδων!

Επιπλέον, στα βιβλία υπάρχουν και λάθη ή παρωχημένες ονομασίες - ορισμοί, τώρα φταίει ο μεταφραστής, φταίει ο αρχικός συγγραφέας, τι να πω....Αλλά αναρωτιέμαι, η επιμέλεια, τί περιλαμβάνει; Μετάφραση σωστή δεν έχει, το συντακτικό απαπα, δλδ είναι ποτέ δυνατό να έχει ελληνικό κείμενο και να παρεμβάλλεται αμετάφραστος αγγλικός όρος, έστω κι αν πρόκειται για το πολύ δύσκολο, mucosa;!

Κι άλλα βιβλία που έχουν CD μαζί, τί CD έχουν....

Τέλος, λίστα δικαιούμενων συγγραμμάτων, δίνουν μόνο στο 1ο έτος, μετά μάλλον θεωρούν ότι έχεις μάθει "το σύστημα"! rolleyes.gif Βέβαια, ΑΚΟΜΑ ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΒΙΒΛΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΤΟΣ! Βιβλίο που υπάρχει σε άλλα βιβλιοπωλεία από το 2002....κι όλο το τυπώνουν.

Ευτυχώς που υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις για παρηγοριά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω ο κ.Σακκάς να έχει αναφερθεί καθόλου στο ζήτημα των πανετπιστημιακών συγγραμμάτων μέχρι τώρα. Μήπως επειδή έχει και αυτός λερωμένη τη φωλιά του με εκείνο το μάθημα-φάντασμα ''Ψυχιατρική 4' έτους'', στο οποίο κανένας δεν πηγαίνει ποτέ (διότι δεν εξετάζεται), όμως όλοι παίρνουν το ογκώδες βιβλιαράκι του;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.