Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply
Η άμισθη ειδικότητα ισχύει ανέκαθεν

1)για γιατρούς που κάνουν 2η ειδικότητα

2)για γιατρούς που αλλάζουν ειδικότητα ενώ έχουν ξεκινήσει

3)για γιατρούς που κόβονται 3 φορές σε εξετάσεις ειδικότητες (6 μήνες)

4)για γιατρούς που δεν είναι πολίτες ΕΕ

κ.α. που δε θυμάμαι τώρα

Επομένως δεν πρόκειται για κάτι καινούριο.

Πιστεύω ότι θα βοηθήσει.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν σου δώσει από ευγνωμοσύνη 100 ευρώ ενώ δουλεύεις στο ΕΣΥ είναι παράνομο. Είσαι δημόσιος υπάλληλος και χρηματίζεσαι και φοροδιαφεύγεις. Και ο στρατός δεν είναι άμισθη εργασία, δικαιούσαι κανα 200αρι το μήνα (απ'τα οποία μετά τις κρατήσεις για ένδυση, φαγητό, περίθαλψη κτλ μένουν 8,62 ευρώ το μήνα στην τσέπη).

Τι λες ρε φίλε. Κάνω μια εγχείρηση σε έναν παππού αφιλοκερδώς (ως δημόσιως υπάλληλος όπως υποχρεούμαι χωρίς να θέτω θέμα αμοιβής δικής μου - αφού πληρώνομαι από το κράτος) και κατά την πορεία νοσηλεία του ασθενούς στο νοσοκομείο αναπτύσσεται μια σχέση συμπάθειας (ανιδιοτελής) με τον ασθενή μέσα από τη συζήτηση και τον προγραμματισμό στη θεραπεία του με αυτόν και με τους συγγενείς του. Και μετά το πέρας της θεραπείας μου κάνει δώρο ένα εικόνισμα της Παναγιάς "αξίας 200 ευρώ" από την Τήνο ή κάτι άλλο ξέρω εγώ και το δίνει με την καρδιά του και χαίρετε που έγινε ο άνθρωπός του καλά ή ένα μεγάλο λουλούδια ξίας 80 ευρώ ξέρω γω.

Αυτό είναι φακελλάκι; Σοβαρά μιλάς; Δηλαδή πρέπει να σου δώσει το εκατοστά-ευρω; (το πράσινο)

Μπορείς να σου δώσει ένα ΔΩΡΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΚΕΛΛΑΚΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ.

Φακελλάκι είναι να λες "αφήνω το γέρο σου να ψοφήσει εάν δεν πέσουν τα φράγκα". Έχω πάρει άπειρα "δώρα" και θα συνεχίσω να το κάνω.

Όσο για το στρατό, νομίζω ότι δεν είναι ακριβώς όπως τα λες. Ο στρατός είναι ΠΡΟΣΦΟΡΑ προς την πατρίδα και δεν πληρώνεσαι τακτικό μισθό (ξέρω γω 1000 ευρώ ας πούμε) αλλά είσαι ασφαλισμένος. ΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΙΣΘΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΘΑ *ΕΙΣΑΙ* ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ. Δεν είπε κανένας ότι δεν θα ασφαλίζεσαι. Τα 8,62 ευρώ του στρατού είναι μισθός ενώ τα 500 ευρώ των εφημεριών ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ; Έλα ρε φίλε, άσε μας. Σε πρακτικό επίπεδο τα 8,62 ευρώ του στρατού θεωρούνται "άμισθη" εργασία. Τι να τα κάνεις 8 ευρώ;

Είναι πραγματικά γελοίες οι αξιώσεις κάποιων ψευτο-αριστεριστών....

Αυτό είναι η νέα καραμέλα? Ευτυχώς που υπάρχεις κι εσύ να μας πεις ότι πιστεύουμε στην αριστερά...

Εσύ αγαπητέ προφανώς δεν θεωρείς προσβλητικό να θεωρείσαι πιο φθηνός από την χείριστη πόρνη, εγώ όμως συνειδητά επέλεξα να μην θέσω σε λειτουργία το εργοστάσιο που διαθέτω πάνω μου, στο οποίο στην τελική θα όριζα η ίδια την "ταρίφα".

Καλημέρα..

Το ότι πιστεύεις στην αριστερά είναι πρόβλημά σου (γιατί είναι πρόβλημα). Δεν μπορείς να αναγκάσεις εμένα να μην δουλέψω αμισθή με το πρόσχημα ότι θα θιγούν τα δικαιώματά σου. ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΩ άμισθος για 5 χρόνια εάν γουστάρω χωρίς να παίρνω έγκριση από εσένα. Τα δικαιώματά μου μπορώ να τα χειρίζομαι όπως θέλω εγώ. Μου θυμίζετε κάτι ψευτοαριστερούς (Δημοκράτες κατά τ' άλλα) που εμποδίζουν κάποιους συναδέλφους τους να ΜΗΝ κάνουν απεργία.

Ελεύθερη αγορά! Όποιος θέλει πουλάει τα δικαιώματά του όσο θέλει και όσο κρίνει αυτός σκόπιμο.

Με το να αναγκάζεις να μην "ισχύσει" το άμισθο 6μηνο για *ΚΑΝΕΝΑΝ(, είναι σαν να με αναγκάζεις ντε και καλά να κάνω απεργία ενώ δεν θέλω (με βάση το παραπάνω παράδειγμά μου) ή να μην με αφήνεις να μπω στην εργασία μου να δουλέψω ενώ εσύ απεργείς. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ. Εάν γουστάρω να δουλέψω άμισθος, ανασφάλιστος θα το κάνω χωρίς να χρειάζομαι έγκριση του Τσίπρα και της Αλέκας.

Ποσο νομικα "ευσταθες" μπορει να ειναι κατι που ειναι αντιθετο με αρθρο του Συνταγματος; Δεν ξερω αν εχει γινει αντιληπτη η ΠΡΑΚΤΙΚΗ σημα

Πάμε πάλι, ο νόμος είναι Π-Ρ-Ο-Α-Ι-Ρ-Ε-Τ-Ι-Κ-Ο-Σ Το έχετε εμπεδώσει ή να το ξαναπώ;

Εάν έλεγαν προαιρετικά δηλαδή "δουλέψτε 12 ώρες την ημέρα" και θα σας δίνουμε +40% στον μηνιαίο μισθό θα έπρεπε να το απαγορέψουμε επειδή θα θιγόντουσαν εργασιακά δικαιώματα; (8ωρο κλπ.) ΕΑΝ ΘΕΣ το κάνεις, εάν δεν θες δεν το κάνεις. Δεν σε υποχρεώνει κανείς.

Και ο στρατός άμισθη εργασία είναι.

Είναι πραγματικά γελοίες οι αξιώσεις κάποιων ψευτο-αριστεριστών (που πίνουν καφέ στο dacapo και οδηγούν audi) να μην ισχύσει αυτός ο νόμος για κανέναν (6μηνη άμισθη εργασία).

Κανένας δεν έχει καθήσει μέχρι τώρα να θέσει το εξής(απλό κατά την γνώμη μου)ερώτημα:Ανάμεσα σε κάποιον εύπορο ειδικευόμενο που δεν χάνει τίποτα να δουλέψει 6 μήνες τσάμπα και σε έναν ειδικευόμενο με οικονομική δυσχέρεια,ποιον ευνοεί αυτή η "προαιρετική" ρύθμιση;Η απάντηση είναι πολύ απλή,νομίζω...Αλλά είπαμε:Δεν έχει σημασία ποιος είσαι,έχει σημασία τι πορτοφόλι έχεις...

Τη γελοία φράση πέρι ψευτο-αριστεριστών δεν την σχολιάζω καν

Είπα "κάποιων" ψευτοαριστεριστών. Όχι όλων.

Εν τω μεταξύ το χρονικό διάστημα των 6 μηνών αντιστοιχεί σε καμιά 10,000 ευρώ χρηματικό ποσό. Δεν είναι σοβαρό ποσό σε σχέση με το προνόμιο να γιλιτώσεις 4-5 χρόνια αναμονής για να αρχίσεις ειδικότητα έμμισθος. Δεν ευνοείται κανένας πλούσιος ειδικευόμενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ tasostheodoridis

aterpos.....μήπως είσαι συνταγματολόγος; :rolleyes:

και .... συνταγματολόγος (και όλα τα σύνθετα με κατάληξη -λόγος) embaaa

ΥΓ

Για να σοβαρευτώ, γιατρός είμαι αλλά απεχθάνομαι την "άμισθη" εργασία. Έχω υποφέρει από αυτήν και από κάποιους "εξυπνάκηδες" του συστήματος που απομυζούν το δωρεάν έργο των άλλων προς όφελός τους (και το λέω χωρίς να είμαι κοκκινοπρασινογάλαζος - αλλά απλά ο εαυτός μου). Επιπλέον, έχω και θέμα για δικαστήρια και το έχω ψάξει αρκετά.

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ το χρονικό διάστημα των 6 μηνών αντιστοιχεί σε καμιά 10,000 ευρώ χρηματικό ποσό. Δεν είναι σοβαρό ποσό σε σχέση με το προνόμιο να γιλιτώσεις 4-5 χρόνια αναμονής για να αρχίσεις ειδικότητα έμμισθος. Δεν ευνοείται κανένας πλούσιος ειδικευόμενος.

Δεν ξέρω για εσένα,αλλά εγώ 10000 ευρώ δεν τα βρίσκω στον δρόμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχάς δεν είμαι φίλος σου

Δεν μίλησα για δώρα, αλλά για μετρητά. Φοροδιαφεύγεις αν τα λάβεις. Για τα δώρα συμφωνώ με όσα είπες

Και όσο για τα 8 ευρώ, άλλο το "πρακτικά" άμισθος και άλλο το εντελώς άμισθος. Όπως σου είπα, ο πραγματικός μισθός είναι μεγαλύτερος και υπάρχουν κρατήσεις για τις παροχές που σε άλλη δουλειά δεν υπάρχουν, πχ τζάμπα διαμονή, ένδυση, τροφή, αεροπορικά, συγκοινωνίες και φάρμακα. Άσε που δεν παίρνουν όλοι 8 ευρώ (προσωπικά έπαιρνα 35 ευρώ το μήνα). Και ναι, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως σου τα λέω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ το χρονικό διάστημα των 6 μηνών αντιστοιχεί σε καμιά 10,000 ευρώ χρηματικό ποσό. Δεν είναι σοβαρό ποσό σε σχέση με το προνόμιο να γιλιτώσεις 4-5 χρόνια αναμονής για να αρχίσεις ειδικότητα έμμισθος. Δεν ευνοείται κανένας πλούσιος ειδικευόμενος.

Δεν ξέρω για εσένα,αλλά εγώ 10000 ευρώ δεν τα βρίσκω στον δρόμο...

Εμ, δεν είσαι τυχερός όπως ο συνάδελφος αυτός :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μετά το πέρας της θεραπείας μου κάνει δώρο ένα εικόνισμα της Παναγιάς "αξίας 200 ευρώ" από την Τήνο ή κάτι άλλο ξέρω εγώ και το δίνει με την καρδιά του και χαίρετε που έγινε ο άνθρωπός του καλά ή ένα μεγάλο λουλούδια ξίας 80 ευρώ ξέρω γω.

Αυτό είναι φακελλάκι; Σοβαρά μιλάς;

Αυτό δεν το λέω ούτε εγώ φακελάκι.....αλλά κλοπή!

Άκου εκεί 80€ λουλούδι! :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελεύθερη αγορά! Όποιος θέλει πουλάει τα δικαιώματά του όσο θέλει και όσο κρίνει αυτός σκόπιμο.

Μπα, εγώ συνάδελφε θα το έλεγα ελεύθερο σκλαβοπάζαρο, έτσι όπως το θέτεις. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας σοβαρευτώ λοιπόν.........φτάνει η πλάκα :rolleyes:

Όπως δίνει σε κάποιους το δικαίωμα να κάνουν άμισθη ειδικότητα (έστω 6 μήνες), έτσι θέλω κι εγώ ή κάποιος άλλος να έχω κι εγώ το δικαίωμα να κάνω άμισθη ειδικότητα ενός έτους ή 6 έτη.

Το να προσδιορίζει την άμισθη ειδικότητα σε 6 μήνες φωτογραφίζει κάποιους που αναζητούν λύσεις που προσωπικά θα τις χαρακτήριζα αθέμιτες.

Όταν σήμερα δίνει το δικαίωμα αυτό, με το πρόσχημα "Με τον τρόπο αυτόν και η πολυδιάσπαση και οι διαρκείς αναλλαγές στο σύστημα εκπαίδευσης για την απόκτηση ειδικότητας περιορίζονται και το σύστημα υπηρεσιών υγείας αποκτά τη δυνατότητα ένταξης σε αυτό, ειδικευμένων ιατρών, σε συντομότερο χρονικό διάστημα", αύριο θα προχωρήσει στο επόμενο στάδιο της άμισθης ειδικότητας.

Και όταν δίνει το δικαίωμα επιλογής μεταξύ άμισθης και με μισθό ειδίκευσης, διαχωρίζει τους έχοντες με τους μη έχοντες.

Δίνει τη δυνατότητα στους έχοντες να τελειώσουν ειδικότητα πολύ νωρίτερα, από αυτούς που δεν έχουν.

Αν αυτό το ονομάζουν "κράτος δικαίου" εγώ θα το ονόμαζα "κράτος μπουρδέλο".

Και κάτι τελευταίο όσο αφορά και πάλι παραπάνω λάθος σχόλιο......"η 6μηνη αμισθί ειδικότητα είναι χωρίς ασφάλεια".

arrow%20down.gif

ΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΙΣΘΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΘΑ *ΕΙΣΑΙ* ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ. Δεν είπε κανένας ότι δεν θα ασφαλίζεσαι.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με τον 800.000! Απαξ και αρχισουν με αμισθι θεσεις εστω και μονο για 6μηνο θα ανοιξουν οι ασκοι του Αιολου. Γιατι λιγοι ειναι που θα εκαναν και 5 χρονια ειδικοτητα αμισθι για να βγουν στο επαγγελμα? Οπως προειπωθηκε, στο τελος οι πιο γερες τσεπες νικανε. Με την μαλακια που μας δερνει σαν λαος, ικανοι ειμαστε σε 10 χρονια να δουλευουμε για ολη την ειδικοτητα χωρις μισθο. Πως αλλιως εξηγειται το γεγονος οτι τσαμπουνανε οι πολιτικοι μαλακιες περι δωρεαν παιδειας, οταν ολοι μα ολοι οι γονεις σκανε τα απιστευτα λεφτα για φροντιστηρια, τα οποια σε λιγο θα τα αρχιζουν απο το δημοτικο...Ξεφτιλα! Φαυλος κυκλος ειναι και φταιμε σαν λαος γιατι οι περισσοτεροι για να κανουν δουλεια τους θα πατησουν επι πτωματων, ενιαια στρατηγικη μηδεν, ο γιοκας μου να μπει και να πα' να γ...θουνε ολοι οι υπολοιποι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για εσένα,αλλά εγώ 10000 ευρώ δεν τα βρίσκω στον δρόμο...

Εσενα, φαινεται, δε σε παιρνουν καθε εβδομαδα ιδια μερα και ωρα απο τη τραπεζα που μισθοδοτεισαι να σε πρηζουν οτι προεγκριθηκε δανειο 10000 ευρω στο ονομα σου, οπως εμενα...Και δεν παιρνουν και απο λογια γαμωτο! Η καλυτερη ηταν η τελευταια φορα που μου λεει η τυπισσα...''Ενταξει, κυριε πηρα σε λαθος στιγμη...Θα σας ξαναενοχλησω μεσα στη βδομαδα! Γεια σας!''. Το ''Οχιιιιιιιιιιι!'', δε προλαβε να το ακουσει! emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχάς δεν είμαι φίλος σου

Και να ήθελες να ήσουν φίλος μου δεν θα το ήθελα εγώ.

Ξέρεις... δεν θέλω να έχω φίλους ΑΓΕΝΗ ΑΤΟΜΑ όπως εσύ.

Αν δεν θέλεις εσύ μια δεν θέλω εγώ 10, καλό μου αλεκάκι-τσιπράκι.

Δεν μίλησα για δώρα, αλλά για μετρητά. Φοροδιαφεύγεις αν τα λάβεις. Για τα δώρα συμφωνώ με όσα είπες

Και όσο για τα 8 ευρώ, άλλο το "πρακτικά" άμισθος και άλλο το εντελώς άμισθος. Όπως σου είπα, ο πραγματικός μισθός είναι μεγαλύτερος και υπάρχουν κρατήσεις για τις παροχές που σε άλλη δουλειά δεν υπάρχουν, πχ τζάμπα διαμονή, ένδυση, τροφή, αεροπορικά, συγκοινωνίες και φάρμακα. Άσε που δεν παίρνουν όλοι 8 ευρώ (προσωπικά έπαιρνα 35 ευρώ το μήνα). Και ναι, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως σου τα λέω

Δηλαδή εάν βάλουμε μια συμβολική αμοιβή 5 ευρώ ώστε να θεωρείται το 6μηνο της άμισθης ειδικότητας ΕΜΜΙΣΘΟΣ θέση, το έχουμε λύσει το πρόβλημα (δεν θα έχεις τότε λογικά πρόβλημα γιατί θα θεωρείται σαν τη στρατιωτική υπηρεσία). Πόσο κοστίζει μια ιδιωτική ασφάλεια για 6 μήνες τέλος πάντων;

ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ. Αλλά πιστεύω ακόμα ότι υπάρχει ελπίδα να σοβαρευτούμε.

armydoctor,η λυση να ανοιξουν καινουριες θεσεισς ειδικοτητας (απτη στιγμη που υπαρχουν και ελλειψεις) σουχει περασει ποτε απτο μυαλο?

Να ανοίξουν και νέες θέσεις ειδικότητας. Κανένας δεν λέει όχι σε αυτό.

Και μετά το πέρας της θεραπείας μου κάνει δώρο ένα εικόνισμα της Παναγιάς "αξίας 200 ευρώ" από την Τήνο ή κάτι άλλο ξέρω εγώ και το δίνει με την καρδιά του και χαίρετε που έγινε ο άνθρωπός του καλά ή ένα μεγάλο λουλούδια ξίας 80 ευρώ ξέρω γω.

Αυτό είναι φακελλάκι; Σοβαρά μιλάς;

Αυτό δεν το λέω ούτε εγώ φακελάκι.....αλλά κλοπή!

Άκου εκεί 80€ λουλούδι! :o

Είπαμε μια τυχαία τιμή ρε φίλε. Εντάξει.

Μπα, εγώ συνάδελφε θα το έλεγα ελεύθερο σκλαβοπάζαρο, έτσι όπως το θέτεις. emconfused

Επαναλμβάνω, δεν σε αναγκάζει κανένας να δουλέψεις άμισθος. Εγώ θεωρώ πιο πολύ σκλαβοπάζαρο να πληρώνονται τόσα πολλά νέα παιδιά με 700 ευρώ παρά να γλιτώσεις 4-5 χρόνια από τη ζωή σου κάνοντας υπομονή ένα εξαμηνάκι. Άσε που θα μπορούμε (λογικά) να διαλέουμε εμείς το νοσοκομείο στο οποίο θα μπορούμε να μπαίνουμε ως υπεράριθμοι ==> άρα μπορούμε να δηλώσουμε κοντά στην έδρα μας, στο σπίτι μας για να μην έχουμε έξοδα (εάν υπάρχουν θέσεις).

Ας σοβαρευτώ λοιπόν.........φτάνει η πλάκα :rolleyes:

Όπως δίνει σε κάποιους το δικαίωμα να κάνουν άμισθη ειδικότητα (έστω 6 μήνες), έτσι θέλω κι εγώ ή κάποιος άλλος να έχω κι εγώ το δικαίωμα να κάνω άμισθη ειδικότητα ενός έτους ή 6 έτη.

Το να προσδιορίζει την άμισθη ειδικότητα σε 6 μήνες φωτογραφίζει κάποιους που αναζητούν λύσεις που προσωπικά θα τις χαρακτήριζα αθέμιτες.

Εγώ με τη σειρά μου θεωρώ αθέμιτο να πρέπει η ειδικότητά μου να έχει 3 κομμάτια, άρα 3 αναμονές σε σχέση με έναν Παιδίατρο π.χ. που έχει ΜΙΑ μόνο αναμονή; Μη μιλάμε για δικαιοσύνη τάσο... Επειδή έτυχε να γίνει μια διάταξη που ευνοεί τις ΧΙΛΙΟΑΔΙΚΗΜΕΝΕΣ ειδικότητες με τρια κομμάτια (γιατί πρακτικά αυτές ευνοούνται πιο πολύ από αυτό το μέτρο), έχετε λυσσάξει όλοι. Μια λογική του τύπου "Να ψοφήσει η κότα του γείτονά μου δηλαδή..."

ΝΑ ΕΥΝΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ αυτοί που έχουν 3 μέρη ειδικότητας. Και ο νόμος αυτός κινείται σε πολύ καλό δρόμο, γιατί παρακάμπτει το οικονομικό στοιχείο άρα εφαρμόζεται ΕΥΚΟΛΑ.

Και κάτι τελευταίο όσο αφορά και πάλι παραπάνω λάθος σχόλιο......"η 6μηνη αμισθί ειδικότητα είναι χωρίς ασφάλεια".

Περίμενε λίγο μέχρι να οριστικοποιηθούν οι λεπτομέρειες του νόμου.

Εάν τελικά είναι άμισθο 6μηνο αλλά ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ και ΣΥΝΤΑΞΙΜΟ να δω τι θα πείτε όλοι σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω μια απορια!

Ο "πλουσιος" ειδικευομενος θα επιλεξει την αμισθη ειδικοτητα για να μπει γρηγοροτερα στο επαγγελμα, ενω ο "φτωχός" θα αρκεστει στο λιγοτερο 3-4 χρονια αναμονη οπου απο λιγο θα κωλοβαραει, θα υποαπασχολειται σε γηπεδακια και μποντιλαϊν και θα τρωει τα λεφτα των γονιων του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπάνια συναντάει κανείς άτομα πιο γελοία από εσένα (αλήθεια, δεν είχες φύγει από το φόρουμ?). Τσιπράκι? φοβερή ατάκα, με έχεις αποστομώσει. Το ότι δεν ψηφίζω συριζα φυσικά δεν παίζει ρόλο, αρκεί που διαφωνώ μαζί σου για να με "προσβάλλεις" με αυτό τον τρόπο. Όσο για το αγενές, σου απάντησα με φυσιολογικό ύφος και άρχισες τα "ρε φίλε". Φιρί φιρί το πας για νέο έλεγχο των ποστ σου αν συνεχίσεις να προσβάλλεις κόσμο εδώ μέσα και μετά να κλαίγεσαι "με λογοκρίνουν... μου φάγαν το μπιφτέκι.."

Όσο για το σχόλιο "να σας τα δώσω εγώ τα λεφτά": μου προκαλείς εμετό με τη νοοτροπία σου. Μια που μοιράζεις λεφτά, τσόνταρε και για τον ογα τίποτα "ρε φίλε", οι γιαγιάδες με 300 ευρώ τη βγάζουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ με τη σειρά μου θεωρώ αθέμιτο να πρέπει η ειδικότητά μου να έχει 3 κομμάτια, άρα 3 αναμονές σε σχέση με έναν Παιδίατρο π.χ. που έχει ΜΙΑ μόνο αναμονή; Μη μιλάμε για δικαιοσύνη τάσο... Επειδή έτυχε να γίνει μια διάταξη που ευνοεί τις ΧΙΛΙΟΑΔΙΚΗΜΕΝΕΣ ειδικότητες με τρια κομμάτια (γιατί πρακτικά αυτές ευνοούνται πιο πολύ από αυτό το μέτρο), έχετε λυσσάξει όλοι. Μια λογική του τύπου "Να ψοφήσει η κότα του γείτονά μου δηλαδή..."

Μακάρι να ευνοούσε ΟΛΟΥΣ όσους έχουν δηλώσει σπαστή ειδικότητα με τρία κομμάτια.Αντίθετα,ευνοεί αλαζονικούς τύπους σαν και εσένα που το παίζουν μάγκες με τα λεφτά του μπαμπά.

Όσον αφορά στο αν έχουμε λυσσάξει εμείς οι υπόλοιποι:Τέτοιος φθόνος μόνο από κόσμο της δικής σου κατηγορίας θα μπορούσε να υπάρξει προς συναδέλφους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά τα λες....

Να βγει ένας νόμος που να δηλώνεις ενιαία την ειδικότητά σου και όχι σε 1000 μέρη.

Αυτό όμως που θέλουν να κάνουν λέγεται "πλάγια οδός" και όχι νομοσχέδιο.

Ο ορισμός του ποσού της ασφάλισης προσδιορίζεται βάσει του μισθού. Όταν δεν υπάρχει μισθός, δεν υπάρχει δυστυχώς και ασφάλιση.

Μην περιμένεις να βγει ο νόμος......το έχω ρωτήσει και δυστυχώς έτσι είναι.

υ.γ. ε, όχι και τα 80€ ενδεικτική τιμή :rolleyes:

Και αν είναι δυνατόν.....πάψτε με τις ταμπέλες....τσιπράκια, αλέκες, φασίστες κτλ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο κοστίζει μια ιδιωτική ασφάλεια για 6 μήνες τέλος πάντων;

ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ. Αλλά πιστεύω ακόμα ότι υπάρχει ελπίδα να σοβαρευτούμε.

Με αυτά που λες όμως δεν δείχνεις σοβαρότητα.....αλλά αλαζονεία. emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι οπως το κοβω, το θεμα ειναι απαλευτο, απ'οπου κι αν προσπαθησεις να το μπαλωσεις παλι θα "μπαζει". Το να περιμενεις χρονια για ενα 6μηνο επειδη η ειδικοτητα σου ειναι σπαστη σε 3 (!) και βαλε κομματια ειναι τραγικο οπως και το να δουλευεις δωρεαν (επειδη το κακο που προξενεις στον ηδη δεινοπαθη κλαδο μας ειναι τεραστιο). Αν δεν αυξηθουν τα κονδυλια κι αν δεν μειωθει παραλληλα ο αριθμος των γιατρων στην Ελλαδα δεν προκειται τιποτα να καλυτερεψει οτι νομο και να βγαλουν, ειναι σαν να προσπαθεις να θεραπευσεις την ελονοσια με παρακεταμολη...με λιγα λογια, οπως παντα αντι να παρουν κανα σοβαρο μετρο κανουν τετοιες τσαπατσουλιες κι ο καθε παρτακιας οπως ο Armydoctor νομιζει επειδη ελυσε το προβλημα του τωρα, θα ισχυει και για το μελλον...Θα 'λεγα οτι ολοι στην ιδια βαρκα αρμενιζουμε,αλλα ελα που δεν ειναι αληθεια...The τσεπη factor you know!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι πιστεύεις στην αριστερά είναι πρόβλημά σου (γιατί είναι πρόβλημα).

Και μόνο το γεγονός ότι συνεχίζεις να με τοποθετείς στην φράξια των κόκκινων παιδιών φανερώνει στενότητα ορίων αντίληψης. Άντε, ας σου πω ότι είμαι η Παπαρήγα "η καλή", μη μου πάθεις και τίποτα και το φέρω βάρος στην συνείδησή μου.

Ελεύθερη αγορά! Όποιος θέλει πουλάει τα δικαιώματά του όσο θέλει και όσο κρίνει αυτός σκόπιμο.

Αντιλαμβάνεσαι ελπίζω γιατί το παράδειγμα της εκπόρνευσης δεν ήταν τυχαίο...

Επαναλαμβάνω ότι με το σχόλιό μου επέστρεψα αυτούσια την γελοιότητα στον νόμιμο κάτοχό της, δεδομένου ότι εγώ δεν προσέβαλα την άποψή σου.

Κατ'εμέ η μεν πρόταση του νομοσχεδίου δεν είναι σοβαρή, η δε αποδοχή των νέων όρων από την πλευρά μας δεν είναι υγιής.

Αν δεν σέβεσαι ο ίδιος το πτυχίο σου, δεν θα το σεβαστεί άλλος για 'σένα.

Διότι η αποσυμφόρηση των λιστών αναμονής δεν λύνεται με αμισθία και ΔΕΝ αποτελεί επιχείρημα το ότι εφαρμόζεται ήδη αυτή την στιγμή που συζητάμε.

Για να σου το δώσω να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα: αν μου πεις να πάμε να πνιγούμε γιατί το έχουν κάνει κι άλλοι στο παρελθόν και θα το κάνουν και στο μέλλον, θα σε στείλω να πας μόνος σου και θα μείνω πίσω για να κάνω την διάγνωση... emcolgate

Ορίστε μία πρόχειρη και εναλλακτική πρόταση από 'μένα:

Διαίρεση του αριθμού των απαραίτητων ειδικευομένων με τον χρόνο ειδικότητας κι επιλογή των εισακτέων μέσω -όπως έχουμε πει χιλιάααααδες φορές- ευλογημένων αδιάβλητων εξετάσεων.

Π.χ. χρειάζεται 30 παθολόγους ο Ευαγγελισμός? Αν τα χρόνια της ειδικότητας είναι 5, ο αριθμός των εισακτέων κάθε χρόνο θα είναι 6.

Με αυτό τον τρόπο: εισάγεται ορισμένος αριθμός πτυχιούχων κάθε χρόνο, κατανέμεται το επίπεδο εκπαίδευσης και τέλος ελέγχεται ο αριθμός των ειδικευμένων που βγαίνουν στην αγορά εργασίας.

Μέχρι να κατατεθεί παρόμοιο νομοσχέδιο ή έστω προταθεί κάτι ανάλογο, ας είμαι εγώ αυτή που σέβεται το πτυχίο της κι εσύ κάν'το λαδόκολλα για να τυλίγεις σουβλάκια -απόλυτα θεμιτό, για να μην παρεξηγηθώ πάλι, αλλά μην εκπλαγείς όταν θ'ακούσεις "που'σαι, παλικάρι, πιάσε και μια πατάτες όπως θα'ρχεσαι". :rolleyes:

Χαιρετώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω μια απορια!

Ο "πλουσιος" ειδικευομενος θα επιλεξει την αμισθη ειδικοτητα για να μπει γρηγοροτερα στο επαγγελμα, ενω ο "φτωχός" θα αρκεστει στο λιγοτερο 3-4 χρονια αναμονη οπου απο λιγο θα κωλοβαραει, θα υποαπασχολειται σε γηπεδακια και μποντιλαϊν και θα τρωει τα λεφτα των γονιων του?

Αν δεν πληρώσεις το νοίκι για ένα μήνα,τον επόμενο σε πετάνε έξω.Αν πληρώνεσαι,τουλάχιστον δεν μένεις άστεγος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις, χαλαρωστε λιγο με τον armydoctor και τον καθε armydoctor...Την αποψη του παραθετει στη τελικη! Μη μου πειτε οτι δεν σκεφτηκατε ποτε την αμισθη ειδικοτητα ως εναλλακτικη λυση στο προβλημα της αναμονης! Ο χρονος ειναι χρημα, απο μονος του...

Το προβλημα που θα προκυψει θα ειναι η αναμονη και σε αυτη τη περιπτωση...Προσωπικα, δε θα με χαλουσε καθολου αν επιτρεποταν η αμισθη ειδικευση (ανευ χρονικου οριου), αρκει να υπηρχε, παραλληλα, η δυνατοτητα αμεσης εναρξης εμμισθης ειδικευσης κατοπιν εξετασεων...Ναι, ναι ξερω...Οι πλουσιοι θα περνανε ζαχαρη...Ε και; Ποιο ειναι το νεο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να σου το δώσω να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα: αν μου πεις να πάμε να πνιγούμε γιατί το έχουν κάνει κι άλλοι στο παρελθόν και θα το κάνουν και στο μέλλον, θα σε στείλω να πας μόνος σου και θα μείνω πίσω για να κάνω την διάγνωση... emcolgate
Με την πρότασή σου θα μειωθεί και ο χρόνος αναμονής :rolleyes:

Ιατροδικαστική δήλωσες ή πας να φας το ψωμάκι μου; :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.