Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Δουλειά χωρις αμοιβη = σκλαβια, δουλεία. Αυτο ειναι αυτονοητο και δεν παιρνει συζητηση. Αντε να γινεται παρανομα γιατι Ελλαδα ειναι, αλλα να ειναι επισημος νομος του κρατους αυτο πια παραπαει. Ντροπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply

να ρωτήσω κάτι πρακτικό?ψηφίζεται ο νόμος ,βγαίνει το φεκ και την επομένη του φεκ διορίζονται οι υπεράριθμοι ή θα πάρει το χρόνο του το πράγμα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτοί πιθανόν να έχουν κάνει και λίστα στις νομαρχίες....βιάζονται λέμε.....πολύυυυυυυυυυυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω ότι αν θέλουν να το περάσουν, θα το περάσουν... Γιατί να το εκμεταλευτούνε μόνο όσοι θέλουν 6μηνο δεν καταλαβαίνω?

Επιπλέον, δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ σαν 6ετής ήμουν 8ώρες κάθε πρωί στην κλινική, και εφημέρευα 2 μέρες την εβδομάδα (όπου κατά τις 12 μπορούσα να φύγω βέβαια...). Δε θυμάμαι να με πλήρωσε κανένας, ούτε να είπε κανείς ότι είναι προαιρετική η παρακολούθηση.

Εγώ θίγομαι περισότερα επαγγελματικά από το να έχω ένα πτυχίο αναξιοποίητο για 3,5 χρόνια (=η αναμονή του γενικού μου μέρους), παρά να μπορούσα να τελειώσω μια ώρα αρχίτερα. Παρεπιπτώντως, για να μην ξεχάσω και αυτά που άμαθα, ήδη παρακολουθώ εθελοντικά σε μία κλινική (εδώ και 4μήνες). Και θα συνεχίσω να το κάνω για άλλα 2,5χρόνια. Θεωρούμαι αναξιοπρεπής ή μαλάκας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο επειδή είμαι καινούρια σε ολα αυτά και απ΄οτι φαινεται καθολου υποψιασμένη μπορείς να εξηγήσεις τι παίζει μάυτο το ανώτατο όριο στο αγροτικό?Πώς μπορείς δηλ να αναγνωρίσεις χρόνο ειδικότητας απ'το αγροτικό πλην του γνωστού εξαμήνου σε παθολογία ή χειρουργική..μ'όλα αυτά συνειδητοποιώ ολο και περισσότερο πόσα παραθυράκια υπάρχουν για τους βυσματίες..ντροπή και αίσχος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τάσο επειδή είμαι καινούρια σε ολα αυτά και απ΄οτι φαινεται καθολου υποψιασμένη μπορείς να εξηγήσεις τι παίζει μάυτο το ανώτατο όριο στο αγροτικό?Πώς μπορείς δηλ να αναγνωρίσεις χρόνο ειδικότητας απ'το αγροτικό πλην του γνωστού εξαμήνου σε παθολογία ή χειρουργική..μ'όλα αυτά συνειδητοποιώ ολο και περισσότερο πόσα παραθυράκια υπάρχουν για τους βυσματίες..ντροπή και αίσχος!

Αν πάρεις απόσπαση στο νοσοκομείο ενώ κάνεις αγροτικό, αναγνωρίζεις χρόνο ειδικότητας ίσο με την υπηρεσία σου στο αγροτικό. Τώρα που δεν υπάρχει ανώτατο όριο στη θητεία θα μπορείς (με βύσμα φυσικά) να παρατείνεις στα 5 έτη τη θητεία του αγροτικού, να πάρεις απόσπαση στο νομαρχιακό νοσοκομείο και να τελειώσεις παθολογία (προσαρμόζεις τις παραμέτρους ανάλογα με τις προτιμήσεις σου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ω, και βέβαια μπορώ να σου απαγορεύσω να δουλέψεις ως άμισθος/ανασφάλιστος.

Στο κλείσιμο, ένας στίχος του Καβάφη, για το διάχυτο κλίμα σε όλο το topic (και, κακά τα ψέματα, στην πλειοψηφία των συναδέλφων στην αναμονή, που καλωσορίζουν την άμισθη εργασία μπροστά στην απελπισία της αναμονής)

Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

Δεν μπορείς να μου απαγορέψεις τίποτα. Είναι πολύ εγωιστικό αυτό που λες.

Και στην περίπτωση των εφημεριών για παράδειγμα, εάν εγώ θέλω να κάνω 15 εφημερίες το μήνα, δεν μπορεί εσένα να σου "ξινίζει" αυτή η επιλογή μου επειδή θίγονται τα "δικαιώματά" σου για να κάνεις μόνο 4-5 εφημερίες το μήνα. Να αγωνιστείς εσύ για τα δικαιώματά σου και να μου επιτρέψεις εμένα να τα παραχωρήσω ΓΙΑ ΜΕΝΑ όσο θέλω και κρίνω σκόπιμο. Κάνω οτι κρίνω εγώ σωστό. Και νομίζω για το θέμα των εφημεριών υπογράφουμε προαιρετική δήλωση που λέει αν δεχόμαστε να κάνουμε παραπάνω εφημερίες, αρά υπάρχει περιθώριο να επιλέξει ένας ιατρός τι να κάνει. Δεν μπορείς να εξαναγκάσεις τα πράγματα ώστε να υπάρχει κοινή γραμμή από τους ιατρούς σε όλα τα θέματα. Δεν μπορείς να με αναγκάσεις να κάνω "απεργία" επειδή το δικό σου μυαλό κρίνει ότι εγώ "χαλάω την πιάτσα" για ένα θέμα. Εγώ θέλω να δουλεύω για 200 ευρώ το μήνα, να κάνω 15 εφημερίες το μήνα και να έχω 5 μέρες κανονική άδεια το χρόνο. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ. Εσύ αγωνίζεσαι για αυτό που θες εσύ, και εγώ για αυτό που κρίνω εγώ σωστό καλό (και γιατί όχι) συμφέρον για εμένα.

Τη ζωή τους δεν την εξευτελίζουν αυτές που δουλεύουν ως ιερόδουλες; Και όμως θεωρείται αναγνωρισμένο επάγγελμα. Η αυτοί που βγαίνουν στις μεσημεριανές εκπομές και λένε τον πόνο τους και γίνονται ρεζίλι σε όλο το τηλεοπτικό κοινό (παρατράγουδα, χρυσό κουφέτο κλπ.) ==> και όμως το κάνουν +++++ και άλλα παραδείγματα.

Η ηθική καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι σχετική έννοια.

Κάποιος άλλος θα μπορούσε να πει ότι είναι πιο πολύ ηθικό να δουλεύεις ως ιατρός άμισθος, παρά να "κοροϊδεύεις" κόσμο σε αποτριχωτήρια bodyline ως "πτυχιούχος ιατρός". Εγώ προτιμώ να δουλεύω στο ΚΑΤ άμισθος, σε ένα αξιοπρεπές πόστο, παρά να αποτριχώνω γριές στο bodyline. Τα δικά σου μέτρα για την "ηθική" δεν συμπίπτουν με τα δικά μου. Άλλωστε και ο ιατρός που δουλεύει στους ιατρούς χωρίς σύνορα προσφέρει τις υπηρεσίες του χωρίς αμοιβή για το καλό της ανθρωπότητας (δεν σε βλέπω να σε ενοχλεί αυτή η περίπτωση ιατρού). Έτσι και ο ιατρός που θα κάνει 6μηνο άμισθης ειδικότητας προσφέρει τις υπηρεσίες του για το καλό της ΙΔΙΑΣ του τη ζωής και της εκπαίδευσής του. Αυτό είναι μεμπτό; Μπορεί κανένας να τον κατηγορησει για αυτή του την επιλογή;

Είναι πιο ηθικό να δουλεύει delivery για 4 χρόνια ένας ιατρός σε έμισθο πόστο ή να δουλεύει 6μηνες και να ξεμπερδεύει και προχωρά τη ζωή του σε ένα -έστω- άμισθο- πόστο;

είμαι τόσο σίγουρη ότι όλοι όσοι κατηγορούν τώρα τον νόμο θα πάνε πρώτοι πρώτοι να δηλώσουν το εξάμηνο αν βρεθούν στην περίπτωση να χρωστούν ένα εξάμηνο που το βάζω και στοίχημα.

Θα εκτιμούσα ειλικρινά αν περιόριζες την σιγουριά στις δικές σου αποφάσεις και πράξεις -τουλάχιστον μέχρι να σου επιτρέψω να ορίζεις τις δικές μου.

Ευχαριστώ.

Εντάξει, κάτσε περίμενε 5 χρόνια για να κάνεις ένα ΕΜΜΙΣΘΟ εξάμηνο και κράτα την αξιοπρέπειά σου.

Είναι πολύ λυπηρό εάν η αξιοπρέπειά μας καθορίζεται από έναν μισθό. Η αξιοπρέπεια είναι κάτι παραπάνω από τον μισθό. Στις βαλκανικές χώρες δεν πληρώνουν για να κάνουν ειδικότητα; Δεν το ξέρω αλλά νομίζω έτσι είνια.

Δεν στέκει μια τόσο σκληροπυρηνική και απόλυτη άποψη. Προτιμάς να περιμένεις 5 χρόνια για να πάρεις 6 μισθούς παραπάνω; ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ.

Θα το επαναλάβω γιατί κάποιοι είτε δε θέλουν είτε δεν μπορούν να το καταλάβουν.

Η άμισθη ειδικότητα ισχύει ανέκαθεν

1)για γιατρούς που κάνουν 2η ειδικότητα

2)για γιατρούς που αλλάζουν ειδικότητα ενώ έχουν ξεκινήσει

3)για γιατρούς που κόβονται 3 φορές σε εξετάσεις ειδικότητες (6 μήνες)

4)για γιατρούς που δεν είναι πολίτες ΕΕ

κ.α. που δε θυμάμαι τώρα

Επομένως δεν πρόκειται για κάτι καινούριο. Και μέχρι τώρα ποτέ δε δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.

Συμφωνώ

Θα προτιμούσα να δω ένα νομοσχέδιο που δεν θα αλλάξει του χρόνου πάλι. Η προχειρότητα των νομοσχεδίων ίσως να οδήγησαν στην τραγική σημερινή κατάσταση.

Να εξηγήσω τι εννοώ :

Πριν ενάμιση χρόνο άλλαξαν από 15μηνο σε 9μηνο το αγροτικό. Τώρα το κάνουν 12μηνο. Του χρόνου μπορεί να το κάνουν λιγότερο ή περισσότερο. Δεν υπάρχει πολιτική στο θέμα των αγροτικών. Απλά με κάποιες προσωρινές αποφάσεις προσπαθούν να καλύψουν τα προβλήματα που οι ίδιοι με τους νόμους που ψηφίζουν δημιουργούν.

Τα προβλήματα με τους διορισμούς στα αγροτικά τον τελευταίο χρόνο τα δημιούργησε ο νόμος για το 9μηνο και η αλλαγή στις συμβάσεις.

Τώρα με το νομοσχέδιο αυτό λύνεται το πρόβλημα αυτό, αν και θα μπορούσαν να το έχουν κάνει πριν 10 μήνες.

Με το θέμα της άδειας κυήσεως και τα κενά που δημιουργούνται συμφωνώ....αλλά κι εδώ δεν αναφέρει το νομοσχέδιο πως θα επιστρέφει στο αγροτικό ιατρείο η αδειούχα.

Επίσης, δεν υπολογίζει σωστά το χρόνο της κανονικής άδειας.

Δεν προσδιορίζει το ανώτατο όριο υπηρεσίας στο αγροτικό. Το τι μπορεί να δημιουργήσει αυτό είναι περιττό να το σχολιάσουμε. Αγροτικός αποσπασμένος σε νοσοκομείο με απόφαση υπουργού να γράφει 2 χρόνια ειδικότητας σου λέει κάτι; Θα το δεις τα επόμενα χρόνια.

Προσωπικά και μόνο το ότι αποφέυγει ο νομικός σύμβουλος του υπουργού να δώσει όπως πάντα κάποιες απαντήσεις μου μυρίζει σαπίλα.

Δεν σχολιάζω βλέπεις το θέμα 6μηνης άμισθης ειδικότητας. Ο καθένας το συμφέρον του κοιτάει.

Προσωπικά δεν έχω κανένα όφελος από κανένα άρθρο του νομοσχεδίου και έτσι μπορώ να το σχολιάσω αμερόληπτα φαντάζομαι.

Και ναι, επίτρεψέ μου να το θεωρώ μαλακία.

υ.γ. το θέμα "κύρος" είναι σχετικό.....σε ευχαριστώ πάντως.

Είπαμε ότι έχει αδυναμίες, αλλά και μόνο το γεγονός ότι κάποιος αντιλαμβάνεται ένα πρόβλημα και προσπαθεί να το διορθώσει νομίζω ότι είναι αξιείπαινο. Και ναι πραγματικά το εννοώ αυτό που λέω ότι είσαι άνθρωπος που έχεις κάποιο κύρος εδώ μέσα.

Δουλειά χωρις αμοιβη = σκλαβια, δουλεία. Αυτο ειναι αυτονοητο και δεν παιρνει συζητηση. Αντε να γινεται παρανομα γιατι Ελλαδα ειναι, αλλα να ειναι επισημος νομος του κρατους αυτο πια παραπαει. Ντροπη.

Μακαρί να έκανε το 6μηνο ως υπεράριθμος και να πληρωνώσουν κιόλας. Τότε δεν θα χαλάγαμε keystrokes για να συζητάμε αυτό το θέμα. Δεν είναι όμως εφικτό κάτι τέτοιο γιατί απαιτούνται πάρα πολλά λεφτά πιστεύω για να προσθέσεις 2 έξτρα ειδικότητας θέσεις σε κάθε κλινική κάθε νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι θα γίνει βρε Άλεξ; Θα μας φας το μεροκάματο εδώ μέσα; Τάσο ρώτησε....όχι Άλεξ!

Μην δεις γυναίκα....αμέσως να απαντήσεις!sbox_bad.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις βαλκανικές χώρες δεν πληρώνουν για να κάνουν ειδικότητα; Δεν το ξέρω αλλά νομίζω έτσι είνια.
Μπαρντόν;huh.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα κατάλαβέ με ρε Τάσο: Β Α Ρ Ι Ε Μ Α Ι

Τι να κάνω? να διαβάσω? όλο το πρωί διάβαζα στο ιατρείο. Να βγω? πού? οπότε σαπίζω στον υπολογιστή και προσπαθώ να νιώσω χρήσιμος κλέβοντάς σου τη δουλειά. Και για να το πω πιο ώριμα:

ΝΙΚΗΗΗΗΗΗΗ. Αχεμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιπλέον, δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ σαν 6ετής ήμουν 8ώρες κάθε πρωί στην κλινική, και εφημέρευα 2 μέρες την εβδομάδα (όπου κατά τις 12 μπορούσα να φύγω βέβαια...). Δε θυμάμαι να με πλήρωσε κανένας, ούτε να είπε κανείς ότι είναι προαιρετική η παρακολούθηση.
Γιατί μπερδεύεις τον φοιτητή με τον ειδικευόμενο;

Μήπως επειδή ως φοιτητής παρέμεινες άμισθος θέλεις και ως επιμελητής να κάνεις το ίδιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να σχολιάσω μια άλλη σκοπιά του νομοσχεδίου: τις 2 επιπλέον θέσεις (όπως και όλες τις θέσεις ειδικευόμενων που πρόκειται να ανοίξουν).

Τα περισσότερα νοσοκομεία πάσχουν από έλλειψη προσωπικού στις εφημερίες, όχι στην κλινική. Αυξάνοντας τον αριθμό των ειδικευομένων ναι μεν συμμαζεύονται τα πράγματα στο εφημεριακό αλλά το πρόβλημα παραμένει στην εκπαίδευση στην κλινική: δουλειά με τόσους πολλούς σε κάποιες κλινικές δεν γίνεται. Και το πρόβλημα αυτό θα οξυνθεί τόσο με το άνοιγμα νέων θέσεων όσο και με τους υπεράριθμους κάθε λογής (άμισθοι, στρατιωτικοί, ασθενείς, "ασθενείς").

Θέτω ένα παράδειγμα: οφθαλμολογική στο ΑΧΕΠΑ. Όταν ήμουν φοιτητής ήταν 10 ειδικευόμενοι οι οποίοι ήταν μονίμως στο κυλικείο επειδή δεν είχαν δουλειά. Μετά αυξήθηκαν σε 13. Γιατί? Τι σχεδιασμός έγινε? "Ωχ έχουμε μεγάλη αναμονή εδώ, ας ανοίξουμε 3 θέσεις ακόμα?" Σε πολλές κλινικές οι ειδικευόμενοι είναι πάρα, μα πάρα πολλοί για την πρωινή δουλειά/εκπαίδευση ενώ είναι απραίτητοι για τις εφημερίες. Στις χειρουργικές ειδικότητες ποιός θα πρωτομπαίνει στα χειρουργεία? Στις παθολογικές πώς θα γίνεται σωστή εκπαίδευση με τσούρμο 20 ειδικευομένων σε κάθε θάλαμο στην επίσκεψη?

Η λύση είναι τόσο μα τόσο απλή και είναι η επειγοντολογία. Στέλνεις ως ελληνικό κράτος 40 άτομα έξω, εκπαιδεύονται, οργανώνουν τα ΤΕΠ μεγάλων νοσοκομείων και αρχίζουν να δίνουν ειδικότητα. Κερδίζουν όλοι: οι γιατροί που θέλουν τα επείγοντα γίνονται επειγοντολόγοι, οι ασθενείς έχουν πολύ καλύτερη παροχή υπηρεσιών (άλλο να σε αντιμετωπίζει γιατρός εκπαιδευμένος στα επείγοντα κάθε ειδικότητας και άλλο νέος ειδικευόμενος άλλης ειδικότητας) και οι ειδικευόμενοι σταματάνε να λιώνουν στα ΤΕΠ. Αυτή η προσπάθεια γίνεται σε κάποια νοσοκομεία με το διορισμό Γενικών Ιατρών ως επιμελητών ΤΕΠ. Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά? Αυτό είναι το πεδίο της ΓΙ ή η αντιμετώπιση οξέων και χρόνιων προβλημάτων στη πρωτοβάθμια υγεία (και όχι στα τριτοβάθμια ιδρύματα). Ακόμα και σε χώρες που η εκπαίδευση των ΓΙ είναι σοβαρή (όχι όπως εδώ που τα παιδιά απλά μπαλώνουν κενά) αμφιβάλλω αν εκπαιδεύονται πώς να θρομβολύουν κτλ (όπως αποδεικνύεται και από το περιεχόμενο μεγάλων συγγραμμάτων ΓΙ, όπως Murtagh, Sloane, Rakel κτλ)

Είναι εύκολο να ζητάμε περισσότερες θέσεις επειδή αυτό θα σημάνει ταχύτερη απορρόφηση και λιγότερες εφημερίες. Τελικά όμως θα καταλήξουμε σε δυσλειτουργικές κλινικές όπου μόνο αν έχεις μπάρμπα διευθυντή θα δεις άσπρη μέρα. Η κατανομή των επιπλέον θέσεων θα πρέπει να γίνει σε νοσοκομεία που πραγματικά έχουν ανάγκη (πχ επαρχιακά που κάποιες κλινικές υπολειτουργούν) και όχι να πάνε οι μισές στο Αττικόν και οι άλλες μισές στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Σόρι για τα ελαφρώς ως τόπικ, απλά κανείς δεν έχει σχολιάσει αυτή την πτυχή του νομοσχεδίου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!Αν και δεν κατάλαβα(μπορεί να φταίει το ξανθό)με ποια επίσημη δικαιολογία μπορεί καποιος να το κάνει αυτο,να πάρει δηλ απόσπαση απο το αγροτικό του ιατρείο..να μην έχει περιστατικά εκεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!Αν και δεν κατάλαβα(μπορεί να φταίει το ξανθό)με ποια επίσημη δικαιολογία μπορεί καποιος να το κάνει αυτο,να πάρει δηλ απόσπαση απο το αγροτικό του ιατρείο..να μην έχει περιστατικά εκεί?

"Αδήριτες ανάγκες της υπηρεσίας". Ξέρεις τι ανάγκες έχει βρε το Λαϊκό από έναν αγροτικό ακόμη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που σου λεμε ειναι οτι ναι μεν θα βολευτεις εσυ, αλλα δεν θα κανεις τιποτα για τον κλαδο μας. Λιγο εγωιστικο δεν ειναι? Αμα σκεφτουν ολοι ετσι, τοτε θα γινουμε υποχειρια ενος κρατους που ΔΕΝ θελει να πληρωσει χωρις εκβιασμους. Πεσ το οτι εχει ιατρειο ο μπαμπακας σου να σου περασει και μας εχεις χεσμενους ολους...

Δεν έχω μπαμπάκα ιατρό. Και ναι ενδιαφέρομαι για το συλλογικό καλό και θα ήθελα να ανοίξουν περισσότερες θέσεις για όλους τους ιατρούς (έμμισθες θέσεις) και να πέσουν οι αναμονές (και επίσης να δουλεύομε ανθρώπινα ωράρια).

Δεν διαφωνεί κανένας με τα αυτονόητα epebos. Αλλά το ιδανικό απέχει πολύ από το "ρεαλιστικό".

Μη με προσβάλλεις σε παρακαλώ για τον μπαμπά μου. Υπάρχει λόγος που δεν θέλω να σου εξηγήσω.

ARMYDOCTOR, εχεις απαντησει σε ολους αναλυτικα! Γιατι δεν απαντας και σε μενα; Θα ηθελα να δω τον αντιλογο σου πανω σε αυτα που λεω στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου!

να σου απαντήσω σε ότι θες.

Κάτι μου λέει πως κάποιοι σαν εσένα πίεσαν το υπουργείο για αυτή τη μαλακία νομοσχέδιο.

Μήπως είσαι και από εκείνους που ζήτησαν οι "αριστούχοι" να μπαίνουν χωρίς αναμονή στην ειδικότητα;

Δε νομίζω να αξίζει να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Βλέπεις το θέμα μονόπλευρα και όχι σίγουρα συλλογικά.

:antegeia:

Δεν είμαι αριστούχος και όχι δεν πίεσα το υπουργείο για τίποτα, αν και είμαι κοντά στη ΝΔ ιδεολογικώς.

Δεν είναι μαλακία ένα νομοσχέδιο. Και λυπάμαι πολύ που ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑΣΟ που έχεις τόσο κύρος σε αυτό το φόρουμ, φτάνεις στο σημείο να αποκαλέσεις ως μαλακία ένα νομοσχέδιο που (πέρα από το θέμα του άμισθου 6μηνου) ρίχνει αναμονές και ρυθμίζει θέματα αδειών εγκυμοσύνης και αγροτικού δίνοντας λύση σε πολλά θέματα. Μη χρησιμοποιούμε άδικους χαρακτηρισμούς Τάσο, ειδικά από εσένα θα περίμενα διαφορετική συμπεριφορά. Όπως κάθε νομοσχέδιο έχει και τα καλά και τα κακά του.

 ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΥΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΛΕΣ οι ειδικότητες με 3 κομμάτια σε συνδυασμό με το 6μηνο που αναγνωρίζουν από το αγροτικό

Δε μίλαγα για τις σπαστές ειδικότητες,για αυτούς που τις κάνουν μίλαγα(αλλά τόσα καταλαβαίνεις,τόσα λες)

Το ίδιο πράγμα είναι, αλλά τόσα καταλαβαίνεις, τόσα λες.

Νομίζω πως αν ψάξει κάποιος στο λεξικό στη λέξη "παρτάκιας",θα βρει τη φωτογραφία του armydoctor δίπλα...(και όχι μόνο τη δική του,αλλά λέμε τώρα)

Και αν ψάξει δίπλα στη λέξη "αστείος", ξέρεις τι φωτογραφία ποιανού θα βρει ε;

Απαντήσεις:

α)ΟΧΙ=>(συνεπάγεται,που θα έλεγαν και οι μαθηματικοί,ότι):

β)Να μην ισχύει για κανέναν

Αυτή είναι η άποψή σου, δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή.

Οι δικές μου απαντήσεις είναι:

α) ΝΑΙ

β) ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Σε προσωπικό επίπεδο, τώρα, δεν με αγγίζει το νομοσχέδιο. Το θέμα ΜΟΥ είναι ότι δεν μπορείς να μου επιβάλλεις να δεχτώ αγόγγυστα τον ευτελισμό του πτυχίου μου επειδή σε βολεύει. Ονομάζεται θράσος.

Αυτά.

Όσο δεν μπορώ να ευτελίσω εγώ το πτυχίο σου, άλλο τόσο εσύ δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να δουλεύω άμισθος.

Ναι,πάλι τη δική σου φώτο θα βρω.Αλλά,εκτός από αστείος είσαι και αδίστακτος(και ηλίθιος επίσης,βλέποντας με τι χαρακτηρισμούς απευθύνεσαι σε συναδέρφους-άκου παλιο-τσιπράκι).Ό πιο επικίνδυνος συνδυασμός.Να σε χαίρονται οι ασθενείς σου(στο ιατρείο του μπαμπά)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για παράδειγμα ψηφιστεί το νομοσχέδιο την περίοδο που ήδη κανουμε αγροτικό θα παραταθεί αυτόματα η 9μηνη σε 12 μηνη θητεία? Με απλά λόγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θίγομαι περισότερα επαγγελματικά από το να έχω ένα πτυχίο αναξιοποίητο για 3,5 χρόνια (=η αναμονή του γενικού μου μέρους), παρά να μπορούσα να τελειώσω μια ώρα αρχίτερα. Παρεπιπτώντως, για να μην ξεχάσω και αυτά που άμαθα, ήδη παρακολουθώ εθελοντικά σε μία κλινική (εδώ και 4μήνες). Και θα συνεχίσω να το κάνω για άλλα 2,5χρόνια. Θεωρούμαι αναξιοπρεπής ή μαλάκας?

Το έχω κάνει κι εγώ και όχι μόνο παρακολουθούσα αλλά συμμετείχα όπου χρειαζόταν, σε αυτή την περίπτωση όμως πας και φεύγεις όποτε γουστάρεις, αλλιώς ναι, μπορεί και να είσαι αντικείμενο εκμετάλλευσης.

Τη ζωή τους δεν την εξευτελίζουν αυτές που δουλεύουν ως ιερόδουλες; Και όμως θεωρείται αναγνωρισμένο επάγγελμα. Η αυτοί που βγαίνουν στις μεσημεριανές εκπομές και λένε τον πόνο τους και γίνονται ρεζίλι σε όλο το τηλεοπτικό κοινό (παρατράγουδα, χρυσό κουφέτο κλπ.) ==> και όμως το κάνουν +++++ και άλλα παραδείγματα.

Η ηθική καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι σχετική έννοια.

Αν είναι να συγκρίνουμε την ιατρική επιστήμη με τις πόρνες και τον κάθε καημένο που βγαίνει στις μεσημεριανές εκπομπές, πάω πάσο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για παράδειγμα ψηφιστεί το νομοσχέδιο την περίοδο που ήδη κανουμε αγροτικό θα παραταθεί αυτόματα η 9μηνη σε 12 μηνη θητεία? Με απλά λόγια.
23487561805334656384736598897901325 φορές

ΟΧΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι,πάλι τη δική σου φώτο θα βρω.Αλλά,εκτός από αστείος είσαι και αδίστακτος(και ηλίθιος επίσης,βλέποντας με τι χαρακτηρισμούς απευθύνεσαι σε συναδέρφους-άκου παλιο-τσιπράκι).Ό πιο επικίνδυνος συνδυασμός.Να σε χαίρονται οι ασθενείς σου(στο ιατρείο του μπαμπά)

Είμαι αδίστακτος απέναντι σε ηλίθιους.

(Δεν πιστεύω να θίχτηκες ε;)

Αν είναι να συγκρίνουμε την ιατρική επιστήμη με τις πόρνες και τον κάθε καημένο που βγαίνει στις μεσημεριανές εκπομπές, πάω πάσο...

Δεν θα ήθελα ούτε εγώ να κάνω αυτή τη σύγκριση αλλά ως επιχείρημα στέκει.

Κάποιοι συνάδελφοι λίγα ποστ πιο πάνω μου λέγαν ότι μέχρι και οι πόρνες έχουν αξιοπρέπεια και πληρώνονται για αυτό που κάνουν κλπ κλπ... ενώ εμείς ως ιατροί δεν θα πληρωνόμαστε στο άμισθο εξάμηνο. Αλλά... ξέχασα... χρησιμοποιούμε ότι λέει ο καθένας μας όπως μας συμφέρει...

Το καλύτερο θα ήταν να είσαι σε έμμισθο πόστο ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ, δεν το αμφισβητεί κανένας.

Αλλά μην συζητάμε πάλι τα αυτονόητα. Δεν υπάρχει χρήμα. Δεν υπάρχει euro για να γίνει αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι αδίστακτος απέναντι σε ηλίθιους.

Τότε,αν κοιτάξεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη,θα πηδήξεις από το παράθυρο χωρίς να το σκεφτείς δεύτερη φορά

Τέσπα,δεν ασχολούμαι άλλο.Δεν αξίζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο σκεφτομαι το τι φαγωμαρα θα πεφτει με το μοιρασμα των εφημεριων, καθως οι διαφοροι αμισθοι armydoctor (τιποτα προσωπικο, απλα εβαλα το ονομα για να γινεται πιο αληθοφανες το παραδειγμα) θα παλευουν για καμια αργια παραπανω μπας κ βγαλουν κανα φραγκο, ενα πικρο χαμογελο σχηματιζεται στα χειλη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι αδίστακτος απέναντι σε ηλίθιους.

Τότε,αν κοιτάξεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη,θα πηδήξεις από το παράθυρο χωρίς να το σκεφτείς δεύτερη φορά

Τέσπα,δεν ασχολούμαι άλλο.Δεν αξίζει

Αποδέχομαι να σε αφήσω να πεις την τελευταία κουβέντα ώστε να μπορείς να φαντασιώνεσαι ότι με κατατρόπωσες με τα επιχειρήματά σου (η φωτογραφία μου βρίσκεται στο λεξικό κλπ.). Άλλωστε, όλοι οι νοήμονες άνθρωποι συμφωνούν ότι "ποτέ μην συνδιαλλάσσεσαι με έναν ηλίθιο, θα σε κερδίζει λόγω πείρας".

άντε γεια ρε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο σκεφτομαι το τι φαγωμαρα θα πεφτει με το μοιρασμα των εφημεριων, καθως οι διαφοροι αμισθοι armydoctor (τιποτα προσωπικο, απλα εβαλα το ονομα για να γινεται πιο αληθοφανες το παραδειγμα) θα παλευουν για καμια αργια παραπανω μπας κ βγαλουν κανα φραγκο, ενα πικρο χαμογελο σχηματιζεται στα χειλη μου.

Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί δεν έχω ανάγκη τα λεφτά της εφημερίας. Και να μου ζητούσαν να πληρώνω 1000 ευρώ το μήνα για να κάνω υπεράριθμος ειδικότητα χωρίς αναμονή, θα το έκανα. Δεν λεώ ότι είναι το σωστό... αλλά θα το έκανα. Αυτό που λες είναι ανακριβές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.