Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Όσο αφορά τη θέση του υπουργείου ο νομικός σύμβουλος του Υπουργού Υγείας κ. Αδαμίδης όπως πάντα δεν μπορούσε να δώσει εξηγήσεις και παρέπεμψε για περισσότερες πληροφορίες στο γραφείο του Υφυπουργού κ. Παπαγεωργίου.

Πληροφοριακά, η νομική υπηρεσία του υπουργείου νομοθετεί, οπότε ο κ. Αδαμίδης είναι υποχρεωμένος να γνωρίζει.

Από εκεί ο διευθυντής του γραφείου του κ. Υφυπουργού, κ. Γρίβας πολύ λογικά παρέπεμψε στην αρμόδια διευθύντρια κα Παπανότη.

Οπότε οποιαδήποτε ενημέρωση σε ότι έχει υποθεί ως ερώτημα εδώ μέσα θα απαντηθεί αύριο από την κα Παπανότη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply
Ερώτηση:

Εάν κάποιος έχει κάνει αγροτικό (δηλαδή έχει αναγνωρισεί έξι μήνες Παθολογίας στο τσεπάκι) και του λείπουν 3 μήνες Παθολογίας (ώστε να συμπληρώσει 9μηνο Παθολογίας για Νευρολογία), τότε τους 3 αυτούς μήνες μπορεί να τους κάνει πλέον ως υπεράριθμος;;;

Φιλάκια,

armydoctor

Ίδια απορία έχω και εγώ.

Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει ας απαντήσει!

μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου ................ναι......και εφόσον καθοριτεί ο τρόπος επιλογής

Ιδού πως έλυσαν το πρόβλημα επιλογής τρεις ειδικευόμενοι Νευρολογίας που είχαν στη διάθεση τους δύο θέσεις: emarrightΤρόπος επιλογής υποψήφιων για κάλυψη κενών θέσεων άμισθης ειδικότητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε 800.000 πιστεύεις ότι με τη νέα σύμβαση με τις 15 εφημερίες θα μειωθεί ο χρόνος της αναμονής στο ελάχιστο?

Με συγχωρεις αλλα δεν εχω υποψη μου καμμια συμβαση με 15 εφημεριες.Εγω ξερω αυτην με τις 6 φορολογησιμες, και τις υπολοιπες αφορολογητες!

Οχι! Δεν πιστευω σε μειωση της αναμονης, την εποχη που το Αττικο, απειλειται με ΛΟΥΚΕΤΟ!!!! Αν εξαιρεσεις τις επικειμενες 2000 προσληψεις δεν πιστευω πουθενα αλλου! Δεν πιστευω ομως και σε μειωση της αναμονης, με το να ανοιγουμε τα ποδια μας, να βαζουμε βαζελινη, και να δινουμε πατηματα και δικαιωματα για να γαμηθουμε πιο ευκολα!!!

Αντε και γινομαστε ολοι αμμισθοι!! Φανταζεσαι τον εαυτο σου στα 36, να μενεις στο παιδικο σου δωματιο και να σε χαρτζιλικωνει ο πατερας σου;

Πιστευεις οτι, αν εμεις που θελουμε 1-2χρονια για να μπουμε και μπουμε αμμισθι, θα εχουμε λυσει το προβλημα για τους αλλους που ερχονται; Δεν ειναι και τοσο μακρινη η εποχη που εμεις ειμασταν "εκεινοι που ερχοντουσαν"!!!!

Προς Θεου, δεν τα βαζω με το αμμισθο εξαμηνο! Αυτη η προταση ειναι ο παραδεισος των σχετικων ειδικοτητων! Τα βαζω με οσους θελουν να διανυσουν αμμισθοι, ολοκληρη την ειδικοτητα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικά εκείνο που πρέπει να ξεκαθαριστεί ειναι το εξης.6μηνο υπεραριθμοι θα μπορούν να κάνουν όσοι η ειδικότητα τους προβλέπει 6μηνο και δεν το χουν κάνει δηλαδή ψυχίατροι και φυσίατροι ή και όσοι έχουν αναγνωρίσει 6μηνο αγροτικό άρα βολεύονται και οι νευρολόγοι και οι δερματολόγοι πχ και πολλοί απο τις χειρουργικές.φαντάζομαι το πρώτο γιατί το 2ο είναι λίγο χαοτικό
Μην ξεχνάς πως πλέον ΝΟΜΙΜΑ θα μπορεί, όποιος το καταφέρει, να αναγνωρίσει και πάνω από 2 έτη παθολογίας από το αγροτικό. Δεν ορίζεται ανώτατο όριο άσκησης υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου. :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να με συγχωρεσεις αλλά είναι μια κάποια λύση που θα λεγε και ο καβάφης.και δεν μιλάμε για πλήρη ειδικότητα για ένα 6μηνο μιλάμε που στο εξωτερικό που αναφέρεις δεν υπάρχει,ξέρεις τι θα πει περιμένω για 6 μήνες παθολογίας 5 χρόνια και το ειδικό κομμάτι στο μεταξυ να φουντώνει.είναι δικαιωμά σου να μην θες να πας άμισθος κανείς δεν σε υποχρεώνει επίσης είναι δικαιωμά σου να φύγεις στο εξωτερικό αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο το λες.κι επιτέλους αστο λιγο να ξεμπουκώσει το σύστημα φτάνει πια με τους ψευτοαριστερισμούς.έχεις πάρει πτυχίο???έχεις ιδέα τι παίζει με τισ αναμονές?έχεις ιδέα ότι αγροτικό χωρίς να περιμένεις το λιγότερο ένα χρόνο δεν βρίσκεις?έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι να σε πάρουν στο εξωτερικό που έτσι απλά προτείνεις.η άμισθη ειδικότητα δυστυχως ή ευτυχώς είναι μια κάποια λύση οπως και οι εξετάσεις στις οποιες να υποθέσω είσαι επίσης ενάντια.έλεος πιαααααα!

ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ, ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΩ ΔΕΟΝΤΩΣ!!!

ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ: εχω παρει πτυχιο εδω και 2 χρονια, και εχω αλλα 2χρονια αναμονη (συνολο 4), δηλωνω για αγροτικο και τιποτα, δουλευα 9 μηνες σε γηπεδα, εχω κανει σουηδικα και αν δεν παρω αυτο το αγροτικο, εχω φυγει με χιλια! Εχεις ιδεα τωρα ποιος ειναι αυτος που σου μιλαει; Στην Αγγλια, οποιος εχει τα κοτσια να φυγει, μπορει να βρει δουλεια, ΟΧΙ ΘΕΣΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, locum και διαφορα αλλα καλυτερα ακομα απο αυτο.

Ξερω ποσο δυσκολο ειναι το εξωτερικο, αφου εκανα αιτηση σε ολη σχεδον τη Σουηδια (με καπως παραδοξο τροπο, αλλα δεν ηξερα τον ορθοδοξο πριν 3 μηνες που εστελνα αιτησεις) και τζιφος! Τωρα ψαχνοντας βρηκα μια ακρη η οποια λεγεται γηριατρικη κλινικη, και ειναι ενα σχεδον ικανοποιητικο ξεκινημα.

Δεν θα ημουν κατα των εξετασεων, αν δεν φοβομουν το βυσμα! Βυσμα βαζουμε στις εξετασεις της σχολης και στο λεω γιατι μια φορα εβαλα κι εγω!! Και θα κωλωσουμε να βαλουμε στις ειδικοτητες, που καιγεται ο κωλος μας και εξαρταται η καριερα μας;

Ειμαι σιγουρος οτι εχεις υποψη σου τις βυσματικες ασθενειες και αλλεργιες, που καταληγουν σε ΕΜΜΙΣΘΕΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΕΣ ΘΕΣΕΙΣ! Εφοσον λειτουργουν αυτες, που ειναι πιο δυσκολο να τις πετυχεις, θα κωλωσει καποιος σε ενα τηλεφωνο για μια "διορθωσουλα του βαθμου";

Αλλη απορια;

(Εχω τα νευρα μου, αλλα εξακολουθω να σας σεβομαι ολους γιατι οπως βλεπετε σε αυτο το ποστ, ξερω ακριβως και ζω το τελμα που ζουμε ολοι και σεβομαι την αδικη ταλαιπωρια μας!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ: εχω παρει πτυχιο εδω και 2 χρονια, και εχω αλλα 2χρονια αναμονη (συνολο 4), δηλωνω για αγροτικο και τιποτα, δουλευα 9 μηνες σε γηπεδα, εχω κανει σουηδικα και αν δεν παρω αυτο το αγροτικο, εχω φυγει με χιλια! Εχεις ιδεα τωρα ποιος ειναι αυτος που σου μιλαει;
Έχουμε και λέμε:

1.πτυχίο εδώ και 2 χρόνια από Ελλάδα

2. ημερομηνία κτήσης πτυχίου, όχι η 1/1/2007

3. το μη αριστερός και υπόλοιπα στοιχεία (σουηδικά, 9 μήνες γηπεδάκια, 4 χρόνια αναμονή για ειδικότητα) δεν με βοηθάνε

Ψάχνοντας τις τελευταίες 6 προκηρύξεις αγροτικών.......έχω ιδέα με ποιον μιλάω! :rolleyes::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... Δεν πιστευω ομως και σε μειωση της αναμονης, με το να ανοιγουμε τα ποδια μας, να βαζουμε βαζελινη, και να δινουμε πατηματα και δικαιωματα για να γαμηθουμε πιο ευκολα!!!

Αντε και γινομαστε ολοι αμμισθοι!! Φανταζεσαι τον εαυτο σου στα 36, να μενεις στο παιδικο σου δωματιο και να σε χαρτζιλικωνει ο πατερας σου;

Πιστευεις οτι, αν εμεις που θελουμε 1-2χρονια για να μπουμε και μπουμε αμμισθι, θα εχουμε λυσει το προβλημα για τους αλλους που ερχονται; Δεν ειναι και τοσο μακρινη η εποχη που εμεις ειμασταν "εκεινοι που ερχοντουσαν"!!!!

Προς Θεου, δεν τα βαζω με το αμμισθο εξαμηνο! Αυτη η προταση ειναι ο παραδεισος των σχετικων ειδικοτητων! Τα βαζω με οσους θελουν να διανυσουν αμμισθοι, ολοκληρη την ειδικοτητα!!

Μα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο διακρίνεις/ετέ το 6μηνο από άλλες χρονικές περιόδους?

Με ποιο δικαίωμα αυτός που θέλει π.χ. ψυχιατρική να κάνει το άμισθο 6μηνό του και μετά να δηλώσει τα ειδικά του κατευθέιαν και να τρέχει η αναμονούλα του, ενώ ο φέρελπις καρδιολόγος να περιμένει και για το γενικό?

Που είναι η δικαιοσύνη σε αυτό?

Όσο για το πώς θα ζεις, αν θα πληρώνεσαι και λοιπα σχόλια τα θεωρώ εκτός τόπου και χρόνου. Κανείς δε σε υποχρεώνει να κάνεις άμισθη ειδικότητα. Εναλλακτική σου δίνει. Αν δεν τη θες μην την επιλέξεις.

Αλλά να το δικαιούνται όσοι θέλουν 6μηνο και οι υπόλοιποι όχι, μου φαίνεται απλά άδικο. Ή όλοι, ή κανένας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ: εχω παρει πτυχιο εδω και 2 χρονια, και εχω αλλα 2χρονια αναμονη (συνολο 4), δηλωνω για αγροτικο και τιποτα, δουλευα 9 μηνες σε γηπεδα, εχω κανει σουηδικα και αν δεν παρω αυτο το αγροτικο, εχω φυγει με χιλια! Εχεις ιδεα τωρα ποιος ειναι αυτος που σου μιλαει;
Έχουμε και λέμε:

1.πτυχίο εδώ και 2 χρόνια από Ελλάδα

2. ημερομηνία κτήσης πτυχίου, όχι η 1/1/2007

3. το μη αριστερός και υπόλοιπα στοιχεία (σουηδικά, 9 μήνες γηπεδάκια, 4 χρόνια αναμονή για ειδικότητα) δεν με βοηθάνε

Ψάχνοντας τις τελευταίες 6 προκηρύξεις αγροτικών.......έχω ιδέα με ποιον μιλάω! :rolleyes::P

Για να σε βοηθησω:Αποφοιτος Αθηνων, ημερομηνια κτησης 19/01/07, ημερομηνια ορκωμωσιας 5/2/07.

Τωρα τι πατεντα εκανες με τα αγροτικα μαλλον φοβαμαι να ρωτησω! emcolgate

he's got a point...

Thanks man!... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟ 800.000 ευρω στο προαυλιο

Δεν πιστευω ομως και σε μειωση της αναμονης, με το να ανοιγουμε τα ποδια μας, να βαζουμε βαζελινη, και να δινουμε πατηματα και δικαιωματα για να γαμηθουμε πιο ευκολα!!!

Αντε και γινομαστε ολοι αμμισθοι!! Φανταζεσαι τον εαυτο σου στα 36, να μενεις στο παιδικο σου δωματιο και να σε χαρτζιλικωνει ο πατερας σου;

Πιστευεις οτι, αν εμεις που θελουμε 1-2χρονια για να μπουμε και μπουμε αμμισθι, θα εχουμε λυσει το προβλημα για τους αλλους που ερχονται; Δεν ειναι και τοσο μακρινη η εποχη που εμεις ειμασταν \"εκεινοι που ερχοντουσαν\"!!!!

Προς Θεου, δεν τα βαζω με το αμμισθο εξαμηνο! Αυτη η προταση ειναι ο παραδεισος των σχετικων ειδικοτητων! Τα βαζω με οσους θελουν να διανυσουν αμμισθοι, ολοκληρη την ειδικοτητα!!

ΑΠΟ mparracuda

Μα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για πιο λόγο διακρίνεις/ετέ το 6μηνο από άλλες χρονικές περιόδους?

Με ποιο δικαίωμα αυτός που θέλει π.χ. ψυχιατρική να κάνει το άμισθο 6μηνό του και μετά να δηλώσει τα ειδικά του κατευθέιαν και να τρέχει η αναμονούλα του, ενώ ο φέρελπις καρδιολόγος να περιμένει και για το γενικό?

Που είναι η δικαιοσύνη σε αυτό?

Όσο για το πώς θα ζεις, αν θα πληρώνεσαι και λοιπα σχόλια τα θεωρώ εκτός τόπου και χρόνου. Κανείς δε σε υποχρεώνει να κάνεις άμισθη ειδικότητα. Εναλλακτική σου δίνει. Αν δεν τη θες μην την επιλέξεις.

Αλλά να το δικαιούνται όσοι θέλουν 6μηνο και οι υπόλοιποι όχι, μου φαίνεται απλά άδικο. Ή όλοι, ή κανένας.

Σαν πρωτη απαντηση,οσον αφορα υποχρεωσεις και δικαιωματα, σου δινω το ποστ μου στην σελιδα 4 ποστ 75!

Σαν δευτερη τωρα:

Με ολο το σεβασμο, ΤΙ ΛΕΣ; Καταρχην, ξεδιαλυνω απο τα λογια σου, καποια ιχνη ζηλειας του ψυχιατρου που τρεχει η \"αναμονουλα\" του, απο εσενα του φερελπι που περιμενει!

Αφου μιλας για δικαιοσυνη, ξερεις ποια ειναι η αδικια; Να μπαινω στο ιδιο τσουβαλι με ανθρωπους που θελουν να τα ξεπουλησουν ολα για ολα! Να σηκωνουν λευκη σημαια, επειδη σιχαθηκαν να περιμενουν (οπως κι εγω) και να παραδιδουν αυτα που νομιμα ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΔΙΚΑΙΑ, τους ανηκουν! Μην με παρεξηγησεις, αλλα δωσε μια σφαλιαρα στον εαυτο σου, ΣΥΝΕΛΘΕ, και μην παραδινεις τα οπλα!

Ποια θα ειναι η θεση σου οταν θα γνωρισεις μια γυναικα, η οποια θα θελει να φτιαξει τη ζωη της μαζι σου, και εσυ να περιμενεις να πιασεις δουλεια κοντα στα 40, για να ανοιξεις σπιτι μαζι της! (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΝΩΡΙΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ, ΣΥΝΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ) Και χεσε το γαμο! Ουτε να συζησεις δεν θα μπορεις, γιατι αυτη θα πρεπει να σας ζει και τους δυο!!! ΚΑΛΑ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΓΚΟΜΕΝΑ;;; Ε, ΟΧΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ, ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ!!!! Και μη μου πεις οτι την σημερον ημερα, γυρω στα 35, θα μπορεσεις να σταυρωσεις γκομενα, οντας αμμισθος!! Ακομα και να σε γουσταρει, δεν θα σε σεβεται! Και ξερεις γιατι δεν θα σε σεβεται;

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΞΕΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΟ Ε.Σ.Υ., ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΨΩΜΙ,

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΣΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ!!!!!!!!!

Μιλωντας σε δευτερο ενικο προσωπο, αναφερομαι σε ολους τους ομοιδεατες σου, και οχι μονο σε σενα! Μην παρεις τιποτα αυστηρα και μονο προσωπικα. Και ξαναλεω, για οσους εχουν περισσευμα 6 μηνες ειδικοτητας, ειναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ τους!!! Εννοειται θα δεχτουν, διοτι το τιμημα ειναι πολυ μικρο!! Για ολους εμας τους αλλους το τιμημα ειναι πολυ μεγαλο!! Τοσο μεγαλο, που θεωρειται ΖΗΜΙΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΕΡΔΟΣ!!! ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!!! ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!! ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω το νομοσχέδιο έχει τα εξής θετικά ->

1. αύξηση του χρόνου του αγροτικού αφού από όσο έχω καταλάβει τα μισά χωριά που έχουν αγροτικό, μένουν ακάλυπτα μέχρι να γίνουν οι προκηρύξεις, διορισμοί, τρίμηνα κλπ, και

2. να παίρνουν τον επόμενο στην αναμονή σε περίπτωση εγκυμοσύνης, που λύνει προβλήματα και αναμονής και δυσλειτουργίας πάρα πολλών τμημάτων που υποστελεχώνονται για χρόνια λόγω αδειών λοχίας (που δεν μας λέει όμως αν μείνει έγκυος και η υπεράριθμη τί θα γίνει;)

Αυτά αν γίνουν σύντομα συν η νέα κλαδική σύμβαση αν υπογραφεί με τις προσλήψεις θα σημαίνει ότι ζούμε στην Ελβετία...

Τώρα με το άμισθο εξάμηνο (και απαντώ στον 800) δεν γράφεις τα εργασιακά δικαιώματα και δεν γυρίζεις στον μεσαίωνα και δεν σε τρέφουν οι γονείς σου και δεν σκέφτεσαι ότι ξεπουλάς τις γνώσεις σου επειδή είναι 6μηνο; Για 6 μήνες είναι ΟΚ αλλά μετά το εξάμηνο ααααα σας παρακαλώ αξιοπρέπεια...please. Δεν είμαι καθόλου σύμφωνη με την άμισθη ειδικότητα αλλά από την στιγμή που κάποιοι θα ξεπουλήσουν την επιστήμη μας για 6 μήνες δεν μπορείς να κατηγορείς όσους θέλουν να επωφεληθούν από αυτό

ορίστε ποιες ειδικότητες επωφελούνται (αν δεν κάνω λάθος, αν ναι παρακαλώ διορθώστε με)

Δερματολογία (1 χρονος παθολογία)

Κοινωνική ιατρική (1 χρόνος παθολογία)

Ιατροδικαστική (1 χρόνος παθαν)

Μ/Γ (1 χρόνος χειρουργική)

Νευρολογία (9 μήνες παθολογία)

Ορθοπαιδική (1 χρόνο χειρουργική)

Ουρολογία (1 χρόνο χειρουργική)

Φυσική Ιατρική (6 μήνες παθολογία)

Ψυχιατρική (6 μήνες απ'όλα) :P

Ωριλα (1 χρόνο χειρουργική)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιατροδικαστική (1 χρόνος παθαν)
τσουκ

ένα χρόνο παθολογοανατομία αναγνωρίζεις μόνο ασκώντας ένα χρόνο παθολογοανατομία ή έστω 9 μήνες παθολογοανατομία και 3 μήνες άσκηση στο νοσοκομείο για αγροτικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ρε suave, δεν ειναι ολα ομως ασπρο ή μαυρο ! Ειναι τοσο μικρο το τιμημα του αμμισθου 6μηνου, σε σχεση με την αναμονη προς αυτο, που οποιος τα ζυγισει θα δει οτι η ζυγαρια γερνει υπερ του εξαμηνου! Σεολες τις αλλες περιπτωσεις, η ζυγαρια πεφτει απο την αλλη!Μιλαμε για μια εξαιρεση! Και απο εκει θελω να καταλαβετε ολοι οτι δεν ειμαι τελειως ακαμπτος!

ΑΛΛΟ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΑΜΜΙΣΘΟΣ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΔΙΑΝΥΣΕΙΣ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΑΜΜΙΣΘΟΣ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα με το σημερινό σύστημα είναι 6 χρόνια άμισθος, άνεργος και άεργος.

Δεν θέλω η ειδικότητα να γίνει άμισθη, είναι ντροπή συμφωνώ αλλά αφού νομοθετείται δεν το βλέπεις; Γιατί να μην επωφεληθούν και άλλοι από αυτό; Ας γίνει μόνο για τις σπαστές ειδικότητες. Ή ας αλλάξει άρδην το σύστημα με εξετάσεις ή ενιαίες τοποθετήσεις σε όλες τις ειδικότητες με κάλυψη του χρόνου ειδικότητας σε κλινικές κατά τον ίδιο τρόπο που γίνεται στην ιατροδικαστική, στην ορθοπαιδική, στην παιδιατρική, στην παιδοχ, στην νευροχειρουργική (6 μήνες νευρολογία rotation), στην μικροβιολογία, στην ακτινολογία, γενική ιατρική κλπ

Δλδ όπως έχει γίνει το σύστημα πλέον οι πιο μαλάκες είναι όσοι θέλουν παθολογικές ειδικεύσεις...ενδο, ογκο, γαστρο, αιματο, κάρδιο που περιμένουν 3 χρόνια για να καλύψουν τις παθολογικές κλινικές και 4 για το ειδικό μέρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως αυτο! Να αλλαξει το συστημα αρδην! Οι ενιαιες τοποθετησεις μου ακουγεται πολυ καλη λυση! Δεν μπορω να ξερω κατα ποσον ειναι εφαρμοσιμη, αλλα εφοσον στην Ελλαδα γινονται τοσα και τοσα, σιγουρα μπορει να γινει και αυτο!! Δεν πιστευω οτι τα κοφτερα μυαλα, διαβιουν μονο μεσα σε κεφαλια λαμογιων!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΞΕΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΟ Ε.Σ.Υ., ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΨΩΜΙ,

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΣΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ!!!!!!!!!

Μιλωντας σε δευτερο ενικο προσωπο, αναφερομαι σε ολους τους ομοιδεατες σου, και οχι μονο σε σενα! Μην παρεις τιποτα αυστηρα και μονο προσωπικα. Και ξαναλεω, για οσους εχουν περισσευμα 6 μηνες ειδικοτητας, ειναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ τους!!! Εννοειται θα δεχτουν, διοτι το τιμημα ειναι πολυ μικρο!! Για ολους εμας τους αλλους το τιμημα ειναι πολυ μεγαλο!! Τοσο μεγαλο, που θεωρειται ΖΗΜΙΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΕΡΔΟΣ!!! ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!!! ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!! ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!!

Τώρα με το άμισθο εξάμηνο (και απαντώ στον 800) δεν γράφεις τα εργασιακά δικαιώματα και δεν γυρίζεις στον μεσαίωνα και δεν σε τρέφουν οι γονείς σου και δεν σκέφτεσαι ότι ξεπουλάς τις γνώσεις σου επειδή είναι 6μηνο; Για 6 μήνες είναι ΟΚ αλλά μετά το εξάμηνο ααααα σας παρακαλώ αξιοπρέπεια...please. Δεν είμαι καθόλου σύμφωνη με την άμισθη ειδικότητα αλλά από την στιγμή που κάποιοι θα ξεπουλήσουν την επιστήμη μας για 6 μήνες δεν μπορείς να κατηγορείς όσους θέλουν να επωφεληθούν από αυτό

Δεν είπα ότι βρίσκω αξιοπρεπή την άμισθη ειδικότητα, είπα ότι δεν καταλαβαίνω το λόγω διάκρισης 6μηνου από 1-2-3-57 χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί όσοι χρειάζονται 6μηνο να δικαιούνται μία παραπάνω επιλογή/ενελλακτική ενώ οι υπόλοιποι όχι.

υ.γ. δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν, οπότε προσπάθησε να μη γίνεσαι εριστικός. thanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕΒΕΣΑΙ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΣΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ, ΞΕΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΟ Ε.Σ.Υ., ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΨΩΜΙ,

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΣΚΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ!!!!!!!!!

Μιλωντας σε δευτερο ενικο προσωπο, αναφερομαι σε ολους τους ομοιδεατες σου, και οχι μονο σε σενα! Μην παρεις τιποτα αυστηρα και μονο προσωπικα. Και ξαναλεω, για οσους εχουν περισσευμα 6 μηνες ειδικοτητας, ειναι ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ τους!!! Εννοειται θα δεχτουν, διοτι το τιμημα ειναι πολυ μικρο!! Για ολους εμας τους αλλους το τιμημα ειναι πολυ μεγαλο!! Τοσο μεγαλο, που θεωρειται ΖΗΜΙΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΕΡΔΟΣ!!! ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ!!! ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!! ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ!!

Τώρα με το άμισθο εξάμηνο (και απαντώ στον 800) δεν γράφεις τα εργασιακά δικαιώματα και δεν γυρίζεις στον μεσαίωνα και δεν σε τρέφουν οι γονείς σου και δεν σκέφτεσαι ότι ξεπουλάς τις γνώσεις σου επειδή είναι 6μηνο; Για 6 μήνες είναι ΟΚ αλλά μετά το εξάμηνο ααααα σας παρακαλώ αξιοπρέπεια...please. Δεν είμαι καθόλου σύμφωνη με την άμισθη ειδικότητα αλλά από την στιγμή που κάποιοι θα ξεπουλήσουν την επιστήμη μας για 6 μήνες δεν μπορείς να κατηγορείς όσους θέλουν να επωφεληθούν από αυτό

Δεν είπα ότι βρίσκω αξιοπρεπή την άμισθη ειδικότητα, είπα ότι δεν καταλαβαίνω το λόγω διάκρισης 6μηνου από 1-2-3-57 χρόνια.

Δεν καταλαβαίνω γιατί όσοι χρειάζονται 6μηνο να δικαιούνται μία παραπάνω επιλογή/ενελλακτική ενώ οι υπόλοιποι όχι.

υ.γ. δεν έχω τίποτα προσωπικό με κανέναν, οπότε προσπάθησε να μη γίνεσαι εριστικός. thanx

Επειδη ξερω οτι αναψα και κοροσα, σου εξηγησα στο τελος οτι ουτε κι εγω εχω προσωπικα! Συγνωμη αν προσβληθηκες! Πως ομως εννοεις την εφαρμογη του; Η αναμονη υφισταται επειδη υπαρχουν λιγοτερες θεσεις απο τους αναμενοντες! Αντε και μπαινεις υπεραριθμος για ενα εξαμηνο, μετα δεν θα πρεπει να ξαναπεριμενεις για να κανεις το υπολοιπο;

Ή ας πουμε οτι ενας καρδιολογος θελει να κανει μονοτα 2 χρονια παθολογιας αμμισθα και τα υπολοιπα 4 της καρδιολογιας εμμισθα. Πιστευεις οτι δεν θα δημιουργηθει παλι ουρα αναμονης; Και στο κατω κατω, ακομα και αυτο να γινει, και ολοι να ειμαστε ικανοποιημενοι, πιστευεις οτι οι πολιτικοι και η κυβερνησεις δεν θα λενε "ΕΥΤΥΧΩΣ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ!! ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ!! ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΟΙΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΜΕΝΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΑΜΜΙΣΘΩΝ ΣΕ ΜΙΖΕΣ!! GENTLEMEN, NOW THAT, IS GOOD BUSINESS!!!!!!!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω γιατί όσοι χρειάζονται 6μηνο να δικαιούνται μία παραπάνω επιλογή/ενελλακτική ενώ οι υπόλοιποι όχι

μα γιατι ακριβως 6 μηνες χρειαζονταν αυτοι που εβαλαν αυτη τη τροπολογια στο νομοσχεδιο

so simple

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η άμισθη ειδικότητα ισχύει ανέκαθεν

1)για γιατρούς που κάνουν 2η ειδικότητα

2)για γιατρούς που αλλάζουν ειδικότητα ενώ έχουν ξεκινήσει

3)για γιατρούς που κόβονται 3 φορές σε εξετάσεις ειδικότητες (6 μήνες)

4)για γιατρούς που δεν είναι πολίτες ΕΕ

κ.α. που δε θυμάμαι τώρα

Επομένως δεν πρόκειται για κάτι καινούριο.

Πιστεύω ότι θα βοηθήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θέλω να δω τί έχει να γίνει στις νομαρχίες την επομένη που θα ψηφιστεί ο νόμος...σκοτωμός από όσους θέλουν να δηλώσουν άμισθο εξάμηνο...εκτός και αν και εκεί τηρηθεί η λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως ομως εννοεις την εφαρμογη του; Η αναμονη υφισταται επειδη υπαρχουν λιγοτερες θεσεις απο τους αναμενοντες! Αντε και μπαινεις υπεραριθμος για ενα εξαμηνο, μετα δεν θα πρεπει να ξαναπεριμενεις για να κανεις το υπολοιπο;

Ή ας πουμε οτι ενας καρδιολογος θελει να κανει μονοτα 2 χρονια παθολογιας αμμισθα και τα υπολοιπα 4 της καρδιολογιας εμμισθα. Πιστευεις οτι δεν θα δημιουργηθει παλι ουρα αναμονης; Και στο κατω κατω, ακομα και αυτο να γινει, και ολοι να ειμαστε ικανοποιημενοι, πιστευεις οτι οι πολιτικοι και η κυβερνησεις δεν θα λενε "ΕΥΤΥΧΩΣ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΛΑΚΕΣ!! ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΣΑΜΠΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ!! ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΟΙΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΜΕΝΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ ΑΜΜΙΣΘΩΝ ΣΕ ΜΙΖΕΣ!! GENTLEMEN, NOW THAT, IS GOOD BUSINESS!!!!!!!"

Και βέβαια θα υπάρχει πάλι αναμονή... Δεν είπα ότι αποτελέι λύση η "άμισθη" αλλαγή.

Απλά θεωρώ πολύ προκλητικό να ισχύει για όσους θέλουν 6μηνο επιλεκτικά...

Αν είναι κάτι να αλλάξει ας αλλάξει για όλους. Δεν εξετάζω το αν αυτη η αλλαγή θα λύσει το πρόβλημα (προσωπική άποψη, θα γίνουν όλα πολύ χειρότερα), αλλά με χαλάει το φωτογραφικό της υπόθεσης...

όπως είπε κ ο tsatsos παραπίσω, "ακριβως 6 μηνες χρειαζονταν αυτοι που εβαλαν αυτη τη τροπολογια στο νομοσχεδιο"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλάχιστον αυτή τη φορά θα γνωρίζουν αρκετοί την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου.....όχι όπως το Πάσχα του 2007 <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.