Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Ελεύθερη αγορά! Όποιος θέλει πουλάει τα δικαιώματά του όσο θέλει και όσο κρίνει αυτός σκόπιμο.

Μπα, εγώ συνάδελφε θα το έλεγα ελεύθερο σκλαβοπάζαρο, έτσι όπως το θέτεις. emconfused

ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΕ!!! ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ;;;;; ΣΕ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ;;;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply
ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ. Αλλά πιστεύω ακόμα ότι υπάρχει ελπίδα να σοβαρευτούμε.

τόσα δίνω, πόσα θες, στα λαδάδικα πουλάν αυτό που θες... :anavwfwties:

(για να σοβαρέψω την κουβέντα) :rolleyes:

Πόσο κοστίζει μια ιδιωτική ασφάλεια για 6 μήνες τέλος πάντων;

πολλά, θα πληρώσεις κι αυτά για όσους δεν έχουν;

άντε πάω, άρχισε και το 2ο ημίχρονο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emno:bloodomen::bloodomen: Τώρα το είδα το θέμα και δε μου άρεσαν καθόλου αυτά που διάβασα...

Κάπου στο thread υπάρχει η πρόβλεψη ότι σε 10 χρόνια θα κάνουν ειδικότητα αμισθί.....εγώ το τοποθετώ πιο κοντά...η επόμενη γενιά, αυτή που τώρα είναι 2ο-3ο έτος, δε θα δει μισθό στην ειδικότητα...

Προλαβαίνουν να παρατήσουν την ιατρική να κάνουν τίποτα καλύτερο...εκτός κι αν είναι ήδη στο σύστημα... :withstupid::withstupid::withstupid::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχουν καποιοι που εχουν χασει το μετρο εδω μεσα! Αν επροκειτο αποκλειστικα για τον εαυτο τους, δεν θα με ενοχλουσε αν εχαναν και τελειως τον μπουσουλα! ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΑΣ ΖΩΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΑΔΙΑΣΕΤΕ ΤΑ, ΤΑΧΑ ΜΟΥ, ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ!!

Μιλαμε για δικαιωματα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ, ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ! Ναι, ο νομος θα ειναι προαιρετικος! Για μενα ομως δεν θα ειναι προαιρετικο να ΔΙΑΧΩΡΙΣΩ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΜΟΥ ΣΥΝΘΗΚΕΣ, ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ!! ΟΣΟ ΡΙΧΝΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΘΕΣΗ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ! Απο την μια, το δικαιωμα που εχετε εσεις να επιλεξετε τα ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΗ σας αμμισθα εξαμηνα (ΦΤΟΥ ΣΑΣ!), απο την αλλη η ανυπαρξια δικου μου δικαιωματος να σας ξεκολλησω απο πανω μου, οταν θα σας παρει ο κατηφορος ολοσδιολου, και φυσικα και μενα μαζι!!

Ποιος ειναι ο κατηφορος; Οτι καλα καλα, δεν προλαβαμε να δουμε τα πλεονεκτηματα των καινουριων συμβασεων με αυξησεις και προνομια (απο δεκαετιες καθυστερημενα), και σφαζομαστε να συγκρατησουμε καποιους απο εσας, απο την κατρακυλα του αμμισθου πηδηματος μεσα στην κλινικη! Γιατι, οση αυξηση και να παρουμε, τα νοσοκομεια που θα μπουμε θα ειναι τα ιδια! Φαντασου λοιπον καποιον ειδικευομενο να τρωει το ιδιο μανικι με τον διπλανο του, ο ενας να παιρνει περιπου 1500 και ο αλλος 0!!!!!!!!!!!!! Ποια η αξιοπρεπεια σας τοτε, ρε σεις! Δεν ντρεπεστε που οι συνειδικευομενοι σας θα σας κοιτανε με κατανοηση; Δεν ντρεπεστε που θα ειστε ολοκληροι μαντραχαλοι, και θα ξεκινατε καθε πρωι, ΜΕ ΣΚΥΜΜΕΝΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ ΤΣΑΜΠΑ; Εγω περυσι δουλευα για 5 ευρω την ωρα στα γηπεδα, και ντρεπομουν να το λεω! Οι διαιτητες,ρε, επερναν πιο πολλα απο μενα! Για να βγαλω με το ζορι 700, δουλευα και ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ! Βγαλε 150 η βενζινη, μου εμεναν 550 περιπου! Κι εσεις ΘΑ ΒΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!! Για να του διαφυλαξετε χρημα για μιζα!!

6 μηνες λενε οι μωροι!!! Ποιοι 6 μηνες ρε; Εδω καλα καλα δεν υπογραφηκε ακομα, και εσεις αν μπορουσατε (ουουφ! ευτυχως δεν μπορειτε!) θα το ειχατε ψηφισει για ολο τον χρονο της ειδικοτητας! ΗΔΗ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!

Το ειπα και θα το ξαναπω: ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, ΕΙΝΑΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ!!! Ειναι προφανες οτι το κρατος ακομα δεν μας σεβεται, αφου οι αυξησεις εγιναν κατω απο τον εκβιασμο του εφημεριακου κραχ!! ΑΛΛΙΩΣ, ακομα θα μετρουσαμε τα ψιχουλα! ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΚΡΑΤΟΣ!!!! Τους γιατρους του τους πληρωνει μονο μετα απο εκβιασμο!!! Και τωρα λοιπον, αποκορυφωθηκε η ξεφτιλα που τρεφει για εμας!!! ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΙΣΘΟΣ!!!!! ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΖΩ ΣΕ ΠΑΡΑΛΛΗΛΟ ΣΥΜΠΑΝ!!!!!!!! Σας αρεσει,ρε, που μας φερονται ετσι; Να μας φερνουν στα ψυχολογικα ορια μας, και εμας και τους ασθενεις των ΤΕΠ, να φτανουμε να εκβιαζουμε για τα αυτονοητα, και απο την αλλη να σε μαστιγωνει λεγοντας δουλευε σκλαβε!!! Αυτα μαθαιναμε να κανουμε στην σχολη; Να εκβιαζουμε τουσ πολιτικους, και να αφηνουμε τα νοσοκομεια ακαλυπτα;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΛΑΘΗ, ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΑΤΕ ΚΑΙ ΑΜΜΙΣΘΟΙ ΚΑΙ ΑΚΑΛΥΠΤΟΙ; Και μην ακουσω κανεναν να λεει "Εγω δεν κανω λαθη, αυτα ειναι για τους ασχετους!!", θα τον πλακωσω στο ξυλο!!!!!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, ΑΦΟΥ "ΞΕΠΟΥΛΑΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ" (και ολων μας) ΟΠΩΣ

ΕΙΠΩΘΗΚΕ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ, ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ, ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ

ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΙΣΩ!! ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΨΗΛΟΤΕΡΑ (ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο

ΟΡΚΟΣ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ!!), ΟΧΙ ΝΑΤΗΝ ΠΟΔΟΠΑΤΟΥΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπάνια συναντάει κανείς άτομα πιο γελοία από εσένα ....

Όσο για το αγενές, σου απάντησα με φυσιολογικό ύφος και άρχισες τα "ρε φίλε".

Φιρί φιρί το πας για νέο έλεγχο των ποστ σου αν συνεχίσεις να προσβάλλεις κόσμο εδώ μέσα και μετά να κλαίγεσαι "με λογοκρίνουν... μου φάγαν το μπιφτέκι.."

Από πότε το "ρε φίλε" είναι αγενές; ????

(Ενώ αυτό που λες εσύ "μικρέ πρίγκηπα" (lol lol lol) "δεν έχω συναντήσει άτομα πιο γελοία από εσένα" δεν είναι αγενές ε;) αλλά ξέχασα είσαι mod... ναι όντως.

Τις απειλές να τις βάλεις you know where.

Όσο για το σχόλιο "να σας τα δώσω εγώ τα λεφτά": μου προκαλείς εμετό με τη νοοτροπία σου. Μια που μοιράζεις λεφτά, τσόνταρε και για τον ογα τίποτα "ρε φίλε", οι γιαγιάδες με 300 ευρώ τη βγάζουν

Θες να σε τσοντάρω;

Μακάρι να ευνοούσε ΟΛΟΥΣ όσους έχουν δηλώσει σπαστή ειδικότητα με τρία κομμάτια.Αντίθετα,ευνοεί αλαζονικούς τύπους σαν και εσένα που το παίζουν μάγκες με τα λεφτά του μπαμπά.

Όσον αφορά στο αν έχουμε λυσσάξει εμείς οι υπόλοιποι:Τέτοιος φθόνος μόνο από κόσμο της δικής σου κατηγορίας θα μπορούσε να υπάρξει προς συναδέλφους

Δεν έχω τίποτα με τους λογικά σκεπτόμενους συναδέλφους. Έχω πρόβλημα με αυτούς που θέλουν ντε και καλά να μου απαγορέψουν να κάνω άμισθος ειδικότητα. Όποιος θέλει το κάνει, όποιος δεν θέλει δεν το κάνει. ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΥΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΛΕΣ οι ειδικότητες με 3 κομμάτια σε συνδυασμό με το 6μηνο που αναγνωρίζουν από το αγροτικό. Κάτσε βάλε κάτω τα πράγματα και θα δεις ότι έτσι είναι.

Πόσο κοστίζει μια ιδιωτική ασφάλεια για 6 μήνες τέλος πάντων;

ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ. Αλλά πιστεύω ακόμα ότι υπάρχει ελπίδα να σοβαρευτούμε.

Με αυτά που λες όμως δεν δείχνεις σοβαρότητα.....αλλά αλαζονεία. emeleos

Μα για να κάνατε σε μια οποιαδήποτε πόλη 6μηνο ειδικότητας, δεν θα πληρώνατε (νοίκι +διατροφή κλπ...) περίπου ~1000 ευρώ για να συντηρηθείτε και να ζήσετε; Νομίζετε ότι θα βγάζατε λεφτά από ένα 6μηνο ειδικότητας; Και έμμισθο να ήταν το 6μηνο πάλι δεν θα περίσσευαν λεφτά. Ενώ τώρα κάνεις άμισθος ειδικότητα στην πόλη σου ως υπεράριθμος και έχεις έξοδα 0 και αναμονή 0.

Η πρόταση του νομοσχεδίου δεν είναι σοβαρή, η δε αποδοχή των νέων όρων από την πλευρά μας δεν είναι υγιής.

Αν δεν σέβεσαι ο ίδιος το πτυχίο σου, δεν θα το σεβαστεί άλλος για 'σένα.

Διότι η αποσυμφόρηση των λιστών αναμονής δεν λύνεται με αμισθία και ΔΕΝ αποτελεί επιχείρημα το ότι εφαρμόζεται ήδη αυτή την στιγμή που συζητάμε.

Για να σου το δώσω να το καταλάβεις ακόμα καλύτερα: αν μου πεις να πάμε να πνιγούμε γιατί το έχουν κάνει κι άλλοι στο παρελθόν και θα το κάνουν και στο μέλλον, θα σε στείλω να πας μόνος σου και θα μείνω πίσω για να κάνω την διάγνωση... emcolgate

Επειδή σέβομαι το πτυχίο μου δεν θέλω να περιμένω 5 χρόνια για να κάνω ένα εξάμηνο.

151 βουλευτές είναι αρκετοί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Armydoctor πες μου οτι εισαι και απεργοσπαστης! :lol:

Αυτο που σου λεμε ειναι οτι ναι μεν θα βολευτεις εσυ, αλλα δεν θα κανεις τιποτα για τον κλαδο μας. Λιγο εγωιστικο δεν ειναι? Αμα σκεφτουν ολοι ετσι, τοτε θα γινουμε υποχειρια ενος κρατους που ΔΕΝ θελει να πληρωσει χωρις εκβιασμους. Πεσ το οτι εχει ιατρειο ο μπαμπακας σου να σου περασει και μας εχεις χεσμενους ολους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ! (ΤΕΛΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ!)

ARMYDOCTOR, εχεις απαντησει σε ολους αναλυτικα! Γιατι δεν απαντας και σε μενα; Θα ηθελα να δω τον αντιλογο σου πανω σε αυτα που λεω στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο κοστίζει μια ιδιωτική ασφάλεια για 6 μήνες τέλος πάντων;

ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ. Αλλά πιστεύω ακόμα ότι υπάρχει ελπίδα να σοβαρευτούμε.

Με αυτά που λες όμως δεν δείχνεις σοβαρότητα.....αλλά αλαζονεία. emeleos

Μα για να κάνατε σε μια οποιαδήποτε πόλη 6μηνο ειδικότητας, δεν θα πληρώνατε (νοίκι +διατροφή κλπ...) περίπου ~1000 ευρώ για να συντηρηθείτε και να ζήσετε; Νομίζετε ότι θα βγάζατε λεφτά από ένα 6μηνο ειδικότητας; Και έμμισθο να ήταν το 6μηνο πάλι δεν θα περίσσευαν λεφτά. Ενώ τώρα κάνεις άμισθος ειδικότητα στην πόλη σου ως υπεράριθμος και έχεις έξοδα 0 και αναμονή 0.

Κάτι μου λέει πως κάποιοι σαν εσένα πίεσαν το υπουργείο για αυτή τη μαλακία νομοσχέδιο.

Μήπως είσαι και από εκείνους που ζήτησαν οι "αριστούχοι" να μπαίνουν χωρίς αναμονή στην ειδικότητα;

Δε νομίζω να αξίζει να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Βλέπεις το θέμα μονόπλευρα και όχι σίγουρα συλλογικά.

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω μπορει να γίνω κουραστικός αλλά θα μπορούσαμε να διαχωρίσουμε σε δύο κομμάτια τη συζήτηση?

α.θέμα: αν δεχόμαστε ή όχι άμισθη "εργασία"

β.θέμα: Γιατί να ισχύει μόνο για 6μηνο

Δε καταλαβαίνω πώς μπορεί ο καθένας μας να κρίνει ποια ειδικότητα είναι η πιο ριγμένη, άρα ποια πρέπει να ωφεληθεί. 'Εχω φίλους ψυχίατρους, που πηγαίνωντας από τη μία άκρη της Ελλάδας στην άλλη, προβλέπουν ότι θα τελειώσουν νωρίτερα από γενικούς παθολόγους (σε μεγάλα νοσ. της Αθήνας).

Όσο αντισυνταγματικό ειναι το να υπάρχει αμισθη "εργασία" άλλο τόσο άδικο και άνισο είναι να προβλέπεται για 6μηνο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΥΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΛΕΣ οι ειδικότητες με 3 κομμάτια σε συνδυασμό με το 6μηνο που αναγνωρίζουν από το αγροτικό

Δε μίλαγα για τις σπαστές ειδικότητες,για αυτούς που τις κάνουν μίλαγα(αλλά τόσα καταλαβαίνεις,τόσα λες)

Κάτι μου λέει πως κάποιοι σαν εσένα πίεσαν το υπουργείο για αυτή τη μαλακία νομοσχέδιο.

Μήπως είσαι και από εκείνους που ζήτησαν οι "αριστούχοι" να μπαίνουν χωρίς αναμονή στην ειδικότητα;

Δε νομίζω να αξίζει να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Βλέπεις το θέμα μονόπλευρα και όχι σίγουρα συλλογικά.

Νομίζω πως αν ψάξει κάποιος στο λεξικό στη λέξη "παρτάκιας",θα βρει τη φωτογραφία του armydoctor δίπλα...(και όχι μόνο τη δική του,αλλά λέμε τώρα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω μπορει να γίνω κουραστικός αλλά θα μπορούσαμε να διαχωρίσουμε σε δύο κομμάτια τη συζήτηση?

α.θέμα: αν δεχόμαστε ή όχι άμισθη "εργασία"

β.θέμα: Γιατί να ισχύει μόνο για 6μηνο

Δε καταλαβαίνω πώς μπορεί ο καθένας μας να κρίνει ποια ειδικότητα είναι η πιο ριγμένη, άρα ποια πρέπει να ωφεληθεί. 'Εχω φίλους ψυχίατρους, που πηγαίνωντας από τη μία άκρη της Ελλάδας στην άλλη, προβλέπουν ότι θα τελειώσουν νωρίτερα από γενικούς παθολόγους (σε μεγάλα νοσ. της Αθήνας).

Όσο αντισυνταγματικό ειναι το να υπάρχει αμισθη "εργασία" άλλο τόσο άδικο και άνισο είναι να προβλέπεται για 6μηνο....

Απαντήσεις:

α)ΟΧΙ=>(συνεπάγεται,που θα έλεγαν και οι μαθηματικοί,ότι):

β)Να μην ισχύει για κανέναν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή σέβομαι το πτυχίο μου δεν θέλω να περιμένω 5 χρόνια για να κάνω ένα εξάμηνο.

151 βουλευτές είναι αρκετοί

Αυτό το 151 σε bold με ωθεί να συμπεράνω πως μελετάς ανώτερα μαθηματικά αυτή την περίοδο... :rolleyes:

Ηλίου φαεινότερον πως έχουμε διαφορετική αντίληψη της αξιοπρέπειας, της ηθικής και του αυτοσεβασμού.

Μα στην πραγματικότητα δεν τα βάζω μ'εσένα. Είσαι ένας από τους πολλούς που θα τρέξουν, αν και σέβομαι το ότι τοποθετείσαι ανοιχτά.

Σε προσωπικό επίπεδο, τώρα, δεν με αγγίζει το νομοσχέδιο. Το θέμα ΜΟΥ είναι ότι δεν μπορείς να μου επιβάλλεις να δεχτώ αγόγγυστα τον ευτελισμό του πτυχίου μου επειδή σε βολεύει. Ονομάζεται θράσος.

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που σου λεμε ειναι οτι ναι μεν θα βολευτεις εσυ, αλλα δεν θα κανεις τιποτα για τον κλαδο μας. Λιγο εγωιστικο δεν ειναι? Αμα σκεφτουν ολοι ετσι, τοτε θα γινουμε υποχειρια ενος κρατους που ΔΕΝ θελει να πληρωσει χωρις εκβιασμους. Πεσ το οτι εχει ιατρειο ο μπαμπακας σου να σου περασει και μας εχεις χεσμενους ολους...

Δεν έχω μπαμπάκα ιατρό. Και ναι ενδιαφέρομαι για το συλλογικό καλό και θα ήθελα να ανοίξουν περισσότερες θέσεις για όλους τους ιατρούς (έμμισθες θέσεις) και να πέσουν οι αναμονές (και επίσης να δουλεύομε ανθρώπινα ωράρια).

Δεν διαφωνεί κανένας με τα αυτονόητα epebos. Αλλά το ιδανικό απέχει πολύ από το "ρεαλιστικό".

Μη με προσβάλλεις σε παρακαλώ για τον μπαμπά μου. Υπάρχει λόγος που δεν θέλω να σου εξηγήσω.

ARMYDOCTOR, εχεις απαντησει σε ολους αναλυτικα! Γιατι δεν απαντας και σε μενα; Θα ηθελα να δω τον αντιλογο σου πανω σε αυτα που λεω στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου!

να σου απαντήσω σε ότι θες.

Κάτι μου λέει πως κάποιοι σαν εσένα πίεσαν το υπουργείο για αυτή τη μαλακία νομοσχέδιο.

Μήπως είσαι και από εκείνους που ζήτησαν οι "αριστούχοι" να μπαίνουν χωρίς αναμονή στην ειδικότητα;

Δε νομίζω να αξίζει να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Βλέπεις το θέμα μονόπλευρα και όχι σίγουρα συλλογικά.

:antegeia:

Δεν είμαι αριστούχος και όχι δεν πίεσα το υπουργείο για τίποτα, αν και είμαι κοντά στη ΝΔ ιδεολογικώς.

Δεν είναι μαλακία ένα νομοσχέδιο. Και λυπάμαι πολύ που ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑΣΟ που έχεις τόσο κύρος σε αυτό το φόρουμ, φτάνεις στο σημείο να αποκαλέσεις ως μαλακία ένα νομοσχέδιο που (πέρα από το θέμα του άμισθου 6μηνου) ρίχνει αναμονές και ρυθμίζει θέματα αδειών εγκυμοσύνης και αγροτικού δίνοντας λύση σε πολλά θέματα. Μη χρησιμοποιούμε άδικους χαρακτηρισμούς Τάσο, ειδικά από εσένα θα περίμενα διαφορετική συμπεριφορά. Όπως κάθε νομοσχέδιο έχει και τα καλά και τα κακά του.

 ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΥΝΟΟΥΝΤΑΙ ΟΛΕΣ οι ειδικότητες με 3 κομμάτια σε συνδυασμό με το 6μηνο που αναγνωρίζουν από το αγροτικό

Δε μίλαγα για τις σπαστές ειδικότητες,για αυτούς που τις κάνουν μίλαγα(αλλά τόσα καταλαβαίνεις,τόσα λες)

Το ίδιο πράγμα είναι, αλλά τόσα καταλαβαίνεις, τόσα λες.

Νομίζω πως αν ψάξει κάποιος στο λεξικό στη λέξη "παρτάκιας",θα βρει τη φωτογραφία του armydoctor δίπλα...(και όχι μόνο τη δική του,αλλά λέμε τώρα)

Και αν ψάξει δίπλα στη λέξη "αστείος", ξέρεις τι φωτογραφία ποιανού θα βρει ε;

Απαντήσεις:

α)ΟΧΙ=>(συνεπάγεται,που θα έλεγαν και οι μαθηματικοί,ότι):

β)Να μην ισχύει για κανέναν

Αυτή είναι η άποψή σου, δεν σημαίνει ότι είναι και η σωστή.

Οι δικές μου απαντήσεις είναι:

α) ΝΑΙ

β) ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Σε προσωπικό επίπεδο, τώρα, δεν με αγγίζει το νομοσχέδιο. Το θέμα ΜΟΥ είναι ότι δεν μπορείς να μου επιβάλλεις να δεχτώ αγόγγυστα τον ευτελισμό του πτυχίου μου επειδή σε βολεύει. Ονομάζεται θράσος.

Αυτά.

Όσο δεν μπορώ να ευτελίσω εγώ το πτυχίο σου, άλλο τόσο εσύ δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να δουλεύω άμισθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι τόσο σίγουρη ότι όλοι όσοι κατηγορούν τώρα τον νόμο θα πάνε πρώτοι πρώτοι να δηλώσουν το εξάμηνο αν βρεθούν στην περίπτωση να χρωστούν ένα εξάμηνο που το βάζω και στοίχημα.

Ας πούμε 800 είσαι 28 ετών, τελείωσες στα 24-25 και τα τελευταία 4 χρόνια είσαι άνεργος, με περιστασιακές δουλειές και υποαμοιβόμενος όπως οι περισσότεροι. ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΟΥ όταν δεν μπορείς με αυτό να βρεις μια δουλειά έστω των 700 ευρώ! 4 χρόνια ρε συ 800...ξέρεις πόσο πολύ είναι 4 χρόνια; σε περίπτωση που έκανες ειδικότητα τώρα θα διάβαζες για εξετάσεις! Θα ήσουν έτοιμος να ανοίξεις ένα ιατρείο, να πιάσεις μια δουλειά, να είσαι ένας 30άρης όπως όλοι οι υπόλοιποι, που θα έκανες σχέδια για αυτοκίνητο, σπίτι, οικογένεια κλπ. Δεν λέω ότι ο κάθε επαγγελματίας είναι σούπερ επιτυχημένος, είναι όμως καλύτερα από τον κάθε άνεργο ανειδίκευτο ιατρό!

Και άσε το οικονομικό...πάμε στην ηθική...μάαααλιστα. Μας έπιασε ο πόνος. Πάμε στην κάθε κορφοραχούλα να εκπαιδευτούμε, με μηδέν υποδομή, μηδέν εκπαίδευση, μηδέν επίβλεψη, μηδέν έλεγχο και υποβαθμίζεται το πτυχίο με το άμισθο στον ευαγγελισμό, στο λαϊκό, στο ιπποκράτειο, στα πανεπιστημιακά όλης της χώρας...που ειδικευόμενοι χειρουργικής τελειώνουν χωρίς να έχουν κάνει λαπαροσκόπηση γιατί έχει χαλάσει το μηχάνημα, που ειδικευόμενοι ακτινολογίας τελειώνουν με εκπαίδευση ενός μήνα σε μαγνητικό και αν! Και 4 χρόνια χωρίς κλινική εκπαίδευση (με υπόβαθρο την μηδέν ή τείνουσα στο μηδέν κλινική εκπαίδευση μέσα στις σχολές) ξέρεις τί θάνατος επιστημονικός είναι για ένα γιατρό;

Δεν είναι προσωπικό το θέμα όπως καταλαβαίνεις...συζήτηση κάνω. Απλά μην μου αρχίζετε τα ηθικά και υποβάθμιση του πτυχίου κλπ όταν ήδη είμαστε στο ναδίρ της αξιοπρέπειας, αξιοπιστίας, εκπαίδευσης, οικονομικής ανεξαρτησίας των συνομηλίκων μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο δεν μπορώ να ευτελίσω εγώ το πτυχίο σου, άλλο τόσο εσύ δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να δουλεύω άμισθος.

Ω, και βέβαια μπορώ να σου απαγορεύσω να δουλέψεις ως άμισθος/ανασφάλιστος.

Φυσικά μπορείς όποτε θες να αναλάβεις κάποια εθελοντική, άμισθη/ανασφάλιστη ενασχόληση ή χόμπυ. Μπορείς επίσης να επιστρέψεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος και σα φοιτητής να παρακολουθείς όποιο νοσοκομείο θελήσεις, για εκπαιδευτικούς λόγους.

ΔΕΝ μπορείς να εργαστείς ως ιατρός άμισθα και ανασφάλιστα, διότι η εργασία αυτή, είτε είναι προαιρετική είτε υποχρεωτική, καλύπτεται από το σύνταγμα και το ευρωπαϊκό δίκαιο, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, από την εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας (που καθορίζει τον κατώτερο μισθό οποιουδήποτε εργαζομένου περίπου στα 700 ευρώ) και από τη συλλογική σύμβαση εργασίας ΟΕΝΓΕ-υπουργείου. Κανένας εργαζόμενος δε δικαιούται να συνάψει με τον εργοδότη του σχέση εργασίας που να μην ικανοποιεί τις παραπάνω προϋποθέσεις, είτε το θέλει είτε όχι.

Η ειδικότητα ΔΕΝ είναι αμιγώς εκπαιδευτική θέση αλλά θέση εργασίας, οπότε προφανώς, εφόσον δεν μπορείς να εργαστείς άμισθα και ανασφάλιστα ως ιατρός, δεν μπορείς ούτε να ειδικευτείς άμισθα και ανασφάλιστα.

Τα άρθρα του συντάγματος έχουν απόλυτη ισχύ και ΔΕΝ αναστέλλονται προαιρετικώς (για προφανή λόγο, την προστασία των αδυνάτων από πιέσεις, ώστε να συναινέσουν στην αναστολή τους). Να θυμίσω ότι, για παράδειγμα, δεν επιτρέπεται η αφαίρεση ζωής (π.χ. ευθανασία) ούτε με τη συγκατάθεση του ατόμου.

Και για να μην ξεφεύγουμε σε αυτό το εξαιρετικά σημαντικό θέμα ασχολούμενοι με κάποιον προσωπικά περισσότερο απ' όσο αξίζει, μια ακόμη παρατήρηση.

Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αυτό το μέτρο θα ρίξει τις αναμονές, μεσοπρόθεσμα (σε ορίζοντα 2-3 χρόνων);

Απλά θα σημάνει αυτόματα:

-το πάγωμα κάθε νέας θέσης για ειδικότητα

-τεράστιες καθυστερήσεις στην πλήρωση των υφιστάμενων έμμισθων θέσεων.

Και εξηγούμαι:

Π.χ. στο αγρίνιο, με 6 θέσεις παθολογίας έχει υποσχεθεί το υπουργείο να ανοίξει άλλες 2. Μα αφού τώρα θα διορίσει 2 νέους άμισθους. Γιατί απλούστατα να μην ακυρώσει τις σκέψεις για 2 νέες θέσεις; Οπότε πάλι 8 ειδικευόμενους θα έχει το νοσοκομείο. Απλά τώρα οι 2 στους 8 θα δουλεύουν τζάμπα. Ποια μείωση αναμονής;

Άντε και, επειδή έχουν δρομολογηθεί ήδη οι 2 θέσεις δεν μπορεί να τις ακυρώσει. Οπότε έχει 8 έμμισθους, του έρχονται και 2 άμισθοι, άρα 10 ειδικευόμενοι. Τελειώνει η σύμβαση κάποιων από τους έμμισθους. Πριν από μια διετία, ο χρόνος αναμονής για την πλήρωση κενής θέσης ήταν περί τις 40 μέρες. Τώρα γύρω στους 3 μήνες. Αφού πλέον θα υπάρχουν άμισθοι για να δουλεύουν στα νοσοκομεία, γιατί να μην κερδίσουν λίγα λεφτουδάκια καθυστερώντας ακόμη περισσότερο τους διορισμούς και αφήνοντας κενές τις άμισθες θέσεις; (ξέρετε, έχουμε πολύ δουλειά στο υπουργείο, έχουν πέσει 2000 άτομα για άμισθες θέσεις και χρειάζονται λίγοι μήνες για να υπογραφούν οι συμβάσεις τους, πάρτε τηλέφωνο σε κάνα δίμηνο, τα χαρτιά σας δυστυχώς είχαν μπει σε λάθος φάκελλο και θα χρειαστεί να πάρετε ξανά το μεθεπόμενο δίμηνο...) Μην ξεχνάτε ότι τα αγροτικά από 14 μέρες έφτασαν να προκηρύσσονται στους 7 μήνες.

Στο κλείσιμο, ένας στίχος του Καβάφη, για το διάχυτο κλίμα σε όλο το topic (και, κακά τα ψέματα, στην πλειοψηφία των συναδέλφων στην αναμονή, που καλωσορίζουν την άμισθη εργασία μπροστά στην απελπισία της αναμονής)

Κι αν δεν μπορείς να κάνεις την ζωή σου όπως τη θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πότε είπαμε οτι ψηφίζεται αυτή η μπούρδα? Για να δούμε αν θα ισχύσει?

Βασικά. έτσι δεν αναιρούνται και οι όροι αναγνώρισης ειδικότητας από το εξωτερικό?? Αχ, αχ... που είναι το αρχείο... anyway... δεν το βρίσκω... που λέει πως για να αναγνωριστεί μια θέση ως εκαπιδευτική και να αναγνωριστεί ως κομμάτι ειδικότητας στην Ελλάδα πρέπει ο ιατρός να συμμετέχει σε όλες τις δραστηριότητες της κλινικής και τις εφημερίες και να αμοίβεται επαρκώς?? Κάτι τέτοιο τέλως πάντων... Πράγμα που σημαίνει ότι ξεκινά ακόμη μεγαλύτερο μπλέξιμο με αναγνωρίσεις κομματιών ειδικότητας κτλ... Δηλ, αν πάω άμισθη ένα εξάμηνο στη Ζιμπάμπουε, ή τελος πάντων καλύτερα να βάλω ευρωπαϊκή χώρα στο παράδειγμα, και κάνω και αγροτικό, αμέσως μπορώ να δηλώσω το γεν. μέρος, χωρίς κανείς να ενδιαφερθεί για το επίπεδο της εκπαίδευσης που πήρα.....

Τώρα θα μου πεις, κ εύλογα, θα ενδιαφερθεί κανείς για το επίπεδο εκπαίδευσης που θα πάρεις στην Ελλάδα... όχι, αλλά λέμε τώρα...

Κρίμα... κ ήθελα τόσο πολύ να μείνω Ελλάδα... αλλά άχρηστη ειδικευμένη με βλέπω να γίνομαι με το κόψε-κόψε... κόψε 6 μήνες από το ειδικό μερος, κάνε άμισθους τους άλλους, κόψε και το τρίμηνο στο αγροτικό, βγάλε προκηρύξεις ανά 7μηνο, μπείτε 40 αγροτικοί για τρίμηνο σε ένα νοσοκομείο... παπάρια κατασταση... πωπω... απογοητεύτηκα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι τόσο σίγουρη ότι όλοι όσοι κατηγορούν τώρα τον νόμο θα πάνε πρώτοι πρώτοι να δηλώσουν το εξάμηνο αν βρεθούν στην περίπτωση να χρωστούν ένα εξάμηνο που το βάζω και στοίχημα.

Θα εκτιμούσα ειλικρινά αν περιόριζες την σιγουριά στις δικές σου αποφάσεις και πράξεις -τουλάχιστον μέχρι να σου επιτρέψω να ορίζεις τις δικές μου.

Ευχαριστώ.

Απλά μην μου αρχίζετε τα ηθικά και υποβάθμιση του πτυχίου κλπ όταν ήδη είμαστε στο ναδίρ της αξιοπρέπειας, αξιοπιστίας, εκπαίδευσης, οικονομικής ανεξαρτησίας των συνομηλίκων μας.

Δεν είναι επιχείρημα.. πρότεινε αλλαγή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το επαναλάβω γιατί κάποιοι είτε δε θέλουν είτε δεν μπορούν να το καταλάβουν.

Η άμισθη ειδικότητα ισχύει ανέκαθεν

1)για γιατρούς που κάνουν 2η ειδικότητα

2)για γιατρούς που αλλάζουν ειδικότητα ενώ έχουν ξεκινήσει

3)για γιατρούς που κόβονται 3 φορές σε εξετάσεις ειδικότητες (6 μήνες)

4)για γιατρούς που δεν είναι πολίτες ΕΕ

κ.α. που δε θυμάμαι τώρα

Επομένως δεν πρόκειται για κάτι καινούριο. Και μέχρι τώρα ποτέ δε δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι τόσο σίγουρη ότι όλοι όσοι κατηγορούν τώρα τον νόμο θα πάνε πρώτοι πρώτοι να δηλώσουν το εξάμηνο αν βρεθούν στην περίπτωση να χρωστούν ένα εξάμηνο που το βάζω και στοίχημα.

Θα εκτιμούσα ειλικρινά αν περιόριζες την σιγουριά στις δικές σου αποφάσεις και πράξεις -τουλάχιστον μέχρι να σου επιτρέψω να ορίζεις τις δικές μου.

Ευχαριστώ.

Απλά μην μου αρχίζετε τα ηθικά και υποβάθμιση του πτυχίου κλπ όταν ήδη είμαστε στο ναδίρ της αξιοπρέπειας, αξιοπιστίας, εκπαίδευσης, οικονομικής ανεξαρτησίας των συνομηλίκων μας.

Δεν είναι επιχείρημα.. πρότεινε αλλαγή.

Ναι ναι ξέρω έχεις όρεξη να δείξεις πόσο ανωτέρου και έξυπνη είσαι. Εντάξει μπορείς να πάρεις τις αποφάσεις σου αυτόνομα, και να κάνεις τις πράξεις σου όπως εσύ ορίζεις. Happy now?

Αλλαγή έχω πει εξετάσεις, ενιαίες τοποθετήσεις, άμεσα 4000 προσλήψεις...αλλά αφού τίποτα από αυτά δεν γίνονται, τουλάχιστον να αφήσουμε στα νέα παιδιά να έχουν και αυτή την επιλογή. Προφανώς για κάποιον σαν εμένα που ανοίγει η θέση μου φέτος δεν με νοιάζει αν θα ψηφιστεί το νομοσχέδιο. Αλλά για ολους όσους τελειώνουν τώρα, θα ειναι μια ανάσα, οι εξαμηνίτες θα φύγουν από τις λίστες, ο προγραμματισμός θα είναι καλύτερος με κομματια ειδικότητας, η εκπαίδευση θα παραμείνει μέτρια, οι μισθοί θα παραμείνουν χαμηλοί (δεν υπογράφηκε ακόμα η σύμβαση σωστά; ), οι εφημερίες δεν άλλαξαν...οπότε ας μην είμαστε τόοοσο αισιόδοξοι για τις συλλογικές συμβάσεις, τους αγώνες του κλάδου κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι μου λέει πως κάποιοι σαν εσένα πίεσαν το υπουργείο για αυτή τη μαλακία νομοσχέδιο.

Μήπως είσαι και από εκείνους που ζήτησαν οι "αριστούχοι" να μπαίνουν χωρίς αναμονή στην ειδικότητα;

Δε νομίζω να αξίζει να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Βλέπεις το θέμα μονόπλευρα και όχι σίγουρα συλλογικά.

:antegeia:

Δεν είμαι αριστούχος και όχι δεν πίεσα το υπουργείο για τίποτα, αν και είμαι κοντά στη ΝΔ ιδεολογικώς.

Δεν είναι μαλακία ένα νομοσχέδιο. Και λυπάμαι πολύ που ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑΣΟ που έχεις τόσο κύρος σε αυτό το φόρουμ, φτάνεις στο σημείο να αποκαλέσεις ως μαλακία ένα νομοσχέδιο που (πέρα από το θέμα του άμισθου 6μηνου) ρίχνει αναμονές και ρυθμίζει θέματα αδειών εγκυμοσύνης και αγροτικού δίνοντας λύση σε πολλά θέματα. Μη χρησιμοποιούμε άδικους χαρακτηρισμούς Τάσο, ειδικά από εσένα θα περίμενα διαφορετική συμπεριφορά. Όπως κάθε νομοσχέδιο έχει και τα καλά και τα κακά του.

Μην μπερδεύεις μερικά πράγματα.

Το ότι θέλει να ρυθμίσει μερικά θέματα, προβλήματα που δημιουργούνται βάσει των γεγονότων, δεν σημαίνει πως είναι ορθό όλο το σχέδιο νόμου.

Τα έχω ξαναγράψει σε προηγούμενο post......και θα τα ξαναεπαναλάβω.

Θα προτιμούσα να δω ένα νομοσχέδιο που δεν θα αλλάξει του χρόνου πάλι. Η προχειρότητα των νομοσχεδίων ίσως να οδήγησαν στην τραγική σημερινή κατάσταση.

Να εξηγήσω τι εννοώ :

Πριν ενάμιση χρόνο άλλαξαν από 15μηνο σε 9μηνο το αγροτικό. Τώρα το κάνουν 12μηνο. Του χρόνου μπορεί να το κάνουν λιγότερο ή περισσότερο. Δεν υπάρχει πολιτική στο θέμα των αγροτικών. Απλά με κάποιες προσωρινές αποφάσεις προσπαθούν να καλύψουν τα προβλήματα που οι ίδιοι με τους νόμους που ψηφίζουν δημιουργούν.

Τα προβλήματα με τους διορισμούς στα αγροτικά τον τελευταίο χρόνο τα δημιούργησε ο νόμος για το 9μηνο και η αλλαγή στις συμβάσεις.

Τώρα με το νομοσχέδιο αυτό λύνεται το πρόβλημα αυτό, αν και θα μπορούσαν να το έχουν κάνει πριν 10 μήνες.

Με το θέμα της άδειας κυήσεως και τα κενά που δημιουργούνται συμφωνώ....αλλά κι εδώ δεν αναφέρει το νομοσχέδιο πως θα επιστρέφει στο αγροτικό ιατρείο η αδειούχα.

Επίσης, δεν υπολογίζει σωστά το χρόνο της κανονικής άδειας.

Δεν προσδιορίζει το ανώτατο όριο υπηρεσίας στο αγροτικό. Το τι μπορεί να δημιουργήσει αυτό είναι περιττό να το σχολιάσουμε. Αγροτικός αποσπασμένος σε νοσοκομείο με απόφαση υπουργού να γράφει 2 χρόνια ειδικότητας σου λέει κάτι; Θα το δεις τα επόμενα χρόνια.

Προσωπικά και μόνο το ότι αποφέυγει ο νομικός σύμβουλος του υπουργού να δώσει όπως πάντα κάποιες απαντήσεις μου μυρίζει σαπίλα.

Δεν σχολιάζω βλέπεις το θέμα 6μηνης άμισθης ειδικότητας. Ο καθένας το συμφέρον του κοιτάει.

Προσωπικά δεν έχω κανένα όφελος από κανένα άρθρο του νομοσχεδίου και έτσι μπορώ να το σχολιάσω αμερόληπτα φαντάζομαι.

Και ναι, επίτρεψέ μου να το θεωρώ μαλακία.

υ.γ. το θέμα "κύρος" είναι σχετικό.....σε ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το επαναλάβω γιατί κάποιοι είτε δε θέλουν είτε δεν μπορούν να το καταλάβουν.

Η άμισθη ειδικότητα ισχύει ανέκαθεν

1)για γιατρούς που κάνουν 2η ειδικότητα

2)για γιατρούς που αλλάζουν ειδικότητα ενώ έχουν ξεκινήσει

3)για γιατρούς που κόβονται 3 φορές σε εξετάσεις ειδικότητες (6 μήνες)

4)για γιατρούς που δεν είναι πολίτες ΕΕ

κ.α. που δε θυμάμαι τώρα

Επομένως δεν πρόκειται για κάτι καινούριο. Και μέχρι τώρα ποτέ δε δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.

Θα στο ξαναγράψω γιατί βλέπω πως μάλλον δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά!

όλες οι παραπάνω περιπτώσεις αναφέρονται σε χρόνο ειδικότητας που αντιστοιχεί σε παραπάνω χρόνο ειδικότητας από τον καθορισμένο.

1. Δεν μπορεί να σε πληρώνουν για να ειδικεύεσαι σε 10 ειδικότητες, παρά μόνο σε μία.

2. Σε πληρώνουν για το χρονικό διάστημα που ειδικεύεσαι στην τελική σου ειδικότητα.....maximum 7 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος.

3. Έχεις κάνει ειδικότητα ήδη, άρα το υπόλοιπο εξάμηνο είναι επιπλέον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.