Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Ο σκοτωμος δεν θα γινει μονο στην νομαρχια για υποβολη δηλωσεων, θα παρει και τη μορφη του χρονου αναμονης! ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ 2 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΘΕΣΕΙΣ! ΔΗΛΑΔΗ 4 ΑΤΟΜΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ! ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply
Τουλάχιστον αυτή τη φορά θα γνωρίζουν αρκετοί την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου.....όχι όπως το Πάσχα του 2007 <_<

Ακριβώς! Προσπαθώ ήδη να το ποστάρω σε όλα τα group του facebook που έχουν λέξεις κλειδιά "ειδικευόμενος, αναμονή, μας τα έχετε κάνει τσουρέκια με τις διατάξεις που βγάζετε κάθε λίγο" κλπ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ λέω να το στείλω στους ΔΑΠΙΤΕΣ-ΠΑΣΠΙΤΕΣ να ενημερωθούν...............πως είναι ενημερωμένοι και άλλοι....μη λαμόγια! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Spread the news! :D

Επίσης αν το καλοσκεφτείς πάλι μέσα σε γιορτές θα το βγάλουν! Να μην μπορούμε να ευχαριστηθούμε τον κουραμπιέ με αυτούς τους ανθρώπους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Δεν εξετάζω το αν αυτη η αλλαγή θα λύσει το πρόβλημα (προσωπική άποψη, θα γίνουν όλα πολύ χειρότερα)...

Για να το εξετάσω λίγο...

1.Με ποιό αξιοκρατικό σύστημα θα δηλώνεσαι για το άμισθο? Με αυτό που λέει η suave? όποιος πατήσει/σκοτώσει/πετάξει-από-το-παράθυρο τον μπροστινό του στη νομαρχία?

2.Σε πόσα νοσοκομεία μπορείς να δηλώσεις?

3.Θα συμψηφίζεται με το αγροτικό?

4.Τί γίνεται αν παραιτηθείς/διακόψεις? Συνεχίζεις αλλού? μετράει το τμήμα που έκανες?

5.Ποιός σε ελέγχει για το τί/πόση δουλειά κάνεις στο τμήμα? Γιατί να μην πεις στο διευθυντή, "άμισθος είμαι, f* you"?

6.Έχεις δικαίωμα να δηλώσεις ειδικό κομμάτι? Με το "διορισμό" ή με την ολοκλήρωση?

Αυτά μου ερχονται τώρα...

Γενικά μπάχαλο μου ακούγεται, 'αρα μπορεί και να εφαρμοστεί! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θέλω να δω τί έχει να γίνει στις νομαρχίες την επομένη που θα ψηφιστεί ο νόμος...σκοτωμός από όσους θέλουν να δηλώσουν άμισθο εξάμηνο...εκτός και αν και εκεί τηρηθεί η λίστα.

Βλέπε ΕΔΩ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3059453174_227f31e509_o.jpg

Από όλους αυτούς που συμμετείχαν στις συνεδριάσεις γνωρίζει κανείς τον ακριβή τρόπο δήλωσης ειδικότητας, τι εστί αγροτικό κτλ;

Πολύ αμφιβάλω, γι αυτό άλλωστε τα τόσα πολλά κενά στο σχέδιο νόμου που θα αναγκαστούν να τα καλύψουν με τροποποιήσεις, εγκυκλίους και κανονιστικές.

emevlogies emevlogies emevlogies

Προτείνω την άλλη εβδομάδα φορουμοσυνάντηση στη Βουλή (μέσα) την ώρα της ψήφισης :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλάχιστον αυτή τη φορά θα γνωρίζουν αρκετοί την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου.....όχι όπως το Πάσχα του 2007 <_<

Μη μου το θυμίζεις... κι όσο μου 'ρχονται και κάτι άλλα σχετικά που έμαθα λίγο καιρό μετά για κάποια γνωστά μου πρόσωπα... άσε καλύτερα...

emofftopic τα 'πα και ξαλάφρωσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Δεν εξετάζω το αν αυτη η αλλαγή θα λύσει το πρόβλημα (προσωπική άποψη, θα γίνουν όλα πολύ χειρότερα)...

Για να το εξετάσω λίγο...

1.Με ποιό αξιοκρατικό σύστημα θα δηλώνεσαι για το άμισθο? Με αυτό που λέει η suave? όποιος πατήσει/σκοτώσει/πετάξει-από-το-παράθυρο τον μπροστινό του στη νομαρχία? ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

2.Σε πόσα νοσοκομεία μπορείς να δηλώσεις? ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ

3.Θα συμψηφίζεται με το αγροτικό? ΦΥΣΙΚΑ

4.Τί γίνεται αν παραιτηθείς/διακόψεις? Συνεχίζεις αλλού? μετράει το τμήμα που έκανες? ΑΝ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.......ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΝΕΙΣ

5.Ποιός σε ελέγχει για το τί/πόση δουλειά κάνεις στο τμήμα? Γιατί να μην πεις στο διευθυντή, "άμισθος είμαι, f* you"? Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΕΛΕΓΧΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ....ΚΑΝΕΙΣ

6.Έχεις δικαίωμα να δηλώσεις ειδικό κομμάτι? Με το "διορισμό" ή με την ολοκλήρωση? ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΟΡΙΣΜΟ

Αυτά μου ερχονται τώρα...

Γενικά μπάχαλο μου ακούγεται, 'αρα μπορεί και να εφαρμοστεί! emrockon

αυτά μου ήρθαν τώρα....... :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αστείο είναι ότι αλλάζουν τα πράματα σχετικά και με τις ειδικότητες που απαιτούν 2 χρόνια γενικό. Εξηγώ:

6 μήνες αγροτικό+6 μήνες άμισθος=1 χρόνος και μένει ακόμα 1

Γι'αυτόν τον 1 χρόνο μπορείς να δηλώσεις νοσοκομεία που δίνουν 1 χρόνο ειδικότητα τα οποία κατά κανόνα έχουν χαμηλότερη αναμονή (η οποία πρόκειται να πέσει κι άλλο, μια που αρκετοί που είχαν δηλώσει σε αυτά θα εκμεταλλευτούν τον προαναφερθέν χρόνο και δεν θα χρειάζεται πια να κάνουν ειδικότητα εκεί)

Με άλλα λόγια, τα κομπιουτεράκια θα πάρουν φωτιά. Φυσικά πρώτα θα πρέπει να κάνεις τον 1 χρόνο και μετά το άμισθο εξάμηνο, αλλά όλο και κάπου θα βρεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αστείο είναι ότι αλλάζουν τα πράματα σχετικά και με τις ειδικότητες που απαιτούν 2 χρόνια γενικό. Εξηγώ:

6 μήνες αγροτικό+6 μήνες άμισθος=1 χρόνος και μένει ακόμα 1

Γι'αυτόν τον 1 χρόνο μπορείς να δηλώσεις νοσοκομεία που δίνουν 1 χρόνο ειδικότητα τα οποία κατά κανόνα έχουν χαμηλότερη αναμονή (η οποία πρόκειται να πέσει κι άλλο, μια που αρκετοί που είχαν δηλώσει σε αυτά θα εκμεταλλευτούν τον προαναφερθέν χρόνο και δεν θα χρειάζεται πια να κάνουν ειδικότητα εκεί)

Με άλλα λόγια, τα κομπιουτεράκια θα πάρουν φωτιά. Φυσικά πρώτα θα πρέπει να κάνεις τον 1 χρόνο και μετά το άμισθο εξάμηνο, αλλά όλο και κάπου θα βρεις

Γιατί?

Γιατί να μην κάνεις πρώτα το άμισθο, μετά το 1 χρόνο και μετά αγροτικό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3058691529_ca65a2291b_o.jpg

Τα νοσοκομεία που θα αναγνωρίζουν τον παραπάνω χρόνο θα πρέπει να δίνουν τουλάχιστον τον απαιτούμενο προς συμπλήρωση χρόνο ειδικότητας που χρειάζεται ο ειδικευόμενος.

Δεν μπορεί να κάνεις αγροτικό, να αναγνωρίσεις 6 μήνες παθολογία και να δηλώνεις να κάνεις ακόμα 6 μήνες σε νοσοκομείο που δίνει 6 μήνες ειδικότητα παθολογίας.

Δεν χρειάζεται να πω, πως και αυτό τους φάνηκε "πρωτάκουστο" όταν το ανέφερα σε κάποια από τα παραπάνω μέλη που λάβανε μέρος στη συζήτηση στη Βουλή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χρειάζεται να πω πως,είναι ο ίδιος κόσμος που σε κάνει να αναγνωρίζεις το αγροτικό σαν το τελευταίο εξάμηνο της παθολογίας...(αν είναι δυνατόν δηλαδή!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο alexmat έχει απόλυτο δίκιο...για όλους αλλάζει το σκηνικό. Η σειρά είναι

αποφοίτηση -> δήλωση σε νοσοκομείο που δίνει 1 χρόνο ή 2 χρόνια ειδικότητα παθολογίας/χειρουργικής

1 χρόνο: όλες οι παθολογικές εκτός ογκολογίας και πλαστική

2 χρόνια: ογκολογία/αγγειοχειρουργική (3 χρόνια γενικό μέρος)

αναμονή για άγονο αγροτικό: 1 χρόνο min

άγονο αγροτικό->δήλωση 2ου μέρους

αναγνώριση: 6 μήνες

αναμονή για γενικό μέρος, ήδη έχουν περάσει 2 χρόνια και κατα πάσα πιθανότητα έχει ανοίξει η θέση στο πρώτο νοσοκομείο

γενικό μέρος->1/2 χρόνια

δηλώνεις και νοσοκομείο για κομμάτι του ειδικού

αναγνώριση: 1.5 χρόνια, 2.5 χρόνια

άμισθος-> 6 μήνες

αναγνώριση: 2 χρόνια, 3 χρόνια

αναμονή για ειδικό μέρος: 1 χρόνο για το τμήμα min

τμήμα ειδικού : 1-2 χρόνια

τελευταίο τμήμα ειδικού μέρους: 2-3 χρόνια

Καλά όντως δεν θυμίζει το ΝΗS :P:D Κάθε 2 χρόνια αλλάζεις πόλη/νοσοκομείο και μετά τα βάζεις όλα μαζί και τα αναγνωρίζεις :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3058691529_ca65a2291b_o.jpg

Τα νοσοκομεία που θα αναγνωρίζουν τον παραπάνω χρόνο θα πρέπει να δίνουν τουλάχιστον τον απαιτούμενο προς συμπλήρωση χρόνο ειδικότητας που χρειάζεται ο ειδικευόμενος.

Δεν μπορεί να κάνεις αγροτικό, να αναγνωρίσεις 6 μήνες παθολογία και να δηλώνεις να κάνεις ακόμα 6 μήνες σε νοσοκομείο που δίνει 6 μήνες ειδικότητα παθολογίας.

Δεν χρειάζεται να πω, πως και αυτό τους φάνηκε "πρωτάκουστο" όταν το ανέφερα σε κάποια από τα παραπάνω μέλη που λάβανε μέρος στη συζήτηση στη Βουλή.

Δηλαδή για να κάνεις άμισθος 6 μήνες παθολογίας,για να αναγνωρίσεις τελικά 1 χρόνο παθολογίας, πρέπει να τους δηλώσεις σε κλινική που δίνει 1 χρόνο?

Αφού λέει "σε κατάλληλη για τον οφειλόμενο χρόνο κλινική ή εργαστηριο", δεν εννοεί κλινική που δίνει 6μηνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "κατάλληλο" εφόσον έχεις κάνει αγροτικό για παράδειγμα (το οποίο αναγνωρίζει τους 3 πρώτους μήνες ειδικότητας και τους 3 που ο ιατρός επιθυμεί) είναι ένα νοσοκομείο που θα σου δώσει τη δυνατότητα να εκπαιδευτείς ΠΑΡΑΠΑΝΩ από αυτό που εκπαιδεύτηκες. Και αυτό είναι τουλάχιστον ένα νοσοκομείο που δίνει 9 μήνες.

Το παραπάνω παράδειγμα αφορά παθολογικές και χειρουργικές ειδικότητες.

Με το αγροτικό αναγνωρίζεις έστω τον 1ο,2ο,3ο,10ο,11ο και 12ο μήνα παθολογίας και εσύ θα πρέπει να δηλώσεις νοσοκομείο στο οποίο θα αναγνωρίσεις τον 4ο,5ο,6ο,7ο,8ο και 9ο μήνα.

Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΙΝΕΣΑΙ!

Κατι ειπες για φορουμοσυναντηση στη βουλη την ημερα ψηφισης του νομοσχεδιου! Το εννοεις; Αν ναι,θα ερθω. Κανενας αλλος;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν θα έχει τόσο ενδιαφέρον όπως σήμερα (εμφανίστηκε ο καβαλάρης-ζορό στη Βουλή) κι εχθές (δίδυμο Εφραίμ-Αρσένιου στη Βουλή) εγώ θα πάω.

Έχω και κάτι κουπόνια από την εφημερίδα για cinema......λες να ισχύουν και για την παράσταση αυτή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι ειπες για φορουμοσυναντηση στη βουλη την ημερα ψηφισης του νομοσχεδιου! Το εννοεις; Αν ναι,θα ερθω. Κανενας αλλος;;

Αν μου υποσχεθείτε ότι θα έχετε έτοιμες καρτέλες μ'αβγά... count me in!!

Edit: οι αλλαγές της ορθογραφίας με μάραναν.. emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν θα έχει τόσο ενδιαφέρον όπως σήμερα (εμφανίστηκε ο καβαλάρης-ζορό στη Βουλή) κι εχθές (δίδυμο Εφραίμ-Αρσένιου στη Βουλή) εγώ θα πάω.

Έχω και κάτι κουπόνια από την εφημερίδα για cinema......λες να ισχύουν και για την παράσταση αυτή;

Κι εγω εχω καρτα ODEON ΣΙΝΕΦΙΛΟΙ! Παμε να τα εξαργυρωσουμε εκει! Σιγουρα θα ειναι κωμωδια!

Κατι ειπες για φορουμοσυναντηση στη βουλη την ημερα ψηφισης του νομοσχεδιου! Το εννοεις; Αν ναι,θα ερθω. Κανενας αλλος;;

Αν μου υποσχεθείτε ότι θα έχετε έτοιμες καρτέλες μ'αυγά... count me in!!

ΩΡΑΙΑ!ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΤΡΕΙΣ! ΑΛΛΟΣ, ΑΛΛΟΣ;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου θυμίζει λίγο το NHS εσάς; :D Κάθε 2 χρόνια αλλάζεις πόλη/νοσοκομείο και μετά τα βάζεις όλα μαζί και τα αναγνωρίζεις :D

Ναι, αλλά μην πεις σε κανέναν στο NHS ότι το να κάνεις το γιατρό σε ένα χωριουδάκι είναι ειδικότητα :D

Ή το να μην, χμ, πληρώνεσαι.

Ή το να γράφεις ειδικότητα σε, χμ, Κέντρο Υγείας.

Ή το να μπαίνεις για ειδικότητα, χμ, απλά περιμένοντας να έρθει η σειρά σου.

Γενικά μάλλον δεν θυμίζει πολύ το NHS :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.