Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Άλλωστε, όλοι οι νοήμονες άνθρωποι συμφωνούν ότι "ποτέ μην συνδιαλλάσσεσαι με έναν ηλίθιο, θα σε κερδίζει λόγω πείρας".

άντε γεια ρε.

Δυο παρατηρήσεις!

1. Μάλλον έχεις κάποια σχέση με το Σήφη. :rolleyes:

2. " Ποτέ μη λογομαχείς με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του & θα σε νικήσει..... λόγω πείρας.." μην το ξαναγράψεις....θα θιχτεί συγκεκριμένο μέλος! emwhistling

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply
Οσο σκεφτομαι το τι φαγωμαρα θα πεφτει με το μοιρασμα των εφημεριων, καθως οι διαφοροι αμισθοι armydoctor (τιποτα προσωπικο, απλα εβαλα το ονομα για να γινεται πιο αληθοφανες το παραδειγμα) θα παλευουν για καμια αργια παραπανω μπας κ βγαλουν κανα φραγκο, ενα πικρο χαμογελο σχηματιζεται στα χειλη μου.

Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί δεν έχω ανάγκη τα λεφτά της εφημερίας. Και να μου ζητούσαν να πληρώνω 1000 ευρώ το μήνα για να κάνω υπεράριθμος ειδικότητα χωρίς αναμονή, θα το έκανα. Δεν λεώ ότι είναι το σωστό... αλλά θα το έκανα. Αυτό που λες είναι ανακριβές.

Τις ευλογίες σου ηγούμενε Εφραίμ! emevlogies
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο θα ήταν να είσαι σε έμμισθο πόστο ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ, δεν το αμφισβητεί κανένας.

Αλλά μην συζητάμε πάλι τα αυτονόητα. Δεν υπάρχει χρήμα. Δεν υπάρχει euro για να γίνει αυτό.

Σοβαρα; Και τα 28 δις που πηγαν στις τραπεζες τι ηταν; Πετσετακια; Και μη μου πεις οτι η σοφη Ελληνικη Κυβερνηση ειχε προβλεψει την κριση και καταφερε να τα εξοικονομησει! Και αφου καταφερε να τα εξοικονομησει γιατι δεν ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕ την επενδυση τους, αλλα προεβη στο ΕΚΤΑΚΤΟ χαρισμα τους;;;; emofftopic

SUAVE, δεν ξερω ποσα πολλα ειναι τα 4 χρονια, αλλα αφου τα 2 (τα δικα μου) ειναι τετοιος Γολγοθας, δεν θελω να διανοηθω καν τι σημαινει, αυτο που περναω, x2!!!! Γι'αυτο και αν δεν παρω αυτο το αγροτικο φευγω για Σουηδια! (Θα σας μιλαω απο κει! emcold )

Το εχω πει και σε αλλα ποστ μου, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΑΜΙΣΘΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΖΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΦΟΡΑ ΑΚΟΜΗ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ, ΑΦΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΟΤΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΤΟΝ ΠΑΣΑ ΕΝΑ!

Ειμαι εναντιον αυτων που θελουν να γινει ΟΛΗ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΜΜΙΣΘΗ!!! Ακομη δεν βγηκε το ρημαδι, δεν ειδαμε την τελικη του μορφη κατα ποσον θα ωφελει αυτους που θα εχουν τις απαραιτητες προυποθεσεις να το διεκδικησουν στην Νομαρχια, (ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΗΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΟΛΟΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΜΕΝΟΝΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΩΝ) και τρεχουμε να ξεβρακωθουμε μονοι μας και να επιστρεψουμε οτι εχουμε παρει πολυ προσφατα! Τοσο προσφατα, που ουτε αυτα τα ειδαμε ακομα!!!! Δηλαδη, οντας σημερα, στο ιδιο σημειο με περυσι, και ενω μεχρι πριν ενα δεκαημερο ειδαμε τους ΕΚΒΙΑΣΜΟΥΣ μας να πιανουν τοπο, ξαφνικα υπαρχει ενα κομματι που ειδε ενα ΑΜΜΙΣΘΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΥΠΟΛΟΙΠΗΣ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΛΗΣ!!) ειδικοτητας, και τρεχει να δημιουργησει νεες πληγες!

Ποιες ειναι αυτες; Η αποδυναμωση της θεσης μας!! Ο Γολγοθας και κατα την διαρκεια της ειδικοτητας, οχι μονο στην αναμονη της! Η οποια δεν προκειται να μηδενιστει!

Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι τα νοσοκομεια δεν ειναι απεριοριστες δεξαμενες ειδικευομενων και ειδικευμενων! Ποιοι θα πρωτοπροσληφθουν αν γινει ολοκληρη η ειδικοτητα αμμισθη; Ποσοι ασθενεις θα αναλογουν στον καθενα μας; Θα μαθαινουμε δηλαδη ακομα λιγοτερα απο σημερα;; Οταν γινουν προσληψεις ειδικευομενων ΑΜΜΙΣΘΩΝ (αυτων που λενε οτι εχουν το δικαιωμα), εμεις οι αλλοι (που ασκουμε το δικαιωμα να μην πουλησουμε τα δικαιωματα μας!)με τι μουτρα θα παμε να ζητησουμε ανοιγμα καινουριων ΕΜΜΙΣΘΩΝ θεσεων;;;; Αφου ολοι συμφωνουμε οτι οι ΝΕΕΣ ΕΜΜΙΣΘΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ, ΠΟΥ θα ανοιξουν αυτες, οταν γεμισετε τους θαλαμους εσεις οι αμμισθοι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; (Και μην ακουσω στην επαρχια! Εκει λειπουν κυριως ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ!)

ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@suave

Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει το πρώτο σου σχόλιο, είχα την εντύπωση πως κάνουμε συζήτηση και δεν δείχνουμε ούτε αποδεικνύουμε κάτι. Δεν είσαι σε θέση -όπως και κανένας, εξάλλου- να συμπεράνεις πώς θα έπραττε οποιοσδήποτε άλλος πέραν του εαυτού σου, πόσο μάλλον να βάζεις και στοίχημα επί τούτου. Βέβαια, αν αυτό που εκλαμβάνεις από τα σχόλιά μου είναι η ανωτερότητα και η εξυπνάδα, τί να πω? Με τιμά το γεγονός και σ'ευχαριστώ. emrose

Δεν είναι υγιής επιλογή, πόσο πιο σαφής να γίνω?

Το ότι υπάρχει ήδη άμισθη εργασία, όπως τονίζει ο/η isti δεν θεωρώ ότι δικαιολογεί την νέα πρόταση. Υπεύθυνοι για τα χρόνια αναμονής δεν είναι οι εξαμηνίτες, είναι οι πλήρεις ειδικότητες που καθυστερούν την ζωή μας. Καταλαβαίνω ότι οι ίδιοι πρέπει να περιμένουν με όλους τους υπόλοιπους, αλλά ήταν επίσης επιλογή τους να χωρίσουν την ειδικότητα ή κάνω λάθος?

Πρόσεξε ότι δεν κάνω διαχωρισμό Παθολογικές/Χειρουργικές ειδικότητες.. δεν σκέφτομαι ότι δίνεται η ευκαιρία να τελειώσει πιο γρήγορα ο ΝΧ ή ο Παθολόγος, καλώς να τελειώσει ο άνθρωπος.

Ξαναέγραψα ότι το νομοσχέδιο δεν με επηρεάζει προσωπικά, οπότε ούτε κρύο ούτε ζέστη επί του πρακτικού της υπόθεσης.

Με λυπεί όμως το γεγονός ότι δεν προτείνεται κάτι αξιόλογο για τον Ιατρικό κλάδο και θεωρούμε μάλιστα ευκαιρία την δουλεία.

Μπορείτε να προσπαθήσετε να μου χρυσώσετε το χάπι, αλλά στην ουσία για 'μένα θα παραμείνει ένα πικρό χάπι.

@armydoctor

Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι το θέμα μου δεν είναι το οικονομικό. Μπορεί να έχω υπόβαθρο που μου επιτρέπει να ζω δίχως να πληρώνομαι σε όλη την διάρκεια της ειδικότητας κι όχι μόνο, δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ όμως ως επιχείρημα για να υποστηρίξω τις θέσεις μου.

Η αξιοπρέπειά μου επί του προκειμένου θίγεται από το γεγονός ότι το Ελληνικό κράτος μου προτείνει να παρέχω τις υπηρεσίες μου ΔΩΡΕΑΝ, το οποίο συνεπάγεται απαξίωση του μόχθου και της επιστήμης μου. Αυτό, αδυνατώ ειλικρινά να το χωνέψω. Θα μου πεις ξανά ότι επιλέγεις, αλλά απαντάω ότι δεν το βλέπω σοβαρή επιλογή. Δεν κατηγορώ κανέναν απ'όσους εργαστούν αμισθί ούτε θα τολμούσα να τους το απαγορεύσω όπως βιάστηκες να συμπεράνεις. Κατηγορώ όμως το Ελληνικό κράτος που υποτιμά νοημοσύνη, κόπο, πτυχίο και μας φέρνει στην θέση να συζητάμε για άμισθη εργασία σαν να είμαστε τα αποβράσματα της κοινωνίας. Είναι τόσο δυσνόητο?

Κάποιοι συνάδελφοι λίγα ποστ πιο πάνω μου λέγαν ότι μέχρι και οι πόρνες έχουν αξιοπρέπεια και πληρώνονται για αυτό που κάνουν κλπ κλπ...

Για να ακριβολογούμε, ο συσχετισμός αφορούσε το ξεπούλημα.

Καλή σας συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι αδίστακτος απέναντι σε ηλίθιους.

Τότε,αν κοιτάξεις τον εαυτό σου στον καθρέφτη,θα πηδήξεις από το παράθυρο χωρίς να το σκεφτείς δεύτερη φορά

Τέσπα,δεν ασχολούμαι άλλο.Δεν αξίζει

Αποδέχομαι να σε αφήσω να πεις την τελευταία κουβέντα ώστε να μπορείς να φαντασιώνεσαι ότι με κατατρόπωσες με τα επιχειρήματά σου (η φωτογραφία μου βρίσκεται στο λεξικό κλπ.). Άλλωστε, όλοι οι νοήμονες άνθρωποι συμφωνούν ότι "ποτέ μην συνδιαλλάσσεσαι με έναν ηλίθιο, θα σε κερδίζει λόγω πείρας".

άντε γεια ρε.

Αν οι ιατρικές σου γνώσεις είναι στο επίπεδο των γνώσεων σου της ελληνικής γλώσσας,πραγματικά λυπάμαι(τους ασθενείς σου.Αλλά,τουλάχιστον,μιας και είσαι υπέρ της άμισθης ειδικότητας,θα τους στέλνεις στον τάφο τσάμπα-αλλιώς,θα ήταν σαν να πλήρωνε το κράτος δολοφόνους.Τελικά,ίσως να έχει νόημα η άμισθη εργασία...)

Κέρδισες,δε χωράει αμφιβολία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για παράδειγμα ψηφιστεί το νομοσχέδιο την περίοδο που ήδη κανουμε αγροτικό θα παραταθεί αυτόματα η 9μηνη σε 12 μηνη θητεία? Με απλά λόγια.
23487561805334656384736598897901325 φορές

ΟΧΙ

τότε τί ακριβώς σημαίνει η αναδρομική εφαρμογή από Απρίλη 2008 στο τέλος του άρθρου 24;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο θα ήταν να είσαι σε έμμισθο πόστο ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ, δεν το αμφισβητεί κανένας.

Αλλά μην συζητάμε πάλι τα αυτονόητα. Δεν υπάρχει χρήμα. Δεν υπάρχει euro για να γίνει αυτό.

Σοβαρα; Και τα 28 δις που πηγαν στις τραπεζες τι ηταν; Πετσετακια; Και μη μου πεις οτι η σοφη Ελληνικη Κυβερνηση ειχε προβλεψει την κριση και καταφερε να τα εξοικονομησει! Και αφου καταφερε να τα εξοικονομησει γιατι δεν ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕ την επενδυση τους, αλλα προεβη στο ΕΚΤΑΚΤΟ χαρισμα τους;;;; emofftopic

Μετά και από αυτό σου το επιχείρημα είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι είσαι αριστερής ιδεολογίας. Δεν είναι κακό, αλλά να μην αφήνουμε το "κόμμα" να επηρεάζει την κρίση μας. Το να μην καταρρεύσει η χώρα είναι μεγαλύτερη προτεραιότητα από τους μισθούς των ιατρών (και της κάθε ομάδας εργαζομένων). Καλά έκαναν και αύξησαν τη ρευστότητα ώστε να μην καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα. Εγώ δεν πιστεύω ότι οι ιατροί αδικούνται ή ότι δεν έχουν αρκετά δικαιώματα.

Όλο το πρόβλημα προκύπτει από τις μεγάλες λίστες αναμονής και οι μεγάλες λίστες αναμονής προκύπτουν από... ;;;

@armydoctor

Δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι το θέμα μου δεν είναι το οικονομικό. Μπορεί να έχω υπόβαθρο που μου επιτρέπει να ζω δίχως να πληρώνομαι σε όλη την διάρκεια της ειδικότητας κι όχι μόνο, δεν θα το χρησιμοποιούσα ποτέ όμως ως επιχείρημα για να υποστηρίξω τις θέσεις μου.

Η αξιοπρέπειά μου επί του προκειμένου θίγεται από το γεγονός ότι το Ελληνικό κράτος μου προτείνει να παρέχω τις υπηρεσίες μου ΔΩΡΕΑΝ, το οποίο συνεπάγεται απαξίωση του μόχθου και της επιστήμης μου. Αυτό, αδυνατώ ειλικρινά να το χωνέψω. Θα μου πεις ξανά ότι επιλέγεις, αλλά απαντάω ότι δεν το βλέπω σοβαρή επιλογή. Δεν κατηγορώ κανέναν απ'όσους εργαστούν αμισθί ούτε θα τολμούσα να τους το απαγορεύσω όπως βιάστηκες να συμπεράνεις. Κατηγορώ όμως το Ελληνικό κράτος που υποτιμά νοημοσύνη, κόπο, πτυχίο και μας φέρνει στην θέση να συζητάμε για άμισθη εργασία σαν να είμαστε τα αποβράσματα της κοινωνίας. Είναι τόσο δυσνόητο?

Το είπα και συμφωνήσαμε ότι και εγώ θα προτιμούσα το εξάμηνο να ήταν έμμισθο. Το λέω για χιλιοστή φορά για να ξεκαθαρίσω πάλι τη θέση μου. Δεν απαξιώνεται κανένας με το άμισθο 6μηνο. Θεωρώ ότι είναι περισσότερο αναξιοπρεπές άτομα με μέσο όρο 12 / στα 20 να πηγαίνουν ρουμανιά και να γίνονται ιατροί, παρά το να κάνεις 6 μηνες ειδικότητα ως άμισθος υπεράριθμος.

Κάποιοι συνάδελφοι λίγα ποστ πιο πάνω μου λέγαν ότι μέχρι και οι πόρνες έχουν αξιοπρέπεια και πληρώνονται για αυτό που κάνουν κλπ κλπ...

Για να ακριβολογούμε, ο συσχετισμός αφορούσε το ξεπούλημα.

Καλή σας συνέχεια!

Μάλλον δεν κατάλαβες. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν θεωρώ ότι ξεπουλάω τον εαυτό μου όταν δουλεύω άμισθος.

Αν οι ιατρικές σου γνώσεις είναι στο επίπεδο των γνώσεων σου της ελληνικής γλώσσας,πραγματικά λυπάμαι(τους ασθενείς σου.Αλλά,τουλάχιστον,μιας και είσαι υπέρ της άμισθης ειδικότητας,θα τους στέλνεις στον τάφο τσάμπα-αλλιώς,θα ήταν σαν να πλήρωνε το κράτος δολοφόνους.Τελικά,ίσως να έχει νόημα η άμισθη εργασία...)

Κέρδισες,δε χωράει αμφιβολία

1. Βγάζεις συμπέρασμα για τις γνώσεις μου στην ελληνική γλώσσα από την υπαρκτή λέξη "συνδιαλλαγή"

2. Βγάζεις συμπέρασμα για τις ιατρικές μου γνώσεις χωρίς να ξέρεις καν ποιος είμαι και ΠΟΥ είμαι αυτή τη στιγμή

hint : (εκτός Ελλάδας)

3. Με κατηγορείς ότι θα στέλνω στον τάφο ασθενείς. (το πιο καλό από όλα) και ότι δεν θα έπρεπε να με πληρώνει το κράτος γιατί θα ήταν σαν να πλήρωνε δολοφόνους.

Είσαι ένα δυστυχισμένο-hasta-la-victoria-siempre-ζήτω-ο-τσε-γκεβάρα-ο-λαός-δεν-ξεχνά-τι-σημαίνει-δεξιά-εμπρός-λαέ-μην-σκύβεις-το-κεφάλι-κάτω-το-κεφάλαιο-κόντρα-στον-ιμπεριαλσμό κλπ κλπ κλπ αλεκο-τσιπράκι με το οποίο (προσωπικά) διασκεδάζω. Δεν είμαι σίγουρος εάν είναι σωστό για τους συναδέλφους που διαβάζουν αυτό το topic. Είσαι μια πραγματικά ανεξάντλητη πηγή ψυχαγωγίας και γέλιου. Αλλά αφού σου είπα ότι μπορείς να αντλείς την ηδονή της εντύπωσης ότι με κέρδισες από το προηγούμενο κιόλας ποστ, η ερώτηση είναι ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναέγραψα ότι το νομοσχέδιο δεν με επηρεάζει προσωπικά, οπότε ούτε κρύο ούτε ζέστη επί του πρακτικού της υπόθεσης.

Με λυπεί όμως το γεγονός ότι δεν προτείνεται κάτι αξιόλογο για τον Ιατρικό κλάδο και θεωρούμε μάλιστα ευκαιρία την δουλεία.

Μπορείτε να προσπαθήσετε να μου χρυσώσετε το χάπι, αλλά στην ουσία για 'μένα θα παραμείνει ένα πικρό χάπι.

Και μένα με λυπεί και προσθέτω ότι με λυπεί που μας έχουν ξεφτιλίσει τόσο ώστε για να επιβιώσουμε πρέπει να κοιτάμε πώς θα ρίξουμε τους άλλους. Οι θεσμοί είναι τελικά για τους "άλλους".

Το πιο λυπηρό είναι ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε το "ραγιαδισμό" από πάνω μας (ραγιάς= χριστιανός υπήκοος του σουλτάνου, δούλος, σκλάβος) - ραγιαδισμός= συμπεριφορά του ραγιά, δουλικότητα, δουλοπρέπεια).

Μετά την άμισθη ειδικότητα θα έρθει η σειρά της εργασίας φασόν (για ψίχουλα), της εξευτελιστικής αμοιβής σε ιδιωτικά νοσηλευτήρια και της παροχής μίζας (όσο-όσο) για απόκτηση πελατείας. Για να μη μιλήσουμε και για τα δουλικά της έρευνας (που βγάζουν όλη τη λάντζα χωρίς αμοιβή - παρότι τη δικαιούνται και παρότι πολλές φορές "πιστώνεται" σε άλλους), για τα δουλικά του 407, για τις λογοκλοπές κλπ.

Όποιος δεν ξέρει τί συμβαίνει ας ψάξει να μάθει.

ΥΓ

Πάντως, η ανασφάλιστη εργασία είναι παράνομη, μπορεί να καταγγελθεί και να έχει επιπτώσεις.

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω ότι αν θέλουν να το περάσουν, θα το περάσουν... Γιατί να το εκμεταλευτούνε μόνο όσοι θέλουν 6μηνο δεν καταλαβαίνω?

Επιπλέον, δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ σαν 6ετής ήμουν 8ώρες κάθε πρωί στην κλινική, και εφημέρευα 2 μέρες την εβδομάδα (όπου κατά τις 12 μπορούσα να φύγω βέβαια...). Δε θυμάμαι να με πλήρωσε κανένας, ούτε να είπε κανείς ότι είναι προαιρετική η παρακολούθηση.

Εγώ θίγομαι περισότερα επαγγελματικά από το να έχω ένα πτυχίο αναξιοποίητο για 3,5 χρόνια (=η αναμονή του γενικού μου μέρους), παρά να μπορούσα να τελειώσω μια ώρα αρχίτερα. Παρεπιπτώντως, για να μην ξεχάσω και αυτά που άμαθα, ήδη παρακολουθώ εθελοντικά σε μία κλινική (εδώ και 4μήνες). Και θα συνεχίσω να το κάνω για άλλα 2,5χρόνια. Θεωρούμαι αναξιοπρεπής ή μαλάκας?

Θεωρείσαι "αξιοπρεπης μαλάκας!" Το έκανα κι εγω για ένα εξάμηνο σε χειρουργική κλινική και αυτό μου είπε ένας ειδικευόμενος....χαχα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καλύτερο θα ήταν να είσαι σε έμμισθο πόστο ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ, δεν το αμφισβητεί κανένας.

Αλλά μην συζητάμε πάλι τα αυτονόητα. Δεν υπάρχει χρήμα. Δεν υπάρχει euro για να γίνει αυτό.

Σοβαρα; Και τα 28 δις που πηγαν στις τραπεζες τι ηταν; Πετσετακια; Και μη μου πεις οτι η σοφη Ελληνικη Κυβερνηση ειχε προβλεψει την κριση και καταφερε να τα εξοικονομησει! Και αφου καταφερε να τα εξοικονομησει γιατι δεν ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕ την επενδυση τους, αλλα προεβη στο ΕΚΤΑΚΤΟ χαρισμα τους;;;; emofftopic

Μετά και από αυτό σου το επιχείρημα είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι είσαι αριστερής ιδεολογίας. Δεν είναι κακό, αλλά να μην αφήνουμε το "κόμμα" να επηρεάζει την κρίση μας. Το να μην καταρρεύσει η χώρα είναι μεγαλύτερη προτεραιότητα από τους μισθούς των ιατρών (και της κάθε ομάδας εργαζομένων). Καλά έκαναν και αύξησαν τη ρευστότητα ώστε να μην καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα. Εγώ δεν πιστεύω ότι οι ιατροί αδικούνται ή ότι δεν έχουν αρκετά δικαιώματα.

Όλο το πρόβλημα προκύπτει από τις μεγάλες λίστες αναμονής και οι μεγάλες λίστες αναμονής προκύπτουν από... ;;;

Επειδη παρακολουθω αυτη την κουβεντα σχεδον απο την αρχη της, δεν σε θυμαμαι να εισαι απο τους πρωτους που την ξεκινησαν! Αν ησουν θα ειχες δει στο ποστ 86 της σελιδας 5 αυτου του τοπικ, ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΩ ΔΕΟΝΤΩΣ!!!! Θα σε στολιζα και απο κοντα αν ηθελες, αλλα δεν το κανω γιατι θεωρω οτι δεν προειδοποιηθηκες, οπως τωρα! ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ! Δεν ανηκω σε κανενα κομμα και καμμια παραταξη! Ποτε δεν πολιτικοποιηθηκα και δεν ψευτοεπαναστατησα! Στην Ιατρικη Αθηνων ψηφιζα "ΝΑΙ" στις καταληψεις επειδη αυτο πιστευα ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ! ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΤΗΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ! Ιδεολογικα ειμαι σοσιαλιστης, αλλα οχι ΠΑΣΟΚ!! Ανηκω στο χωρο των αναποφασιστων που καθε φορα ψηφιζει, οχι τους καλυτερους, αλλα αυτους που νομιζει οτι τον δουλευουν λιγοτερο!! Το "κομμα" που λες, εχει στον Περισσο το πιο "μουρατο" κεντρικο κτιριο διοικησης, απο ολα τα αλλα!

Συμφωνω, οτι τα 28 δις πανε στον κοσμο και δεν σκεφτομαι αυτο!

Σκεφτομαι "ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΦΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ;;;" ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΕΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ, ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!"

Γιατι λοιπον δεν προγραμματιζονται καινουριες θεσεις ειδικευομενων, ή τελος παντων θεσεις εργασιας για τον κοσμο γενικως;;;!!!Πρεπει να εκβιασουμε για να γινει αυτο; Πρεπει να μας βγαινει η ψυχη καθε φορα που θα ζηταμε κατι αυτονοητο; Πρεπει να φτασουμε να λυπομαστε τον εαυτο μας, και να φτασουμε να ζηταμε φακελακι για να λυτρωσουμε την οικονομικη ξεφτιλα μας; Λεω να "φτασουμε", και εννοω "εμας" που ακομα κοκκινιζουμε σε αυτη την σκεψη! Γιατι δεν συμφωνεις οτι η Ιατρικη πρεπει να ανεβει σε ολα τα επιπεδα; Γιατι πιαστηκες απο αυτο το ασχετο θεμα που εθεσα και δεν μου απαντησες σε τοσα αλλα που ειπα; Σε προηγουμενο ποστ μου ειχες πει "Θα σου απαντησω σε οτι θες"

Στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου ελεγα :

""Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι τα νοσοκομεια δεν ειναι απεριοριστες δεξαμενες ειδικευομενων και ειδικευμενων! Ποιοι θα πρωτοπροσληφθουν αν γινει ολοκληρη η ειδικοτητα αμμισθη; Ποσοι ασθενεις θα αναλογουν στον καθενα μας; Θα μαθαινουμε δηλαδη ακομα λιγοτερα απο σημερα;; Οταν γινουν προσληψεις ειδικευομενων ΑΜΜΙΣΘΩΝ (αυτων που λενε οτι εχουν το δικαιωμα), εμεις οι αλλοι (που ασκουμε το δικαιωμα να μην πουλησουμε τα δικαιωματα μας!)με τι μουτρα θα παμε να ζητησουμε ανοιγμα καινουριων ΕΜΜΙΣΘΩΝ θεσεων;;;; Αφου ολοι συμφωνουμε οτι οι ΝΕΕΣ ΕΜΜΙΣΘΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ, ΠΟΥ θα ανοιξουν αυτες, οταν γεμισετε τους θαλαμους εσεις οι αμμισθοι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; (Και μην ακουσω στην επαρχια! Εκει λειπουν κυριως ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ!)"

ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!!!!!! ""

Απαντησε μου λοιπον εδω! Ποιο ειναι το μελλον των εμμισθων νεων θεσεων αν πηξουμε στις αμμισθες;

(Ξαναλεω οτι μην βαυκαλιζεστε με το καινουριο νομοσχεδιο! Μιλαει για περισσευμα ειδικοτητας, και οχι ολοκληρη!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ Η ΘΗΤΕΙΑ ΕΝΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ;

ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΕΙΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΤΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για παράδειγμα ψηφιστεί το νομοσχέδιο την περίοδο που ήδη κανουμε αγροτικό θα παραταθεί αυτόματα η 9μηνη σε 12 μηνη θητεία? Με απλά λόγια.
23487561805334656384736598897901325 φορές

ΟΧΙ

τότε τί ακριβώς σημαίνει η αναδρομική εφαρμογή από Απρίλη 2008 στο τέλος του άρθρου 24;

αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις και παραπάνω το γράφω.

3056290316_2d6399730f_o.jpg

Η αναδρομικότητα του νόμου αφορά την κάλυψη των δαπανών που δημιούργησαν στον κρατικό προϋπολογισμό, όπως αναφέρεται στη σελίδα 20 της αιτιολογικής έκθεσης

3055465577_829b7e49fd_o.jpg

Το λάθος οφείλεται στον αξιαγάπητο νομικό σύμβουλο του Υπουργού κύριο Αδαμίδη που αν και νομικός "ξεχνάει" να διατυπώσει σε ένα ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ τα βασικά.

Όσοι θα διοριστούν με την επόμενη προκήρυξη (και εφόσον ψηφιστεί το νομοσχέδιο) θα υπηρετήσουν 12 μήνες.

Όσοι ήδη υπηρετούν θα κάνουν όσο γράφει η συλλογική τους σύμβαση και όσο έγραφε η προκήρυξη που συμμετείχαν, 9 μήνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ Η ΘΗΤΕΙΑ ΕΝΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΛΥΦΘΕΙ Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ;

ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣ, ΚΑΘΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΛΕΙΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΤΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Η πείπτωση Δ της παραγράφου 3 του άρθρου 21 του ν.3580/2007 αναφέρει στην τελευταία της πρόταση:

"Η αύξηση του χρόνου υπηρεσίας υπαίθρου δεν μπορεί να υπερβαίνει συνολικά τα δύο έτη".

Εντέχνως και πάλι ξεχάστηκε από τον αξιαγάπητο νομικό σύμβουλο κύριο Αδαμίδη να περαστεί στο νέο νόμο.

Έγινε και αυτή η επισήμανση στους αρμόδιους διευθυντές του Υπουργείου, στους τομεάρχες, στον Γ.Γραμματέα και στον Υφυπουργό Υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης υπάρχει λάθος που θα διορθωθεί επειδή έρχετε σε αντίθεση με τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα για την κανονική άδεια των ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου.

Η κανονική άδεια θα ορίζεται στη δωδεκάμηνη υπηρεσία υπαίθρου σε 20 ημέρες και όχι 15 που ισχύει στην εννεάμηνη θητεία σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως γνωριζετε αν τα αγροτικα στα πλοια της 26/9

- για τα οποια δεν εχει ερθει ακομη ο διορισμος!-

θα ειναι, συμφωνα με τις νεες ρυθμισεις, 12μηνης ή 9μηνης θητειας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μ'αρεσει να που μιλαμε για τις αλλαγες και ολα αυτ ααλλα δεν εχουμε νεα ακομα απο κανενα για το ποτε θα ανακοινωθουνε τα αγροτικα !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πρωι πηρα τηλεφωνο και η ευγενικη εκεινη που λεγαμε κυρια επε οτι δεν εχει κατι νεοτερο,να ενημερωνομαι λεει απτην σελιδα στο διαδικτυο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως γνωριζετε αν τα αγροτικα στα πλοια της 26/9

- για τα οποια δεν εχει ερθει ακομη ο διορισμος!-

θα ειναι, συμφωνα με τις νεες ρυθμισεις, 12μηνης ή 9μηνης θητειας?

Αν προσέξεις την προκήρυξη που έλαβες μέρος αναφέρει στην αρχή βάσει ποιων διατάξεων συμμετέχεις στην προκήρυξη.

Κάπου εκεί αναφέρει το νόμο που ισχύει μέχρι και σήμερα και βάσει του οποίου θα διοριστείς.

9 ΜΗΝΕΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μ'αρεσει να που μιλαμε για τις αλλαγες και ολα αυτ ααλλα δεν εχουμε νεα ακομα απο κανενα για το ποτε θα ανακοινωθουνε τα αγροτικα !!!!
και έχεις την εντύπωση πως αν το ρωτήσεις σε 100 topic θα βγει;

Η προκήρυξη θα είναι δωδεκάμηνς θητείας. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να ψηφιστεί ο νέος νόμος και να γίνει Φ.Ε.Κ.

Καλές γιορτές λοιπόν.

Συγγνώμη που γράφω με αυτόν τον τρόπο, αλλά το να ρωτάει κάποιος κάθε μέρα πότε θα βγει η προκήρυξη καταντάει κουραστικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως γνωριζετε αν τα αγροτικα στα πλοια της 26/9

- για τα οποια δεν εχει ερθει ακομη ο διορισμος!-

θα ειναι, συμφωνα με τις νεες ρυθμισεις, 12μηνης ή 9μηνης θητειας?

Αν προσέξεις την προκήρυξη που έλαβες μέρος αναφέρει στην αρχή βάσει ποιων διατάξεων συμμετέχεις στην προκήρυξη.

Κάπου εκεί αναφέρει το νόμο που ισχύει μέχρι και σήμερα και βάσει του οποίου θα διοριστείς.

9 ΜΗΝΕΣ!

Μακαρι να εφαρμοστει! Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο αμεσως προηγουμενο ποστ μου ελεγα :

""Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι τα νοσοκομεια δεν ειναι απεριοριστες δεξαμενες ειδικευομενων και ειδικευμενων! Ποιοι θα πρωτοπροσληφθουν αν γινει ολοκληρη η ειδικοτητα αμμισθη; Ποσοι ασθενεις θα αναλογουν στον καθενα μας; Θα μαθαινουμε δηλαδη ακομα λιγοτερα απο σημερα;; Οταν γινουν προσληψεις ειδικευομενων ΑΜΜΙΣΘΩΝ (αυτων που λενε οτι εχουν το δικαιωμα), εμεις οι αλλοι (που ασκουμε το δικαιωμα να μην πουλησουμε τα δικαιωματα μας!)με τι μουτρα θα παμε να ζητησουμε ανοιγμα καινουριων ΕΜΜΙΣΘΩΝ θεσεων;;;; Αφου ολοι συμφωνουμε οτι οι ΝΕΕΣ ΕΜΜΙΣΘΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ, ΠΟΥ θα ανοιξουν αυτες, οταν γεμισετε τους θαλαμους εσεις οι αμμισθοι;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; (Και μην ακουσω στην επαρχια! Εκει λειπουν κυριως ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ!)"

ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Σ'ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!!!!!! ""

Απαντησε μου λοιπον εδω! Ποιο ειναι το μελλον των εμμισθων νεων θεσεων αν πηξουμε στις αμμισθες;

(Ξαναλεω οτι μην βαυκαλιζεστε με το καινουριο νομοσχεδιο! Μιλαει για περισσευμα ειδικοτητας, και οχι ολοκληρη!)

Καλέ μου άνθρωπε, ξέρεις πόσο πολύ θα ήθελα να δουλεύω ΜΕ ΜΙΣΘΟ και υπεράριθμος;

Νομίζεις ότι το θέλω να δουλεύω άμισθος. Σίγουρα υποτιμάει τη θέση μας μια τέτοια πρακτική αλλά η ζωή μου είναι πολύτιμη και δεν μπορώ να σπαταλήσω 5 χρόνια αναμονής για ένα κωλοεξάμηνο, για μια ιδεολογία.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ (που θα ανοίξουν) νέες έμμισθες θέσεις. Δεν πιστεύω να βρεις κάποιον να διαφωνήσει σε αυτό μαζί σου. Αρκεί να γίνει σωστή κατανομή. Να μην δωθούν πολλές θέσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να πέφτει η ποιότητα της εκπαίδευσης (φαντάζεσαι ένας ειδικευόμενος να βλέπει μόνο 2-3 περιστατικά την ημέρα; τι θα προλάβει να μάθει).

Πρέπει να μειωθούν οι ιατροί, να κατευθυνούν σε ειδικότητες που έχουμε ανάγκη, και να κατανεμηθούν σωστά σε όλη την ελληνική επικράτεια.

Επί της ουσίας δεν διαφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ας πάμε στο γνωστό άρθρο:

3055343915_157318260c_o.jpg

Η πρώτη παράγραφος είναι λάθος διατυπωμένη και έρχεται σε αντίθεση με την εργατική νομοθεσία. Τώρα πως ένας νομικός σύμβουλος συνέταξε ένα νομοσχέδιο που έρχεται σε αντίθεση με νόμους του κράτους, ας το ψάξουν αυτοί που τον τοποθέτησαν στη θέση αυτή.

Και το εξηγώ:

1. Δεν χορηγείται "άδεια" σε ειδικευόμενο ιατρό για να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές.

Όταν ο ιατρός συμμετέχει σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών και του έρθει η απόφαση τοποθέτησης, του δίνεται χρονολογική παράταση.

2. Η άδεια λοχείας που αναφέρει έρχεται σε αντίθεση με την εργατική νομοθεσία.

3. Δεν αναφέρει τι γίνεται για αναρρωτικές άδειες.

4. Δεν αναφέρει μέχρι πόσες θέσεις κάθε κλινική-εργαστήριο θα μπορέσει να εκπαιδεύσει ως υπεράρριθμους.

5. Δεν αναφέρει τον τρόπο επιστροφής της μητέρας αγροτικού ιατρού (κριτήρια)

Όσο αφορά τη δεύτερη παράγραφο, για την οποία έγινε πολύ συζήτηση:

1. Βάσει εγκυκλίου του Υπουργείου Υγείας, ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ στην Ελλάδα, ειδικότητα ή μέρος αυτής που έγινε σε χώρα της αλλοδαπής σε θέση άμισθη.

2. Απαγορεύεατι η άμισθη, ανασφάλιστη εργασία.

3. Η συγκεκριμένη παράγραφος προστέθηκε για να μην κρυβόμαστε άλλο......υπό την πίεση μιας ομάδας συναδέλφων Ψυχιατρικής (αν κάνω λάθος ας με διαψεύσουν επώνυμα).

4. Το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου ΑΓΝΟΟΥΣΕ μέχρι και πριν μερικές ημέρες το παρόν άρθρο και αδυνατεί να το εφαρμόσει.

5. Η λύση είναι ενιαίες ειδικότητες, τουλάχιστον για κάποιες συγκεκριμένες που καθυστερούν λόγω 6μηνης σπαστής τοποθέτησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια σας παρακαλω όποιος ξέρει ας απαντησει γιατι με τις νομαρχίες δε βγαζω ακρη.τέλειωσα το αγροτικό μου το σεπτέμβρη, έκανα 15 μηνο με το παλιο σύστημα , και σε λιγο καιρο περιμένω το διορισμό για τη χειρουργική για ενα ετος.σύμφωνα με τις καινουριες διατάξεις που ειχαν ψηφιστεί για αναγνωριση εξαμήνου απο το γενικό μερος στους εχοντες εκπληρωσει το αγροτικο, εγω τωρα θα κανω 9 μηνες χειρουργικη (μειον το τριμηνο στο νοσοκομειο) οπως ισχυε μεχρι τωρα ή θα κάνω 6μηνο γεν. χειρουργικής?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.