Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply
Όσο αφορά τη δεύτερη παράγραφο, για την οποία έγινε πολύ συζήτηση:

1. Βάσει εγκυκλίου του Υπουργείου Υγείας, ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ στην Ελλάδα, ειδικότητα ή μέρος αυτής που έγινε σε χώρα της αλλοδαπής σε θέση άμισθη.

2. Απαγορεύεατι η άμισθη, ανασφάλιστη εργασία.

3. Η συγκεκριμένη παράγραφος προστέθηκε για να μην κρυβόμαστε άλλο......υπό την πίεση μιας ομάδας συναδέλφων Ψυχιατρικής (αν κάνω λάθος ας με διαψεύσουν επώνυμα).

4. Το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου ΑΓΝΟΟΥΣΕ μέχρι και πριν μερικές ημέρες το παρόν άρθρο και αδυνατεί να το εφαρμόσει.

5. Η λύση είναι ενιαίες ειδικότητες, τουλάχιστον για κάποιες συγκεκριμένες που καθυστερούν λόγω 6μηνης σπαστής τοποθέτησης.

1. εμ, το έχω πει εδώ και μερικές σελίδες αλλά πέρασε έτσι... http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...st&p=322629

εδώ λογικά μπλέκονται και κάποιοι κανονισμοί της Ε.Ε.

νομίζω κάτι έχει αναφερθεί και στο topic της ελβετίας αν θυμάμαι καλά, βαριέμαι να ψάχνω τώρα :rolleyes:

5. ίσως η καλύτερη λύση -με βάση το τωρινό σύστημα- για τις σπαστές ειδικότητες, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει κάποιος που θέλει ειδικότητα με 2 ή 3 μέρη να μην μπορεί να διοριστεί και να την κάνει σε ένα νοσοκομείο ή αν δεν είναι κατάλληλο το νοσοκομείο για το απαιτούμενο γενικό μέρος να μην μπορεί να γίνει σε κάποιο γειτονικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλεμ toxicity τωρα ισχυει οτι θα κανεις 6 μηνο χειρουργικης(φεκ 15-4-2008)

3 μηνες απο το τριμηνο και 3 μηνες απο την ολοκληρωση αγροτικου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για παράδειγμα ψηφιστεί το νομοσχέδιο την περίοδο που ήδη κανουμε αγροτικό θα παραταθεί αυτόματα η 9μηνη σε 12 μηνη θητεία? Με απλά λόγια.
23487561805334656384736598897901325 φορές

ΟΧΙ

τότε τί ακριβώς σημαίνει η αναδρομική εφαρμογή από Απρίλη 2008 στο τέλος του άρθρου 24;

αν κάνεις τον κόπο και διαβάσεις και παραπάνω το γράφω.

3056290316_2d6399730f_o.jpg

Η αναδρομικότητα του νόμου αφορά την κάλυψη των δαπανών που δημιούργησαν στον κρατικό προϋπολογισμό, όπως αναφέρεται στη σελίδα 20 της αιτιολογικής έκθεσης

3055465577_829b7e49fd_o.jpg

Το λάθος οφείλεται στον αξιαγάπητο νομικό σύμβουλο του Υπουργού κύριο Αδαμίδη που αν και νομικός "ξεχνάει" να διατυπώσει σε ένα ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ τα βασικά.

Όσοι θα διοριστούν με την επόμενη προκήρυξη (και εφόσον ψηφιστεί το νομοσχέδιο) θα υπηρετήσουν 12 μήνες.

Όσοι ήδη υπηρετούν θα κάνουν όσο γράφει η συλλογική τους σύμβαση και όσο έγραφε η προκήρυξη που συμμετείχαν, 9 μήνες.

Ευτυχώς που υπάρχει καποιος με εγκυρες πληροφοριες και ξεκαθαριζει την κατασταση!Thank u!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το επαναλάβω γιατί κάποιοι είτε δε θέλουν είτε δεν μπορούν να το καταλάβουν.

Η άμισθη ειδικότητα ισχύει ανέκαθεν

1)για γιατρούς που κάνουν 2η ειδικότητα

2)για γιατρούς που αλλάζουν ειδικότητα ενώ έχουν ξεκινήσει

3)για γιατρούς που κόβονται 3 φορές σε εξετάσεις ειδικότητες (6 μήνες)

4)για γιατρούς που δεν είναι πολίτες ΕΕ

κ.α. που δε θυμάμαι τώρα

Επομένως δεν πρόκειται για κάτι καινούριο. Και μέχρι τώρα ποτέ δε δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα.

Θα στο ξαναγράψω γιατί βλέπω πως μάλλον δεν έχεις καταλάβει τη διαφορά!

όλες οι παραπάνω περιπτώσεις αναφέρονται σε χρόνο ειδικότητας που αντιστοιχεί σε παραπάνω χρόνο ειδικότητας από τον καθορισμένο.

1. Δεν μπορεί να σε πληρώνουν για να ειδικεύεσαι σε 10 ειδικότητες, παρά μόνο σε μία.

2. Σε πληρώνουν για το χρονικό διάστημα που ειδικεύεσαι στην τελική σου ειδικότητα.....maximum 7 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος.

3. Έχεις κάνει ειδικότητα ήδη, άρα το υπόλοιπο εξάμηνο είναι επιπλέον.

μια ενσταση, κυριε θεοδωριδη!!!!

υπαρχει μια κατηγορια υπεραριθμων αμισθων ειδικευομενων που δεν ανηκει σε αυτες που εσυ περιγραφεις. αφορα τους "αλλοδαπους" συναδελφους που δεν προερχονται απο χωρες της ΕΕ και ωωωω ναι κανουν ειδικοτητα για πρωτη φορα. πχ, ενας ιορδανος συναδελφος που θελει πχ να κανει παιδιατρικη θα ξεκινησει ως υπεραριθμος (σχετικα) αμεσως αλλα αμισθος.(θα πληρωνεται τις εφημεριες)....

δηλαδη ολοι αυτοι οι συναδελφοι που με τοσες θυσιες ολοκληρωνουν την ειδικοτητα τους ειναι λιγοτερο καλοι γιατροι επειδη ηταν αμισθοι και επειδη ξεπουλησαν το πτυχιο τους μπλα μπλα μπλα....? ps:το τελευταιο δεν πηγαινει σε εσενα τασο, αλλα σε ολους εκεινους που προφανως επειδη δεν ευνοουνται απο την νεα αυτη ρυθμιση βαζουν ξανα αριστεριζουσες παρωπιδες και με βαρυγδουπα κηρυγματα προσπαθουν να δημιουργησουν εντυπωσεις.

τα φιλια μου ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω ότι αν θέλουν να το περάσουν, θα το περάσουν... Γιατί να το εκμεταλευτούνε μόνο όσοι θέλουν 6μηνο δεν καταλαβαίνω?

Επιπλέον, δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ σαν 6ετής ήμουν 8ώρες κάθε πρωί στην κλινική, και εφημέρευα 2 μέρες την εβδομάδα (όπου κατά τις 12 μπορούσα να φύγω βέβαια...). Δε θυμάμαι να με πλήρωσε κανένας, ούτε να είπε κανείς ότι είναι προαιρετική η παρακολούθηση.

Εγώ θίγομαι περισότερα επαγγελματικά από το να έχω ένα πτυχίο αναξιοποίητο για 3,5 χρόνια (=η αναμονή του γενικού μου μέρους), παρά να μπορούσα να τελειώσω μια ώρα αρχίτερα. Παρεπιπτώντως, για να μην ξεχάσω και αυτά που άμαθα, ήδη παρακολουθώ εθελοντικά σε μία κλινική (εδώ και 4μήνες). Και θα συνεχίσω να το κάνω για άλλα 2,5χρόνια. Θεωρούμαι αναξιοπρεπής ή μαλάκας?

επιτελους! γιατι κοντευουμε να τρελλαθουμε εδω περα.

οποιος θελει να μαθει θα μαθει. και λαντζα θα κανει και εθελοντικα θα δουλεψει στο αντικειμενο που τον ενδιαφερει αρκει να προσεγγισει το στοχο του...

και εγω τον εναμιση χρονο που μαζευα μορια για το αγονο αντι να κ....βαρω ή να κανω λειζερ στα μπικινι που επισης ειναι ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΣ του πτυχιου μας θεωρησα ωφελιμοτερο να πηγαινω για καποιες ωρες καθημερινα σε μια κλινικη για να ενισχυσω την μικρη κλινικη μου εμπειρια και δεν ενιωθα καθολου αναξιοπρεπης ή βλακας!

και επιτελους, ο νομος ειναι ξεκαθαρος. μιλα για ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.οποιοι θελουν το επιλεγουν. δε σε υποχρεωνει κανεις.

ή μηπως θα ηταν καλυτερο να περιμενω 4 χρονια(που τοσο δυστυχως θα χρειαστει να περιμενω) για να κανω 6 μηνες για το γενικο μου κομματι και στο μεσοδιαστημα να ειμαι α)ανεργη ή β) να αναγκαστω να δουλευω στα οποιαδηποτε bodyline.

τωρα παλι στο ερωτημα γιατι να αφορα μονο το 6μηνο και γιατι οχι ολες τις ειδικοτητες? μακαρι να ημουν ο νομοθετης και να ειχα την απαντηση.

ωστοσο, αυτο που γνωριζω ειναι οτι ειμαστε σε μια μεταβατικη περιοδο και συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις καποιοι ευνοουνται και καποιοι οχι, εξ ορισμου.

με την ιδια λογικη ομοιως δεν καταλαβα αυτο που εγινε περυσι το πασχα (στα κρυφα αρχικα) γιατι δε μπορουσαν να δηλωσουν 2 νοσοκομεια (μερικη και πληρη) και εκεινοι οι ανθρωποι που ηθελαν να κανουν παθολογια ή χειρουργικη. αφου και αυτες ειναι ενιαιες ειδικοτητες. ΑΔΙΚΟ δεν ειναι και αυτο? αδικο!ομως δεν επεκταθηκε το μετρο. παλι εγινε ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ...η λογικη του παραλογου....αβυσσος η ψυχη του νομοθετη.

επισης ΑΔΙΚΟ δεν ειναι να αναγνωριζουν παθολογια ή χειρουργικη ενος χρονου καποιοι συναδελφοι λογω θητειας τους σε στρατιωτικα νοσοκομεια απλα και μονο επειδη ετυχε να ξερουν τους καταλληλους ανθρωπους ή επειδη ετυχε να εχουν το σωστο ονομα?αδικο και αυτο.

Συνεπως, αυτο που λεω ειναι οτι απλουστατα ΔΕ ζουμε σε αγγελικα πλασμενο κοσμο. και ειδικα ο κοσμος της ιατρικης δεν ειναι ιδανικος.

οσο για τα περι εξευτελισμου του πτυχιου μας κτλ, ενα ξερω. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ. αν αισθανεσαι ενα τιποτα ,αναξιος σεβασμου αυτο θα βγαζεις.αν αισθανεσαι σημαντικος (αλιμονο βεβαια σε οσους δεν ειναι αλλα το πουλανε.....τεσπα ομως αυτο σηκωνει αλλη κουβεντα) θα το περασεις και θα πεισεις.

κανενας ασκος του αιολου δεν ανοιγει γιατι ΕΛΕΟΣ ΔΕ ζουμε πια στο μεσαιωνα. καποια πραγματα ειναι ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΜΕΝΑ και δεν απειλουνται. κατι τετοιο θα ειχε εναν υπαινιγμο αν ο νομος ηταν επιτακτικος και δεν περιειχε το προαιρετικο του πραγματος.αντιθετα καποιοι βασιζομενοι σε ΕΙΚΑΣΙΕΣ και ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΣ προβλεψεις για το εργασιακο μας μελλον προσπαθωντας να αγγιξουν συνειδησεις μιλουν ΜΗΔΕΝΙΣΤΙΚΑ για απαξιωση του πτυχιου και αλλα πολλα αγνοωντας την ηδη υπαρχουσα απογοητευτικη πραγματικοτητα.λες και δεν παραδεχονται την απαξιωση του πτυχιου τους οταν πανε να δουλεψουν γιοα 5 ευρω την ωρα ή για 700 το μηνα μεικτα ως ΕΤΕΡΟΑΠΑΣΧΑΛΟΥΜΕΝΟΙ.

φυσικα, να σας προλαβω ολους εσας τους κοινωνικα ευαισθητους συναδελφους( σας περιγραφω με ευγενεια,χεχεχε για να μη λετε οτι ειμαι κακια) οτι ΝΑΙ συμφωνω οτι οι μισθοι μας ειναι υποδεεστεροι των κοπων μας και οτι οι ωρες εργασιες μας ειναι περισσοτερες απο το επιθυμητο, μπλα μπλα μπλα.

τα πραγματα καμια φορα ειναι απλουστερα απο οτι φαινονται και επισης καλο ειναι μερικοι να αποβαλουν το συνδρομο της καταδιωξης ΚΙΝΔΥΝΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ασυστολα.απλα, προκειται για μια προσπαθεια μερικης αποσυμφορησης των λιστων στην ηδη χαωδη κατασταση των αναμονων.

και 1000 φορες θα διαλεξω την οικονομικα απαραδεκτη αυτη λυση προκειμενου

α)να γλυτωσω καποια χρονακια αχρηστης και επισης "ΑΜΙΣΘΗΣ" αναμονης

β)να δηλωσω και το νοσοκομειο που δινει τη μερικη ειδικοτητα που θελω και αρα να ΕΛΑΤΤΩΣΩ πολυ ως καθολου το μεσοδιαστημα της ανεργιας μου

γ)να νιωθω παραγωγικη οπως νιωθουν οι συνομηλικοι φιλοι μου αλλων επαγγελματικων κατευθυνσεων .

αυτα σε γενικες γραμμες

αντε, παω για νανι τωρα καθοτι και κρυωμενη....

ΥΓ:προς ολους τους εργατοπατερες που τελικα ξεπουλουν τα συμφεροντα του συνολου για το δικο τους οφελος την πιο κρισιμη στιγμη:η ελλαδα οπου και αν παω με πληγωνει....γιατι χαρη σε αυτους "φορεσα" και θα "φορω" πολλα "ΑΔΕΙΑΝΑ ΠΟΥΚΑΜΙΣΣΑ".... οποτε τα κηρυγματα περι ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΜΟΥ του πτυχιου και της αξιοπρεπειας τους κτλ κτλ κτλ, τους τα επιστρεφω....

φιλια ...απο νοτο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλω να προσθέσω και κάτι άλλο...

Όλοι μας έχουμε περάσει πάρα πολλές στερήσεις. Το σχολείο δεν ήταν για εμάς μία ανέμελη περίοδος, γεμάτη από εξόδους και παιδικές χαζομάρες (σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό). Τα φοιτητικά χρόνια δεν ήταν 3 μήνες το χρόνο (=εξεταστικες), ούτε ξενύχτια και κραιπάλες. Κάποιοι ξενιτεύτηκαν για να σπουδάσουν σε κάποια επαρχιακή πόλη, ή σε άλλη χώρα και είχαν φίλους και οικογένεια Χριστούγεννα-Πάσχα-καλοκαιρι. Κάποιοι ήταν άξιοι να περάσουν κοντά στο σπίτι τους (ή να μετεγγραφούν εκει - δεν επεκτείνομαι σε "άξιους" εδώ), Κάποιοι θα φύγουν για ειδικότητα στο εξωτερικό, έχοντας 20-25 μέρες άδεια το χρόνο για να δουν το σπίτι τους, οικογένεια κ' φίλους.

Όλα αυτά γιατί τα κάνουμε για να γίνουμε ειδικευόμενοι?

Εμένα το όνειρο μου είναι να γίνω Ιατρός με το κύρος της υπογραφής μου κ' της διάγνωσής μου, δηλαδή ειδικευμένος. Δεν είναι ο στόχος μου να γίνω ειδικευόμενος - κομμάτι της εκπάιδευσής μου είναι.

Εγώ θίγομαι όταν ο μόνος δρόμος για να γίνω ειδικευμένος, μετά από τόσους κόπους, προαπαιτεί ή να φτάσω τα 40 ή να γίνω μετανάστης.-

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα......ξέχασα νας σας πω.......το άρθρο αυτό πολύ πιθανόν πλέον να μην ψηφιστεί. :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλο που, όπως λέει ο καλύτερα πληροφορημένος, tasostheodoridis, το άρθρο μπορεί να μην ψηφιστεί (προφανώς εννοεί το άρθρο 24), η συζήτησή του άξιζε (και εξακολουθεί να αξίζει) τον κόπο γιατί μάθαμε (και μαθαίνουμε) από αυτήν.

Εξάλλου, την ουσία του νομοσχεδίου την περιέγραψε γλαφυρά ο 'Rā's al Ghūl' στο άρθρο του και ειδικά στο «Τι λέει... η Ιλιάδα;» (http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=23528)

Το αν το ΕΣΥ ή το αν ο τομέας της Υγείας και της εκπαίδευσης των λειτουργών της (και όλοι οι άλλοι τομείς) είναι μπάχαλο, οφείλεται εν πολλοίς σε τέτοιους νόμους/παράθυρα/«φωτογραφίες» που είναι γραμμένοι στο πόδι και που υποτίθεται ότι έρχονται να διορθώσουν αδικίες αλλά στην ουσία δημιουργούν νέες.

Κάθε τέτοια παρέμβαση δημιουργεί την εξαίρεση στον κανόνα η οποία λύνει ένα πρόβλημα για κάποιους και δημιουργεί πρόβλημα σε κάποιους άλλους. Για να λυθεί το νέο πρόβλημα, δημιουργείται νέα εξαίρεση που λύνει ένα πρόβλημα και δημιουργεί άλλο κ.ο.κ.

Προφανώς, ο καθένας είναι μια διαφορετική περίπτωση που αν ειδωθεί από τη σκοπιά του (σε ατομικό επίπεδο δηλαδή) μπορεί να αδικείται.

Σαφώς πρέπει να γίνονται κάποιες διακρίσεις και εξαιρέσεις αλλά δεν μπορεί να γίνονται νόμοι εξατομικευμένοι. Έτσι όμως δεν μπορεί να δουλέψει το σύστημα γιατί στο τέλος κανένας δεν τους σέβεται.

Και αυτό δεν έχει να κάνει με ιδεολογίες και κόμματα (που ΟΛΑ τους, με πράξεις ή/και ΠΑΡΑΛΕΙΨΕΙΣ ευθύνονται διότι εξέθρεψαν το σημερινό μπάχαλο).

Έχει να κάνει με την κοινή λογική και το μέτρο, που πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) πολίτες αντιλαμβανόμαστε ότι έχουν χαθεί από καιρό.

Το χειρότερο από όλα είναι ότι καθημερινά πληρώνουμε τις επιπτώσεις χωρίς να μπορούμε να τοποθετήσουμε μια κόκκινη γραμμή (είτε διότι δεν το αντιλαμβανόμαστε είτε διότι δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε ως «κοινωνία πολιτών»).

***

Και για να γίνω σαφής, η αιτιολογική έκθεση περί του άρθρου 20, περιγράφει επακριβώς τις επιπτώσεις που «πληρώνουμε» σήμερα (12 χρόνια μετά) από πράξεις και παραλείψεις της κρατικής διοίκησης (με την ευρεία έννοια του όρου).

Συγκεκριμένα, επειδή το 1996 δεν αποδόθηκαν τα νόμιμα πριμ παραγωγικότητας στους τότε δικαιούχους, έρχεται σήμερα η δικαιοσύνη και επιδικάζει (εκτός από τα δικαιούμενα) επιπλέον τόκους που ανέρχονται σε 659.605 Ευρώ (κάντε την άθροιση). Αυτό το ποσό, ασχέτως του ότι δεν θα βαρύνει τον Προϋπολογισμό του κράτους, θα επιβαρύνει την οικονομική κατάσταση του νοσοκομείου «ΘΡΙΑΣΙΟ» (άρα τη δημόσια περιουσία) διότι όπως ρητά αναφέρεται στη διάταξη «η σχετική δαπάνη θα καλυφθεί από τα διαθέσιμα του Νοσοκομείου».

- Ποιο είναι το συμπέρασμα;

Χρήματα που θα μπορούσαν να δοθούν αλλού (π.χ. για την «εκπαίδευση» 50 περίπου ειδικευομένων επί ένα εξάμηνο έκαστος), δίνονται για «παραλείψεις» (ή κακοδιοίκηση) της δημόσιας διοίκησης.

- Θα τιμωρηθεί κανείς για τις τότε αποφάσεις;

Όχι. Κανείς δεν θα τιμωρηθεί για το επιπλέον αυτό κόστος σε ΟΛΟΥΣ μας αφού το άρθρο απαλλάσσει το τότε ΔΣ του νοσοκομείου από κάθε καταλογισμό αποζημίωσης στους δικαιούχους (προφανώς αθωώθηκαν αποδίδοντας τις ευθύνες των αποφάσεών τους στους ανωτέρους = πολιτική ηγεσία).

- Έχει κανείς πολιτικές ευθύνες (ή θα τις αναλάβει κανείς) για τη ζημία που προέκυψε σε ΟΛΟΥΣ μας;

Όχι. Μετά από 12 χρόνια όλα έχουν ξεχαστεί (που έλεγε και ο επίτιμος). Εξάλλου, πολιτική ευθύνη δεν είναι τίποτα άλλο από το «Μην με ξαναψηφίσετε (αν θυμηθείτε ποτέ το λόγο για να μην με ξαναψηφίσετε)».

***

Το παραπάνω παράδειγμα το έφερα για να τεκμηριώσω την άρνησή μου να αποδεχθώ καθεστώς άμισθης και ανασφάλιστης εργασίας που προβλέπεται στην παράγραφο 4. του άρθρου 24 (και που ανέφερα σε προηγούμενο post παραπάνω) όσο και αν αυτό έρχεται σε αντίθεση με ατομικά αισθήματα περί δικαίου.

Επειδή λοιπόν, υπάρχει το ενδεχόμενο, κάποιοι (αφού διοριστούν ως άμισθοι) να προσφύγουν σε δικαστήρια και να δικαιωθούν εκ των υστέρων (πράγμα πολύ πιθανό αν φθάσουν μέχρι το Ευρωπαϊκό δικαστήριο), με συνέπεια να τους επιδικαστούν επιπλέον ποσά (για τα οποία κανείς δεν θα αναλάβει ευθύνη και φυσικά δεν θα πληρώσει ο ίδιος και τα οποία τελικά θα βαρύνουν αδικαιολόγητα τον Έλληνα φορολογούμενο) τα οποία θα μπορούσαν να «επενδυθούν» αλλού, αρνούμαι κατηγορηματικά (έστω και μόνος) τη θεσμοθέτηση άμισθης και ανασφάλιστης εργασίας.

Υπάρχουν και άλλα σημεία του συγκεκριμένου σχεδίου νόμου που θα μπορούσαν να σχολιαστούν αναλόγως αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει εδώ.

Θα σταθώ όμως στην παράγραφο 3. του άρθρου 24. («Με απόφαση του Υπουργού Υγείας …..»). Τέτοιες διατάξεις είναι διατάξεις τύπου «Δούρειος Ίππος» που επιτρέπουν να γίνουν ανεξέλεγκτες καταχρήσεις.

Γι’ αυτό έχει απόλυτο δίκιο ο 'Rā's al Ghūl' για τους νόμους του τύπου «Το έπος του Μήτσου... και άλλες διατάξεις».

.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emrespect

Όσο αφορά την τρίτη παράγραφο, αναφέρεται σε κανονιστική ρύθμιση, η οποία εφόσον περάσει το νομοσχέδιο θα αναγκάσει ο υπουργός τα αρμόδια τμήματα να εκδώσουν, ώστε να εφαρμοστεί ο νόμος. Έλα όμως που αδυνατούν να το κάνουν αυτό τα αρμόδια τμήματα. Έλα όμως που ήδη αντιδράσαν μόλις ενημερώθηκαν τυχαία για το νομοσχέδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Β Ο Υ Λ Η Τ Ω Ν Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν

ΙΒ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ

ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

ΣΥΝΟΔΟΣ Β΄

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΜΓ’

Τρίτη 2 Δεκεμβρίου 2008

‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΜΔ’

Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2008

‘Ωρα 10.00’ π.μ.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΜΕ’

Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2008

‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΜΣΤ’

Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου 2008

‘Ωρα 9.30’ π.μ.

Α’

Σ Χ Ε Δ Ι Α Ν Ο Μ Ω Ν

ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Ψήφιση στο σύνολο του σχεδίου νόμου: «Υπηρεσία Εποπτείας Αγοράς και άλλες διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Αναστάσιος Καραμάριος και Βασίλειος Κεγκέρογλου.

ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ

1. Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Κύρωση και εφαρμογή της Σύμβασης του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προστασία των παιδιών κατά της γενετήσιας εκμετάλλευσης και κακοποίησης, μέτρα για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης και την αποσυμφόρηση των καταστημάτων κράτησης και άλλες διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Όλγα Κεφαλογιάννη και Παναγιώτης Ρήγας

Σημείωση: Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε στη συνεδρίασή της, της 27.11.2008, τη συζήτηση του νομοσχεδίου σε 2 συνεδριάσεις.

ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

2. Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Προστασία ανηλίκων από τον καπνό και τα αλκοολούχα ποτά και άλλες διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Δημήτριος Σταμάτης και ‘Εκτορας Νασιώκας

Σημείωση: Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε στη συνεδρίασή της, της 27.11.2008, τη συζήτηση του νομοσχεδίου σε 2 συνεδριάσεις.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΜΓ’

Τρίτη 2 Δεκεμβρίου 2008

‘Ωρα 6.00’ μ.μ.

Β’

Π Ρ Ο Τ Α Σ Ε Ι Σ Ν Ο Μ Ω Ν

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

Συνέχιση της συζήτησης επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου της πρότασης νόμου: «Ρύθμιση των θεμάτων που αφορούν την κυριότητα της λίμνης Βιστωνίδας και των παραλίμνιων εκτάσεων, την ανταλλαγή ακινήτων μεταξύ του Ελληνικού Δημοσίου και της Ιεράς Μονής Βατοπαιδίου του Αγίου Όρους και συναφείς διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Γεώργιος Πεταλωτής και Φεβρωνία Πατριανάκου.

Αθήνα, 28 Νοεμβρίου 2008

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Γ. ΣΙΟΥΦΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι έγινε τελικά; Όρισαν ημερομηνίες που θα συζητηθεί το νομοσχέδιο;

http://www.parliament.gr/ergasies/nomodetails.asp?lawid=633

Η ψήφιση θα γίνει μετά τη συζήτηση; (δηλαδή αναμένεται να ψηφιστεί αυτή την εβδομάδα);

ή το συζητάνε τώρα και μπορεί να το ψηφίσουν μετά από 4-5 μήνες;

Πώς λειτουργεί το κοινοβούλιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το συζητάνε σήμερα και όταν βρουν χρόνο διαθέσιμο το τραβάν ένα ψήφισμα για να μην το λησμονήσουν.

Θέέ μου δώσε μου υπομονή..... emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Τάσο, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η τελευταία φράση σου ήταν ειρωνική-και αρκετά αλαζονική-προς το συνάδελφο, ο οποίος ρώτησε το προφανές: πόσο χρονοβόρες είναι τέτοιου είδους διαδικασίες στη βουλή. Την απορία αυτή την έχω κι εγώ και πολλοί άλλοι, νομίζω.

Αν σε παρεξήγησα, sorry, προκαταβολικά. Αν όχι, ξεκαβάλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Τάσο, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η τελευταία φράση σου ήταν ειρωνική-και αρκετά αλαζονική-προς το συνάδελφο, ο οποίος ρώτησε το προφανές: πόσο χρονοβόρες είναι τέτοιου είδους διαδικασίες στη βουλή. Την απορία αυτή την έχω κι εγώ και πολλοί άλλοι, νομίζω.

Αν σε παρεξήγησα, sorry, προκαταβολικά. Αν όχι, ξεκαβάλα.

Έχει προαναφερθεί πως έχει γίνει η συζήτηση, το αναφέρει και στην αρχή η έκθεση.

Αύριο το απόγευμα και την Πέμπτη το πρωί θα γίνει συζήτηση στην Ολομέλεια προς ψήφιση.

Μετά γίνεται ΦΕΚ.

Υ.Γ. Απλά να στο επαναλάβω dr.scrat.....επειδή αρκετά σου post έχουν την ίδια κατάληξη.

Το πως θα απαντήσω είναι ζήτημα δικό μου, δεν θα ζου ζητήσω να μου υποδείξεις τον τρόπο. Οπότε πάψε να δίνεις συμβουλές το πως θα γράφω. Απλά απαντάω και δεν πρόκειται να χαλάσω το θέμα με ανούσιες συζητήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει ρε Τάσο, δεν είμαι εξοικειωμένος με τις κοινοβουλευτικές διαδιδικασίες.... Τι να κάνουμε δηλαδή.

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

(Ομολογώ πως ήταν λίγο ενοχλητική η ειρωνεία του Τάσου, αλλά δεν είμαι άνθρωπος που αρπάζομαι εύκολα.

Έχει το δικό του στυλ ο άνθρωπος, όπως όλοι μας και αυτά που προσφέρει είναι πολύ περισσότερα από αυτά που μπορείς

ενδεχομένως να τον κατηγορήσεις).

back to the topic now

Συμπέρασμα: Θα ψηφιστεί αυτή την εβδομάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα παραπάνω post που έχει δοθεί η απάντηση ξανά.

Τέσπα!

Δεν ξέρω αν ψηφιστεί επί του συνόλου το νομοσχέδιο, αλλά η αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου ΑΔΥΝΑΤΕΙ να αφαρμόσει το άρθρο 24.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σωστό να λέγεται: thnx για την ενημέρωση! (για να μη λές ότι έχω εμπάθεια απέναντί σου <_< . Απλά με νευριάζει όταν ειρωνεύονται κάποιον που έχει εύλογες απορίες. Και, όντως, τις τελευταίες μέρες είχα πρόβλημα να μπω στο gm. Αυτά.)

Και δε μου λέτε, αυτή η δυσκοιλιότητα με το άρθρο 24 μπορεί να στοιχίσει την ψήφιση όλου του νομοσχεδίου; Πάνω που χαρήκαμε οι επίδοξες παιδιατρίνες ότι οι άδειες εγκυμοσύνης θα λειτουργήσουν υπέρ της αναμονής, επιτέλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά,ας διευκρινίσει κάποιος τι εστί υπεράριθμος,άμισθος,έμμισθος και σε ποια περίπτωση?πχ στην περίπτωση που καλύπτει τη θέση κάποιας εγκύου εννοείται ότι ο υπεράριθμος είναι έμμισθος,διαφορετικά δεν έχει νόημα.τι ισχύει για την περίπτωση του 6μήνου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.