Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

γεια σας παιδια!αυτο το νομοσχέδιο ξέρετε πότε προβλέπεται να ισχύσει πρακτικά?

Την άλλη εβδομάδα θα ψηφιστεί από την Ολομέλεια της Βουλής. Μετά πάει εθνικό τυπογραφείο. Το αργότερο μέχρι τα μέσα του επόμενου μήνα θα είναι νόμος του κράτους. Ήδη καθυστέρησε να κατατεθεί 4 μήνες περίπου.

Πάντως λογικά (όσο μπορεί να υφίσταται η λογική σ'αυτό το υπουργείο), η επόμενη προκήρυξη θα έχει βγει μέχρι τα μέσα του επόμενου μήνα. Οπότε πάλι 9μηνο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply

Η ιατρική εκπαίδευση στην Ελλάδα έχει μια παγκόσμια πρωτοτυπία: οι εξαιρέσεις, τα παράθυρα και οι τρόποι να την κάνεις πλαγίως είναι τόσοι πολλοί που αν μαζευόντουσαν σε έναν και μόνο Νόμο, αυτός θα ήταν τόσο χαωτικός και αφηρημένος που θα μπορούσε να αποτελέσει έργο τέχνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο τι στιγμη που ο νεοελληνας εχει αυτην την νοοτροπια

αυτο το κρατος μας αξιζει δυστυχως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε ναι ρε συ, εδώ η άλλη λέει "είναι 22 σελίδες, πού να τις διαβάζουμε όλες".

Υπάρχει και το βελάκι που δείχνει προς τα κάτω. Το πατάς και πάει κάτω.

Γαμώ την τρέλα μου δηλαδή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μπορεί να κάνει κάποιος 6μηνο, αλλά να μη μπορεί να κάνει 1-2-3-57 χρόνια ως άμμισθος. Προς τι αυτή η διάκριση?

Βιοποριστικοί λόγοι δεν υφίστανται, από τη στιγμή που είναι επιλογή σου αν θα μείνεις στη λίστα ή θα πας άμμισθος.

Οπότε? Γιατί να αποσυμφωρηθούνε οι λίστες από τα 6μηνα και όχι από τις 2ετίες??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση:

Εάν κάποιος έχει κάνει αγροτικό (δηλαδή έχει αναγνωρισεί έξι μήνες Παθολογίας στο τσεπάκι) και του λείπουν 3 μήνες Παθολογίας (ώστε να συμπληρώσει 9μηνο Παθολογίας για Νευρολογία), τότε τους 3 αυτούς μήνες μπορεί να τους κάνει πλέον ως υπεράριθμος;;;

Φιλάκια,

armydoctor

Ίδια απορία έχω και εγώ.

Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει ας απαντήσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μπορεί να κάνει κάποιος 6μηνο, αλλά να μη μπορεί να κάνει 1-2-3-57 χρόνια ως άμμισθος. Προς τι αυτή η διάκριση?

Βιοποριστικοί λόγοι δεν υφίστανται, από τη στιγμή που είναι επιλογή σου αν θα μείνεις στη λίστα ή θα πας άμμισθος.

Οπότε? Γιατί να αποσυμφωρηθούνε οι λίστες από τα 6μηνα και όχι από τις 2ετίες??

Αυτό είναι πολύ σωστό, γιατί δεν παίρνουν άμισθους να τελειώσει η υπόθεση με τις ειδικότητές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχει δίκιο ο asteroid, μετά μιλάμε για εργασιακά δικαιώματα, κλαδικές συμβάσεις κλπ. κλπ.

εδώ δεν αναγνωρίζουν άμισθες ειδικότητες από το εξωτερικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνει κανείς ειδικότητα.

Ξέρει κανείς;

Επειδή το επίπεδο είναι τόσο ψηλό που ούτε ο Αττίλας ο Ούνος δεν θα μπορούσε να φάει περισσότερο κόσμο από εμάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο facebook υπάρχει group "ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ: η μεγαλύτερη ιατρική ανακάλυψη, μετά την πενικιλλίνη".

Ξεφύγαμε emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κάνει κανείς ειδικότητα.

Ξέρει κανείς;

Επειδή το επίπεδο είναι τόσο ψηλό που ούτε ο Αττίλας ο Ούνος δεν θα μπορούσε να φάει περισσότερο κόσμο από εμάς

:anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι κάθε μή αμοιβώμενη εκπαιδευτική θέση δεν αναγνωριζεται ως χρόνος ειδήκευσης.

Αν σας λέει κάτι αυτό το άμισθο εξάμηνο είναι ο τρόπος που σκεύτικε το υπουργείο για να κουτσουρέψει τον χρόνο ειδίκευσης οπότε γλυτώνει και μισθούς και εισφορές στα ταμεία και έχει και κόσμο στα νοσοκομεία να δουλεύει τσάμπα και χωρίς ευθήνες.

Το ίδιο μοντέλο ακολουθεί και η Γερμανία εδώ και αρκετά χρόνια με της διαφορά ότι εκεί αυτόν τον χρόνο που είσαι άμισθος σου δίνουν να κάνεις και καμία μελέτη ή να ξεκινήσεις το διδακτορικό σου.Επιπλέον δίνουν 5-6 εφημερίες στους άμισθους για να μπορούν να βγάζουν 900-1000€ + σύτιση στο νοσοκομείο.Εδώ με 5-6 εφημερίες με το ζόρι 400-600€ θα βγάλει κάποιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικά εκείνο που πρέπει να ξεκαθαριστεί ειναι το εξης.6μηνο υπεραριθμοι θα μπορούν να κάνουν όσοι η ειδικότητα τους προβλέπει 6μηνο και δεν το χουν κάνει δηλαδή ψυχίατροι και φυσίατροι ή και όσοι έχουν αναγνωρίσει 6μηνο αγροτικό άρα βολεύονται και οι νευρολόγοι και οι δερματολόγοι πχ και πολλοί απο τις χειρουργικές.φαντάζομαι το πρώτο γιατί το 2ο είναι λίγο χαοτικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

This is the million dollar question αγαπητέ kolokuthi26

Ίσως τελικά να βολευτούν και Δερματολόγοι κλπ... και όλες οι άλλες ειδικότητες που θέλουν 1 χρόνο παθολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμισθη εργασια για να λυθει και το προβλημα της ανεργιας!Τσακαλια μου εσεις!Γιατροι σου λεει,εξυπνα παιδια,μορφωμενα.

asteroid, τσακάλι μου εσύ,

από την βιασύνη σου να φτιάξεις νέο acount για να ποστάρεις την κακία σου δεν πρόλαβες να διαβάσεις καλά,

που είδες την λέξη ανεργία?

Πουθενά! μιλάμε για την πολυετή αναμονή.

Όταν κάποιος δεν έχει οικονομικό πρόβλημα γιατί να μην μπορεί να κάνει την επιλογή του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω πως εχουμε ξεχασει ολοι εναν ΣΩΣΤΟ ΝΟΜΟ (ΟΥΑΟΥ!) ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ, ο οποιος λεει οτι απαγορευεται εστω και μια μερα εργασιας απληρωτη και ανασφαλιστη! Γιατι βιαζεστε ολοι να πατε αμισθοι να δουλεψετε, γαμωτο μου; Τωρα που κατι παει να γινει με τις νεες συμβασεις; Αντι να βγουμε στην επιθεση να απαιτησουμε να μην υπαρχει πια το αθλιο καθεστως της αναμονης, παμε να εξαθλιωσουμε τις εργασιακες μας συνθηκες ακομα περισσοτερο; Να μειωσουμε κι αλλο τα εργασιακα μας δικαιωματα; Να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας, ΑΦΑΙΡΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΩΝ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΚΟΠΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ, ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Η ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ!!!! Το ειχα πει και σε προηγουμενο ποστ: το ποσο σε σεβεται η πολιτεια και το εργο που παραγεις, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΣΟΥ!! Γιατι η ΝΔ εδωσε συνολικα 200 εκατομμυρια ευρω αυξηση στους δικαστες; Γιατι εκτιμα το εργο που "θα" της προσφερουν ακυρωνοντας προσφυγες πολιτων εναντια στο κρατος. Γιατι δεν ειχε αυξησει μεχρι προτινος τις δικες μας αποδοχες! Γιατι μας ειχε γραμμενους, επειδη ξερει οτι απο γιατρους βρωμαει ο τοπος, οποτε σου λεει "Αν δεν θες εσυ θα παρω αλλον!! ΝΑΑΑΑΑ, ΠΟΣΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΨΙΧΟΥΛΟ"!!! ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ;;; ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΝΑ ΛΕΝΕ "ΝΑΑΑΑΑ, ΠΟΣΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΤΣΑΜΠΑ!!!" Παμε δηλαδη με το ζορι να τους πουμε "ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ,

ΔΗΛΑΔΗ, ΜΗΝ ΜΑΣ ΣΕΒΕΣΤΕ!!!" ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΑΠΟ

ΤΗΝ ΑΥΓΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΩΡΕΑΝ, ΗΤΑΝ ΟΙ ΣΚΛΑΒΟΙ!!! ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΠΟΥΔΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ Ο ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ ΣΚΛΑΒΟΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ!!! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ

ΣΗΜΑΔΕΥΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΡΕΖΙΛΗΣ, ΠΡΟΔΟΤΗΣ ΤΗΣ

ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΚΑΙ Ο ΠΕΡΙΓΕΛΟΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΩΣ ΤΟ

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΡΟΙΔΟ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ!!! ΩΡΙΜΑΣΤΕ!!!! ΟΛΟΙ!!! ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΟΤΙ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΒΓΩ

ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ, Ή ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ ΕΓΩ!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ!!! ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ

ΜΑΣ ΤΡΑΒΑΤΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΤΩ!!!! ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΣΟ ΚΑΤΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΣΩ, ΟΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ!!

υ.γ.:ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Π.Χ. ΑΓΓΛΙΑ, ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΤΑΤΕΣ ΑΠOΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΣΟΒΑΡΟΥ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ

ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΩΝ ΑΜΙΣΘΩΝ ΘΕΣΕΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση:

Εάν κάποιος έχει κάνει αγροτικό (δηλαδή έχει αναγνωρισεί έξι μήνες Παθολογίας στο τσεπάκι) και του λείπουν 3 μήνες Παθολογίας (ώστε να συμπληρώσει 9μηνο Παθολογίας για Νευρολογία), τότε τους 3 αυτούς μήνες μπορεί να τους κάνει πλέον ως υπεράριθμος;;;

Φιλάκια,

armydoctor

Ίδια απορία έχω και εγώ.

Παρακαλώ αν κάποιος ξέρει ας απαντήσει!

μετά την ψήφιση του νομοσχεδίου ................ναι......και εφόσον καθοριστεί ο τρόπος επιλογής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πρόταση του κυρίου Νασιώκα για την εξάμηνη άμισθη ειδικότητα είναι η εξής:

Να δίνεται η δυνατότητα στους ιατρούς που θέλουν να αποκτήσουν εξάμηνη ειδικότητα να την ασκούν ως υπεράριθμοι, βάσει λίστας αναμονής σε κάθε νοσοκομείο και με ανώτατο όριο τους δύο ιατρούς.

Να οριστεί ξεκάθαρα πως η δυνατότητα αυτή θα δίνεται μόνο σε όσους χρειάζονται αναγνώριση έξι μήνες ειδικότητας, αφού το νομοσχέδιο έτσι όπως είναι αφήνει τη μετέπειτα δυνατότητα να αυξηθεί ο αιτούμενος χρόνος.

Να σημειώσω πως η εξάμηνη άσκηση ειδικότητας αμισθί, είναι χωρίς ασφάλιση. Δίνεται όμως το δικαίωμα να κάνει ο ειδικευόμενος εφημερίες με την αντίστοιχη αποζημίωση.

Όσο αφορά για τα αγροτικά γνωρίζει πως αφαιρέθηκε η παράγραφος που όριζε τον ανώτατο χρόνο θητείας τους 24 μήνες, κάτι στο οποίο είναι αντίθετος.

Η αντιπολίτευση θα καταψηφίσει τα άρθρα που αναφέρονται στις ειδικότητες και στα αγροτικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να με συγχωρεσεις αλλά είναι μια κάποια λύση που θα λεγε και ο καβάφης.και δεν μιλάμε για πλήρη ειδικότητα για ένα 6μηνο μιλάμε που στο εξωτερικό που αναφέρεις δεν υπάρχει,ξέρεις τι θα πει περιμένω για 6 μήνες παθολογίας 5 χρόνια και το ειδικό κομμάτι στο μεταξυ να φουντώνει.είναι δικαιωμά σου να μην θες να πας άμισθος κανείς δεν σε υποχρεώνει επίσης είναι δικαιωμά σου να φύγεις στο εξωτερικό αλλά δεν είναι τόσο απλό όσο το λες.κι επιτέλους αστο λιγο να ξεμπουκώσει το σύστημα φτάνει πια με τους ψευτοαριστερισμούς.έχεις πάρει πτυχίο???έχεις ιδέα τι παίζει με τισ αναμονές?έχεις ιδέα ότι αγροτικό χωρίς να περιμένεις το λιγότερο ένα χρόνο δεν βρίσκεις?έχεις ιδέα πόσο δύσκολο είναι να σε πάρουν στο εξωτερικό που έτσι απλά προτείνεις.η άμισθη ειδικότητα δυστυχως ή ευτυχώς είναι μια κάποια λύση οπως και οι εξετάσεις στις οποιες να υποθέσω είσαι επίσης ενάντια.έλεος πιαααααα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.