Jump to content

12μηνο το Αγροτικό, αλλαγές και στην ειδικότητα


alexmat

Recommended Posts

Does now make sense η άμισθη ειδικότητα;

NO IT DOESN'T!!!

Μην με παρεξηγεις suave μου, αλλα το προβλημα μου φαινεται πιο συνθετο. Οχι μονο απο την αποψη της αξιοπρεπειας, αλλα και της ασφαλισης.

α) ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ: Πραγματικο παραδειγμα Νο1: Ειδικευομενος 39 χρονων σημερα λεει οτι παντερευεται επειδη θα τον ενισχυσουν οι δικοι του, αλλιως ουτε που θα το σκεφτοταν! Φαντασου να ηταν αμισθος!!!!! ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΤΟΥ!!!! :lol::lol:

Πραγματικο παραδειγμα Νο2: Κυρια φαρμακοποιος, ετων 36 (δλδ, οχι ξεκουτιασμενη κωλογρια!!), κομπλεξικη με το οτι ανηκει σε οικογενεια γιατρων και δεν εγινε κι εκεινη γιατρος, διοτι περασε στην φαρμακευτικη, συστηνεται με την τελικα μελλουσα κουμπαρα της, και η πρωτη της ατακα ηταν "Καλησπερα! Γιατρος εισαι κι εσυ; Δεν βγαζετε πολλα λεφτα βρε παιδι μου!" :antegeia:

Τρελαινεσαι ή οχι;

Δεν ειναι το προβλημα της αναμονης το μοναδικο μας προβλημα. Δεν βιαζομαι να αποκτησω λεφτα, αλλα ντρεπομαι να ειμαι γιατρος και αντι να με σεβονται να με λυπουνται!! Ποσο μαλλον οταν ξερουν οτι ειμαι και αμισθος! Τοτε δεν θα με λυπουνται, θα με βριζουν! Θα νιωθουν ανωτεροι μου ανθρωποι, χιλιες φορες κατωτεροι μου (και μιλαω χωρις κομπλεξ), βγαζοντας απλως ενα μεσαιο εισοδημα και σε μια εφημερια που δεν θα εξυπηρετηθουν οπως εκεινοι επιθυμουν θα ακουσω κανενα "Τι να μας πεις κι εσυ ρε γιατρουδακο που δεν βγαζεις ουτε τις 3 κι 60!!". Κατι που θα ειναι και η τελευταια του κουβεντα γιατι αληθεια θα τον σκοτωσω!!!!

β)ΑΣΦΑΛΙΣΗ: Πες οτι εισαι ενα σκομα θυμα τροχαιου στην εθνικη, και χρειαζεσαι ΜΕΘ! Οι γονεις σου, και εσενα και ολων μας, εχουν την οικονομικη επιφανεια να καλυψουν τα εξοδα νοσηλειας της ΜΕΘ και του θαλαμου μετα; Ή θα τα ξεπουλησουν ολα για να μην σε χασουν;

Ειμαστε γιατροι και οι απολαβες μας ειναι το μετρο που δειχνει ποσο μας σεβεται το κρατοςκαι ολοι γυρω μας! Μηπως δεν μας εχει περασει απο το μυαλο για την ποιοτητα ενος γιατρου, απο το υψος των αποδοχων του; Εμενα ΝΑΙ! Και δεν εννοω επωνυμους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 825
  • Created
  • Last Reply

Οι εξετάσεις, αδιάβλητες, μηχανογραφημένες είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί σαν κλάδος.

Αλλα χρονια τώρα μπλοκάρονται από προνομιούχους καλοπερασάκηδες που μπορούν να περιμένουν αιωνίως στην αναμονή. Καιρός είναι να μπλοκάρουμε κι εμείς την νοοτροπία, οποιος τα ξύνει πιο πολύ γίνεται και πιο specialized. Το λέω αυτό γιατί ένα παιδί χωρίς δυνατότητα άπειρης αναμονής ουσιαστικά ξεχνάει ειδικότητες όπως αγγειοχειρουργική, νευροχειρουργική, ορθοπεδική, αιματολογία, δερματολογία etc που απαιτούν χρονια υπομονής. Πάει σε ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης με μικρή αναμονή σε μικρότερα νοσοκομεία. Σωστά;

Θα υπογραφουν σύμβαση πλήρους και αποκλειστικής άμισθης απασχόλησης; Σαράντο, mafia και λοιποί νομικοί, καμια γνώμη; Και γενικά γίνεται να διεκδικήσει κάποιος άμισθη ειδικότητα άνω του εξαμηνου να αναγνωρίζεται ομοια με αυτή του "6μηνου" η μιλάμε στον αέρα τόση ώρα;

800 δεν σε παρεξηγώ κουβέντα κάνω...όσο περιμένεις στην αναμονή τι ασφάλεια και τι αξιοπρέπεια έχεις? Τώρα να απαντήσω σε γραφικούς που νιώθουν καλύτερα υποβιβάζοντας τις σπουδές μου και το επάγγελμα μου και καλά γιατί βγάζουν 5 ευρώ παραπάνω...εντάξει. Απλά χαμογελάω και απαντώ "στο τέλος στους γιατρούς τα τρώνε όλοι" και κοκαλώνουν.

Δεν είμαι υπέρ της άμισθης ειδικότητας, απλά θεωρώ ότι η όλη διαδικασία της εκπαίδευσης πρέπει να τελειώνει γρήγορα και με τον πιο σωστό τρόπο. Γίνεται αυτό στην Ελλάδα του 2008; Όχι...μπορούμε να διεκδικήσουμε ένα από τα δυο; Αυτό ρωτάω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Τι να μας πεις κι εσυ ρε γιατρουδακο που δεν βγαζεις ουτε τις 3 κι 60!!"

Αυτη η ατακα θα αντικαταστησει το "εγω σε πληρωνω ρε" που ακουνε οι ειδικευομενοι στο ΤΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις, αδιάβλητες, μηχανογραφημένες είναι ότι καλύτερο μπορεί να μας συμβεί σαν κλάδος.

Αλλα χρονια τώρα μπλοκάρονται από προνομιούχους καλοπερασάκηδες που μπορούν να περιμένουν αιωνίως στην αναμονή. Καιρός είναι να μπλοκάρουμε κι εμείς την νοοτροπία, οποιος τα ξύνει πιο πολύ γίνεται και πιο specialized. Το λέω αυτό γιατί ένα παιδί χωρίς δυνατότητα άπειρης αναμονής ουσιαστικά ξεχνάει ειδικότητες όπως αγγειοχειρουργική, νευροχειρουργική, ορθοπεδική, αιματολογία, δερματολογία etc που απαιτούν χρονια υπομονής. Πάει σε ειδικότητες ενιαίας τοποθέτησης με μικρή αναμονή σε μικρότερα νοσοκομεία. Σωστά;

Θα υπογραφουν σύμβαση πλήρους και αποκλειστικής άμισθης απασχόλησης; Σαράντο, mafia και λοιποί νομικοί, καμια γνώμη; Και γενικά γίνεται να διεκδικήσει κάποιος άμισθη ειδικότητα άνω του εξαμηνου να αναγνωρίζεται ομοια με αυτή του "6μηνου" η μιλάμε στον αέρα τόση ώρα;

συμφωνώ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μισό λεπτό ρε παιδιά...Εδώ υποτίθεται πως θα γίνουν νέες προσλήψεις ειδικευόμενων και επιμελητών και εμείς μιλάμε για άμισθες ειδικότητες και για το πως θα πέσουν οι αναμονές;Χμμμ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντηση στον ΤΑΣΟ για την πρωτη πρωτη παραγραφο: το νομοσχεδιο λεει ΠΡΟΣΩΠΟΠΑΓΕΙΣ θεσεις και οχι ΑΜΙΣΘΟΥΣ ειδικευομενους 6 μηνων. Αυτες οι θεσεις ανηκουν ηδη στους γνωστους σε ολους τους "νοσουντες" και "μελλοθανατους" ειδικευομενους αυτης της χωρας. Τωρα δεν νομιζω οτι αυτοι οι χαροκαμενοι, που θα ζυγισουν τα πραγματα και θα δουλεψουν αμισθοι, με αληθινο πονο ψυχης και σφιγμενα δοντια, και οικονομικη στηριξη ξανα, κατα ενα μερος τουλαχιστον απο τη οικογενεια τους, θα καταφερουν καποια μεταθεση, διοτι αν το μπορουσαν θα ειχαν ηδη καταφυγει στο γνωστο κολπο παθολογοανατομιας και φορμολης!! Ξερω κι αλλα, αυτο ομως ειναι το εντυπωσιακοτερο για μενα!!
Αν σου πω, πως αν και διάβασα αρκετές φορές το σχέδιο νόμου και τις αντίστοιχες παρατηρήσεις, δεν είχα προσέξει πως αναφέρεται σε υπεράριθμους, δεν θα το πιστέψεις.

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα υπογραφουν σύμβαση πλήρους και αποκλειστικής άμισθης απασχόλησης; Σαράντο, mafia και λοιποί νομικοί, καμια γνώμη; Και γενικά γίνεται να διεκδικήσει κάποιος άμισθη ειδικότητα άνω του εξαμηνου να αναγνωρίζεται ομοια με αυτή του "6μηνου" η μιλάμε στον αέρα τόση ώρα;
Θα κάνουν όπως παλαιότερα άμισθη ειδικότητα. Το ανώτερο χρονικό όριο αυτής θα είναι 6 μήνες βάσει του νομοσχεδίου αυτού.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα υπογραφουν σύμβαση πλήρους και αποκλειστικής άμισθης απασχόλησης; Σαράντο, mafia και λοιποί νομικοί, καμια γνώμη; Και γενικά γίνεται να διεκδικήσει κάποιος άμισθη ειδικότητα άνω του εξαμηνου να αναγνωρίζεται ομοια με αυτή του "6μηνου" η μιλάμε στον αέρα τόση ώρα;
Θα κάνουν όπως παλαιότερα άμισθη ειδικότητα. Το ανώτερο χρονικό όριο αυτής θα είναι 6 μήνες βάσει του νομοσχεδίου αυτού.

Και για έξι μήνες πως θα πληρώνουν το νοίκι;Θα παίρνουν δάνεια;(αποκτά καινούργιο νόημα το Στεγαστικό Δάνειο :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προτείνω να δημιουργηθούν subtopics με κάθε παράγραφο ξεχωριστά.

αυτό με το 6μηνο πολύ μυστήριο. σε γενικές γραμμές φέρνει τα πάνω κάτω στους ειδικευόμενους. Ευνοούνται τρελά όσοι θέλουν σπαστές ειδικότητες που μτο γενικό μέρος δεν υπερβαίνει το 1 έτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κώστα, δεν σε υποχρεώνει να κάνεις άμισθη ειδικότητα. Σου δίνει όμως τη δυνατότητα, ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ, να χρησιμοποιήσεις τη διάταξη του νόμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτεινω το τοπικ να μεινει ως εχει για να μην χαθει ο ειρμος της καταπληκτικης αυτης συζητησης.

Στο site του Υπουργειου δεν υπαρχει σχετικη ειδοποιηση για προκυρηξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια,απάντησε κάποιος σε αυτό το (πολύ εύλογο) ερώτημα του Τάσου; emardown

Όσο αφορά την τέταρτη παράγραφο, ως αρχή είναι θετικό, ώστε να μειωθεί η αναμονή σε κάποιες ειδικότητες που για 6 μήνες αναγκάζονται συνάδελφοι να περιμένουν αρκετά χρόνια.

Προσφέρει σε αυτούς τη δυνατότητα μείωσης του χρόνου αναμονής ή μείωση του χρόνου ολοκλήρωσης της ειδικότητας αλλά και εξοικονόμιση χρημάτων από τη μεριά του υπουργείου.

Μπορεί να αναφέρει πως σε κάθε κλινική-εργαστήριο μπορούν να προστεθούν έως δύο υπεράριθμοι βάσει του μέτρου αυτού, αλλά δεν αναφέρει πως θα γίνεται η επιλογή των ιατρών. Θα υπάρξει κι εδώ λίστα αναμονής υπεράριθμων-άμισθων;

ΥΓ:Προς τον 800000:Είναι προκήρυξη,όχι προκύρηξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κώστα στις "εύλογες" πιστεύω απορίες μου και όλων μας, αδυνατούν να απαντήσουν οι εισηγητές, αν και νομικός ο ένας και ο άλλος ιατρός-πρώην υφυπουργός. Αυτό τους δώσανε....αυτό καταθέσανε. Αναμένω απαντήσεις αύριο και μεθαύριο από τους δύο εισηγητές, λείπουν στις εκλογικές τους περιφέρειες.

Η προκήρυξη εδώ μέσα πλέον έχει παγειωθεί να γράφεται ως προκύρηξη. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν η σύμβαση είναι όπως των τωρινών άμισθων, μάλλον αποκλειστικής απασχόλησης θα είναι. Θα πληρώνονται όμως τις εφημερίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεσε ψηλα κι αγναντευε δηλαδη!

:splats:

Σωθηκαμε συναδελφοιοιοιοι!!! Θα πληρωνομαστε μονο τις εφημεριεεεες!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας παιδια!αυτο το νομοσχέδιο ξέρετε πότε προβλέπεται να ισχύσει πρακτικά?

Την άλλη εβδομάδα θα ψηφιστεί από την Ολομέλεια της Βουλής. Μετά πάει εθνικό τυπογραφείο. Το αργότερο μέχρι τα μέσα του επόμενου μήνα θα είναι νόμος του κράτους. Ήδη καθυστέρησε να κατατεθεί 4 μήνες περίπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεσε ψηλα κι αγναντευε δηλαδη!

:splats:

Σωθηκαμε συναδελφοιοιοιοι!!! Θα πληρωνομαστε μονο τις εφημεριεεεες!!!!!!!

Αφού το λέει.......... αμισθί. Αμισθί με μισθό δεν μπορεί να υπάρξει. Όποιος θέλει με μισθό περιμένει στη λίστα αναμονής.

Οι έχοντες οικονομική άνεση θα τρέξουν, καθώς επίσης αυτοί που μπορούν να κάνουν ειδικότητα 6 μήνες σε κοντινό της κατοικίας τους νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεσε ψηλα κι αγναντευε δηλαδη!

:splats:

Σωθηκαμε συναδελφοιοιοιοι!!! Θα πληρωνομαστε μονο τις εφημεριεεεες!!!!!!!

Αφού το λέει.......... αμισθί. Αμισθί με μισθό δεν μπορεί να υπάρξει. Όποιος θέλει με μισθό περιμένει στη λίστα αναμονής.

Οι έχοντες οικονομική άνεση θα τρέξουν, καθώς επίσης αυτοί που μπορούν να κάνουν ειδικότητα 6 μήνες σε κοντινό της κατοικίας τους νοσοκομείο.

Φανταζομαι οτι εννοει πως αυτη η πληρωμη θα διδεται με την μορφη αποζημιωσης, δηλαδη ουτε μισθος, ουτε ενσημα!!! Ρε πουστη, με ποιον αλλον τροπο θα συνεχισουν να αποφευγουν να μας ρημαδοδιορισουν;;;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασφάλιση δε νομίζω να μην υπάρχει. Δεν μπορεί να εργάζεσαι με οποιοδήποτε τρόπο σε νοσοκομείο και να μην είσαι ασφαλισμένος.

Ειδικότητα κάνεις όχι.....stage! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι σημασια εχει τι δουλεια κανεις, και που; Υπαλληλος του δημοσιου εισαι! Μια επιδοξη γκομενα (που τελικα δεν μου εκατσε), δουλευε στο δημοσιο με συμβαση χωρις ασφαλιση! Που διαφερει αυτο με μας; Αυτη τουλαχιστον δουλευε κιολας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω 2 απορίες σχετικά με το εξάμηνο που μπορούμε να κάνουμε ως υπεράριθμοι..Πρώτον αυτό πώς μπορεί να εφαρμοστεί πρακτικά στο κύριο κομμάτι μιας ειδικότητας και όχι στο αρχικό?Και δεύτερον εγώ π.χ.που θέλω ωρλ μπορω έτσι να κάνω ένα αγροτικό με το οποίο θα μου αναγνωρίζονται 6 μήνες χειρουργικής και μετα να παω ως υπεράριθμη σε ένα νοσοκομείο για να μου αναγνωριστούν οι άλλοι 6?Κι αν ναι θα μπορω να δηλώσω το κύριο κομμάτι με το που θα ξεκινήσω ως υπεράριθμη? Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δεν κατάλαβα, μπορούν οι άμισθοι έγκυοι ειδικευόμενοι να παίρνουν άδεια, ναι ή ου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.