Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Στα Γιάννενα έγινε φέτος για πρώτη φορά, δεν ξέρω πότε και αν θα υπάρξει δεύτερη! Υπεύθυνη για τη διοργάνωση ηταν μια εταιρεία που οργανώνει συνέδρια. Το τηλέφωνο είναι 2651068610. Αυτοί ίσως ξέρουν σχετικά με το ποτε θα γίνει το επόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Να παραθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία από το σεμινάριο ALS...

Το παρακολούθησα το 2007 στο Ηράκλειο, με υπεύθυνο τον κ. Όθωνα Φραϊδάκη, όπως προαναφέρθηκε. Ήταν πολύ οργανωμένο, οι εκπαιδευτές είχαν όρεξη και κέφι, οι εκπαιδευόμενοι, ένα ψιλοετερόκλητο σύνολο ειδικευόμενων και ιατρών σε αναμονή (αγροτικών και μη), θα έλεγα ότι φύγαμε ενθουσιασμένοι!!

Άξιζε σίγουρα τα λεφτά του! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

για αθήνα αλς είναι στο ερίκος ντυνάν.νομίζω το τηλ είναι 2106972267

κάνουν το αμερικάνικο αλς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για αθήνα αλς είναι στο ερίκος ντυνάν.νομίζω το τηλ είναι 2106972267

κάνουν το αμερικάνικο αλς

Διοργανώνει ALS η Μ.Ε.Θ του Γ.Ν. Λαμίας στις 12-13/06/09 σε συνεργασία με την Μ.ΕΘ του Ν.Ν.Αθηνών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Διάβασα πολύ προσεκτικά ...διάφορες αναφορές στο ATLS!

Είμαι ένας παλιός εκπαιδευτής του ATLS και ενθουσιώδης fan της φιλοσοφίας του!

Σας διαβεβαιώνω, ότι πρόκειται για φιλοσοφία ορθολολογιστικής αντιμετώπισης του τραυματία

και όχι απλά, ...για ένα επιπλέον σημείο του Βιογραφικού!

Διεθνώς, ζητούν πιστοποίηση στο πρόγραμμα διότι η αξία του έχει αποδειχθεί από τα 30 περίπου χρόνια που διδάσκεται

και από το αποτέλεσμα που είχε στην αντιμετώπιση του τραύματος σε πάνω από 50 χώρες!

Μακάρι στην Ελλάδα, να ήταν προαπαιτούμενο για εργασία στα νοσοκομεία!

Όσοι ...το βλέπετε σαν μέρος του Βιογραφικού σας, μην κάνετε τον κόπο να το παρακολουθήσετε!

Όμως, αν ξάχνετε για μια ασφαλή, πάντα ενημερωμένη και συγκροτημένη αντιμετώπιση του τραύματος (και όχι μόνο),

τότε επικοινωνήστε με τα κέντρα εκπαίδευσης ...για ενημέρωση (atlsingreece.gr)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ και επαυξανω! Κανονικά το ATLS θα επρεπε να υπαγεται στο υποχρεωτικό προγραμμα της σχολής στο τελευταίο ετος και τα εξοδα να καλύπτονται απο τη σχολή (εξαλλου έυχαριστως θα εδινα πίσω 4 αχρηστους τομους των 100 ευρω πχ μια απο τις 3 παθολογιες η τις 4 χειρουργικες που μας εδωσαν δωρεαν). Και οπου και να πας στο εξωτερικο η γνωση του ATLS ειναι απαραιτητη προυποθεση για να δουλεψεις, οχι επιπλέον προσον.

Μια απορια, τι γινεται με την ανανεωση? καθε ποτε πρεπει να δινεις το τεστ και που? Πρεπει να γυρισεις υποχρεωτικα εκει που το εκανες η υπάρχουν κ αλλοι τροποι να το ανανεωσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το ATLS, είναι ίσως ...το μόνο διεθνές πρόγραμμα! Η πιστοποίηση, όπου και να αποκτηθεί, ισχύει ...όπως ακριβώς και το διαβατήριό σου! Η ανανέωση της πιστοποίησης (απαραίτητη κάθε 4 χρόνια) γίνεται ...από οποιοδήποτε πιστοποιημένο κέντρο στα 50+ κράτη που διδάσκεται!

Όσον αφορά στα συγγράματα, ...που θέλεις να δώσεις, δεν είναι άχρηστα, αλλά μέρος της βασικής σου εκπαίδευσής! Μελέτησέ τα προσεκτικά, φύλαξέ τα και ...όταν παρακολουθήσεις το ATLS, θα δείς ότι δεν σου προσφέρει εξεζητημένες γνώσεις, αλλά τακτοποιεί τις ήδη υπάρχουσες! Εξάλλου, απευθύνεται μόνο σε γιατρούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βιβλίο ATLS κανείς? Πού μπορούμε να βρούμε?

Για το ACLS?

Συνάδελφοι, Online τίποτα?

Χίλια thanks σε όποιον μου δώσει κάποια links για να τα κατεβάσω!

Τι να το κάνεις? Μπορώ να σου προμηθεύσω βιβλίο της παρούσας Ελληνικής έκδοσης, αλλά αν δεν παρακολουθήσεις το πρόγραμμα, αμφιβάλλω αν θα σε βοηθήσει! Περιέχει βασικές γνώσεις, απαραίτητες για την παρακολούθηση του προγράμματος και προτείνει έναν τρόπο να τις βάλεις σε τάξη! Η ουσία, είναι ο τρόπος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βιβλίο ATLS κανείς? Πού μπορούμε να βρούμε?

Για το ACLS?

Συνάδελφοι, Online τίποτα?

Χίλια thanks σε όποιον μου δώσει κάποια links για να τα κατεβάσω!

Τι να το κάνεις? Μπορώ να σου προμηθεύσω βιβλίο της παρούσας Ελληνικής έκδοσης, αλλά αν δεν παρακολουθήσεις το πρόγραμμα, αμφιβάλλω αν θα σε βοηθήσει! Περιέχει βασικές γνώσεις, απαραίτητες για την παρακολούθηση του προγράμματος και προτείνει έναν τρόπο να τις βάλεις σε τάξη! Η ουσία, είναι ο τρόπος!

Αυτό ισχύει όντως. Το βιβλίο, εκτός από τις βασικές γνώσεις που ανέφερε και ο συνάδελφος, δε νομίζω ότι μπορεί να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Αντίθετα στις πρακτικές ασκήσεις του σεμιναρίου σου δίδεται η δυνατότητα να κατανοήσεις τα όσα γράφονται στο βιβλίο και να μάθεις να τα χρησιμοποιείς σωστά. Θεωρώ ότι πραγματικά αξίζει τα λεφτά του! Εάν ενδιαφέρεσαι για το βιβλίο του ACLS (αμερικανική έκδοση) στείλε pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια δεν υπαρχει κανενας που να παρακολουθησε ΑΤΛΣ θεσσαλονικη?

σκεφτομουν να δηλωσω λαρισα αλλα προβληματιστηκα που καποιοι παραπανω εγραψαν οτι δεν εμειναν ικανοποιημενοιunsure.gif

επισης πηρα τηλ λαρισα και θεσ και στη μεν πρωτη κοστιζει 550 ενω στη θεσ 500....γιατι ρε γμτ ετσι?!τι διαφορα εχουν\?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΑΤΛΣ

Γινεται στην Αθηνα στο Μεδιτερανεο το κοστος ειναι 550ευρω

Πηγαν οι κολλητοι μου και δεν εμειναν ικανοποιημενοι μιας και οι εκπαιδευτες ηταν λιγο εριστικοι πχ "πως φαινεται οτι δν διαβασες καλα,,,,,"

Εγω πηγα στην Πατρα 500ευρω και εμεινα ικανοποιημενος(το κορσ καλο και πιο ευγενικοι,πηραν και την καρτα αμεσως)

Βεβαια τα ανωτερω ειναι υποκειμενικα καθως ως γνωστον τα κορσ αλλαζουν εκπαιδευτες

Στην Πατρα εχει καθε μηνα

ΑΣΛΣ

Εκανα στο Ερρικος Ντυναν 350ευρω

Εχει καθε μηνα

Το κυριοτερο ομως ειναι να ΜΗΝ ΑΡΓΗΣΕΙΣ στο κορσ δυο παιδια στο τμημα μου δν τα εκαναν δεκτα καθοτι αργησαν 10λεπτα στο ρετζιστρεσιον αφου τα επρηξαν

Κατα ταλλα ειναι πιο ευκολα γενικα απο ΑΤΛΣ( εχουν και διαφορετικο αντικειμενο)

Με ποσοστο πανω απο 90% σε καλουν για ινστρακτορ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Είμαι ένας από τους 2 Διευθυντές των προγραμμάτων ATLS, που γίνονται στο Mediterraneo Hospital της Γλυφάδας!

Στενοχωρήθηκα, που δεν έμειναν ικανοποιημένοι οι φίλοι σου, αλλά δεν είχαμε αναφορές για ανάρμοστη ή σκληρή ή εριστική συμπεριφορά των εκπαιδευτών!

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, οι εκπαιδευόμενοι καλούνται να ασκήσουν ΓΡΑΠΤΗ ΑΝΩΝΥΜΗ κριτική στους εκπαιδευτές και στο πρόγραμμα γενικότερα!

Σε διαβεβαιώνω, ότι τέτοια κριτική δεν καταγράφηκε!

Επιπλέον, στο τέλος κάθε προγράμματος, οι εκπαιδευόμενοι προτρέπονται να δηλώσουν ο,τιδήποτε δεν τους ικανοποίησε και ...τους διέφυγε να δηλώσουν γραπτά! Σε διαβεβαιώνω και πάλι, ότι δεν δηλώθηκε ανάρμοστη συμπεριφορά των εκπαιδευτών!

Η ποιοτική προσφορά προγραμμάτων ATLS, είναι αξίωμα του Εθνικού Κέντρου ATLS - PHTLS! Όμως, υποχρέωση των εκπαιδευομένων είναι ...η επισήμανση αδυναμιών του προγράμματος και η προβολή προτάσεων για τη βελτίωσή του ...in situ! Μετά την απομάκρυνση από το χώρο του προγράμματος, οποιαδήποτε κριτική, είναι μάλλον αμφίβολη! Μολαταύτα, θα χαρώ να λύσω τις απορίες των ενδιαφερομένων στη διεύθυνση gerazmike@yahoo.com!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

"οποιαδήποτε κριτική, είναι μάλλον αμφίβολη"

Καλως και το κορσ εχει αξιολογηση μετα το περας.

Αλλα δεν πετυχαινει το σκοπο της τις περισσοτερες φορες οπου εφαρμοζεται

Προσωπικα, καταθετω τα οσα γνωριζω με καθε επιφυλαξη η

Επιπλεον με παραξενευει το γεγονος καθοτι στην Πατρα ημασταν πολλοι απο Αθηνα που πηγαμε για τον λογο οτι στην Πατρα υπηρχαν καλυτερες συνθηκες

Κατα ταλλα ευχομαι το εγχειρημα της εκπαιδευσης στο ΑΤΛΣ να συνεχιστει καθοτι προκειται για αξιολογο κορσ

 

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Το Κέντρο ATLS των Ιωαννίνων μπορώ να πω ότι κάλυψε τις προσδοκίες μου. Παρότι δεν είμαι χειρουργός, μου έλυσε απορίες και μου έδωσε να καταλάβω γιατί κάνουν αυτά τα υπέροχα πράγματα οι χειρουργοί! Προσωπικά το συνέστησα σε όσους συνάδελφους μελλοντικούς χειρουργούς γνώριζα... το κόστος όμως είναι ένας μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας. Σε κανένα δεν περισσεύουν χρήματα. Πραγματικά όμως, δε μπορώ να φανταστώ Π΅Σ μπορεί ένας ειδικευόμενος χειρουργικής να βγάλει εφημερεία σε ελληνικό νοσοκομείο, χωρίς να έχει παρακολουθήσει ή μελετήσει τις οδηγίες του ATLS... σου λύνει στην κυριολεξία τα χέρια, ξέρεις από πού να πιαστείς, από τι να ξεκινήσεις.

Το θέμα είναι βέβαια ότι αν δεν τα κάνεις πράξη, με τον καιρό ξεχνιούνται η θεωρία και οι τεχνικές, αλλά πάλι το ίδιο δεν ισχύει για όλους τους τομείς της ιατρικής άλλωστε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοειται οτι αναγνωριζω και εγω την αναγκαιοτητα του ATLS. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι ποιο ειναι το κοστος της ανανεωσης. γνωριζει καποιος να μας ενημερωσει?

κατα τ αλλα, φιλια απο νοτο και καλη επιτυχια σε οσους προετοιμαζονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ συμφωνώ κ απαυξάνω! παρακολουθησα το πρόγραμμα στην Πάτρα κ έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος.Ίσως βέβαια να ήταν καλύτερα να ήταν μία ημέρα περισσότερο η διάρκεια του , αλλά παντού έτσι γίνεται οπότε...

Νομίζω ότι τα χρήματα της ανανέωσης είναι τα μισά της πρώτης απόκτησης,δηλ. γύρω στα 250 ευρώ , αλλά δεν είμαι βέβαιος...

Σου τακτοποιεί τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις προσφέροντας σου ενα τρόπο σκέψης και αντιμετώπισης σε όλα τα επείγοντα περιστατικά κ κυρίως στον πολυτραυματία. Είμαι σε αναμονή για παθολογική ειδικότητα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους τους συναδέλφους , όχι μόνο χειρούργους...

Τα χρήματα πολλά μεν αλλά αξίζει 100% να το παρακολουθήσει κάθε ιατρός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά,έχω στείλει e-mail και στον Φραιδάκη για το Ηράκλειο και στην Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία για το ALS αλλά δεν μου απαντάει κανείς.Είδα απάντησε λέει ο Φραιδάκης σε έναν συνάδελφο για το αν υπάρχουνε θέσεις και για το πως πρέπει να κάνει αίτηση,Εμένα γιατί δεν μου απαντάει;Χολέρα έχω;;;Μήπως βρε παιδιά γνωρίζετε κανένα τηλέφωνο του Φραιδάκη ή ο συνάδελφος ο οποίος έχει πληροφορίες,μήπως μπορεί να μου στείλει ένα pm με την αίτηση ή κάτι τέτοιο επειδή οι μέρες περνούνε και πιθανότατα έχω χάσει ήδη το τραίνο για δήλωση συμμετοχής;

Τροποποιήθηκε από zul
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο και εγω, έχω σχεδόν 10 μέρες που έστειλα mail στη Κρήτη και ακόμα τίποτα..

Έχει αλλάξει κάτι?

Πάντως εντύπωση μου κάνει οτι πουθενά δεν υπάρχει κάποιο τηλ επικοινωνίας παρα μόνο το email

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ίδιο και εγω, έχω σχεδόν 10 μέρες που έστειλα mail στη Κρήτη και ακόμα τίποτα..

Έχει αλλάξει κάτι.

Πάντως εντύπωση μου κάνει οτι πουθενά δεν υπάρχει κάποιο τηλ επικοινωνίας παρα μόνο το email

Μάλλον συνάδελφε πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας για να βρούμε πως θα δηλώσουμε μια #$@$#$@μένη συμμετοχή σε σεμινάριο ALS.Και να πεις πως είναι και τζάμπα να το καταλάβω αλλά θα τους τα σκάσουμε κιόλας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.