Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

ΕΙμαι εν αναμονει για την επομενη προκυρηξη αγροτικου, και θελω να κανω ALS πριν παω. Πηρα μερικα τηλεφωνα αλλα μου λενε ολοι για σεπτεμβριο. Μπορει κανεις να με βοηθησει μηπως τυχον ξερει αν διοργανωνονται καπου στην ελλαδα πιο νωρις απο Σεπτεμβρη?

Ευχαριστωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Μπορείς να μας βοηθήσεις και μας ;

Πραγματικά αυτή η κατάσταση με την ΕΕΚΑ έχει φτάσει στο απροχώρητο. Με έχουν στην αναμονή απ ΄τον περσινό Φλεβάρη και σήμερα μου είπαν ότι με έχουν στο πρόγραμμα για τον επόμενο ! Μάλλον δεν βλέπω να τηρείται κάποια λίστα αναμονής, προφανώς όποιος γνωρίζει κάποιον κάνει το σεμινάριο ταχύτερα.

Είναι πραγματικά κωμικοτραγικές καταστάσεις, να πληρώνεις ένα σεμινάριο απ ΄την τσέπη σου και να απαιτείται να έχεις κάποιο γνωστό για να το κάνεις σε εύλογο χρόνο...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, kopritis said:

Μπορείς να μας βοηθήσεις και μας ;

Πραγματικά αυτή η κατάσταση με την ΕΕΚΑ έχει φτάσει στο απροχώρητο. Με έχουν στην αναμονή απ ΄τον περσινό Φλεβάρη και σήμερα μου είπαν ότι με έχουν στο πρόγραμμα για τον επόμενο ! Μάλλον δεν βλέπω να τηρείται κάποια λίστα αναμονής, προφανώς όποιος γνωρίζει κάποιον κάνει το σεμινάριο ταχύτερα.

Είναι πραγματικά κωμικοτραγικές καταστάσεις, να πληρώνεις ένα σεμινάριο απ ΄την τσέπη σου και να απαιτείται να έχεις κάποιο γνωστό για να το κάνεις σε εύλογο χρόνο...

Εχεις δωσει προκαταβολή?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, tourist said:

Εχεις δωσει προκαταβολή?

Όχι, αφού δεν μου έδωσαν ποτέ ημερομηνία παρά με έχουν στο περίμενε !

Θα κοιτάξω την λύση του featured ή εναλλακτικά τα on-line τεστ του ACLS που αν περαστούν παίρνεις κανονικό χαρτί.

Πάντως οι τύποι εκεί στην Ελληνική Εταιρία Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης είναι τραγικοί και το έχουν ξεφτιλίσει τελείως το πράγμα, ενώ η μόνιμη επωδός-απάντηση είναι "υπάρχουν πολλοί συμμετέχοντες στο course"...

 

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά απ'όσο ξέρω το βιβλίο που σου παρέχεται στο als είναι πλέον στα αγγλικά και σε μορφή pdf. Έχει κάποιος τις διαφορές που έχει σε σχέση με το ελληνικό που έδιναν προηγουμένως; Καλύπτεσαι αν για λόγους χρόνου και διευκόλυνσης βρεις και διαβάσεις το ελληνικό βιβλίο; Επίσης, γνωρίζει κάποιος αν η εξέταση πολλαπλής επιλογής είναι ακόμα στα ελληνικά ή αν γίνεται πλέον στα αγγλικά; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος που παρακολούθησε το ALS πρόσφατα να μου πει αν το βιβλίο που παρέχουν τα κέντρα ALS στην Ελλάδα είναι η ελληνική ή η αγγλική έκδοση? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ΕΕΚΑΑ δίνει το pdf (το βιβλίο το παίρνεις με επιπλέον χρέωση) στα αγγλικά. Η καρδιολογική εταιρία δε γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, pik said:

Η ΕΕΚΑΑ δίνει το pdf (το βιβλίο το παίρνεις με επιπλέον χρέωση) στα αγγλικά. Η καρδιολογική εταιρία δε γνωρίζω.

σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά , υπάρχει κάποιος τρόπος να προμηθευτούμε το βιβλίο του ATLS και του ALS 4-5 μήνες πριν την εξέταση ? Ποιες εκδόσεις διδάσκονται / απαιτούνται στα σεμινάρια , οι ελληνικές ή οι αγγλικές ? Αυτή την στιγμή υπηρετώ την θητεία μου ως ιατρός  και ο χρόνος μου είναι αρκετά περιορισμένος.  Θα ήθελα να επεξεργαστώ την ύλη όσο το δυνατόν εκτενέστερα . 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

EPALS απ΄την ΕΕΚΑΑ.

Βαριεστημένοι εκπαιδευτές, φτωχά σενάρια, επικέντρωση στον αλγόριθμο και μόνο (το οποίο το θεωρώ γελοίο μιας και είμασταν γιατροί και οι περισσότεροι μάλιστα σχετικοί με Παιδιατρική, δεν μιλάμε για ALS όπου συμμετέχουν και νοσηλευτές οι οποίοι θα είχαν δυσκολία να παρακολουθήσουν μια συζήτηση που θα ξέφευγε απ΄ την ύλη το βιβλίου) με αποκορύφωμα τον course director ο οποίος είναι... νοσηλευτής !

Το άλλο τραγικό είναι ότι λόγω αλλεπάλληλων αναβολών το σεμινάριο διεξήχθη σχεδόν μισό χρόνο αργότερα απ΄την προκαθορισμένη ημερομηνία.

Ελπίζω το APLS να είναι δυνατότερο και πιο ουσιαστικό, αν και δυσκολότερο (προσωπικά δεν με ενοχλεί) απ' ότι λέγεται.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 5/28/2018 at 10:49 PM, kopritis said:

EPALS απ΄την ΕΕΚΑΑ.

Βαριεστημένοι εκπαιδευτές, φτωχά σενάρια, επικέντρωση στον αλγόριθμο και μόνο (το οποίο το θεωρώ γελοίο μιας και είμασταν γιατροί και οι περισσότεροι μάλιστα σχετικοί με Παιδιατρική, δεν μιλάμε για ALS όπου συμμετέχουν και νοσηλευτές οι οποίοι θα είχαν δυσκολία να παρακολουθήσουν μια συζήτηση που θα ξέφευγε απ΄ την ύλη το βιβλίου) με αποκορύφωμα τον course director ο οποίος είναι... νοσηλευτής !

Το άλλο τραγικό είναι ότι λόγω αλλεπάλληλων αναβολών το σεμινάριο διεξήχθη σχεδόν μισό χρόνο αργότερα απ΄την προκαθορισμένη ημερομηνία.

Ελπίζω το APLS να είναι δυνατότερο και πιο ουσιαστικό, αν και δυσκολότερο (προσωπικά δεν με ενοχλεί) απ' ότι λέγεται.

Θα συμφωνησω όσον αφορά τον "λαμπρό" course director.

Διαφωνω όσον αφορά τον αλγόριθμο. Καλά κάνουν και επικεντρώνονται εκεί. Αυτό είναι το νόημα και αυτός σώζει ζωες και αυτή είναι και η έλλειψη των ειδικευόμενων παιδιατρικής. Τα περαιτέρω τα μαθαίνεις στην ειδικότητα εξάλλου.

Για το APLS και εγώ έχω ακούσει ότι είναι πιο δύσκολο ( και πιο ακριβό νομίζω).

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έγραψα μόνο στον αλγόριθμο, δεν  διαφωνώ για την προσοχή που δίδεται σε αυτόν, άλλωστε αυτό είναι και το νόημα του course.

Απ΄την άλλη, καλό είναι να μαθαίνουμε και κάτι παραπάνω.

Στο εγχειρίδιο του APLS που έχω ρίξει μια ματιά έχει πολύ περισσότερη (και στριφνή) θεωρία, νομίζω θα είναι σε εντελώς άλλο επίπεδο.

Το κακό με το APLS είναι ότι δεν μπορούν να σου πουν πότε θα γίνει το επόμενο και υπάρχει ήδη λίστα αναμονής απ΄το προηγούμενο, τουτέστιν μπορεί να μην καταφέρει κάποιος ούτε του χρόνου να συμμετάσχει στο σεμινάριο... ?

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 6/4/2018 at 12:55 AM, kopritis said:

 

Το κακό με το APLS είναι ότι δεν μπορούν να σου πουν πότε θα γίνει το επόμενο και υπάρχει ήδη λίστα αναμονής απ΄το προηγούμενο, τουτέστιν μπορεί να μην καταφέρει κάποιος ούτε του χρόνου να συμμετάσχει στο σεμινάριο... ?

 

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ (ADVANCED PEDIATRIC LIFE SUPPORT COURSE, APLS) με τις νέες οδηγίες της 6ης έκδοσης του APLS (2016-2020) 
6-7 Οκτωβρίου 2018 
Ηράκλειο, Κρήτη. APLS Crete  επίσημος εκπρόσωπος του ΑDVANCED LIFE SUPPORT GROUP, του Ηνωμένου Βασιλείου 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστό, να σημειώσω ότι τρέχει και το σεμινάριο του Οκτωβρίου στην Θεσσαλονίκη όπως και εκείνο του Δεκεμβρίου στην Αθήνα.

Αθήνα που δήλωσα δεν μπορούν να δεσμευτούν ότι έχω εξασφαλισμένη θέση...?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Καλησπέρα σε όλους.

Υπάρχει κάποια πιο πρόσφατη εμπειρία σε ALS και ATLS στην Αθήνα;

Έχω δει αυτά τα 3:

https://www.atlsathens.gr/

https://traumaedu.randp.gr/atls/#1597651147054-0b0c62bd-cb75

https://mediterraneohospital.gr/atls-4/

Υπάρχουν και άλλα;

Πώς είναι από πλευράς εκπαίδευσης και κόστους; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.