Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Να σου απαντήσει κάποιος που έκανε το advanced χωρίς το basic;

Φυσικά. Το basic είναι για τους άσχετους με την ιατρική που θέλουν να είναι ικανοί να κάνουν τα απολύτως basic μέχρι να έρθεις εσύ, ο advanced.

Επομένως όσοι ενδιαφέρεστε για κλινικές ειδικότητες αφήστε τα basic και βουρ για τα advanced.

Βεβαια, ειναι τραγικο το γεγονος οτι πολλοι γιατροι (και οχι μονο νεοι γιατροι) δεν εχουν εκπαιδευτει καθολου στην απλη αλλα και τοσο σημαντικη ΚΑΡΠΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί σου κάνει εντύπωση?

Όλοι στην καλύτερη περίπτωση κάναμε ΚΑΡΠΑ σε κούκλα. Ακόμα και σε εφημερία στο νοσκομείο δύσκολα θα σου κάτσει περιστατικό.

Ευτυχώς (για μας και όχι για τά παιδιά αυτά) είχαν έρθει και κάτι DOA από υπερβολική που κάναμε ΚΑΡΠΑ μόνο και μόνο επειδή το επιβάλλει το αντίστοιχο πρωτόκολο κι είχαμε την ευκαιρία να κάνουμε μαλάξεις.....

Κατά τα άλλα η ανάνηψη δεν είναι σαν το ποδήλατο που το κάνεις και μετά το θυμάσαι μια ζωή αλλά πρέπει να επαναλαμβάνεις συνεχώς και να εξασκείσαι έστω και σε κούκλες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ALS,ATLS OK...

τα ACLS,PALS,ALSO λεει να τα κανει κανεις στην περιπτωση που δε γινει καρδιολογος,παιδιατρος,γυναικολογος αντιστοιχα???

εχω μπερδευτει ολιγον,ιδιως σε οτι αφορα το ACLS.

για πειτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ALS,ATLS OK...

τα ACLS,PALS,ALSO λεει να τα κανει κανεις στην περιπτωση που δε γινει καρδιολογος,παιδιατρος,γυναικολογος αντιστοιχα???

εχω μπερδευτει ολιγον,ιδιως σε οτι αφορα το ACLS.

για πειτε

ρε sov ουτε εσυ ματια μου μια απαντηση που ξερεις τα πολλα κι ο νους σου κατεβαζει?:P

αντε ρε ας απαντησει καποιος

τα ACLS PALS και ALSO ειναι πολυ εξειδικευμενα η any doctor,αν εχει τη δυνατοτητα,καλο ειναι να τα κανει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
Ξέρεις κάποιος πώς μεταφράζεται το Advanced Life Support στα ελληνικά;

Προχωρημενη ΚΑΡΠΑ το γραφει ο Κουφουδακης..

Κατα τα αλλα ιταλιδα ειμαι εγω..

Ενταξει το βρηκα και στο νετ ετσι γραμμενο.Προχωρημενη!

Τροποποιήθηκε από Βικη
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή "προχωρημένη καρδιοαναπνευστική αναζωογόννηση" και όχι "προχωρημένη υποστήριξη της ζωής"; Μάλιστα.. Προχωρημένο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το ξερω σαν "Εξειδικευμένη Υποστήριξη της Ζωής" και αυτός είναι και ο επίσημος όρος που χρησιμοποιεί το ΕΣΑΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα καν ιδέα για την ύπαρξη τέτοιου είδους σεμιναρίων,αλλά διαβάζοντας όλα τα post μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον το όλο θέμα και έτσι έριξα μια ματιά στη σελ. www.erc.edu.Επειδή σιγά-σιγά αρχίζει να με ενδιαφέρει όλο και περισσότερο θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα κυρίως για το ALS γιατί γι'αυτό κυρίως ενδιαφέρομαι:

1.Το BLS είναι απραίτητο κριτήριο?

2.Την αίτηση την κάνω στο www.erc.edu ή στέλνω e-mail στο σύνδεσμο(υπεύθυνο) που αναγράφεται πληκτρολογόντας την ημερ. σε κάθε course?

3.Από ότι είδα στην ατζέντα τους σχεδόν όλα τα σεμινάρια(εκτός από 1 που γίνεται στην Κρήτη)γίνονται στην Αθήνα.Αυτό αποτελεί γενικό κανόνα ή έτυχε απλά αυτό για τους επόμενους μήνες(μέχρι τέλος 2007)?Το ρωτάω γιατί λόγω πόλης είναι πολύ πιο εύκολο να μεταβώ σε Θεσ/νικη ή Λάρισα.

4.Υπάρχει κάτι ανάλογο με το ALS(εννοώ που να αφορά κατά βάση παθολογικές ειδικότητες)να μου προτείνετε με τη λογική του να καλύπτομαι και στο 2.

Ευχαριστώ

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να δώσει περισσότερες πληροφορίες ή κάποιο τηλέφωνο για το πώς μπορει να κάνει κάποιος αίτηση για τη συμμετοχή σε κάποιο τέτοιο course ;

To course calendar απο το erc.edu δε φαίνεται να αναγράφει κάτι για courses στην ελλάδα για τους επόμενους μήνες ( εκτός αν κάνω κάτι τραγικά λάθος ή το calendar απλά δε μου δουλεύει )

Πού μπορει να απευθυνθεί κάποιος για περισσότερες πληροφορίες ; Στο ΕΚΑΒ , ΕΕΚΑΑ ;

To BLS/AED έχει τόσο χρόνο αναμονής όσο και το ALS ; Είναι πράγματι απαραίτητο για τη συμμετοχή σε ALS...;

Διαφορετικά αμφιβάλλω αν αξίζει τον κόπο.

Ευχαριστώ πολύ.

Τροποποιήθηκε από Vem
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το ξερω σαν "Εξειδικευμένη Υποστήριξη της Ζωής" και αυτός είναι και ο επίσημος όρος που χρησιμοποιεί το ΕΣΑΝ.

Makes more sense. More google results as well. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλημέρα.Ήθελα να ρωτήσω για τα πτυχία ALS k BLS.Ποιά είναι η διαδικασία για να δηλώσουμε συμμετοχή στο erc.edu?Το έχει κάνει κάποιος?Ή μήπως είναι καλύτερα να έρθουμε σε απευθείας επαφή με τον φορέα που κάνει το course?Και κάτι τελευταίο.Το ILS που χρειάζεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδιά,έχει παρακολουθήσει κάποιος το ATLS στα Γιάννενα να μου πει περίπου τί παίζει;Θα το δώσω σε ένα μήνα και έχω αγχωθεί λίγο...

Όχι ότι το μόνο που με νοιάζει είναι να περάσω τις εξετάσεις να πάρω το χαρτί αλλά μιας και έδωσα 500 ευρώ,με νοιάζει κι αυτο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα 500Ε τα δηλώνεις στη φορολογική δήλωση και τα παίρνεις πίσω.

Το course είναι εξαιρετικό. Πρέπει να το απολαύσεις και να το ζήσεις. Τα πρώτα κεφάλαια είναι τα σημαντικότερα. Πρέπει να καταλάβεις τη φιλοσοφία του ABCDE και να την κάνεις βίωμα για όλη την ιατρική σου σταδιοδρομία. Τα πολλαπλής στο τέλος είναι πιο καθαρά από το pretest. Αν παρακολουθήσεις με προσοχή το course, έχοντας βέβαια διαβάσει το βιβλίο, δεν θα έχεις πρόβλημα. Όσο για τα σενάρια, εάν ακολουθήσεις το ABCDE δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τα χάσεις.

Cheers!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

no greek fonds unfortunately...By taking the 500 back you mean something like a tax return?How can someone do it?

Τροποποιήθηκε από asiptos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

no greek fonds unfortunately...By taking the 500 back you mean something like a tax return?How can someone do it?

Το λες στον λογιστή σου, του δίνεις την απόδειξη του course και αυτός τα βάζει σε μια κατηγορία στη δήλωση σου και τα παίρνεις πίσω. Δεν ξέρω λεπτομέρειες, δεν ασχολούμαι με λογιστικά, αλλά τα λεφτά τα έχω πάρει πίσω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να θυμάσαι το ευαγγέλιο (A+)BCDE.

Βάζω σε παρένθεση το Α γιατί στο Α κολλά ΚΑΙ ο αυχένας τον οποίο ΠΑΝΤΑ θα πρέπει να προσέχεις να είναι ακινητοποιημένος.

Και να θυμάσαι στο πρακτικό μέρος όταν θα φτάσεις η στιγμή να εξεταστείς ότι ακόμα και αν κολλήσεις σε κάποιο γράμμα,να ξαναγυρίσεις πάλι απο το Α και να μην πηδήξεις και να το κάνεις μετά.

Αυτό που θέλουνε να δούνε είναι ότι έχεις κατανοήσει τι σημαίνει το κάθε γράμμα και τι πρέπει να κάνεις για αυτό.

ακόμα και αν δεν το πάρεις όμως έχεις μέχρι 3 μήνες νομίζω καιρό για να το ξαναδώσεις free charge στην πόλη που θές,αρκει να ενημερώσεις νωρίς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, αυτό με την επιστροφή φόρου, το έχετε ξανακούσει; Όχι πως δε σε πιστεύω, αλλά θα ήθελα να ακούσω και καμιά άλλη γνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καταθέσεις την απόδειξη πληρωμής στην φορολογική δήλωση έχεις κάποια φοροαπαλλαγή.Δικαιολογείται ώς εκπαιδευτική δαπάνη,αλλά δεν παίρνεις πίσω όλο το ποσό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Οσοι ενδιαφερονται για το ALS ας ριξουν μια ματια και εδω www.kysan.org . Eιναι το οργανο διεξαγωγης του τεστ στην ΚΥΠΡΟ , πολυ οργανωμενο, κανουν courses δυο φορες το μηνα. ωστοσο δεν ξερω αν μπορουν να συμμετασχουν ιατροι απο Ελλαδα αλλα ριξτε μια ματια, εχει mail και τηλεφωνα να ρωτησει οποιος θελει (μην απορησετε που θα σας απαντησουν αμεσως και ευγενεστατα, ετσι ειναι εκει κατω !!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τελικα καταλαβε κανεις αυτα τα σεμιναρια του ΕΠΕΙΖΩ του ιατρικου συλλογου αθηνων τι ειναι?

BLS? Η κατι παραπανω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα καταλαβε κανεις αυτα τα σεμιναρια του ΕΠΕΙΖΩ του ιατρικου συλλογου αθηνων τι ειναι?

BLS? Η κατι παραπανω?

παρε ενα τηλ να τους ρωτησεις...θα ξερουν την αντιστοιχια αν ειναι BLS η ALS.εχω ομως την υποψια οτι αντιστοιχει σε BLS.αλλιως θα εγραφε εξειδικευμενη κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι προφανως θα ειναι -αλλο ενα- BLS.

Στο σαιτ του ΕΠΕΙΖΩ τα εχει ως διαφορετικα:

Σεμιναριο βασικης υποστηριξης της ζωης.

Σεμιναριο επειγουσας υποστηριξης της ζωης.

Το μυστηριο θα λυθει μαλλον αυριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι προφανως θα ειναι -αλλο ενα- BLS.

Στο σαιτ του ΕΠΕΙΖΩ τα εχει ως διαφορετικα:

Σεμιναριο βασικης υποστηριξης της ζωης.

Σεμιναριο επειγουσας υποστηριξης της ζωης.

Το μυστηριο θα λυθει μαλλον αυριο.

Παιδιά σήμερα δήλωσα συμμετοχή μέσω e-mail σάυτό το ΕΠΕΙΖΩ.Δεν ξέρω αν είναι καθυστερημένη η αίτηση μου,βέβαια.Ίδωμεν.........Πάντως το ATLS όπου συμμετείχα πέρισυ τον Μάρτιο στην Πάτρα ήταν δυνατή εμπειρία και,γενικοτερα,πολύ χρήσιμο για όλες τις "μάχιμες" ειδικότητες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.