Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

www.eekaa.com

Περισσότερες πληροφορίες για το συνέδριο στην ιστοσελίδα της εταιρείας.

Η συμμετοχή είναι πολύ μεγάλη, μάλλον δε θα χωράει ο κόσμος στον Ντυνάν από ότι γνωρίζω!!!

Συγχαρητήρια που είναι δωρεάν, γι ΄αυτό μάλλον έχει μεγάλη συμμετοχή...μακάρι να το έκαναν και άλλοι φορείς στους καιρούς κρίσης που περνάμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει ακόμα και σήμερα ότι η καρδιολογική εταιρεία διοργανώνει τα σεμινάρια ALS ;

Υπάρχει κάποιος άλλος που το διοργανώνει στην Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρσυ σίγουρα έκανε τώρα δεν ξέρω,

και για το Mediterraneo στην Αθήνα έχω ακούσει ότι κάνει, κάποιος γνωστός μου έχει κλείσει θέση για κάπου τώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ALS 31/3-1/4, Mediterraneo hospital, Αθήνα.

Εκπληκτικό σεμινάριο, απίστευτοι εκπαιδευτές, φιλικοί, ευγενικοί και με χιούμορ!Τους ευχαριστώ όλους για τη προσφορά τους.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους, κόστισε 300 ευρώ αλλά πραγματικά άξιζε και το τελευταίο ευρώ.Θεωρώ πως σε περνάει σε άλλο επίπεδο,σου δίνει απίστευτη αυτοπεποίθηση μετά το πέρας του, με άλλα λόγια είσαι άλλος Ιατρός μετά! Όποιος νομίζει ότι ξέρει πριν το κάνει απλά νομίζει!Θα αλλάξει γνώμη μετά!

Συγχαρητήρια και στους συναδέλφους που το περάσαμε και ραντεβού στην αναθεώρηση ή σε επόμενο σεμινάριο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές ανάμεσα στα κέντρα όπου διαξάγονται τα atls (χρήματα, επίπεδο εκπαίδευσης κλπ). Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για Mediterraneo, Ιατρική Αθηνών και Πάτρα. Επίσης το λινκ του http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showuser=15965 δεν λειτουργεί, ούτε το profile στο fb. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The trainers have the same training and it is supposed to be the same no matter where you do it.

I did mine in Patra (2009) and I am extremely satisfied by the level of training.

We also practised drains, tracheostomies, etc in anaesthetised pigs (experimental theatre) which was really satisfying.

I totally recommend it.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Στην παρακατω ιστοσελιδα μπορειτε να βρειτε τις κατευθυντηριες οδηγιες μεταξυ αλλων και για το ALS χωρις να απαιτειται καποια εγγραφη.

European Resuscitation Council

Τέλειο!ευχαριστούμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγανακτησμενε και κουρασμενε απο την ζωη φιλε μου, στα link που εστειλες ειναι αρκετα περιπλοκο να βγαλει καποιος μια συγκεκριμενη αποψη....αλλοι συνδεσμοι δεν λειτουργουν καν πλεον, αλλες αναρτησεις ειναι πολυ παλιες... και αν κουραστηκες τοσο απο το θεμα του ποστ μου...πας παρακατω..σε ευχαριστω!

So if the post is old does that mean that it is not working?

Or you were not bothered to open them.

The fact that you dont even know the name of the course means that you havent looked for more than 5-10 min. Which is so inappropriate.

So before being offensive or aggressive you need to learn to respect those who despite being annoyed they still answered your question.

Btw, you are looking for EPLS (european paediatric life support) or APLS (Advanced paediatric life support) courses

http://www.resus.org...es/eplsinfo.htm

http://www.alsg.org/uk/APLS

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 1 month later...

καλησπέρα παιδιά! έκανα κι εγώ κάποια διπλώματα πρόσφατα και θα γράψω τις εντυπώσεις μου.

ATLS Θεσσαλονικη σεπτεμριος 2012: Πολύ καλό πρόγραμμα, αρκετά οργανωμένοι με μερικές εξαιρέσεις σε μερικά μικρά κομμάτια, οι καθηγητές καλοί σε συμπεριφορά και γνώσεις. Το catering πολύ καλό. Το σύγγραμμα καλό επίσης. σε πολύ λίγο χρονο σου μαθαινουν πολλά πράματα...αν εισαι αδιάβαστος δεν υπάρχει σωτηρια. Οι ερωτήσεις που έπεσαν καμία σχέση δεν ειχαν με τις ερωτησεις του πρι-τεστ. ήταν πιο δύσκολες. Όταν τελειώνεις το ατλς νιώθεις αυτοπεποίθηση και γιατρός. Θα το ξανακάνω σίγουρα σε 4 χρονια και το προτεινω ανεπιφύλακτα. κοστος 500 ευρώ.

ALS Κύπρος νοεμβριος 2012. Πολύ καλό πρόγραμμα και πολύ πιο εύκολο από το ατλς. πολύ οργανωμένοι επίσης. σου μαθαινουν βασικά και σημαντικά πράγματα και το σύγγραμα τους ειναι επίσης καλό. Τα προπλάσματα και ο εξοπλισμός σε καλύτερη κατάσταση από το προηγουμενο προγραμμα.το catering ηταν καλό. το προσωπικο και οι εκπαιδευτές ηταν καταρτισμένοι και πρόθυμοι. πολύ καλό πρόγραμμα και το συστήνω. κόστος 260 ευρώ.

ACLS αθήνα δεκεμβριος 2012. Προγραμμα που πραγματευεται ό,τι και το αλς. συγγραμα απαραδεχτο -φωτοτυπίες του αγγλικού βιβλίου της εκδοσης του 2005 με επισυναπτόμενα τα καινούρια πρωτόκολλα του 2010!!!!! αισχος. η διαφορά με το αλς ειναι οτι διδασκεται επιπλεον η ενδοοστική χορήγηση φαρμάκων, η διασωλήνωση και τα εγκεφαλικά επεισόδια. προσωπικά βρήκα ανώτερο το αλς γι' αυτό και μόνο το λόγο. στα θετικά ειναι οτι το προγραμμα ειναι τριήμερο και κάνεις συνέχεια πρακτική στα σενάρια. βέβαια και τα θεωρητικά μαθήματα ήταν λιγοτερα σε σύγκριση με το αλς κι ετσι στο τελος παιρνεις περισσοτερα σε πραξη και λιγοτερα στην θεωρια. το catering απαραδεχτο. κόστος 280 ευρώ. παρόλο που δηλώνω φαν των αμερικανικων πρωτοκολλων, συγγραματων κτλ το συγκεκριμενο προγραμμα σηκωνει πολλες βελτιωσεις ή τουλάχιστον μείωση του κόστους συμμετοχής γι'αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

εξαρταται απο το νοσοκομειο που είσαι.

αν ειναι επαρχιακο θα σου συνιστούσα ΑΤΛΣ και ΑΛΣ (οχι ACLS - ειμαστε ευρώπη - ακολουθοούμε ευρωπαικά πρωτόκολλα)

ΑΤΛΣ σίγουρα. Ειναι απο τα καλύτερα courses που έχω κανει ποτέ.

ALS γιατί ποτε δε ξέρεις πότε θα κάνει ανακοπη ο ασθενής σου. Και επειδή στην ελλάδα arrest teams δεν ευπάρχουν, νομίζω το ΑΛΣ είναι και αυτό απαραίτητο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εχω κανει googlarisma για atls και als στη θες/νικη αλλα δεν εχω βρει τιποτα για επομενο...που μπορω να μαθω ποτε θα γινει ξανα και πληροφοριες επικοινωνιας με τους διοργανωτες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυνήγησα για κάτι μήνες το ALS αλλά μέσω email έφαγα 2-3 φορές άκυρο (ακυρώθηκε).

Κάθε φορά μου έλεγαν ότι θα με ενημερώσουν αλλά τζίφος...

ACLS ήθελα να αποφύγω (δε με συγκινεί η ιδέα να με διδάσκουν ειδικευόμενοι. Από ειδικευόμενους έχω μάθει τα περισσότερα πράγματα στο νοσοκομείο αλλά είναι διαφορετικά όταν σκας 300-400 ευρώ για σεμινάριο. Το ATLS πχ έχει μόνο έμπειρους ειδικευμένους)

Τροποποιήθηκε από schumifer
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@skinidio για ατλς θεσσαλονικη εχω τηλεφωνο αν θες. στειλε μου πμ αν ακομα ενδιαφερεσαι για να μην δημοσιευω ονοματα και τηλ στο ιντερνετ.

για αλς ειναι λιγο "κλειστα" στη θεσσαλονικη. καντο λαρισσα που ειναι κοντα αν σε βολευει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Διοργανώνεται σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης με τη χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή (CPR/AED) πιστοποιημένο από το Ευρωπαϊκό Συμβουλιου Αναζωογόνησης (ERC), τη Παρασκευή 24/5/2013 (από 14:30-20:30).Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στην Ιατρική Σχολή Θεσσαλονίκης.

Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στο e-mail: cprthessaloniki@yahoo.gr ή στο site https://erc.edu/index.php/viewCourse/en/83135/

*Το ERC άλλαξε την ονομασία του σεμιναρίου από BLS/AED σε CPR/AED

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γεια σας!! Ενδιαφερομαι να παρακολουθησω το σεμιναριο apls! Γνωρίζει κανείς εάν θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη; Και εάν ναι, ποια ημερομηνία; Ευχαριστώ !!! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Πρόκειται να πραγματοποιηθεί σεμινάριο Εξειδικευμένης Υποστήριξης της Ζωής (ALS) πιστοποιημένο από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογονησης (ERC). Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στην Θεσσαλονίκη 19-20 Οκτωβρίου 2013.
Για περισσότερες πληροφορίες στο e-mail cprthessaloniki@yahoo.gr
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόκειται να πραγματοποιηθεί σεμινάριο Εξειδικευμένης Υποστήριξης της Ζωής (ALS) πιστοποιημένο από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογονησης (ERC). Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στην Θεσσαλονίκη 19-20 Οκτωβρίου 2013.
Για περισσότερες πληροφορίες στο e-mail cprthessaloniki@yahoo.gr
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόκειται να πραγματοποιηθεί σεμινάριο Εξειδικευμένης Υποστήριξης της Ζωής (ALS) πιστοποιημένο από το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Αναζωογονησης (ERC). Το σεμινάριο θα διεξαχθεί στην Θεσσαλονίκη 19-20 Οκτωβρίου 2013.
Για περισσότερες πληροφορίες στο e-mail cprthessaloniki@yahoo.gr
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν ως αγροτικοί ιατροί μπορούμε να συμμετεχουμε στα σεμινάρια BLS και ATLS δωρεάν? Ακουσα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα.. Αν ξέρει κάποιος περισσότερα όσον αφορά το αν όντως ισχύει και τη διαδικασία που πρέπει να γίνει, αν μπορεί να μας ενημερώσει..

Ευχαριστώ πολύ....!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.