Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Ξαναθέτω το ζήτημα γιατί δεν μπορώ να βρω άκρη:

Πριν ένα χρόνο επικοινώνησα με το νούμερο που κυκλοφορούσε στο φόρουμ (2109493542) και έκανα αίτηση για σεμινάριο ALS στο Ωνάσειο. Κάποιος γιατρός υπεύθυνος, που δεν θυμάμαι το όνομά του, μου είπε πως υπάρχει λίστα αναμονής ενός χρόνου περίπου, και θα επικοινωνούσαν εκείνοι μαζί μου όταν ερχόταν η ώρα.

Ο χρόνος πέρασε, άλλαξαν οι εποχές, φθινοπώριασε ξανά, κι προσπάθησα να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους για να δω τι γίνεται. Το παραπάνω τηλέφωνο εδώ και εβδομάδες βουίζει, και δεν έχω κάποιο άλλο στοιχείο επικοινωνίας.

Τι γίνεται με το Ωνάσειο; Γίνονται κανονικά τα σεμινάρια εκεί; Θα "έρθει η ώρα" και θα επικοινωνήσουν μαζί μου, ή μάταια περιμένω, σαν την Μαντάμα Μπατερφλάι; Υπάρχει κάποιο άλλο τηλ ή η-μέιλ που μπορώ να επικοινωνήσω;

Ευχαριστώ αγαπητοί.

Aν σε ενδιαφέρει να κάνεις το ILS για την Αγγλία, κάν'το. Εξαρτάται βέβαια για τι θέσεις θα κάνεις αιτήσεις. Αν ενδιαφέρεσαι για FY2, το ILS είναι προαπαιτούμενο. Εννοείται βέβαια, ότι όποιος έχει ALS δεν χρειάζεται να κάνει το ILS. Εδώ, αυτά τα courses τα προσφέρουν δωρεάν στους trainees και όπως έχουν τώρα τα πράγματα, στις περισσότερες περιπτώσεις παρέχουν το ILS στους F1s και το ALS στους F2s.

Επίσης, να σου πω, ότι και γω ένα χρόνο πριν δήλωσα για το ALS στο Ωνάσειο (λίγο μετά το πτυχίο). Και μένα τα ίδια μου είχαν πει, ότι θα με καλούσαν σε ένα χρόνο αλλά τίποτα ακόμα. ΄Εχω ακούσει ότι μάλλον πλέον το παρέχουν μόνο σε ειδικευόμενους παθολογίας και καρδιολογίας, αλλά δεν το έχω ψάξει παραπάνω. Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο, ας το πει.

Δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται το ILS από την Ελλάδα στην Αγγλία, γιατί δεν ξέρω ποιος φορέας το παρέχει. Πάντως, επειδή το ALS δεν βλέπω να το κάνεις (όπως έχουν τα πράγματα), σκέψου το ILS. Eκτός αν πας για θέση ST ή παραπάνω, οπότε τότε πρέπει να'χεις οπωσδήποτε advanced qualifications...

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε κ λέμε

1. Φορέας Resuscitation Teaching Council of Greece (RTCG) υπο την αιγίδα του European Resuscitation Council (ERC)

2. Δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα

3. UK αναγνωρίζονται. Το ΙLS ειναι prerequisite για completion of F1 και το ALS for F2

4. Κάνε το δεύτερο κ είσαι ΟΚ

5. Με τα αμερικάνικα δεν έχω ασχοληθεί (ACLS) αλλά οι άγγλοι αγαπάνε το εγχώριο προϊόν (τα σεμινάρια αυτά ξεκίνησαν εδώ από το RCUK)

6. Στην Κρήτη κάνουν ένα το Νοέμβρη κ ένα το Δεκέμβρη αλλά φαντάζομαι θα είναι φουλ. Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις όμως, βγάζεις πάντα άκρη. (κάποιος τα έχει δώσει παραπάνω, βαριέμαι να ψάχνω)

7. Τα σεμινάρια αυτά σου μαθαίνουν ένα τρόπο να αντιδράς κ να αντιμετωπίζεις το επείγον. Δεν είναι ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο. Δεν πας να εξεταστείς να πείς ότι πέρασες. Δεν έχει κανένα νόημα να σου πει κανείς τα θέματα. Είναι θλιβερό πόσο άσχημη ιδέα έχουμε για την εκπαίδευση :/

www.erc.edu

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6. Στην Κρήτη κάνουν ένα το Νοέμβρη κ ένα το Δεκέμβρη αλλά φαντάζομαι θα είναι φουλ. Πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις όμως, βγάζεις πάντα άκρη. (κάποιος τα έχει δώσει παραπάνω, βαριέμαι να ψάχνω)

Στην Κρήτη είναι τελικά πολύ πιο οργανωμένοι σε όλα. Επικοινώνησα με τον κύριο Φραϊδάκη στο η-μέιλ που αναφέρθηκε σε κάποια προηγούμενη σελίδα (blsals@med.uoc.gr) και μου είπε πως υπήρχαν ακόμα θέσεις για 12-13 Δεκεμβρίου (πριν καμιά δεκαριά μέρες αυτό). Έκανα την αίτηση, απλώς ευχόμουν να βρω κάτι στην Αθήνα, να μην τρέχω από την Βόρειος Ελλάς στη Μεγαλόνησο, έχει και μποφόρια το Δεκέβριο... Αλλά απ' ότι καταλαβαίνω, να μην περιμένω φως από το Ωνάσειο, έτσι;...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7. Τα σεμινάρια αυτά σου μαθαίνουν ένα τρόπο να αντιδράς κ να αντιμετωπίζεις το επείγον. Δεν είναι ένα μάθημα στο πανεπιστήμιο. Δεν πας να εξεταστείς να πείς ότι πέρασες. Δεν έχει κανένα νόημα να σου πει κανείς τα θέματα. Είναι θλιβερό πόσο άσχημη ιδέα έχουμε για την εκπαίδευση :/

www.erc.edu

Απίστευτα πράγματα έτσι; sos ALS...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είχα μπει απο το Μάη σε μια λίστα αναμονής για Πάτρα, αλλά όχι για το Πανεπιστημιακό- μέσω του Mediterraneo Hospital και περιμενα να με καλέσουν το Σεπτέμβρη. Με έγραψαν, πηρα εγώ και μου είπαν αρχές Νοέμβρη. Μου στέλνουν στο σπίτι αρχές Οκτώβρη το βιβλίο να πληρώσω με αντικαταβολή το course, αλλα ήταν ανοικτος ο φάκελος κ οι δικοί μου που ήταν σπίτι αρνηθηκαν να δώσουν 550 ευρώπουλα γι ανοικτο φάκελο... κ καλα έκαναν. Τους πήρα τηλ κ μου άρχισαν τα συγνώμη και θα το ξαναστειλουμε κτλ... τελικα δν το έστειλαν κ δεν ενδιαφέρθηκα κ εγω γιατι μου φάνηκαν αναξιόπιστοι. τελη Οκτώβρη με παιρνει μια τύπισσα τηλ να μου πει να παω να δώσω εξετάσεις... "Αιντε αιντε" σκέφτηκα... μην τα πολυλογώ, εγώ εκεί δν παω γιατι δεν ξέρω τι φρουτα ειναι αλλα μάλλον όχι καλα... ξερει κανεις τι παιζει με αυτη την ιστορια?? τεσπα... θα το δωσω στο πανεπιστημιακο μαλλον... μια φίλη το εδωσε όταν εκανε αγροτικο κ μου ειπε ότι "λεει" αλλα αν αντεχει η τσεπη μου καλο ειναι και το ALS κ ας κάνω χειρουργικη ειδικοτητα... ολα για την κατάρτηση μας συνάδελφοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλη μου που παρακολουθησε το ATLS στην Πατρα ειχε πολυ ασχημες εντυπωσεις (βεβαια δεν παει για χειρουργικη ειδικοτητα), μου ειπε οτι καναν αναγνωση απο τα σλαιτς.

Ολοι λενε οτι υπαρχει και στην Αθηνα, αλλα ακομη δεν εχω βρει ποιοι το κανουν. Οταν βρω τιποτα, θα το γραψω κι εδω.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι τα λεφτα σε καποιους θα τα σκασουμε!

Αραγε γι'αυτο δεν υπαρχουν αρκετα κεντρα που διοργανωνουν αυτα τα Course στην Ελλαδα? Για να εχουν καποιοι την αποκλειστικοτητα? :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σεπτεμβρη ημουν πατρα.αψογοι ολοι.πολυ καλο το διημερο αν και με πεθανε και μια γαστρεντεριτιδα :-)

ψηνομαι και για αλς αλλα απο γιαννενα πού να κατεβω ηρακλειο??!

υπαρχει αλλου ρε παιδες??με κοβω για καμια πολωνια να κανουμε και ταξιδακι!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλη μου που παρακολουθησε το ATLS στην Πατρα ειχε πολυ ασχημες εντυπωσεις (βεβαια δεν παει για χειρουργικη ειδικοτητα), μου ειπε οτι καναν αναγνωση απο τα σλαιτς.

Καμία σχέση με τη δική μου εμπειρία στην Πάτρα: Οργάνωση κορυφαία, περιβάλλον πολύ φιλικό και γενικά πάρα πολύ αξιόλογη προσπάθεια. Μαθημένος όπως ήμουν στο απέραντο χάος της Ιατρικής Αθηνών, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για 'μένα ο βαθμός οργάνωσης που είχαν.

Συν τοις άλλοις, η ιατρική Πατρών ήταν η πρώτη που έφερε το ATLS στην Ελλάδα, οπότε κάτι λέει και αυτό.

Παρεπιπτόντως, όταν το έκανα εγώ (2005) οι αγροτικοί είχαν προτεραιότητα, οπότε με φώναξαν μέσα σε 3 μήνες. Από ό,τι ξέρω ισχύει ακόμα, οπότε απλά δηλώστε το στην αίτησή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ATLS τον Φεβρουάριο στην Πάτρα:

Πήρα το πρωί στο εθνικό κέντρο ATLS στην Πάτρα, σας μεταφέρω ο,τι μου είπαν:

Για συμμετοχή στο ATLS του Φεβρουαρίου στέλνετε e-mail στο atls@med.upatras.gr με ονομ/μο,τηλ,σχολή κ έτος αποφοίτησης, παρούσα ιδιότητα (πχ αναμονή γι αγροτικό, για ειδικότητα κτλ) και ότι θέλετε να συμμετάσχετε στο σεμινάριο του Φεβρουαρίου και attachment το πτυχίο σας σκανναρισμένο (ή με φαξ) και περί το Δεκέμβρη πάιρνετε πάλι τηλέφωνο στο 2610 910076 (κα Ταγκαλάκη, κα Οικονομοπούλου) και σας δίνουν αρ.λογαριασμού για να καταθέσετε 500 ευρώ και σας στέλνουν το υλικό. Δεν παίζει να το στείλουν νωρίτερα, αλλά είναι 2,5 μήνες εώς το σεμινάριο και τις εξετάσεις οπότε είναι πολύ βολικά...

Αυτά τα νέα από το μέτωπο...

Ελπίζω να βοήθησα...

Καλό κουράγιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εχω δηλώσει συμμετοχή για το ATLS που θα γίνει το Δεκέμβρη στη Λάρισα.Οι άνθρωποι εκεί είναι πολύ εξυπηρετικοί και μου έστειλαν γρήγορα το βιβλίο.Τα θέματα του pre-test είναι τα ίδια με αυτά που αναφέρονται πιο πάνω. Περισσότερες πληροφορίες μετά την παρακολούθηση των σεμιναρίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
:withstupid: Λοιπον...Τα νέα από το atls που έγινε στη Λάρισα. Ημασταν 11 άτομα, κόπηκαν τα δύο στα γραπτά. Οποιος ενδιαφέρεται για τη γνώση και μόνο, το βιβλίο που σου στέλνουν για διάβασμα έχει ό,τι θα διδαχθεί και στο σεμινάριο. Δεν μας είπαν κάτι περισσότερο και η πρακτική εξάσκηση ήταν όλη κι όλη ένα μισαωράκι. Σιγά τ'αβγά... Για όσους θέλουν ένα χαρτί για το βιογραφικό τους, είναι κι αυτό κάτι...Αν ήξερα πώς θα ήταν τα πράγματα, σίγουρα δεν θα το έκανα γιατί θεωρώ οτι το να παρουσιάζεις σε αλγόριθμο τα ευκόλως εννοούμενα, είναι υποτίμηση της νοημοσύνης μας... Ωστόσο, θα τονίσω και πάλι οτι οι άνθρωποι εκεί ήταν πολύ ευγενικοί μαζι μας. Αυτα!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Λοιπόν, μόλις πήρα την καρτούλα μου που πιστοποιει το ATLS... είναι νομίζ τα καλλίτερα ξοδεμένα 500 ευρώ που έδωσα ποτέ... Κουράστηκα πολύ, γιατί εύκολο δεν είναι-κι ας λένε- αλλά πέρασα καταπληκτικά κ έμαθα να αντιμετωπίζω με μεθοδολογία κάθε τραύμα... Η αυτοπεποιθησή μου ενισχύθηκε κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. Το έδωσα στην Πάτρα, ήμασταν 19 άτομα, ένας θα το ξαναδώσει από την αρχή και άλλοι 3 θα δώσουν πάλι τα multiple choice. Καλό ποσοστό επιτυχίας, νομίζω. Εμάς η πρακτική εξασκηση ήταν αρκετές ώρες. Συστήνω ανεπιφύλακτα να το δοκιμάσετε. Το βιβλίο μόνο του δεν είναι τίποτα. Αυτό που πάιρνεις από το course είναι η νοοτροπία κ η σκέψη η μεθοδολογία. ...

Αυτά τα νέα από το μέτωπο... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Έκανα κι εγώ το ATLS στην Πάτρα και πήρα την πιστοποίηση.

Το διήμερο είναι όντως κουραστικό (12 με 14 ώρες την ημέρα) αλλά δεν θεωρώ ότι είναι περισσότερο δύσκολο, όσον αφορά το διάβασμα, από ένα μέσο μάθημα της σχολής με τη διαφορά ότι παίρνεις μια γεύση από πρακτικές δεξιότητες και διαδραστική αντιμετώπιση επείγοντος περιστατικού.

Οι γνώσεις που προσφέρονται δεν είναι καινούργιες αλλά ιεραρχημένες και συστηματοποιημένες με στόχο την λήψη αποφάσεων κρίσιμων για τη ζωή ενός τραυματία σε περιορισμένο χρόνο. Το όλο πρόγραμμα βέβαια έχει ως αναφορά την αμερικανική πραγματικότητα όπου προφανώς στόχος είναι η εκπαίδευση του μη ειδικού στην αντιμετώπιση του τραυματία με δεδομένη την ύπαρξη ενός οργανωμένου συστήματος υγειονομικής περίθαλψης.

Στη δική μας πραγματικότητα στόχος κατά την άποψή μου -και ίσως όχι αδίκως- είναι η άρση της νοοτροπίας τροχονόμου που επικρατεί στα αγροτικά ιατρεία και Κ.Υ. η οποία συνίσταται στο "περνάμε μια φλέβα και τον στέλνουμε" , και η όψιμη εκπαίδευσή μας σε βασικές αρχές της επείγουσας ιατρικής που ενδεχομένως βοηθήσει κάποιους από εμάς να μην είμαστε ανεπαρκείς ή δυνητικά επικίνδυνοι.

Το ποσοστό επιτυχίας είναι όντως καλό, ιδιαίτερα αν σκεφθεί κανείς ότι θεωρείται το δυσκολότερο στην Ελλάδα δεδομένου ότι στην Πάτρα είναι το εθνικό κέντρο ATLS. Αναρωτιέμαι βέβαια ρητορικά αν αυτό οφείλεται στο υψηλό επίπεδο των συμμετεχόντων ή στην εικόνα που επιθυμούν να δείξουν οι διοργανωτές. Ας μην ξεχνάμε ότι πολλοί από τους τελευταίους καθορίζουν το επίπεδο της ιατρικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στο πανεπιστήμιο Πατρών - προσωπικά αποφοίτησα στην Αθήνα.

Θεωρώ ότι σαφώς το σεμινάριο είναι χρήσιμο για τους λόγους που έχουν γράψει οι συνάδελφοι.

Προσφέρει 19 μόρια CME, ισχύει για 4 χρόνια διεθνώς και εάν κοπείς έχεις το δικαίωμα να επανεξεταστείς 3 φορές χωρίς επιπλέον κόστος.

Ήταν από τα διδακτικότερα 500 ευρώ που έχω δώσει και φαντάζομαι θα χρειαστεί να δώσω και άλλα για να βελτιώσω τις γνώσεις και το βιογραφικό μου

με τη βοήθεια των ίδιων ή ανάλογων ανθρώπων που δεν έδειχναν το ίδιο ενδιαφέρον για την εκπαίδευσή μου στα χρόνια της σχολής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποσοστό επιτυχίας είναι όντως καλό, ιδιαίτερα αν σκεφθεί κανείς ότι θεωρείται το δυσκολότερο στην Ελλάδα δεδομένου ότι στην Πάτρα είναι το εθνικό κέντρο ATLS.

Δηλαδή το δυσκολότερο ATLS εν Ελλάδι είναι στην Πάτρα; Το ευκολότερο πού είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω και γω κάτι :

στην Αθήνα υπάρχουν τρία λέει, στην κεντρική ιστοσελίδα: Γουδί (εργαστήριο πειραματικής χειρουργικής), Γλυφάδα (νοσοκομείο meditteraneo), Χολαργός (γενικό νοσοκομείο αεροπορίας).

Έχουν διαφορά μεταξύ τους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα νόμιζα ότι τα ALS, ACLS, ATLS, PHTLS, ACS, FedEx και λοιπά ωραία είναι στανταρντοποιημένα;

Νόου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

παιδες το δίνω Παρασκευή Σάββατο που έρχεται...το έχω διαβάσει όλο αλλά δεν φτάνει ο χρόνος για πλήρη επανάληψη...υπάρχουν κάπου παλιότερα θέματα στο site??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ALS Κρήτης - Ιατρικής Σχολής Κρήτης - Ηράκλειο

Πολύ Καλό!

Ωραίος Φιλόξενος Κόσμος!

Σοβαρότητα και Κύρος από Εκπαιδευτές!

ΑΞΙΖΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με neurodiab, πολύ καλή οργάνωση το ALS στο Ηράκλειο, σχετικά εύκολο, βέβαια για να αποκομίσεις κάτι, το θέλει το διαβασματάκι του!

Αποκτάς βεβαιότητα για τις πράξεις σου και ένα σίγουρο τρόπο σκέψης που σε καθοδηγεί βήμα προς βήμα στην βασική αντιμετώπιση ενός καρδιολογικού ασθενούς.

Κόστος 250Ε

Υπεύθυνος Σεμιναρίου: Όθων Φραϊδάκης - email: blsals@med.uoc.gr

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε αγροτικούς και φυσικά σε όλους τους συναδέλφους με σχετικές ειδικότητες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Σαβ/κο παρακολούθησα το ALS στα Γιαννενα.Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους!Πριν φύγουν για το αγροτικό!Το 2ήμερο ήταν κουραστικό αλλά αν είχες διαβάσει καλά το βιβλίο, δεν αντιμετώπιζες πρόβλημα.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ήμασταν μονο 3 ανειδίκευτοι γιατροί.Οι υπόλοιποι ηταν καρδιολόγοι και αναισθησιολόγοι, ειδικευμένοι και ανειδίκευτοι.Περίμενα να είναι ανάποδα τα πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω κάνει το ΑLS στο ηράκλειο πέρυσι τον Ιούλιο και έμεινα πολύ εντυπωσιασμένος.

Εξαιρετικά οργανωμένο, πολύ φιλικό περιβάλλον , αρκετά ετερογενείς οι συμμετέχοντες ( απο ειδικευόμενους καρδ/γιας, αναισθησιολογίας, χειρ. μέχρι αγροτικούς , φοιτητές , ειδικούς κλπ ) , καταπληκτικοί εκπαιδευτές.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα όπως και οι συνάδελφοι πιο πάνω .

Τροποποιήθηκε από Vem
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.