Jump to content

BLS,ALS,ILS, ATLS και αλλα...


Kovacevic

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για σεμινάρια τύπου ALS, PHLS, ATLS. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για πιθανές ημερομηνίες και τόπο ας απαντήσει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Ενδιαφέρομαι για σεμινάρια τύπου ALS, PHLS, ATLS. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για πιθανές ημερομηνίες και τόπο ας απαντήσει. Ευχαριστώ.

για το als και το bls (προαπαιτούμενο για το 1ο) θα παρακολουθείς την εξής διεύθυνση: www.erc.edu στην οποία υπάρχει επιλογή χώρας(φυσικά και η Ελλάδα) και ημερολόγια πάνω στο οποίο σημειώνονται οι διαθέσιμες ημερομηνίες.Μέσα από εκεί κάνοντας κλικ στην ημερομηνία που σε ενδιαφέρει θα μπορείς να αποστείλεις τα στοιχεία σου με την εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο course. Ο υπεύθυνος διοργάνωσης θα σου απαντήσει στο email σου.Να ξέρεις πάντως ότι λόγω αλλαγής των guidelines το Δεκέμβρη δεν ανακοινώθηκαν νέα courses μέχρι τώρα ώστε να προλάβουν και οι εκπαιδευτές να ενημερωθούν για τις αλλαγές.

Όσο για το phtls και το atls πρέπει να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιο από τα κέντρα που τα διοργανώνουν (σίγουρα η Πάτρα, τα Γιάννενα, αλλά νομίζω και η Αθήνα, η Θεσ/νίκη και ίσως και η Λάρισα) και να δηλώσεις συμμετοχή.Υπάρχει ανομονή που θα σου ανακοινωθεί και είναι διαφορετική από κέντρο σε κέντρο ανάλογα με τη ζήτηση.Όταν θα έρθει η σειρά σου θα ειδοποιηθείς τηλεφωνικά και θα κληθείς να καταθέσεις τα χρήματα της συμμετοχής σου σε κάποιο λογαριασμό και λίγες μέρες μετά θα παραλάβεις το υλικό-βιβλίο και και φυλλάδια με κούριερ.Κάτι ανάλογο γίνεται και με τα bls - als.

Αν χρειάζεσαι παραπάνω διευκρινήσεις πες μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ATLS στα γιάννενα έχει αναμονή περίπου 1-1,5 χρόνο...

υπαρχει και το ALSO επείγοντα στη γυναικολογία γίνεται 2 φορές το χρόνο με διαδικασία ανάλογη του ATLS

το συνιστώ ανεπιφύλακτα για επίδοξους γυναικολόγους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι και υπάρχει και αντίστοιχο παιδιατρικό για το οποίο ομως δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.Η αναμονή πάντως αν είσαι αγροτικός ιατρός ή θα ξεκινήσεις σύντομα πέφτει γιατί (ορθώς) το τελευταίο χρόνο δίνουν προτεραιότητα στις αιτήσεις αγροτικών ιατρών.Το κόστος συμμετοχής στο atls είναι 480 ευρώ και συμπεριλαμβάνει τα έξοδα του σεμιναρίου-βιβλία-πρόχειρο γεύμα-καφέ κλπ.Δεν συμπεριλαμβάνει φυσικά τα έξοδα μετάβασης και διαμονής σου στην πόλη που γίνεται.Για το bls το κόστος του σεμιναρίου είναι αρκετά μικρότερο και συνήθως δεν είναι πάνω από 50-70 ευρώ ενώ για το als κυμαίνεται περίπου από 150-250 ίσως και παραπάνω, αναλόγως τη τοποθεσία που διεξάγεται και αν έχει επιδοτηθεί από καμμιά φαρμακοεταιρεία (όπως συμβαίνει συχνά όταν διοργανώνεται στα πλαίσια συνεδρίων).Κατά την άποψή μου πρέπει να τα κάνεις και τα 3, αφενός γιατί φτιάχνεις το βιογραφικό σου και αφετέρου (και κυρίως) γιατί σε βοηθούν πάρα πολύ στο να μάθεις να αντιμετωπίζεις (σωστά) επείγοντα περιστατικά, σχημοτοποιώντας τις γνώσεις σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Γειά σας!

ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι για το ALS . πληροφορίες, αν αξίζει τον κόπο, αναγνωρισιμότητα και πότε είναι η επόμενη δήλωση συμμέτοχής και διεξαγωγή του!

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ'τα λίγα που γνωρίζω μπορώ να σου πω ότι αυτή τη στιγμή το σεμινάριο βρίσκετα στη φάση της αναθεώρησης και για αυτό το λόγο δεν υπάρχουν ημερομηνίες.

Επικοινώνησε με το Ερ.Ντυνα.ν για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας!

ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάτι για το ALS . πληροφορίες, αν αξίζει τον κόπο, αναγνωρισιμότητα και πότε είναι η επόμενη δήλωση συμμέτοχής και διεξαγωγή του!

ευχαριστώ

Αν θέλεις τη γνώμη μου για το ALS και το ATLS κτλ, κάνε αίτηση και σε άλλες χώρες γιατί εδω ,θα ασπρίσουν τα μαλλιά σου μέχρι να έρθει η σειρά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

μηπως καποιος απο εσας ολους εκει εξω εχει καποιο τηλ η διευθυνση οπου μπορω να απευθυνθω για πληροφοριες και εγγραφη σε atls,bls,als etc???thanx των προτερων!!!! emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει και το αλσο που ειναι για γυναικολογια και διοργανωνεται 2 φορες το χρονο πληροφοριες στο αρεταιοιο νοσοκομειο ο κ βραχνης ειναι υπευθυνος και η κ μαλαμιτση

για το ατλς οσοι ειναι γραμμενοι και σητν εταιρεια τραυματος εχω ακουσει οτι πεφτει γραμμη και το δινουν νωριτερα

στην αθηνα διοργανωνονται σεμιναρια μεγαλυτερησ διαρκειας και εκπαιδευονται σε επειγοντα περιστατικα. σαν ατλς, αλς, βλς κτλ ολα μαζι... αλλα λογω των πολλων ωρων ειναι προσβασιμο μονο για οσους μενουν αθηνα η ειναι αποφασισμενοι να τους φανε οι δρομοι.. το κανουν και ειδικευμενοι αλλα επειδη δεν το εχουν μαθει πολλοι νομιζω δεχονται και ειδικευομενους... δυστυχως δεν εχω προχειρη την τελευταια ανακοινωση να την ανεβασω τωρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει και το αλσο που ειναι για γυναικολογια και διοργανωνεται 2 φορες το χρονο πληροφοριες στο αρεταιοιο νοσοκομειο ο κ βραχνης ειναι υπευθυνος και η κ μαλαμιτση

για το ατλς οσοι ειναι γραμμενοι και σητν εταιρεια τραυματος εχω ακουσει οτι πεφτει γραμμη και το δινουν νωριτερα

στην αθηνα διοργανωνονται σεμιναρια μεγαλυτερησ διαρκειας και εκπαιδευονται σε επειγοντα περιστατικα. σαν ατλς, αλς, βλς κτλ ολα μαζι... αλλα λογω των πολλων ωρων ειναι προσβασιμο μονο για οσους μενουν αθηνα η ειναι αποφασισμενοι να τους φανε οι δρομοι.. το κανουν και ειδικευμενοι αλλα επειδη δεν το εχουν μαθει πολλοι νομιζω δεχονται και ειδικευομενους... δυστυχως δεν εχω προχειρη την τελευταια ανακοινωση να την ανεβασω τωρα

Φοιτητές δέχονται;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γνωριζω σιγουρα αν δεχονται φοιτητες αλλα δεν νομιζω και να τους αποκλειουν... απλως ειναι αλλη η λογικη για τα συγκεκριμενα σεμιναρια (που ειναι πρακτικα, θεωρουν οτι εχεις ηδη τις βασεις και εχεις μελετησει προσεκτικα το εγχειριδιο πριν το σεμιναριο και κανουν 1 γρηγορη επαναληψη και βασιζονται κυριως στο πρακτικο μερος.

1 φοιτητησ ισως δυσκολευτει... το εγχειριδιο του αλσο ειναι στα αγγλικα και ειναι ογκωδες οποτε θελει να εισαι αποφασισμενος και να ξερεις οτι θα διαβασεις πριν παν στο σεμιναριο γιατι οι 2 μερες που διαρκει δεν σου φτανουν για να περασεις τις εξετασεις

τα χρηματα για αλσο και ατλσ ειναι γυρς στα 450-500 ευρω οποτε πιστευω οτι οποιοα καταθεσει αυτα τα χρηματα παιρνει αμεσως τον κςδικο σε ποια εξεταστικη θα τον βαλουν και τουλαχισοτν 1 μηνα πριν του στελνουν τα βιβλια.. πουθενα δεν ζητανε πτυχιο η οτιδηποτε που να πιστοποιει το σταδιο εκπαιδευσης... στο αλσο το παρακολουθουν και μαιες και ειναι πληρωμενα απο τα ιδιωτικα μαιευτηρια...

παντως να εχετε υποψην οσοι θελετε να το χρησιμοποιησετε το εξωτερικο εχει διαρκειο μονο 2 ετη και μετα πρεπει καποιος να το ανανεωσει (αν και δεν το κανουν ολοι παραμονο οσοι ενδιαφερονται να γινουν εκπαιδευτες)

για το κρατικο σεμιναριο που ειναι μεγαλυτερης διαρκειας δεν νομιζω να δεχονται φοιτητες γιατι οι θεσεις ειναι περιορισμενες καθε χρονο και δεν μπορουν να εκπαιδευσουν περισσοτερα ατομα με τις δεδομενες συνθηκες.. παντως οσοι το εχουν παρακολουθησει ειναι παρα πολυ ευχαριστημενοι καθως ειναι ανωτερο απο ολα τα συνεδρια μαζι γιατι τουσ εκπαιδευει σε ολους τους τομεις και οχι εξειδικευμενα οπως κανουν τα προηγουμενα σεμιναρια

δεν γνωριζω σιγουρα αν δεχονται φοιτητες αλλα δεν νομιζω και να τους αποκλειουν... απλως ειναι αλλη η λογικη για τα συγκεκριμενα σεμιναρια (που ειναι πρακτικα, θεωρουν οτι εχεις ηδη τις βασεις και εχεις μελετησει προσεκτικα το εγχειριδιο πριν το σεμιναριο και κανουν 1 γρηγορη επαναληψη και βασιζονται κυριως στο πρακτικο μερος.

1 φοιτητησ ισως δυσκολευτει... το εγχειριδιο του αλσο ειναι στα αγγλικα και ειναι ογκωδες οποτε θελει να εισαι αποφασισμενος και να ξερεις οτι θα διαβασεις πριν παν στο σεμιναριο γιατι οι 2 μερες που διαρκει δεν σου φτανουν για να περασεις τις εξετασεις

τα χρηματα για αλσο και ατλσ ειναι γυρς στα 450-500 ευρω οποτε πιστευω οτι οποιοα καταθεσει αυτα τα χρηματα παιρνει αμεσως τον κςδικο σε ποια εξεταστικη θα τον βαλουν και τουλαχισοτν 1 μηνα πριν του στελνουν τα βιβλια.. πουθενα δεν ζητανε πτυχιο η οτιδηποτε που να πιστοποιει το σταδιο εκπαιδευσης... στο αλσο το παρακολουθουν και μαιες και ειναι πληρωμενα απο τα ιδιωτικα μαιευτηρια...

παντως να εχετε υποψην οσοι θελετε να το χρησιμοποιησετε το εξωτερικο εχει διαρκειο μονο 2 ετη και μετα πρεπει καποιος να το ανανεωσει (αν και δεν το κανουν ολοι παραμονο οσοι ενδιαφερονται να γινουν εκπαιδευτες)

για το κρατικο σεμιναριο που ειναι μεγαλυτερης διαρκειας δεν νομιζω να δεχονται φοιτητες γιατι οι θεσεις ειναι περιορισμενες καθε χρονο και δεν μπορουν να εκπαιδευσουν περισσοτερα ατομα με τις δεδομενες συνθηκες.. παντως οσοι το εχουν παρακολουθησει ειναι παρα πολυ ευχαριστημενοι καθως ειναι ανωτερο απο ολα τα συνεδρια μαζι γιατι τουσ εκπαιδευει σε ολους τους τομεις και οχι εξειδικευμενα οπως κανουν τα προηγουμενα σεμιναρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

www.erc.edu

εδώ θα βρεις πληροφορίες για ημερομηνίες και courses (bls & als) σε οποια χώρα θες.

Είναι αλήθεια ότι άλλαξαν οι αλγόριθμοι γύρω στα χριστούγεννα και έχει εκδοθεί καινούργιο βιβλίο με αυτούς.Ακομη μόνο στα αγγλικά αλλά από ό,τι μαθαίνω ετοιμάζεται μετάφραση.Από τότε δεν έχουν γίνει μαθήματα επειδή πρέπει να ενημερωθούν και να εκπαιδευτούν στους καινούργιους αλγόριθμους οι εκπαιδευτές.Δε ξέρω πόσο καιρό θα διαρκέσει αυτό στην Ελλάδα.Φαντάζομαι όχι πολύ ακόμη.Είναι αλήθεια ότι ως τώρα το βιβλίο ήταν μόνο στα αγγλικά.Υπήρχαν courses που γίνονταν στα ελληνικά και τα θέματα των εξετάσεων ήταν επισης στα ελληνικά και άλλα που γίνονταν στα αγγλικά (ανάλογα με την εθνικότητα των εκπαιδευτών)Τώρα όμως υπάρχουν αρκετοί έλληνες εκπαιδευτές και μπορείς να βρεις το σεμινάριο στα ελληνικά.Για το βιβλίο όπως είπα μάλλον γίνεται προσπάθεια μετάφρασης.Αναγνωρισιμότητα υπάρχει και μάλιστα για είναι ισχυρό χαρτί αν θες να δουλέψεις σε χώρες όπως η αγγλία.Αν αξίζει? Πιστεύω πως πρέπει να το κάνουν όλοι οι γιατροί.Το ίδιο και για το atls. Θα δεις οτι θα βλεπεις με άλλο μάτι τα επείγοντα περιστατικά μετά από αυτά.Αυτό που σου προσφέρουν είναι ένας "μηχανικός" τρόπος αντιμετώπισης επειγόντων καταστάσεων με βάση αλγόριθμους ώστε να επιτυγχάνεις τη καλύτερη δυνατή εξέλιξη (για τον ασθενή σου) χωρίς χρονοτριβή και παλινωδίες ή αμφιβολίες.Σου συνιστώ θερμά να προχωρήσεις και στα 2.

Προϋπόθεση για το als είναι το bls στο οποίο γίνονται δεκτοί και φοιτητές.Είναι μονοήμερο σεμινάριο στο οποίο διδάσκεσαι ΚΑΡΠΑ και χρήση αυτοματου απινιδωτή.Μερικές φορές δεν είναι τόσο αυστηροί για την ύπαρξή του.Νομίζω όμως ότι καλό θα ήταν να το κάνεις.Συνήθως το κόστος του είναι 50-80 ευρώ.Το als τώρα είναι διήμερο σεμινάριο και όπως λέει και το όνομά του αφορά τη προχωρημένη υποστήριξη της ζωής.Και τα 2 χρησιμοποιούν προπλάσματα για εκπαίδευση.Το κόστος του als συνήθως είναι 250-400 ευρώ.Οι διαφορές που ακούς οφείλονται σε πολλά πράγματα που έχουν σχέση με το κόστος του σεμιναρίου (αν οι εκπαιδευτές έχουν έρθει από άλλη περιοχή και υπάρχει κόστος διαμονής είναι το κυριώτερο, καθώς και το κόστος του χώρου που γίνεται το σεμινάριο και αν επιδοτείται από καμμιά φαρμακευτική εταιρεία-συμβαίνει όταν γίνεται το σεμινάριο στα πλαίσια κάποιοιυ συνεδρίου).Για την Ελλάδα υπεύθυνη είναι η Ελληνική Εταιρεία Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόννησης που πλέον έχει αναγνωριστεί από την erc.Δεν διοργανώνει όμως μόνο αυτή τα σεμινάρια.Εχω κάποια τηλέφωνα αλλά όχι πρόχειρα.Θα τα ψάξω και αν θες σου τα στέλνω.Η διάρκεια της πιστοποίησης που παίρνεις είναι 5 χρόνια.Μετά πρέπει να ξαναεξεταστείς.Αυτά χοντρικά για το bls και το als.Για περισσότερες πληροφορίες στη διάθεσή σου.

θα επανέλθω για το atls γιατί πέρασε η ώρα και αύριο έχω εφημερία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ATLS τώρα. Είναι πιο οργανωμένο από το ALS με την εννοια ότι υπάρχουν συγκεκριμένα κέντρα εκπαίδευσης στα οποία μπορείς να απευθυνθείς και να κάνεις αίτηση συμμετοχής.Να ξεκαθαρίσω ότι για το als δεν γίνεται αυτό αλλά μπορείτε να παρακολουθήσετε από το www.erc.edu πότε θα γίνει κάποιο σεμινάριο als ή bls και να κάνετε τότε αίτηση (με μάλλον πτωχά αποτελέσματα αφού ήδη τότε οι θεσεις θα είναι σχεδόν σίγουρα καλυμμένες.Θα μπείτε όμως σε λίστα αναμονής και θα σας καλέσουν μόνοι τους σε επόμενο σεμινάριο- ειδικά αν συνεχίσετε να ενοχλείτε τον υπεύθυνο του σεμιναρίου με email ή τηλέφωνα)

atls λοιπόν διοργανώνεται σχεδόν σε κάθε έδρα ιατρικής σχολής και σίγουρα στην Πάτρα (απ΄όπου ξεκίνησε στην Ελλάδα), την Αθήνα, τα Γιάννενα, και νομίζω Λάρισσα και Θεσ/νίκη.

Σε όλα υπάρχει λίστα αναμονής-μεγαλύτερη για Πάτρα (λόγω φήμης) και μικρότερη στα άλλα κέντρα.Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο, να δώσεις τα στοιχεία σου και να περιμένεις να σε ειδοποιήσουν.Οταν γίνει αυτό πληρώνεις με κατάθεση σε λογαριασμό συνηθως 450 ευρώ και σε 2-3 μέρες παραλαμβάνεις το βιβλίο (στα ελληνικά), ενα ερωτηματολόγιο (με θέματα επί της ύλης που πρέπει να το παραδώσεις απαντημένο άμα τη προσέλευσή σου στο κέντρο εκπαίδευσης) και πληροφορίες που αφορούν το πότε που κλπ θα διεξαχθεί το σεμινάριο.Συνήθως έχεις 1 περίπου μήνα για διάβασμα πριν το σεμινάριο.

Τώρα για την Πάτρα υπάρχει η φήμη του πιο δύσκολου κέντρου. Έχει περιπου 2 χρονια αναμονή.Εγώ το έκανα στα Γιάννενα.Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, το ίδιο και άλλοι συνάδελφοι που πήγαν μετά από εμένα.Νομίζω τώρα πρέπει να έχει αναμονή περίπου 1 χρόνο.Για τα άλλα κέντρα δεν ξέρω λεπτομέρειες.

Η διάρκεια ισχύος του atls είναι 4 χρόνια, μετά πρέπει να ξαναεξεταστείς.

Όσοι από εσάς είναι αγροτικοί ιατροί ή τριμηνίτες έχετε προτεραιότητα συμμετοχής στο σεμινάριο και θα σας καλέσουν πάρα πολύ γρήγορα- πριν τελειώσετε τη θητεία σας (για ευνοήτους λόγους).Αυτό είναι τσεκαρισμένο και ισχύει.Χρειάζεται να τους πάτε μόνο μία βεβαίωση ή την απόφαση διορισμόυ σας σε αγροτικό ιατρείο.

Εχω τηλέφωνο για τα Γιάννενα και θα το ποστάρω αφού υπάρχει ενδιαφέρον.θα κοιτάξω και για το als και θα ποστάρω ότι έχω. σίγουρα έχω κάποια email κάποιων υπευθύνων.Ίσως και τηλέφωνα αλλά πρέπει να ψάξω.Πάντως να ξέρετε ότι ισχύει και το σάιτ που έδωσα.Όταν ανακοινώνεται σεμινάριο υπάρχει και email επικοινωνίας με τον υπεύθυνο εκπαιδευτή.

Αυτα κατ΄αρχάς και αν υπάρχει κάποια απορία και μπορώ να βοηθήσω στη διάθεσή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τηλέφωνο για ATLS στην Πάτρα είναι : 2610- 910077

Το συστήνω ανεπιφυλακτα , το course ηταν πολυ καλό , με εξαιρετικό κλίμα μεταξύ εξεταστών -εξεταζόμενων.Η αναμονή είναι περίπου 2 χρόνια.Προηγούνται οι αγροτικοί ιατροί.Το βιβλιο το στέλνουν κανα μηνα νωριτερα, χρόνος που είναι υπεραρκετός , γιατί το βιβλιο ειναι καλογραμμένο και , όπως αλλωστε οτιδήποτε χειρουργικό είναι ευκολοδιάβαστο και ευχάριστο.Αξίζει να το κάνει κανεις, μαθαίνει σωστα κάποια πράγματα που στην καθημερινή πραξη θα δει εως και τους ειδικευμένους να τα κάνουν λάθος, και εφαρμοζει τα πρωτόκολλα στην καθημερινή ιατρική πράξη.Αν υπάρχουν απορίες θα χαρώ να απαντήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ATLS ιωαννίνων: 26510-83917 (κ. Παππά) εργάσιμες ώρες και ημέρες και 26510-99695, 99769 (κ. Κάτσιος) 10.00-13.00 καθημερινά.

για το ALS τα email 2 υπεύθυνων διενέργειας courses:cosel@hol.gr (κ. Παπασπύρου) και blsals@med.uoc.gr (κ. Φραϊδάκης), το δεύτερο εφ΄όσον είστε διατεθειμένοι να πεταχτείτε μέχρι το Ηράκλειο της Κρήτης για το course.

πάντως απ΄ό,τι ξέρω ακόμη δεν έχουν ξαναρχίσει τα courses και φαντάζομαι ότι λόγω και του καλοκαιριού μάλλον από Σεπτέμβρη θα πρέπει να το σκέφτεστε.

Υπάρχει και το PHTLS (Pre-hospitality Trauma Life Support) που διοργανώνεται από τα ίδια κέντρα που διοργανώνουν το ATLS καμμιά φορά και σε άλλες περιοχές από τις έδρες τους.Σε αυτό μπορούν να συμμετάσχουν και νοσηλευτές ενώ το ATLS μπορούν να το παρακολουθήσουν μόνο ως παρατηρητές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μαθηματα ATLS παραδιδονται και στην Πατρα.Μεσος χρονος αναμονης(παντου παιζει αυτος...ο χρονος)8-12μηνες.Προτεραιοτητα δινεται σε οσους ειναι ηδη αγροτικοι η εχουν κανει αιτηση και εχουν καταλαβει τη θεση αλλα δεν εχουν ξεκινησει ακομα.τηλ:2610 910076.BTW θα σας γυρισει περιπου 500euro για βιβλιο-συμμετοχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

σου ειναι ευκολο να βρεις τηλεφ επικοινωνιας για ΑΤLS στα γιαννενα? ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρομαι για σεμινάρια τύπου ALS, PHLS, ATLS. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για πιθανές ημερομηνίες και τόπο ας απαντήσει. Ευχαριστώ.

Αγαπητοί φίλοι το Σεμιναριο Quality Control in the Casualty Setting & Ιmmediate Life support θα πραγματοποιηθεί στις 28-09-2006, στη Θεσσαλονικη, Macedonia Palace ( ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ EUROPEAN RESUSCITATION COUNCIL)

Περιλαμβανει διασωληνωση, απινιδωση, αντιμετωπιση πνευμοθωρακα, τραχειοστομια,πλυση κοιλιας

Εγγραφες στο 2310 256194 Δεσποινις Αλκηστη EURO 80

http://www.qcp-qolcongress.gr/

Αγαπητοί φίλοι το Σεμιναριο Quality in Medical Research θα πραγματοποιηθεί στις 30-09-2006, στη Θεσσαλονικη, Macedonia Palace

Περιλαμβανει εκπαιδευση στη συγγραφη ιατρικου αρθρου, ιατρικη παρουσιαση σε συνεδριο, συμμετοχη σε κλινικες μελετες Εγγραφες στο 2310 256194 Δεσποινις Αλκηστη EURO 20

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς δεν έχω πάνω απο 100 δημοσιευσεις. Για καθε πληροφορία για σεμιναρια επειγουσας μπορειτε να απευθυνεστε στο irenesurgeon@yahoo.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

χωρις BLS δεν εχεις ελπιδα για ATLS??? κι αν δηλωσεις χωρις να ξερουν αλλα εχεις ιδεα απο BLS ? emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χωρις BLS δεν εχεις ελπιδα για ATLS??? κι αν δηλωσεις χωρις να ξερουν αλλα εχεις ιδεα απο BLS ? emno

Στο ATLS μπορεις να δηλωσεις ακομα και αν δεν εχεις BLS. Το πιο σημαντικο ειναι να εχεις τα 450 ευρω, γιατι χωρις αυτα, δεν γινεται τιποτα.............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω irene. παντα εγκυρη και προθυμη! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω irene. παντα εγκυρη και προθυμη! emiloveyou

Για να ειμαστε ακριβεις ολα τα σεμιναρια εις LS θεωρουνται εκπαιδευση ιδιωτικου δικαιου, οπως πχ. τα φροντιστηρια ξενων γλωσσων. Με τη διαφορα οτι αυτοι εχουν ιδρυσει εταρειες μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα.

Κανονικα οταν καταθετουμε ενα χαρτι ιδιωτικης πρωτοβουλιας για διορισμο στο Δημοσιο δεν πρεπει να λαμβανεται υποψη οσο ενα κρατικο πχ. το χαρτι που δινει το ΕΚΑΒ( Επειγουσα Προνοσοκομειακη Ιατρικη), το οποιο ειναι εκπαιδευση διαρκειας 1 ολοκληρου ετους και σαφως και ειναι καλυτερο απο το ATLS.

Ωστοσο στην πραξη βλεπω τη γελοιοτητα να μην λαμβανεται καθολου υποψην το ΕΠΙ στους διορισμους, ενω το ATLS να λαμβανεται υποψην. Βεβαια εαν το "δικο μας παιδι" εχει κατα τυχην ΕΠΙ τοτε θα ληφθει και αυτο υποψην...

Σε ουσιαστικο επιπεδο, θα επρεπε το Νοσοκομειο να εκπαιδευει τους ιατρους του δωρεαν. Ομως υπαρχουν 2 λογοι που δεν το κανει.

1. Αυτοι που ειναι επικεφαλης η δεν ξερουν να εκπαιδευσουν η δεν θελουν γιατι τρεχουν πισω απο τα πελατακια να μαζεψουν λεφτακια.

2. Αυτοι που μπορει ξερουν η θελουν να εκπαιδευσουν δεν ειναι πανω αρα δεν εχουν προσβαση στη ληψη αποφασεων.

Ειναι πολυ δυσκολο να ειναι κανεις γιατρος σημερα, γιατι υπαρχει πληρης διαφθορα. Το μονο παρηγορο ειναι το internet, που δεν ειχαν οι παλιοι γιατροι.

Βy the way, το γρηγορο internet μια χαρα φθηνο και εχω τρελαθει, παλια ταλαιπωριομουνα με το αργο.

Ελατε την Παρασκευη 20/10 στις 16:00-18:00 στη Δημοτικη Βιβλιοθηκη Θεσσαλονικης, Αλεξ.Σβωλου με Εθνικης Αμυνης, θα σας περιμενω, εχω μαθημα για τις ασθενειες πεπτικου των ηλικιωμενων. Θα διανεμηθει και ενα super CD. Α, θα ειναι δωρεάν βεβαια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να υποτιμήσω σε καμία περίπτωση αυτά τα σεμινάρια, μου κάνει εντύπωση ότι θεωρούνται σημαντικά στο βιογραφικό κλπ. Είναι πολύ χρήσιμα, αλλά δεν είναι τίποτε δύσκολο να το περάσεις ούτε κάτι που απαιτεί ιδιαίτερες ιατρικές γνώσεις. Στις ΗΠΑ , απλοί εθελοντές, νοσηλεύτριες (φυσικά), πυροσβέστες, αστυνομικοί και γιατροί (είναι υποχρεωτικό) είναι BLS or ACLS or ATLS providers.

Τα δίδακτρα είναι παρόμοια αλλά φυσικά δεν υπάρχει αναμονή, απλά πας ένα σαββατοκύριακο και το περνάς. Πάντως είναι πολύ πολύ χρήσιμο χωρίς αμφιβολία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.